Ιατρικά θέματα & πρώτες βοήθειες

Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 13 ώρες 33 λεπτά
piliourits περαστικά! Και σε

piliourits περαστικά! Και σε εμάς στην εταιρεία έχουμε πολλά κρούσματα, κάποιοι μπήκαν νοσοκομείο. Όσοι κόλλησαν εξαφανίστηκαν στην κυριολεξία. Δεν μας πληροφορεί κανένας και για τίποτα. Σαν να έχει πέσει εντολή να μην γίνει ντόρος γύρω από το θέμα.

Γενικά κυκλοφορεί μία φιλοσοφία από τους προϊσταμένους και τους τμηματάρχες, ότι οι υπάλληλοι ήμαστε ατρόμητοι και ότι δεν μας πιάνουν εμάς αρρώστιες.

up
3 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1ημέρα 8 ώρες
Περαστικά και στον sarantism!

Περαστικά και στον sarantism!

Όσο για τον κορονοϊό..

https://www.cnn.gr/kosmos/story/226998/koronoios-hpa-pethane-30xronos-poy-eixe-parei-meros-se-parti-covid

https://www.iefimerida.gr/ellada/apokardiotikes-mpar-ahaia-synostismos?fbclid=IwAR3jrKQ_lg6qazhoInd4Uo-nacsgycn428gbKNg7sLPbv86q1z0Vqo1XT7A

Και για όποιους λένε ότι τόσα πάρτι και πανηγύρια έγιναν και δεν είδαμε τίποτα,υπενθυμίζω ότι η επώαση είναι 4-14 και μπορεί να φθάσει και 20+μέρες.Είπαμε ανοιχτός χώρος μειώνει τη μεταδοτικότητα,αλλά μην το ξεκ@λιάσουμε κιόλας! Οπότε, μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα..Ήδη τις τελευταίες δύο μέρες τα εγχώρια κρούσματα ξεπερνάνε τα εισαγόμενα.Επίσης,μπορεί τα περισσότερα από τα "παλληκάρια" στα πάρτι να μείνουν ασυμπτωματικοί -βέβαια υπάρχουν κι οι περιπτώσεις όπως ο 30χρονος Τεξανός,οπότε ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να σου κάτσει-,αλλά μάλλον θα μπουκώσουν ένα σωλήνα στο στόμα κάποιου συγγενή τους ή θα στείλουν αδιάβαστους γονείς,θείους,παππούδες,γιαγιάδες κ.τ.λ.

Όχι εφησυχασμός λοιπόν και μπορεί οι μάσκες,τα αντισηπτικά,οι αποστάσεις να μην εξαφανίζουν 100% την περίπτωση μόλυνσης,αλλά τουλάχιστον μειώνουν το ιικό φορτίο κι αυξάνουν κάπως την πιθανότητα να την σκαπουλάρεις ή να την περάσεις ελαφρά αν νοσήσεις,όπως ευχόμαστε να γίνει και για τον piliourits. Τουλάχιστον μέχρι να βρούμε εμβόλιο ή φάρμακο για να ξεπεράσουμε οριστικά αυτό τον ιο..

up
5 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 9 ώρες 40 λεπτά
sarantism wrote:

sarantism wrote:

Πήγα τελικά σε ορθοπεδικό. Μου έβαλε να σηκώνω τα χέρια και να κάνω κάποιες κινήσεις. Είδε αν έχω αίσθηση στο δεξί χέρι. Το πόρισμα είπε πως δύναμη έχω, όμως έχω πόνο στις κινήσεις. Φλεγμονή είναι αν κατάλαβα στον ώμο (τα έγραψε σε ένα χαρτί με το αντιφλεγμονώδες που άρχισα να παίρνω). Να κινώ και να χρησιμοποιώ, όσο μπορώ λιγότερο το χέρι, τα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο κατά προτίμηση και όχι τη μηχανή μόνον για τις απόλυτα αναγκαίες περιπτώσεις. Αν σε 8 ημέρες που θα τελειώσει το αντιφλεγμονώδες και συνεχίσει ο πόνος να πάω ξανά....

Το καλό είναι πως δεν έχω κάτι σοβαρό (πιθανότατα) που να απαιτεί επέμβαση κλπ, το κακό είναι πως το αμέλησα και ενώ θα μπορούσε να τελειώσει νωρίτερα, θα τραβήξει ακόμη μία εβδομάδα κατά την οποία θα πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός.......Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Εν τω μεταξύ άδικα πλακώθηκα στις θερμαντικές, καλοκαιριάτικα κιόλας.....  

περαστικα, ευτυχως ψιλα γραμματα

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 6 ώρες 48 λεπτά
sarantism wrote:

piliourits wrote:

Και μετά απ όλα αυτά, θα ήθελα να σας ενημερώσω για να επαγρυπνείτε, χωρίς υπερβολή. Δεν ξέρω αν έπιασαν τίποτα ευχές, εγώ τον τσίμπησα τον Κορώνη,

Περαστκά Πηλιορείτη και σύντομα. Εύχομαι να μην σε ταλαιπωρήσει καθόλου!

sarantism wrote:

Πήγα τελικά σε ορθοπεδικό.  

Περαστικά εύχομαι και να είναι τα τελευταία!!

up
2 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 1 ώρα 11 λεπτά
Περαστικά και στους δύο...

Πηλιουρίτη σταμάτα να αναφέρεις το όνομα Μητσιοτάκης συνέχεια...wink

Οπότε ασχολήσου με το κονφιγκιουρέισον του αιρκρος για να περάσουν οι μέρες...smiley

up
2 users have voted.
piliourits
Last seen: Πριν από 9 ώρες 28 λεπτά
criuser wrote:

criuser wrote:

Πηλιουρίτη σταμάτα να αναφέρεις το όνομα Μητσιοτάκης συνέχεια...wink

Οπότε ασχολήσου με το κονφιγκιουρέισον του αιρκρος για να περάσουν οι μέρες...smiley

Έτσι όπως μας τα φέρνουν ο ιός κι ο ακατονόμαστος, πολύ φοβάμαι ότι μέχρι να γυρίσω και να ψωνίσω, θα χουν αλλάξει το μοντέλο... (αλλά ίσως πάρω τα "καλά" αμορτισέρ και τα led , κι ας φωνάζει ο γάτος για τα γαλλικά... εκτος κι αν προλάβουν και οι γιαπωνεζοι απ' την Ινδία καμιά ανανέωση μέχρι τότε).

up
2 users have voted.
johanndelta
Last seen: Πριν από 10 λεπτά 35 δευτερόλεπτα
Πηλιε περαστικα και όσο το

Πηλιε περαστικα και όσο το γρηγοροτερο υγιής και ακμαίος ξανά μαν.

up
4 users have voted.

MG ZR 160 mk2

piliourits
Σας ευχαριστώ όλους.

Σας ευχαριστώ όλους.

Μέχρι να γίνει τεστ και να βγουν αποτελέσματα είχε σχεδόν περάσει ...

Ελπίζω το ίδιο και για τους πιστους εδώ:

https://www.protothema.gr/greece/article/1026021/agios-paisios-kosmosurroi-ston-tafo-tou-sti-souroti-thessalonikis/

up
2 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Περαστικά ρε συ. Και πολύ

Περαστικά ρε συ. Και πολύ προσοχή στο τι θα σου πουν οι γιατροί. Το βασικό είναι να την βγάλεις ήπια και να μην έχεις παρενέργειες. Φαντάζομαι ότι και οι άραβες εκει δεν κάνουν χαζομάρες και θα σε αφήσουν κανενα 20ημερο και βάλε να ξεκουραστεις/αναρρωσεις

up
2 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
..........
up
2 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 16 ώρες 40 λεπτά
Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να μπλέξεις με αυτά???

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να μπλέξεις με αυτά???

Εκτός από το ότι είναι απαραίτητο στην εποχή μας κάτι τέτοιο, μοιάζει μεγάλη ευκαιρία για μίζα, κλπ. 

Μελέτη??? Προδιαγραφές??? Ασφάλεια??? Πονάει το κεφάλι μου ήδη που τα σκέφτομαι.

ποιος θα το υλοποιήσει??? Διαγωνισμός???

up
2 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

gatoz
Εικόνα gatoz
..........

ειμαι μπλεγμενος ηδη, οπως ειναι και η μπιζνα ηδη δοσμενη σε εθνικο εργολαβο και με την επιστολη αυτη θιγουμε τον τροπο υλοποιησης ωστε να μην πηδηξουν την δημοσια υγεια, την ατομικη προστασια των δεδομενων της υγειας καθως ξεπουληθηκαν ηδη απο τους ζαιους και βρισκουν στους τωρινους αξιους συνεχιστες. βρωμια ολουθε

up
2 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Τι να πω εγώ τώρα???

gatoz wrote:

ειμαι μπλεγμενος ηδη, οπως ειναι και η μπιζνα ηδη δοσμενη σε εθνικο εργολαβο και με την επιστολη αυτη θιγουμε τον τροπο υλοποιησης ωστε να μην πηδηξουν την δημοσια υγεια, την ατομικη προστασια των δεδομενων της υγειας καθως ξεπουληθηκαν ηδη απο τους ζαιους και βρισκουν στους τωρινους αξιους συνεχιστες. βρωμια ολουθε

Τι να πω εγώ τώρα??? Κουράγιο???

keep us updated, please

Είπαμε ο ένας συνεχίζει πάνω σε αυτά που έφτιαξε ο προηγούμενος. 

up
2 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

wantone
Last seen: Πριν από 1 ώρα 57 λεπτά
piliourits wrote:

piliourits wrote:

Σας ευχαριστώ όλους.

https://www.protothema.gr/greece/article/1026021/agios-paisios-kosmosurroi-ston-tafo-tou-sti-souroti-thessalonikis/

Σε πια περιοχη της Σαουδικης Αραβιας ειναι η φωτογραφια?

up
2 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Δεν είναι στη Σαουδική Αραβία, εδώ στην Ελλάδα είναι

wantone wrote:

piliourits wrote:

Σας ευχαριστώ όλους.

Σε πια περιοχη της Σαουδικης Αραβιας ειναι η φωτογραφια?

Δεν είναι στη Σαουδική Αραβία, εδώ στην Ελλάδα είναι, στον τάφο του Παΐσιου.

Οκ, μην μπεις στο Πρώτο Θέμα, διάβασε το λινκ έστω.

up
2 users have voted.

Storm
Εικόνα Storm
Και ξαφνικά προέκυψε η

Και ξαφνικά προέκυψε η υποχρεωτική χρήση μάσκας για όλους στα σούπερ μάρκετ.

Το περίμενα. Η εύκολη λύση. Φυσικά δεν έγινε για τον κορωνοϊό.

up
2 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 12 λεπτά 4 δευτερόλεπτα
Γιατί έγινε ? Το ξέρεις ? 

Γιατί έγινε ? Το ξέρεις ? 

up
2 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Κατά την άποψή μου τους

Κατά την άποψή μου τους βόλεψε να κάνουν υποχρεωτική τη χρήση της μάσκας στα σούπερ μάρκετ.

Οι (γνωστοί) γιατροί 24ώρες το 24ωρο γυροφέρνουν στα κανάλια λένε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Οι δημοσιογράφοι πιέζουν να δημιουργηθεί κλίμα κρισιμότητας, κλίμα καραντίνας, οι γιατροί πέφτουν στην παγίδα και η κυβέρνηση προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες.

Οπότε πολιτικά κάτι έπρεπε να γίνει. Τι όμως; Να κλείσουν τα μπαρ και τα κλαμπ και τα εστιατόρια ή να υποχρεώσουν τη χρήση μάσκα σε όλους; Όχι φυσικά. Ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά; Το κράτος; Δεν υπάρχει περίπτωση. Ήδη τα μέτρα έχουν ατονήσει π.χ. σε ΜΜΜ. Εγώ δύο φορές πήρα Μετρό αυτή τη βδομάδα. Πουθενά έλεγχος και πολλοί χωρίς μάσκα μέσα στους συρμούς, στις αποβάθρες κλπ... Το κράτος είναι αδύνατο να κάνει τον "μπαμπούλα".

Αλλά έπρεπε να πάρει κάποιο μέτρο. Να δείξει ότι κάτι κάνει. Η εύκολη λύση. Τα σούπερ μάρκετ.

Πετά το μπαλάκι στα σούπερ μάρκετ να κάνουν τους "μπαμπούλες". Κανείς δεν μπαίνει μέσα χωρίς να φοράει μάσκα. Τον αστυνόμο τον κάνει υπάλληλος του σούπερ μάρκετ, παρόλο που το πρόστιμο επιβαρύνει τον πελάτη.

Σήμερα φυσικά έφαγα "πόρτα" στον (άδειο) Σκλαβενίτη. Φυσικά μόλις έφαγα πόρτα, έβγαλα μασκούλα (αναρχοάπλυτου) την φόρεσα και μπήκα (στον άδειο Σκλαβενίτη)...

up
1 user has voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
piliourits wrote:

piliourits wrote:

Σας ευχαριστώ όλους.

πως εισαι πιλιε?

το να διαβαζεις και πρωτηαπατη τζι αρ καλο δεν καμνει, του δεκατριο ειναι η φωτο...  http://archive.vn/PDm9U

up
2 users have voted.
21 Quadra
Kαί του 2020 να ήταν κανείς

Kαί του 2020 να ήταν κανείς δεν έχει το δικαίωμα να προσβάλει τους πιστούς, όποιος είναι άθεος, αγνωστικιστής ή ότι άλλο μαγκιά του και καπέλο του, αλλά οι ειρωνίες και οι προσβολές δεν έχουν θέση σε μια πολιτισμένη Ελλάδα

up
2 users have voted.
21 Quadra
Storm wrote:

Storm wrote:

Κατά την άποψή μου τους βόλεψε να κάνουν υποχρεωτική τη χρήση της μάσκας στα σούπερ μάρκετ.

Οι (γνωστοί) γιατροί 24ώρες το 24ωρο γυροφέρνουν στα κανάλια λένε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Οι δημοσιογράφοι πιέζουν να δημιουργηθεί κλίμα κρισιμότητας, κλίμα καραντίνας, οι γιατροί πέφτουν στην παγίδα και η κυβέρνηση προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες.

Οπότε πολιτικά κάτι έπρεπε να γίνει. Τι όμως; Να κλείσουν τα μπαρ και τα κλαμπ και τα εστιατόρια ή να υποχρεώσουν τη χρήση μάσκα σε όλους; Όχι φυσικά. Ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά; Το κράτος; Δεν υπάρχει περίπτωση. Ήδη τα μέτρα έχουν ατονήσει π.χ. σε ΜΜΜ. Εγώ δύο φορές πήρα Μετρό αυτή τη βδομάδα. Πουθενά έλεγχος και πολλοί χωρίς μάσκα μέσα στους συρμούς, στις αποβάθρες κλπ... Το κράτος είναι αδύνατο να κάνει τον "μπαμπούλα".

Αλλά έπρεπε να πάρει κάποιο μέτρο. Να δείξει ότι κάτι κάνει. Η εύκολη λύση. Τα σούπερ μάρκετ.

Πετά το μπαλάκι στα σούπερ μάρκετ να κάνουν τους "μπαμπούλες". Κανείς δεν μπαίνει μέσα χωρίς να φοράει μάσκα. Τον αστυνόμο τον κάνει υπάλληλος του σούπερ μάρκετ, παρόλο που το πρόστιμο επιβαρύνει τον πελάτη.

Σήμερα φυσικά έφαγα "πόρτα" στον (άδειο) Σκλαβενίτη. Φυσικά μόλις έφαγα πόρτα, έβγαλα μασκούλα (αναρχοάπλυτου) την φόρεσα και μπήκα (στον άδειο Σκλαβενίτη)...

Όπως εξήγησε η καθηγήτρια Επιδημιολογίας, Αθηνά Λινού, τα σούπερ μάρκετ έχουν κλιματισμό και δεν αερίζονται από πουθενά με φυσικό τρόπο, οπότε μοιραία ανακυκλώνεται αέρας βεβαρημένος πιθανόν με ιικό φορτίο. Τα μικρά εμπορικά συνήθως αερίζονται και με φυσικό τρόπο, αλλά ο πελάτης σπάνια μένει μέσα για πολλή ώρα, ενώ στο σούπερ μάρκετ ο μέσος καταλανωτής παραμένει για 15-30 λεπτά.

up
2 users have voted.
piliourits
Καλά είμαι, σχεδόν πλήρης

Καλά είμαι, σχεδόν πλήρης υγείας, δυο βδομάδες μετά τα πρώτα συμπτώματα. Δευτέρα θα επισκεφθώ γιατρό της εταιρείας για τα περαιτέρω, γιατί είμαι κλεισμένος σπίτι απ τις 2 Ιουλίου. 

Αν είναι fake news, το κρίμα στο λαιμό του Πρώτου Φλέματος, δεν είναι η πρώτη φορά. Σε τι αποσκοπεί η δημοσίευση όμως; 

Για τον Quadra, η ...καζούρα στους πιστούς γίνεται με σκοπό να χουν το νου τους. Εγώ ο "άπιστος" κι ενώ παίρνω μέτρα, κόλλησα αλλά μάλλον τη σκαπούλαρα.

Στους "πιστούς" γενικότερα περιλαμβάνεται κι η μάνα μου και ένα σωρό άλλοι δικοί μου, οι περισσότεροι μεγαλύτερης ηλικίας και χειρότερης υγείας. Είχαν τη φώτιση να προστατευθουν απ την πολυκοσμία μέχρι τώρα κι ελπίζω έτσι να συνεχίσουν. Όχι όμως και να θεωρείται η θρησκοληψία μέτρο πολιτισμού. Αυτές τις μέρες είδαμε και βίντεο από ελληνική ενορία στον Καναδά, που ξεσπουν σε αποδοκιμασίες οι πιστοί όταν τους ανακοινώνει ο ιερέας ξεχωριστό κουταλάκι στη θεία κοινωνία σαν μέτρο προστασίας. Αν δεν είναι fake κι αυτό, απέχει λίγο απ τον πολιτισμό. 

Δεν έχω διάθεση να κοροϊδεψω κανένα. Να μην γίνει ο παραλογισμός και η θρησκοληψία το κανονικό φοβάμαι, γι αυτό κατακρίνω τέτοιες συμπεριφορές. 

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 4 ώρες 51 λεπτά
Storm wrote:

Storm wrote:

Δεν σου προσέφεραν οι ίδιοι μάσκα; 

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Storm wrote:

Δεν σου προσέφεραν οι ίδιοι μάσκα; 

Εννοείται πως όχι. Ρώτησα αν είναι υποχρεωτική, μου είπαν ΝΑΙ.  Είχαν κλείσει όλες τις μπάρες εισόδου και επέτρεπαν την είσοδο μόνο από μία. Εκεί έπαιρνες χαρτί εισόδου με αύξοντα αριθμό. Όποιος δεν είχε μάσκα έφευγε νευριασμένος. Νευριασμένοι όμως ήταν και οι υπάλληλοι και κακοδιάθετοι. Δεν μου κάνει εντύπωση. Τους πέταξε το μπαλάκι της αστυνόμευσης ο υπουργάρας και αυτός βγαίνει στα κανάλια και κάνει δηλώσεις για να του πούμε "Μπράβο κύριε υπουργέ. Μπράβο στην κυβέρνηση. Μπράβο."

Τις ίδιες μακακίες δεν έκαναν και με τα γυμναστήρια; Τελικά τι κατάλαβαν; Κάποια έκλεισαν οριστικά, κάποια θα ανοίξουν άγνωστο πότε και κάποια υπολειτουργούν και μέσα βαράνε μύγες. Πριν λίγο γύρισα από το γυμναστήριο.

1600 τετραγωνικά μέτρα γυμναστήριο και μέσα ήμασταν 6 πελάτες χαμένοι σε διάφορα σημεία τριών ορόφων και ο ιδιοκτήτης σε μία γωνία να κλαίει για τα χρέη που πρέπει να πληρώσει. Πως το ξέρω ότι ήμασταν 6 πελάτες; Μα, από το παρουσιολόγιο... Έφυγα και έμειναν 5 πελάτες.

Και τώρα που είπα για χρέη. Μου έδειξε ο ιδιοκτήτης του γυμναστηρίου τον λογαριασμό ΔΕΗ της περιόδου που ήταν κλειστό το γυμναστήριο. Όταν είδα τον λογαριασμό έπαθα καρδιακή προσβολή. 6 euro το κόστος του ρεύματος και 2800euro τα δημοτικά τέλη του Δήμου Χαλανδρίου!!!!!!!!!!... surprise

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Όπως εξήγησε η καθηγήτρια Επιδημιολογίας, Αθηνά Λινού, τα σούπερ μάρκετ έχουν κλιματισμό και δεν αερίζονται από πουθενά με φυσικό τρόπο, οπότε μοιραία ανακυκλώνεται αέρας βεβαρημένος πιθανόν με ιικό φορτίο. Τα μικρά εμπορικά συνήθως αερίζονται και με φυσικό τρόπο, αλλά ο πελάτης σπάνια μένει μέσα για πολλή ώρα, ενώ στο σούπερ μάρκετ ο μέσος καταλανωτής παραμένει για 15-30 λεπτά.

Φαντάζομαι, ότι πριν το πει αυτό η καθηγήτρια απευθύνθηκε σε ειδικούς έτσι;;

Ή απλά το θεωρεί δεδομένο ώστε να δικαιολογήσει την απόφαση;

Ρητορικά τα ερωτήματα.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo