Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

ikucic
Last seen: Πριν από 10 μήνες 3 εβδομάδες
Επειδή όπως προείπα σε

Επειδή όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ ψάχνω για ελαστικά 185 65 15 για οικογενειακό σενταν με οδήγηση κυρίως Εγνατία και επαρχιακό δίκτυο αλλά και αντοχή σε πεζοδρόμια και λακουβες να πω απεριψα πλέον τα T005 γιατί όπως με διαβεβαίωσαν δύο λάστιχαδες (χωρίς να θέλουν να μου προωθήσουν άλλο συγκεκριμένο μοντέλο) τα bridgestonε αυτά είναι πολύ μαλακά!!!  Και ευάλωτα σε ανωμαλίες (χάλασε ο κόσμοςμ τα πιο σκληρά έγιναν πλέον τα πιο μαλακά).

Καταληγω πλέον ή στα pirelli cinturato p1 (τα έχω δοκιμάσει σε 175 65 14 δύο φορές μια χαρά ήταν)

Η στα good year compact (ακουσω ότι είναι ένα καλό και τίμιο ελαστικό)

up
4 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 32 δευτερόλεπτα
Εμένα αν μου έλεγε λαστιχά το

Εμένα αν μου έλεγε λαστιχάς το όνομα Continental, απλά δεν θα του ξαναμιλούσα...

Έχει πολλά καλά λάστιχα η λίστα σου Δημήτρη. Εγώ θα ήμουν μεταξύ P1, Τ005, BluEarth και 914. Αν δεν θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο μείνε στα Pirelli. Αλλιώς μάλλον Τ005.

up
6 users have voted.
DELEF
Last seen: Πριν από 11 μήνες 1 εβδομάδα
@PLANETZEUS ευχαριστώ πολύ

@PLANETZEUS ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

up
4 users have voted.
gianniskar
Last seen: Πριν από 10 μήνες 2 εβδομάδες
Για διασταση 225/45/17

Για διασταση 225/45/17 χειμερινο με max τιμη 350 τι θα προτείνατε? 

up
11 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 7 ώρες 19 λεπτά
Continental.

Continental.

up
15 users have voted.
vasvo
Last seen: Πριν από 10 μήνες 3 εβδομάδες
gianniskar wrote:

gianniskar wrote:

Για διασταση 225/45/17 χειμερινο με max τιμη 350 τι θα προτείνατε? 

Τα Nexen έχουν θετικά σχόλια και είναι εντός της  τιμής

up
9 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 14 ώρες 3 λεπτά
ikucic wrote:

ikucic wrote:

Επειδή όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ ψάχνω για ελαστικά 185 65 15 για οικογενειακό σενταν με οδήγηση κυρίως Εγνατία και επαρχιακό δίκτυο αλλά και αντοχή σε πεζοδρόμια και λακουβες να πω απεριψα πλέον τα T005 γιατί όπως με διαβεβαίωσαν δύο λάστιχαδες (χωρίς να θέλουν να μου προωθήσουν άλλο συγκεκριμένο μοντέλο) τα bridgestonε αυτά είναι πολύ μαλακά!!!  Και ευάλωτα σε ανωμαλίες (χάλασε ο κόσμοςμ τα πιο σκληρά έγιναν πλέον τα πιο μαλακά).

Καταληγω πλέον ή στα pirelli cinturato p1 (τα έχω δοκιμάσει σε 175 65 14 δύο φορές μια χαρά ήταν)

Η στα good year compact (ακουσω ότι είναι ένα καλό και τίμιο ελαστικό)

Για ταξιδιάρικη χρήση η καλύτερη επιλογή θα ήταν michelin και κατά δεύτερον Continental. Tα continental δηλαδή είναι εξαιρετικά σε cruising καθώς είναι πολύ ήσυχα, επίσης αποδίδουν πολύ καλά στο βρεγμένο και παραδόξως στο ελαφρύ χιόνι. 

Από κει και πέρα όσον αφορά τα bridgestone όντως στα Τ005 έχουν μαλακώσει τα πλαινά, προσωπικά είχα δύο αστοχίες. Η μια σε τελείως καινούργιο λάστιχο όπου δεν ξέρω πως έκανε καρούμπαλο και η άλλη σε λακκάβα που η αλήθεια είναι ότι κοπάνησε πολύ δυνατά το αυτοκίνητο. Παρ όλα αυτά επειδή τα φοράμε σε 2 αυτοκίνητα στο 2ο δεν είχαμε κάποιο θέμα ούτε όταν το βάζουμε σε άγριους χωματόδρομους με κοτρώνες κλπ.

Γενικά το Τ005 είναι ένα εξαιρετικό λάστιχο, δεν είναι τόσο ντουβάρι στα πλαινά όσο θυμάμαι το Τ001 αλλά γενικά η απόδοση και αντοχή του είναι εξαιρετικές.

up
13 users have voted.
nick-sport
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 εβδομάδες
Μεγαλύτερος δείκτης ταχύτητας

Μεγαλύτερος δείκτης ταχύτητας σε ένα λάστιχο σημαίνει οτι αντέχει πιο πολύ ζόρισμα αλλά και οτι δεν πιάνει εύκολα θερμοκρασία;
Επίσης μεγαλύτερος δείκτης φορτίου σημαίνει πιο ανθεκτικά μάγουλα αλλά και περισσότερο κοπάνημα στις ανωμαλίες του δρόμου ή καμία σχέση;

up
8 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
nick-sport wrote:

nick-sport wrote:

Μεγαλύτερος δείκτης ταχύτητας σε ένα λάστιχο σημαίνει οτι αντέχει πιο πολύ ζόρισμα αλλά και οτι δεν πιάνει εύκολα θερμοκρασία;
Επίσης μεγαλύτερος δείκτης φορτίου σημαίνει πιο ανθεκτικά μάγουλα αλλά και περισσότερο κοπάνημα στις ανωμαλίες του δρόμου ή καμία σχέση;

Όχι δεν σημαίνει ότι δεν πιάνει εύκολα θερμοκρασία. Η διαφορά είναι στον σκελετό.

Η διαφορά στο κοπάνημα είναι μη αντιλληπτή. Μεγαλύτερη διαφορά κάνει η φιλοσοφία του κάθε μοντέλου ελαστικού (υπάρχουν κάποια πιο σκληρά με έμφαση στην αμεσότητα και κάποια πιο μαλακά με έμφαση στην άνεση). 

up
2 users have voted.
charnik
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1 εβδομάδα
Γειάς σας.

Γειάς σας.

Έχω ένα παλιάς γενιάς Honda HRV (1999) που ήρθε με λάστιχα 195/70/R15. Αυτή η διάσταση δεν είναι συνηθισμένη με αποτέλεσμα τώρα να δυσκολεύομαι να βρώ ελαστικά για αντικατάσταση των παλιών. Τελευταία φορά που βρήκα  το original Β390 Bridgestone ήταν το 2014. Τώρα που θέλω παλι να αλλαξω, η εταιρία έχει σταματήσει την παραγωγή.

Η Honda δίνει επιπλέον ως συμβατή διάσταση στο manual την 205/60/R16, όμως αυτό προυποθέτει αλλαγή ζάντας κάτι που δεν είμαι διαθετιμένος να κάνω λόγω κόστους.

Λαστιχάδες μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω την 195/70/R15 με 205/70/R15 την οποία μπορώ να βρώ πολύ εύκολα.

Εγώ διστάζω, μήπως δεν ταιριάζει αυτή η διάσταση και αλλάξει τα οδηγικά χαρακτηριστικα του αυτοκινήτου. Έχει βάση ο δισταγμός μου; ή όντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Τι γνώμη έχετε;

up
9 users have voted.
rainmaker130
Last seen: Πριν από 11 μήνες 3 εβδομάδες
charnik wrote:

charnik wrote:

Γειάς σας.

Έχω ένα παλιάς γενιάς Honda HRV (1999) που ήρθε με λάστιχα 195/70/R15. Αυτή η διάσταση δεν είναι συνηθισμένη με αποτέλεσμα τώρα να δυσκολεύομαι να βρώ ελαστικά για αντικατάσταση των παλιών. Τελευταία φορά που βρήκα  το original Β390 Bridgestone ήταν το 2014. Τώρα που θέλω παλι να αλλαξω, η εταιρία έχει σταματήσει την παραγωγή.

Η Honda δίνει επιπλέον ως συμβατή διάσταση στο manual την 205/60/R16, όμως αυτό προυποθέτει αλλαγή ζάντας κάτι που δεν είμαι διαθετιμένος να κάνω λόγω κόστους.

Λαστιχάδες μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω την 195/70/R15 με 205/70/R15 την οποία μπορώ να βρώ πολύ εύκολα.

Εγώ διστάζω, μήπως δεν ταιριάζει αυτή η διάσταση και αλλάξει τα οδηγικά χαρακτηριστικα του αυτοκινήτου. Έχει βάση ο δισταγμός μου; ή όντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Τι γνώμη έχετε;

Αντίστοιχη ερώτηση έχη κι εγώ. Έχω SUZUKI Swift (το προηγούμενο μοντέλο) με λάστιχα 185-55-16. Όμως αυτή η διασταση δεν έχει πολλές επιλογές ελαστικών. Αν πάω σε μεγαλύτερα πχ 205-55-16, θα δω μεγάλη διαφορά;

up
9 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Να έχετε υπόψιν τα εξής:

Να έχετε υπόψιν τα εξής:

- Το όριο στην αλλαγή διαμέτρου του τροχού ορίζεται στο 3% (είτε μικρότερο, ή μεγαλύτερο) από την εργοστασιακή διάμετρο.

- Το 2ο νούμερο στην διάσταση των ελαστικών είναι ποσοστό επί του φάρδους του πέλματος. Έτσι το 185/55 σημαίνει ότι το ύψος είναι το 55% των 185 χλστ του φάρδους.

- Βάσει των παραπάνω διαλέγετε νέες διαστάσεις, αρκεί να μην ξεπεράσετε σε διαφορά διαμέτρου το 3%. Υπάρχουν στο ίντερνετ πολλοί τέτοιοι υπολογιστές διαστάσεων. Παράδειγμα:  https://tiresize.com/converter/  Βάλτε την εργοστασιακή διάσταση και θα σας δώσει τις εναλλακτικές και τις διαφορές τους 

up
10 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 5 ώρες 9 λεπτά
Άκουσα ότι όταν χιονίζει και

Άκουσα ότι όταν χιονίζει και βγαίνει η τροχαία έχει οδηγία κίνησης με αλυσίδες όποτε αν κάποιος έχει χειμερινά λάστιχα (η χιονοκουβερτες) είναι στην όρεξη του εκάστοτε τροχονόμου αν θα τον αφήσει να περάσει η όχι. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά η έχει προσωπικές εμπειρίες?

up
12 users have voted.
nick-sport
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 εβδομάδες
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Όχι δεν σημαίνει ότι δεν πιάνει εύκολα θερμοκρασία. Η διαφορά είναι στον σκελετό.

Η διαφορά στο κοπάνημα είναι μη αντιλληπτή. Μεγαλύτερη διαφορά κάνει η φιλοσοφία του κάθε μοντέλου ελαστικού (υπάρχουν κάποια πιο σκληρά με έμφαση στην αμεσότητα και κάποια πιο μαλακά με έμφαση στην άνεση). 

δηλαδή αν έχουμε θεωρητικά το ίδιο ελαστικό με δείκτη 89V και 94Y με ίδια τιμή δεν υπάρχει πρακτικά κάποιο μειονέκτημα στο να επιλέξεις το 94Υ έναντι του 89V;

up
10 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 9 ώρες 35 λεπτά
rainmaker130 wrote:

rainmaker130 wrote:

Αντίστοιχη ερώτηση έχη κι εγώ. Έχω SUZUKI Swift (το προηγούμενο μοντέλο) με λάστιχα 185-55-16. Όμως αυτή η διασταση δεν έχει πολλές επιλογές ελαστικών. Αν πάω σε μεγαλύτερα πχ 205-55-16, θα δω μεγάλη διαφορά;

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πας σε 205/55/16! Θα αλλάξει υπερβολικά το βήμα του αυτοκινήτου.

up
8 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
nick-sport wrote:

nick-sport wrote:

REALZEUS wrote:

δηλαδή αν έχουμε θεωρητικά το ίδιο ελαστικό με δείκτη 89V και 94Y με ίδια τιμή δεν υπάρχει πρακτικά κάποιο μειονέκτημα στο να επιλέξεις το 94Υ έναντι του 89V;

To 94 θα είναι μάλλον ακριβότερο και επίσης αυξάνει λίγο το μη αναρτώμενο βάρος. Ουσιαστικά κανένα άλλο μειονέκτημα. Επειδή μάλιστα συνήθως το ίδιο λάστιχο με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας έχει πιο μαλακή γόμα, θα προσφέρει και λίγο καλύτερη πρόσφυση. Δεν ισχύει αυτό για όλα τα λάστιχα, αλλά σε πολλές δοκιμές έχει παρατηρηθεί. 

up
8 users have voted.
SoKoFLiKo
Last seen: Πριν από 11 μήνες 2 εβδομάδες
Το λοιπόν που λέτε παραγγέλνω

Το λοιπόν που λέτε παραγγέλνω TOYO CF2, πάω στον λαστιχά και μου λέει "τα έφερα, να αυτά εκεί είναι"... Κοιτάω και βλέπω TOYO TRANPATH MP4...!!!!!

- Μάστορα, αυτά είναι άλλο μοντέλο από εκείνα που παρήγγειλα.
- Είναι τα καινούργια, τα πιο εξελιγμένα... τα CF2 έχουν αντικατασταθεί!

Εννοείται ότι επέμεινα να φέρει τα CF2 για +5 € επιπλέον κόστος (195€ σε 185-60-14), που τα έχω σε sedan και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εν τω μεταξύ, ψάχνω στο net και ανακαλύπτω ότι υπάρχει κριτική για το TRANPATH MP4 από το 2012 -> http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/Tranpath-MP4.htm !

WTF?????surprise

up
9 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 9 ώρες 35 λεπτά
Απατεωνίσκος ο μάστορας...

Απατεωνίσκος ο μάστορας...

up
10 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 15 ώρες 5 λεπτά
SoKoFLiKo για πες εντυπώσεις

SoKoFLiKo για πες εντυπώσεις για το cf2.

up
10 users have voted.
Αλέξανδρος Σ.
Last seen: Πριν από 1 μήνας 18 ώρες
θερινά ελαστικά τον χειμώνα;

Παιδιά πόσο επικίνδυνα μπορούν να είναι τα θερινά ελαστικά τον χειμώνα;
Η αιτία είναι ότι στο καινούριο αυτοκίνητό μου η hyundai έχει τοποθετήσει θερινά ελαστικά και σκέφτομαι αν μπορούν να σταθούν τον χειμώνα.

up
13 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 5 ώρες 9 λεπτά
Στο χιόνι πολύ, αν δεν έχει

Στο χιόνι πολύ, αν δεν έχει χιόνι μια χαρά είναι.

up
12 users have voted.
SoKoFLiKo
Last seen: Πριν από 11 μήνες 2 εβδομάδες
dragonslayer wrote:

dragonslayer wrote:

SoKoFLiKo για πες εντυπώσεις για το cf2.

Τα έχω σε sedan. Τα βάζω και σε Yaris. 
Στο sedan φορούσα επί 8 χρόνια CONTI PC5 με δείκτη ταχύτητας V (λίγο πιο ενισχυμένα προφίλ - είχε τύχει να μου φορέσουν κατά λάθος δείκτη ταχύτητας Η και κατάλαβα αμέσως τη διαφορά). 

Τα CF2 έχουν όλα τα πλεονεκτήματα του CONTI PC5 (στεγνό, βρεγμένο, στάθμη θορύβου, άνεση) και συνάμα πολύ χαμηλότερο ρυθμό φθοράς και λιγότερη ασάφεια στο τιμόνι (η οποία πάντα υπάρχει ως ένα βαθμό καθόσον αναφερόμαστε σε ελαστικά touring και όχι sport).
Χώρια η εγγύηση 1 έτους ή 15.000 χμ που σου καλύπτει 1 ελαστικό ανεξαρτήτως αιτίας καταστροφής και χώρια το made in Japan. 
Προσοχή: μιλάμε για το CF2 και όχι για το τρισάθλιο και επικίνδυνο CF1 το οποίο έχει επίσης περάσει από τους τροχούς μου. 

up
8 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 15 λεπτά 32 δευτερόλεπτα
Για διασταση 165/70/13 ηρθε η

Για διασταση 165/70/13 ηρθε η ωρα για αλλαγη. Θελω να δοκιμασω τα toyo nano energy 3. Kαποια αποψη για αυτα? 

up
6 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 14 ώρες 3 λεπτά
Αλέξανδρος Σ. wrote:

Αλέξανδρος Σ. wrote:

Παιδιά πόσο επικίνδυνα μπορούν να είναι τα θερινά ελαστικά τον χειμώνα;
Η αιτία είναι ότι στο καινούριο αυτοκίνητό μου η hyundai έχει τοποθετήσει θερινά ελαστικά και σκέφτομαι αν μπορούν να σταθούν τον χειμώνα.

Εξαρτάται. Γενικά αν πηγαίνεις νορμάλ και δεν είσαι σε περιοχές με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (Φλώρινα, Κοζάνη κλπ) δεν έχεις πρόβλημα. Το θετικό των χειμερινών είναι ότι στη βροχή σε σημεία που λιμνάζουν περνάνε σα να μην υπάρχουν νερά συν ότι πάνε και στο χιόνι κάτι που δε μπορούν τα θερινά (μόνο τα continental έχω δει βασικά να το καταφέρνουν αυτό, ως ένα βαθμό φυσικά).

up
13 users have voted.
Αλέξανδρος Σ.
Last seen: Πριν από 1 μήνας 18 ώρες
panos2171 wrote:

panos2171 wrote:

Εξαρτάται. Γενικά αν πηγαίνεις νορμάλ και δεν είσαι σε περιοχές με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (Φλώρινα, Κοζάνη κλπ) δεν έχεις πρόβλημα. Το θετικό των χειμερινών είναι ότι στη βροχή σε σημεία που λιμνάζουν περνάνε σα να μην υπάρχουν νερά συν ότι πάνε και στο χιόνι κάτι που δε μπορούν τα θερινά (μόνο τα continental έχω δει βασικά να το καταφέρνουν αυτό, ως ένα βαθμό φυσικά).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Μένω στην Δράμα, όπου άλλες χρονιές κάνει γλυκό χειμώνα κι άλλες βαρύ.
Μάλλον θα περιμένω να δω πώς θα πάει φέτος ο καιρός, ώστε να πράξω βλέποντας και κάνοντας. Στο κάτω κάτω δε θα το μετακινήσω για κάνα τριήμερο αν δω ότι πιάνει χιόνι.

up
11 users have voted.
Topic locked

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo