Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

18685 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
sprsk
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 16 ώρες
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

κάπου μετά τα 260.
Μετρημένα με GPS έχει φτάσει 256 σε κάποια σελίδα στο forum "μέγιστη ταχύτητα" έχω βάλει μία foto με 250 απο το Gps .

up
0 users have voted.
PuntoLord
Last seen: Πριν από Ποτέ

sprsk":1mvl5gk4 wrote:
κάπου μετά τα 260.
Μετρημένα με GPS έχει φτάσει 256 σε κάποια σελίδα στο forum "μέγιστη ταχύτητα" έχω βάλει μία foto με 250 απο το Gps .

Τότε τα PC2 θα τα βρείς λίγα.....χρειάζεσαι τα SC3 εσύ....ή κάποιο αντίστοιχο...

up
0 users have voted.
sprsk

Καλά δεν πάω πάντα με την ταυτότητα στο χέρι απλά θέλω όταν μία στις τόσες φτάσω εκεί να μην φοβάμαι ότι θα διαλυθούν γιαυτό έβαλα W speed

up
0 users have voted.
Dark_Angel

καλησπερα παιδια ενας φιλος μου θελει να βαλει τα goodyear f1 assymetric τι γνωμη εχετε για αυτα τα λαστιχα και αν οχι αυτα ποια προτιματε μιλαμε παντα για λαστιχα επιδοσεων

up
0 users have voted.
PuntoLord

Dark_Angel":329vqfdt wrote:
καλησπερα παιδια ενας φιλος μου θελει να βαλει τα goodyear f1 assymetric τι γνωμη εχετε για αυτα τα λαστιχα και αν οχι αυτα ποια προτιματε μιλαμε παντα για λαστιχα επιδοσεων

Κι εγώ αυτά σκέφτομαι να βάλω στο δικό μου......κοίτα κι εδώ για απόψεις...

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

sprsk":1p8zat2k wrote:
PuntoLord":1p8zat2k wrote:
Μιά χαρά στα 240+ ήταν σε μένα τα Conti PC2.....ήταν βέβαια RFT

Δεν ήθελα να γράψω τα + και το άφησα στα 200 Βλέπεις λόγο της μακρυάς 5ης το 60αρι τερματίζει το κοντέρ εύκολα.
Αλλά για πές μου τι είναι το
RFT?

GiwrgosFocus":1p8zat2k wrote:
Το αμάξι μου βγάζει 105 αλογα.....Κάτι θα ξέρει τόσα χρόνια σε βουλκανιζατερ.

Εχετε βουλκανιζατέρ ? Πηγαίνει σε σεμηνάρια ? Εχει τρέλλα με τα ελαστικά και διαβάζει ότι υπάρχει ? Είναι δοκιμαστής ? .

Αν Ναι ..... Γιατι μας ρωτάς τι να βάλεις ? Πές μας εσύ τι να βάλουμε εμείς.

Αν Οχι ...... Γιατί έχεις βάλει λάθος λάστιχα και διάσταση στο δικό σου. ?

Λαθος διασταση απο που και ως που?Θες να σου στειλω μια τις διαστασεις που παιρνει το ford focus I??Τι νομιζεις μαϊμουδιες θα κανω εγω στο αμαξι μου?Οχι ο πατερας μου απλος εργατης ειναι.

up
0 users have voted.
johnkyr

σίγουρα με τις 17ρες μπορεί να είναι πιο όμορφο ... πολύ αμφιβάλω όμως αν είναι πιο αποτελεσματικό, ειδικά στην κατανάλωση, στις λακκούβες και στις επιδόσεις.

17ρες σε focus I ναι, αλλά στο ST με τα 170hp

και στο δικό μου V50, o κατασκευαστής δίνει από 15ρες έως 18ρες. Στις περισσότερες χώρες by default

στο 1.6 βάζει 15ρες
στο 1.8 2.0 2.4 βάζει 16ρες
στο 2.5Τ βάζει 17ρες

18ρες μάλλον μόνο σαν extra και για look.

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

johnkyr":2nbfkzfb wrote:
σίγουρα με τις 17ρες μπορεί να είναι πιο όμορφο ... πολύ αμφιβάλω όμως αν είναι πιο αποτελεσματικό, ειδικά στην κατανάλωση, στις λακκούβες και στις επιδόσεις.

17ρες σε focus I ναι, αλλά στο ST με τα 170hp

και στο δικό μου V50, o κατασκευαστής δίνει από 15ρες έως 18ρες. Στις περισσότερες χώρες by default

στο 1.6 βάζει 15ρες
στο 1.8 2.0 2.4 βάζει 16ρες
στο 2.5Τ βάζει 17ρες

18ρες μάλλον μόνο σαν extra και για look.

Ρε συ οτι δινει ο κατασκευαστης εχουμε βαλει.Δεν κανουμε μαϊμουδιες με το αμαξι.Οσο για το πατημα εχει αποκτησει πολυ καλυτερο πριν φορουσαμε με τα eagle φορουσαμε αλλη ζαντα με διασταση 205/50/16.Ο πατερας μου που εχει μετρο συγκρισης λεει πως του φαινεται το ιδιο στο δρομο.Και το λαστιχο που φορουσα πριν ηταν το eagle f1 οχι assymetric.Να μια φοτο να δωσω ενα παραδειγμα.http://www.discounttiredirect.com/produ ... zm.ang.jpg

up
0 users have voted.
johnkyr

τις εμπειρίες μου, σχετικά με τις διαστάσεις και τα βάρη των ελαστικών/ζαντών τις είχα αποκτήσει όταν είχα ένα 106R. Mαμά διάσταση το 185/55/14, δοκιμασμένη με πολιτικά και με semislick λάστιχα. Μετά για λίγους μήνες για να έχει look το αυτοκίνητο έβαλα 15ρες Οz Wrc με ελαστικά 195/45/15, χωρίς ουσιαστικά να αλλάξει το βήμα. Το αυτοκίνητο έγινε στην καλύτερη πιο αναίσθητο, αν αυτό το λες καλύτερο πάτημα. Ηταν χειρότερο στις λακκούβες, οι τροχοί είχαν μεγαλύτερη ροπή αδράνειας και η ανάρτηση έφερε μεγαλύτερη μη αναρτόμενη μάζα, ακόμα και στο απότομο στρίψιμο η μεγαλύτερη αδράνεια ήταν εμφανείς. Το αυτοκίνητο σου έδινε την αίσθηση ότι είχε μετατραπεί από sport σε touring. Στο μοναδικό σημείο που έγινε καλύτερο ήταν οι ανοιχτές καμπές με πολλά στην εθνική και αυτό λόγω πέλματος από 185 σε 195.

PS1 αν θυμάμαι καλά η ford έδινε το φόκους Ι 1,6 στην έκδοση sport, με 195/55/15. Αν παρόλα αυτά εσένα σου αρέσει έτσι .... το κρατάς όπως το έχεις. Δεν προσπαθούμε να σου αλλάξουμε γνώμη, απλά παραθέτουμε τις εμπειρίες μας.
PS2 H πρώτη μου δουλειά, για την οποία πληρώθηκα ήταν η εργασία μου σε βουλκανιζατερ σε ηλικία γυμνασίου, κάνοντας απογραφές σε τεράστιες αποθήκες τα καλοκαίρια (μιας και σε πολύ λίγο χρόνο μπορούσα να κάνω απογραφές, διότι μόνο από το πέλμα μπορούσα να καταλάβω το τύπο των ελαστικών, σήμερα την έχω χάσει αυτή την ικανότητα). Το τι όμως είχα ακούσει .... και το τι ασχετοσύνη είχα διαπιστώσει από τους επαγγελματίες του χώρου δεν λέγετε.
PS3 Μιας και είσαι αρκετά πιο μικρός μου, μια συμβουλή. Η ανεύρεση της αλήθειας δεν είναι εύκολο πράγμα και απαιτεί κόπο. Προσοχή στα εύκολα και ανέξοδα λόγια των "κάθε" ειδικών, που αρκετές φορές έχουν συμφέροντα σε αυτά που λένε. Η αλήθεια και η εμπειρία, κοστίζει ... σε χρόνο, σε χρήμα, σε δοκιμές, σε αποτυχημένες επιλογές κ.τ.λ , όλα βλέπεις έχουν το τίμημα τους. Διαλέγεις και παίρνεις. Καλό διάβασμα, στις μέρες μας τουλάχιστον μέσω νετ, είναι διαθέσιμη περισσότερη πληροφορία, θέλει βέβαια δεξιότητα το ξεσκαρτάρσιμα της και κριτική σκέψη.

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Οχι ρε συ πια sport trend ειναι το δικο μου.Nομιζω 195/60/15 δε θυμαμαι καλα....

up
0 users have voted.
johnkyr

νομίζω για την "μαμά" διάσταση έχεις δίκιο .... 195/55/15 έβαζε στο 1,4 με τα 75Ηp για να κοντύνει το θεόμακρο σασμάν του.

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Μην νομιζεις και αυτο αστα να πανε μακρυ ειναι.150 η τριτη....

Σορρυ για την ποιοτητα αλλα βιαζομουν επεφτε ο ηλιος καταματα.

up
0 users have voted.
sprsk

Για να σοβαρευτούμε λίγο και να μήν γράφουμε άλλα για άλλα.
Συνφορμουρίστα Γιώργο,

Οι διαστάσεις που γράφει είναι όσες χωράνε , Με καμία ο κατασκευαστής δεν θα προτείνει να βάλεις Παπούτσια γίγαντα σε γαιδαρο.

Αν ήμουν στην θέση σου , ... που δεν είμαι . Η διάσταση που θα έβαζα για να είχα καλό πάτημα αλλά και για να μην πνίξω τον ούτος η άλλος αδύναμο κινητήρα του Focus θα ήταν 205/50/R16 με Δείκτη H. Με αυτή την διάσταση απο 615mm θα πέσεις στα 611.4mm με μεταβολή -3,600mm και ποσοστό -0.5888%
π.χ. http://www.autobild.gr/index.php?static=tyre

Εκτός απο την διάσταση ρόλο παίζει και η πίεση που ασκεί το ελαστικό. Καθώς και η πίεση του ελαστικού.

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Κοίταξε επειδή εγώ ακόμα δεν ξέρω πως πήγαινε με τη προηγούμενη διάσταση ο Πατερας μου που κατευθείαν πήγε και το άνοιξε είπε πως δεν βρίσκει διάφορα στην επιτάχυνση.Τώρα τα προηγούμενα που φορουσαμε ηταν με δείκτη ταχύτητας v.Αυτά που φόρεμα είναι με δείκτη ταχύτητας w και γενικά δε ζεσταινονται τόσο αλλά τα λάστιχα είναι παρά πολύ καλά στον δρόμο γενικά.

up
0 users have voted.
sprsk

Εχεις 1300 κιλα αμάξι με 100 άλογα 11 κιλά ροπή ... και ελαστικά με δείκτη W ... πως είναι δυνατόν να εχεις γνώμη ? . Πως το μετρήσατε με το μάτι >??????
Δεν διαβάζεις τι λέμε σε όλα τα προυγούμενα ποστ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Εμιεις οι Μ@Λ@ΚΕΣ οι Ασχετοι , φταίμε με τα 230 άλογα που φοράμε 205/55/16.
Τι να πώ ...στο έχουν πει και σε άλλα threads ... I rest my case ....

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Ρε συ οπα 9 κιλα βγαζει πολλα λες ηρεμησε!!!15 κιλα βγαζει το δικο μου στα 105 αλογα.Το ξερω ειναι υπερβολη αλλα τσαμπε.... Και δεν ειναι 1300 κιλα υμαρτον μπαουλο το καναμε.1300 κιλα ειναι το στατιον το καινουριο.Το δικο μου κυμαινεται στα 1100 με 1200.Και οσο για τη θερμοκρασια λειτουργειας το ξερω γιαυτο και φετος θα βαλουμε αλλα λαστιχα.

up
0 users have voted.
PuntoLord

onyx !":1sazi2ya wrote:
puntolord η εμπειρία μου σε δρόμους της δυτικής Ευρώπης ήταν ότι στους περισσότερους δρόμους η άσφαλτος είναι τόσο καλή που στις συνήθεις συνθήκες (που όντως είναι πιο ήπιες από τις ελληνικές...) λίγη διαφορά έχει το λάστιχο. Η διαφορά είναι περισσότερο σε φθορά και σε θόρυβο.
Οπότε ίσως να μην έχουν και τόσο μεγάλη αξία για εμάς (και για σένα αργότερα) οι παρατηρήσεις σου και οι επιλογές σου...
Περιμένω με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου με το ροπάτο αυτοκίνητό σου στους ελληνικούς δρόμους! Και φυσικά και συγκρίσεις για το ίδιο ελαστικό εκτός και εντός Ελλάδας!

...τουλάχιστον εδώ οι δρόμοι καθρέφτες μας κάνουν όλα τα λάστιχα αθόρυβα!...

Συμφωνώ αγαπητέ, έτσι ακριβώς είναι και φυσικά οι παρατηρήσεις μου αφορούν κίνηση στους Γερμανικούς - Ολλανδικούς - Βελγικούς (μάπα) δρόμους και πάντα για τον χαρακτήρα & το βάρος του αυτ/του μου.

Σε πολύ λίγες μέρες που έρχομαι Ελλάδα, θα σου πω πως συμπεριφέρεται στους Ελληνικούς δρόμους - γυαλί ....

ΥΓ: Και καταναλώσεις επίσης για τους "άπιστους"...

up
0 users have voted.
sprsk

Αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν ... Goodyear Eagle F1 GS-D3 205/55/16 W (11-09) στα 380 euro.
Αντε να δούμε πως θα πάνε.

up
0 users have voted.
drdino

Μπήκαν στο 406 energy saver σε 185/70 ( )/14, τιμή 290...

Ήθελα απεγνωσμένα να βάλω 195/60/15, αλλά οι απατεώνες θέλαν 160 ευρώ για μτχ σιδερένιες 15αρες (τιμή καινούριας από lion 45 ευρώ έκαστη με ΦΠΑ). Οπότε έφαγε άκυρο το εγχείρημα. Και να σκεφτείς ότι από ιδιώτη πήρα μια τετράδα 15αρες σιδερένιες για το 307 με 70 ευρώ ΚΑΙ λάστιχα πάνω.

Πρώτη εντύπωση, αρκετά πιο σκληρά πλαϊνά σε σχέση με τα Ε3Α. Περισσότερες εντυπώσεις μετά το στρώσιμο.

up
0 users have voted.
sprsk

406 και 70 = Χαλι ο δρομος

up
0 users have voted.
PuntoLord

sprsk":218dsmz8 wrote:
Αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν ... Goodyear Eagle F1 GS-D3 205/55/16 W (11-09) στα 380 euro.
Αντε να δούμε πως θα πάνε.

Γιατί όχι τα F1 Asymmetric?? Δεν έβγαιναν στη διάσταση αυτή?

up
0 users have voted.
christos.dimou

PuntoLord":25i3xkjl wrote:
Συμφωνώ αγαπητέ, έτσι ακριβώς είναι και φυσικά οι παρατηρήσεις μου αφορούν κίνηση στους Γερμανικούς - Ολλανδικούς - Βελγικούς (μάπα) δρόμους και πάντα για τον χαρακτήρα & το βάρος του αυτ/του μου.

Σε πολύ λίγες μέρες που έρχομαι Ελλάδα, θα σου πω πως συμπεριφέρεται στους Ελληνικούς δρόμους - γυαλί ....

Μάριε πρόσεχε σε παρακαλώ ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τους Ελληνικούς σαπουνόδρομους. Τη κυριακή με τη ζέστη στην Αλεξάνδρας το VSA έκανε υπερωρίες και δεν το πάταγα... Στην Α.Ο. βέβαια τα πράγματα επανήλθαν. Δεν φοβάμαι το κομμάτι της Εγνατείας αλλά ο περιφερειακός της Θεσσαλονίκης....

up
0 users have voted.
sprsk

Οχι δεν έβγαινε στην διάσταση ...
Δεν πειράζει του Χρόνου ...

up
0 users have voted.
PuntoLord

christos.dimou":1utyrdwz wrote:
PuntoLord":1utyrdwz wrote:

Μάριε πρόσεχε σε παρακαλώ ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τους Ελληνικούς σαπουνόδρομους. Τη κυριακή με τη ζέστη στην Αλεξάνδρας το VSA έκανε υπερωρίες και δεν το πάταγα... Στην Α.Ο. βέβαια τα πράγματα επανήλθαν. Δεν φοβάμαι το κομμάτι της Εγνατείας αλλά ο περιφερειακός της Θεσσαλονίκης....

Thanks Χρήστο, δεν έχω σκοπό να πηγαίνω όπως πάω εδώ σίγουρα......θα σας πω εντυπώσεις μετά....ο Περιφερειακός της Θεσνίκης τι? Χάλια ε?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo