Renault Clio IV

zag.sak
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες
Μηχανισμός-Ρεζερβα clio

Καλησπέρα σε όλους!

Κατά την αγορά clio diesel του '15 που παίρνει την ρεζέρβα κάτω από το χώρο αποσκευών εξωτερικά του αυτοκινήτου δεν υπήρχε ρεζερβα ούτε ο μηχανισμός-το εξάρτημα που κρατά τον τροχό στη θέση του. Για την αγορά του μηχανισμού που κρατά την ρεζέρβα ρώτησα σε κατάστημα ελαστικών και μου είπαν πως θα δώσω τζαμπα λεφτά για κάτι που δε θα μου χρειαστεί και ποτέ (αν και κράτησα ένα από τα παλιά ελαστικά για καβατζα).

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω αυτό το εξάρτημα και σε τι τιμή και αν τελικά αξίζει η αγορά αυτή;

up
1 user has voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 22 ώρες
Για μένα η ρεζέρβα είναι απαραίτητη

Για μένα η ρεζέρβα είναι απαραίτητη!!! Για άλλους μπορεί όχι.

Σιγουρα θα το βρεις στη Renault, τωρα σε τι τιμή δεν ξέρω.

Ρώτα και κρίνε αν αξίζει. υπολόγισε ότι θα χρειαστείς και ζάντα (αν καταλαβα καλά)

up
0 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

Steris
Προτάσεις για λάστιχα!

Καλησπέρα,

Μόλις αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Renault Clio 0.9 TCE 90 με ημερομηνία κατασκευής το 17 και πρώτη κυκλοφορία 1/18. Τα λάστιχα θέλουν αλλαγή αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτά μιας και ουσιαστικά αυτό ειναι το πρώτο αυτοκίνητο 100% δικό μου. Αξίζουν τα all season ή να πάω σε θερινά για την ώρα και χειμερινά κατα τον Νοέμβρη; Τι λάστιχα θα προτείνατε; Έχω δει μερικά και σύμφωνα με αξιολογήσεις μ έχουν κάτσει καλά τα Continental Eco Contact 6. "Αξίζουν" γενικά Continental - Michelin για την τιμή τους ή να πάω σε πιο value for money; Οι διαδρομές γενικά είναι πόλη και λίγο περιφεριακές οδοί με ήρεμη οδήγηση, κυρίως Θεσσαλoνίκη - Χαλκιδική.
Διαστάσεις: 195/55 R16.

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι λόγω γνωστού μπορώ να πάρω τα Crossclimate+ σε καλή τιμή, αξίζουν για το συγκεκριμένο;

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 10 ώρες
Ωραία τα crossclimate+, αν

Ωραία τα crossclimate+, αν πας Χαλκιδική από Πολύγυρο, Αρναία ή ορεινή Χαλκιδική βάλε τα. Αλλιώς, όχι. Βασικά, για τις διαδρομές που λες, θα σε καλύψουν τα θερινά.

up
0 users have voted.
Steris
famas wrote:

famas wrote:

Ωραία τα crossclimate+, αν πας Χαλκιδική από Πολύγυρο, Αρναία ή ορεινή Χαλκιδική βάλε τα. Αλλιώς, όχι. Βασικά, για τις διαδρομές που λες, θα σε καλύψουν τα θερινά.

Τι θα προτείνατε ως καθαρά θερινά; Έχω 2-3 στο μυαλό μου αλλά δυσκολεύομαι να τα συγκρίνω και να καταλήξω. 1. Bridgestone T005 2. Pirelli Cinturato P1 Verde 3. Continental Eco Contact 6 που τα προανέφερα. Αν έχετε να προσθέσετε και κάποιο ακόμα ή να επιλέγατε κάποιο απο αυτά θα βοηθούσε πολύ! 

up
0 users have voted.
taxidiaris
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
Steris wrote:

Steris wrote:

famas wrote:

Τι θα προτείνατε ως καθαρά θερινά; Έχω 2-3 στο μυαλό μου αλλά δυσκολεύομαι να τα συγκρίνω και να καταλήξω. 1. Bridgestone T005 2. Pirelli Cinturato P1 Verde 3. Continental Eco Contact 6 που τα προανέφερα. Αν έχετε να προσθέσετε και κάποιο ακόμα ή να επιλέγατε κάποιο απο αυτά θα βοηθούσε πολύ! 

Χωρις να είμαι ειδικός ή οδηγός με ιδιαίτερες ανησυχίες, απλά,τυγχάνει να έχω φορέσει πρόσφατα το Bridgestone στο αυτοκίνητο μου και τα Eco contact στης γυναίκας μου. Για τα Pirelli, δεν  έχω γνώμη.Από τα αλλά 2 νομίζω ότι το T005 είναι καλύτερο σαν συμπεριφορά αλλά και σαν αντοχή. Τα ecocontact μου φαίνονται πολύ "μαλθακά" στη συμπεριφορά τους . Ασε που μετά από 2 χρόνια και 30000 χλμ, θέλουν επιτακτικά αντικατάσταση.

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 1 ώρα 18 λεπτά
Καταπληκτικά τα Bridgestone,

Καταπληκτικά τα Bridgestone, αλλά έχουν λίγο περισσότερο θόρυβο κύλισης.

Michelin και τα καινούργια Goodyear για απίστευτη διάρκεια και γενικώς καλά.

Pirelli έβαλα σε ένα αυτοκίνητο πριν 2 χρόνια και δεν θα ξαναεβαζα mainstream σειρά τους. Τα Continental δεν τα ξέρω καθόλου.

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 10 ώρες
Steris wrote:

Steris wrote:

famas wrote:

Michelin Primacy 4

up
1 user has voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 55 δευτερόλεπτα
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Καταπληκτικά τα Bridgestone, αλλά έχουν λίγο περισσότερο θόρυβο κύλισης.

Michelin και τα καινούργια Goodyear για απίστευτη διάρκεια και γενικώς καλά.

Pirelli έβαλα σε ένα αυτοκίνητο πριν 2 χρόνια και δεν θα ξαναεβαζα mainstream σειρά τους. Τα Continental δεν τα ξέρω καθόλου.

Συμφωνώ! Ειδικά για τα Pirelli τα P1, μακριά. 

up
0 users have voted.
samatistas
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 16 ώρες
Μακρυά και από τα EcoCοntact

Μακρυά και από τα EcoCοntact σε Clio. Πολύ κακή αίσθηση σε βρεγμένο έδαφος, μεγάλη απόσταση ακινητοποίησης. Ο κολλητός μου στα 15.000 km από Clio IV τα έβγαλε. Είχαν καταντήσει επικίνδυνα. Επίσης, πολύ μαλακή αίσθηση, σαν λουκουμάδες.

up
0 users have voted.
Steris
Νομίζω θα καταλήξω στα

Νομίζω θα καταλήξω στα Uniroyal RainSport 5 τελικά γιατι τα βρίσκω και σε καλή τιμή (κρατάω ένα παραθυράκι για τα Goodyear EfficientGrip Performance 2 αλλά μέχρι αύριο θα έχω ξεκαθαρίσει). Ούτως ή άλλως όλα λίγο πολύ την ίδια δουλειά κάνουν! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

up
0 users have voted.
samatistas
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 16 ώρες
Αν υπάρχουν στη διάστασή σου

Αν υπάρχουν στη διάστασή σου δες και τα PremiumContact. Καμία σχέση με τα eco.

up
0 users have voted.
taxidiaris
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
Steris wrote:

Steris wrote:

Νομίζω θα καταλήξω στα Uniroyal RainSport 5 τελικά γιατι τα βρίσκω και σε καλή τιμή (κρατάω ένα παραθυράκι για τα Goodyear EfficientGrip Performance 2 αλλά μέχρι αύριο θα έχω ξεκαθαρίσει). Ούτως ή άλλως όλα λίγο πολύ την ίδια δουλειά κάνουν! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Goodyear & Bridgestone ανώτερα κατά τη γνώμη μου από τα Uniroyal. Αν δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά τιμής προτίμησε τα.

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 1 ώρα 18 λεπτά
taxidiaris wrote:

taxidiaris wrote:

Steris wrote:

Goodyear & Bridgestone ανώτερα κατά τη γνώμη μου από τα Uniroyal. Αν δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά τιμής προτίμησε τα.

+1 για γενική χρήση εκεί θα κοίταγα και εγώ, και φυσικά πάντα τα αξιόπιστα Energy (Michelin).

Πρόσεχε τα Goodyear να είναι τα 2, η πρώτη έκδοση είχε θέμα και διέλυε μέσα σε 2 χρόνια το πολύ.

Επίσης πολύ παρόμοια είναι και τα αντίστοιχα Dunlop (ίδια οικογένεια με Goodyear), αλλά δεν ξέρω τι έκαναν με το θέμα που αναφέρω παραπάνω. (blue Response τα λένε νομίζω;).

Πάντως Bridgestone είναι άνετα τα πιο στριφτερα από τα mainstream, μπορεί που μέχρι να εντυπωσιάσεις (ανάλογα τι είχες πριν), αλλά όπως είπα προσθέτουν λίγο έξτρα θόρυβο.

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 5 ώρες 32 λεπτά
Τα energy της Michelin δεν

Τα energy της Michelin δεν ειναι για πολλά πολλά άλλα σαν ελαστικό οντως ειναι overall πολυ καλο.

Τα crossclimate φθηρονται σχετικά εύκολα τα "πλαϊνά τους". Στο βρεγμένο είναι πολύ σταθερά ιδιαίτερα σε νερολακους στις εθνικές οδούς μπορούν να δεχθούν μεγάλη ποσότητα νερων. 

up
1 user has voted.
vanillaice
Last seen: Πριν από 1 μήνας 5 ημέρες
zag.sak wrote:

zag.sak wrote:

Καλησπέρα σε όλους!

Κατά την αγορά clio diesel του '15 που παίρνει την ρεζέρβα κάτω από το χώρο αποσκευών εξωτερικά του αυτοκινήτου δεν υπήρχε ρεζερβα ούτε ο μηχανισμός-το εξάρτημα που κρατά τον τροχό στη θέση του. Για την αγορά του μηχανισμού που κρατά την ρεζέρβα ρώτησα σε κατάστημα ελαστικών και μου είπαν πως θα δώσω τζαμπα λεφτά για κάτι που δε θα μου χρειαστεί και ποτέ (αν και κράτησα ένα από τα παλιά ελαστικά για καβατζα).

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω αυτό το εξάρτημα και σε τι τιμή και αν τελικά αξίζει η αγορά αυτή;

Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο προβλημα με  Clio III dci. 

Η Renault "το χρέωνε" ως επιπλέον εξοπλισμό και φυσικά δεν το αγόραζε κανεις. Μάλιστα απευθυνόμενος στην "αντιπροσωπεία" περηφανα μου απάντησε ο γραφιας πως δεν υπάρχει αυτό το εξάρτημα. Φυσικά δεν ξανά πάτησα ποτε με το αυτοκίνητο μου εκεί και το αναζήτησα σε άλλη αντιπροσωπεία όπου τουλάχιστον εκεί ο γραφιας είπε να ρωτήσει τον παλιο και βρέθηκε η άκρη. Το προβληαμ εκεί ήταν πως είχε χοντρικα 3 κομμάτια και έπρεπε να παραγγελθει από Γαλλία με χρόνο παραδοσης 40 μερες plus. 

Φυσικά η λυση δόθηκε μεσω  car όπου νομίζω πως τρέχει ακόμα αγγελία. Θέλει όμως προσοχη να δώσεις πλαισιο πρωτα γιατι έβγαινε σε 2 αν θυμάμαι καλά παραλαγες. 

Εγώ το ειχα αγοράσει από το γνωστό ανταλλακτικαδικο της  renault στην Άνω Γλυφάδα με λίγο πανω απο 100ρικο αν θυμάμαι καλά κομπλε. 

ΥΓ Για όποιον λέει πως δεν είναι απαραίτητο ξαναρωτα τον τι θα κάνεις σε αργία όταν θα είσαι στο νησί ή σε ταξίδι 3ημερο να μας απαντησει

up
2 users have voted.
tesa54
Last seen: Πριν από 9 ώρες 46 λεπτά
Όπως ακριβώς τα έγραψες,

Όπως ακριβώς τα έγραψες, πάντα είναι χρήσιμη μια ρεζέρβα και πλέον ένα κομπρεσέρ αέρα. Τα συγκεκριμένα μοντέλα Clio έχουν λίγο παίδεμα με το συρματόσχοινο (τις πρώτες φορές μέχρι να το μάθεις) στην επανατοποθέτηση της ρεζέρβας. Για τους χρόνους παράδοσης στις αντιπροσωπείες από το εξωτερικό συνήθως δεν ξεπερνούν τις 10-20 ημέρες, τουλάχιστον προ κορονοϊού.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo