ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ [#2]

panormus772
Last seen: Πριν από 8 ώρες 38 λεπτά
alejandrο, σχετικά με το 5)

alejandrο, σχετικά με το 5) ναι,ισχύει κεντρική παροχή Φ.Α. με θέρμανση συγκεκριμένες ώρες που έχει αποφασίσει σε συνέλευση η πολυκατοικία (το ίδιο συμβαίνει στο πατρικό διαμέρισμα της κοπέλας μου στα Βριλήσσια που συμφώνησαν κι έβαλαν εκ των υστέρων στην πολυκατοικία Φ.Α με κεντρική παροχή).Είναι όπως στις παλαιές πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση πετρελαίου -πριν το 80'- που δεν είχαν αυτονομία.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι είναι καλύτερα vα απευθυνθείς σε μηχανολόγο μηχανικό,όπως λέει κι ο criuser.

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 11 ώρες 27 λεπτά
Alejandro, έχε υπόψιν σου ότι

Alejandro, έχε υπόψιν σου ότι αν αποφασίσεις ότι θέλεις να έχεις θέρμανση με φυσικό αέριο, μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να αυτονομηθείς από το κεντρικό σύστημα με δικό σου ατομικό λέβητα, άνευ όρων, προϋποθέσεων και περιορισμών.

Όμως, εγώ δεν θα το έκανα έτσι! Το πιο λογικό είναι να βάλεις αντλία θερμότητας και fancoils (όπως κάνει ο ταξιδευτής) και βεβαίως πάλι να αποκοπείς από το κεντρικό σύστημα θέρμανσης. Το έχεις το δικαίωμα βάσει νόμου, εφόσον το νέο σύστημα θέρμανσης είναι πολύ αποδοτικότερο ενεργειακά. Θα έχεις επιπλέον και σημαντική οικονομία...

Κατά τ' άλλα ένας καλός μηχανολόγος που είναι μέσα στην πιάτσα θα σε συμβουλεύσει καλύτερα για την τεχνικοοικονομική πλευρά του θέματος. Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω κάποιους, οι οποίοι είναι τρομερά έμπειροι και ασχολούνται με μελέτη και κατασκευή.

up
0 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ημέρες
criuser wrote:

criuser wrote:

Σε αυτά τα πράγματα απαντήσεις μπορεί να σου δώσει ΜΟΝΟ ένας εξειδικευμένος Μηχανολόγος Μηχανικός , που ασχολείται με τέτοιες εγκαταστάσεις . Οχι πωλητής εταιρειών , αλλά να είναι ο ίδιος και μελετητής , ώστε και την βέλτιστη λύση να σου βρεί και να έχει και την ευθύνη .
Σήμερα υπάρχουν πλέον οι αντλίες θερμότητας που είναι μεγάλη εξέλιξη , αλλά δεν μπαίνουν ούτε από τον μάστρο-Μήτσο , ούτε από τον πωλητάκο του μαγαζιού . Γιατί έχουν οικονομία , πολλές επιλογές , αλλά θέλουν εμπειρία και γνώση .

Απ : Φυσικά θα παω σε εξειδικευμένο συνεργείο με μηχανικούς ή μεμονομένο μηχανικο!

Εγώ στην οικοδομή που τελειώνω τώρα , αν και δεν είναι σε ΑΑΑ περιοχή , βάζω αυτόνομες αντλίες θερμότητας ανά διαμέρισμα με fan coils . Εχω τον συνεργάτη μου μηχανολόγο που είναι ακριβώς ό,τι σου περιγράφω παραπάνω και βασίζομαι σε αυτόν , γιατί δεν θέλω να μπαίνω σε ξένα χωράφια που δεν τα ξέρω . 

Απ : Αυτές κρουζερ πόσο κοστίζουν; Δουλευουν με ρεύμα; Δινουν ψυξη/θέρμανση; Νερό; Εχουν νορμαλ κατανάλωση;

Χτες το βράδυ είχαμε μία ανάλογη συζήτηση με ένα αγοραστή , που θέλει να κάνει διαφορετικά πράγματα , όπως να βάλει ενδοδαπέδια για θέρμανση και fan coils για ψύξη και να έχει ζώνες , αυτονομία ανά χώρο , λειτουργία του συστήματος από το κινητό και διάφορα άλλα καλούδια που υπάρχει πλέον η τεχνολογία για να τα υποστηρίξει . 

Γενικά στην θέρμανση και στην ψύξη , υπάρχουν πολλά γιατί και διότι και ίσως και πιθανόν , γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες αλλά και γιατί κάθε άνθρωπος αλλιώς αισθάνεται το κρύο και την ζέστη . 

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι θα πρέπει να δεις σωστά το θέμα της μόνωσης του διαμερίσματος , ώστε να μειώσεις τις καταναλώσεις .

Απ : Το μόνο που μπορω να κάνω ειναι α) αλλαγή κουφωμάτων και για τις 3 μπαλκονοπορτες που ειναι δυτικες, ίσως να βαλω φιλμ όπως στα αυτοκίνητα. 
Μπηκα με ενα φιλο αρχιτέκτονα προχθες με το ψιλοκρύο και μου είπε οτι αν και κλειστο δε το βρήκε τόσο κρύο το διαμέρισμα.

Σίγουρα αφού έχεις φίλους που είναι στον χώρο , θα έχουν και αυτοί ανάλογους συνεργάτες μηχανολόγους για να τους συζητήσεις . Είναι βασικό να έχεις συζήτηση μαζί τους , για να καταλάβουν και αυτοί τις απαιτήσεις σου . 

Απ : Φυσικά! Απλά οι 2 φίλοι δεν εχουν βαλει τέτοιο σύστημα και δεν έχουν εμπειρια για γνώμη. Μεχρι να βάλω μηχανικό, ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες

panormus772 wrote:

alejandrο, σχετικά με το 5) ναι,ισχύει κεντρική παροχή Φ.Α. με θέρμανση συγκεκριμένες ώρες που έχει αποφασίσει σε συνέλευση η πολυκατοικία (το ίδιο συμβαίνει στο πατρικό διαμέρισμα της κοπέλας μου στα Βριλήσσια που συμφώνησαν κι έβαλαν εκ των υστέρων στην πολυκατοικία Φ.Α με κεντρική παροχή).Είναι όπως στις παλαιές πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση πετρελαίου -πριν το 80'- που δεν είχαν αυτονομία.
Απ : Ευχαριστώ! Στης μητέρας μου ('78) ο κάθε ένας έβαλε δική του παροχή. Νομιζα πάντα παει αυτονομία.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι είναι καλύτερα vα απευθυνθείς σε μηχανολόγο μηχανικό,όπως λέει κι ο criuser.
Απ : Φυσικά!

Παντως αν κάποιος μπορει να δωσει μια τιμή για τη κεντρική μονάδα, ενδεικτική θα ήταν πολύ χρήσιμο. Να ξέρω, μιλάμε για ενα διαμέρισμα να επενδυθούν 3.000-5.000 ή πάμε 10.000αρα++++ με το καλημέρα

up
0 users have voted.
Storm
Last seen: Πριν από 17 ώρες 34 λεπτά
Αυτή την διαδικασία

Αυτή την διαδικασία αυτονόμησης με φυσικό αέριο (ατομικός λέβητας) από το κεντρικό σύστημα θέρμανσης (πετρέλαιο) στην πολυκατοικία που μένω την σκέφτομαι και εγώ.

Πήγα σε ένα μαγαζί στο Μαρούσι που ασχολείται με τέτοια θέματα και με μπέρδεψαν εντελώς.

Υπάρχει κάπου κάποιος υπολογιστής που να βγάζει στο περίπου το κόστος για μία τέτοια μετάβαση;

up
0 users have voted.
harisma23
'Όχι, χωρίς κάποιος να δει το

'Όχι, χωρίς κάποιος να δει το διαμέρισμα δεν γίνεται, ειδικά αν έχει το παλιό δισωλήνιο σύστημα θέρμανσης, όπου έχει πολλή δουλειά η εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης με ατομικό λέβητα. Αν το διαμέρισμα είναι νεώτερο με αυτονομία σε κεντρικό σύστημα θέρμανσης, ένας χοντρικός υπολογισμός είναι πολύ πιο εύκολος.

up
0 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ημέρες
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Όμως, εγώ δεν θα το έκανα έτσι! Το πιο λογικό είναι να βάλεις αντλία θερμότητας και fancoils (όπως κάνει ο ταξιδευτής) και βεβαίως πάλι να αποκοπείς από το κεντρικό σύστημα θέρμανσης. Το έχεις το δικαίωμα βάσει νόμου, εφόσον το νέο σύστημα θέρμανσης είναι πολύ αποδοτικότερο ενεργειακά. Θα έχεις επιπλέον και σημαντική οικονομία...

Aπ: Κάτι διάβασα περι αυτού στο ιντερνετ αλλα λέω... μπααααα.. Μιας και το λες και εσύ. Θα τη ψάξω τη συγκεκριμένη λύση.

Κατά τ' άλλα ένας καλός μηχανολόγος που είναι μέσα στην πιάτσα θα σε συμβουλεύσει καλύτερα για την τεχνικοοικονομική πλευρά του θέματος. Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω κάποιους, οι οποίοι είναι τρομερά έμπειροι και ασχολούνται με μελέτη και κατασκευή.

Aπ: Ευχαριστώ πολύ. Αν όποιος αναλάβει την ανακαίνιση δεν έχει κάποιον με συγκεκριμένη εμπειρία θα σε ρωτήσω.

Πάντως το διαμέρισμα από τη κατασκευή του, με συνέλευση κλπ κλπ είναι επίσημα και με το νόμο εκτός του δικτύου της πολυκατοικίας και δε πληρώνει καμία συμμετοχή για καταναλώσεις, πάγια, βλάβες που έχουν να κάνουν με θέρμανση της πολυκατοικίας.

up
0 users have voted.
panormus772
Storm wrote:Αυτή την

Storm wrote:
Αυτή την διαδικασία αυτονόμησης με φυσικό αέριο (ατομικός λέβητας) από το κεντρικό σύστημα θέρμανσης (πετρέλαιο) στην πολυκατοικία που μένω την σκέφτομαι και εγώ.

Πήγα σε ένα μαγαζί στο Μαρούσι που ασχολείται με τέτοια θέματα και με μπέρδεψαν εντελώς.

Υπάρχει κάπου κάποιος υπολογιστής που να βγάζει στο περίπου το κόστος για μία τέτοια μετάβαση;

Eμείς βάλαμε φέτος στο διαμέρισμα αυτόνομη θέρμανση Φ.Α (σε προϋπάρχουσα αυτονομία πετρελαίου) με κόστος 2.900 ευρώ (μείον μια επιδότηση που έτρεχε 400 ευρώ).Πάντως και τα πεθερικά της αδερφής μου που έβαλαν πέρσι αυτόνομο Φ.Α στο διαμέρισμά τους σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση πετρελαίου το κόστος ήταν πάλι περίπου 3.000 ευρώ (όμως πέρσι είχαν μεγαλύτερη επιδότηση ~700-800 ευρώ). Τα τετραγωνικά των διαμερισμάτων περίπου ίδια.Μια διαφορά που γνωρίζω είναι ότι σε εκείνους χρειάστηκε να πέρασουν extra σωληνώσεις στα καλοριφέρ και μέσα στο σπίτι.

Kατά τ'άλλα, όπως λέει κι ο harisma παραπάνω, πρώτα έρχεται ειδικός και κάνει μελέτη του χώρου για να σου πει το ακριβές κόστος (το οποίο εξαρτάται κι από τη μάρκα του λέβητα που σου προτείνουν).

up
0 users have voted.
Storm
Και εγώ αυτόνομη θέρμανση

Και εγώ αυτόνομη θέρμανση πετρέλαιο έχω και σκεφτόμουν να περάσω στο φυσικό αέριο (με μικρό λέβητα στο μπαλκόνι) για θέρμανση και ζεστό νερό. Το δικό σου κόστος το θεωρώ μια χαρά τιμή. Εγώ περίμενα να διαβάσω τιμές άνω των 5000euro με ταβάνι τις 10000euro.

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 16 ώρες 3 λεπτά
Storm wrote:

Storm wrote:

Και εγώ αυτόνομη θέρμανση πετρέλαιο έχω και σκεφτόμουν να περάσω στο φυσικό αέριο (με μικρό λέβητα στο μπαλκόνι) για θέρμανση και ζεστό νερό. Το δικό σου κόστος το θεωρώ μια χαρά τιμή. Εγώ περίμενα να διαβάσω τιμές άνω των 5000euro με ταβάνι τις 10000euro.

ανάλογα τις μετατροπές στις σωληνώσεις Storm μπορεί και να φτάσεις εκεί ψηλά (όχι 10000, αλλά πάνω από 5000)

Να το ξεκαθαρίσουμε όμως γιατί το μπλέκουμε με το αυτόνομη.

1. Κεντρική θέρμανση είναι κεντρικός καυστήρας λέβητας και ανάβει συγκεκριμένες ώρες με βάση απόφασης ένοικων της πολυκατοικίας

2. Αυτόνομη θέρμανση είναι κεντρικός καυστήρας λέβητας και ανάβω όποτε γουστάρω. Υπάρχει μετρητής στο λεβητοστάσιο, μετριούνται οι ώρες και βγαίνει κοστούμι στα κοινόχρηστα.

3.Ο δικός μου λέβητας στο μπαλκόνι είναι ανεξάρτητη θέρμανση και δίνει δυνατότητα για ζεστό νερό ή ξεχωριστή θερμοκρασία ανά δωμάτιο.

και για τις 3 περιπτώσεις υπάρχει η δυνατότητα να μπει ΦΑ. Στις 2 πρώτες πιο δύσκολα γιατί μπλέκουν πολλοί. το οικονομικό όφελος είναι αρκετό πάντως (ανήκω στην περίπτωση 2).

up
1 user has voted.
panormus772
nick, όπως λες είναι.

nick, όπως λες είναι.

Συνήθως στις πιο νέες πολυκατοικίες (10ετίας-15ετίας) υπάρχει από την αρχή η λύση 2 για το Φ.Α.(η αδερφή μου είναι σε μια τέτοια του 2008).Εμείς καταφύγαμε στη λύση 3,-πιο παλιά πολυκατοικία του 90'-λόγω του ότι είχαμε αυτόνομη πετρελαίου και δε συμφώνησαν όλοι να βάλουν την αυτόνομη θέρμανση Φ.Α. Το κόστος για το λέβητα στο μπαλκόνι κι όλη την εργασία με την ανεξάρτητη θέρμανση της λύσης 3, ήταν όπως είπα 2.900 (για μας τελικά 2500,λόγω του μείον 400 της επιδότησης για το 2019).Αλλά επειδή δεν γνωρίζω τι επιπλέον μπορεί να χρειαστεί σε κάθε σπίτι,αυτό θα του το πει ο τεχνικός που έρχεται για αυτοψία (αν και τα 5000+ μου φαίνονται πάλι πολλά για σπίτι που έχει ήδη αυτόνομη θέρμανση όπως του storm)

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Γιατρέ

panormus772 wrote:

nick, όπως λες είναι.

Συνήθως στις πιο νέες πολυκατοικίες (10ετίας-15ετίας) υπάρχει από την αρχή η λύση 2 για το Φ.Α.(η αδερφή μου είναι σε μια τέτοια του 2008).Εμείς καταφύγαμε στη λύση 3,-πιο παλιά πολυκατοικία του 90'-λόγω του ότι είχαμε αυτόνομη πετρελαίου και δε συμφώνησαν όλοι να βάλουν την αυτόνομη θέρμανση Φ.Α. Το κόστος για το λέβητα στο μπαλκόνι κι όλη την εργασία με την ανεξάρτητη θέρμανση της λύσης 3, ήταν όπως είπα 2.900 (για μας τελικά 2500,λόγω του μείον 400 της επιδότησης για το 2019).Αλλά επειδή δεν γνωρίζω τι επιπλέον μπορεί να χρειαστεί σε κάθε σπίτι,αυτό θα του το πει ο τεχνικός που έρχεται για αυτοψία (αν και τα 5000+ μου φαίνονται πάλι πολλά για σπίτι που έχει ήδη αυτόνομη θέρμανση όπως του storm)

Εμείς με ήδη αυτόνομη πετρελαίου πήγαινε 3500+ για ανεξαρτητοποίηση (με περιπου 400κατι επιδότηση, δλδ 3900) και οι σωλήνες ήταν σε σχετικά εύκολα προσβάσιμο σημείο για να γίνει η απομόνωση του κάθε διαμερίσματος. Φαντάσου και μας έκαναν και καλή έκπτωση γιατί λέγαμε να ανεξαρτητοποιηθούμε και τα 3 σπίτια του κτηρίου. 

Μπορεί  όντως να είναι πολλά τα 5000+, αλλά πχ τώρα πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ'οικων" δεν ξέρω αν τρέχει (νομίζω όχι ακόμα,αλλά σε λίγο καιρό), ώστε να έχει την επιδότηση

up
0 users have voted.
panormus772
nickthetrib wrote:Μπορεί 

nickthetrib wrote:
Μπορεί  όντως να είναι πολλά τα 5000+, αλλά πχ τώρα πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ'οικων" δεν ξέρω αν τρέχει (νομίζω όχι ακόμα,αλλά σε λίγο καιρό), ώστε να έχει την επιδότηση

Nαι, το πρόγραμμα πέρσι έτρεξε κατά το Μάρτιο (αλλά ας ενημερωθεί,γιατί μπορεί να αλλάξουν τίποτα ξαφνικά)

up
0 users have voted.
Storm
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

nick, όπως λες είναι.

Ίδια περίπτωση είμαι και εγώ. Αυτόνομη πετρελαίου, αλλά για διαφόρους λόγους δεν τίθεται καν θέμα για μετάβαση σε φυσικό αέριο.

Οπότε σκεφτόμουν να κινηθώ μόνος μου. Και δεν θέλω να το κάνω μόνο για να έχω θέρμανση και ζεστό νερό αλλά και γιατί έχουν προκύψει θέματα με την λειτουργία του πετρελαίου.

Ένα άλλο που σκέφτομαι είναι αν κάποιος πάει σε φυσικό αέριο γλυτώνει τα έξοδα συντήρησης και αποκατάστασης βλαβών του πετρελαίου (λέβητας/καυστήρας/πίνακας αυτονομίας/σωληνώσεις/ηλεκτροβάνες κλπ...) ή λούζεται έξοδα που οφείλονται σε κακοδιαχείριση και σε κακή συντήρηση;

Αν μπορείτε πείτε περίπου και τα τμ των σπιτιών σας για να καταλάβω πάνω/κάτω σε τι περιπτώσεις αναφέρεστε.

up
0 users have voted.
harisma23
Νίκο, πολύ μπακαλίστικα

Νίκο, πολύ μπακαλίστικα σκέψου ένα ποσό γύρω στα 3,5 χιλιάρικα (+ ή - 500 Ευρώ) για διαμέρισμα που έχει ήδη αυτονομία. Υπό την προϋπόθεση ότι περνάει από το δρόμο σου αγωγός φυσικού αερίου...

up
1 user has voted.
panormus772
Storm wrote:Αν μπορείτε πείτε

Storm wrote:
Αν μπορείτε πείτε περίπου και τα τμ των σπιτιών σας για να καταλάβω πάνω/κάτω σε τι περιπτώσεις αναφέρεστε.

140τ.μ. το πατρικό το δικό μου, ~120τ.μ. των πεθερικών της αδερφής μου.

up
0 users have voted.
Storm
Το δίκτυο περνά κανονικά έξω

Το δίκτυο περνά κανονικά έξω από την πολυκατοικία. Άλλωστε οι περισσότερες στο δρόμο που μένω έχουν ήδη εγκαταστάσεις. Θέλει σκέψη το θέμα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Όπως και να έχει αυτά χρειάζονται συντήρηση

Storm wrote:

Ένα άλλο που σκέφτομαι είναι αν κάποιος πάει σε φυσικό αέριο γλυτώνει τα έξοδα συντήρησης και αποκατάστασης βλαβών του πετρελαίου (λέβητας/καυστήρας/πίνακας αυτονομίας/σωληνώσεις/ηλεκτροβάνες κλπ...) ή λούζεται έξοδα που οφείλονται σε κακοδιαχείριση και σε κακή συντήρηση;

Όπως και να έχει αυτά (πίνακας αυτονομίας/σωληνώσεις/ηλεκτροβάνες κλπ...) χρειάζονται συντήρηση, μάλλον καλύτερα μπορεί να βγάλουν βλάβες, ειδικά σε παλιό κτήριο. Ο μηχανικός με τους τεχνικούς θα σου πουν αν χρειάζεται κάτι αλλαγή και καλύτερα να τα αλλάξεις όταν θα βάλεις τον καυστήρα του ΦΑ.

Ο ατομικός καυστήρας του ΦΑ χρειάζεται και αυτός μια τυπική συντήρηση καθαρισμό 1 φορά το χρόνο (κανέναν 50ρικο περίπου), έτσι θα σου κρατάει και την κατανάλωση χαμηλά.

Το σπίτι είναι μεζονέτα με 1 θερμοστάτη κάτω σαλονοτραπεζαρία,wc και 1 πάνω 3 υπνοδωμάτια,μπάνιο σύνολο 110τ.μ. με αναλογία περίπου 55% κάτω, 45% πάνω, προίκα της γυναίκας (σωγαμπρος). Το κάτω είναι του 1956 με γερές επισκευές λόγω ζημιών στο σεισμό όπου προστέθηκε ο πάνω όροφος. Ήταν 2οροφο το πατρικό της πεθεράς, μετά το σεισμό προστέθηκε άλλος ένας όροφος και χωρίστηκαν οι 2 πάνω όροφοι σε 2 μεζονέτες για τις κόρες της πεθεράς και το ισόγειο για τα πεθερικά. (Γιατρέ κατάλαβες που μένω ή ακόμα???)

Η μόνωση παίζει τρομερά σημαντικό ρόλο

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 11 λεπτά 42 δευτερόλεπτα
Δείτε λίγο κάποια πράγματα ,

Δείτε λίγο κάποια πράγματα , έστω και αν είναι του 1997 , για να τα κάνουμε πιο εύπεπτα .

http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/th_cost_intercomparison

up
0 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 11 ώρες 56 λεπτά
Ερώτηση: χρειάζομαι να

Ερώτηση: χρειάζομαι να συμπληρώσω λίγο μάρμαρο από παλιό πάτωμα. Το μάρμαρο είναι Ιωαννίνων μου έχουν πει, αλλά δεν είναι το κλασσικό λευκό/μπεζ. Είναι προς το γκρίζο. Γνωρίζει κανέις που μπορώ να βρω όμοιο;

Επίσης ψάχνω μαρμαρά, να μου βγάλει κάποια μάρμαρα (2-3τμ) και να τα ξαναβάλει με σωστή κλίση. Αν έχετε κάποιον υπόψιν σας (Αθήνα), μου λέτε.

up
0 users have voted.
panormus772
nickthetrib wrote:

nickthetrib wrote:
(Γιατρέ κατάλαβες που μένω ή ακόμα???)

Όχι ακριβώς,αλλά προς κάπου προσανατολίζομαι.

wrote:
Η μόνωση παίζει τρομερά σημαντικό ρόλο

+1.

Όπως σημαντικό ρόλο παίζει και πόσα παράθυρα,μπαλκονόπορτες (αν είναι διπλά ή μονά τζάμια κ.τ.λ.) έχεις για τις απώλειες που πρέπει να καλύψει η θέρμανση.

up
0 users have voted.
emil
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 23 ώρες
Λυχνία θερμοσίφωνα

Παιδιά, αν βάλω (μου βάλει ηλεκτρολόγος καλύτερα cheeky) φωτάκι στο πίνακα σε σειρά με τον διακόπτη του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα (και όχι παράλληλα όπως είναι τώρα και απλά δείχνει ότι είναι κλειστός ο διακόπτης), δεν θα ανάβει μόνο όταν δουλεύει η αντίσταση (δεν κόβει ο θερμοστάτης δηλαδή); Θέλω να βλέπω πότε δουλεύει η αντίσταση για δύο λόγους:

1. Το καλοκαίρι, επειδή ο ηλεκτρικός είναι ταυτόχρονα και ηλιακός ρίχνει την ασφάλεια (αν λέγεται ασφάλεια) του θερμοστάτη (θεωρώ ότι το κάνει επειδή ζεσταίνει πάρα πολύ το νερό ο ηλιακός - αλλάχτηκε πρόσφατα θερμοστάτης και συνεχίζει το... φαινόμενο) και αν δεν πάω να το δω και να την επαναφέρω μέσα δεν παίρνω χαμπάρι ότι ανάβω θερμοσίφωνα (συνήθως το φθινόπωρο μετά το καλοκαίρι ή αν το ξεσκίσει το ντους η σύζυγός που κάνει στους 100°C) και αυτός γιοκ.
  2. Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν χρήσιμο όταν τον ανάβω να βλέπω ότι ξεκινάει και αν πάω αργότερα και έχει σβήσει (εντάξει, αν την πετύχω σβηστή) να συμπεραίνω ότι έχει φτάσει την θερμοκρασία του θερμοστάτη.

Ξέρω, λίγο περίεργη απαίτηση αλλά...

up
0 users have voted.
Storm
Όταν γράφεις ότι ο ηλεκτρικός

Όταν γράφεις ότι ο ηλεκτρικός είναι ταυτόχρονα και ηλιακός τι εννοείς;

Είναι ηλιακός διπλής ενέργειας ή έχεις και ηλιακό (διπλής ενέργειας) στην ταράτσα και ηλεκτρικό π.χ. στο πατάρι;

up
0 users have voted.
emil
Storm wrote:Όταν γράφεις ότι

Storm wrote:
Όταν γράφεις ότι ο ηλεκτρικός είναι ταυτόχρονα και ηλιακός τι εννοείς;

Είναι ηλιακός διπλής ενέργειας ή έχεις και ηλιακό (διπλής ενέργειας) στην ταράτσα και ηλεκτρικό π.χ. στο πατάρι;

Είναι ένας ηλιακός διπλής ενέργειας και δεν υπάρχει άλλος.

up
0 users have voted.
Storm
Δυσκολεύουν τα πράγματα.

Δυσκολεύουν τα πράγματα. Μάλλον ανεβάζει πολύ θερμοκρασία και σου ανοίγει την βαλβίδα ασφαλείας για να πετάξει ζεστό νερό για πτώση της θερμοκρασίας. Και μετά ο ηλιακός όμως δεν λειτουργεί, οπότε χρειάζεται με το χέρι να επαναφέρεις την βαλβίδα.

Αν αναφέρεσαι σε αυτή την περίπτωση στη θέση σου θα κάλυπτα τους καλοκαιρινούς μήνες ένα τμήμα του συλλέκτη με ειδικό πανί που να αντανακλά την ακτινοβολία ώστε να μην ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες υψηλές το νερό. Είναι μία εύκολη και οικονομική λύση.

up
0 users have voted.
emil
Storm wrote:Δυσκολεύουν τα

Storm wrote:
Δυσκολεύουν τα πράγματα. Μάλλον ανεβάζει πολύ θερμοκρασία και σου ανοίγει την βαλβίδα ασφαλείας για να πετάξει ζεστό νερό για πτώση της θερμοκρασίας. Και μετά ο ηλιακός όμως δεν λειτουργεί, οπότε χρειάζεται με το χέρι να επαναφέρεις την βαλβίδα.

Αν αναφέρεσαι σε αυτή την περίπτωση στη θέση σου θα κάλυπτα τους καλοκαιρινούς μήνες ένα τμήμα του συλλέκτη με ειδικό πανί που να αντανακλά την ακτινοβολία ώστε να μην ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες υψηλές το νερό. Είναι μία εύκολη και οικονομική λύση.

Το «θερμικό» που αναφέρει ο μάστορας εδώ «πετάει». Όχι συνέχεια, μια δύο φορές το καλοκαίρι όταν το νερό γίνεται βραστό.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo