Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

alf
Last seen: Πριν από 1 ώρα 8 δευτερόλεπτα
petran17 wrote:

petran17 wrote:

alf wrote:

Σε fiat panda 1.2 με μαμά διάσταση 155/80/13 -και ενώ τώρα φοράει 165/70/13 που δεν γνωρίζω αν είναι η ενδεικνυόμενη και δεν γνωρίζω πώς μπορώ να το βρώ- τι θα προτείνατε σε μεγαλύτερη διάσταση αλλά με ζάντα 13 ιντσών;

Τώρα φοράει barum brilliantis 2 τα οποία μετά απο 35.000χλμ πρέπει να αντικατασταθούν λόγω φθοράς αλλά και τσιρίγματος στις στροφές.

Περιμένω τις προτάσεις σας

Θα πηγαινα με κλειστα ματια στα Dunlop StreetResponse 2..

Τα φοραει γνωστος μου σε Fiat Panda.. πολλα χιλιομετρα εχουν αντεξει και μονο τα καλυτερα εχει να πει..

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω 

up
5 users have voted.
TUPAC_RIP
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 11 ώρες
Γνώμες για επιλογή ελαστικών.

Γειά σας παιδιά.

Πριν από 5 μέρες μου σκίστηκε το πλαϊνό του δεξί εμπρός τροχού από ξεπαρκαρισμα που βρήκε σε σπασμένο πεζοδρόμιο και τώρα είμαι με κανονικών διαστάσεων ρεζέρβα. Με προβλημάτισε η ευκολία της ζημιάς. 

Το ελαστικό ήταν το Goodyear EfficientGrip Performance 185/60/R15. Τα φοράω 4 χρόνια κι έχουν κάνει 43.000km.

Έχω το Chevrolet Lacetti 1.6L 2005 κι έχω 137.000km. Μαμά διαστάσεις ελαστικων: 195/55/R15

Τα Goodyear τα πήρα σε διάσταση 185/60/R15 κι όχι της μαμάς 195/55/R15 λόγω μειωμένης κατανάλωσης, λιγότερου  κινδύνου υδρολησθησης  και λόγω καλύτερης τιμής. Τώρα σκέφτομαι να πάω στη μαμά διάσταση ή ακόμα και πιο φαρδιά (205/50/R15) κι ότι είναι σημαντικότερο η κράτηση και η πέδηση.

Κοιτάω τα εξής:

1)  Bridgestone Turanza T005

2)  Falken ZIEX ZE310 EcoRun

3)  Michelin Primacy 4

4)  Dunlop Sport BluResponse

5)  Toyo Proxes CF2

6)  Hankook Ventus Prime 3 K125

Με προβάδισμα το T005. Ίσως θέλω να δοκιμάσω και την άλλη φιλοσοφία των σκληρών πλαϊνών. Δίνω σημασία στην αντοχή στον χρόνο.

Θα ηθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας και πάνω στην μάρκα του ελαστικου αλλά και στη διάσταση.

Το αμάξι κάνει 10.000km το χρόνο. Δεν οδηγώ καθόλου επιθετικά και κινούμαι κάθε μέρα στην κίνηση της Αθήνας. 

Ευχαριστώ πολύ.

up
4 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 ώρες 25 λεπτά
Όλα πολύ καλά, αλλά από την

Όλα πολύ καλά, αλλά από την στιγμή που θες να βγάλει χιλιόμετρα, Τ005. 

up
5 users have voted.
octaneas
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Μα τα primacy δεν θεωρούνται ότι κρατάνε παραπάνω;

up
4 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
octaneas wrote:

octaneas wrote:

REALZEUS wrote:

Μα τα primacy δεν θεωρούνται ότι κρατάνε παραπάνω;

Δεν θα το έλεγα. Επίσης τα Bridge εχουν πιο σκληρά πλαϊνά. 

up
4 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 3 ώρες 1 λεπτό
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:Επίσης τα Bridge εχουν πιο σκληρά

Σε πρόσφατη βόλτα σε διάφορα μαγαζιά όλοι έλεγαν το αντίθετο, ότι έχουν μαλακά πλαινά σε σημείο που θυμίζουν Michelin.

Έχει δοκιμάσει κανείς το Yokohama BluEarth ES32 να μου πει εντυπώσεις;

up
3 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 1 ώρα 42 δευτερόλεπτα
Τα T005 έχουν πολύ μαλακα

Τα T005 έχουν πολύ μαλακα πλαϊνά καμία σχέση με παλαιότερα Bridgestone (η και τωρινά sport μοντέλα). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά βέβαια.

up
2 users have voted.
Bill94
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ημέρες
Έχω τα Τ005 εδω και 1 μηνα σε

Έχω τα Τ005 εδω και 1 μηνα σε yaris diesel του 2016 σε XL έκδοση. Το πλαινο είναι πολύ μαλακό, αν δεν εβλεπες τη μαρκα δεν θα καταλαβαινες οτι είναι bridgestone. Βγήκα Εγνατία, 140 χμ με 4.9-5.0λ/100χμ καταναλωση στο κοντερ δεν ειχα δει ποτέ μέχρι τώρα (16άρες ζαντες). Το αμαξι τραίνο, παρόλο που η τελευταια ευθυγραμμιση έγινε το Γεναρη, μετρούσα 8-11 δευτερολεπτα πριν χρειαστεί διορθωση το τιμονι. Μάλλον είναι πάγια τακτική των εταιρειών να αφαιρούν μέταλλο από τα πλαινα για να ελαφρωνουν και να πετυχαίνουν καλύτερες ετικετες στην κατανάλωση.

Υ.Γ Πριν βάλω τα Τ005, ειχα πιάσει τα πλαινα των Uniroyal Rainsport3 και Dunlop Bluresponse σε XL και αυτα. Μου φάνηκαν πιο μαλακά τα Uniroyal, πιο σκληρα των Τ005 τα dunlop, χωρίς να είναι αντικειμενική μέθοδος αξιολόγησης βέβαια...

up
4 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 3 ώρες 1 λεπτό
Πάντως το Bluresponse μου

Πάντως το Bluresponse μου φάνηκε πιο ενισχυμένο στα πλαινά του σε σχέση με το Τ005.

up
4 users have voted.
petran17
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 10 ώρες
Το Τ005 λογικα θα σε καλυψει

Το Τ005 λογικα θα σε καλυψει πληρως! Τα πλαινα μην τα πολυκοιτατε αν δεν κυνηγατε το αυτοκινητο.

Το Dunlop Sport BluResponse το φοραω σε 185/60/14 στο αλλο αυτοκινητο της οικογενειας. Ωραιο ελαστικο αλλα αυτη τη στιγμη αν αλλαζα θα πηγαινα στα Τ005.

Επισης μην κοιταζεις τοσο την αντοχη.. κατα 99,9 % θα τα αλλαξεις λογω παλαιοτητας παρα φθορας απο τη στιγμη που κανεις 10.000 χλμ τον χρονο. Αρα θελεις ενα ελαστικο σχετικα "μαλακο" ωστε να εχεις αμεσο grip.

up
3 users have voted.
TUPAC_RIP
Ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

Τελικά κατέληξα στα T005. Πάω για ευθυγράμμιση.

Επίσης τώρα σκέφτηκα μήπως συνέφερε να κρατούσα ένα από τα παλιά μου ελαστικά (το οποίο φαίνεται σχετικά καλό με μια όχι και τόσο προχωρήμενη φθορά) και το αντικαθιστούσα με αυτό τις ρεζερβας που είναι φτιαγμένο το 2005 και είναι σχεδόν απάτητο. Δεν ξέρω τι συμφέρει. Άσε που η ρεζέρβα είναι μαμά 195/55 ενώ τα προηγούμενα και τα τωρινά είναι 185/60.

up
3 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Καινούρια λάστιχα

Φοράω 2 χρόνια τα falken 914 κι έχουν κάνει πάνω από 55.000km. Διαστάσεις 205/55/16 Toyota auris 1.4 του 2007

Κοιτάω τα εξής: όπως και ο TUPAC_RIP αλλά με αυτή τη σειρά

3)  Hankook Ventus Prime 3 K125​

4)  Toyo Proxes CF2

5)  Michelin Primacy 4

6)  Dunlop Sport BluResponse

Το αμάξι έκανε σχεδόν 30000km το χρόνο. Οδηγώ επιθετικά και κινούμαι κάθε μέρα στην κίνηση της Αθήνας. 

Θέλω να έχω αμεσότητα στο τιμόνι, υπακοή στις εντολές μου (στρίψιμο και φρενάρισμα) και κυκλοφορώ και σε μέρη μπόλικες λακκούβες, οπότε το σκληρό πλαϊνό είναι must.

winter is coming, βοήθεια.

up
2 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Βάλε κάποιο από τα προηγούμενα

TUPAC_RIP wrote:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

Τελικά κατέληξα στα T005. Πάω για ευθυγράμμιση.

Επίσης τώρα σκέφτηκα μήπως συνέφερε να κρατούσα ένα από τα παλιά μου ελαστικά (το οποίο φαίνεται σχετικά καλό με μια όχι και τόσο προχωρήμενη φθορά) και μετο αντικαθιστούσαν με αυτό τις ρεζερβας που είναι φτιαγμένο το 2005 και είναι σχεδόν απάτητο. Δεν ξέρω τι συμφέρει. Άσε που η ρεζέρβα είναι μαμά 195/55 ενώ τα προηγούμενα και τα τωρινά είναι 185/60.

Η παλιά ρεζέρβα έχει ξεραθεί, βαλέ σαν ρεζέρβα κάποιο απο τα προηγούμενα. Τυχερέ έχεις κανονική ρεζέρβα!!!

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Την ρεζέρβα δεν την έχει δει

Την ρεζέρβα δεν την έχει δει ήλιος, οπότε εγώ αυτήν θα κρατούσα, σε σχέση με ένα νεότερο αλλά μεταχειρισμένο λάστιχο. Βέβαια είναι άλλη διάσταση, που σημαίνει ότι μόνο για ανάγκη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όχι μόνιμα. Αλλά και το φθαρμένο μόνο προσωρινά σε ανάγκη φαντάζομαι θα μπει πάνω, όχι ως μόνιμος αντικαταστάτης.

up
2 users have voted.
Aikibill
nickthetrib wrote:

nickthetrib wrote:

Φοράω 2 χρόνια τα falken 914 κι έχουν κάνει πάνω από 55.000km. Διαστάσεις 205/55/16 Toyota auris 1.4 του 2007

Κοιτάω τα εξής: όπως και ο TUPAC_RIP αλλά με αυτή τη σειρά

3)  Hankook Ventus Prime 3 K125​

4)  Toyo Proxes CF2

5)  Michelin Primacy 4

6)  Dunlop Sport BluResponse

Το αμάξι έκανε σχεδόν 30000km το χρόνο. Οδηγώ επιθετικά και κινούμαι κάθε μέρα στην κίνηση της Αθήνας. 

Θέλω να έχω αμεσότητα στο τιμόνι, υπακοή στις εντολές μου (στρίψιμο και φρενάρισμα) και κυκλοφορώ και σε μέρη μπόλικες λακκούβες, οπότε το σκληρό πλαϊνό είναι must.

winter is coming, βοήθεια.

βαλε τα falken, μου φαίνεται έχουν πιο σκληρά πλαϊνά από τα αλλά.

A Lannister always pays his debts.wink

up
2 users have voted.
panozit
Last seen: Πριν από 5 ώρες 56 λεπτά
Ευθυγράμμιση με την τοποθέτηση;

Καλησπέρα,

Έβαλα χτες καινούργια ελαστικά, ο μάστορας έκανε ζυγοστάθμιση όλα καλα και στο τέλος μου είπε να "περπατήσω" τα λάστιχα και να περάσω μετά από λίγες μέρες για την ΕΥΘΥΓΡΆΜΜΙΣΗ.

Εχει κάποια λογική αυτό;

Σας ευχαριστώ

up
2 users have voted.
ikucic
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
panozit wrote:

panozit wrote:

Καλησπέρα,

Έβαλα χτες καινούργια ελαστικά, ο μάστορας έκανε ζυγοστάθμιση όλα καλα και στο τέλος μου είπε να "περπατήσω" τα λάστιχα και να περάσω μετά από λίγες μέρες για την ΕΥΘΥΓΡΆΜΜΙΣΗ.

Εχει κάποια λογική αυτό;

Σας ευχαριστώ

Δε νομίζω ότι έχει λογική. 

Εκτός εάν κρίνει ότι το αυτοκίνητο σου ήθελε ευθυγράμμιση από πριν . Αλλά να είναι μη ευθυγραμμισμενο και να το αφήνει να κυκλοφορεί?? 

Προφανώς δε σου είπε κάτι τέτοιο...

Τι να σου πω ίσως θέλει απλά να βγάλει ένα έξτρα εισοδηματακι .

up
8 users have voted.
Aikibill
Η ευθυγράμμιση καλό είναι να

Η ευθυγράμμιση καλό είναι να γίνεται σε κάθε αλλαγή ελαστικών ( απαραίτητο είναι μόνο αν γέρνει το καράβι). Το έλα μετα από μερικές εκατοντάδες χλμ για ευθυγράμμιση,μετά από καινούργια λάστιχα,το έχω ξανακούσει, δεν είναι παραμύθι του λάστιχα σου. Το σκεπτικό είναι ότι θα υπάρχει κάποια μικρή μεταβολή στο Καμπερ μετά τα πρώτα χλμ με τα νέα λάστιχα, αν αυτό έχει βάση η όχι δεν το ξέρω.

up
2 users have voted.
vasvo
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 5 ώρες
nickthetrib wrote:

nickthetrib wrote:

...Θέλω να έχω αμεσότητα στο τιμόνι, υπακοή στις εντολές μου (στρίψιμο και φρενάρισμα) και κυκλοφορώ και σε μέρη μπόλικες λακκούβες, οπότε το σκληρό πλαϊνό είναι must.

Nick δεν είναι στις επιλογές σου αλλά δες και αυτό

up
3 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 1ημέρα 53 λεπτά
Με υψηλες πιεσεις στα εμπρος

Με υψηλες πιεσεις στα εμπρος ελαστικα  +17αρες 8αρες και χαμηλωμα τα μπροστα λαστιχα μου επιτελους δεν τρωνε το πελμα εξωτερικα.Η συγκλιση μειωθηκε σχεδον τελειως σε σχεση με το παρελθον.Τωρα εχω φθορα περισσοτερη απο μεσα.Ριχνω πιεση απο τα λαστιχα ?Η δικη μου λογικη λεει οτι στην ευθεια με την πιεση που εχω και την καμπερ παταει το μισο εσωτερικο πελμα .

up
3 users have voted.
TUPAC_RIP
Ανάλυση ευθυγράμμισης

Μετά από αλλαγή  ελαστικών πηγα για ευθυγράμμιση. Ποιος μπορεί να μου αναλύσει τα αποτελέσματα;

https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=502260034465

Θέλω να πω, ήταν κακή ευθυγράμμιση πριν; Ήταν αναγκαία; Δεν κατάλαβα. Ποια στήλη δείχνει το πριν και ποια το μετά; Γιατί μου φαίνεται ότι χειροτέρεψαν τα πράγματα;

Ευχαριστώ.

up
2 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 4 ώρες 4 λεπτά
TUPAC_RIP wrote:

TUPAC_RIP wrote:

Πριν από 5 μέρες μου σκίστηκε το πλαϊνό του δεξί εμπρός τροχού από ξεπαρκαρισμα που βρήκε σε σπασμένο πεζοδρόμιο και τώρα είμαι με κανονικών διαστάσεων ρεζέρβα. Με προβλημάτισε η ευκολία της ζημιάς. 

Το ελαστικό ήταν το Goodyear EfficientGrip Performance 185/60/R15. Τα φοράω 4 χρόνια κι έχουν κάνει 43.000km.

Tα έχω βάλει στο yaris της μάνας μου και έπαθε το ίδιο, χωρίς να είναι παλιά/ταλαιπωρημένα. Με προβλημάτισε και εμένα.

TUPAC_RIP wrote:

Μετά από αλλαγή  ελαστικών πηγα για ευθυγράμμιση. Ποιος μπορεί να μου αναλύσει τα αποτελέσματα;

Δεν φαίνεται η φωτό.

up
2 users have voted.
TUPAC_RIP
xenos wrote:

xenos wrote:

TUPAC_RIP wrote:

Tα έχω βάλει στο yaris της μάνας μου και έπαθε το ίδιο, χωρίς να είναι παλιά/ταλαιπωρημένα. Με προβλημάτισε και εμένα.

TUPAC_RIP wrote:

Δεν φαίνεται η φωτό.

Τώρα φαίνεται η φωτογραφία της ευθυγράμμισης;

https://pasteboard.co/IDhBrSE.jpg

up
1 user has voted.
XENO
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ώρες
W202 AMG wrote:

W202 AMG wrote:

Με υψηλες πιεσεις στα εμπρος ελαστικα  +17αρες 8αρες και χαμηλωμα τα μπροστα λαστιχα μου επιτελους δεν τρωνε το πελμα εξωτερικα.Η συγκλιση μειωθηκε σχεδον τελειως σε σχεση με το παρελθον.Τωρα εχω φθορα περισσοτερη απο μεσα.Ριχνω πιεση απο τα λαστιχα ?Η δικη μου λογικη λεει οτι στην ευθεια με την πιεση που εχω και την καμπερ παταει το μισο εσωτερικο πελμα .

sorry συνάδελφε, αλλά μήπως ο ευθυγραμμισάς σου δεν ξέρει τα mercedes; Δεν χρειάζονται τερτίπια. Απλά καλή ευθυγράμμιση  μπρος πίσω. Και στα δύο merc που έχω δεν είχα  τέτοια προβλήματα.  

Αυτό που γνωρίζω σχετικά με τις πιέσεις στα ελαστικά είναι όταν είναι υψηλή η πίεση τρώγεται περισσότερο το ενδιάμεσο τμήμα, ενώ όταν είναι χαμηλή τα ακραία τμήματα του ελαστικού.  

up
1 user has voted.
DELEF
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
Καλησπέρα,

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αλλαγή ελαστικών σε Honda Jazz (μοντέλο 2006 / διαστάσεις 175/65/14).

Τα τελευταία 5 χρόνια φοράει τα Pirelli  Cinturato P1 Verde, τα οποία είναι αρκετά καλά και ανθεκτικά ελαστικά, αλλά θεωρώ ότι ήρθε η ώρα να τα αλλάξω τόσο λόγω φθοράς όσο και επιθυμίας εύρεσης ελαστικού με την ίδια ή καλύτερη ανθεκτικότητα και πρόσφυση.

Η χρήση που γίνεται είναι σε ποσοστό 80% εντός πόλης (μετρίως επιθετική οδήγηση) και 20% εκτός πόλης (αρκετές φορές σε χωματόδρομους).

Έχω καταλήξει στα - ουκ ολίγα - ακόλουθα, χωρίς σειρά προτεραιότητας: 

- Toyo Proxes CF2

- Dunlop Streetresponse 2

- Bridgestone Turanza T005

- Falken Sincera SN832 Ecorun  ή  Ziex ZE914 Ecorun

- Nexen N'Blue HD Plus

- Yokohama BluEarth-ES ES32

- Hankook Kinergy Eco K425

σ.σ. σε δύο βουλκανιζατέρ που ρώτησα (πριν καταλήξω στις ανωτέρω εναλλακτικές), μου πρότειναν τα Continental EcoContact 6, χωρίς καν να με ρωτήσουν ενδεχόμενη χρήση, γεγονός που με έκανε να πιστέψω ότι υπάρχει μια διάθεση/τάση ''πρόωθησης'' των συγκεκριμένων ελαστικών. Μπορεί, πράγματι, να είναι φοβερά ελαστικά, αλλά η όλη εμπειρία με οδήγησε στο να τα αποκλείσω από τη λίστα (ακόμη και ως μάρκα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Δημήτρης

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo