Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

18799 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Thodorism96
Εικόνα Thodorism96
Last seen: Πριν από 12 ώρες 14 λεπτά
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Aikibill":37fl1948 wrote:
Thodorism96":37fl1948 wrote:
Έπειτα από 17.000 χλμ και 8 μήνες με τα Goodyear Efficient Grip performance δυστυχώς απέκτησα το πρώτο σκίσιμο στο πλαϊνό πιθανότατα από λακκούβα με νερό πάνω σε στροφή. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί η ταχύτητα ήταν πολύ μικρή και δεν ένιωσα μεγάλο τράνταγμα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι το πιθανότερο να το καλύψει η εγγύηση ενός χρόνου που δίνει η Goodyear. Το ερώτημα είναι το καινούριο ελαστικό να το τοποθετήσω μπροστά ή πίσω; Το αυτοκίνητο είναι Ford fiesta 1.5 tdci 2016.

Το λαστιχο που σκίστηκε ήταν μπροστά η πίσω?
Αν ήταν μπροστά θα έβαζα τα καινούργια μπροστά,αν ήταν πίσω θα έβαζα τα καινούργια πίσω.
Επίσης θα άλλαζα και το έτεροπλευρό λάστιχο του εν λόγω άξονα.

Το μπροστά δεξιά σκίστηκε. Θα ήθελα να αποφύγω την αλλαγή και 2ου ελαστικού. Δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να αντικαταστήσω και τα 2 μιας και τα χιλιόμετρα που έχουν κάνει είναι σχετικά λίγα και η πλειοψηφία τους σε ανοικτό δρόμο.
Αυτο που σκεφτόμουν είναι να βάλω το καινούργιο μπροστά και να φέρω ένα από τα πίσω μπροστά, που είναι λιγότερο φθαρμενα. Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό όμως, γιατί θα έχω τότε άνισα φθαρμενα λάστιχα και στους 2 άξονες [emoji848]

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
leonp
Last seen: Πριν από 5 μήνες 1 εβδομάδα

Τα λάστιχα σου είναι σχεδόν καινούρια, δεν έχουν διαφορές λόγω φθοράς.

Όπως είπες, βάλε το καινούριο μπροστά και φέρε ένα από τα πίσω μπροστά.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

up
0 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 9 λεπτά 16 δευτερόλεπτα

Thodorism96":3law0j9f wrote:
Aikibill":3law0j9f wrote:
Thodorism96":3law0j9f wrote:
Έπειτα από 17.000 χλμ και 8 μήνες με τα Goodyear Efficient Grip performance δυστυχώς απέκτησα το πρώτο σκίσιμο στο πλαϊνό πιθανότατα από λακκούβα με νερό πάνω σε στροφή. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί η ταχύτητα ήταν πολύ μικρή και δεν ένιωσα μεγάλο τράνταγμα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι το πιθανότερο να το καλύψει η εγγύηση ενός χρόνου που δίνει η Goodyear. Το ερώτημα είναι το καινούριο ελαστικό να το τοποθετήσω μπροστά ή πίσω; Το αυτοκίνητο είναι Ford fiesta 1.5 tdci 2016.

Το λαστιχο που σκίστηκε ήταν μπροστά η πίσω?
Αν ήταν μπροστά θα έβαζα τα καινούργια μπροστά,αν ήταν πίσω θα έβαζα τα καινούργια πίσω.
Επίσης θα άλλαζα και το έτεροπλευρό λάστιχο του εν λόγω άξονα.

Το μπροστά δεξιά σκίστηκε. Θα ήθελα να αποφύγω την αλλαγή και 2ου ελαστικού. Δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να αντικαταστήσω και τα 2 μιας και τα χιλιόμετρα που έχουν κάνει είναι σχετικά λίγα και η πλειοψηφία τους σε ανοικτό δρόμο.
Αυτο που σκεφτόμουν είναι να βάλω το καινούργιο μπροστά και να φέρω ένα από τα πίσω μπροστά, που είναι λιγότερο φθαρμενα. Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό όμως, γιατί θα έχω τότε άνισα φθαρμενα λάστιχα και στους 2 άξονες [emoji848]

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

17.000 χλμ μπροστά δεν μου φαίνονται και τόσο λίγα.
Αν έχεις οικονομική δυσκολία και αλλάξεις μόνο ένα λάστιχο κάνε αυτό που είπες γιατί θέλεις την μικρότερη δυνατή διαφορά στο πέλμα των ελαστικών του ίδιου άξονα, αλλά προφανώς το σωστό είναι να αλλάξεις ζευγάρι.
https://www.cars.com/articles/do-i-need ... 684865769/

up
0 users have voted.
chris18
Last seen: Πριν από Ποτέ

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

up
0 users have voted.
lazarefa
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες

Πάνω που ήμουν έτοιμος να βάλω τα Falken 510 σε διάσταση 225/45/17, σήμερα πήρα τηλ. για να ρωτήσω για τα εν λόγω σε 2-3 μαγαζιά. Δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτές τις μέρες διαθέσιμα και από ότι μου είπαν οι έμποροι, ο αντιπρόσωπος Ελλάδας δίνει ενδεικτική ημερομηνία παραλαβής στις 15 Ιουλίου. Επειδή ωστόσο σε αυτό το διάστημα είναι προγραμματισμένο να γράψω κοντά στα 2000χλμ και τα τωρινά λάστιχα (με κοντά 56.000χλμ) προφανώς δεν είναι για πολλά. Επιπρόσθετα μεταξύ 15 και 28 Ιουλίου θα κάνω θερινή άδεια οπότε και να ήθελα να βάλω τα Falken, θα τα έβαζα μετά τις 29 Ιουλίου (οπότε θεωρητικά, αν δεν φέρνουν σοβαρές ποσότητες, δεν αποκλείεται και τότε να μην είναι διαθέσιμα).
Σκέφτηκα τα Michelin PS4 που υπάρχουν διαθέσιμα στη διάστασή μου, αν και με φοβίζει το θέμα με τα μαλακά πλαϊνά (μου είπε και σήμερα ένας έμπορος ότι θέλουν προσοχή τα πλαϊνά σε επαφές με πεζοδρόμια, εγώ βέβαια δεν έχω θέμα με πεζοδρόμια, αλλά φοβάμαι ότι σε λακκούβες κλπ μην πετάξουν "βυζί" και τρέχουμε για 100άρια ευρώ ήδη απ' τον πρώτο χρόνο πχ). Όλα τα χρόνια φοράω Bridgestone, με τελευταία τα Adrenalin 002.
Σκέφτηκα και τα Pirelli P Zero (σκέτο, όχι Nero) αλλά και το νέο Toyo Proxes TR-1 που αμφότερα υπάρχουν σε στοκ. Στη διάστασή μου υπάρχει σε στοκ και το αειθαλές Bridgestone Potenza S001 αλλά αυτό επειδή το 'χω φορέσει για 60.000χλμ ξέρω από πρώτο χέρι ότι μετά τον 1,5 χρόνο πέφτει αρκετά σε απόδοση (στα πρώτα χλμ είναι αρκετά καλό για τα γούστα μου).
Πάντως όλοι (πλην ενός) οι έμποροι με τους οποίους έχω μιλήσει επιμένουν ότι τα PS4 έχουν σαφώς μαλακά πλαϊνά, κι ως εκ τούτου με προβληματίζουν αρκετά ως προς αυτό.
Μεταξύ όλων των παραπάνω (ευπρόσδεκτες κι άλλες επιλογές) τι θα επιλέγατε με γνώμονα τη σχετικά σπορτίφ συμπεριφορά, σχετικά σκληρά πλαϊνά και να μην είναι για πέταμα μετά από 30.000χλμ;

up
0 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 22 ώρες

Θέλησα να αλλάξω το 14 ετών ελαστικό της ρεζέρβας του Verso. Ο λαστιχάς μού είπε κάτι 180άρια κι ΑΝ βρούμε. Μπήκα στο camskill κι υπάρχει μόνο ένα στα 60 ευρώ. Δράμα...

Στο τέλος θα πάρω κανονική ζάντα με ελαστικό κανονικής διάστασης και θα μου βγει φθηνότερα.

up
0 users have voted.
elvet
Εικόνα elvet
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες

lazarefa":3vi8cycl wrote:
Πάνω που ήμουν έτοιμος να βάλω τα Falken 510 σε διάσταση 225/45/17, σήμερα πήρα τηλ. για να ρωτήσω για τα εν λόγω σε 2-3 μαγαζιά. Δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτές τις μέρες διαθέσιμα και από ότι μου είπαν οι έμποροι, ο αντιπρόσωπος Ελλάδας δίνει ενδεικτική ημερομηνία παραλαβής στις 15 Ιουλίου.

Γενικά είναι δύσκολο να βρεθούν διαθέσιμα τα Falken, πρέπει να υπάρχει θέμα αντιπροσώπευσης, διανομής

lazarefa":3vi8cycl wrote:
Σκέφτηκα τα Michelin PS4 που υπάρχουν διαθέσιμα στη διάστασή μου, αν και με φοβίζει το θέμα με τα μαλακά πλαϊνά (μου είπε και σήμερα ένας έμπορος ότι θέλουν προσοχή τα πλαϊνά σε επαφές με πεζοδρόμια, εγώ βέβαια δεν έχω θέμα με πεζοδρόμια, αλλά φοβάμαι ότι σε λακκούβες κλπ μην πετάξουν "βυζί" και τρέχουμε για 100άρια ευρώ ήδη απ' τον πρώτο χρόνο πχ).
Πάντως όλοι (πλην ενός) οι έμποροι με τους οποίους έχω μιλήσει επιμένουν ότι τα PS4 έχουν σαφώς μαλακά πλαϊνά, κι ως εκ τούτου με προβληματίζουν αρκετά ως προς αυτό.

Μήπως υπάρχουν στη διάστασή μου με την ένδειξη XL (extra load) που έχουν σκληρότερα πλαϊνά;

up
0 users have voted.
lazarefa

Τελικά έβαλα χθες το απόγευμα τα Michelin Pilot Sport 4 σε διάσταση 225/45/17 94Y. Μεθαύριο Παρασκευή που θα κάνω 500χλμ (συν άλλα τόσα τη Δευτέρα) σε μεγάλο ταξίδι θα έχω τις πρώτες εντυπώσεις.
Τοποθετήθηκαν προς 390 ευρώ (με 4 δόσεις). Εν τω μεταξύ είναι η πρώτη φορά που είδα άνθρωπο σε βουλκανιζατέρ να κάνει τελικό σφίξιμο με ροπόκλειδο. Τον ρώτησα με πόση ροπή σφίγγει και μου είπε με 95ΝΜ. Του λέω μα ο κατασκευαστής δίνει 110ΝΜ. Μου λέει, εμείς σφίγγουμε με 95, το 110 είναι υπερβολή, αν σου σφίξω με 110ΝΜ δεν πρόκειται να χαλαρώσουν με τίποτα τα μπουλόνια, ειδικά αν ποτέ χρειαστεί να λύσεις για αλλαγή ελαστικού με τον κλασικό σταυρό που έχουν τα αυτοκίνητα.
Όπως και να έχει, μπράβο του (βέβαια καλά τα ροπόκλειδα, αλλά χρειάζονται και βαθμονόμηση για να είναι ακριβή ως προς τις ενδείξεις, αλλά και πάλι μπράβο του ανθρώπου).

up
0 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 12 ώρες 1 λεπτό

Lazarefa σε ποιο Παυλίδη πήγες,επί της Θηβών ή στην Τζών Κέννεντυ;

up
1 user has voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 16 δευτερόλεπτα

Αλλού αρχίζουν να βιδωνουν τις βιδες κατευθείαν μία μία μέχρι τερμα με αεροκλειδο στο τέρμα. Όποτε βιδωνει βουλκανιζατερ και παω να ξεβιδωσω βαζω απίστευτη δύναμη (1,90 95κιλα), ορισμενες φορές χοροπηδαω και πανω στο κλειδί.
Μια φορά μονο εκαναν καλο σφιξιμο, πρώτα ολα με το χερι να αρχισουν να βιδωνουν, μετά απαλά με αεροκλειδο δουλεύοντας το σαν βιδολογο και μετά με μπουλονοκλειδο με το χερι. Η διαφορά του 0,5% των αποφοιτων του επαλ μεταξύ τους. Το επαλ στο 99,5% δεν πρέπει να δίνει ούτε απολυτηριο, όχι δικαιώματα για τεχνικούς.
Lazarefa αν είναι φρέσκα μην τα πιεζεις, αστα να στρωθουν.

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες

Μόνο στον Κυρ.... που αλλάζω λάστιχα έχω δει να κάνουν το τελικό σφίξιμο με ροποκλειδο.

up
0 users have voted.
lazarefa

dragonslayer":10o8kd6i wrote:
Lazarefa σε ποιο Παυλίδη πήγες,επί της Θηβών ή στην Τζών Κέννεντυ;

Στον Παυλίδη της Θηβών 154, Περιστέρι. Μαζί μου ασχολήθηκε ο αδύνατος κύριος με τη φαλάκρα και τους άσπρους κροτάφους (μαζί είναι και ο γιος του στο μαγαζί). Επειδή ήμουν δίπλα του σε κάθε φάση της δουλειάς (όχι από δικό μου βίτσιο, αυτός με φώναξε δίπλα του) έχω να πω ότι ο άνθρωπος είναι αρκετά προσεκτικός στη δουλειά του και υπεύθυνος, ενώ φαίνεται και καλός χαρακτήρας γενικότερα.

up
0 users have voted.
babakos
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 εβδομάδες

Παλικάρια θα ήθελα και εγώ αν είναι εύκολο κάποια πρόταση για αλλαγή ελαστικών σε Opel Mokka 1.6 diesel
Τώρα φοράει τα εργοστασιακά Continental Sport Contact 215/60 R17 έχοντας διανύσει 54.000 χλμ. Με δεδομένο οτι το αυτοκίνητο δεν είναι επιδόσεων η προτεραιότητα είναι ένας αποδεκτά καλός συνδυασμός πρόσφυσης, χαμηλού (κατά το δυνατόν) θορύβου και αντοχής σε λακκούβες και σαμαράκια (το αυτοκίνητο οδηγείται κατά 70%+ από την συμβία ) . Για τον τελευταίο λόγο έχω αποκλείσει τα Michelin

Any ideas ?

up
0 users have voted.
babakos
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 εβδομάδες

GGAB":72jcjnyu wrote:
Μόνο στον Κυρ.... που αλλάζω λάστιχα έχω δει να κάνουν το τελικό σφίξιμο με ροποκλειδο.

Νέα Χαλκηδόνα ;
Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες όσο δεν πάει..

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες

babakos":1vmisu24 wrote:
GGAB":1vmisu24 wrote:

Νέα Χαλκηδόνα ;

Γι'αυτό τον εμπιστεύεται τόσος κόσμος.

up
0 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 9 ώρες 47 λεπτά

Εξ αρχής όταν άρχισα να πηγαίνω μόνος μου για αλλαγές ελαστικών (στα εταιρικά και στο δικό μου) χρησιμοποιούσαν ροπόκλειδο οπότε μου φαίνεται περίεργο να μην χρησιμοποιεί κάποιο λαστιχάδικο για το τελικό σφίξιμο.

up
0 users have voted.
stojan194

GGAB":2t4k1mxi wrote:
babakos":2t4k1mxi wrote:
GGAB":2t4k1mxi wrote:

Νέα Χαλκηδόνα ;

Γι'αυτό τον εμπιστεύεται τόσος κόσμος.

Ποιο εννοείτε;

up
0 users have voted.
dragonslayer

Κυριάζης στη Νέα Χαλκηδόνα.

up
0 users have voted.
stojan194

Ευχαριστώ. Να τον προτιμησω απο Δάφνη ή έχετε κάποια πρόταση προς τα εδω; πχ καποια γνωστά επι της Βουλιαγμένης;

up
0 users have voted.
dragonslayer

Προσωπική εμπειρία δεν έχω από τον Κυριάζη αλλά απ' αυτά που έχω διαβάσει έχω συμπεράνει ότι είναι σωστός και επαγγελματίας στη δουλειά του.
Πολύ καλά λόγια ακούγονται και για τον Φωκά,έχει κατάστημα στη Λεωφόρο Καλαμακίου.

up
0 users have voted.
stilskin
Last seen: Πριν από 7 μήνες 3 εβδομάδες

Για τον Κωνσταντίνου στο Μοσχάτο έχουμε άποψη; Στο σκρουτζ βλέπω έχει πολύ καλές τιμές.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

up
0 users have voted.
superb_tsi
Last seen: Πριν από 9 ώρες 58 λεπτά

Στα Νότια, πολύ καλές τιμές αλλά και μηχανικό άριστο με γνώσεις στην ευθυγράμμιση αλλά και τα φρένα, μπορείτε να επισκεφτείτε τον Μόσχο, στην Αναπαύσεως, στον Άγιο Δημήτριο.
Και τα υπόλοιπα παιδιά που δουλεύουν όμως εκεί, είναι χρόνια και γνώστες!

up
0 users have voted.
618RR
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες

Ευχαριστώ όσους απάντησαν στο ερώτημά μου για τη διάσταση 205/55/16.

Έβαλα τελικά Yokohama AE-50

Οι πολύ καλές εντυπώσεις (απόδοση/αντοχή) από τα C-Drive 2 και AE-01 σε άλλα αυτοκίνητα έπαιξαν το ρόλο τους.

Επίσης, δε βρήκα πουθενά Falken που ήταν η 1η μου επιλογή (απ' ότι κατάλαβα είναι σε έλλειψη παντού).

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 5 ώρες 15 λεπτά

618RR":11ocgpjr wrote:
C-Drive 2

Πολύ συμπαθητικό λάστιχο, ειδικά όταν ζεσταθεί. Πολύ μαλακό πλαϊνό απλά για τα γούστα μου.

up
0 users have voted.
Topic locked

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo