---------

69 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
ginogsm
Last seen: Πριν από 5 μήνες 5 ημέρες
---------
up
0 users have voted.
ginogsm
To XT το έκλεψαν. Τώρα τι ;

Μόλις σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι το ΧΤ μου ( πινακίδα ΖΤΕ 0320 ) εκλάπει. Πέρα από τα υπόλοιπα , επειδή η μηχανή είναι εργαλείο για εμένα , πρέπει να πάρω κάτι άλλο. Είμαι μεταξύ των V-Strom με ABS , του Transalp ( δεν ξέρω όμως εάν πωλείται και με ABS ) και του νέου ΧΤ ( που όμως θεωρώ ότι είναι μαγνήτης για τα κλεφτρόνια και επιπλέον δεν έχει στροφόμετρο και ένδειξη βενζίνης ). Τι λέτε εσείς ; Εάν έχετε και κάτι άλλο σε ON - OFF στην τιμή των 8.000 το πολύ , παρακαλώ για τα φώτα σας.

up
0 users have voted.
Michael-Amott
Last seen: Πριν από Ποτέ
Κριμα ρε συ...

Κριμα ρε συ...

up
0 users have voted.
ginogsm
Κρίμα και άδικο. Και πληρώνω

Κρίμα και άδικο. Και πληρώνω τις δόσεις ακόμη.

up
0 users have voted.
manosk
Last seen: Πριν από 10 μήνες 1 εβδομάδα
Το είχες καιρό;

Το είχες καιρό;

up
1 user has voted.
anaxiopistos
ginogsm":1sa1uiml wrote:Κρίμα

ginogsm":1sa1uiml wrote:

Τι παιζει με τις ασφαλειες και τα δικυκλα?Υπαρχει καλυψη?
Κριμα και παλι κριμα....

up
0 users have voted.
thodor
Κρίμα!!! . . .

Κρίμα!!! . . .
Ωστόσο, θα σου έλεγα να μηνπροχωρήσεις σε άμεση άγορα . . . άσε λίγο καιρό να περάσει, που ξέρεις μπορεί (μία στο τόσο βέβαια, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) και να βρεθεί.

Τώρα σε ότι αφορά το ερώτημα σου.

Το transalp και το XT σε ότι αφορά το γκάζι είναι παρόμοια (όχι και πολλά πράγαματα δηλαδή). Αν θες να πατάς και σε κανένα χωματόδρομο είναι σχεδόν ισοδύναμα (λίγο καλύτερο το ΧΤ ίσως) ενώ σε ταξίδι, είναι αρκετά πιο άνετο το transalp.

Το V-strom απο την άλλη, είναι τεχνολογικά πολύ πιο μπροστά από τα υπόλοιπα δύο. Έχει απίστευτο γκάζι (δε συγκρίνεται με τα άλλα δύο), είναι πιο άνετο σε ταξίδι, αλλά ακόμη και σε βατό χωματόδρομο, προσέχεις τα χαλικάκια για να μην πέσεις.

Το transalp δεν βγαίνει με ABS, αλλά και το V-strom που έχει ένας γνωστός δεν έχει κατενθουσιαστεί από την ύπαρξη του ABS.

Οικονομικά το Vstrom είναι στα 8Κ, το τρανσαλπ στα 7Κ και το XT στα 6,4Κ.

Εγώ όπως βλέπεις και από το avatar πριν δύο χρόνια διάλεξα (πάλι μεταξύ αυτών των τριών συν της BMW650GS) το honda, βασιζόμενος κυρίως στο συναίσθημα . Για το μόνο πού έχω μετανιώσει είναι ότι "ανοίγεις παρτίδες" με το μπ%υρδελ% του Σαρακάκη και με εξουδιοδοτημένα συνεργεία που στελεχόνονται από άσχετους και fragokillers. Ωστόσο δεν έχω εμπειρία από αντιπροσωπίες της Suzuki και της Yamaha, επομένως δε μπορώ να ξέρω αν εκεί είναι καλύτερα τα πράγματα.

up
0 users have voted.
skous
Last seen: Πριν από 11 μήνες 2 εβδομάδες
multistrada ;)

multistrada ;)

up
1 user has voted.
skye
anaxiopistos":sev7atjw wrote

anaxiopistos":sev7atjw wrote:
ginogsm":sev7atjw wrote:

Κριμα και παλι κριμα....

αν θυμαμαι καλα, δεχονται ασφαλεια κλοπης για 2τροχα εκτος απο παπακια..
δεν ειμαι σιγουρος αλλα κατι τετοιο θυμαμαι..

φιλε ginogsm, κριμα για τη μηχανη σου..
οντως τα ΧΤ τα κλεβουν αρκετα καθως υπαρχει μεγαλη ζητηση για ανταλλακτικα (οπως παλιοτερα εκλεβαν τα astrea)
για να λες σημερα το πρωι, φανταζομαι την εκλεψαν κατω απο το σπιτι σου..
εγω θα ελεγα να πας για transalp αν θες να κανεις και κανα ταξιδακι πιο ανετα απ'οτι με το ΧΤ.. δεν ξερω.. εξαρταται για τι χρηση το προοριζεις.. αν κινειται μονο στην πολη, γνωμη μου ειναι να μην παρεις κατι τοσο ακριβο και τοσο δυνατο γιατι ειναι αχρηστο..
επισης να προτεινω να βαλεις συναγερμο και κουκουλα...
κριμα..

up
0 users have voted.
panark
Κρίμα για την κλοπή...

Κρίμα για την κλοπή...

V-Strom 650 ABS μακράν.

up
0 users have voted.
ginogsm
manosk":1q51qxlk wrote::( Το

manosk":1q51qxlk wrote:
:( Το είχες καιρό;

To είχα μόλις 5 μήνες. Δεν πρόλαβα να το χαρώ. Είχα δώσει και το παπί για προκαταβολή...

up
1 user has voted.
ginogsm
anaxiopistos":88uah7xo wrote

anaxiopistos":88uah7xo wrote:
ginogsm":88uah7xo wrote:

Κριμα και παλι κριμα....

Αυτή είναι και η βασική μου ερώτηση. Προτιμώ να μην ξαναγοράσω μηχανή οποιου΄δήποτε κυβισμού εάν δεν μπορώ να την ασφαλίσω για κλοπή.

up
1 user has voted.
ginogsm
thodor":3f5fkrkt wrote:Κρίμα!

thodor":3f5fkrkt wrote:
Κρίμα!!! . . .
Ωστόσο, θα σου έλεγα να μηνπροχωρήσεις σε άμεση άγορα . . . άσε λίγο καιρό να περάσει, που ξέρεις μπορεί (μία στο τόσο βέβαια, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) και να βρεθεί.

Ειλικρινά , ακόμη και εάν βρεθεί δεν θα την ξανακαβαλήσω. Λίγο το συναίσθημα , λίγο το γεγονός ότι το μηχανάκι μπλέχτηκε , λίγο και το γεγονός ότι ΄της έκοψαν ένα περίδρομο καλώδια ( συναγερμού , διακόπτη ) για να την βάλουν μπροστά , δεν έχω πλέον την παραμικρή διάθεση να ανέβω επάνω της. Στην καλλίτερη περίπτωση θα την πουλήσω για ανταλλακτικά ή θα την επισκευάσω κάπως και θα την πουλήσω κατ' ευθείαν. Επιπλέον η μηχανή για εμένα είναι εργαλείο για τη δουλειά μου και δεν αντέχω οικονομικά να πληρώνω τη βενζίνη και την συντήρηση του αυτοκινήτου μου χώρια που δεν θέλω να το επιβαρύνω με τα μινιαία χιλιόμετρα για τη δουλειά μου.

Quote:
Τώρα σε ότι αφορά το ερώτημα σου.

Το transalp και το XT σε ότι αφορά το γκάζι είναι παρόμοια (όχι και πολλά πράγαματα δηλαδή). Αν θες να πατάς και σε κανένα χωματόδρομο είναι σχεδόν ισοδύναμα (λίγο καλύτερο το ΧΤ ίσως) ενώ σε ταξίδι, είναι αρκετά πιο άνετο το transalp.

Το V-strom απο την άλλη, είναι τεχνολογικά πολύ πιο μπροστά από τα υπόλοιπα δύο. Έχει απίστευτο γκάζι (δε συγκρίνεται με τα άλλα δύο), είναι πιο άνετο σε ταξίδι, αλλά ακόμη και σε βατό χωματόδρομο, προσέχεις τα χαλικάκια για να μην πέσεις.

Η τεχνολογική υπεροχή του V-Strom είναι αυτή που με κάνει να στραφώ προς αυτό. Τα χιλιόμετρά μου είναι κατά βάσιν στο δρόμο ( περί τα 1.000/μήνα με τα 600 εντός και τα υπόλοιπα περιμετρικά ή εκτός της πόλης ). Το γκάζι δεν είναι το κύριο μέλημά μου δεδομένου ότι ακόμη και σε ανοικτή Εθνική σπανίως ( ακόμη και με το αμάξι ) υπερβαίνω τα 140χαω. Συνήθως κινούμαι στα 120 ( εκτός εάν θέλω να το ανοίξω για να παίξω μαζί του , μία στο εξάμηνο δηλαδή ). Το άνοιγμα όμως , που όπως αντιλαμβάνομαι και από τα χαρακτη΄ρηστικά των μηχανών ( ιπποδύναμη , ροπή ) είναι σημείο που με ενδιαφέρει. Σε αυτόν το τομέα αντιλαμβάνομαι πως το V-Strom είναι καλλίτερο με μειονέκτημά του όμως το αυξημένο μήκος ( και όχι τόσο ο όγκος του ) που στην πόλη καθιστά προβληματικούς τους πολλούς ελιγμούς.

Quote:
Το transalp δεν βγαίνει με ABS, αλλά και το V-strom που έχει ένας γνωστός δεν έχει κατενθουσιαστεί από την ύπαρξη του ABS.

Σε κάθε περίπτωση όμως θεωρώ πως βελτιώνεται η ενεργητική ασφάλεια με το ABS.Λάθος ;

Quote:
Οικονομικά το Vstrom είναι στα 8Κ, το τρανσαλπ στα 7Κ και το XT στα 6,4Κ.

Εγώ όπως βλέπεις και από το avatar πριν δύο χρόνια διάλεξα (πάλι μεταξύ αυτών των τριών συν της BMW650GS) το honda, βασιζόμενος κυρίως στο συναίσθημα

Και εγώ λόγω συναισθήματος βάζω το Trasalp μέσα. Η Honda για 10 χρόνια που είχα το παπί φάνταζε στα μάτια μου ως το απαύγασμα της αξιοπιστίας , δικαίως νομίζω. Την μπέμπα κάτι μου λέει να την αποφύγω , το ΧΤ μάλλον το βλέπω στραβά λόγω του γεγονότος και μένουν οι Transalp, V-Strom που αρέσουν και στην κυρία μου ( περισσότερο το V-Strom ).

Quote:
. Για το μόνο πού έχω μετανιώσει είναι ότι "ανοίγεις παρτίδες" με το μπ%υρδελ% του Σαρακάκη και με εξουδιοδοτημένα συνεργεία που στελεχόνονται από άσχετους και fragokillers. Ωστόσο δεν έχω εμπειρία από αντιπροσωπίες της Suzuki και της Yamaha, επομένως δε μπορώ να ξέρω αν εκεί είναι καλύτερα τα πράγματα.

Ο Σαρακάκης είναι πληγή όντως. Επιπλέον η Suzuki έχει καλλίτερο επιτόκιο από σχεδόν όλες τις έταιρείες ( 7% ).

Μετά την διετή εγγύηση έχω συνεργείο δικό μου.

up
0 users have voted.
ginogsm
skye":1uqstb6e wrote

skye":1uqstb6e wrote:
anaxiopistos":1uqstb6e wrote:
ginogsm":1uqstb6e wrote:

Κριμα και παλι κριμα....

αν θυμαμαι καλα, δεχονται ασφαλεια κλοπης για 2τροχα εκτος απο παπακια..
δεν ειμαι σιγουρος αλλα κατι τετοιο θυμαμαι..

φιλε ginogsm, κριμα για τη μηχανη σου..
οντως τα ΧΤ τα κλεβουν αρκετα καθως υπαρχει μεγαλη ζητηση για ανταλλακτικα (οπως παλιοτερα εκλεβαν τα astrea)
για να λες σημερα το πρωι, φανταζομαι την εκλεψαν κατω απο το σπιτι σου..
εγω θα ελεγα να πας για transalp αν θες να κανεις και κανα ταξιδακι πιο ανετα απ'οτι με το ΧΤ.. δεν ξερω.. εξαρταται για τι χρηση το προοριζεις.. αν κινειται μονο στην πολη, γνωμη μου ειναι να μην παρεις κατι τοσο ακριβο και τοσο δυνατο γιατι ειναι αχρηστο..
επισης να προτεινω να βαλεις συναγερμο και κουκουλα...
κριμα..

Κουκούλα και συναγερμός είναι από τώρα πάνω στην νέα μου μηχανή ( εννοώ ότι θα τα βάλω κατ' ευθείαν ). Η κίνησή μου είναι μεικτή εντός εκτός πόλης με ποσοστό 60-40 και περίπου 1.000χλμ/μήνα.

Μου την έκλεψαν κυριολεκτικά έξω από το σπίτι καθώς μένω σε ισόγειο και το μηχανάκι ήταν δεμένο στα κάγκελα της βεράντας , ο συναγερμός οπλισμένος κτλ. Τώρα φοβάμαι και για το αμάξι αλλά και για το σπίτι.

up
1 user has voted.
ginogsm
skous":3gyl7yw6 wrote

skous":3gyl7yw6 wrote:
multistrada ;)

Αυτή είναι πανάκριβή.

up
0 users have voted.
After
KAWASAKI VERSYS ABS

KAWASAKI VERSYS ABS

Οδηγησε το και θα με θυμηθεις

up
0 users have voted.
odiki_asfaleia
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 εβδομάδες
ginogsm":9v3ozzr7 wrote:

ginogsm":9v3ozzr7 wrote:
Αυτή είναι και η βασική μου ερώτηση. Προτιμώ να μην ξαναγοράσω μηχανή οποιου΄δήποτε κυβισμού εάν δεν μπορώ να την ασφαλίσω για κλοπή.

Αν παρεις ΥΑΜΑΗΑ η BMW η HARLEY σε ασφαλιζει η Cοmmercial Union.
Για τις υπολοιπες μαρκες συν αυτες τις τις τρεις ειναι η ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ.
Το Kawasaki versys πρεπει να ειναι το απιστευτο μηχανακι!

up
0 users have voted.
HUNTER
Κριμα ρε φίλε.

Κριμα ρε φίλε.

ψηφισα V-Strom χωρις να έχω γνωσεις για μοτοσυκλέτα,παρ'όλα αυτα την ακούω να την αναφερουνε φίλοι μηχανόβιοι σαν την καλύτερη στο ειδος της

Και απο εμφανιση ειναι φοβερη

up
0 users have voted.
ginogsm
After":3qqy5cvp wrote

After":3qqy5cvp wrote:
KAWASAKI VERSYS ABS

Οδηγησε το και θα με θυμηθεις

Διάβασα ένα συγκριτικό το Σαββάτο στο Moto-Τρίτη. Πρέπει όντως να είναι καλή. Είναι και σχετικά οικονομική. Φοβάμαι όμως ότι λόγω τους στυλ της θα είναι κλεφτομαγνήτης.

up
1 user has voted.
ginogsm
odiki_asfaleia":w1sbocak

odiki_asfaleia":w1sbocak wrote:
ginogsm":w1sbocak wrote:

Αν παρεις ΥΑΜΑΗΑ η BMW η HARLEY σε ασφαλιζει η Cοmmercial Union.
Για τις υπολοιπες μαρκες συν αυτες τις τις τρεις ειναι η ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ.
Το Kawasaki versys πρεπει να ειναι το απιστευτο μηχανακι!

Άψογα. Θα το ελέγξω και θα κινηθώ. Ευχαριστώ.

up
1 user has voted.
ginogsm
HUNTER":3ab9p5ok wrote:Κριμα

HUNTER":3ab9p5ok wrote:
Κριμα ρε φίλε.

ψηφισα V-Strom χωρις να έχω γνωσεις για μοτοσυκλέτα,παρ'όλα αυτα την ακούω να την αναφερουνε φίλοι μηχανόβιοι σαν την καλύτερη στο ειδος της

Και απο εμφανιση ειναι φοβερη

Έδειξα στον έταιρον ήμισυ τη V-Strom και τρελάθηκε. Της άρεσε πολύ όπως και στην κόρη μου.

up
0 users have voted.
G60
Last seen: Πριν από 9 μήνες 1 εβδομάδα
Κρίμα φίλε μου

Κρίμα φίλε μου

Να δουλεύεις σαν τον μαύρο απ το πρωί μέχρι το βράδυ και να σου γ@μεί την περιουσία ο τυχοδιώκτης.

Δεν ξέρω πως είναι το σπίτι σου,αλλά μήπως να διαμόρφωνες κάποιο χώρο για τη μηχανή σου?
Σε παίρνει?

Κι εγω σκέφτομαι για ον οφ μηχανή,κι έχω καταλήξει στην transalp.
Αποδεδειγμένη αξιοπιστία,σχετικά φθηνά αντ/κά,στιβαρή κατασκευή,δεν τη λυπάσαι σε ψιλο εκτός δρόμου και καλή αξία μεταπώλησης.

Στην v strom με χαλάει πολύ το ότι όλα τα μηχανικά ειναι εκτεθιμένα,ούτε ένα κάλυμα δεν έχουν οι μ@αλάκες,φιλτρα λαδιού όλα στον αέρα.

Το versys πάλι έχει κάτι μούτρα άστα να πάνε....

up
0 users have voted.
nass
Transalp - V-Strom, μιλάμε

Transalp - V-Strom, μιλάμε για 15 χρόνια διαφορά σε τεχνολογία. Και φαίνονται σε όλους τους τομείς: κινητήρας, πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα. ΙΜΗΟ δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Ο μόνος λόγος για να πάρεις Transalp είναι η αξιοπιστία και το όνομα Honda.

Για το ΧΤ, ακόμα χειρότερα, μόνο που μιλάμε για 25 χρόνια διαφορά Αλλά τουλάχιστον, σε σχέση με το Transalp, είναι ελαφρύ και πάει πολύ καλύτερα στο χώμα (που, αν κατάλαβα καλά, δεν έχει σημασία στην προκείμενη περίπτωση)

Για ασφάλειες, όταν το είχα ψάξει, κανείς δεν ασφάλιζε Γιαπωνέζικες μηχανές, μόνο BMW, Triumph, Harley.

up
0 users have voted.
skous
Last seen: Πριν από 11 μήνες 2 εβδομάδες
ginogsm":33j8peld wrote:skous

ginogsm":33j8peld wrote:
skous":33j8peld wrote:
multistrada ;)

Αυτή είναι πανάκριβή.

8.5k το 620 και πέρνεις ένα πράγμα που στρίβει καλύτερα απο όλα τα άλλα και έχει τα καλύτερα περιφεριακά απο όλα.

Σε επιδόσεις΄υστερεί βέβαια....

up
0 users have voted.
PUNTOCC
αν διαθετεις λεφτα v-strom.το

αν διαθετεις λεφτα v-strom.το βρισκεις παραεισαγωγης με 7000κ και μην ακους τι θα σου πουνε εγγυηση κτλ.ισχυουν κανονικα.εγω τα τσιγκουνευτικα και πηρα transalp 03 με 5000κ και το ψιλομετανιωσα,οχι οτι το μηχανακι εχει τιποτα,ειναι ενα παπακι 650cc ιδανικο για εδω μεσα και κυριως honda αλλα το v-strom ειναι χρονια μπροστα!!

up
0 users have voted.
taurus
Last seen: Πριν από 8 μήνες 4 εβδομάδες
nass":eppudujp wrote:Για το

nass":eppudujp wrote:
Για το ΧΤ, ακόμα χειρότερα, μόνο που μιλάμε για 25 χρόνια διαφορά Αλλά τουλάχιστον, σε σχέση με το Transalp, είναι ελαφρύ και πάει πολύ καλύτερα στο χώμα (που, αν κατάλαβα καλά, δεν έχει σημασία στην προκείμενη περίπτωση)

Νάσο καμία σχέση, το καινούριο ΧΤ είναι σαφώς εξελιγμένο, από όλες τις απόψεις.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo