Νομοθεσία περί πάρκινγκ

273 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
panormus772
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 44 δευτερόλεπτα
Αυτό το parking είναι

Αυτό το parking είναι αποκλειστικά δικό σου ή έχει θέσεις για να βγαίνουν κι άλλοι από μέσα; Tο "δρομάκι" που οδηγεί στο πάρκινγκ γιατί λες ότι είναι κοινόχρηστο; Διακόπτει κάποιο γρασίδι, πρασιά που μπορεί να ποτίζουν λουλούδια,παίζουν παιδιά κ.τ.λ.; Όταν λες λίγη ώρα, τι εννοείς; Γιατί αν είναι κοινόχρηστος χώρος,άλλο να το αφήσεις μισή ώρα γιατί φορτώνεις κάτι,κάνεις μια δουλειά κι άλλο μισή μέρα.

Aν τίποτα από αυτά, μπορεί όπως λες λόγω τρέλας να τον ενοχλεί να βλέπει αμάξι κάτω από το μπαλκόνι του..

up
0 users have voted.
berthemenos
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Τον ενοχλει καπου , οταν το

Απάντηση στον Απάντηση στον alexandro.K

Δεν είναι τόσο ομιλητικός για να καταλάβω, αλλά υποψιάζομαι επειδή έχει μονίμως ανοιχτά τα πατζούρια ... φοβάται μην γίνει πρόσβαση για το μπαλκόνι του. Αλλά δεν μπορώ να παρκάρω πιο πίσω θα βγω στο πεζοδρόμιο.

Το επίσης παράλογο είναι ότι αντί να χαίρεται που δεν τρυπώνω από κάτω με όλους τους σχετικούς θορύβους όλες τις ώρες τις ημέρας που θα έχω δικαίωμα να μπαίνω-βγαίνει το αμάξι με παροτρύνει σε αυτό. Εμένα προσωπικά θα με ενοχλούσε περισσότερο.

up
0 users have voted.
berthemenos
RE: Αυτό το parking είναι

Απάντηση στον panormus772

Το garage με πόρτα που κλείνει-κλειδώνει είναι 1 θέσεως εδώ και 40 χρονια που κτίστηκε η πολυκατοικία και διπλα υπάρχει μια άλλη ίδια πόρτα για 3 αμάξια.
Το δρομάκι που συζητάμε, μάλλον λάθος είναι το σχήμα, είναι σχεδόν όσο το μήκος ενός μικρού αμαξιού και δεν διακόπτει τίποτα γιατί είναι στο τέλος του οικοπέδου όπου και σηκώνεται κατόπιν τοιχαλάκι στο τέλος της πολυκατοικίας. Ούτως η άλλως κάτω έχει τσιμέντο γιατί είναι ράμπα, ούτε λουλούδια, ούτε παιδιά μπορούν να παίξουν ευχάριστα.

Πράγματι το κατάλαβες φορτώνω και ξεφορτώνω πράγματα υπό το άγριο βλέμμα του 1ou ορόφου που βγαίνει στο μπαλκόνι και ξεστομίζει πράγματα, η όταν ανεβαίνω γυρίζω και βλέπω σάλια η νερά στο αμάξι. Δεν πολυδίνω σημασία γιατί νομίζω τα έχει και λίγο χαμένα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση και εγώ το θεωρώ λογικό και αυτονόητο, αλλά ο άλλος δεν είναι καθόλου συζητήσιμος, κάτι σαν άγριος, και θα με βόλευε πολύ να του πήγαινα κάτι επίσημο να με αφήσει στην ησυχία μου. Μέχρι στιγμής το μόνο που του έχω πει είναι να μου φέρει τον νομο που το απαγορεύει και εγώ θα συμμορφωθώ, αν είναι έτσι, γιατί δεν μπορώ να τσακώνομαι με τον καθένα και είναι αλήθεια, αλλά γίνεται πολύ προκλητικός ειδικά τελευταία.

Πάντως παρόλο που δεν είμαι νομικός ξέρω πως κάθε νόμος δεν είναι αναγκασμένος να αναφέρει τα αυτονόητα η και αυτά όλα που επιτρέπονται, παρα μάλλον μόνο αυτά που απαγορεύονται.

Δεν λέω καμια φορά ανεβαίνω στο διαμέρισμα η καθυστερώ ίσως και παραπάνω χρόνο. Θα ήθελα μια και μου έκανες την διαφοροποίηση αν αφήνοντας το αμάξι εκεί ας πούμε 4 ώρες αν έχει διαφορα.  Ευχαριστω.

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 19 ώρες 25 λεπτά
Καντο θεμα στην συνελευση της

Καντο θεμα στην συνελευση της πολυκατοικιας 

Επισης μπορεις να κανεις την γκαραζοπορτα ηλεκτρικη για να μπαινοβγαινεις ευκολα και να το βαζεις συνεχεια μεσα. Ή αν δεν εχεις πραγματα μεσα, αστην ανοιχτη για να μπαινεις με την μια και να μην το αφηνεις εξω 

up
0 users have voted.
993cc
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ημέρες
Οι άλλοι μπορούν να πάνε στις

Οι άλλοι μπορούν να πάνε στις δικές τους θέσεις όταν το αφήνεις εκεί ή τους κόβεις τη διέλευση;

up
0 users have voted.
berthemenos
Οι άλλοι μπορούν/συνελευση

Απάντηση στον Lexandro K

Σε ευχαριστω για το λογικό τις απάντησης. Αυτό έπρεπε να είχε γίνει καιρό τώρα με σκοπό την αποκλειστική χρήση του κοινοχρηστου αυτού διαδρόμου μια και κανείς δεν τον χρησιμοποιεί, αλλά καμιά φορά φοβάσαι την απόρριψη.

Απάντηση στον 993cc

Είναι μονοθέσιο parking κατασκευασμένο μαζί με την πολυκατοικία πριν 40 χρονια. Διπλα υπάρχει άλλο garage για 3 και από πίσω άλλο.

up
0 users have voted.
993cc
Το κατάλαβα αυτό. Για τον

Το κατάλαβα αυτό. Για τον διάδρομο ρώτησα αν τους εμποδίζεις έστω και ελάχιστα. Αν όχι τότε δεν βλέπω το πρόβλημα. Κοινόχρηστος χώρος είναι που εφόσον δεν εμποδίζεις τους άλλους μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις όπως πχ το κλιμακοστάσιο.

up
0 users have voted.
berthemenos
Οι άλλοι μπορούν/συνελευση

Απάντηση στον 993cc

Κλιμακοστάσιο? Υπάρχουν κάποιες διαφορές.
Για παράδειγμα δεν μπορώ να στοιβάξω τους καναπέδες που δεν χωράνε σπίτι μου σε μια στροφή του κλιμακοστασίου διότι εκτός του ότι απαγορεύω την διέλευση, την καθιστώ και επικίνδυνη, για παράδειγμα σε μια φωτιά.

Στο σημείο του διαδρόμου που συζητάμε δεν μπορεί κανείς να πάει πουθενά εκτός από το να θέλει να διαρρήξει το garage μου. Για αυτό είπαμε ότι μια συνέλευση σωστή κανονικά πρέπει να παραχωρήσει τον κοινόχρηστο αυτόν σε αποκλειστική χρήση. Όμως τι, Θα παρακαλάω? Ίσως θα πρέπει όμως να γίνει μια συνέλευση, όπως πρότεινε ο φίλτατος alexandros.K

Είχα στείλει σκαρίφημα. Να το πάλι.

up
0 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 9 ώρες 43 λεπτά
Νομίζω ότι είναι πολύ σωστά,

Νομίζω ότι είναι πολύ σωστά, κοινόχρηστος ο χώρος. Ότι οδηγεί μόνο προς τα πάρκινγκ δεν σημαίνει ότι μπορείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος να τον κλείνει για ώρες.

Και μόνο που σκέφτεσαι (λέγοντας ότι δεν στέκει καλά) ότι μπορεί να κάνει καμμία μλκία (πχ υγρά φρένων) όσο δεν είσαι εκεί, δεν σε αποτρέπει; Νομίζεις ότι αν του πας κάποιο νόμο (που δε νομίζω να σε καλύπτει κάτι), θα αλλάξει τακτική;

up
1 user has voted.
993cc
berthemenos wrote: ...Για

berthemenos wrote:
...Για αυτό είπαμε ότι μια συνέλευση σωστή κανονικά πρέπει να παραχωρήσει τον κοινόχρηστο αυτόν σε αποκλειστική χρήση. Όμως τι, Θα παρακαλάω? Ίσως θα πρέπει όμως να γίνει μια συνέλευση, όπως πρότεινε ο φίλτατος alexandros.K

Για να "παραχωρηθεί" κοινόχρηστος σε αποκλειστική χρήση χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης οριζ. ιδιοκτησιών (νέο συμβόλαιο σε συμβολαιογράφο δηλαδή). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνήσουν όλοι * οι ιδιοκτήτες. Κοινώς μάλλον το ξεχνάς.

* όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι...και ο μπάρμπας που έχει μια αποθήκη στο υπόγειο που έχει ξεχάσει και ζει στην Αυστραλία!

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 44 δευτερόλεπτα
Εφ'όσον είναι κοινόχρηστος

Εφ'όσον είναι κοινόχρηστος χωρίς αποκλειστική χρήση από συμβόλαια -όπως λέει κι ο 993cc- ,ουσιαστικά μπορεί να μην εμποδίζεις,αλλά τότε μπορεί θεωρητικά ο από πάνω κι οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης-ενοικιαστής να ισχυριστεί ότι τυπικά θέλει να περάσει από εκεί και τον εμποδίζεις.

Και είπα ενδεικτικά π.χ. για μισή ώρα υπάρχει μια ανοχή αν φορτώνεις-ξεφορτώνεις ή την ημέρα που π.χ. κάνεις μετακόμιση,αλλά να το αφήνεις καθημερινά 4-5 ώρες,ο άλλος μπορεί να φωνάξει ότι κάνεις κατάληψη κοινόχρηστου χώρου.

Αφού έχεις μια χαρά parking γιατί δεν το βάζεις μέσα; Tόσες πολλές φορές ημερησίως μπαινοβγαίνεις και φορτώνεις-ξεφορτώνεις;

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 1 ώρα 2 λεπτά
Ρε παιδιά τι λέτε του

Ρε παιδιά τι λέτε του ανθρώπου; Δίνετε δίκιο στον ανώμαλο του Α' ορόφου; 

Ο άνθρωπος αφήνει το αυτοκίνητο του ακριβώς έξω από το ιδιόκτητο κλειστό γκαράζ του, σε ένα τμήμα του ακάλυπτου που στην ουσία αποτελεί τη μόνη πρόσβαση στο γκαράζ του. Αυτό το "δρομάκι", κατά πάσα πιθανότητα διαστάσεων περίπου 3Χ5 μέτρα, αν και δεν αποτελεί ιδιοκτησία του, στην ουσία δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος, καθώς τότε θα απέκλειε το γκαράζ. Επιπλέον με το να αφήνει το αυτοκίνητο του εκεί δεν εμποδίζει κανέναν.

Μπερδεμένε, μην κάνεις πίσω στον κάθε τζαζεμένο κομπλεξικό!

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 7 ώρες 25 λεπτά
Σωστά όπως τα λέει ο Χάρης

Σωστά όπως τα λέει ο Χάρης

Επιπλέον ο φίλος να δει την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας , γιατί συνήθως οι χώροι πρόσβασης προς τα πάρκινγκ που είναι ξεχωριστά , είναι αποκλειστικής χρήσης αυτού που έχει το πάρκινγκ , γιατί αλλιώς ο περίεργος θα μπορούσε για παράδειγμα να κάθεται σε μία καρέκλα , αν είναι κοινόχρηστος και έτσι ο φίλος να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει το πάρκινγκ του .

up
0 users have voted.
993cc
Δεν συζητάμε ότι ο άλλος

Δεν συζητάμε ότι ο άλλος είναι τζαζεμένος. Εννοείται. Από κει και πέρα κοιτάμε αν καλύπτεται από την σύσταση οπότε δεν ασχολείται καν. 

Επιπλέον, όχι δεν μπορεί ο άλλος να βάλει μια καρέκλα γιατί τότε κάνει εκείνος κακή χρήση του κοινόχρηστου εμποδίζοντας τον άλλον συνιδιοκτήτη. Νομίζω ο φίλος από πάνω το κατάλαβε με το παράδειγμά του με τα έπιπλα στο κλιμακοστάσιο.

up
2 users have voted.
berthemenos
Tο 3Χ5 "δρομάκι"

Απάντηση σε Cruiser, Hari kai 993cc
Και μένα κάπως έτσι μου φαίνεται... Θα ξανακοιτάξω το καταστατικό ωστόσο.

Είναι πολύπλοκο κάπως γιατί ορισμένοι το συνδέουν κακώς με πεζοδρόμια, δρόμους και λοιπά, αλλά και ενδιαφέρον συγχρόνως γιατί αφορά πολύ πληθυσμό.

up
0 users have voted.
tgd
Last seen: Πριν από 3 ώρες 59 λεπτά
Κλειστό πάρκινγκ

Πάντως ο πεθερός μου αγόρασε πάρκινγκ κλειστό σε πολυκατοικία, που έχει δρομάκι που χωράει άλλο ένα αμάξι (ή και δύο αν φας και το πεζοδρόμιο). Έχει και δεύτερη πόρτα στην είσοδο από τον δρόμο. Πάντα παρκάρω εκεί και κανένας γείτονας δεν γκρινιάζει.

up
0 users have voted.
berthemenos
Το συμβόλαιο

Για όσους ξαναδούν την συζήτηση. Δεν πρόλαβα να δω το καταστατικό διότι δεν έχω αντίγραφο, αλλά το συμβόλαιο γράφει ότι το γκαράζ συνορεύει Ανατολικά με ΠΡΑΣΙΑ και πέραν αυτής την οδό τάδε.. επί τις οποιας και έχει αυτό είσοδο.

Από ότι ξέρω, συνήθως αν δεν υπάρχει είσοδος έξοδος μαγαζιού παρκάρει ο κόσμος στις πρασιές. Πάντως πρασιά χαρακτηρίζεται το δρομάκι που λέγαμε, αν αυτό αλλάζει κάτι.

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 1 ώρα 2 λεπτά
Πρασιά είναι το τμήμα του

Πρασιά είναι το τμήμα του οικοπέδου μεταξύ ρυμοτομικής και οικοδομικής γραμμής. Σε απλά ελληνικά μία λωρίδα πλάτους συνήθως 4-5 μέτρων μέσα από την περίφραξη του οικοπέδου όπου δεν επιτρέπεται να χτίσεις. Μέσα στην πρασιά μπορεί να υπάρχουν κομμάτια φυτεμένα, είσοδοι για γκαράζ, είσοδοι για πεζούς και υπαίθριες θέσεις στάθμευσης.

Όπως καταλαβαίνεις, το ότι περιγράφεται ως πρασιά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με αυτά που σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου.

up
0 users have voted.
berthemenos
Πρασιά

Απάντηση στον Χάρη

Ρωτάω τον τύπο του πρώτου σε τι τον ενοχλώ και δεν μου απαντάει...

Τέλος πάντων, στο τελευταίο σου post μου δίνεις δίκιο.

Ευχαριστώ.

Τώρα πρέπει να πείσω και αυτόν.... και είναι μάλλον το δυσκολότερο κομμάτι.

up
0 users have voted.
993cc
Καλή τύχη ειλικρινά! Το

Καλή τύχη ειλικρινά! Το συμβόλαιό σου αντιγράφει εν μέρει το "καταστατικό" δηλαδή την Σύσταση στο κομμάτι που σε αφορά οπότε θα χαρακτήριζε και τον συγκεκριμένο διάδρομο ως κοινόχρηστο είτε ως αποκλ. χρήσης (λέγεται και παρακολούθημα του διαμερίσματος). Όπως είπε ο Harisma η πρασιά δεν έχει να κάνει. Η λογική είναι με το μέρος σου αλλά καλό θα ήταν να έχεις κι ένα χαρτί να του τρίψεις στη μούρη...

up
0 users have voted.
Aραχτός
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 11 ώρες
Παρακολούθησα την συζήτηση

Παρακολούθησα την συζήτηση και γελάω επειδή μοιάζει με την δικη μου περίπτωση αλλα εγώ δεν δίνω καμια σημασία.
Τι θα πει αχρησιμοποίητος κοινόχρηστος χώρος. Όλοι αυτοί που τοποθετούν ηλιακούς στις ταράτσες που είναι κοινόχρηστος χώρος ρωτάνε κανέναν αν θα βάλουν η όχι και που?
Έτριψαν στην μούρη κανενός κανένα χαρτί πριν το κάνουν? Τι του λέτε του ανθρώπου?
Αν δεν ενοχλείς βάζεις αυτό που θες όπου θες και από ότι φαίνεται δεν ενοχλεί πραγματικά
κάποιον.

up
0 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 4 ώρες 33 λεπτά
..........

#kati_mou_thimizei 

#kapoion_mou_thimizei

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo