Ιατρικά θέματα & πρώτες βοήθειες

criuser
Last seen: Πριν από 12 ώρες 24 λεπτά
Ο φασισμός παιδιά , ΔΕΝ είναι

Ο φασισμός παιδιά , ΔΕΝ είναι καπιταλισμός . Σοσιαλισμός είναι . Απλά είναι σε εθνικό επίπεδο και όχι σε διεθνές .

Και επειδή κάποιοι θα μας πουν για τους βιομήχανους επί υπαρκτού φασισμού , γιατί και αυτοί μπορεί να λένε τις μλκιες ότι στο ιδανικό φασιστικό σύστημα κάθε ένας Πατριώτης όμως , θα έχει ανάλογα με τις ανάγκες του...laugh, οι βιομήχανοι λοιπόν εκεί ήταν σε συγκεκριμένες θέσεις και είχαν συγκεκριμένο έλεγχο από τον Ηγέτη , δεν αποφάσιζαν από μόνοι τους και δεν θα επιβίωναν αν έκαναν του κεφαλιού τους . 

Μην μπερδεύετε λοιπόν τα διάφορα σοσιαλιστικά συστήματα , είτε εθνικά , είτε διεθνικά , με την ταλαίπωρη την Αστική Δημοκρατία . Γιατί αυτή μπορεί να έχει θέματα , που προκύπτουν κυρίως από τις επιλογές μας σαν ψηφοφόροι , αλλά παραμένει ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ .

Την εποχή του Ψυχρού πολέμου , είχαμε και εδώ διάφορα "ανέκδοτα" που σατίριζαν τον Υπαρκτό . Πιστεύω και εκεί θα είχαν τα αντίστροφα .... Ισως έδιναν και εξετάσεις αν τα ήξεραν καλά...angel

Ελεγαν λοιπόν ότι εγκαινιάστηκε στην Μόσχα ένα υπερσύγχρονο νοσοκομείο πλήρως αυτοματοποιημένο . 

Εμπαινε ο ασθενής στην ρεσεψιόν , έβλεπε τα τμήματα που ήθελε , ακολουθούσε τις γραμμές και έμπαινε στις διάφορες ειδικότητες , όλο και πιο εξειδικευμένες . Οταν έφτασε εκεί που έπρεπε , είχε δύο πόρτες . Για τα μέλη του Κόμματος έλεγε η μία . Για τα Μη μέλη του Κόμματος έλεγε η άλλη . Ο τυπάκος ήταν απλό ανθρωπάκι και δεν ήταν μέλος του Κόμματος . 

Οπότε πήγε στην πόρτα για τα μη μέλη . Την άνοιξε και .................βρέθηκε έξω από το νοσοκομείο....cool

up
7 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 1 δευτερόλεπτο
Γιατί δίνεις πόνο ? Δεν

Γιατί δίνεις πόνο ? Δεν λυπάσαι καθόλου ?

up
7 users have voted.
piliourits
Last seen: Πριν από 2 ώρες 52 λεπτά
ΟΚ μάγκες, συνεχίστε να

ΟΚ μάγκες, συνεχίστε να επαινείτε τον νεοφιλελεύθερο καπιταλισμό και να μας λέτε πόσο καλυτερότερος είναι από συστήματα που δεν υπάρχουν πια, και που ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΉΤΗΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΕ ΩΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ! 

Καπιταλιστές Δον Κιχώτες με τρύπια βρακιά πολεμάνε και νικάνε κομμουνιστικούς ανεμόμυλους...

Για να επιστρέψουμε στο ζήτημα της υγείας, η εξέλιξη του αριθμού θανάτων από τη 1η ως τη 15η μέρα σε Ιταλία που δεν έκαναν τίποτα, και Αγγλία που εφαρμόζουν τακτική ανοσίας αγέλης, δηλαδή δεν κάνουν τίποτα (φτηνή και σίγουρη νεοφιλελεύθερη τακτική).

(ΑΝ σταματήσω να βρίζω και καταφέρω να ανεβάσω φωτογραφία απ' το κινητό σε αυτό εδώ το πράμα...)

https://ibb.co/tH8kg21

Και Ευρωπαϊκή Αλληλεγγύη των καπιταλιστών νεοφιλελεύθερων εταίρων στο ευρώ...

https://ibb.co/7RFPggV

Υποσημείωση: 

Σε όλες - μα όλες - τις διαδικτυακές πολιτικές συζητήσεις, οι αγαπητοί δεξιοί συμπεριφέρονται το ίδιο. Δεν θέλουν, δεν μπαίνουν στον κόπο, δεν μπορούν, δεν υπάρχουν, επιχειρήματα να χρησιμοποιήσουν υπέρ του καπιταλισμού; Όποιος τον κακολογήσει, εν μέσω μιας παγκόσμιας κατάστασης που πάει απ' το καλό στο χειρότερο, χαρακτηρίζεται Κομμουνιστής και αγωνίζονται να μας πείσουν τί τυχεροί είμαστε που γλυτώσαμε το σοβιέτ, άσχετα αν οι μισοί σημερινοί γονείς με παιδιά 30άρηδες γεννήθηκαν μετά την πτώση του υπαρκτού... περασμένα μεγαλεία (του καπιταλισμού) και διηγώντας τα να κλαις... και μαζεύονται δύο τρεις μαζί να αλληλουποστηριχθούν εναντίον του ...κακομοίρη που ...στιγμάτισαν ως κομμουνιστή. Διασκεδαστικό να βλέπουμε δεξιούς, ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΟΥΣ, εν δράση... "σας πάω" πιο πολύ κι απ' τον παμακάριστο...

up
9 users have voted.
criuser
Εντάξει η πολιτικοποίηση του

Εντάξει η πολιτικοποίηση του κορωνοϊού , υπερβαίνει το μέτρον της γελοιότητος . Ασε που είναι και βασιλικός ο ιός , οπότε καλά του κάνει η μεγάλη σοσιαλιστική επανάσταση...laugh

Μας λες ότι δεν βάζουμε επιχειρήματα υπέρ του καπιταλισμού . Μα τι επιχειρήματα να βάλεις , όταν είναι το μόνο σύστημα που επιβιώνει με οικονομικούς όρους . Δεν υπάρχουν επιχειρήματα όταν δεν υπάρχουν δύο πράγματα τουλάχιστον για σύγκριση .

Αλλωστε δεν πρόκειται καν περί συστήματος , αλλά για τον τρόπο ζωής του ανθρώπου που είναι εξ ορισμού ανταγωνιστικός και Ανω Θρώσκων ... Αυτός ο τρόπος ζωής έχει αδυναμίες που άπτονται του γεγονότος ότι ο άνθρωπος έχει αδυναμίες . Αρρωσταίνει , παίρνει λάθος αποφάσεις , έχει εμμονές , άγνοια και διάφορα άλλα τέτοια . Εκεί έρχεται η πολιτική και η κοινωνία που αφού εξασφαλίζει αρχικά Αμυνα και Ασφάλεια , μετά εξασφαλίζει Δικαιοσύνη , Ισονομία και Ισοπολιτεία και μετά από το πλεόνασμα της προσπαθεί να βοηθήσει τους Ατυχους συνανθρώπους . Αυτό το πλεόνασμα όμως το διεκδικούν πολλοί . 

Αλλά εκτός από τους Ατυχους , υπάρχουν και οι Ικανοί και οι Τυχεροί . Αυτοί έχουν την δυνατότητα στον καπιταλισμό να βελτιώσουν την θέση τους . Αντίθετα στον Υπαρκτό , αρκούσε να ήσουν μέλος του Κόμματος για να βελτιώσεις την θέση σου . Οπως και στο αδελφάκι του Υπαρκτού , τον Μαύρο Σοσιαλισμό . Και εκεί το Κόμμα καθάριζε για τους ανόητους και τους μικρούς . 

Τι επιχειρήματα λοιπόν να πούμε για το Αυτονόητο ? 

up
8 users have voted.
piliourits
Επιχειρήματα για το πόσο καλή

Επιχειρήματα για το πόσο καλή υγεία και περίθαλψη και συστήματα φέρνει ο καπιταλισμός. Πόσο καλά ανταποκρίνεται το σύστημα στη τρέχουσα κρίση. Τα άλλα συστήματα τότε παρελθόντος, αυτά που έχουν καταρρεύσει, τί σκοπό εξυπηρετούν και τα βάζετε στη κουβέντα; Αφήστε τα απ' έξω. 

up
6 users have voted.
criuser
Μα αυτό σου λέω . Δεν έχουμε

Μα αυτό σου λέω . Δεν έχουμε άλλο για σύγκριση . 

Οπότε απλά μιλάμε για τις αδυναμίες του μόνου συστήματος από την τελειότητα . Εκεί είναι ο ρόλος της πολιτικής για τον χειρισμό του πλεονάσματος . Αλλά συνήθως εδώ προηγούνται οι ξύστες σε αυτό και όχι η υγεία , οπότε όταν γίνεται η στραβή , έχουμε θέματα...

up
7 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 1ημέρα 2 ώρες
..........

var i:integer;

begin

i:=1;

while i<10 do

begin

i:=i+1;

i:=i-1;

end;

end.

up
6 users have voted.
InsaneDriver
Last seen: Πριν από 12 λεπτά 43 δευτερόλεπτα
Για να ξερουμε τι λεμε. 

Για να ξερουμε τι λεμε. 

Στο ανδρο του καπιταλισμου, USA, οπου υπαρχει το πιο προηγμενο συστημα υγειας, εχουν 100.000 κρεβατια ΜΕΘ.

Χτες βγηκε μια μελετη εκει, οπου περιεγραφε τι θα συμβει χωρις μετρα προστασιας. Θα νοσησουν 60 μυρια Αμερικανοι, θα χρειαστουν 1 μυριο προσβαση σε ΜΕΘ.

Τι σημαινει αυτο? 9 στους 10 θα μεινουν εκτος ΜΕΘ, στο πιο προηγμενο συστημα χωρας, γιατι κανενα συστημα υγειας παγκοσμιως δεν ειναι προετοιμασμενο για πανδημιες.

up
1 user has voted.
wantone
Last seen: Πριν από 10 ώρες 26 λεπτά
InsaneDriver wrote:

InsaneDriver wrote:

Για να ξερουμε τι λεμε. 

Στο ανδρο του καπιταλισμου, USA, οπου υπαρχει το πιο προηγμενο συστημα υγειας, εχουν 100.000 κρεβατια ΜΕΘ.

Χτες βγηκε μια μελετη εκει, οπου περιεγραφε τι θα συμβει χωρις μετρα προστασιας. Θα νοσησουν 60 μυρια Αμερικανοι, θα χρειαστουν 1 μυριο προσβαση σε ΜΕΘ.

Τι σημαινει αυτο? 9 στους 10 θα μεινουν εκτος ΜΕΘ, στο πιο προηγμενο συστημα χωρας, γιατι κανενα συστημα υγειας παγκοσμιως δεν ειναι προετοιμασμενο για πανδημιες.

Δεν εχουν οι ΗΠΑ το ποιο προηγμενο συστημα υγειας. Ακριβως το αντιθετο. Το συστημα τους ειναι ιδιωτικο με περιορισμενες καλυψεις και ειναι πανακριβο. Κοστιζει 7 φορες το συστημα αλλων χωρων. Της Γαλλιας θεωρειται πολυ ανωτερο για παραδειγμα. Του Καναδα ειναι ανωτερο, δωρεαν για ολους και κοστιζει και πολυ λιγοτερα.

up
4 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 57 δευτερόλεπτα
Α, καλα piliourit, άμα το

Α, καλα piliourit, άμα το πάμε ετσι και είναι απλά να αφοριζουμε κι εγώ είμαι τόσο καπιταλιστής όσο είσαι κι εσύ. Ας πούμε εγώ δηλωνω υπέρ της πεφωτισμένη ολιγαρχίας που θα κατευθύνει τα παντα κεντρικά υπερ του γενικοτερου καλου της ανθρωπότητας. Τωρα τι να κανουμε που δεν υπαρχει αυτό το σύστημα, μπορουμε όμως να βρίζουμε τους καπιταλιστές που δεν έχουν φτιάξει ΜΕΘ για όλους μέχρι να βαρεθούμε.

up
5 users have voted.
polo2002
Last seen: Πριν από 4 μήνες 2 εβδομάδες
νεκρή τών 41

που πέθανε στο σπίτι της ακολουθώντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του γιατρού της (λένε)

https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/988368/koronoios-kastoria-psahnoun-apadiseis-oi-suggeneis-gia-ton-thanato-tis-41hronis-miteras/

Αντίστοιχες οδηγίες έχει πάρει και ο καρδιοπαθής κουνιάδος μου που έχει δέκατα εδώ και 1 βδομάδα. Και ανησυχεί. Δίκαια, μάλλον. Τελικά αυτοί στον ΕΟΔΥ ξέρουν τι κάνουν ; Και αν όχι, τι θα γίνει οταν αυτό γίνει αντιληπτό ;

up
6 users have voted.
21 Quadra
Εγώ έφτιαξα το δικό μου όπλο

Εγώ έφτιαξα το δικό μου όπλο για τον Κορώνη, ας τολμήσει να έρθει κατα΄δω και τα λέμε....τε α τετ 

up
6 users have voted.
InsaneDriver
Last seen: Πριν από 12 λεπτά 43 δευτερόλεπτα
wantone wrote:

wantone wrote:

InsaneDriver wrote:

Για να ξερουμε τι λεμε. 

Δεν εχουν οι ΗΠΑ το ποιο προηγμενο συστημα υγειας. Ακριβως το αντιθετο. Το συστημα τους ειναι ιδιωτικο με περιορισμενες καλυψεις και ειναι πανακριβο. Κοστιζει 7 φορες το συστημα αλλων χωρων. Της Γαλλιας θεωρειται πολυ ανωτερο για παραδειγμα. Του Καναδα ειναι ανωτερο, δωρεαν για ολους και κοστιζει και πολυ λιγοτερα.

Δεν εγραψα δωρεαν. Προηγμενο απο αποψη κρεβατιων, θεσεων κτλπ

up
8 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 10 ώρες 26 λεπτά
InsaneDriver wrote:

InsaneDriver wrote:

wantone wrote:

InsaneDriver wrote:

Για να ξερουμε τι λεμε. 

Δεν εγραψα δωρεαν. Προηγμενο απο αποψη κρεβατιων, θεσεων κτλπ

Τοσα χρηματα που ζητουν εχει καποιο πλεονεκτημα οτι εχουν δυνατα νοσοκομεια με την τελευταια τεχνολογια.

Το ιδιωτικο συστηματα τους φαινεται οτι δουλευει καλυτερα τωρα γιατι κανουν μαζικα τεστς ενω πχ ο Καναδας εχει το δικο μας συστημα (μονο αν εισαι σοβαρα και πας νοσοκομειο, αν προλαβεις, θα σου κανουν).

up
6 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 1ημέρα 6 ώρες
Επίκαιρο το θέμα. Δεν ξέρω αν

Επίκαιρο το θέμα. Δεν ξέρω αν έχει άλλος από εδώ παρόμοια συμπτώματα.

Εδώ και τρεις μέρες μου έχουν εμφανιστεί τα πρώτα προβλήματα από την ξαφνική αλλαγή τρόπου ζωής.

Έχει συνηθίσει το σώμα μου τρεις φορές την εβδομάδα να γυμνάζεται σε γυμναστήριο (πολύ τρέξιμο σε διάδρομο, βάρη/όργανα και κοιλιακοί). Αυτό το ακολουθώ πιστά από το 2000.

Και ξαφνικά κόπηκε. Τα έκλεισαν και αυτά.

Και πλέον: Ξαφνικές κράμπες στα άκρα των ποδιών ειδικά την ώρα του ύπνου, νευρόπονοι στα πόδια, αίσθηση χαμηλής ενέργειας, πόνοι στους ώμους, στη πλάτη, στη μέση, ατονία.

Είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσει δραματική αύξηση βάρους...

Περιττό να πω ότι τα έχω πάρει στο κρανίο όσο δεν πάει άλλο.

up
6 users have voted.
21 Quadra
Με το μαγνήσιο πως τα πας ? 

Με το μαγνήσιο πως τα πας ? 

up
8 users have voted.
21 Quadra
Είναι δυνατόν να πάρει κανείς

Είναι δυνατόν να πάρει κανείς στα σοβαρά αυτόν που έγραψε αυτό το κείμενο ?
έχει η Κούβα δίπλα της μια Ιταλία, μια Ευρώπη με τόσα κρούσματα ? Ένα απομονωμένο νησή που δέχεται μόνο λίγους τουρίστες να μας λέει ότι έχουμε τον ίδιο πληθυσμός άρα είμαστε το ίδιο και εμείς να έχουμε τόσα πολλ'ά κρούσματα και η Κούβα τόσα λίγα ?

Έλεος πια με τους ιδεοληπτικούς δημοσιογράφους που ακόμα και αυτή την ώρα ρίχνουν το δικό τους δηλητήριο. Δεν μειώνω καθόλου το ιατρκό δυναμικό της Κούβας σε όλο της το φάσμα, αλλά με ενοχλεί η λανθασμένη σύγκριση, θα μπορούσε ο - κύριος - αυτός να εξυμνήσει την Κούβα και το ιατρικό της επιτυχημένο πρόγραμμα χωρίς να κάνει την σύγκριση με την Ελλάδα γιατί φαίνεται καθαρά ο μειωδοτικός σκοπός που γίνεται αυτή η σύγκριση.

https://www.news247.gr/kosmos/koyva-perifani-paradeigma-pros-mimisi-sti-machi-kata-koronoioy.7609149.html?utm_source=News247&utm_medium=MintaXasete_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4

up
5 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 9 ώρες 8 λεπτά
Storm wrote:

Storm wrote:

Έχει συνηθίσει το σώμα μου τρεις φορές την εβδομάδα να γυμνάζεται σε γυμναστήριο (πολύ τρέξιμο σε διάδρομο, βάρη/όργανα και κοιλιακοί). Αυτό το ακολουθώ πιστά από το 2000.

Και ξαφνικά κόπηκε. Τα έκλεισαν και αυτά.

Και πλέον: Ξαφνικές κράμπες στα άκρα των ποδιών ειδικά την ώρα του ύπνου, νευρόπονοι στα πόδια, αίσθηση χαμηλής ενέργειας, πόνοι στους ώμους, στη πλάτη, στη μέση, ατονία.

Λογικά και αναμενόμενα αυτά που περιγράφεις! Γιατί δεν συνεχίζεις την γυμναστική (εγώ αυτό κάνω). Μπορείς άνετα να τρέξεις έξω όσο θές και επίσης σπίτι υπάρχουν πολλές ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με το βάρος του σώματός σου όπως και κοιλιακούς.

up
6 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Mε το μαγνήσιο πως τα πας ? 

Δεν έχω ιδέα. Πρέπει κάποια στιγμή να κάνω εξετάσεις. Αλλά να δούμε πότε. Μάλλον όταν πάρω σύνταξη και δεν θα πρέπει να δίνω στρατιωτική αναφορά στον ένα και στον άλλο για την προσωπική μου ζωή.

Fanis75 wrote:

Λογικά και αναμενόμενα αυτά που περιγράφεις! Γιατί δεν συνεχίζεις την γυμναστική (εγώ αυτό κάνω). Μπορείς άνετα να τρέξεις έξω όσο θές και επίσης σπίτι υπάρχουν πολλές ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με το βάρος του σώματός σου όπως και κοιλιακούς.

Σόρυ αλλά έχω συνηθίσει την γυμναστική σε γυμναστήριο, οπότε αυτά δεν μου ταιριάζουν καθόλου.

Αν είχα ποδήλατο ευχαρίστως να έβγαινα έξω και να έκανα τεράστιες βόλτες με ένταση. Αυτό μάλιστα.

Αλλά μετά το στραπάτσο που έφαγα όταν μου έκλεψαν και τα δύο ποδήλατά μου, έχω απογοητευτεί εντελώς.

up
6 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 9 ώρες 8 λεπτά
Μια διαφορετική ιατρική άποψη

Μια διαφορετική ιατρική άποψη:

https://www.enimerotiko.gr/plus/ygeia/isos-vrethoyme-antimetopoi-me-to-fiasko-toy-aiona-proeidopoiisi-apo-ellina-kathigiti-iatriki-sto-stanfornt/

Χωρίς να είμαι γιατρός, η λογική μου με κάνει να συμφωνώ μαζί του.

up
8 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Και σε προηγούμενη σελίδα

Και σε προηγούμενη σελίδα είχα αναφέρει τον Τζων Ιωαννίδη που είχε βγει στον ΑΝΤ1 και τα είχε πει αυτά. Βγήκε νομίζω σε άλλο ένα κανάλι. Δεν τους άρεσε η άποψή του.

Εγώ τα συμπεράσματά μου πάντως, για όλη αυτή την κατάσταση, τα έχω βγάλει.

Περιμένω να δω ποιος ή ποιοι στο τέλος θα πληρώσουν το λογαριασμό και εντός χώρας και εκτός χώρας.

up
5 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 57 δευτερόλεπτα
Τον διάβασα και τον άκουσα σε

Τον διάβασα και τον άκουσα σε πιο πρόσφατες συνεντεύξεις. Κωλοτούμπας και αυτός αφού τον άκουσα να δηλώνει καθαρά ότι δεν είναι λαθος τα μέτρα. Γενικώς ποτέ δεν είπε ότι είναι λάθος. Αυτό που έλεγε είναι ότι μας χρειάζονται πολύ περισσότερα τεστ για να ξέρουμε με ακρίβεια την έκταση της προσβολής στον πληθυσμό (άλλο 50 διασωληνωμένοι σε 1000 κρούσματα, άλλο σε 1000000 κρούσματα) ώστε να ξέρουμε αν παίρνουμε σωστές αποφάσεις. Αλλά από την στιγμη που δεν ξέρουμε, καλά κάνουμε και πάμε με την "safe" προσέγγιση (δηλ μέτρα περιορισμού).

Επειδή κυκλοφορεί πολύς "θόρυβος", κάπου διαβάζω ότι το UK "υποβάθμισε την ασθένεια" από "ύψιστου κινδύνου" (οπότε τι σκ@τ@ θέλουμε τα μέτρα). Το UK ακριβώς υποβάθμισε την ασθένεια από μέγιστου κινδύνου (π.χ. Έμπολα) σε μικρότερου ώστε να μπορεί (κατά τους νόμους τους) να στείλει συμβάντα σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας, αλλιώς μπορούσε να χρησιμοποιήσει μόνο 2-3 ειδικευμένα. Όλοι λένε ότι ο ιός δεν είναι όντως τόσο φονικός, το θέμα είναι ότι είναι μεταδοτικός και υπερφορτώνει τα συστήματα υγείας.

Προσθέτω ότι όλοι οι συνωμοσιολόγοι πρέπει να μας εξηγήσουν τι γίνεται στην Ιταλία. Η οποία είναι απολύτως πραγματικό και υπαρκτό παράδειγμα. εκτός και αν υποθέσουμε ότι ο κόσμος παθαίνει έτσι κι αλλιώς και μια παγκόσμια συνωμοσία τα μαγειρεύει και μας μεταδίδει ότι πεθαίνουν από κορονωιό.  Και ότι η επιλογή ασθενών στο ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει είναι "fake news". Η οποία Β. Ιταλία για να καταλαβαινόμαστε, ήταν μέρος που φεύγανε γιατροί και νοσοκόμοι από την δική μας ψωροκώσταινα για να πάνε να κάνουν σεμινάρια και να επιμορφωθούν.

up
6 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 51 λεπτά 18 δευτερόλεπτα
Ίσως πω βλακεια αλλά θεωρώ

Ίσως πω βλακεια αλλά θεωρώ πως θα έπρεπε να δουν τι κοινό έχουν όσοι νοσησαν όπως ομάδα αίματος κλπ. Γιατί μου είναι περίεργο εδώ στην Άρτα που πήγε το κρούσμα 14 άτομα νοσηλευτικό χωρίς μάσκες γάντια να βγήκαν όλοι αρνητικοί το χωριό που ζούσε ο άνθρωπος και είχε επαφές να μην υπάρχει άλλο κρούσμα και άλλα τέτοια παραδείγματα που βλέπουμε να ζουν στο ίδιο σπίτι ο ένας θετικός ο άλλος αρνητικός. 

up
7 users have voted.
21 Quadra
O κύριος Ιωαννίδης φάσκει και

O κύριος Ιωαννίδης φάσκει και αντιφάσκει, λέει ότι είναι σωστό μέτρο να κλείσουν τα σχολεία, αλλά όλα τα άλλα και η κυκλοφορία να είναι ελεύθερα, θέλει να μας τρελάνει ο άνθρωπος ?

Η εξάπλωση σταματάει μόνο αν δεν έχουμε επιμόλυνση από άνθρωπο σε άνθρωπο, άρα όλοι μέσα για ένα διάστημα. Όσες χώρες ακολούθησαν το μοντέλο Ιωαννίδη μετράνε πολλά θύματα και θα μετρήσουν και άλλα.

Το κείμενο είναι παλιό και μιλάει για 7 μόλις θανάτους στην Αμερική σήμερα που είναι 1000 ας βγεί να πεί τα ίδια να δούμε, γιατί τώρα δεν μιλάει ? 

Βιάστηκε να μιλήσει και όσα είπε σήμερα φαίνονται ανόητα, αυτή είναι η μοίρα των βιαστικών σε τόσες μεγάλες υποθέσεις, ήθελε και αυτός το 15΄του διασημότητας αν και δεν την χρειαζόταν καθόλου, τώρα έκανε ζημιά στον εαυτό του.

Έχει πεί πολλά που σήμερα δεν στέκονται σε σοβαρή ανάλυση.

up
6 users have voted.
piliourits
Καταλαβαίνω τις επιστημονικές

Καταλαβαίνω τις επιστημονικές-τεχνικές ανησυχίες του ειδικού, αλλά αυτά που λέει θα είχαν αξία, αν μίσθωνε ένα ιδιωτικό τζετ ελλείψει αερογραμμών, και πήγαινε στο Μιλάνο να τα εκφωνήσει αυτά σε ένα αμφιθέατρο πλησίον του σημείου που συγκεντρώνουν τα φέρετρα... Και να μας έλεγε στις στατιστικές του ένα άλλο μέγεθος απολύτως μετρήσιμο: πόσες προγραμματισμένες επεμβάσεις σε καρδιοπαθείς κλπ. ασθενείς έγιναν σε αυτή την περίοδο στην επαρχία που έπληξε ο ιός ή αφέθηκαν κι αυτοί στη μοίρα τους. Γιατί τα φέρετρα, είναι απολύτως μετρήσιμο μέγεθος, κι ας μην ξέρουμε πόσοι ακριβώς είναι φορείς.

Να τα τοιχοκολλήσει αυτά να τα διαβάζουν σε ένα κέντρο αιμοκάθαρσης που κρατιούνται στη ζωή για χρόνια με επισκέψεις ανά βδομάδα κλπ. Κι αν αφήναμε τα παιδιά στα σχολεία να αποκτήσουν ανοσία αγγέλης (όταν το διαβάζω, πάντα το μυαλό μου πάει στο ότι μας βλέπουν σα ζώα οι κυβερνώντες) και μετά διαπιστώναμε πως είχαμε κάνει σφάλμα, θα έβγαινε κανένας σέξυ γκόμενος πρωθυπουργός να μας πει "συγνωμή, λάθος!" 

Αν είχαν χάσει οι σύμμαχοι τον Πόλεμο (που κέρδισαν για λογαριασμό τους τα κομμούνια), και τώρα βασίλευε στην Ευρώπη the Μan in the High Castle, θα είχε νόημα αυτή η συζήτηση και θα μπορούσε να αποφασιστεί έμμεσα να κάνουμε μια εκκαθάριση των εθνών από άρρωστους και "ελλατωματικούς" να μης μας επιβαρύνουν τη ράτσα. Αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, τον κερδίσαμε τον τελευταίο μεγάλο πόλεμο, οπότε μπράβο του, του γκόμενου, που πήρε μέτρα κουτσά στραβά και θα επιζήσουν μερικοί παραπάνω απ' τους "καταδικασμένους"...

up
6 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo