Οδήγησα....

nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 21 ώρες
Επειδή έχω το μοτέρ της κορολλας και σου ειπα για το jazz

The_Emperor wrote:

Το αυτόματο έχει την επιλογή να αλλάζεις και μόνος σου ταχύτητες και το δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια σημαντική διαφορά. Με κριτήριο το ότι όλα τα σημερινά αυτοκίνητα  έχουν από 90 και βάλε άλογα...το jazz με τα 83 ψόφια μουλάρια δεν προσπερνάει σε επαρχιακό δρόμο ΤΙΠΟΤΑ! χαχα! Μου φάνηκε πολύ πιο αργό από το corolla με τα 97 άλογα που είχα, το οποίο θυμίζω ότι το έδωσα και επειδή ήταν αργό στις προσπεράσεις αφού έπρεπε διαρκώς να κατεβάζω 3ή και να χτυπάω 5000+ στροφές για να περάσω με την ψυχή στο στόμα (και είχε πολύ μικρό πορτ παγκαζ...και δεν αρκούσε για την οικογένεια...). Ε το jazz είναι σαφώς χειρότερο!

Επειδή έχω το μοτέρ της κορολλας που είχες στο αουρις, που είναι και βαρύτερο από την κορολλα, και σε επαρχιακούς δρόμους προσπερνάω ακριβώς έτσι όπως εσύ. Και μπορώ να κάνω και εγώ σύγκριση μεταξύ των 2, δεν μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ χειρότερο (Είναι όμως), παίζει βέβαια να είναι διαφορετική η κλιμάκωση του κιβωτίου και να το χειροτερεύει κι'άλλο, υπενθυμίζω είχα οδηγήσει το χειροκίνητο.

Τέλος πάντων αφού δεν θα είναι η χρήση του jazz για κίνηση σε επαρχιακούς κλπ μια χαρά επιλογή είναι. Θα θέλαμε και την εντύπωση της κυράς μετά από κάποιο διάστημα που θα το συνηθίσει

up
1 user has voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

The_Emperor
Last seen: Πριν από 3 μήνες 3 εβδομάδες
Η αλήθεια είναι ότι μέσα στην

Η αλήθεια είναι ότι μέσα στην πόλη (μιλάω για τα Γιάννενα τώρα...) τα αρνητικά που κατέγραψα ουσιαστικά έχουν μικρή αξία. Ούτε επιταχύνσεις δεν χρειάζεσαι, ούτε επιδόσεις, αφού δεν υπάρχει μέρος να αξιοποιήσεις τα δυναμικά χαρακτηριστικά οποιουδήποτε αυτοκινήτου...Πρέπει να βγεις εκτός πόλης για να αποκτήσουν νόημα τέτοια στοιχεία. Το jazz αποκτήθηκε για να καλύπτει αστικές ανάγκες...αν ξεψαρώσει μετά η σύζυγος και βγει παραέξω...το βλέπουμε...

Από την άλλη πλευρά εγώ την Χ1 την επέλεξα με βάση το ότι το 90% των χλμ που κάνω είναι σε επαρχιακούς δρόμους εκτός Ιωαννίνων και στο Εθνικό δίκτυο (πολλές εκδρομές ιδίως από την άνοιξη ως και το φθινόπωρο). Μέσα στην πόλη είτε 235 άλογα έχω είτε 80...είναι το ίδιο και το αυτό...

up
3 users have voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 14 ώρες 32 λεπτά
Καλοταξιδο Βασίλη και Λένα! 

Καλοταξιδο Βασίλη και Λένα! 

Διαλεξες ενα όχημα αξιόπιστο και ακριβως για τη χρηση που θες και συντομα θα το ευχαριστιέστε όλοι καθημερινά! 

up
2 users have voted.
alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Last seen: Πριν από 7 ώρες 59 λεπτά
Ειμαι ο μονος εδω μεσα, που

Ειμαι ο μονος εδω μεσα, που ειδε το νεο αμαξι του Βασιλη απο κοντα 

Ζηλια ζηλια cheeky 

Ειναι οντως σε πολυ καλη κατασταση 

up
1 user has voted.
que2
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 13 ώρες
Jazz 2005

Καλοτάξιδο το jazzάκι! Το ίδιο μοντέλο σε χειροκίνητο το είχε ο αδελφός μου και το έδωσε μόλις πριν μια εβδομάδα με 300χιλ χλμ! Προσυπογράφω σε όλα, με μια μικρή επιφύλαξη στην αίσθηση του τιμονιού, είναι σχετικά πολύστροφο αλλά κόβει παρά πολύ. Η γυναίκα σου θα το λατρέψει, στην πόλη είναι φοβερά ευκολοδήγητο. Μου έχει μείνει πάντως η αίσθηση του λεβιέ ταχυτήτων, χωρίς υπερβολή το συγκρίνω με αυτή του BRZ που είχα δοκιμάσει κάποτε!

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 6 ώρες 20 λεπτά
Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο

Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και ασφαλές Βασίλη! Υπάρχει και το σχετικό θέμα για τα περαιτέρω: 

https://forum.4troxoi.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B1/honda-jazz-0?page=25

up
1 user has voted.
The_Emperor
Last seen: Πριν από 3 μήνες 3 εβδομάδες
Σας ευχαριστώ όλους από

Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς! Υγεία να έχουμε και πολλά και ασφαλή και απροβλημάτιστα χλμ!

up
1 user has voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 8 ώρες 23 λεπτά
..........

αυτοκρατωρ... καλαι βολται...

up
2 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 8 ώρες 20 λεπτά
Καλές διαδρομές να έχετε .

Καλές διαδρομές να έχετε . Στην πόλη αυτή με την χαλάρωση που υπάρχει θα το θυμηθεί εύκολα το άθλημα η σύζυγος . 

up
1 user has voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 8 ώρες 11 λεπτά
Συνεχίζω...

Συνεχίζω...

Λεωφορείο Ikarus 260 και μετά Honda CBR1000RR...

up
0 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

MONMAN2
Last seen: Πριν από 15 ώρες 17 λεπτά
Θα το εξειδικεύσω λίγο , από

Θα το εξειδικεύσω λίγο , από το κάθισμα του ενός κατευθείαν στο άλλο 

Από τζιπάκι Μ38  ΕΣ  σε nissan sunny του ΄92 με aircondition παρακαλώ,  για μένα από τις πιο extreme εμπειρίες η διαφορά έχει μείνει στο μυαλό μου από κάθισμα "σκάφη " σίδερο και ξεφτισμένο καραβόπανο , άκαυτη βενζίνη + καυσαέρια  ,  σκόνη και ιδρώτα καπάκι στο κλιματιζόμενο Sunny. 

Θυμήθηκα τώρα τον μακαρίτη τον Κακαουνάκη που τον πετύχαινα στην πηγμένη Κηφισίας -δεν είχε φτιαχτεί η Αττική οδό τότε- καλοκαίρι να οδηγεί ένα ανακατασκευασμένο  στρατιωτικό τζιπ χωρίς πόρτες  ....τι θυσίες κάνει για να φαίνεται ματσο δημοσιογράφος που δεν κωλώνει και αποκαλύπτει τα πάντα.wink

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 8 ώρες 20 λεπτά
HUMMER H3 σε BMW 645

HUMMER H3 σε BMW 645

up
1 user has voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 6 ώρες 2 λεπτά
Μετροπόντικα και δορυφόρο.. 

Μετροπόντικα και δορυφόρο.. 

up
6 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 4 ώρες 22 λεπτά
Χαχαχαχα

Χαχαχαχα

yes

Αν δεν ξεχνώ κάτι, από τριαξονικο φορτηγό του 70 που του έκανα ντριφτιες σε 65 amg 

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 7 ώρες 49 λεπτά
Datsun 1.6 φορτηγάκι

Datsun 1.6 φορτηγάκι εργολαβικό και Porsche Cayman 2.9

up
0 users have voted.
araxnis
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 6 ημέρες
PzH2000GR και ΜΑΝ KAT1 7ton,

PzH2000GR και ΜΑΝ KAT1 7ton, έτερα του Ε.Σ.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo