Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

18685 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
black_ocean
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

hankook ventus v10 evo einai poly kala

up
0 users have voted.
BadVariemai

Αυτά τα Hankook σε τι τιμές κυμαίνονται και σε τι διάσταση είναι?
Εκτός από αυτά υπάρχει καμμιά άλλη πρόταση? Θα ήθελα αν είναι εύκολο να έχω 3-4 εναλλακτικές.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

up
0 users have voted.
cpp

Αν θυμάμαι καλά από κάποιον γνωστό κατοχο HRV είναι πολύ περίεργη η διάσταση του HRV και κάνουν μια με δυο μάρκες μόνο.

up
0 users have voted.
leonp
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 3 ημέρες

+1
Πρέπει να αλλάξεις διάσταση.

up
0 users have voted.
BadVariemai

Δηλαδή καμία από τις 3 διαστάσεις που έχω γράψει δεν είναι συνηθισμένη?
Έχω τώρα 205/65 R 15 94H.
Στο manual αναφέρει
195/70R15 και 205/60R16
Σε αυτές τις διαστάσεις δηλαδή δεν υπάρχει κάτι σε παντός καιρού που να αξίζει?
Αν είναι να αλλάξω διάσταση τί χρειάζεται? Και σε πια διάσταση να πάω?
Ευχαριστώ

up
0 users have voted.
Govus

BadVariemai":26kdecrc wrote:
Δηλαδή καμία από τις 3 διαστάσεις που έχω γράψει δεν είναι συνηθισμένη?
Έχω τώρα 205/65 R 15 94H.
Στο manual αναφέρει
195/70R15 και 205/60R16
Σε αυτές τις διαστάσεις δηλαδή δεν υπάρχει κάτι σε παντός καιρού που να αξίζει?
Αν είναι να αλλάξω διάσταση τί χρειάζεται? Και σε πια διάσταση να πάω?
Ευχαριστώ

Εμένα μου φαίνεται παράξενο, το πώς ένα αυτοκίνητο που βγαίνει με 195/70/15 λάστιχα, παραδόθηκε σε σένα με 205/65/15 ... Η αντιστοίχιση είναι πάντως σωστή !!
Πράγματι, σε 195/70 μόνο κάποια λάστιχα για μικρά βανάκια θα βρεις ! Σε "all-season" υπάρχει το Toyo Vario V2, που είναι κακό λάστιχο (απ' ό,τι διαβάζω εδώ), ενώ άγνωστο, αλλά άξιο διερεύνησης δείχνει το Uniroyal Rain Max.
Σε 205/65/15 υπάρχουν περισσότερα, αλλά και το κόστος είναι μεγαλύτερο. Ενδεικτικά αναφέρω τα Pirelli P6 Four Seasons, Kumho Solus KH 21 και Goodyear Eagle Vector EV2 +.
Καλό ψάξιμο !

up
0 users have voted.
Dejan13

Ζητω μια γνωμη για ποια ελαστικα να βαλω στο audi a3 1.6 fsi με διαστασεις 225/45/17?Ευχαριστω..Αν συνοδευεται κ με μια καλη αναρτηση κ ελατηρια τοσο το καλυτερο!!!

up
0 users have voted.
mariost
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες

- Continental Sport Contact 3
- Michelin Pilot Exalto 2
- Pirelli P Zero Rosso

up
0 users have voted.
PuntoLord

....+ Dunlop SP Sport 01A

up
0 users have voted.
Archi
άνιση φθορά

Τί μπορεί να προκαλεί άνιση φθορά μεταξύ των ελαστικών του ίδιου -κινητήριου- άξονα;
Το δεξί είχε γίνει σλικ και το αριστερό είχε τη μισή ή λιγότερη φθορά. Τα λάστιχα δεν είχαν σταυρωθεί ποτέ. Ο λαστιχάς έτριβε τα μάτια του.
Στα συνεργεία που ακολούθησαν ο καθένας τη θεωρία του, ανάλογα με το τι πουλάνε. Παρ'όλα αυτά μου άλλαξαν 2 σφαίρες και μια ευθυγράμμιση δεν έδειξε τίποτα (μάλλον έδειξε πρόβλημα στον άλλο άξονα) και μου πρότειναν αλλαγή ανάρτησης.
Υπάρχει περίπτωση διαφορικό/esp να την έχουν ακούσει και να δίνουν περισσότερο στον έναν τροχό; Το αμάξι δεν τραβάει κάπου.
help!

up
0 users have voted.
cpp
Re: άνιση φθορά

Archi":1kywjdv7 wrote:
Τί μπορεί να προκαλεί άνιση φθορά μεταξύ των ελαστικών του ίδιου -κινητήριου- άξονα;
Το δεξί είχε γίνει σλικ και το αριστερό είχε τη μισή ή λιγότερη φθορά. Τα λάστιχα δεν είχαν σταυρωθεί ποτέ. Ο λαστιχάς έτριβε τα μάτια του.
Στα συνεργεία που ακολούθησαν ο καθένας τη θεωρία του, ανάλογα με το τι πουλάνε. Παρ'όλα αυτά μου άλλαξαν 2 σφαίρες και μια ευθυγράμμιση δεν έδειξε τίποτα (μάλλον έδειξε πρόβλημα στον άλλο άξονα) και μου πρότειναν αλλαγή ανάρτησης.
Υπάρχει περίπτωση διαφορικό/esp να την έχουν ακούσει και να δίνουν περισσότερο στον έναν τροχό. Το αμάξι δεν τραβάει κάπου.
help!

Μήπως μπαίνεις πιο τεζα στις δεξιές στροφές από τις αριστερές και το αμάξι δεν έχει τίποτα?

up
0 users have voted.
Archi
Re: άνιση φθορά

cpp":3srwxkkl wrote:
Μήπως μπαίνεις πιο τεζα στις δεξιές στροφές από τις αριστερές και το αμάξι δεν έχει τίποτα?

Έχω την εντύπωση ότι ο εξωτερικός τροχός σε κάθε στροφή διανύει μεγαλύτερη απόσταση= "τρίβεται" περισσότερο. Στην προκειμένη είμαι κάπως πιο άνετος όταν στρίβω αριστερά, κάτι που θα το δικαιολογούσε. Όμως η διαφορά στην φθορά ήταν χαώδης.
Πάντως τα ελαστικά ήταν budget-noname και τα είχα βρει δώρο αφόρετα στο πίσω κάθισμα, γιατι ο προηγ. ιδιοκτήτης δεν είχε προλάβει να αλλάξει τα εντελώς τελειωμένα μαμίσια.

up
0 users have voted.
Archi

Quote:
Είναι ομοιόμορφα φαγωμένο ή περισσότερο μέσα ή έξω πλευρά;

περισσότερο κέντρο και μέσα

(

Quote:
στα περισσότερα πισωκίνητα πχ το πίσω μέρος φεύγει δεξιά

Είναι ένα πισωκίνητο C180K W203

Quote:
Να είναι πιο χαλαρό το ένα φρένο ή χειρόφρενο (αν πιάνει σε αυτόν τον άξονα) οπότε το πιο ελεύθερο ελαστικό σπινάρει πιο εύκολα ενώ το άλλο όχι;

Ευχαριστώ που μου το θύμισες, στο τελευταίο ΚΤΕΟ είχαν βρει διακύμανση πέδησης μεταξύ 10 και 20%, χωρίς να λένε που. Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξω αύριο. Δεν είχα δώσει σημασία γιατι μου είπαν δεν τρέχει τίποτα. Δεν μπορώ να πάω να δοκιμάσω φρένα τώρα ρε γμτ για να δω αν τραβάει.

Quote:
Και ο άλλος άξονας αν δεν είναι σωστός μπορεί να επηρεάσει αλλά θα έπρεπε να τραβάει.

Δεν πολυεμπιστεύομαι την ευθυγράμμιση γιατί το μηχάνημα του έβγαλε 3 προειδοποιήσεις ότι το mercedes μπλα μπλα ειδικές γωνίες κλπ στις οποίες πάταγε proceed anyway ή κάτι ανάλογο. Δυστυχώς καλύτερη ευθυγράμμιση σε ακτίνα 150 χιλιομέτρων δεν παίζει. Το σφάλμα έβγαινε μόνο με φορτίο οδηγού.

Quote:
Μήπως τα λάστιχα είναι διαφορετικών προσδιαγραφών φθοράς (treadwear). Τότε είναι λογικό το ένα να φθείρεται με διαφορετικό ρυθμό...

Αμφιβάλλω αν τα λάστιχα που είχα είχαν κάτι τέτοιο. Σίγουρα λόγω κακής ποιότητας έκαναν το πρόβλημα να βγάζει μάτι.

Quote:
Θεωρώ απίθανο να είναι διαφορετικού μεγέθους, θα τράβαγε.
Η πίεση να ήταν πάντα λάθος στο ένα πάλι θα τράβαγε.

Μέγεθος, όχι. Πίεση πάλι όχι, έχαναν συμμετρικά και ζήτημα είναι να είχε χρειαστεί να συμπληρώσω 3 φορές στα 2 χρόνια, με μηνιαίους ελέγχους + μια αυξομείωση λόγω φορτίου.

Quote:
Μπορεί το φρένο να ενεργεί περισσότερο στο ένα (που θα τράβαγε στο φρενάρισμα) αλλά το ESP να εξισορροπεί τα πράγματα...(και τελικά να μην τραβάει);; Δύσκολο μου φαίνεται να μην καταλαβαίνεις κάτι...

Μια φορά είχε χρειαστεί φρενάρισμα 100-0 αλλά δεν κατέγραψα αντιδράσεις γιατί είχα την προσοχή μου αλλού. Γενικά δεν είχα δοκιμάσει φρένα με κλειστό esp

Quote:
Να δούμε με τα επόμενα λάστιχα... Καλό είναι να το παρακολουθείς.

Αστα να πάνε, έκανα 100 χιλιόμετρα σήμερα και καθόμουν να βρω διαφορές...

Καμιά ιδέα πως να googlίσω γιατί το "uneven tire wear" αφορά σε στραβό πάτημα

up
0 users have voted.
EMMANOYHL

Δεν ξέρω πόση εμπιστοσύνη έχεις σε αυτόν που σου έκανε την ευθυγράμμιση αλλά πιθανό είναι να υπάρχει πρόβλημα στις γωνίες του τροχού που φαγώθηκε. Μπορεί να είναι απλά θέμα ρύθμισης ή ο προηγούμενος να έχει φάει σε χτύπημα το αμάξι ή την γέφυρα ή το ψαλίδι και να θέλει δουλεία για να φτιαχτεί. Τέτοια τρελή φθορά έχω δει σε αμάξι που από μικρή τράκα ο εμπρός δεξιός τροχός ήταν λίγο ποιο πίσω σε σχέση με τον εγκάρσιο άξονα από τον αριστερό, δηλαδή τα μεταξόνια ήταν διαφορετικά στις δυο πλευρές. Μάλιστα για να μην τραβάει είχαν προσαρμοστεί κατάλληλα οι γωνίες του χτυπημένου τροχού και είχαν καλύψει το πρόβλημα. Καλό είναι πριν κουρέψεις τα νέα σου λάστιχα να το κοιτάξεις.

up
0 users have voted.
PuntoLord

GiwrgosFocus":2zjj614q wrote:
Εμεις φετος θα αλλαξουμε τα λαστιχα ειχαμε goodyear f1 πριν μετα βαλαμε goodyear excellence και τωρα λεμε να βαλουμε καποιο dunlop απανω.Τι προτεινετε???Λεμε τα sp sport max η τα sp sport 01

Δεν μας είπες ακόμα γιατί δεν παραμένεις στα GY F1 και θέλεις αλλαγή? Είναι απλά επειδή θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο ή δεν είσαι ικανοποιημένος με τα F1?

Εγώ φοράω τα Dunlop SP Sport 01A DSST (RunFlat) και σκέφτομαι για τα GY F1 Assym μετά.....για αλλαγή απλά καθόσον είμαι ικανοποιημένος με τα Dunlop

up
0 users have voted.
sprsk
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 16 ώρες

Μεταφέρθηκε

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

PuntoLord":1l12gdty wrote:
GiwrgosFocus":1l12gdty wrote:
Εμεις φετος θα αλλαξουμε τα λαστιχα ειχαμε goodyear f1 πριν μετα βαλαμε goodyear excellence και τωρα λεμε να βαλουμε καποιο dunlop απανω.Τι προτεινετε???Λεμε τα sp sport max η τα sp sport 01

Δεν μας είπες ακόμα γιατί δεν παραμένεις στα GY F1 και θέλεις αλλαγή? Είναι απλά επειδή θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο ή δεν είσαι ικανοποιημένος με τα F1?

Εγώ φοράω τα Dunlop SP Sport 01A DSST (RunFlat) και σκέφτομαι για τα GY F1 Assym μετά.....για αλλαγή απλά καθόσον είμαι ικανοποιημένος με τα Dunlop

Πρωτα απο ολα τα goodyear δεν ζεσταινονταν απανω με τη καμια!12 ωρες ταξιδι τιποτα.Ηταν το βαρος.Αλλα απο τα f1 μετα βαλαμε τα excellence γιατι υπηρχαν τα asymetric τοτε και εμεις βαλαμε αυτα.Τωρα λεμε να αλλαξουμε μαρκα.Και το αμαξι ειναι 105 αλογα με 1100 κιλα.Δε πιστευω να εχει προβλημα οταν η volvo βγαζει με το ιδιο μοτερ και με παραπανω βαρος.Ετσι δε παει??

up
0 users have voted.
sprsk

johnkyr":1qo45xq2 wrote:
GiwrgosFocus":1qo45xq2 wrote:
Το κοστος δεν μας ενδιαφερει επειδη ο father μου δουλευει σε βουλκανιζατερ και τα περνουμε τσαμπε τα λαστιχα.Αυτο που μας νοιαζει ειναι κρατημα σε βρεγμενο/στεγνο και χιλιομετρα.Σημειοτεων το αμαξι φοραει 215/45/17 και ειναι το focus I 1.6

100hp και 17ρες ; δεν βάζεις καμιά 15 άρα να δεις καμιά άσπρη μέρα ....

Ετσι είναι όταν πιστεύεις ότι όλα κάνουν για όλους.
Τα λάστιχα θα φθαρούν χωρίς ποτε ... μα ποτέ ... να εισπράξεις πίσω ούτε το 50% της απόδοσης τους.
Και φυσικά δεν φταίνε τε λάστιχα.

Μετά 20.000 χιλιόμετρα , 3 καρφιά και 1 βίδα . Είπα αντε να τα αλλάξω .
Volvo S60 1500 κιλά 230hp .

Φοράω Conti spor contact II διάσταση 215-55-16 με δείκτη W και σχετικά γρήγορη οδήγηση. Ικανοποιημένος Οχι απόλυτα .
Πάντως ήταν καλύτερα απο τα Απλά Conti που φόραγε απο μαμά.

Επίσης σκέφτομαι να πάω σε run flat αλλά με φοβίζει ο θόρυβος και η ξερή αντίδραση . Κάνω λάθος ?

Τι θα προτείνατε ?

Υπάρχει καμία νέα άφιξη που να έχει αξιολογηθεί .

up
0 users have voted.
PuntoLord

GiwrgosFocus":13fs5sye wrote:
........Πρωτα απο ολα τα goodyear δεν ζεσταινονταν απανω με τη καμια!12 ωρες ταξιδι τιποτα.Ηταν το βαρος.

Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τα γραφόμενά σου.....
Εννοείς πως δεν ζεσταίνονταν τα ελαστικά διότι το αυτ/το ήταν ελαφρύ και δεν απέδιδαν και τόσο καλά??

Αλλα απο τα f1 μετα βαλαμε τα excellence γιατι υπηρχαν τα asymetric τοτε και εμεις βαλαμε αυτα.

Δεν έβαλες τα GY F1 Asymmetric διότι δεν υπήρχαν στην αγορά τότε εννοείς μάλλον ε??

Τωρα λεμε να αλλαξουμε μαρκα.Και το αμαξι ειναι 105 αλογα με 1100 κιλα.Δε πιστευω να εχει προβλημα οταν η volvo βγαζει με το ιδιο μοτερ και με παραπανω βαρος.Ετσι δε παει??

Εδώ πάλι προσθέτεις και την ιπποδύναμη - εκτός από το μικρό βάρος του αυτ/του σου που προανέφερες - ως αιτία για την μη ικανοποίησή σου από το GY excellence όμως και όχι το F1 Asymmetric, σωστά?

eikonikos":13fs5sye wrote:
Το δικό μου φοράει 210/40/17 GoodYear Eagle F1, βεντούζες σε φρενάρισμα και κρατήματα (είναι καινούργια ακόμα), αλλά είναι παλιό "μοντέλο" και δεν ξέρω να σου πω με τα νεότερα, φόρεσε Dunlop SP sport 01 που λένε καλά λόγια, όχι για σένα,για τον φουκαριάρη εμένα όταν χρειαστεί να τα στάξω να μου πεις αν είναι οκ

Είναι τα F1 Asymmetric??

sprsk":13fs5sye wrote:
Μετά 20.000 χιλιόμετρα , 3 καρφιά και 1 βίδα . Είπα αντε να τα αλλάξω .
Volvo S60 1500 κιλά 230hp .

Φοράω Conti spor contact II διάσταση 215-55-16 με δείκτη W . Σχετικά ικανοποιημένος . Οχι απόλυτα .
Πάντως ήταν καλύτερα απο τα Απλά Conti που φόραγε απο μαμά.

Επίσης σκέφτομαι να πάω σε run flat αλλά με φοβίζει ο θόρυβος και η ξερή αντίδραση . Κάνω λάθος ?

Τι θα προτείνατε ?

Υπάρχει καμία νέα άφιξη που να έχει αξιολογηθεί .

Δεν ξέρω για τη διάσταση αυτή, σε 205/55/R16 όμως τα Conti Premium Contact 2 91V RunFlat που είχα πριν ήταν πολύ καλά στο δικό μου (177ΗΡ - 1500Κιλά)......τα RunFlat δεν αυξάνουν το θόρυβο, απλά είναι λίγο πιο σκληρά από τα απλά ελαστικά.

up
0 users have voted.
sprsk

Δεν έχεις άδικο τα premium είναι μια ασφαλής επιλογή . Απλά κοιτάω για το κάτι παραπάνω . Γιαυτό είχα βάλει και τα sport . Δεν είχα πρόβλημα να τα ζεστάνω 33 κιλά ροπή έχει το Volvo, αλλά ένιωσα μετά τα 10.000 χιλ. ότι έχασαν την ακριβή αίσθηση που μου έδωσαν στην αρχή. Οταν πάς με 200+ δεν σου δίνει καμία αίσθηση εμπιστοσύνης.

up
0 users have voted.
PuntoLord

sprsk":dequzv3e wrote:
Δεν έχεις άδικο τα premium είναι μια ασφαλής επιλογή . Απλά κοιτάω για το κάτι παραπάνω . Γιαυτό είχα βάλει και τα sport . Δεν είχα πρόβλημα να τα ζεστάνω 33 κιλά ροπή έχει το Volvo, αλλά ένιωσα μετά τα 10.000 χιλ. ότι έχασαν την ακριβή αίσθηση που μου έδωσαν στην αρχή. Οταν πάς με 200+ δεν σου δίνει καμία αίσθηση εμπιστοσύνης.

Μιά χαρά στα 240+ ήταν σε μένα τα Conti PC2.....ήταν βέβαια RFT

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Το αμάξι μου βγάζει 105 αλογα.Επίσης τα λαστιχα που φορουσαμε και συγγνώμη που δεν το ανέφερα ήταν τα eagle.Ειχαν πολύ ωραίο πέλμα!Μεν δεν είναι ο λόγος που τα βάλαμε αυτός. Τα assymetric για κάποιο περίεργο λόγο δεν ήθελε να τα βάλει ο Πατερας μου.Κάτι θα ξέρει τόσα χρόνια σε βουλκανιζατερ.

up
0 users have voted.
sprsk

PuntoLord":17z43wmh wrote:

Δεν ήθελα να γράψω τα + και το άφησα στα 200 Βλέπεις λόγο της μακρυάς 5ης το 60αρι τερματίζει το κοντέρ εύκολα.
Αλλά για πές μου τι είναι το
RFT?

GiwrgosFocus":17z43wmh wrote:
Το αμάξι μου βγάζει 105 αλογα.....Κάτι θα ξέρει τόσα χρόνια σε βουλκανιζατερ.

Εχετε βουλκανιζατέρ ? Πηγαίνει σε σεμηνάρια ? Εχει τρέλλα με τα ελαστικά και διαβάζει ότι υπάρχει ? Είναι δοκιμαστής ? .

Αν Ναι ..... Γιατι μας ρωτάς τι να βάλεις ? Πές μας εσύ τι να βάλουμε εμείς.

Αν Οχι ...... Γιατί έχεις βάλει λάθος λάστιχα και διάσταση στο δικό σου. ?

up
0 users have voted.
PuntoLord

sprsk":3aolq64c wrote:
PuntoLord":3aolq64c wrote:

Δεν ήθελα να γράψω τα + και το άφησα στα 200 Βλέπεις λόγο της μακρυάς 5ης το 60αρι τερματίζει το κοντέρ εύκολα.
Αλλά για πές μου τι είναι το
RFT?

Τερματίζει που??

RFT = Run Flat Tyres

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo