Car audio [#2]

1330 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
kotetsi
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Car audio [#2]

Μόλις κοίταξα το manual, στο οποίο όμως δεν αναφέρεται κάτι σχετικό οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω να περάσω φακέλους σε ένα στικάκι και να δοκιμάσω αν γίνεται. Αναφέρει όμως ως λειτουργία τη δυνατότητα να κάνει κάποιος αναζήτηση κομματιών «πηδώντας» δέκα-δέκα τα mp3. Επίσης, σύμφωνα με το manual (αλλά και με την πρόσοψη του ηχοσυστήματός μου) η μέγιστη ισχύς εξόδου είναι 4x45W και όχι 4x40W όπως αναφέρεται παντού.

up
2 users have voted.
Tomahawk

ΟΚ αναμένω

up
0 users have voted.
kotetsi

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση φακέλων τελικά.

up
4 users have voted.
Tomahawk

Οπότε είμαι ανάμεσα στο Kenwood: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.659165
και το Sony: http://www.apothema.gr/Product/5-1-261-62226/Sony/CDX-GT430U.html

Το Sony κοστίζει 10-20Ε παραπάνω...

Ποιό θα προτιμούσατε?

up
0 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 6 ώρες 21 λεπτά

Tomahawk":3fb2lzni wrote:
Οπότε είμαι ανάμεσα στο Kenwood: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.659165
και το Sony: http://www.apothema.gr/Product/5-1-261-62226/Sony/CDX-GT430U.html

Το Sony κοστίζει 10-20Ε παραπάνω...

Ποιό θα προτιμούσατε?

Eγώ ακούω πολύ ράδιο στο αυτοκίνητο και επειδή παραδοσιακά η Sony έχει πολύ ευαίσθητους δέκτες με καλή λήψη θα προτιμούσα Sony.

EΊχα αυτό στο Quadra

και κάποιο καλό παιδί μου το αφαίρεσε, ήχος απίστευτα καλός, τώρα έχω αυτό

γιατί λυπήθηκα να ξαναδώσω τόσα λεφτά, είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του.

up
0 users have voted.
Tomahawk

Θέλω να εχει σίγουρα USB θύρα και να διαβάζει και τους φακέλους απο το flashακι οπότε...

Μέσα στις επιλογές μου είναι και το Pioneer http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770386&u=PIONEER-DEH-2200UB...

up
1 user has voted.
kotetsi

Γενικότερα έχεις δει σε άλλες πηγές τη δυνατότητα αναζήτησης φακέλων από στικάκι/κάρτα μνήμης ή απλά ελπίζεις να έχει; Το ρωτάω διότι δεν έχει τύχει να έχω δει κάτι τέτοιο, εκτός από την κλασσική αναζήτηση φακέλων από δισκάκι mp3 (τη λειτουργία την έχει και το παλιό μου Kenwood 4524G στο άλλο αυτοκίνητο).

up
0 users have voted.
21 Quadra
up
0 users have voted.
Tomahawk

Αυτά τα τρία πουαναφέρω (Pioneer, Kenwood, Sony) έχουν αυτή τη δυνατότητα, κοίτα τα manual τους.

up
0 users have voted.
dmitspan

και το alpine 9882 που έχω έχει αναζήτηση φακέλων και είναι καλό εργαλείο γενικώς

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Τι λετε για αυτη?

http://support.jvc.com/consumer/product ... chive=true

up
0 users have voted.
silencer51

Έχει κάποιος απ τους car stereo gurus του φόρουμ να μου προτείνει κάποια καλή 2-Din μονάδα Navigation/DVD/MP3 κλπ κλπ που να τα κάνει όλα και να συμφέρει;

up
0 users have voted.
21 Quadra

Ψάξε εδώ, σίγουρα θα βρείς κάτι συμφέρον, τελευταία η Pioneer έχει προτείνει 2 νέες φθηνές συσκευές, η μία έχει και GPS.

Eπίσης δες και τις Zenec και μια άλλη εταιρία θυγατρική της ( δε θυμάμαι το όνομα ) που έχει τα ίδια μηχανήματα σε καλύτερες τιμές.

http://www.carstereocenter.gr/store/

up
0 users have voted.
Dodger
Last seen: Πριν από 3 μήνες 6 ημέρες

Ερώτηση:

Τώρα με την ψηφιακή εποχή σε τηλεόραση και ραδιόφωνο, τι θα γίνει με τα in car συστήματα; έχετε υπόψιν σας κάποιο 2-DIN μηχάνημα για ψηφιακή TV/dvd/GPS/radio-CD-mp3?

up
0 users have voted.
Dodger

?

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 2 ώρες 25 λεπτά

Dodger":1juquobg wrote:
?

Με όλα αυτά που ζητάς και χωρίς να πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου, η μόνη λύση είναι ένα κινέζικο. Θα κάνεις βέβαια κάποιες παραχωρησεις στην ποιότητα, αλλά θα κερδίσεις σε ενσωμάτωση(σαν εργοστασιακό) και φυσικά σε τιμή, ενώ θα ξεφύγεις και από το άγχος να μην σου το κλέψουν.
εδώ πχ λένε και τιμές.
http://www.gps-com.gr/default.asp?psid= ... &LangId=47

up
0 users have voted.
Dodger

famas ευχαριστώ, όντως οι τιμές ξεφεύγουν πάρα πολύ. Έχω δει από 800 έως 1400 ευρώ, μου φαίνονται πολλά, από την στιγμή που με Κινέζικο των 250 ευρώ μπορώ να κάνω άνετα τη δουλειά μου. Είδωμεν...

up
0 users have voted.
Akis1967

αλλη μια ερωτηση προς τους guru !

η ωραια μου αρχαια πηγουλα - sony cdx-m700 - μαλλον τα εφτυσε και πιθανοτατα η επισκευη δεν συμφερει (απο εβδομαδα θα ξερω σιγουρα - δεν συντονιζει σε σταθμους και δεν βγαζει σημα στα preout).

Καμια προταση για αντιστοιχη σημερινη πηγη ?

θα ηθελα πολυ καλο δεκτη (cd πλεον αδιαφορο), με 2+1 preout, front usb + aux - και εχοντας συνηθισει στα καλουδια της πηγης μου ρυθμιζομενα βαθυπερατα και υψιπερατα φιλτρα, EQ και DSO (αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι stage organizer). Και αν ειναι δυβατον και με κοκκινο / πορτοκαλι χρωμα !

Ευχαριστω !

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

21 Quadra":xryon577 wrote:
Ψάξε εδώ, σίγουρα θα βρείς κάτι συμφέρον, τελευταία η Pioneer έχει προτείνει 2 νέες φθηνές συσκευές, η μία έχει και GPS.

Eπίσης δες και τις Zenec και μια άλλη εταιρία θυγατρική της ( δε θυμάμαι το όνομα ) που έχει τα ίδια μηχανήματα σε καλύτερες τιμές.

http://www.carstereocenter.gr/store/

Μπορω να σε ρωτησω κατι?Μιας και ειχες βαλει την jvc avx1 ποια γνωμη εχεις?Θα την παρω και εγω γιαυτο.

up
0 users have voted.
dmitspan

Akis1967":ufm6bqmh wrote:
αλλη μια ερωτηση προς τους guru !

η ωραια μου αρχαια πηγουλα - sony cdx-m700 - μαλλον τα εφτυσε και πιθανοτατα η επισκευη δεν συμφερει (απο εβδομαδα θα ξερω σιγουρα - δεν συντονιζει σε σταθμους και δεν βγαζει σημα στα preout).

Καμια προταση για αντιστοιχη σημερινη πηγη ?

θα ηθελα πολυ καλο δεκτη (cd πλεον αδιαφορο), με 2+1 preout, front usb + aux - και εχοντας συνηθισει στα καλουδια της πηγης μου ρυθμιζομενα βαθυπερατα και υψιπερατα φιλτρα, EQ και DSO (αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι stage organizer). Και αν ειναι δυβατον και με κοκκινο / πορτοκαλι χρωμα !

Ευχαριστω !

dmitspan":ufm6bqmh wrote:
και το alpine 9882 που έχω έχει αναζήτηση φακέλων και είναι καλό εργαλείο γενικώς
up
0 users have voted.
Dodger

Όντως η Κίνα έχει πολλά www.chinavasion.com

up
4 users have voted.
kon5

Κάποια στιγμή (προ κρίσεως) είχα σκεφθεί να αντικαταστήσω το κακό ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου με άλλο 2 din. Άραγε σε αυτά τα συστήματα υπάρχει κάποιου είδους ουσιαστική αντικλεπτική προστασία? Γιατί αυτή η αναθεματισμένη μεγάλη οθόνη ωραία και βολική αλλά κάνει μπαμ.

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 2 ώρες 25 λεπτά

kon5":9ies48v5 wrote:
Κάποια στιγμή (προ κρίσεως) είχα σκεφθεί να αντικαταστήσω το κακό ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου με άλλο 2 din. Άραγε σε αυτά τα συστήματα υπάρχει κάποιου είδους ουσιαστική αντικλεπτική προστασία? Γιατί αυτή η αναθεματισμένη μεγάλη οθόνη ωραία και βολική αλλά κάνει μπαμ.

Κωσταντίνε μου το βασικό είναι η αποσπώμενη οθόνη. Έτσι έχω εγώ στο JVC 820 Στο φόκους. Βέβαια, το μάνιουαλ αναφέρει ότι η το συχνό βάλε-βγάλε της πρόσοψης ενδεχομένως μετά από καιρό να προκαλέσει πρόβλημα στις επαφές(wear contact), οπότε όταν δεν πέρνω μαζί την πρόσοψη, έχω ένα κάλυμα που το ρίχνω από πάνω, ώστε να μοιάζει σαν ηλιοπροστασία.

up
0 users have voted.
citrovag

kon5":1ia2s7n3 wrote:

Ρωτα τον elteo παιζουν κατι καλες κινεζιες

Προς οποιον γνωριζει το κινητο του σαββα να του στειλει ενα μηνυμα να με παρει γιατι το εχω χασει και ειναι αυριο πρωι να ερθει αλλα θα λειπω

up
0 users have voted.
kon5

famas":2t7dpp81 wrote:
kon5":2t7dpp81 wrote:

Κωσταντίνε μου το βασικό είναι η αποσπώμενη οθόνη. Έτσι έχω εγώ στο JVC 820 Στο φόκους. Βέβαια, το μάνιουαλ αναφέρει ότι η το συχνό βάλε-βγάλε της πρόσοψης ενδεχομένως μετά από καιρό να προκαλέσει πρόβλημα στις επαφές(wear contact), οπότε όταν δεν πέρνω μαζί την πρόσοψη, έχω ένα κάλυμα που το ρίχνω από πάνω, ώστε να μοιάζει σαν ηλιοπροστασία.

Eυχαριστώ φίλε μου

Κινεζιές ο ελτεο ε και hid

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo