MotorKote αξιζει?

307 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
heras
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: MotorKote αξιζει?

Εμενα δεν ειναι σφυριγμα ειναι πολυ δυνατο γρατσουνισμα σαν να τριβονται 2 σιδερα μεταξυ τους..και συμβαινει μονο στα γρηγορα ανεβοκατεβασματα, οχι σε χαλαρες αλλαγες
Αν ομως ειναι ετσι και πανε τσαμπα τα λεφτα καλυτερα να μην το δοκιμασω καθολου

up
0 users have voted.
p_george

heras":fozke692 wrote:
Εμενα δεν ειναι σφυριγμα ειναι πολυ δυνατο γρατσουνισμα σαν να τριβονται 2 σιδερα μεταξυ τους..και συμβαινει μονο στα γρηγορα ανεβοκατεβασματα, οχι σε χαλαρες αλλαγες
Αν ομως ειναι ετσι και πανε τσαμπα τα λεφτα καλυτερα να μην το δοκιμασω καθολου

Αυτα τα αντιτριβικα τα βαζουμε προληπτικα σαν επιπλεων προστασια για να μην γινει καποια ζημια,
αν δεν προλαβαμε και εγινε ζημια τοτε απλα την διορθωνουμε, το αντιτριβικο πλεων ειναι αχρηστο.

up
0 users have voted.
teonere

Λοιπόν....

ναι αξίζει...

έβαλα σε Getz, στην αρχή δεν έκανε τίποτα αλλά μετά από
4 περίπου γεμίσματα...

η κατανάλωση έπεσε 1 λίτρο κάτω!!! Απίστευτο.

Από ότι έχω καταλάβει αν το αυτοκίνητο είναι καινούργιο
δεν θα δείτε μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Αν όμως ο κινητήρας έχει κάποια
φθορά όπως ο δικός μου (100.000 χλμ) τότε θα έχει διαφορά στην κατανάλωση
το οποίο είναι και το ζητούμενο.

up
0 users have voted.
kpsig
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες

teonere":39rrjmgr wrote:
Λοιπόν....

ναι αξίζει...

έβαλα σε Getz, στην αρχή δεν έκανε τίποτα αλλά μετά από
4 περίπου γεμίσματα...

η κατανάλωση έπεσε 1 λίτρο κάτω!!! Απίστευτο.

Από ότι έχω καταλάβει αν το αυτοκίνητο είναι καινούργιο
δεν θα δείτε μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Αν όμως ο κινητήρας έχει κάποια
φθορά όπως ο δικός μου (100.000 χλμ) τότε θα έχει διαφορά στην κατανάλωση
το οποίο είναι και το ζητούμενο.

up
0 users have voted.
kingstonian

το παιδι να μην μοιραστει την χαρα του;;
τοσο μεγαλη που δεν περασε να συστηθει;;

up
0 users have voted.
TheoSalas

Επειδή μας τα έχουν κάνει τσουρέκια διαβάστε ένα ωραίο άρθρο:
"The next day we showed up with some Head & Shoulders Shampoo disguised in an oil bottle & had the IXL additive people try it on their test machine. The operator was amazed as the motor just barely stalled at 140 lb-ft! The operator says that's pretty good stuff, what is it? We said Head & Shoulders. He was quite embarrassed to say the least. Head & Shoulders has high levels of high potency ZINC in it that attaches itself to ferrous metals. Coke soft drink will do exactly the same thing. ZINC reduces friction and provides anti-wear protection and is present in most motor oils at a much reduced level. Now, would you put Head & Shoulders in your engine?"

up
0 users have voted.
heras

Πηρα πριν μερικες μερες τη μικροτερη συσκευασια Μοτορκοτε και θα το βαλω στο σασμαν μου σε λιγες μερες που θα παω για σερβις να δω αν θα υπαρξει διαφορα και ''γλυκανει'' τη 2α
Το τεσταρω και βλεπουμε

up
0 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 5 ώρες 32 λεπτά

heras":32udct86 wrote:
Πηρα πριν μερικες μερες τη μικροτερη συσκευασια Μοτορκοτε και θα το βαλω στο σασμαν μου σε λιγες μερες που θα παω για σερβις να δω αν θα υπαρξει διαφορα και ''γλυκανει'' τη 2α
Το τεσταρω και βλεπουμε

Τη δοαφορά θα την δείς μετά από 1-2 μήνες, αλλά θα την δείς.

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα

καλο ειναι αυτα τα βελτιωτικα να τα βαζουμε ειτε στο μοτερ ειτε στο κιβωτιο απο την πρωτη μερα που αγοραζουμε ενα καινουργιο αυτοκινητο,καθως παντα καλυτερη ειναι η προληψη απο την θεραπεια!

up
0 users have voted.
21 Quadra

Το Motorkote δεν είναι βελτιωτικό λαδιού.

up
0 users have voted.
GGAB

21 Quadra":2l7857j5 wrote:
Το Motorkote δεν είναι βελτιωτικό λαδιού.

αντιτριβικο;;;;
ποια η διαφορα επι της ουσιας;;;

up
0 users have voted.
21 Quadra

Kατά τα λεγόμενα της εταιρίας, είναι βελτιωτικό μετάλλων, κατά τη λειτουργία ( και με πολύ αργό ρυθμό, λέω εγώ σύμφωνα με την δική μου εμπειρία στα αυτοκίνητα μου ) φτιάχνει μια επίστρωση εκεί που υπάρχει τριβή και στη συνέχεια φθείρεται η επίστρωση, δηλαδή εγώ το εξηγώ ότι προσθέτει υλικό μέχρι να γεμίσει το κενό και στη συνέχεια αρχίζει η φθορά του, με τον τρόπο αυτό καθυστερεί την φυσιολογική φθορά. Όταν λέω κενό, μιλάω για μερικά microns, μην παρεξηγηθώ.

Σε σαζμάν μου που ακουγότανε πολύ κάποιο ρουλεμάν όταν πέρναγα από τοιχία σε γέφυρες, έκανε 6 μήνες να σταματήσει ο θόρυβος του, σταμάτησε όμως.

Σε κινητήρα μου που είχα θόρυβο σαν ντήζελ από τα υδραυλικά ωστήρια στο ξεκίνημα για 2-3 λεπτά, τα άφηνα να βαράνε για πάνω από 2 χρόνια γιατί είχα πολλές δουλειές και δεν μπορούσα να ασχοληθώ, όταν το έβαλα, σε μια εβδομάδα σταμάτησαν να βαράνε, και δεν το ξανάκαναν για πάνω ασπό 150.000 χλμ μέχρι που το άφησα στην άκρη το αμάξι γιατί είχε 350.000 χλμ και έχει μεγάλη συνολική φθορά το μοτέρ, και η καρότσα θέλει μαζέματα, κάποτε θα το φτιάξω ή θα το πετάξω.

Αυτά έκανα, αυτά ξέρω, αυτά λέω, ούτε το πουλάω, ούτε τον ξέρω το αντιπρόσωπο, ούτε συμφωνώ με την τιμή του, καλό μεν, αλλά ακριβό για το σήμερα. Το έχω βάλει σε 4 αμάξια, και θα το βάζω συνέχεια, νομίζω ότι κάτι προστατεύει.

up
0 users have voted.
Τζαβαρας Δημητρης

Το Κ14, το ξερεις Παναγιωτη?

up
0 users have voted.
heras

Τωρα που θα το βαλω στο σασμαν μου για ποσα χλμ θα με ''προστατευει''? Μεχρι την επομενη αλλαγη βαλβολινης οποτε θεωρητικα (αν δω αποτελεσματα και μεινω ευχαριστημενος) θα πρεπει να ξαναβαλω?

Πηρα τη μικρη συσκευασια των σχεδον 300ml (295,7 για την ακριβεια) που πιστευω οτι στα 4-5 λιτρα βαλβολινης που παιρνει, μπαινει ολο μια και εξω

Υπ οψιν οτι δεν αλλαζω τωρα βαλβολινη. Θα το βαλω στην ηδη υπαρχουσα που εχει καμια 15αρια χιλιαδες χλμ ηδη

up
0 users have voted.
21 Quadra

Τζαβαρας Δημητρης":cwx07vtd wrote:
Το Κ14, το ξερεις Παναγιωτη?

Nαί, της Syneco, το έβαζα παλαιά όταν ακόμα υπήρχε στην Ελλάδα μαζί με το λάδι της ή χώρια. Αυτό όμως ηταν πρόσθετο λαδιού, γυρνούσαν οι πολιτές της με το σύστημα με τις 3 μπίλιες και έκαναν το τέστ μπροστά σου.

Υπάρχει ακόμα εδώ ?

Βέβαια τα τότε λάδια με τα σημερινά δεν έχουν καμμία σχέση έτσι ?

up
0 users have voted.
Τζαβαρας Δημητρης

Δεν ξερω, αν υπαρχει ακομα. Το εβρισκα, Καλλιροης και Φρατζη.
Πολυ καλο προσθετο, σε παλιους κινητηρες μολυβδου. Το εβαζα και στο κιβωτιο.
Σε συχρονιζε, τυπου πορσε, σταματουσε το γρεζι, που επιανε ο μαγνητης.
Θα το ψαξω, αν υπαρχει ακομα, και για καταλυτικους κινητηρες.
Και το λαδι της, ηταν εξερετικο.
Συμφωνω απολυτα, για τα σημερινα λαδια.

up
0 users have voted.
21 Quadra

Τζαβαρας Δημητρης":prc5mzq0 wrote:
Δεν ξερω, αν υπαρχει ακομα. Το εβρισκα, Καλλιροης και Φρατζη.
Πολυ καλο προσθετο, σε παλιους κινητηρες μολυβδου. Το εβαζα και στο κιβωτιο.
Σε συχρονιζε, τυπου πορσε, σταματουσε το γρεζι, που επιανε ο μαγνητης.
Θα το ψαξω, αν υπαρχει ακομα, και για καταλυτικους κινητηρες.
Και το λαδι της, ηταν εξερετικο.
Συμφωνω απολυτα, για τα σημερινα λαδια.

Εδώ είναι, το βρήκα

http://www.syneco.gr/products5.php?wh=1 ... 1=3&open2=

up
0 users have voted.
GGAB

21 Quadra":14jy0hft wrote:
Kατά τα λεγόμενα της εταιρίας, είναι βελτιωτικό μετάλλων, κατά τη λειτουργία ( και με πολύ αργό ρυθμό, λέω εγώ σύμφωνα με την δική μου εμπειρία στα αυτοκίνητα μου ) φτιάχνει μια επίστρωση εκεί που υπάρχει τριβή και στη συνέχεια φθείρεται η επίστρωση, δηλαδή εγώ το εξηγώ ότι προσθέτει υλικό μέχρι να γεμίσει το κενό και στη συνέχεια αρχίζει η φθορά του, με τον τρόπο αυτό καθυστερεί την φυσιολογική φθορά. Όταν λέω κενό, μιλάω για μερικά microns, μην παρεξηγηθώ.

Σε σαζμάν μου που ακουγότανε πολύ κάποιο ρουλεμάν όταν πέρναγα από τοιχία σε γέφυρες, έκανε 6 μήνες να σταματήσει ο θόρυβος του, σταμάτησε όμως.

Σε κινητήρα μου που είχα θόρυβο σαν ντήζελ από τα υδραυλικά ωστήρια στο ξεκίνημα για 2-3 λεπτά, τα άφηνα να βαράνε για πάνω από 2 χρόνια γιατί είχα πολλές δουλειές και δεν μπορούσα να ασχοληθώ, όταν το έβαλα, σε μια εβδομάδα σταμάτησαν να βαράνε, και δεν το ξανάκαναν για πάνω ασπό 150.000 χλμ μέχρι που το άφησα στην άκρη το αμάξι γιατί είχε 350.000 χλμ και έχει μεγάλη συνολική φθορά το μοτέρ, και η καρότσα θέλει μαζέματα, κάποτε θα το φτιάξω ή θα το πετάξω.

Αυτά έκανα, αυτά ξέρω, αυτά λέω, ούτε το πουλάω, ούτε τον ξέρω το αντιπρόσωπο, ούτε συμφωνώ με την τιμή του, καλό μεν, αλλά ακριβό για το σήμερα. Το έχω βάλει σε 4 αμάξια, και θα το βάζω συνέχεια, νομίζω ότι κάτι προστατεύει.

ναι,ετσι ειναι,οσο αφορα το θεμα της τιμης οντως αλμυρουτσικο και το σωζει οτι δεν απαιτειται σε καθε αλλαγη....
εγω βαζω το Χ1R με κοστος περι τα 25ευρω τα 240ml,οπου θελει το μισο σε καθε αλλαγη

up
0 users have voted.
heras

Εβαλα προ ημερων το motorkote στο σασμαν και ηδη εχω δει τεραστια διαφορα προς το καλυτερο...το γρατσουνισμα της 2ας μειωθηκε δραματικα και πλεον γινεται ορατο μονο σε πολυ βιαιες αλλαγες (κοινως καρφωτες), ενω πριν υπηρχε και στις απλα σβελτες
Εν ολιγοις σε καθημερινη εως και σβελτη οδηγηση ειναι να σαν μην υπαρχει πια, ουτε που γινεται αντιληπτο . Ειμαι ενθουσιασμενος απ το προϊον και θα δω ακομα καλυτερα αποτελεσματα εν καιρω

up
0 users have voted.
21 Quadra

heras":3geovij9 wrote:
Εβαλα προ ημερων το motorkote στο σασμαν και ηδη εχω δει τεραστια διαφορα προς το καλυτερο...το γρατσουνισμα της 2ας μειωθηκε δραματικα και πλεον γινεται ορατο μονο σε πολυ βιαιες αλλαγες (κοινως καρφωτες), ενω πριν υπηρχε και στις απλα σβελτες
Εν ολιγοις σε καθημερινη εως και σβελτη οδηγηση ειναι να σαν μην υπαρχει πια, ουτε που γινεται αντιληπτο . Ειμαι ενθουσιασμενος απ το προϊον και θα δω ακομα καλυτερα αποτελεσματα εν καιρω

Πες μας μετά από 2 μήνες πως είναι το σαζμάν, μην το ξεχάσεις ΟΚ ?

up
0 users have voted.
p_george

GGAB":3wcokjmp wrote:
καλο ειναι αυτα τα βελτιωτικα να τα βαζουμε ειτε στο μοτερ ειτε στο κιβωτιο απο την πρωτη μερα που αγοραζουμε ενα καινουργιο αυτοκινητο,καθως παντα καλυτερη ειναι η προληψη απο την θεραπεια!

Σωστα,
αλλα το καλυτερο θα ηταν να εχει στρωθει πρωτα ο κινητηρας.

up
0 users have voted.
21 Quadra

Τα βιντεάκια τα είδατε ?

Ξεκινήστε από το τελευταίο, που είναι κάτω.

http://motorkote.com/test_results

up
0 users have voted.
Κώστας-Χανιά
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες

Μα τι έγινε, τερμάτισε το δυναμόμετρο;

up
0 users have voted.
kingstonian

21 Quadra":13doomvf wrote:
Τα βιντεάκια τα είδατε ?

Ξεκινήστε από το τελευταίο, που είναι κάτω.

http://motorkote.com/test_results

στο πρωτο βιντεο, στο 1.18 που αρχιζει και ντουμανιαζει τι σημαινει;;

up
0 users have voted.
21 Quadra

Ότι αρχίζει και καίγεται από την τριβή το Motorkote, μήπως όμως μέτρησες τον χρόνο μεταξύ του και μεταξύ των άλλων αντιτριβικών ?

Όπως επίσης και όλα είναι βουτηγμένα σε μπάνιο λαδιού και motorkote έβαλε λίγες σταγόνες ?

Εμένα μου φαίνεται εντυπωσιακό όπως το δείχνει και επειδή το χρησιμοποιώ πιστεύω ότι κάπως έτσι είναι.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo