Διάφορες Τεχνικές απορίες..........

8908 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
leonp
Last seen: Πριν από 1 έτος 4 μήνες
Κάνε ένα έλεγχο με πίεση στο

Κάνε ένα έλεγχο με πίεση στο σύστημα ψύξης. Βάζουν πάνω στη τάπα του ψυγείου μια "τρόμπα" και ανεβάζουν λίγο τη πίεση. Έτσι βλέπεις τυχόν διαρροές που μπορεί να μη στάζουν με το αμάξι σταματημένο.

up
3 users have voted.
citastak
Last seen: Πριν από 1 έτος 7 μήνες
BILL33":3p36d69c wrote

BILL33":3p36d69c wrote:
citastak":3p36d69c wrote:
Πριν μερικές εβδομάδες, ταξιδεύοντας κόλλησε ο θερμοστάτης, είδα μη σωστή θερμοκρασία (90βαθμοί σε εθνική δεν ήταν λογικοί) και σταμάτησα. Με το που σταμάτησα το αυτοκίνητο εφτυσε απο κάτω το παραφλού. Επισκευάστηκε όμως (θερμοστατης κτλ) και συνέχισα κανονικά. Έκανα 1400κμ ταξίδι σε μια μέρα, σε διάφορες ταχχύτητες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Χτες ενώ πηγα να το πάρω το πρωι απο το γκαραζ είδα από κάτω μια λίμνη που τελικά είναι παραφλού. Συμπλήρωσα περίπου 1 λίτρο (6 παίρνει) και δεν είδα να ξαναχάνει..

Τι μπορεί να είναι αυτό ρε παίδες;;;

Δεν μπορεσες να καταλαβεις απο που εσταξε?Μηπως καποιο κολλαρο εχει ανοιξει/ξεσφιξει?Τρομπα νερου?

Και γιατί το έκανε μόνο προχτές μετά από ΄τόσο καιρό, και δεν το ξαναέκανε μετα;

up
4 users have voted.
leonp
citastak":emx1fple wrote:Και

citastak":emx1fple wrote:
Και γιατί το έκανε μόνο προχτές μετά από ΄τόσο καιρό, και δεν το ξαναέκανε μετα;

Στάζει (λίγο) αλλά δεν το βλέπεις/προσέχεις. Κάνε έλεγχο.

Μπορεί να έχει τη διαρροή καιρό και να μην ήταν ο θερμοστάτης - να ανέβασε θερμοκρασία από χαμηλή στάθμη.

up
3 users have voted.
Galileo Galilei
Last seen: Πριν από Ποτέ
Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση βουλωμένος καταλύτης να προκαλέσει backfire στην εισαγωγή με αποτέλεσμα πυρκαϊά στο χώρο του κινητήρα;

up
5 users have voted.
kouk
Μπορεί να βουλώσει τόσο πολύ

Μπορεί να βουλώσει τόσο πολύ ένας καταλύτης!?! Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν θα έπρεπε να σβήσει ο κινητήρας? Τι συμβαίνει π.χ. αν βουλώσουμε την εξάτμιση?!

Συνέβη κάτι τέτοιο Κώστα?

up
5 users have voted.
techadmin
administrator
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 20 ώρες
Ένα αυτοκίνητο φίλου έπιασε

Ένα αυτοκίνητο φίλου έπιασε φωτιά στο χώρο του κινητήρα. Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι η φωτιά ξεκίνησε από την κεφαλή του κινητήρα γιατί το πλαστικό καπάκι έχει τρυπήσει σε ένα σημείο ενώ το υπόλοιπο είναι απλά λιωμένο. Ο άνθρωπος είχε αλλάξει έναν προκαταλύτη πριν λίγα χιλιόμετρα και ξέρω πως αν σπάσει προκαταλύτης κομμάτια από το πλέγμα του μπορούν να φρακάρουν τον καταλύτη. Σε τέτοια περίπτωση το αυτοκίνητο συνήθως απλά δεν μπορεί να ανεβάσει στροφές, ακούγεται σαν αμερικάνικο V8 και τελικά ραγίζει η πολλαπλή εξαγωγής αλλά αναρωτιέμαι αν λόγω της αντίστασης στην πολλαπλή εξαγωγής μπορούσε να προκληθεί backfire, δηλαδή διαφυγή καυτών καυσαερίων στην εισαγωγή τα οποία αναφλέγουν τη βενζίνη που ψεκάζεται από τα μπεκ. Είναι απλά μια δική μου θεωρία και θα ήθελα να ξέρω αν έχει κάποια βάση.

up
3 users have voted.
HUNTER
TWIN SPARK κινητηρας;

TWIN SPARK κινητηρας;

up
3 users have voted.
techadmin
administrator
Νομίζω, δεν φαίνεται καλά στη

Νομίζω, δεν φαίνεται καλά στη φωτό. Γιατί;

up
5 users have voted.
HUNTER
Πέτυχα στο συνεργειο μου εναν

Πέτυχα στο συνεργειο μου εναν τουίν-σπάρκ με τρυπα στο πλαστικο καπάκι αναμεσα στα δυο μπουζι απο υπερθερμανση (στον τριτο κθλινδρο ήταν αυτο που ειδα),και ρωτωντας τον μηχανικο μου μου ειχε πει πώς ήταν ο δευτερος κινητηρας που ειχε δει με το ίδιο πρόβλημα
Πήγε το μυαλό μου εκει μολις διαβασα για το τρυπημενο πλαστικο καπάκι.

Πάντως δεν μπορω να φανταστω εναν βουλωμενο καταλύτη να αφηνει τον κινητηρα να λειτουργει χωρις να φαίνεται πώς κατι τρεχει.
Μηπως υπήρχε διαροη βενζινης απο κανενα σωληνακι κοντα στην κεφαλή;Μηπως κατι εκει πάνω πειραχτηκε κατα την αλλαγη του προκαταλύτη και δεν του δωσανε σημασία οι μηχανικοι;
Ετσι ακριβως επαθα εγω πριν δυο μηνες περίπου.Μου αφησανε ενα σωληνακι εντελώς λασκαρισμενο,και οι βενζινες εκτοξευόντουσαν κατευθειαν επάνω στην πολλαπλή εξαγωγης

up
6 users have voted.
techadmin
administrator
Αυτό που λες για τους TS δεν

Αυτό που λες για τους TS δεν είναι καθόλου συνηθισμένο πάντως γιατί εγώ (και το αλφιστι) πρώτη φορά το ακούω. Δεν είναι εύκολο να βρεθεί άκρη γιατί όλα έχουν λιώσει από τη φωτιά. Πάντως για μένα κατά 99% οφείλεται σε κακοτεχνία-παράλειψη μηχανικού γιατί τα αυτοκίνητα δεν παίρνουν φωτιά έτσι εύκολα, ούτε καν τα ιταλικά.

up
5 users have voted.
HUNTER
Ισως και να ήτανε δυο φορες

Ισως και να ήτανε δυο φορες στο ίδιο αυτοκίνητο Κώστα,και όχι δυο διαφορετικα αυτοκίνητα.Σε αλφα 146 το ειδα.Αλλα ακομα και δυο διαφιορετικα αυτοκίνητα να ηταν,σιγουρα δεν σημαινει οτι θα ειναι συνηθισμενη βλάβη.Αλλο να μου'λεγε για δεκα διαφορετικα αυτοκίνητα.
Ρίξτε πάντως μια προσεκτικη ματια,και αν η τρυπα ειναι μεταξυ των δυο μπουζι,θα μιλήσω με τον μηχανικο μου να μου εξηγησει (εαν θυμαται) τι συμπέρανε.

up
2 users have voted.
techadmin
administrator
Δυστυχώς είναι μικρή η

Δυστυχώς είναι μικρή η φωτογραφία και δε φαίνονται λεπτομέρειες. Το αυτοκίνητο είχε πάντως ήδη 3 χρόνια και 100000χλμ οπότε μάλλον αποκλείεται η πιθανότητα κατασκευαστικού λάθους.

up
5 users have voted.
leonp
Galileo Galilei":1ttd4huo

Galileo Galilei":1ttd4huo wrote:
Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση βουλωμένος καταλύτης να προκαλέσει backfire στην εισαγωγή με αποτέλεσμα πυρκαϊά στο χώρο του κινητήρα;

Ένα ένα. Αυτό που δεν θέλεις να γίνει στην εισαγωγή, είναι να προχωρήσει η φλόγα από intake backfire στον στροφαλοθάλαμο - γι αυτό κλείνει η βαλβίδα αναθυμιάσεων (PCV). Ζημιές γίνονται αλλά δύσκολο να βάλεις φωτιά (η βενζίνη στην εισαγωγή προκάλεσε την έκρηξη, τι άλλο να καεί?). Συνήθως προκαλείται από φτωχό μείγμα ή/και λάθος χρονισμό.

Αν βούλωσε η εξάτμιση, ανεβαίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η θερμοκρασία της εξαγωγής. Το πρώτο σύμπτωμα όμως θα ήταν να σβήνει ο κινητήρας (εκτός από την μειωμένη απόδοση). Μπορεί να υπερθερμάνθηκε η εξαγωγή και η κεφαλή και μια διαρροή καυσίμου/λαδιού που ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ να πήρε φωτιά (μπορεί να υπήρχε διαρροή λαδιού από το κάλυμμα των βαλβίδων - εκεί που είναι τα μπουζί - ή διαρροές καυσίμου από τα μπεκ/σωληνάκια - μόνο μυρίζει, δεν φαίνεται γιατί εξατμίζεται γρήγορα). Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που ξέρει τον συγκεκριμένο κινητήρα που μαζεύει λάδια ή καύσιμο (διαρροές).

Βουλωμένη εξάτμιση (καζανάκι ή καταλύτη) ελέγχεις με την υποπίεση στην εισαγωγή. Αν είναι χαμηλή αλλά κυρίως αν δεν ανεβαίνει ΑΜΕΣΩΣ μόλις αφήσεις το γκάζι.

up
2 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 6 ώρες 42 λεπτά
Στα παληά καρμπυρατεράτα

Στα παληά καρμπυρατεράτα φτιαγμένα Alfa επειδή είχαν άγριους εκκεντροφόρους και μεγάλο overlap κατά την ρύθμιση των Weber όταν το μίγμα ήταν πολύ πλούσιο υπήρχε επιστροφή στην εισαγωγή και έπερνε φωτιά αλλά επειδή το ήξεραν αυτό οι μηχανικοί επειδή συνέβαινε συχνά, με μια γερή γκαζιά τράβαγε μέσα στον κινητήρα την φλόγα από την εισαγωγή και συνέχιζαν την ρύθμιση σαν να μην έτρεχε τίποτα, η φλόγα φαινότανε αμέσως στην αλουμινένια σκάφη που έχει το φιλτροκούτι σε αυτούς τους κινητήρας, εννοείτε ότι έλλειπε το φίλτρο του αέρα κατά την ρύθμιση. Όλοι οι κινητήρες έχουν επιστροφές καυσίμου στην εισαγωγή, πολύ περισσότερο οι άγρια χρονισμένοι αλλά δεν παίρνουν έτσι εύκολα φωτιά, κάτι έφταιξε.

up
3 users have voted.
drdino
Last seen: Πριν από 1 έτος 6 ημέρες
Υπάρχει κάποιο αρνητικό στην

Υπάρχει κάποιο αρνητικό στην τοτποθέτηση ενός quickshift;

up
4 users have voted.
leonp
21 Quadra":3jmpxvg9 wrote

21 Quadra":3jmpxvg9 wrote:
Όλοι οι κινητήρες έχουν επιστροφές καυσίμου στην εισαγωγή, πολύ περισσότερο οι άγρια χρονισμένοι

+1

Με άγριο χρονισμό μπορεί να έχεις τέτοια φαινόμενα. Η καλή σχεδίαση (εισαγωγή) όμως τα εξαλείφει.

Είναι κύματα (παλμοί - reversion) που ταξιδεύουν από την ανοικτή βαλβίδα εισαγωγής και σε κακοσχεδιασμένους κινητήρες μπορεί να φαίνονται ακόμα και μισό μέτρο πάνω από την εισαγωγή. Αν όταν ανοίξεις το κινητήρα και πίσω από τη βαλβίδα εισαγωγής είναι μαύρη (καύση), είναι σημάδι reversion. Σε καλούς κινητήρες η εισαγωγή είναι πεντακάθαρη.

Ένα βίντεο που δείχνει εξαιρετική σχεδίαση και πλήρη έλεγχο reversion σε πολύ άγρια χρονισμένο κινητήρα F1.
http://www.youtube.com/watch?v=y2iBbwoc ... ed&search=
(εντιτ - λάθος βίντεο)

up
5 users have voted.
leonp
drdino":1x3dfceg wrote

drdino":1x3dfceg wrote:

Εννοείς αυτά που μπαίνουν κάτω από το λεβιέ για να έχει μικρή διαδρομή;

up
3 users have voted.
drdino
Eννοώ ένα τέτοιο:

Eννοώ ένα τέτοιο:

Δεν μπαίνει κάτω από τον λεβιέ ακριβώς, αλλά στο μοχλικό, κοντά στο κιβώτιο. Δεν αλλάζεις λεβιέ δλδ, ούτε κόβεις.

up
2 users have voted.
leonp
Δεν ξέρω πως δουλεύει στο

Δεν ξέρω πως δουλεύει στο πεζό αλλά να είσαι προσεκτικός γιατί τα κιτ για πεζό κάνουν 40€ ενώ τα κιτ στο λεβιέ πολύ περισσότερο (τέρμα κάτω).
http://www.fensport.co.uk/partsfiles/jz ... sories.htm

up
5 users have voted.
endless
kyan":g2xhehpx wrote:Δυστυχώς

kyan":g2xhehpx wrote:

Δυστυχώς είναι μικρή η φωτογραφία και δε φαίνονται λεπτομέρειες. Το αυτοκίνητο είχε πάντως ήδη 3 χρόνια και 100000χλμ οπότε μάλλον αποκλείεται η πιθανότητα κατασκευαστικού λάθους.

Κωστα 100% TS ειναι το μοτερ και μαλιστα επειδη ετσι ειναι και το δικο μου,
το καπακι δεν ειναι πλαστικο αλλα μεταλλικο σεβαστου παχους...

up
1 user has voted.
TakisB
Last seen: Πριν από 8 μήνες 1 εβδομάδα
drdino":3s6cbpd2 wrote

drdino":3s6cbpd2 wrote:

Στο μυαλό μου είσαι Κωνσταντίνε...

up
2 users have voted.
drdino
Tάκη φαίνεται καλή φάση.

Tάκη φαίνεται καλή φάση. Λες να ψήσουμε τπτ; Κόστος αρκούντως χαμηλό.

up
0 users have voted.
HUNTER
leonp":34ay8de8 wrote: Ζημιές

leonp":34ay8de8 wrote:
Ζημιές γίνονται αλλά δύσκολο να βάλεις φωτιά (η βενζίνη στην εισαγωγή προκάλεσε την έκρηξη, τι άλλο να καεί?)

Ειχα πάρει φωτια παλιώτερα απο επιστροφη φλόγας,αλλα τοτε φορούσα διπλό βεμπερ και το φίλτρο που ήτανε σφουγγαρι (σε ανοξειδωτο "αγωνιστικο"-και καλά- κουτι,οι παλιοι θα τα θυμαστε) αρπαξε φωτια,και μαζι του τα μπουζοκαλώδια και καποια σωληνακια που περνούσαν απο εκει κοντα.

τωρα βεβαια τα φιλτρα δεν βρισκονται πάνω στην κεφαλή,οπότε μαλλον δεν υπήρξε τετοιο πρόβλημα σε αυτην την αλφα

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo