ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ [#2]

piliourits
Last seen: Πριν από 9 λεπτά 59 δευτερόλεπτα
Η χρήση αφυγραντήρα καλό

Η χρήση αφυγραντήρα καλό κάνει, και ανά διαστήματα το έχω δοκιμάσει, αλλά τα δύο συστήματα μάλλον είναι συμπληρωματικά, δεν αποκλείει το ένα το άλλο. Το διαμέρισμα αυτό τώρα το χρησιμοποιώ περιστασιακά, αλλά το πιθανότερο είναι πως θα μείνω ξανά μόνιμα για λίγο ή περισσότερο καιρό, μέχρι να δούμε τι θα γίνει με τα επαγγελματικά. Αν με λογικό κόστος και σχετική ευκολία μπαίνει η εσωτερική μόνωση που συμβούλεψε κι ο cruiser, δεν υπάρχει λόγος να μη γίνει αυτή η μικρή αναβάθμιση του σπιτιού. Τα είχα δει στο ίντερνετ αυτά τα πάνελ, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω αν είναι πράγματι ένας έγκυρος τρόπος μόνωσης ή μια μεσοβέζικη λύση. Το διαμέρισμα είναι διαμπερές τελευταίου ορόφου και αερίζεται εύκολα, και παρά την ηλικία του σχετικά καλοφτιαγμένο, το ζήτημα μας απασχολεί μόνο τις πιο λίγες πιο κρύες μέρες του χρόνου.

up
2 users have voted.
mesastou
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1ημέρα
Γκαραζοπορτα

Ξέρεις μήπως κανείς κάποια όσο γίνεται σοβαρή εταιρία που να ασχολείται με επισκευή και συντήρηση γκαραζοπορτων;

up
2 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 2 ώρες 17 λεπτά
Δεν υπάρχει η εταιρεία που

Δεν υπάρχει η εταιρεία που την έχει βάλει ? 

Αλλιώς υπάρχουν αρκετές εταιρείες , αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να βρουν ανταλλακτικά για την δική σου . 

up
2 users have voted.
mesastou
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1ημέρα
Δεν είμαστε καθόλου

Δεν είμαστε καθόλου ικανοποιημένοι απο αυτούς. Έτσι και αλλιώς είναι 20 ετών πλέον. Πέρυσι άλλαξαν 2 ελατήρια. 

up
2 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 59 δευτερόλεπτα
Ερώτηση: δίπλα μας είναι ένα

Ερώτηση: δίπλα μας είναι ένα οικόπεδο με σπίτι που είναι "μέσα" από την πολυκατοικία. Έχει λοιπόν ένα δρομάκι που πάει μόνο στο σπίτι αυτό. Πήγε λοιπόν και έβαλε καγκελόπορτα στην αρχή του στενού. Είναι νορμάλ αυτό; Τους ανήκει ο δρόμος;

Ερώτηση στην πολεοδομία πως μπορώ να κάνω;

up
6 users have voted.
criuser
Μπορεί να είναι και δουλεία

Μπορεί να είναι και δουλεία εισόδου , μπορεί να είναι και τμήμα του οικοπέδου του . Εξαρτάται από τα συμβόλαια ΚΑΙ ΔΕΝ ασχολείται με ιδιοκτησιακά θέματα η πολεοδομία . 

Θέλει δικηγόρο ή έμπειρο  μηχανικό και να πληρώσετε χρήματα για τέτοια θέματα .

up
6 users have voted.
xenos
Μάλιστα.

Μάλιστα.

Και στο παράλληλο στενό που έχουν κάνει το ίδιο και είναι 3 είσοδοι, είναι δυνατό να ανήκουν κατά 1/3 στα οικόπεδα (από απορία δλδ);

up
4 users have voted.
criuser
Οτι θέλεις βλέπεις στο

Οτι θέλεις βλέπεις στο ιδιοκτησιακό . Σκέψου ότι πριν 50-60-70 χρόνια αυτά ήταν χωράφια εκτός σχεδίου και τα έκοβαν αγροτεμάχια και όταν έγινε το σχέδιο , δεν άλλαξε κάτι απλά πέρασε δρόμους και έγιναν τακτοποιήσεις όπου ήταν απολύτως απαραίτητες .

Μετά το 80 άλλαξε αυτό και γίνεται συνολικότερη μελέτη , αλλά και εκεί υπάρχουν κάποια θέματα.

up
6 users have voted.
Storm
Last seen: Πριν από 50 λεπτά 53 δευτερόλεπτα
Ξέρεις κανείς αν υπάρχει

Ξέρεις κανείς αν υπάρχει πουθενά ανοιχτό μαγαζί με είδη υδραυλικών;;

Έγινε ζημιά στο σπίτι και χρειάζομαι επειγόντως ένα μαγαζί με σιφώνια κλπ...κλπ...

υ.γ. ευτυχώς που ο θερμοσίφωνάς μου τα έφτυσε πριν τα μέτρα του Captain Mitsotaki γιατί τώρα θα έκανα μπάνιο με κατσαρόλα και τενεκεδάκι.

up
4 users have voted.
criuser
Δες την euroclima Πετρίδης ΑΕ

Δες την euroclima Πετρίδης ΑΕ στην Πλακεντίας αν είναι ανοικτή .

up
7 users have voted.
Storm
Την ξέρω την euroclima. Από

Την ξέρω την euroclima. Από εκεί ήρθα τώρα. Κλειστά για τους πελάτες. Μόνο eshop και από ότι κατάλαβα εξυπηρετούν "κολλητούς" και επαγγελματίες.

Πήγα και στον Σαραγούδα και στον Κορναράκη. Κλειστοί και οι δύο.

Απελπισία. Αυτό το ανέκδοτο δεν μπορεί να συνεχίσει για πολύ ακόμη. Δηλαδή αν γίνει κάποια σημαντική ζημιά σε σπίτι τι θα κάνουμε; Εγώ αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον νιπτήρα στο μπάνιο.

up
4 users have voted.
xenos
@Storm: Ή θα φωνάξεις

@Storm: Ή θα φωνάξεις υδραυλικό που βρίσκουν τα πάντα ή θα παραγγείλεις on line. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αυτή είναι η κατάσταση.

Αν γίνει σημαντική ζημιά θα φωνάξεις κάποιον επαγγελματία.

up
4 users have voted.
Storm
Ναι τις ξέρω αυτές τις λύσεις

Ναι τις ξέρω αυτές τις λύσεις. Σε ευχαριστώ.

up
4 users have voted.
kostis20
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
mesastou wrote:

mesastou wrote:

Ξέρεις μήπως κανείς κάποια όσο γίνεται σοβαρή εταιρία που να ασχολείται με επισκευή και συντήρηση γκαραζοπορτων;

Autosystem  2106137585 .Στα Μελισσια είναι.

up
5 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 3 δευτερόλεπτα
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ανακαινίσεις και υλικά και όλα αυτά που ζούμε αυτες τις μέρες.

Υπάρχει κάποια πρόβλεψη για την αγορά μετά τον Απρίλη; Απο θέμα συνεργείων, διαθεσιμότητα υλικών; Ακόμα και για τα κόστη; Θα ειμαστε σε φαση 2011-14; Με την εννοια για υλικά κυριως (αντλία θερμοτητας, κουζινες μπανια)  θα μπορουσα να πετυχω καλύτερες τιμες αν τυχον η αγορά "κάτσει";

up
4 users have voted.
dstou
Last seen: Πριν από 1ημέρα 4 ώρες
Ότι συνεργεία ξέρω, κάθονται

Ότι συνεργεία ξέρω, κάθονται αυτό τον καιρό λόγω της ίωσης. Εξυπηρετούν σχεδόν αποκλειστικά βλάβες. Ανακαινίσεις, επεκτάσεις, πανωσηκώματα, αναδιαρρυθμίσεις κ.α. έχουν αναβληθεί και πάνε για τις καλένδες. Που σημαίνει ότι άμα δωθεί το εναρκτήριο λάκτισμα, περί τα τέλη Μαίου-Ιούνιο το τοποθετώ αυτή τη στιγμή, θα ξεκινήσουν όλοι μαζί και θα υπάρχει πήξιμο και γκρίνια. 'Άρα καλύτερες τιμές όταν θα τρέχουν όλοι για συνεργεία -> γιοκ.

Καλύτερες τιμές προμήθειας υλικών? Χλωμό, η αγορά ήταν 'καθισμένη' και πριν την ίωση, οι τιμές δεν αλλάζουν έτσι εύκολα για 2 μήνες αβαρία.  

up
5 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 3 δευτερόλεπτα
Ευχαριστώ dstou. γιατι θέλω

Ευχαριστώ dstou. γιατι θέλω να κανω ενα προγραμματισμό χρόνου αν θα ξεκινήσω ανακαίνιση πριν ή μετά το καλοκαίρι.. Να το δω πέρα από θέμα προγράμματος και από άλλες απόψεις αν ενδιαφέρει η μια χρονική περίοδος ή η άλλη.

up
4 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 25 δευτερόλεπτα
Έφερα ηλεκτρολόγο πριν λίγες

Έφερα ηλεκτρολόγο πριν λίγες μέρες για διάφορα θέματα που είχα στο σπίτι στο χωριό. Μπήκε καινούργια κεραία τηλεόρασης για αρχή. Πάνω στη ταράτσα έχω ένα δωμάτιο στο οποίο έχει μπει μέσα μια τηλεόραση. Η υποδοχή για την κεραία της τηλεόρασης βρίσκεται απ έξω από το δωμάτιο και υπήρχε ήδη τρύπα στο τοίχο ώστε να περάσει καλώδιο μέσα. Τι κάναμε λοιπόν? Πέρασε ο ηλεκτρολόγος καλώδιο απ έξω και το πέρασε μέσα ώστε να μπορώ να βάλω την τηλεόραση μέσα να βλέπω και όταν θέλω να βγάλω την τηλεόραση έξω, απλά αγόρασα ένα άλλο καλώδιο ώστε όταν τοποθετώ την τηλεόραση έξω να τη συνδέω με το καλώδιο. 

Το καλώδιο του ηλεκτρολόγου για όταν δουλεύει η τηλεόραση μέσα δουλεύει μια χαρά. Η εικόνα είναι 100%.

Βγάζω την τηλεόραση έξω, τη συνδέω με το καινούργιο καλώδιο και παίζει χάλια. Όχι χάλια. Μαύρα χάλια. 

Υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες σε αυτά τα καλώδια, στην αγορά? Παρατήρησα ότι το καλώδιο που έβαλε ο ηλεκτρολόγος είνια λίγο διαφορετικό, έχει μπλε "φίς" ενώ εμένα είναι όλο άσπρο.

Επίσης το καλώδιο του ηλεκτρολόγου συνδέεται απ έξω από την υποδοχή η οποία βρίσκεται ψηλά στο τοίχο και μπαίνει μέσα στο δωμάτιο ενώ όταν βγάλω τη τηλεόραση έξω, την τοποθετώ πάνω σε ένα τραπέζι και το καλώδιο κρέμεται από πάνω προς τα κάτω. . Κάτι δεν πάει καλά με την επαφή του καλωδίου μάλλον αλλά δε ξέρω τί να κάνω? 

Πωπω κι εγώ μπερδεύτικα μ αυτά που έγραψα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε,,,

up
4 users have voted.
Storm
Το καλώδιο το έφτιαξε μόνος

Το καλώδιο το έφτιαξε μόνος του ή ήταν έτοιμο στα μέτρα που θέλατε;

Ομοαξονικό καλώδιο; Το παραδοσιακό ομοαξονικό καλώδιο;

Αν το έφτιαξε μόνος του τότε δεν το έχει φτιάξει καλά. Μάλλον σε κάποιο από τους δύο κοννέκτoρες η γείωση είναι στον αέρα ή ακουμπά στον ακροδέκτη του σήματος. Αν ξεβιδώνουν οι κονέκτορες αυτό το διαπιστώνεις εύκολα.

Παίζει και να περνά το καλώδιο κοντά από καλώδιο ρεύματος; Για δες μήπως έχεις παρεμβολή από καλώδιο ρεύματος.

up
4 users have voted.
Megane98hp
Το καλώδιο που περνάει μέσα

Το καλώδιο που περνάει μέσα από το τοίχο είναι του ηλεκτρολόγου. και μου δίνει τέλεια εικόνα. Το θέμα είναι ότι το καλώδιο αυτό από τη πρίζα μέχρι την τρύπα του τοίχου είναι 20-30 πόντους άρα το κρατάει πιο σταθερό στη πρίζα. Το άλλο καλώδιο το αγόρασα εγώ από το εμπόριο. Σε αυτό έχω το πρόβλημα. Και τα 2 καλώδια είναι αρσενικό/ θηλυκό

up
4 users have voted.
Storm
Πάντως έχω πέσει και εγώ σε

Πάντως έχω πέσει και εγώ σε περίπτωση προβληματικού καλωδίου από το εμπόριο. Συγκεκριμένα ήταν καλώδιο από Media Markt που τα είχαν με το κιλό την περίοδο της μετάβασης στα ψηφιακά κανάλια.

Ήταν κάτι λευκά δύο μέτρων πολύ φτηνά αλλά και πολύ χαμηλή ποιότητα.

up
3 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 18 λεπτά 24 δευτερόλεπτα
Με τα ομοαξονικά καλώδια

Με τα ομοαξονικά καλώδια κεραίας παίζει το εξής: τα έτοιμα αγοραστά συνήθως είναι πολύ μέτρια και πολύ χειρότερα από τα φτιαχτά. Αρκεί να καταλαβαίνει τα απολύτως στοιχειώδη αυτός που τα έφτιαξε. Ένας ηλεκτρολόγος σίγουρα θα φτιάξει σωστό καλώδιο. Κι ένας οποιοδήποτε ιδιώτης σκαμπάζει τα απολύτως βασικά (κυρίως αγωγός και θωράκιση) επίσης.

Πάρε λοιπόν δυο ακροδέκτες (αρσενικό και θηλυκό) και όσο καλώδιο χρειάζεσαι από οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρικά και φτιάξε το μόνο σου. Θα είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερο από το έτοιμο!

up
7 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 13 ώρες 2 λεπτά
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Με τα ομοαξονικά καλώδια κεραίας παίζει το εξής: τα έτοιμα αγοραστά συνήθως είναι πολύ μέτρια και πολύ χειρότερα από τα φτιαχτά. Αρκεί να καταλαβαίνει τα απολύτως στοιχειώδη αυτός που τα έφτιαξε. Ένας ηλεκτρολόγος σίγουρα θα φτιάξει σωστό καλώδιο. Κι ένας οποιοδήποτε ιδιώτης σκαμπάζει τα απολύτως βασικά (κυρίως αγωγός και θωράκιση) επίσης.

Πάρε λοιπόν δυο ακροδέκτες (αρσενικό και θηλυκό) και όσο καλώδιο χρειάζεσαι από οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρικά και φτιάξε το μόνο σου. Θα είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερο από το έτοιμο!

και βασικον. το ομοαξονικο 75αρι. οχι 50αρι που εχουν καποια σισιτιβι και ημεις ειχαμε την τιμη να τα εχωμε και σε δικτυον

up
4 users have voted.
Megane98hp
Νταξ, με στείλατε τώρα.

Νταξ, με στείλατε τώρα. Καλώδια έτοιμα κακής ποιότητας. surprise

Πόσο κέρδος θα βγάλει ο χ τεχνίτης που θα φτιάξει ένα τόσο μέτριο καλώδιο? Γιατί ρε φίλε να μην το φτιάξεις να δουλέψει καλά. Να κοστίσει παραπάνω 50 λεπτά? Έλεος.

Τι να πω? Στο μεταξύ, πριν μισή ώρα βρήκα στην αποθήκη ένα απίθανο καλώδιο κεραίας που κάνει γωνία που σημαίνει ότι λογικά θα κάθεται καλύτερα στη πρίζα και θα είναι πιο σταθερό. 

Ελπίζω να κάνει δουλειά... wink

up
6 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 18 λεπτά 24 δευτερόλεπτα
Αν διαβάσεις καλά αυτό που

Αν διαβάσεις καλά αυτό που έγραψα, θα δεις ότι είπα ότι ένας ηλεκτρολόγος σίγουρα θα το φτιάξει σωστά. Ένας ιδιώτης όμως μπορεί να μην το φτιάξει σωστά...

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo