Διάφορες Τεχνικές απορίες..........

tesa54
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 11 ώρες
YEM ευχαριστώ αλλά όχι δεν

YEM ευχαριστώ αλλά όχι δεν άλλαξε πρόσφατα λάστιχα. Το νέο στοιχείο του προβλήματος είναι πως παρατήρησε πιτσιλιές αντιψυκτικού από την τάπα του ψυγείου δεξιά κι αριστερά στο χώρο του κινητήρα. 

up
6 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 ώρες 11 λεπτά
Ερχεται.....
up
4 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 10 λεπτά
Είναι φυσιολογικό?

Είναι φυσιολογικό?

https://ibb.co/StZ09Fx

up
4 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 10 ώρες 12 λεπτά
Oι περιπτώσεις είναι δύο,

Oι περιπτώσεις είναι δύο, είτε έχει φλατζάρει είτε έχει πολύ υγρασία η περιοχή, παρατήρησε το όταν είναι σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, αν είναι φλάτζα θα υπάρχει αυτό ακριβώς, αν είναι από υγρασία θα έχει εξαφανιστεί.

Αν είναι φλάτζα δοκίμασε να ξανασφίξεις το καπάκι ( την κυλινδροκεφαλή ) και ίσως την γλυτώσεις αν είναι πολύ πρόσφατο, το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές πως γίνεται, αν δεν θυμάσαι να σου το ξαναπώ.

up
4 users have voted.
W202 AMG
Quadra 21 ευτυχώς είναι το

Quadra 21 ευτυχώς είναι το διαφορικό στη φωτό.

Ο αφρισμος μου έκανε εντύπωση μετά από 8 km με 80-90χαω ,παρκαρα,έβαλα υγραέριο , πλήρωσα και μετά το βάλα στη ράμπα να ρίξω motorkote.Με σχετικό ψάξιμο είδα ότι είναι είτε φυσιολογικό είτε οι βαλβολινες διαλύθηκαν.

Ίσως απλά έτυχα στην περίπτωση κ το παρατήρησα σαν φαινόμενο.Παντως η τάπα που ήταν γεμάτη αφρό και την σκούπισα ήταν σίγουρα σκέτη βαλβολινη χωρίς νερό, νομίζω φαίνεται στη φωτό με ζουμ ότι είναι λάδι σκέτο παρά σαν μαγιονέζα.

Οι βαλβολινες έχουν 25.000km, ανοιχτό διαφορικό.

up
4 users have voted.
super@t
Εικόνα super@t
Last seen: Πριν από 18 ώρες 58 λεπτά
(Δεν υπάρχει θέμα)

up
5 users have voted.
mairy_
Εικόνα mairy_
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
Γενικες Αποριες

Καλημερα σας! Ειμαι καινουριο μελος της ομαδας κι ερχομαι με πολλες αποριες. Επειδη σκοπευω μελλοντικα να ασχοληθω με τον χωρο του αυτοκινητου θα ηθελα να τις λυσω κιολας, σε πρωτη φαση θεωρητικα γιατι δυστυχως δεν ειχα την ευκαιρια να ασχοληθω σε πρακτικο επιπεδο. 

Μια πρωτη απορια που προκυπτει αφου πηρα τιμονι στα χερια μου (στα 26 μου, λιγο καθυστερημενα) ειναι η εξης: Γιατι τα αυτοκινητα μεγαλυτερου κυβισμου ανεβαζουν πιο αργα στροφες και αρα συγκριτικα με εκεινα μικρου κυβισμου αλλαζεις πιο αργα ταχυτητα? Επισης σαν δευτερο θα ηθελα να μου πειτε καποιο site που θα μπορουσα να ενημερωθω για τις κατηγοριες και δισφορες κινητηρων δηλ tfsi, tdi κλπ.. 

Να σημειωσω οτι ναι μεν γνωριζω ηδη καποια πραγματα και τωρα βρισκομαι στη φαση που τα βαζω στη σειρα. Επισης απο τον επομενο μηνα ξεκιναω μια σχολη με βαση τη μηχανολογια αυτοκινητου στο εξωτερικο αλλα θελω να παω λιγο διαβασμενη wink  

Ευχαριστω εκ των προτερων.

up
5 users have voted.
W202 AMG
Συνήθως έχουν πιο μακριές

Συνήθως έχουν πιο μακριές σχέσεις.

up
4 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 10 ώρες 12 λεπτά
Oι μεγαλύτεροι σε κυβισμό

Oι μεγαλύτεροι σε κυβισμό κινητήρες έχουν μεγαλύτερα και άρα βαρύτερα κινούμενα μέρη, αυτό σαν βασική αρχή, γιατί υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορεί να ακυρώσουν αυτή την βασική αρχή και να στροφάρουν ευκολότερα από ένα μικρότερο σε κυβισμό κινητήρα.

Για να κατανοήσεις τους TFSI / TDI και άλλους μοντέρνους κινητήρες πρέπει να κατανοήσεις τι είναι ο κινητήρας εσωτερικής καύσης και μετά να προχωρήσεις στις εξειδικεύσεις τους.

Ρίξε εδώ μια ματιά, ξεκίνα από τον κινητήρα Otto και μετά πέρνα στους άλλους τύπους, στο νετ υπάσρχουν απαντήσεις για όλες τις απορίες και σε όλες τι;ς γλώσσες, ένα άλλο site είναι το caroto.gr

Είναι από μετάφραση από άτομα που δεν γνωρίζουν καλά την ορολογία και είναι λίγο αστείο για τους μυημένους

https://avtotachki.com/el/dvigatel-chto-takoe-dvigatel-vse-tipy-dvigatelej/

Αυτό είναι δικό μας ελληνικό

https://www.caroto.gr/

up
4 users have voted.
BASSstarlet
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
Ποιά είναι η γνώμη σας, για

Ποιά είναι η γνώμη σας, για την ταινία (τιτανίου) που τυλίγεται στην εξάτμιση;

Θέλω να περιορίσω τη ζέστα (που λένε οι γιαγιάδες!) που περνάει στην καμπίνα.

up
4 users have voted.
W202 AMG
Πως θερμαίνεται η καμπίνα από

Πως θερμαίνεται η καμπίνα από την εξάτμιση?Αν βρέχεται+αλάτι θα επιταχύνει τρέλα το σκουριασμα .Κάνει δουλειά ωστόσο.

up
2 users have voted.
BASSstarlet
Την  ζέστη την καταλαβαίνω να

Την  ζέστη την καταλαβαίνω να έρχεται γύρω από την περιοχή του χειρόφρενου.

Και καλά, αυτό είναι παλιό, αλλά το έχω συναντήσει και σε νεότερα.

up
2 users have voted.
W202 AMG
Δεν υπάρχει αλουμινοπροστασια

Δεν υπάρχει αλουμινοπροστασια σε όλο το μήκος? Μήπως έγινε κάποια εργασία και κάτι λείπει?

up
3 users have voted.
BASSstarlet
Εννοείς μεταξύ εξάτμισης και

Εννοείς μεταξύ εξάτμισης και πατώματος;Σιγά μην έχει τέτοιο πράμα, το στάρλετ του '88!

up
2 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 20 ώρες
Μετά τις τελευταίες δυνατές

Μετά τις τελευταίες δυνατές βροχές το πήρα απόφαση. Ήταν που ήταν ταλαιπωρημένο το τιμόνι, τώρα με το νερό "έφευγαν" κομμάτια ολόκληρα. Ντύθηκε λοιπόν με δερμάτινο κάλυμα. Έπρεπε να το είχα κάνει αυτό πριν 3-4 χρόνια. Κάλιο αργά παρά ποτέ. Άλλαξε εντελώς το τιμόνι τόσο οπτικά όσο και σαν αίσθηση όταν οδηγώ.Φιλική τιμή 30 ευρώ. 

Σχετικό άσχετο, έχω και ένα θέμα με τη ζώνη ασφαλείας του οδηγού. Όταν τη βγάλω δεν επιστρέφει πίσω μέσα στη κολώνα.Ο μηχανισμός υπολειτουργεί, πρέπει να σπρώξω λίγο ή πολύ με το χέρι για να τραβηχτεί μέσα.  Το πρόβλημα νιώθω να γίνεται εντονότερο όταν βρέχει και βραχεί, γενικά στην υγρασία. Να υποθέσω ότι έχει μαζέψει μέσα όλη τη "μπίχλα" του κόσμου? Θα στρώσει αν καθαριστεί, για πείτε!!!

up
1 user has voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 5 ώρες 36 λεπτά
Καθαρισμός και ρίξε από αυτό
up
1 user has voted.

1000 χλμ. μακριά

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo