Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

apolonios
Last seen: Πριν από 1 ώρα 17 λεπτά
Εχω ενα mazda 6 1.8. Tι

Εχω ενα mazda 6 1.8. Tι ελαστικό να προτιμήσω για διάσταση 205/55/16? Eνδιαφέρομαι για σπορ ελαστικό ,αλλά να ζεσταίνεται γρήγορα.

Continental premium contact 6. Εχω κάποιους ενδοιασμους ,γιατί είχα αγοράσει τα premium contact 5 για ενα hyundai getz και ήταν μέτρια, αλλά απ'οτι διαβάζω το contact 6 είναι διαφορετικό ελαστικό. Nα προτιμήσω τον H δείκτη ή τον V? Να ζεσταίνεται γρήγορα ,αλλα να μην φθείρονται κιολας

Μichelin pilot sport 4. Θα τα προτιμούσα αν έβγαιναν με V δείκτη ,αλλα βγαίνουν σε W. Φοβάμαι οτι θα αργουν να ζεσταθούν. Το αμάξι είναι βαρυ (1300+ κιλά) οπότε ισως αυτο βοηθάει στο να ζεσταθουν γρήγορα...

up
6 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 1ημέρα 22 ώρες
ΓΙΑΝΝΗΣ Μ6 wrote:

ΓΙΑΝΝΗΣ Μ6 wrote:

otokomae wrote:

Μουφα είναι. Στο χιόνι είναι λίγο καλύτερα από από θερινά στη βροχή όχι καλύτερο από πολλά θερινά το καλοκαίρι σαπουνιαζει. Άντε και 1 θετικό ζεστενεται πιο γρήγορα το χειμώνα. Εν κατακλείδι είναι πιο μέτριο από τη μετριότητα.

Ποσο καιρο τα εχεις φιλε μου και ποσα χλμ. εχεις κανει?

Τα έχει φίλος σε panda με 40.000 χλμ. Είναι πολύ μαλακά λάστιχα, χωρίς κάτι εντυπωσιακό αλλά ούτε και επικίνδυνα. Το μόνο ότι τώρα πλέον βγάζουν και αρκετό θόρυβο στη καμπίνα στην εθνική οδό.

up
3 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες
apolonios wrote:

apolonios wrote:

Εχω ενα mazda 6 1.8. Tι ελαστικό να προτιμήσω για διάσταση 205/55/16? Eνδιαφέρομαι για σπορ ελαστικό ,αλλά να ζεσταίνεται γρήγορα.

Continental premium contact 6. Εχω κάποιους ενδοιασμους ,γιατί είχα αγοράσει τα premium contact 5 για ενα hyundai getz και ήταν μέτρια, αλλά απ'οτι διαβάζω το contact 6 είναι διαφορετικό ελαστικό. Nα προτιμήσω τον H δείκτη ή τον V? Να ζεσταίνεται γρήγορα ,αλλα να μην φθείρονται κιολας

Μichelin pilot sport 4. Θα τα προτιμούσα αν έβγαιναν με V δείκτη ,αλλα βγαίνουν σε W. Φοβάμαι οτι θα αργουν να ζεσταθούν. Το αμάξι είναι βαρυ (1300+ κιλά) οπότε ισως αυτο βοηθάει στο να ζεσταθουν γρήγορα...

Δεν υφισταται ζεσταμα στα ελαστικα αυτα πλεον.

up
3 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 33 λεπτά
Ο δείκτης ταχύτητας δεν

Ο δείκτης ταχύτητας δεν επηρεάζει το ζέσταμα έτσι κι αλλιώς. Εξαιρετικό λάστιχο το Pilot Sport 4 και μαζί με το Dunlop SportMaxx τα δύο πιο σπορ σε αυτήν την διάσταση. Επίσης το Pirelli P Zero Rosso, αν το βρεις όμως γιατί είναι παλιότερο μοντέλο.

up
5 users have voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 5 ώρες 20 λεπτά
Apolonios τι φορας

Τι λάστιχα έχεις τώρα;

up
3 users have voted.
downhill
Last seen: Πριν από 2 μήνες 5 ημέρες
ptsiaggas wrote:

ptsiaggas wrote:

Καλησπέρα ποια η γνώμη σας για Michelin  CrossClimate; 

Τι απόδοση έχουν σε χειμερινές συνθήκες   σε χαμηλές θερμοκρασίες    ή ακόμη περιστασιακά  σε χιόνι;   

Σίγουρα δεν είναι  χειμερινά    αλλά θα είχε ενδιαφέρων η εμπειρίες από αυτό το ελαστικό σε διάφορες καιρικές συνθήκες και κύριος χειμερινές . 

Τα έχω σε Peugeot 307 1400cc και σε διάσταση 195/65/15.Κάπου 40.000χλμ έχω κάνει,θα δω μετά το βιβλιαράκι και θα σου πω με ακρίβεια.Το αυτοκίνητο κατά 95% κάνει Εθνική οδό προς Καλαμάτα και Αττική Οδό προς Μαρκόπουλο.Το άλλο 5% επαρχιακό δίκτυο Μεσσηνίας και Αθήνα.Συμπέρασμα:Το καλύτερο ελαστικό που έχω βάλει.Φοβερό σε βροχή,και στο στεγνό στους δρόμους που ανέφερα.Τον Ιανουάριο 2019 πήγα μια ημέρα που είχε χιονίσει στην Κερατέα.Εκεί που άλλοι πήγαιναν με 30χαω στο δρόμο Μαρκόπουλο-Κερατέα το αμάξι μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και πήγαινα με 50χαω.Σε μια ανηφόρα στην οποία με αντίστοιχες καιρικές συνθήκες και τα Bridgestone turanza t001 αναγκάστηκα να βάλω αλυσίδες,τώρα ανέβηκα σαν σε στεγνό,7 το πρωί με κρούστα πάγου.Μετά από 2 ώρες που επέστρεφα σε μια μικρή ανηφοριά όλοι είχαν κάτσει δεξιά και περίμεναν τον ήλιο να λιώσει την κρούστα.Παρόλο που με έκοψε ένας,και φρενάρισα στην ανηφόρα,ξεκίνησα σαν σε στεγνό.Στο στεγνό σου εμπνέει εμπιστοσύνη.Για εμένα εκπληκτικό ελαστικό.Και έχει αντέξει δεν έχει φαγωθεί ιδιαίτερα.Όταν θα αποφασίσω να πάρω νέο σετ πάλι τα ίδια θα είναι.

Τα ελαστικά έχουν 48.000χλμ από τον Αύγουστο 2016

up
3 users have voted.
nilasgr
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα
Δεικτης βαρους 91Y vs 94Y

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εφτασε η ωρα να αλλαξω λαστιχα. Εχω διαλεξει ενα λαστιχο sport το οποιο εχει δεικτη 91Υ αλλα εχει δεικτη καυσιμου Ε. Μου ειπε ο λαστιχας οτι το ιδιο λαστιχο με δεικτη 94Υ εχει καταναλωση C .  Θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω δεικτη 94 και κατα ποσο ειναι ασφαλες. Ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν εχει διαφορα σαν λαστιχο αλλα εχει πιο σκληρα πλαινα.Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμη σας .

Ευχαριστω.

up
2 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 22 λεπτά 33 δευτερόλεπτα
Τα εργοστασιακα λαστιχα τι

Τα εργοστασιακα λαστιχα τι δεικτη ειχαν? Αν δεν ξερεις, μαλλον το γραφει εκει που λεει για τις πιεσεις, στην πορτα συνηθως 

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
nilasgr wrote:

nilasgr wrote:

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εφτασε η ωρα να αλλαξω λαστιχα. Εχω διαλεξει ενα λαστιχο sport το οποιο εχει δεικτη 91Υ αλλα εχει δεικτη καυσιμου Ε. Μου ειπε ο λαστιχας οτι το ιδιο λαστιχο με δεικτη 94Υ εχει καταναλωση C .  Θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω δεικτη 94 και κατα ποσο ειναι ασφαλες. Ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν εχει διαφορα σαν λαστιχο αλλα εχει πιο σκληρα πλαινα.Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμη σας .

Ευχαριστω.

Σωστά τα λέει ο λαστιχάς, Μεγαλύτερο δείκτη μπορείς άνετα να βάλεις σε όλα (ταχύτητα, βάρος), μικρότερο από τις προδιαγραφές του αυτοκινήτου δεν πρέπει να βάλεις.

up
3 users have voted.
nilasgr
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

nilasgr wrote:

Ευχαριστω.

Σωστά τα λέει ο λαστιχάς, Μεγαλύτερο δείκτη μπορείς άνετα να βάλεις σε όλα (ταχύτητα, βάρος), μικρότερο από τις προδιαγραφές του αυτοκινήτου δεν πρέπει να βάλεις.

με θεμα ζεσταματος θα υπαρχει προβλημα? Γενικα επειδη διαβαζω πολλα οσο αναφορα τον δεικτη ταχυτητας και το δεικτη βαρους εχω προβληματιστει τι λαστιχο να βαλω .

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Όχι, δεν τίθεται θέμα

Όχι, δεν τίθεται θέμα ζεστάματος. Ο δείκτης βάρους αφορά τον σκελετό του ελαστικού, όχι την γόμα και άρα το ζέσταμα. 

up
3 users have voted.
nilasgr
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Όχι, δεν τίθεται θέμα ζεστάματος. Ο δείκτης βάρους αφορά τον σκελετό του ελαστικού, όχι την γόμα και άρα το ζέσταμα. 

Αυτο που λεει στην τελευταια παραγραφο στο παρακατω κειμενο για ασταθεια ειναι μονο για χαμηλοτερο δεικτη φορτιου η και για μεγαλυτερο?

Δείκτης φορτίου

Τα ελαστικά που θα τοποθετήσουμε στο όχημά μας θα πρέπει να έχουν δείκτη φορτίου τέτοιο ώστε να μπορεί να υποστηριχθεί το μεικτό βάρος του οχήματος. Θα πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι ο δείκτης φορτίου αφορά στο μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος ανά ελαστικό. Συνεπώς για να επιλέξουμε το κατάλληλο δείκτη φορτίου θα πρέπει να διαιρέσουμε το μέγιστο μικτό βάρος του οχήματος δια 4 και το αποτέλεσμα της διαίρεσης να το συγκρίνουμε με τις αντιστοιχίες που παρουσιάζονται στο σχετικό πίνακα (βλ Παράρτημα - Ενότητα Δείκτης Φορτίου). Σε αντίθετη περίπτωση είναι δυνατή η παρουσίαση φαινομένων αστάθειας του οχήματος ακόμα και αστοχίας των ελαστικών.

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Προφανως για μικρότερο. Ο

Προφανως για μικρότερο. Ο μεγαλύτερος δείκτης σημαίνει ότι το λάστιχο είναι περισσοτερο ανθεκτικό στο βάρος. 

up
2 users have voted.
ptsiaggas
Last seen: Πριν από 5 μήνες 1 εβδομάδα
Το Α4  μου  1,8   φοράει 195

Το Α4  μου  1,8   φοράει 195/65/15   και είχα σκοπό να έβλεπα για extra ακόμη ένα  σετ 4αδα ζαντες 15αρες μεταχειρισμένες, για να έχω 1 σετ θερινά και 1 σετ χειμερινά  και μου βρεθικε μια ευκερια από γνωστό μου που δείνει ζαντολαστιχα χειμερινά κομπλέ με ζάντες  (1σεζον χρήση) σε σούπερ τιμή αλλά σε 16 ζάντα   διλαδη με λαστηχα 205/55/16.. 

Σκευτικα να δουλέψω 1-2 σεζόν ακόμη τα χειμερινά του   και μετά να έχω  στις 16αρες ζαντες θερινά 205/55/16   και στα μανισια 15αρια να φορέσω  μόνιμα χειμερινά 195/65/15.

Έχω δει ότι τα θερινά ελαστικά  205/55/16 δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο ελαστικό σε σχέση με ένα 195/65/15 (περίπου 10€ στο λάστιχο) τι λέτε;; αξίζει τον κόπο    ή να  δω για  δεύτερη 4αδα ζαντες σε 15" όπως τα δικά του;

ΥΓ) Υπόψιν πως κάνω 60000 τον χρόνο  και θα  θέλω λάστιχα σχεδων κάθε χρόνο

ΥΓ2) νορμάλ οδηγιση( 90-110) σε εθνική και σπάνιος ξεπερνάω τα 130 για πολύ λίγο .

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
To 205-55-16 έχει ελάχιστη

To 205-55-16 έχει ελάχιστη διαφορά στην συνολική διάμετρο σε σχέση με το 195-65-15 (-0,4%) και άρα μπορείς άφοβα να το επιλέξεις, αρκεί φυσικά να ταιριάζει το καρέ της ζάντας στις πλήμνες σου. 

up
2 users have voted.
ptsiaggas
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

To 205-55-16 έχει ελάχιστη διαφορά στην συνολική διάμετρο σε σχέση με το 195-65-15 (-0,4%) και άρα μπορείς άφοβα να το επιλέξεις, αρκεί φυσικά να ταιριάζει το καρέ της ζάντας στις πλήμνες σου. 

Οπότε το μόνο μειωνεκτιμα είναι πως   θα έχω μια ακρηβοτερη τετράδα χονδρικά 40€  ( στο ίδιο τύπο μάρκα λάστιχου) σε σχέση με τα 15";   και  πλεονέκτημα 1cm επιπλέων πρόσφυση; 

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Στην πράξη δεν θα δεις μεγάλη

Στην πράξη δεν θα δεις μεγάλη διαφορά, παρά μόνο λίγο πιο άμεση απόκριση στο τιμόνι, λόγω του πιο χαμηλού προφίλ, και ίσως και λίγη περισσότερη πρόσφυση, λόγω του 1 εκ. φαρδύτερου πέλματος, αλλά και της μεγαλύτερης διαμέτρου που δίνει μεγαλύτερο contact patch. Η ελάχιστα μεγαλύτερη μη αναρτώμενη μάζα (βάρος) δεν θα πρέπει να γινει καν αντιλληπτή, ειδικά αφού το βήμα θα κοντύνει κατά 0,4%. Σε γενικές γραμμές θα δυσκολευτείς να εντοπίσεις διαφορές και αυτές θα είναι θετικές κατά κύριο λόγο. Πρόσεξε μόνο οι ζάντες να είσαι σε καλή κατάσταση και όχι στραβωμένες.

up
1 user has voted.
ptsiaggas
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Στην πράξη δεν θα δεις μεγάλη διαφορά, παρά μόνο λίγο πιο άμεση απόκριση στο τιμόνι, λόγω του πιο χαμηλού προφίλ, και ίσως και λίγη περισσότερη πρόσφυση, λόγω του 1 εκ. φαρδύτερου πέλματος, αλλά και της μεγαλύτερης διαμέτρου που δίνει μεγαλύτερο contact patch. Η ελάχιστα μεγαλύτερη μη αναρτώμενη μάζα (βάρος) δεν θα πρέπει να γινει καν αντιλληπτή, ειδικά αφού το βήμα θα κοντύνει κατά 0,4%. Σε γενικές γραμμές θα δυσκολευτείς να εντοπίσεις διαφορές και αυτές θα είναι θετικές κατά κύριο λόγο. Πρόσεξε μόνο οι ζάντες να είσαι σε καλή κατάσταση και όχι στραβωμένες.

Οκ σε ευχάριστω πολύ 

up
1 user has voted.
grimm23
Αγορά Ελαστικών- Βοήθεια

Έφθασε ο καιρός για την πρώτη αλλαγή ελαστικών και χρειάζομαι βοήθεια. Το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο φοράει 235/45/r17 αλλά σκέφτομαι μήπως να πήγαινα σε 225/50 για καλύτερη κύλιση λόγω καλύτερης απόσβεσης ανωμαλιών. Επίσης τι ελαστικό θερινό θα προτείνατε μιας που διαμένω στα νότια προάστια της αθήνας;

up
0 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 5 ώρες 37 λεπτά
Η μεταβολή στην διάμετρο

Η μεταβολή στην διάμετρο είναι πάνω από το συνιστώμενο 3% άρα δεν προτείνεται.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Aikibill wrote:

Aikibill wrote:

Ένας on-line calculator μου βγάζει την διαφορά στο +2,4%, άρα εντός ορίων. Βέβαια δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάποια διαφορά στην άνεση, οπότε δεν βρίσκω λόγο για την αλλαγή.

up
0 users have voted.
Aikibill
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Aikibill wrote:

Ένας on-line calculator μου βγάζει την διαφορά στο +2,4%, άρα εντός ορίων. Βέβαια δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάποια διαφορά στην άνεση, οπότε δεν βρίσκω λόγο για την αλλαγή.

Κάτι θα έβαλες λάθος.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Aikibill wrote:

Aikibill wrote:

REALZEUS wrote:

Aikibill wrote:

Κάτι θα έβαλες λάθος.

Δε νομίζω. Η πλάκα είναι ότι δύο διαφορετικοί calculators δίνουν δύο διαφορετικές τιμές, αλλά και οι δυο εντός του 3%. 

Και: 

https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=235-45r17-225-50r17

up
0 users have voted.
Aikibill
 γράψε λάθος.

surprise γράψε λάθος.

εγω είχα κοιτάξει εδώ https://www.tyresizecalculator.com/

στο οποίο λαμβάνει υπόψη τα πλαϊνά για να προτείνει αλλαγή σε διάσταση λάστιχου.

up
0 users have voted.
ptsiaggas
Δηλαδή  η  επιτρεπτή ανοχή

Δηλαδή  η  επιτρεπτή ανοχή αλλαγής συνολικής διαμέτρου τροχού είναι 3%;   είναι  1,5% προς τα επάνω και 1,5% προς τα κάτω  ή 3% πάνω και 3% κάτω   από το εργοστασιακό στανταρστανταρ; 

up
0 users have voted.
Topic locked

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo