Οδήγησα....

8967 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
QsisVTS
Last seen: Πριν από 1 έτος 10 μήνες
Re: Οδήγησα....

kovathe":b4s5gmju wrote:
με ανέβασε στον πάνω όροφο να το δω (μου είπε ότι είναι δικό τους προαγορασμένο, αλλά είχε πάνω ένα ταμπελάκι που έλεγε ΕΚΘΕΜΑ, αυτό δεν ήταν εκθεσιακό ρε παιδιά? Μάλιστα, είχε φανερά σημάδια από μπες-βγες στο πάτωμα κάτω απ'την πόρτα, όχι τίποτα γρατζουνιές πιο πολύ σκόνες και τέτοια.. ). Του το επισήμανα και μάλιστα του είπα ότι αν μου το άφηνε 30Κ, θα το έπαιρνα επί τόπου, αλλά δεν... τεσπα.

κοιτα και το δικο μου το ειχα κλεισει,αλλα συνεχιζαν να το εχουν σαν εκθεμα(μεχρι να βγουν πινακιδες και λοιπα) και οταν μαλιστα ηρθε ενας γειτονας μου και μου πε οτι πηγε και το ειδε και καθοταν μεσα,τα πηρα και πηγα απο κει να τους βαλω να το κλειδωσουν μπροστα μου...

οταν το παρελαβα μαλιστα ειχε μια τρυπιτσα στο δερμα (στον κωλο του οδηγου,ευτυχως οχι μεγαλη)...μονο στην οπελ μου χει τυχει να παω να δω το opc και να το χουν κλειδωμενο με σκοινακια γυρω γυρω..

up
0 users have voted.
Neos
Last seen: Πριν από Ποτέ

QsisVTS":1x9zikn9 wrote:
..μονο στην οπελ μου χει τυχει να παω να δω το opc και να το χουν κλειδωμενο με σκοινακια γυρω γυρω..

Πράγματι η Opel όταν κλείνεις αμάξι καταθέτοντας την προκαταβολή στην τράπεζα το κλειδώνει και βάζει σχοινάκι-κορδέλα γύρω γύρω.
Είχε κλείσει η μητέρα ενός φίλου το Tigra που είχαν στην έκθεση και της είπαν ότι απ τη στιγμή που το έκλεισε δεν θα μπει κανείς μέσα μέχρι να το παραλάβει. Πράγματι πήγαμε με το φίλο να το τσεκάρουμε ως άσχετοι και καλά (γιατί θα υπήρχε καθυστέρηση και το αμάξι θα έμενε 2 βδομάδες στην έκθεση) και δεν μας άφησαν να μπούμε.
Γενικά αν κλείσεις κάποιο εκθεσιακό και σου πουν ότι δεν θα μπει άλλος μέσα, καλό είναι να στείλεις γνωστό σου να τσεκάρει αν όντως το τηρούν.

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 1 έτος 4 μήνες

Neos":n50ovh6v wrote:
QsisVTS":n50ovh6v wrote:
..μονο στην οπελ μου χει τυχει να παω να δω το opc και να το χουν κλειδωμενο με σκοινακια γυρω γυρω..

Πράγματι η Opel όταν κλείνεις αμάξι καταθέτοντας την προκαταβολή στην τράπεζα το κλειδώνει και βάζει σχοινάκι-κορδέλα γύρω γύρω.
Είχε κλείσει η μητέρα ενός φίλου το Tigra που είχαν στην έκθεση και της είπαν ότι απ τη στιγμή που το έκλεισε δεν θα μπει κανείς μέσα μέχρι να το παραλάβει. Πράγματι πήγαμε με το φίλο να το τσεκάρουμε ως άσχετοι και καλά (γιατί θα υπήρχε καθυστέρηση και το αμάξι θα έμενε 2 βδομάδες στην έκθεση) και δεν μας άφησαν να μπούμε.
Γενικά αν κλείσεις κάποιο εκθεσιακό και σου πουν ότι δεν θα μπει άλλος μέσα, καλό είναι να στείλεις γνωστό σου να τσεκάρει αν όντως το τηρούν.

και η Suzuki ίδιο έκανε και σ'εμένα στο Splash. Το κλείδωσε και το είχαν μέσα μεν, κλειστό δε ... την 3η ημέρα έφεραν άλλο και το δικό μου το πήγαν σε αποθήκη.

up
0 users have voted.
elteo

cmarin":rnbkvtz9 wrote:
Οδήγησα χθες το 500αράκι της Φίατ με τον καλό 1.4!! Αν και ολοκαίνουργιο (το παρέλαβε συνάδελφος πριν 5 μέρες) οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες.
Κατ'αρχήν ποιότητα. Είσαι μέσα και νομίζεις ότι είσαι σε κάποιο μεγάλο, ακριβό σεντάν (χωρίς χώρους ). όλα είναι τακτοποιημένα και σε προδιαθέτουν να οδηγήσεις. Ήταν ένα λευκό με μαύρη ρίγα racing στο πλάι, πανέμορφο!
Έχει και ωραίο ήχο στο νεκρό! Στο δρόμο θα το χαρακτήριζα τραινάκι (παρόλο που δεν ανέβασα στροφές ψηλά) αλλά η ανάρτηση σε κάνει να αισθάνεσαι σιγουριά. Όσο για τις λακούβες, μάλλον σαν Μερκ θα το σύγκρινα (υπερβολή, ίσως, αλλά δεν το έχω συναντήσει σε άλλο μικρό). Το τιμόνι χάνει λίγο σε αίσθηση, αφού έχει αυτή την ηλεκτρική, αλλά σίγουρα δεν είναι παλιό πούντο, για ηλεκτρικό πάντως, είναι πολύ αισθησιακό .
Στην πόλη είναι τρομερά ευέλικτο, ενώ σε στροφιλίκι δείχνει δείγματα υποστροφής, χωρίς όμως να το διαπιστώσω αφού δεν το πίεσα.
Γενικά έμεινα έκπληκτος, αφού επαλήθευσα όσα διάβαζα τόσο καιρό. Σίγουρα δεν ήταν υπερβολές. Είναι ακριβό βέβαια για τον χαρακτήρα του, αλλά νομίζω ότι αξίζει! Θα το οδηγήσω σίγουρα και όταν κάνει κάποια χιλιόμετρα για να μπορώ να το πιέσω και να δω αν όταν φτάνει σε γρήγορη οδήγηση το καλό Παντάκι!

άντε καλορίζικο.

up
0 users have voted.
travelman
Last seen: Πριν από 4 μήνες 3 εβδομάδες

Mazda 2 1.3
Του έγραψα μερικά χιλιόμετρα οπότε ας πούμε τις πρώτες εντυπώσεις. Περνώντας στο εσωτερικό αρχικά θα διαπιστώσει κανείς ότι οι χώροι είναι πολύ καλοί λαμβάνοντας υπ'όψιν τις περιορισμένες εξωτερικές διαστάσεις και δύσκολα θα βρεθεί άνθρωπος που δεν θα χωράει στο κάθισμα του οδηγού. Η θέση οδήγησης είναι όντως καλή αν και ένα τιμόνι που έβγαινε έξω επιπλέον 10 πόντους θα ήταν ευπρόσδεκτο. Την μινιμαλιστική αισθητική του πίνακα οργάνων τη συνηθίζεις σιγά σιγά αν και η κακή ευκρίνεια του ταμπλώ, με το μικροσκοπικό στροφόμετρο και τις εναλλαγές λευκού-μαύρου που τελικά ξεγελούν το μάτι, παραμένει. Ακόμα χειρότερα είναι τα πράγματα για την περιφερειακή ορατότητα που ελέω 5 άστεριων έχει θεόχοντρες Α κολώνες ενώ οι Β και Γ δημιουργούν προβλήματα σε εξόδους από στοπ όταν κοιτάς δεξιά.
Στο δρόμο τώρα, πατάει αρκετά καλά για την κατηγορία του μιας και είναι εξαιρετικά σταθερό αλλά τα κοπανήματα δεν θα λείψουν. Στο όριο θα σε φοβίσει λιγάκι με τις κλίσεις του και την αρκετά χαρωπή ουρά του αλλά θα υποστρέψει μόνο με ...σκλήρη προσπάθεια και επιπλέον το ακριβές, γρήγορο και με σωστό βάρος τιμόνι θα σε βοηθήσει να διορθώσεις. Πολύ καλή αίσθηση αποπνέει και το κιβώτιο ταχυτήτων το οποίο είναι από τα καλύτερα σημεία του 2 μιας και έχει σχεδόν ανύπαρκτους πλευρικούς τζόγους με την ταχύτητα κουμπωμένη, κοντές διαδρομές και σαφή αίσθηση κουμπώματος της ταχύτητας. Στο θέμα μοτέρ/ φρένα δεν έχω πλήρη εικόνα μιας και μιλάμε για άστρωτο αμάξι αλλά γενικά δείχνει μία τεμπελιά κάτω από τις 2500 οπότε συχνά έπιανα τον εαυτό μου να το πηγαίνει με μία κάτω. Κατανάλωση καλή όντας καλύτερη από προηγούμενο 1200άρι. Επιγραμματικά:

+ κιβώτιο, τιμόνι, θέση οδήγησης, χώροι αναλογικά με εξωτερικές διαστάσεις, εξωτερικός σχεδιασμός,

- δύναμη χαμηλά, ορατότητα, τιμή, χτυπήματα ανάρτησης

Με λίγα λόγια θα ήθελα ένα ντάουνσάιζντ τούρμπο μοτεράκι, ένα καλύτερο πίνακα οργάνων και ΕΣΠ

Mazda 3 1.6
Μπαίνοντας μέσα νύχτα στο 3άρι νιώθεις σαν να έχεις μπροστά σου ...στρομπόμπαλα μιας και παραείναι εντυπωσιακά φωτισμένο. Ρυθμίζοντας όμως το κάθισμα τέρμα κάτω θα διαπιστώσεις ότι έχει μια αρκούντως επιθετική θέση οδήγησης αν και η ορατότητα προς τα όργανα τύπου "άλφα ρομέο" είναι προβληματική όσον αφορά τα δύο πλαϊνά. Οι χώροι είναι αρκετά καλοί αλλά το αμάξι είναι απλά τεράστιο για χάτσμπακ χωρίς να έχεις και φοβερό χώρο αποσκευών
Στο δρόμο δείχνει ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που θα περιμένε κάποιος από ένα τόσο συντηρητικό αμάξι σχεδιαστικά. Τιμόνι (αν και λίγο ελαφρύ) και επιλογέας θα ικανοποιήσουν, ενώ στο όριο το άμάξι θα υπερστρέψει κατά βούληση (ίσως και λίγο παραπάνω από ότι θα ήθελε κανείς σε απότομη αλλαγή λωρίδας) χωρίς να σε φοβίζει όμως με κλίσεις όπως το 2 ενώ ή ανάρτηση απορροφάει σχεδόν τα πάντα. Φρένα αρκετά καλά και μοτέρ που είναι αποτελεσματικό μεν αλλά με τη γραμμικότητα του δεν το πολυκαταλαβαίνεις.

+ απόσβεση ανάρτησης, θέση οδήγησης, ευχάριστη οδική συμπεριφορά, χώροι

- Τεράστιες εξωτερικές διαστάσεις, συντηρητικός σχεδιασμός, υπερστροφικές τάσεις

Με λίγα λόγια στο επόμενο 3, αλλάξτε του το εξωτερικό κέλυφος, βάλτε ένα ΕΣΠ και ένα λίγο καλύτερο μοτέρ και έχετε ένα αρκούντως νεανικό και συνάμα πρακτικό αυτοκίνητο

Το ξέρω πως θεωρητικά πρέπει να γράφουμε μόνο για μόντέλα που πωλούνται καινούργια αλλά επειδή έχει καταστρατηγηθεί αυτός ο κανόνας και επειδή πολλούς ενδιαφέρουν μτχ μοντέλα δεν περίμενα ποτέ ότι θα ενθουσιαζόμουνα από την οδήγηση ενός τόσο "χλωμού" θεωρητικά μοντέλου 15+ ετών όπως ένος στάρλετ προτελευταίας γενιάς. Το μοτέρ είχε απόκριση που σήμερα την έχουμε ξεχάσει, το τιμόνι ελαφρύ παρά την έλλειψη υποβοήθησης, αρκετά ευρύχωρο με μόνο ίσως ουσιαστικό πρόβλημα τα μέτρια φρένα. Γενικά μου άρεσε πολύ περισσότερο από αρκετά πιο σύγχρονα μοντέλα

up
0 users have voted.
HighFidelity

Η απόκριση έχει πέσει στα καινούρια θύμα του ηλεκτρονικού γκαζιού! Το δικό μου που έχει το κλασσικό...συρματόσχοινο, είναι πολύ πιο ζωντανό από αυτό που περίμενα από ένα 16V 1.2 ...

up
0 users have voted.
cmarin

Σήμερα είχε για τεστ την Οκτάβια 5 1.8TSi ο γαμπρός μου, έτσι πήγα μαζί του. Το μενού περιελάμβανε όλα τα είδη διαδρομών αφού είχαμε το αυτοκίνητο 1μιση ώρα με τον πωλητή μέσα.

Πιστεύω ότι είναι το τιμιότερο αυτοκίνητο σήμερα για κάποιον που θέλει άπλετους χώρους και δύναμη με λογική τιμή. Εάν εξαιρέσουμε μικροατέλειες συνοχής και φινιρίσματος, το εσωτερικό του είναι μια χαρά χωρίς να σου δίνει την αίσθηση της απόλυτης ποιότητας. Υπάρχει εργονομία και όλος ο βασικός εξοπλισμός για να την απολαύσεις.
Στο δρόμο ο 1.8Τ τα έχει όλα. Είχα οδηγήσει και το Λεόν, αλλά στην Οκτάβια η δύναμη μου φάνηκε περισσότερη. Ροπή από χαμηλά και στην Ε.Ο με 5η τα κάνει όλα. Προσπερνάει, επιταχύνει και είναι ασφαλέστατο για ταξίδι. Σε γρήγορες στροφές επαναλαμβανόμενες στροφές, τα πάει πολύ καλύτερα απ'ότι περίμενα. Ελάχιστες κλίσεις και αίσθηση για υψηλή πρόσφυση.

Ναι, θα το αγόραζα κι εγώ σήμερα, αλλά δεν είναι ώρα για αλλαγή.

up
0 users have voted.
saxon_747

Corsa OPC
(συμφορουμιστα και πολυ καλου φιλου)

Καταρχας, η θεση οδηγησης ειναι πολεμικη. Πρακτικα αδυνατον να μη καθησεις σωστα. Τα καθισματα (recaro) δεν προσφερουν μονο σπορ εμφανιση, αλλα αγκαλιαζουν το σωμα και ειναι πολυ ανετα. Ειχα την αισθηση οτι μπορω να οδηγαω για ωρες. Ακομα και σαν συνοδηγος καθεσαι βασιλικα. Ωρατοτητα πολυ καλη, ευκολα μπορεις να υπολογισεις που αρχιζει και που τελειωνει το αμαξι.

Βαζοντας το κλειδι και γυρνοντας το στη πρωτη θεση, οι βελονες του καντραν τερματιζουν και επανερχονται στην αρχικη τους θεση...
Γυρνοντας το κλειδι στη δευτερη θεση, η μιζα ξυπναει τον κινητηρα των 200 αλογων ο οποιος δεν ακουγεται σχεδον καθολου.

Με κλειστα παραθυρα η ηχομονωση ειναι πολυ καλη και κανενας ηχος δεν αποσπαει την προσοχη σου. Η ποιοτητα κυλισης θυμιζει μεγαλυτερα και ακριβοτερα αυτοκινητα και μονο σε καποιες εγκαρσιες ανωμαλιες καταλαβαινεις την παρουσια ημιακαμπτου που ισως ενοχλει παραπανω τους πισω επιβατες. Σε καμμια περιπτωση δεν αντιλαμβανεσαι οτι εχεις υπερβει κατα πολυ (για αυτοφωρο) το οριο ταχυτητας, αν δεν κοιταξεις το ταχυμετρο.

Τιμονι,επιλογεας, πενταλ συμπλεκτη, φρενου ,γκαζιου, σου δινουν αισθηση...playstation. Το τιμονι βεβαια βαραινει λιγο μετα απο καποια χλμ, αλλα και παλι θα ηθελα μια πιο "ανδρικη" αισθηση.
Ο διακοπτης των φλας με προβληματισε. Δεν μπορουσα να καταλαβω αν εβγαλα φλας η αν αυτο εκλεισε...

Στην εκκινηση απο σταση, αν πατησεις (καταλαθος) λιγο παραπανω το γκαζι μενεις στο ιδιο σημειο... Πρεπει να εχεις αρκετα ελαφρυ ποδι για να ξεκινησεις ομαλα, καθως επισης και για να φρεναρεις, αφου τα φρενα "ακουν" πριν καλα-καλα πατησεις το πενταλ. Και οχι απλα "ακουν", αλλα σε κολλανε στο παρμπριζ.

Ο κινητηρας ειναι δυνατος. Εχει δυναμη παντου και παντα, ανεβαζει στροφες πολυ ευκολα, η ροπη του σε κολλαει στο καθισμα, φανταστικη επιταχυνση εν κινησει. Το αμαξι κατευθυνεται με ακριβεια (αν και το τιμονι ειναι πολυ ελαφρυ) και σταματαει αμεσα. Κλισεις μηδεν, ουδετερη συμπεριφορα με ταση να υπερστρεφει οταν πραγματικα το παρακανεις, το esp μπαινει σε λειτουργεια μονο οταν πραγματικα χρειαζεται.

Γενικοτερα, το αμαξι το συνηθιζεις πολυ γρηγορα, αλλα αν θες να απολαυσεις αυτα που μπορει να δωσει, πρεπει να περιμενεις αρκετο καιρο...

up
0 users have voted.
saxon_747

Golf GT DSG

Μπαινοντας μεσα και προσπαθοντας να βολευτω στη θεση του οδηγου, ειχα ηδη ξεχασει οτι μπηκα σε GT. Σχεδον καμμια διαφορα με το "απλο" 1600αρι , που ηταν το προηγουμενο αμαξι του ιδιοκτητη...

Ανετο ομως, ποιοτητα κατασκευης "Golf", θα αρεσει παρα πολυ σε μερικους που ζουλανε πλαστικα και ανοιγοκλεινουν πορτες....
Ομολογω ομως πως και εμενα μου αρεσει...

Εκανα χιουμορ με τον ιδιοκτητη ανοιγωντας καπω για να ελεγξω τα λαδια (οντως ελειπαν μερικα) , δοκιμασα τα παραθυρα αν πεφτουν η ανοιγουν κανονικα και αφου βεβαιωθηκα οτι λειτουργουν και οι τεσσερις κυλινδροι, εβαλα μπρος...

Η μεταβαση απο χειροκινητο κιβωτιο σε αυτοματο, μου φανηκε πολυ περιεργη. Εψαχνα να βρω το πενταλ του συμπλεκτη συνεχεια, και το δεξι χερι μου, ασυναισθητα , ακουμπουσε το λεβιε ταχυτητων μολις ανεβαιναν οι στροφες... Τελοσπαντων συνηθισα...

Εβαλα το DSG να δουλεψει στη θεση (S) port και πατησα λιγο παραπανω το γκαζι.
Το αμαξι παει γρηγορα και οι αλλαγες (κοντα στον κοφτη) επισης γινονται γρηγορα.
Το Corsa (παραπανω) μου φανηκε πιο "μαχημο" ,τo Golf ομως με το dsg ειναι αλλη φαση, και ας μην ειναι τοσο γρηγορο.
Με προβληματισε ενας ηχος σαν...τσιριγμα, που ακουσα απο το χωρο τις μηχανης, οταν ξαφνικα πατησα το γκαζι στο πατωμα για να επιταχυνω (πολυ γρηγορα ομολογω ) απο τις 3000σαλ ως τις 6000, με 3η...

Το αμαξι στο δρομο παταει σιγουρα και με ασφαλεια, δεν ανησυχει πουθενα. Μπορεις να πηγαινεις με πολλα χλμ/ω χωρις να γκρινιαζει κανεις... (εκτος αν δει το ταχυμετρο...)
Στις στροφες παιρνει ελαφρες κλισεις, καμμια σχεση με το Corsa, αλλα ειναι υπερβολικα ουδετερο και πιο ανετο.Τα φρενα φανηκαν περισσοτερο απο ικανοποιητικα
αλλα εχω μια υπονοια πως το abs βιαζεται λιγακι... (Conti SportContact). To Εsp δεν δουλεψε ποτε, αν και ηταν σε λειτουργεια...
To τιμονι μου φανηκε παλι υπερβολικα υποβοηθουμενο, αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια, αφου πηγαινε εκει που ηθελα...

Γενικοτερα, πολυ καλος ο συνδιασμος του κινητηρα με το κιβωτιο dsg!

up
0 users have voted.
Neos

saxon_747":ufnqvj33 wrote:
Golf GT DSG
Με προβληματισε ενας ηχος σαν...τσιριγμα, που ακουσα απο το χωρο τις μηχανης, οταν ξαφνικα πατησα το γκαζι στο πατωμα για να επιταχυνω (πολυ γρηγορα ομολογω ) απο τις 3000σαλ ως τις 6000, με 3η...

O κομπρέσσορας ήταν αυτό, που ανέβαζε πίεση Μετά που δίνει τη θέση του στην τουρμπίνα αλλάζει η χροιά του ήχου και από "τσίριγμα" γίνεται "σφύριγμα"

up
0 users have voted.
pavlos23

Την οδήγησα και έχω να πω πως μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Φαίνεται να είναι καλύτερα κατασκευασμένο από το Bravo προσφέροντας καλύτερη ηχομόνωση και ποιότητα κύλισης. Για τους χώρους δε, ούτε λόγος. Πραγματικά σταυροπόδι στο πίσω κάθισμα.
Όμως, η ακόμη μεγαλύτερη υποβοήθηση του τιμονιού σε σχέση με το Bravo, ο πολύ χαλαρός επιλογέας ταχυτήτων και οι μεγαλύτερες κλίσεις (οι οποίες αρχικά δρουν μονάχα ανασταλτικά αλλά όταν ο εμπρός εξωτερικός τροχός πιεστεί λίγο παραπάνω σε διάρκεια δεν αργεί να ανοίξει την τροχιά του την ίδια στιγμή που το Bravo 150 παραμένει ακλόνητο και περισσότερο ακριβές). Επίσης η έντονη παρουσία της δύναμης του 150άρη κινητήρα απουσιάζει από την Delta. Όλα γίνονται πιο ομαλά δίχως να αποφεύγει όμως να είναι και πιο αργή. Τέλος. τα καθίσματα της έκδοσης Oro που οδήγησα είναι πολύ όμορφα όταν δε κάθεσαι σε αυτά αλλά από τα χειρότερα όταν χρειαστεί να σε συγκρατήσουν. Τη στήριξη του σώματος αναλαμβάνουν τα χέρια ακόμη και στις χαμηλές ταχύτητες.

Καλό αυτοκίνητο συνολικά αλλά όσο υπάρχει το φθηνότερο Bravo δύσκολα σου βγαίνει από το μυαλό οτι η βελτίωση του διαθέσιμου χώρου πίσω και της άνεσης πρέπει να λειτουργήσει εις βάρος της αίσθησης του τιμονιού (που έτσι και αλλιώς στο Bravo δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο), των επιδόσεων και των δυναμικών χαρακτηριστικών. Το θέμα της εμφάνισης δε το κρίνω καθώς θεωρώ πως είναι υποκειμενικό αλλά και γιατί και τα δύο αυτοκίνητα ξεχωρίζουν στη κατηγορία τους. Γενικά θα έλεγα πως η Delta είναι για αυτούς που επιθυμούν περισσότερο να μετακινούνται από το να οδηγούν ενώ χωρίς να απογοητεύει σε καμία περίπτωση φυσικά θα περίμενα να πάει τη δεύτερη (νέα) πρόταση του ομίλου στη μικρομεσαία κατηγορία ένα βήμα παραπέρα και όχι απλώς να βάλει στη ζυγαριά τα διάφορα χαρακτηριστικά.

up
0 users have voted.
Giuseppe Busso
Last seen: Πριν από 3 μήνες 3 εβδομάδες

Διαφωνω καθετα με την αποψη σου.
Ο λογος ειναι οτι αν δεν κανει σε εσενα δε σημαινει οτι δεν κανει σε ολους.
Σαφεστατα εχει αλλο target group(οικονομικο. ηλικιακο).
Προκειται για μια premium προταση (οπως καθε Lancia) που απευθυνεται σε κοσμο που θελει να ξεχωριζει και εχει γουστο. Καλως ή κακως τη σημερινη εποχη το αυτοκινητο ειναι το προσωπικο αξεσουαρ του ανδρα
οπως ειναι ενα ρολοι και με βασει αυτο φανερωνει την εικονα. Σιγουρα αυτο το αυοκινητο δεν θα το παρει καποιος που εργαζεται στη Λαχαναγορα, αλλα ουτε και καποιος που τρεχει στον περιπτερα στις 31 του μηνα να δει αν βγηκε το Max Power.... Ο νοων νοειτω. Το αυτοκινητο εκπεμπει κυρος υπερανω ολων των μικρομεσαιων, αυτο ειναι δεδομενο, και με προσανατολισμο στην ανεση και στην πολυτεια συνοδευομενο απο σβελτους κινητηρες.

Προσωπικα την θεωρω την πιο ολοκληρωμενη προταση για οικογενειαρχη με γουστο, ενω κλεινει κρυφα το ματι σε αυτους που με αυτοσκοπο την ανεση και την πολυτελεια αναγκαζονται να ψαχτουν σε προτασεις της μεσαιας κατηγοριας, οντας μαλιστα συμφερουσα οικονομικα....

up
0 users have voted.
QsisVTS

Giuseppe Busso":1w29ik59 wrote:
Διαφωνω καθετα με την αποψη σου.
Ο λογος ειναι οτι αν δεν κανει σε εσενα δε σημαινει οτι δεν κανει σε ολους.
Σαφεστατα εχει αλλο target group(οικονομικο. ηλικιακο).
Προκειται για μια premium προταση (οπως καθε Lancia) που απευθυνεται σε κοσμο που θελει να ξεχωριζει και εχει γουστο. Καλως ή κακως τη σημερινη εποχη το αυτοκινητο ειναι το προσωπικο αξεσουαρ του ανδρα
οπως ειναι ενα ρολοι και με βασει αυτο φανερωνει την εικονα. Σιγουρα αυτο το αυοκινητο δεν θα το παρει καποιος που εργαζεται στη Λαχαναγορα, αλλα ουτε και καποιος που τρεχει στον περιπτερα στις 31 του μηνα να δει αν βγηκε το Max Power.... Ο νοων νοειτω. Το αυτοκινητο εκπεμπει κυρος υπερανω ολων των μικρομεσαιων, αυτο ειναι δεδομενο, και με προσανατολισμο στην ανεση και στην πολυτεια συνοδευομενο απο σβελτους κινητηρες.

Προσωπικα την θεωρω την πιο ολοκληρωμενη προταση για οικογενειαρχη με γουστο, ενω κλεινει κρυφα το ματι σε αυτους που με αυτοσκοπο την ανεση και την πολυτελεια αναγκαζονται να ψαχτουν σε προτασεις της μεσαιας κατηγοριας, οντας μαλιστα συμφερουσα οικονομικα....

κοιτα οποιος θελει να αγορασει αυτο το απροσδιοριστου σχηματος αυτοκινητο σιγουρα θελει να ξεχωριζει,αλλα δεν ειναι βεβαιο οτι εχει γουστο

τωρα για το αν οι lancia εκπεμπουν κυρος,θα θυμισω οτι την τελευταια φορα που εγινε αυτο ηταν χαρη στην integrale,η οποια δεν ηταν και κανενα premium αυτοκινητο πιο πολυ για max power μου κανει,μιας και ηταν το evo της εποχης της...
με τα χαρωπα(gay αγγλιστι) μοντελα που εβγαλε στη συνεχεια το μονο που καταφερε ηταν να πεσει στα ματια των οπαδων της,πραγμα που αποδεικνυεται απο τις πωλησεις της...

η νεα δελτα δεν ξερω αν θα σωσει τη lancia(πολυ αμβιβαλλω),αλλα σιγουρα δεν ειναι η πιο ολοκληρωμενη λυση μονο και μονο επειδη θα εχει χωρους μεσαιου και τιμη μικρομεσαιου.
η εμφανιση της και η καταγωγη της θα αποτρεψουν πολυ κοσμο απο το να την αγορασει,γιατι αν καποιος θελει 4,5 μετρα αυτοκινητο δε θα θελει να χει σχημα hatchback(αντιστοιχο παραδειγμα το τερατομορφο imreza),θα παει σε μεσαιο..μονο η ford κατα τη προσωπικη μου αποψη τα χει καταφερει σε αυτο το τομεα με το focus,αλλα με το mondeo το παραχεσε γιατι το εκανε τεραστιο!!!

και για να ανακεφαλαιωσω,δεν ξερω τι σε κανει να πιστευεις οτι οι lancia ειναι αυτοκινητα κυρους και οτι μονο καλογουστοι ανθρωποι θα τις αγοραζαν...ολα τα αυτοκινητα μπορει να τα αγοραει ο καθενας αρκει να χει τα λεφτακια ακομα και αυτα με το μεγαλυτερο κυρος οπως ferrari,porsche κτλ...εμεις δλδ που δεν αγοραζουμε lancia ειμαστε γυφτοι???
πιστευω οτι αν θελει καποιος να μεινει στην "ιταλικη σχολη" καλυτερα να παρει το bravo το οποιο και πιο οικονομικα θα του ερθει και πολυ πιο ομορφο ειναι στο κατω κατω...η lancia δε μπορω να καταλαβω τι παριστανει και που παταει ειδικα οταν αναμενεται ο αντικαταστατης της 147...χρησιμοποιουν το ονομα της δελτα για να προσελκυσουν φανατικους και μαλλον καποιοι τσιμπουν...

up
0 users have voted.
pavlos23
cmarin":3hdh2qsl wrote:Ανοίγω

cmarin":3hdh2qsl wrote:
Ανοίγω θέμα εδώ, για να γράφουμε για όλα τα τωρινά μοντέλα που οδηγήσαμε, είτε σε test drive είτε φίλου, γνωστού κλπ.
Ο λόγος είναι ότι ενώ με ενδιαφέρει (και άλλους πιστεύω) τα σχόλια των μελών, είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις στην ενότητα, αφού πρέπει να διαβαστούν όλα τα θέματα και δεν υπάρχει χρόνος.

Όποιος έχει λοιπόν οδηγική εμπειρία από κάποιο νέο μοντέλο ας γράφει δυο κουβέντες κι εδώ, τα βασικά + και - και την αίσθηση που αποκομίζει. Μην το κάνουμε ποδόσφαιρο, οι λεπτομέρειες και αντιπαραθέσεις, μπορούν να μπαίνουν στο αντίστοιχο θέμα του μοντέλου ή της μάρκας.

--------------------

Υπενθυμίζω ποιός ο λόγος που ανοίχθηκε το θέμα αυτό.

up
0 users have voted.
QsisVTS

ναι sorry

up
0 users have voted.
travelman
Last seen: Πριν από 4 μήνες 3 εβδομάδες

ΒΑΣΙΛΗΣ":9qm9nh8t wrote:
- Το τιμόνι αν και είναι γρήγορο και ακριβές, παραείναι ελαφρύ τουλάχιστον μέχρι τα 120. Επίσης μεταξύ 80 και 120 η αίσθηση γύρω από τη θέση της ευθείας πρακτικά δεν υπάρχει οπότε αναγκάξεσαι σε άχρηστες μικρές διορθώσεις για να κρατήσεις πορεία.

Το ίδιο γίνεται και στο μεγάλο πούντο. Μία λεπτομέρεια που χαντακώνει ένα καλό κατά τα λοιπά αμάξι...

up
0 users have voted.
tibet

οδήγησα tuareg, νοικιάρικο στην γερμανία
2,5 πετρέλαιο αυτόματο.
έκανα σχεδόν 2000χλμ σε 4 μέρες. απίστευτη άνεση, καίει μετά τα 140χλμ/ώρα πάνω από 15λτρ/100χλμ αλλά στα 120 με σταθεροποιητή λιγότερο από 9λτρ/100.
Στις στροφές γέρνει πολύ αλλά το συνηθίζεις. Απίστευτη αίσθηση επιτάχυνσης στα 40-100.
στο δρόμο βράχος, απλά τέλειος αν και λίγο αργός για γερμανικούες δρόμους, τρόπος να καλύπτεις αποστάσεις.
/g

up
0 users have voted.
lazarefa
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1ημέρα

Θα μπορούσε κάποιος φίλος που έχει οδηγήσει το τελευταίο Impreza 2.0R με τους 150 ίππους να γράψει εντυπώσεις;

up
0 users have voted.
rocsta

impreza 2.0 λοιπόν,
Ψιλομάπα το εσωτερικό, δε σε φτιάχνει με την καμία, έχεις φάει και μία πίκρα βλέποντας το ασχημόπαπο πριν μπεις μέσα, οπότε πρέπει να είναι πολύ πολύ ωραίο αμάξι για να ανατρέψει το 2-0 απ τα αποδυτήρια.
Βάζεις μπροστά και λες "πλάκα έχουν οι βελόνες που κάνουν ένα τερματισμό και μετά ξαναφτάνουν στην αρχή τους". Βολεύομαι στο καθισμα, που το θες πιο φουσκωτά όμως (δεν ξέρω αν στην έκδοση sport είναι καλύτερα τα πράγματα) και βάζω πρώτη. Κιβώτιο ούτε καλό ούτε κακό, ελαφρώς ελαστική αίσθηση και λίγο πιο κάτω απο ότι θα με βόλευε ο λεβιές.
Όταν το οδηγείς χαλαρά, είναι κλασσικό γιαπωνέζικο δεκαετίας 90, λίγο πιο ποιοτικό στα σημεία. Δεν κοπανάει , αλλά σίγουρα δε θα το χαρακτήριζα άνετο.
Πάμε τώρα στον κανιβαλισμό. Κάνει αυτό που περιμένεις από ένα αυτοκίνητο με ενεργητική τετρακίνηση. Σε κάθε στροφή που δοκίμασα με πατημένο γκάζι, ένιωθα το διαφορικό να παλεύει και να κρατάει το αμάξι σε ράγες σιδηρόδρομου, ίσως να υποστρέψει στιγμιαία αν το παρακάνεις, αλλά μέχρι εκεί, μετά το κεντρικό διαφορικό παίζει μπάλα μόνο του. Χωρίς πατημένο γκάζι τα πράγματα είναι διαφορετικά και γλιστράει. Το πόσο γλιστράει και το πόσο εύκολο είναι να το επαναφέρεις δεν το δοκίμασα δυστυχώς. Τιμόνι καλούτσικο, δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά της "αμεσότητας" κα ιτης "αίσθησης" του τιμονιού οπότε δεν γράφω το τιμόνι είναι άμεσο αλλά όχι τόσο ακριβές , αντ' αυτού γράφω ότι είναι καλύτερο από ενός golf, χειρότερο από μιας 47(σιγά το νέο θα μου πεις τώρα ).
Από γκάζι δεν εντυπωσιαστηκα. Είναι μεν πιο άμεσο από έναν 170tsi, αλλά είναι πιο αργό, φαίνεται πιο αργό ακόμα και από 2.0 FSI. Αυτό που μ άρεσε είναι ότι μπορείς να καρφώσεις το κοντό κιβώτιο οποιαδήποτε στιγμή, ειδικά αν είσαι έτοιμος για καμιά ανάβαση σε ψιλομουρλούς ρυθμούς. Καλή και η κατανάλωση.
Για μένα δεν θα το αγόραζα, ακομα και με τις νέες καλές τιμές, δεν είναι του γούστου μου, παραείναι γιαπωνέζικο. Παρ όλ αυτά σε κάποιους ταιριάζει γάντι (να το και το σχόλιο το διφορούμενο όπως κάνουν τα περιοδικά )
Άρπα και μια φωτογραφία απ' τη βραδινή βολτίτσα:

up
0 users have voted.
johnkyr

πολύ κατατοπιστικός !

up
0 users have voted.
rocsta

Ξέχασα να πω για τον μπόξερ τα γνωστά ότι ο ήχος του είναι ψαρωτικός και ωραίος. Α και κάτι για την φωτογραφία: lazarefa, μην παραμυθιάζεσαι, όλες οι άσχημες βγαίνουν τη νύχτα για γκόμενους .

up
0 users have voted.
lazarefa

Rocsta, ευχαριστώ πολύ για τα κατατοπιστικά σχόλια. Χωρίς να έχω οδηγήσει το αμάξι, η εικόνα και η αίσθηση που αποκόμισα είναι κοντά στη δική σου (από οπτική επαφή σε έκθεση). Δυστυχώς σε θέματα απτής ποιότητας, οι Ιάπωνες είναι ακόμα πίσω από τους Ευρωπαίους. Η συνολική αίσθηση του αυτοκινήτου απέχει σαφώς από τα καλά ευρωπαικά στάνταρντς των περισσοτέρων μοντέλων της τελευταίας τετραετίας.
Προσωπικά δε χαλάστηκα τόσο από την εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου (που τη θεωρώ αποδεκτή) αλλά από τη μέτρια εικόνα εμφανούς ποιότητας εξωτερικού-εσωτερικού (ποιότητα βαφής, λαμαρίνα, διάφορες λεπτομέρειες και πλαστικά εσωτερικού-διάκοσμος). Εδώ και το Lancer ακόμα εξευρωπαίστηκε αρκετά στην τελευταία έκδοση, τα τζιμάνια της FHI το βιολί τους .
Φοβάμαι πραγματικά πως ισχύει στο ακέραιο αυτό που βγαίνει από τα πιο πολλά τεστ του έντυπου τύπου. Το Impreza, ακόμα και στην τελευταία εκδοχή του, είναι ένα ιδιαίτερο αμάξι που βασικά έχει και παραέχει λόγο παρουσίας ως Sti/WRX (πιθανότατα για το τελευταίο ), αλλά ως συμβατικό μικρομεσαίο ακόμα και με τη μειωμένη τιμή, πρέπει ή να μην έχεις πρότερη επαφή με σύγχρονο ευρωπαικό αυτής της κατηγορίας (εγώ έχω ) ή να επιζητάς επί συγκεκριμένου λόγου την τετρακίνηση και τις κοντές σχέσεις (πχ συχνή μεταφορά τρέηλερ/τροχόσπιτου, λέμε τώρα..), προκειμένου να το βάλεις με αξιώσεις στις πιθανές επιλογές σου.
Παρότι εξακολουθώ να συμπαθώ το αμαξάκι, ειλικρινά απορώ για την αρχική τιμή λανσαρίσματος για τις γήινες εκδόσεις του...
Σόρυ για το εν μέρει off topic της δημοσίευσής μου...

up
0 users have voted.
johnkyr

Λοιπόν δοκίμασα το Mazda6 1.8TC 4d 20χλμ περίπου.
Μου έκανε

b]τρομερή[/b] εντύπωση η μειωμένη αντίσταση κύλισης του οχήματος
οι ανύπαρκτοι αεροδυναμικοί θόρυβοι
η καλή θέση οδήγησης και ορατότητα
η αίσθηση που δίνει ότι είναι πολύ ελαφρύ
πολύ καλό turn in στις στροφές
καλή ηχομόνωση, μόνο αν πιέσεις αρκετά το μοτέρ το ακούς.

Θα ήθελα
πιο βαρύ τιμόνι
πίσω ανάρτηση που να περνά καλύτερα από τα σαμαράκια, εγκάρσιες ανωμαλίες
πιο πολύ δύναμη μετά τα 120χαω, μέχρι εκεί ήταν καλό.
ποιοτικότερα ίσως υλικά εσωτερικού, όχι ότι και αυτά με χάλαγαν
ενδείξεις που θα μπορούσαν να είναι ενσωματωμένες στον πινάκα οδηγού και όχι στην κεντρική κονσόλα

up
0 users have voted.
rx8_drifter
Last seen: Πριν από 1 έτος 3 μήνες

Oδήγησα αρκετά το δίλιτρο, συμφωνώ με όσα ανέφερες, ειδικά η ποιοτητα κύλισης σε σχέση με το παλιό είναι η μέρα με τη νύχτα.
Σαφώς πιο λιμουζινέ και λίγο πιο πλαδαρό μου φάνηκε.
Ο δίλιτρος κινητήρας νομίζω ότι είναι οριακά αρκετός για αυτό το αυτοκίνητο (στο παλιό είχα την εντύπωση ότι κι ο 1,8 είναι οκ, πάντως ο δίλιτρος στο καινούργιο δε με ενθουσίασε, ίσως δεν έχει ανοίξει ακόμα-->5000χλμ)

Αυτό που αρχικά με ξενέρωσε, αλλά προς το τέλος το ψιλοσυνήθισα ήταν το ηλεκτρικό? τιμόνι...
Το προηγούμενο μου άρεσε απείρως περισσότερο.
Κάποιος άλλος να μας πεί τι γνωμη του γι αυτό?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo