Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

18799 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
tedd
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Δούκας":19a308uj wrote:
samatistas":19a308uj wrote:
Ηρθε η ώρα για αλλαγή λάστιχα. ΔΙάσταση 185/60r15.

Είχα βάλει 2 φορές τα premiumcontact5 από τα οποία είμαι απίστευτα ικανοποιημένος.
Το πρόβλημά μου είναι ότι στα 5 αυτή η διάσταση καταργήθηκε, ενώ στα 6 δεν έχει έρθει ακόμα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πότε θα έρθει.

Ποια είναι πιο κοντά σε αίσθηση αν έχει κανένας άποψη;
Michelin Energysaver ή Dunlop Sport Blueresponse?
Τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα στο καθένα;

Σε Clio 3 (εάν δεν κάνω λάθος, σε αυτό δε θα τα βάλεις; ) έβαλα περισυ τον Ιούλιο τα Bridgestone T005, σε διάσταση 185/60/15, δείκτης Η. Έβγαλαν επάξια το καυτό ελληνικό καλοκαίρι και τις βροχές-κρύα του χειμώνα. Μετα από σχεδόν 12.000 χλμ μονο καλα λόγια έχω να πω: Πολύ καλη πρόσφυση & φρενάρισμα σε βρεγμένο και στεγνό, με ανάλογο feedback σε τιμόνι , ήσυχη κύλιση, άνετα γενικώς, χωρίς να είναι και τόσο μαλακα. Μου εμπνεουν ασφαλεια και εμπιστοσύνη. Από φθορά έως τώρα, δείχνουν αρκετά στιβαρά. Εάν θυμάμαι καλα, 250€ κόστισαν, με εγγύηση. Γενικά τα προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά για το Clio νιώθω οτι του πάνε γάντι.
Τα Dunlop Sportbluresponse τα φοράω σε ένα Fabia, σε 185/60/14 Η, έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά & απόδοση με τα Τ005, δλδ εξίσου καλα, όμως τα Bridge μου φαίνονται ελαφρώς καλύτερα σε αισθηση τιμονιού (ίσως επειδή κυρίως το Clio υπερτερεί εξ ορισμού στο τιμόνι). Δεν κρύβω ότι επηρεάστηκα θετικά και από διαφορα reviews & συγκριτικά που διάβασα για τα Τ005 (που όμως-πολύ σωστα θα μου πείτε-ίσως δεν έχουν και πολλή σχέση με την ελληνική πραγματικότητα και τους δρόμους της...)
Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα dunlop sport bluresponse τι λένε από άποψη φθοράς?? Σκεφτόμουν για αυτά σε 185/65/15, με προβλημάτισε όμως που σε σχόλια αλλά και σε καποια τεστ αναφερουν γρήγορη φθορά, επίσης τι λένε από αντοχή στο χρόνο? Ψωριαζουν ή δημιουργούνται ραγαδες μετά από 2-3 χρονια? Έχω τα εcocontact 5 εδώ και 4+ χρόνια με 43000χλμ. Πέλμα 4,5-5mm και χωρίς ραγαδες .Απλά θέλω ένα πιο αθόρυβο ελαστικό και αυτό βγάζει τον μικρότερο θόρυβο βάση της ενεργειακής ετικέτας.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 5 ώρες 25 λεπτά

tedd":20g1a34f wrote:
Τα dunlop sport bluresponse τι λένε από άποψη φθοράς?? Σκεφτόμουν για αυτά σε 185/65/15, με προβλημάτισε όμως που σε σχόλια αλλά και σε καποια τεστ αναφερουν γρήγορη φθορά, επίσης τι λένε από αντοχή στο χρόνο? Ψωριαζουν ή δημιουργούνται ραγαδες μετά από 2-3 χρονια?

Τα έχω στο Panda σε (διάσταση ποδηλάτου ) από τον Μάρτιο του 2017 και έχω κάνει 20.000χλμ περίπου. Είναι σχεδόν σαν καινούργια, τοσο εμφανησιακά όσο και στον δρόμο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα λάστιχα.

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 10 ώρες

Τα συγκεκριμένα Dunlop τα φοράει ακόμα το Almera που οδηγούσα πριν(τώρα ο πατέρας μου) σε 185/60/14.
Στην αρχή είναι πραγματικά καλό το λάστιχο τόσο που δεν το πιστεύεις... Και ειδικά στο βρεγμένο σου δείχνει απίστευτη σιγουριά και πρόσφυση.
Μετά τα 25Κ χλμ. ομως έπεσαν απότομα τόσο που με χάλασαν θα έλεγα. Σπινατισματα στην αρχή.. αμέσως σβαρνιζαν οι τροχοί σε φρενάρισμα.. Ευτυχώς σε πλευρική πρόσφυση δεν ήταν τόσο χάλια..

Μία υποσημείωση. Στην αρχή το αυτοκίνητο το οδηγουσα εγώ και λίγο τα εσκισα.. Δεν ξέρω μήπως για αυτό και η απότομη πτωση..

Ακόμα τα φοράει το αυτοκίνητο και έχουν πάνω 50Κ χλμ. Παρόλο που δείχνει να είναι καλό λάστιχο μου άφησε μια άσχημη εντύπωση και την επόμενη φορά θα δοκιμάσω κάτι άλλο...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 5 ώρες 11 λεπτά
up
0 users have voted.
zoranb
Re: λάθος ενδείξεις κατά το φούσκωμα των ελαστικών

baltas":2pe67g43 wrote:
Μπορείς να τα φουσκώνεις παραπάνω σε κάποιο βενζινάδικο επιστρέφοντας κοντά στο σπίτι σου και το πρωί όταν θα είναι κρύα τα λάστιχα πριν ξεκινησεις, με ένα αξιόπιστο μετρητή να ξεφουσκώνεις όσο πρέπει για να είναι ακριβώς εκεί που θες οι πιέσεις σίγουρα.

Πώς επιλέγει όμως κάποιος έναν αξιόπιστο μετρητή;

up
0 users have voted.
Crektis

Δούκας":261rjfb3 wrote:

Σε ευχαριστώ! Μέχρι πρότινος που είχα δει, δεν έβγαιναν σε αυτή τη διάσταση. Στα υπόψιν, λοιπόν.

Sent from my iPhone using Tapatalk.

Σε σχέση με τα άλλα που λες και αν όντως τα Dunlop είναι ίδια με τα κάτω του μετρίου βαθμού Goodyear Grip efficiency performance, πας δαγκωτο στα Bridgestone. Μάλιστα κάτι ακόμη θετικό για τα Bridgestone είναι ότι έχουν εγγύηση σκασιματος ελαστικού για οποιοδήποτε λόγο. Ασήμαντο θα πει κανείς, αλλά όταν είχα βάλει καινούρια τα Goodyear, μετά από 10 μέρες έπεσα σε λακούβα-κρατηρα και το λάστιχο έσκασε αμέσως. Δυστυχώς αναγκάστηκα να πληρώσω εκ νέου για καινούριο λάστιχο... Αυτά. Αν βέβαια τρέχει ακόμη η εγγύηση (τον Δεκέμβρη υπήρχε)

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17

Crektis":3dktc9wj wrote:
Σε σχέση με τα άλλα που λες και αν όντως τα Dunlop είναι ίδια με τα κάτω του μετρίου βαθμού Goodyear Grip efficiency performance, πας δαγκωτο στα Bridgestone. Μάλιστα κάτι ακόμη θετικό για τα Bridgestone είναι ότι έχουν εγγύηση σκασιματος ελαστικού για οποιοδήποτε λόγο. Ασήμαντο θα πει κανείς, αλλά όταν είχα βάλει καινούρια τα Goodyear, μετά από 10 μέρες έπεσα σε λακούβα-κρατηρα και το λάστιχο έσκασε αμέσως. Δυστυχώς αναγκάστηκα να πληρώσω εκ νέου για καινούριο λάστιχο... Αυτά. Αν βέβαια τρέχει ακόμη η εγγύηση (τον Δεκέμβρη υπήρχε)

Και τα Dunlop έχουν σίγουρα την εγγύηση αυτή.

up
0 users have voted.
Thodorism96
Εικόνα Thodorism96
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 16 ώρες

petran17":37bsotbg wrote:
Crektis":37bsotbg wrote:

Και τα Dunlop έχουν σίγουρα την εγγύηση αυτή.

Και στα Goodyear Efficiency Grip performance πήρα αυτή την εγγύηση όταν τα αγόρασα Δεκέμβριο του 18.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

Crektis":2xe1ap45 wrote:
[Μάλιστα κάτι ακόμη θετικό για τα Bridgestone είναι ότι έχουν εγγύηση σκασιματος ελαστικού για οποιοδήποτε λόγο. Ασήμαντο θα πει κανείς, αλλά όταν είχα βάλει καινούρια τα Goodyear, μετά από 10 μέρες έπεσα σε λακούβα-κρατηρα και το λάστιχο έσκασε αμέσως. Δυστυχώς αναγκάστηκα να πληρώσω εκ νέου για καινούριο λάστιχο... Αυτά. Αν βέβαια τρέχει ακόμη η εγγύηση (τον Δεκέμβρη υπήρχε)

Και η Goodyear / Dunlop προσφέρει τέτοια εγγύηση για 18 μήνες. Τουλάχιστον ίσχυε μέχρι το 2018, δνε ξέρω εαν έχει αλλάξει για το 2019....θα μάθω σύντομα.

up
0 users have voted.
Crektis

Κρίμα παιδιά εγώ τα είχα βάλει τον Δεκέμβρη του 2016 και δυστυχώς μετά το σκάσιμο ξαναπληρωσα ένα ακόμη ελαστικό 15 μέρες μετά. Είναι πολύ θετικό που υπάρχει αυτό (και μιλάμε για δική σου ευθύνη και όχι για αστοχία υλικού νομίζω έτσι;)

up
0 users have voted.
Thodorism96
Εικόνα Thodorism96
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 16 ώρες

Crektis":12ob5etm wrote:
Κρίμα παιδιά εγώ τα είχα βάλει τον Δεκέμβρη του 2016 και δυστυχώς μετά το σκάσιμο ξαναπληρωσα ένα ακόμη ελαστικό 15 μέρες μετά. Είναι πολύ θετικό που υπάρχει αυτό (και μιλάμε για δική σου ευθύνη και όχι για αστοχία υλικού νομίζω έτσι;)

ναι, για οτιδήποτε πάθει

up
0 users have voted.
nrg_polini
Last seen: Πριν από 11 ώρες 38 λεπτά

Μετά από σχετική έρευνα κατέληξα σε 215/65/17 για το tiguan μεταξύ falken All season (AS210) στα 480€ και τα continental all season στα 550€ . Τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Με ενδιαφέρει η χιλιομετρική τους απόδοση (κάνω 25.000/έτος) και η απόδοση τους σε επικίνδυνες καταστάσεις (βροχή, χιόνι) . Στο στεγνό δεν μ' ενδιαφέρει πως πάνε γιατί γενικά πάω σαν συνταξιούχος..

Τα θερινά έχουν ίδια τιμή πάνω κάτω οπότε δε θα τα προτιμήσω.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

nrg_polini":3tabhdd3 wrote:
Μετά από σχετική έρευνα κατέληξα σε 215/65/17 για το tiguan μεταξύ falken All season (AS210) στα 480€ και τα continental all season στα 550€ . Τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Με ενδιαφέρει η χιλιομετρική τους απόδοση (κάνω 25.000/έτος) και η απόδοση τους σε επικίνδυνες καταστάσεις (βροχή, χιόνι) . Στο στεγνό δεν μ' ενδιαφέρει πως πάνε γιατί γενικά πάω σαν συνταξιούχος..

Τα θερινά έχουν ίδια τιμή πάνω κάτω οπότε δε θα τα προτιμήσω.

Τα Continental φαίνονται καλύτερα (εφόσον μιλάς για τα AllSeasonContact). Δεν έχω προσωπική άποψη αλλά στα περισσότερα χτυπάνε κορυφή.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... ootout.htm

up
0 users have voted.
nrg_polini
Last seen: Πριν από 11 ώρες 38 λεπτά

Σίγουρα είναι καλύτερα και πιο επώνυμα, το θέμα είναι αν αξίζουν τα επιπλέον 70€ και ποιο από τα δύο θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

Σύμφωνα με τις δοκιμές, το Falken βγάζει πιο πολλά χιλιότερα (περίπου 5-6.000 περισσότερα). Το θέμα είναι εσύ εαν αξιολογείς πιο ψηλά την οικονομία ή κάποια άλλα χαρακτηριστικά, π.χ. το Continental είναι αρκετά καλύτερο στο βρεγμένο, ενώ στο στεγνό είναι σχεδόν τα ίδια (ελάχιστα καλύτερο το Conti).

Την διαφορά τιμής δεν την βρίσκω άξια λόγου, απλούστατα γιατι στα 2 χρόνια που θα τα κρατήσεις, μιλάμε για €3/μήνα διαφορά.

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 1ημέρα 5 ώρες

Δούκας":1a1k26mx wrote:
Πολύ χρήσιμο εξοπλισμό ασφαλείας θεωρώ τους αισθητήρες πίεσης ελαστικών στα σύγχρονα οχήματα (νομίζω έχουν όλα υποχρεωτικά), καθώς μπορούν να σε ειδοποιήσουν εγκαίρως για απώλεια αέρα & να σε γλιτώσουν από κλατάρισμα & οποίες δυσάρεστες - επικίνδυνες συνέπειες.
Για τα παλιά αυτοκίνητα υπάρχει επίσης λύση, πολύ φθηνή, την οποία έχω τοποθετήσει σε 4 οχήματα της οικογενείας, & έχω διαπιστώσει ότι είναι αρκετά ακριβής (κάποια στιγμή με ειδοποίησε για πτώση στα 18 psi, είχα όντως φάει βίδα, & πήγα άμεσα να το φτιάξω, δίχως να αφήσω το λάστιχο να ταλαιπωρηθεί περαιτέρω).

Είναι αυτό:
https://www.aliexpress.com/item/-/32961252249.html

Το έχω 8 μήνες, είναι plug&play, ακριβές, δεν έχει βγάλει θέμα έως τώρα, & φορτίζει έστω & με λίγη ηλιοφάνεια (μόνο 2 φορές αναγκάστηκα να το φορτίσω από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου μέσω USB). Εάν ψάξετε στο site, υπάρχουν ακόμη πιο ποιοτικά μοντέλα, με αντίστοιχα αυξημένη τιμή.
Για 20 € πάντως, νομίζω είναι μια συμπαθητική λύση.

Πως γίνεται η τοποθέτηση των αισθητήρων;

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17

GGAB":k1fbubee wrote:

Αν ανοιξεις το λινκ απο το Αλι... δειχνει πιο κατω πως μπαινει.. ουσιαστικα το βιδωνεις πανω στην βαλβιδα...

Το σκεφτομαι σοβαρα για το αλλο αμαξι της οικογενειας.... ειναι μια καλη λυση αυτο που προτεινε ο φιλος..

up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 7 ώρες 37 λεπτά

Οι αισθητηρες είναι ποιοτικοι? Το χω σταμπαρει χρόνια τώρα αλλά παντα φοβομουν πανω στη βαλβιδα. Η βαλβιδα απο τη φυγοκεντρο φαίνεται να φθειρεται στη βάση της? Το όργανο εντός της καμπινας την παλεύει με τον ηλιο? Θερμοκρασία μετρα π
ανω κατω σωστά ή επιρρεαζεται περισσότερο απο την εξωτερική θερμοκρασία?

up
0 users have voted.
ferraristis

GGAB":1gernyou wrote:
Δούκας":1gernyou wrote:
Πολύ χρήσιμο εξοπλισμό ασφαλείας θεωρώ τους αισθητήρες πίεσης ελαστικών στα σύγχρονα οχήματα (νομίζω έχουν όλα υποχρεωτικά), καθώς μπορούν να σε ειδοποιήσουν εγκαίρως για απώλεια αέρα & να σε γλιτώσουν από κλατάρισμα & οποίες δυσάρεστες - επικίνδυνες συνέπειες.
Για τα παλιά αυτοκίνητα υπάρχει επίσης λύση, πολύ φθηνή, την οποία έχω τοποθετήσει σε 4 οχήματα της οικογενείας, & έχω διαπιστώσει ότι είναι αρκετά ακριβής (κάποια στιγμή με ειδοποίησε για πτώση στα 18 psi, είχα όντως φάει βίδα, & πήγα άμεσα να το φτιάξω, δίχως να αφήσω το λάστιχο να ταλαιπωρηθεί περαιτέρω).

Είναι αυτό:
https://www.aliexpress.com/item/-/32961252249.html

Το έχω 8 μήνες, είναι plug&play, ακριβές, δεν έχει βγάλει θέμα έως τώρα, & φορτίζει έστω & με λίγη ηλιοφάνεια (μόνο 2 φορές αναγκάστηκα να το φορτίσω από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου μέσω USB). Εάν ψάξετε στο site, υπάρχουν ακόμη πιο ποιοτικά μοντέλα, με αντίστοιχα αυξημένη τιμή.
Για 20 € πάντως, νομίζω είναι μια συμπαθητική λύση.

Λογικά έχουν και μπαταρία οι αισθητήρες στις ρόδες. Ξέρουμε τι μπαταρία είναι και πόσο κρατάει;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
giannoulis123

Καλησπέρα, βρισκομαι σε αναζητηση ελαστικων για το Honda 1.8 Type S, η διάσταση που φοράει είναι 225/45/17, τι προτείνετε σε φυσιολογικη τιμη; Τα ελαστικα momo τα εχει κανεις ακουστα; Ποια ειναι η αποψη σας; 320€ η τετραδα και χωρα παραγωγης Ουγγαρια! Στα 430€ ειναι τα bridgestone και στα 450€ τα dunlop που φοραω ηδη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
Topic locked

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo