Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

18799 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
W202 AMG
Last seen: Πριν από 1 ώρα 16 λεπτά
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

@Δουκας ωραία ανάλυση. Κατι τελευταίο οι αισθητηρες φαίνονται ικανοι να αστοχησουν κ
και να χαθεί αερας?
@gianoulis123 ψωνίζεις λίγο ακριβά νόμιζα, αν και το πετρέλαιο ανατιμηθηκε

up
0 users have voted.
opc
Last seen: Πριν από 7 μήνες 2 ημέρες

giannoulis123":3ep6kkc4 wrote:
Καλησπέρα, βρισκομαι σε αναζητηση ελαστικων για το Honda 1.8 Type S, η διάσταση που φοράει είναι 225/45/17, τι προτείνετε σε φυσιολογικη τιμη; Τα ελαστικα momo τα εχει κανεις ακουστα; Ποια ειναι η αποψη σας; 320€ η τετραδα και χωρα παραγωγης Ουγγαρια! Στα 430€ ειναι τα bridgestone και στα 450€ τα dunlop που φοραω ηδη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω Τουρκία τα Momo...
Και ναι ακριβές τιμές...

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
Κώστας-Χανιά
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 20 ώρες

Δούκας":vng8l4wu wrote:
... Υπάρχουν και μοντέλα με αισθητήρες-βαλβιδες, που είναι εσωτερικοί. Σίγουρα είναι καλύτεροι, αλλα για να μπουν πρέπει να βγει η παλιά βαλβίδα, κάτι που μόνο σε βουλκανιζατέρ μπορεί να γίνει...

Δούκα, έτσι πίστευα και εγώ. Όταν ήρθε η ώρα να αλλάξω ελαστικά, μετά που ρώτησα τον λαστιχατζή μου είπε ότι του έχουν έρθει αρκετά με εσωτερική βαλβίδα και τους τα έβγαλε λόγου δυσλειτουργείας. Τα εξωτερικής πάλι που έχεις βάλει και εσύ δεν του έχει τύχει κανένα προβληματικό. Τώρα τυχαίο; Δε ξέρω.

up
0 users have voted.
giannoulis123
Last seen: Πριν από Ποτέ

opc":2wewhgsc wrote:
giannoulis123":2wewhgsc wrote:
Καλησπέρα, βρισκομαι σε αναζητηση ελαστικων για το Honda 1.8 Type S, η διάσταση που φοράει είναι 225/45/17, τι προτείνετε σε φυσιολογικη τιμη; Τα ελαστικα momo τα εχει κανεις ακουστα; Ποια ειναι η αποψη σας; 320€ η τετραδα και χωρα παραγωγης Ουγγαρια! Στα 430€ ειναι τα bridgestone και στα 450€ τα dunlop που φοραω ηδη.

Νομίζω Τουρκία τα Momo...
Και ναι ακριβές τιμές...

Το ξερω οτι οι τιμες ειναι ανεβασμενες σε σχεση με τα skroutzoμαγαζα αλλα εδω στην επαρχια που βρισκομαι δε βρισκω καλυτερες τιμες... Μονο αν ψωνισω απο skroutz και παω σε καποιον να μου τα περασει...

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 5 ώρες 59 λεπτά

giannoulis123":qb46rp1v wrote:

Στην Αθήνα με €340 βάζεις τα εξαιρετικά Goodyear F1 Assymetric 5 και με €350-360 τις περισσοτερες γνωστές μάρκες (π.χ. Continental, Dunlop, Michelin κλπ.).

up
0 users have voted.
giannoulis123
Last seen: Πριν από Ποτέ

Fanis75":iktzllno wrote:
giannoulis123":iktzllno wrote:

Στην Αθήνα με €340 βάζεις τα εξαιρετικά Goodyear F1 Assymetric 5 και με €350-360 τις περισσοτερες γνωστές μάρκες (π.χ. Continental, Dunlop, Michelin κλπ.).

Το γνωρίζω γιατί έμενα 11 χρόνια στην Αθήνα, πλέον όμως ζω σε επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλάδος και οι τιμές είναι αρκετά διαφορετικές.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 47 δευτερόλεπτα

Αν έρχεσαι Θεσσαλονίκη, κι εδώ παίζουν τέτοιες τιμές.

up
0 users have voted.
nrg_polini
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 19 ώρες

Fanis75":2w76otxn wrote:
Σύμφωνα με τις δοκιμές, το Falken βγάζει πιο πολλά χιλιότερα (περίπου 5-6.000 περισσότερα). Το θέμα είναι εσύ εαν αξιολογείς πιο ψηλά την οικονομία ή κάποια άλλα χαρακτηριστικά, π.χ. το Continental είναι αρκετά καλύτερο στο βρεγμένο, ενώ στο στεγνό είναι σχεδόν τα ίδια (ελάχιστα καλύτερο το Conti).

Την διαφορά τιμής δεν την βρίσκω άξια λόγου, απλούστατα γιατι στα 2 χρόνια που θα τα κρατήσεις, μιλάμε για €3/μήνα διαφορά.

Με έψησες, και έβαλα τα conti all season contact τελικα ! Παραγωγή 18/18 φαντάζομαι λόγω δύσκολης διάστασης..

Ξαναέχω τις φρενάρες του tiguan πλέον !

up
0 users have voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 6 μήνες 5 ημέρες

Ποσο?

up
0 users have voted.
nrg_polini
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 19 ώρες

€550 215/65/17

up
0 users have voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 6 μήνες 5 ημέρες

nrg_polini":1i5hyk31 wrote:
€550 215/65/17

Εγω οταν ερθει η ωρα θα βαλω παλι αυτα που εχει πανω τα πιρελι σκορπιον. Ακουσα για 420

up
0 users have voted.
rebel
Last seen: Πριν από 10 μήνες 3 εβδομάδες

Μεταξύ Toyo CF2 , Uniroyal rainsport 3 και Firestone Roadhawk τι προτείνετε?
Βγαίνουν στα ίδιο λεφτά περίπου και είναι για Seat Ibiza 2017 115hp - 195/55/16 διάσταση.

up
0 users have voted.
sprsk
Last seen: Πριν από 9 μήνες 1 εβδομάδα

sprsk":3r28s8x7 wrote:
Είναι να αλλάξω λάστιχα στο αυτοκίνητο F36 420D 225hp με 225/50/17
...
Επειδή δεν έχω ξαναβάλει Run Flat και από την μάνα του φορούσε allseason ... τι να προτημίσω ...
...
https://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=35915&p=3294008&hilit=SPRSK#p3294004
...

Τελικά αγοράστηκαν τα Goodyear Εagle F1 asymetric 3 Run Flat 98Υ XL με αξιολόγηση Β Β 67db
Ένα μήνα μετά τα συμπεράσματα είναι θετικά ...
Ελάχιστα πιο σκληρά στις λακκούβες, αντιδράσεις προοδευτικές ( δεν τα έχω τρέξει ακόμα για μιλήσω για όριο )
Πολύ ήσυχα σε σχέση με τα προηγούμενα ( κάτι που τα κάνει πιο άνετα )
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ... αλλά μοιάζουν να βγάζουν κάποια χιλιόμετρα παραπάνω.

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 2 ημέρες

rebel":1icc065g wrote:
Μεταξύ Toyo CF2 , Uniroyal rainsport 3 και Firestone Roadhawk τι προτείνετε?
Βγαίνουν στα ίδιο λεφτά περίπου και είναι για Seat Ibiza 2017 115hp - 195/55/16 διάσταση.

Χωρίς σκέψη,τα πρώτα!

up
0 users have voted.
bebes

Τα «αγαπημένα» μου Michelin μετά το κάζο στα χιονια τον Ιανουάριο, προσπαθούν να με πείσουν να τα αλλάξω νωρίτερα (σκεφτόμουν να τα κρατήσω για το καλοκαίρι και να τα αλλάξω κατευθείαν με χειμερινά).
Σε ίσιο δρόμο, βγαίνοντας από την πόλη, έπαθα αυτό.
Ούτε πεζοδρόμιο, ούτε λακκούβα (ο δρόμος ήταν φρέσκο στρωμένος λόγω εκλογών)

τα εχω ακριβώς 3 χρονια (απο Ιούνιο του 2016) και εκαναν 49000 χιλιομετρα.
Σχεδον ολα τα χιλιομετρα ειναι σε αυτοκινητοδρομο, ενω ο ηλιος τα βλέπει μονο οταν κινείται το αυτοκινητο (το παρκαρω σε υπόγειο)

Μαλλον το έπαθα λιγο πριν βγω, γιατι ήδη στο "σαλίγκαρο" αρχισα να ακουω το βουητο και μολις βγηκα στην εθνικη έπρεπε να αλλάξω λάστιχο (ήμουν και καλα ντυμενος, βιαζομουν να παω σε ραντεβου 160 χιλιομετρα μακρυα, ηταν και η πρωτη μερα που αρχισαν οι ζεστες... έσκασα κυριολεκτικα και μεταφορικά.

Στο θεμα μας τωρα:
Michelin Primacy 4 --->550€
Bgridgeston 005 --->520€
Ηankkok 125 (νομιζω) --->470€
Τoyo CF2 --->430€

και αν παω (ξανα) σε 4 εποχων Bridgeston A005--->550€

διασταση 215-55-17

θελω ησυχια στο ταξιδι και να αντεχει στα χιλιομετρα
Subaru Outback το αυτοκινητο
Τι προτεινεται;
Τα Bridgestone ειναι σχετικα καινουρια και δεν υπαρχουν κριτικες, για τα υπόλοιπα εχω μονο καλα λογια απο τον λαστιχα και γι'αυτο κατεληξα σ'αυτα τα μοντελα.
Αν βλω καλοκαιρινα θα πρεπει το χειμωνα να τα αλλάξω, οποτε κι αλλα εξοδα

up
0 users have voted.
elvet
Εικόνα elvet
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 4 ημέρες

bebes":3oqyki0v wrote:
διασταση 215-55-17

Τι προτεινεται;
Τα Bridgestone ειναι σχετικα καινουρια και δεν υπαρχουν κριτικες, για τα υπόλοιπα εχω μονο καλα λογια απο τον λαστιχα και γι'αυτο κατεληξα σ'αυτα τα μοντελα.
Αν βλω καλοκαιρινα θα πρεπει το χειμωνα να τα αλλάξω, οποτε κι αλλα εξοδα

Είναι και η διάσταση τσιμπημένη οικονομικά.
Με αυτές τις προϋποθέσεις "θελω ησυχια στο ταξιδι και να αντεχει στα χιλιομετρα "

το Primacy 4 είναι η πρώτη επιλογή (για Bridgestone δεν ξέρω, αλλά θα κοιτούσα και τα Pirelli P7, είναι πρώτης τοποθέτησης σε αρκετά αντίστοιχα αυτοκίνητα).

Εάν δεν είναι απαιτητά τα χειμερινά, π.χ. μήπως βολεύεσαι με χιονοκουβέρτες (άσχετο, σε ποιο άξονα συμβουλεύει η Subaru την τοποθέτησή τους;) για τα πολύ δύσκολα, ώστε να μην δώσεις άλλα 500Ε τον Οκτώβριο, και αφού κάνεις ταξίδια τα καλά καλοκαιρινά είναι επιλογή.

Εάν θυμάμαι καλά, δεν είσαι ικανοποιημένος από τα crossclimate, οπότε με τα χιλιόμετρα που κάνεις μάλλον τα 4 εποχών πάλι συμβιβασμός θα είναι. Με μπακαλίστικους υπολογισμούς θέλεις κάθε 3 χρόνια 550Ε για τα 4 season με τους όποιους συμβιβασμούς (γρηγορότερη φθορά το καλοκαίρι, πιθανές απώλειες/ γλιστρήματα στον 2-3ο χειμώνα). Αντίθετα με ένα σετ καλοκαιρινά και ένα σετ χειμερινά (1000Ε) θα βγάλεις 5 χρόνια με τα θερινά (π.χ. Απρίλιο Οκτώβριο 10000χλμ/ έτος) ή και 6 με τα χειμερινά (π.χ. Νοέμβριο Μάρτιο 6-7000 χλμ έτος).

up
0 users have voted.
bebes

περίπου οπως τα γραφεις τα σκέφτομαι κι εγω.
Τα crossclimate επεσαν αισθητα μετα το 2ο χρονο και επιπλέον ειχαν σχετικη φασαρια απο την πωτη μερα (κι ας εχουν 69db ετικετα)

Αν βρω ζαντες 16" της Subaru θα βαλω 16αρια χειμερινα.

Τα G900 που φορουσε απο το εργοστασιο ηταν αρκετα καλα στο χιονι, τοτε πηγαινα και συχνα στα χιονοδρομικα και δε θυμαμαι να αντιμετωπισα ποτε προβλημα.

Αν θυμαμαι καλα, ο πισω αξονας ειναι που δινει κυριως τη ροπη.

Οπως και να'χει, θετω προτεραιοτητα την ησυχια μου, οποτε θα προσπαθησω να βρω ενα ήσυχο λάστιχο (και σιγουρα τα θερινα είναι πιο ησυχα απο τα 4 εποχων λόγω χάραξης)

up
0 users have voted.
elvet
Εικόνα elvet

bebes":2zsi65qv wrote:
Τα crossclimate επεσαν αισθητα μετα το 2ο χρονο και επιπλέον ειχαν σχετικη φασαρια απο την πωτη μερα (κι ας εχουν 69db ετικετα)

Εχουμε παρόμοιο αυτοκίνητο, διαστάσεις σε λάστιχα, προβληματισμούς και διανυόμενα χιλιόμετρα
Οι 16άρες είναι μία λύση, θα σου γλιτώνει 30-40 ευρώ το έτος, ενώ θα αποθηκεύονται καλύτερα και τα ελαστικά. Επίσης, σε 215/60/16 τα λάστιχα είναι φθηνότερα.

up
0 users have voted.
bebes

elvet":2hv92iwp wrote:
bebes":2hv92iwp wrote:

Εχουμε παρόμοιο αυτοκίνητο, διαστάσεις σε λάστιχα, προβληματισμούς και διανυόμενα χιλιόμετρα
Οι 16άρες είναι μία λύση, θα σου γλιτώνει 30-40 ευρώ το έτος, ενώ θα αποθηκεύονται καλύτερα και τα ελαστικά. Επίσης, σε 215/60/16 τα λάστιχα είναι φθηνότερα.

ενας λογος για να παω στις 16αρες ειναι να δοκιμασω και πιο στενο λαστιχο (205), θα ειναι ακομα καλυτερο για χιονι

εσυ τι φορας;
αν θυμαμαι καλα εχεις alfa station 4X4;

up
0 users have voted.
elvet
Εικόνα elvet

bebes":2nwcjdwd wrote:
elvet":2nwcjdwd wrote:
bebes":2nwcjdwd wrote:

ενας λογος για να παω στις 16αρες ειναι να δοκιμασω και πιο στενο λαστιχο (205), θα ειναι ακομα καλυτερο για χιονι

εσυ τι φορας;
αν θυμαμαι καλα εχεις alfa station 4X4;

Ναι, εργοστασιακή διάσταση 225/55/17. Δεν χωράει ζάντα μικρότερη από 17 και θέλει offset.το πολύ 30
Σε 205 πας σε 205/65/16; Μάλλον φορτηγίσια διάσταση, θα έχει λιγότερες επιλογές.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 5 ώρες 59 λεπτά

Άλλαξα ελαστικά στο Kuga (235/55/17) από τα εργοστασιακά Michelin Latitude Τour HP σε Goodyear Efficientgrip SUV. Καμία σχέση, η μέρα με τη νύχτα το αυτοκίνητο βελτιώθηκε πάρα πολύ, ειδικά το σπινάρισμα στο ξεκίνημα που πλέον δεν υφίστατια (με τα Μισλέν ήταν τραγικό, δεν υπήρχε το ποσο πολύ σπινάριζε) και το torque steer που μειώθηκε αισθητά.

Πάντως και στα τεστ που διαβάζω τα συγκεκριμένα Goodyear βγαίνουν στα πρώτα 3 ενώ τα συγκεκριμένα Μισλέν στο τέλος.

up
0 users have voted.
bebes

bebes":3ibaeovj wrote:

Στο θεμα μας τωρα:
Michelin Primacy 4 --->550€
Bgridgeston 005 --->520€
Ηankkok 125 (νομιζω) --->470€
Τoyo CF2 --->430€

και αν παω (ξανα) σε 4 εποχων Bridgeston A005--->550€

διασταση 215-55-17

Στην εξίσωση προστέθηκαν (προτάθηκαν απο τον λαστιχά) και τα Νexen Nfera SU1 ή SU4 στα 370€, μιας και εχω Nexen στο μικρο αυτοκίνητο απο τα οποία ειμαι ευχαριστημένος.
Δεν βρήκα όμως αξιόλογο ογκο αξιολογήσεων, οπότε τα άφησα εξω.

Παρήγγειλα τα Hankook Ventus Prime 3 K125.
Πολύ "καινούριο" λάστιχο κι αυτο, στα τεστ που βρήκα εχουν το καλύτερο φρενάρισμα και πάρα πολύ καλές κριτικές για τη "μη φασαρία" τους
Επίσης βλέπω οτι οι Γερμανοί το εχουν στα τεστ με τα (light) SUV;

Quote:
2019 AMS Summer SUV Tyre Test - 4th of 11 tyres

Positive - Good braking performance, good dry handling.
Negative - Average wet performance, sluggish steering reactions.
2019 SUV 4x4 Summer Tyre Test - 2nd of 10 tyres

Positive - Good dry handling, good wet and dry braking, good off road, best price / performance ratio.
Negative - None mentioned.
Overall - Exemplary.

up
0 users have voted.
Topic locked

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo