BMW FORUM

iceman7
Last seen: Πριν από 9 ώρες 39 λεπτά
doom1983 wrote:

doom1983 wrote:

Tkin73 wrote:

doom1983 wrote:

BMW 118I  με πακέτο sport line advanced 27.973 αυτοματη με το κλειδί, προσφορά απο Παπαδόπουλο στη Θεσσαλονίκη

Κακή εντύπωση μου έκανε ο πολυ περιορισμένος αριθμός χρωμάτων, μονο μαυρο,  ασπρο περλα και ενα γκρι.

Μεσα νομίζω ειναι οτι πιο ποιοτικό κυκλοφορεί στην κατηγορία τουλαχιστον στα λεφτά αυτα, το φοκους μοιαζει πολυ φτωχός συγγενής. εχουν κανει φοβερο αλμα σε σχεση με την παλια στον τομεα αυτο

Μου άρεσε πολύ η θεση οδήγησης, ακριβως οπως την θελω με δυο ρυθμισεις

Η αντίστοιχη 116d πόσο βγαίνει;

Δε ρώτησα αλλα και οι πωλητες σε ωθούν σε υατό το πακετο με τον τουρμπο στα 140.εχουν πινακιδωσει αρκετα μαλλον και θελου να ξεστοκαρουν κλασσικα καθε τελος της χρονιας

μου ειπε πως σπρωχνουν και το test drive στο τελος του οκτωβριου με 25000 συν χαρτια , αν και νομιζω με μια καλη διαπραγμάτευση το δινουν και πιο κατω

Μην κανετε το λαθος να παρετε τεστ αυτοκινητο BMW... τα παιρνει κόσμος και κοσμάκης και τα εχουν ξεσκίσει

up
4 users have voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 13 δευτερόλεπτα
iceman7 wrote:

iceman7 wrote:

Tkin73 wrote:

η sport line advanced απο εξοπλισμο ασφαλειας τι της λειπει ξέρουμε?

Τι θες να σου πουμε τι δεν έχει και τι δεν παίρνει ούτε ως εξτρα!

Έχει πχ acc LKA blind spot hud πίσω αεραγωγούς , αναδιπλούμενους λεντ φώτα αισθητήρες μπρος πίσω 

up
4 users have voted.
iceman7
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

iceman7 wrote:
Tkin73 wrote:

η sport line advanced απο εξοπλισμο ασφαλειας τι της λειπει ξέρουμε?

Τι θες να σου πουμε τι δεν έχει και τι δεν παίρνει ούτε ως εξτρα!

Έχει πχ acc LKA blind spot hud πίσω αεραγωγούς , αναδιπλούμενους λεντ φώτα αισθητήρες μπρος πίσω 

εχει πίσω αεραγωγούς, λεντ, αισθητήρες μπρος πίσω 

τα αλλά έξτρα 

up
3 users have voted.
Tkin73
Η sport line advanced λοιπόν

Η sport line advanced λοιπόν σε ντίζελ μου έλεγε πωλητής ότι την δίνουν  σχεδόν 35000!!! Και αν της λείπουν αναδιπλούμενοι και σχεδόν όλα τα συστήματα ασφαλείας μιλάμε για να τα βάλεις και αυτά θα πηγαίνεις κάνα 37-38!

Η αντίστοιχη α180 βγαίνει 33 με επιπλέον πλοήγηση 10αρα οθόνη ψηφιακα όργανα και αυτόματο παρκάρισμα και αισθητήρες και στα πλάγια εκτός από μπροστά πίσω.

up
5 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 25 δευτερόλεπτα
Αουτς 

Αουτς 

up
3 users have voted.
Tkin73
Έκανα βόλτα και την 118i

Έκανα βόλτα και την 118i sportline advanced αυτόματο το ντίζελ ήθελα δεν υπήρχε μονο αυτό.

Το εσωτερικό όπως προείπαμε είναι φανταστικό για το επίπεδο τιμής κορυφαίο. Και αυτός ο περιμετρικός φωτισμός φοβερός καμιά σχέση με κάποιους άλλους καγκουρικους είναι πολύ διακριτικός και αυτά τα σπασίματα σαν ρωγμές που κάνει τρομερή ιδέα!

Τιμονι σπορ πολύ καλή λαβή και εξαιρετικό σε αίσθηση.

Ο 1.5 140 δεν εντυπωσιάζει αλλά έχει πολύ καλή απόκριση. Έχει ένα μικρό δισταγμό στο ξεκίνημα αλλά όσο πατάς δίνει! Ειδικά μετά τα 110 έχει καλή δύναμη δεν καταλαβαίνεις ποτέ πας 160! 

Το kickdown άμεσο ,όσο και της α180d θα έλεγα, κατευθείαν από 6η πάει 4η. Για να δεις τις ταχύτητες πρέπει να φύγεις από την επιλογή d και να πας σε σειριακο αλλιώς δεν τις βλέπεις. 

3 προγράμματα βλέπεις τις διαφορές στις στροφές.

Όσο το πατάς καιει Μουδανιών και καρδια 10.2 με 110 μέση ταχύτητα όμως (εννοείται πριν την ανηφόρα έπιασα στην ευθεία 160). Στην επιστροφή βάζοντας το eco και πηγαίνοντας μαλακά ως 110-120 είναι και κατηφόρα τελικά κλείσαμε το τέστ στο 7.2 και 87 χλμ μο το οποίο το έχω δει και με c suv στην ίδια διαδρομή. Με την α180d ίδια διαδρομή χθες με 83 μο είχα φυσικά 5.3.  Με το 1.5 ντίζελ αυτόματο φοκους business 5.7. 

Το 118i μου έδωσε την εντύπωση ότι σταθερά Εθνική με 120-130 ίσως πέφτει στο 6.5 , αντιστοιχα η μερκ η ντίζελ πρέπει να πέφτει κάτω από 5 ,όταν έπιασα 5.3 με μο 83 και αυξομειώσεις από 70 ως 150.

Από τα 3 το πιο απολαυστικό στην οδήγηση ήταν ο άσος τα άλλα δύο μετά αλλά από κοντά. 

Βεντούζες και τα τρία. Η άλφα είχε το πιο αναισθητο τιμόνι ( φοβερό όμως και αυτό σε πιάσιμο και χοντρό το χουφτωνες ωραία) το πιο συμμετοχικό ο άσος.

Φυσικά ακόμα και αυτή η έκδοση της 118 δεν έχει οπισθοπορειας ούτε mirror link ούτε παίρνει με κάποιον πλάγιο τρόπο ...

Απλά έχει αξιοπρεπές και επιπέδου bmw  σαλόνι.

Οι παρακάτω εκδόσεις exclusive και connected είναι ντροπή για την μάρκα στο εσωτερικό. 

Μου το ειπε και ο πωλητής τονίζοντας του την διαφορά μεταξύ των εκδόσεων και εμείς μου είπε όταν ήρθαν οι άλλες δύο εκδόσεις και μπήκαμε μέσα απογοητευτηκαμε τελείως ειπε και λέγαμε πως θα τα δώσουμε αυτά!!!

up
2 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 2 ώρες 39 λεπτά
Τι το τόσο διαφορετικό έχουν

Τι το τόσο διαφορετικό έχουν οι άλλες εκδόσεις που τις κάνει τόσο υποδεέστερες?

up
3 users have voted.
Tkin73
https://www.car.gr

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=298&model=924&variant=Exclusive&registration-from=%3E2019

Δες εδώ αν και οι φωτογραφίες το κολακεύουν από κοντά έχει τελείως μέτρια αίσθηση όψη σκληρού πλαστικού με κάτι ασημί φιλέτα κακόγουστα.

up
9 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Αντε ρε, μια χαρα ειναι....

Αντε ρε, μια χαρα ειναι....

Τα πλαστικα της ειναι σκληρα;

up
2 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 2 ώρες 39 λεπτά
Έχουν διαφορά και στην

Έχουν διαφορά και στην ποιότητα ή απλά στον διάκοσμο?

Εγώ έχω κολλήσει με καθίσματα που είναι σαν τουαλέτας....laugh

up
3 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Εεεεε;;;

Εεεεε;;;

Μια χαρα....flat earth καθισματα εχει. Για ευρυστερνους που λεει και μια ....λεπτη ψυχη.

up
2 users have voted.
Tkin73
Βγάζει μια φθηνια το ταμπλο.

Βγάζει μια φθηνια το ταμπλο. Λες και είσαι σε χιουνται.

Η σπορτ λαιν αντίθετα έχει αισθητική υψηλή ωραίες υφές και αυτόν τον ατμοσφαιρικό φωτισμό που είναι πολύ διακριτικός.

up
3 users have voted.
M.A.R.I.O.
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1 εβδομάδα
Μπορεί να μου προτείνει

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος αξιόπιστο αντιπρόσωπο-μάστορα για τοποθέτηση αισθητήρων παρκαρίσματος μπροστά σε BMW X1 τελευταίας γενιάς;

up
3 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Αμερική;

Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Αμερική; Αυστραλία; Ρωσία;

up
2 users have voted.
M.A.R.I.O.
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Αμερική; Αυστραλία; Ρωσία;

Χαχα σωστό και αυτό. 
Για Αθήνα ρωτάω. 

up
4 users have voted.
iceman7
Αftermarket ή retrofit

Αftermarket ή retrofit εργοστασιακών; 

up
3 users have voted.
M.A.R.I.O.
iceman7 wrote:

iceman7 wrote:

Αftermarket ή retrofit εργοστασιακών; 

Εάν το aftermarket είναι εύκολο στην εγκατάσταση και φαίνεται σαν εργοστασιακό επάνω στον προφυλακτήρα τότε κανένα θέμα.

Όσο το έψαξα σε ξένα φόρουμ, βλέπω ότι επειδή εμφανίζεται ένδειξη με την απόσταση στην οθόνη στο ταμπλό για τους πίσω αισθητήρες, αυτό δεν μπορεί να γίνει με τους μπροστινούς εκτός και είναι οι εργοστασιακοί και ο μάστορας που θα το αναλάβει και θα κάνει την κωδικοποίηση να γνωρίζει.
Σε aftermarket λειτουργεί μόνο ο ήχος για τους μπροστινούς που θα μπουν αλλά προσθέτουν και διακόπτη απενεργοποίησης στην καμπίνα.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην είναι τίποτα χάλια κιτ με αισθητήρες της κακιάς ώρας που εξέχουν αρκετά και κυρίως να βρω αξιόπιστο άνθρωπο μιας και το αυτοκίνητο είναι καινούργιο.
Σε δύο αντιπροσωπείες που ρώτησα μου είπαν πως δεν τοποθετούν αισθητήρες στα καινούργια και ειδικά μπροστά γιατί έχουν το ραντάρ για το φρενάρισμα. Τώρα κατά πόσο αυτό είναι όντως εμπόδιο και τι γίνεται με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου δε γνωρίζω.

up
2 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 5 ώρες 15 λεπτά
M.A.R.I.O. wrote:

M.A.R.I.O. wrote:

Για Αθήνα ρωτάω. 

Ρώτα και εδώ: http://www.bailas.gr/

Αναλαμβάνουν τα πάντα σε Retrofit (έχω δεί πολλά) με χαμηλότερη τιμή από τα εξουσιοδοτημένα. 

up
4 users have voted.
BabisStinson
Last seen: Πριν από 2 ώρες 9 λεπτά
Καλησπέρα, μετά από 14 χρόνια

Καλησπέρα, μετά από 14 χρόνια με την BMW 316ti Ε46 μου ήρθε η ώρα για οικογενειακό σιγά σιγά.. Κοιτάω μερικά μοντέλα ανάμεσα στα οποία και η Σειρά 1 (φανατικός μπεμβεδάκιας, έχουμε και την Ε90 στην οικογένεια). Επισκέφτηκα σήμερα την αντιπροσωπεία και είδα από κοντά την 118 Sport Line Advantage.  

Καταπληκτική έκδοση,έχει σχεδόν τα πάντα στα 27900 (μάλιστα μου είπαν όταν το αποφασίσω θα γίνει και κάτι καλύτερο), μου έκανε εντύπωση που έχει και το αυτόματο κιβώτιο. Η θέση οδήγησής του που είναι χαμηλά και "μέσα" στο αυτοκίνητο, όπως έχω συνηθίσει. Κλασσική BMW. Οι χώροι για τους πίσω περιορισμένοι, το πορτ μπαγκάζ μια χαρά για την κατηγορία. Το εσωτερικό ΠΟΛΥ ποιοτικό, premium. Μετά από το Focus και το Puma που είδα τις προάλλες φάνηκε η διαφορά κατηγορίας. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από αυτό που είδα, ειδικά αναλογιζόμενος την τιμή.

Έχετε κάποια σχόλια για τον κινητήρα, στήσιμο κλπ; Το έχει κάποιος; Προσπαθώ να συνηθίσω την ιδέα τρικύλινδρο μπροστοκίνητο BMW. :P

up
5 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Ε καλαναπο 316 δεν θα

Ε καλα απο 316 δεν θα καταλαβεις διαφορα. Δεν ειχε δυναμη η 316 για υπερστροφες ισχυως.... μονο σε ασφαλτο γυαλι και αυτο επικίνδυνο.

Βασικα bmw ειναι 3 ή 5 αρα.

Αλλα οκ, πες πως ειναι ενα πολυ καλο mini η σειρα 1.

Ως τιμη, πακετο, αισθηση ειναι τοπ επιλογη.

up
4 users have voted.
Εικόνα super@t
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Δεν θα καταλάβει διαφορά με

Δεν θα καταλάβει διαφορά με 25 άλογα και 70 Nm παραπάνω;

up
6 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
BabisStinson wrote:

BabisStinson wrote:

Προσπαθώ να συνηθίσω την ιδέα τρικύλινδρο μπροστοκίνητο BMW. :P

up
2 users have voted.
dstou
Last seen: Πριν από 29 λεπτά 52 δευτερόλεπτα
Όξύμωρο να ψάχνεις για

Όξύμωρο να ψάχνεις για οικογενειακό και ενώ έχεις ένα 3άρι Πεμβέ να κοιτάς σειρά 1. 

up
4 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 2 ώρες 22 λεπτά
BabisStinson wrote:

BabisStinson wrote:

Καλησπέρα, μετά από 14 χρόνια με την BMW 316ti Ε46 μου ήρθε η ώρα για οικογενειακό σιγά σιγά.. Κοιτάω μερικά μοντέλα ανάμεσα στα οποία και η Σειρά 1 (φανατικός μπεμβεδάκιας, έχουμε και την Ε90 στην οικογένεια). Επισκέφτηκα σήμερα την αντιπροσωπεία και είδα από κοντά την 118 Sport Line Advantage.  

Καταπληκτική έκδοση,έχει σχεδόν τα πάντα στα 27900 (μάλιστα μου είπαν όταν το αποφασίσω θα γίνει και κάτι καλύτερο), μου έκανε εντύπωση που έχει και το αυτόματο κιβώτιο. Η θέση οδήγησής του που είναι χαμηλά και "μέσα" στο αυτοκίνητο, όπως έχω συνηθίσει. Κλασσική BMW. Οι χώροι για τους πίσω περιορισμένοι, το πορτ μπαγκάζ μια χαρά για την κατηγορία. Το εσωτερικό ΠΟΛΥ ποιοτικό, premium. Μετά από το Focus και το Puma που είδα τις προάλλες φάνηκε η διαφορά κατηγορίας. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από αυτό που είδα, ειδικά αναλογιζόμενος την τιμή.

Έχετε κάποια σχόλια για τον κινητήρα, στήσιμο κλπ; Το έχει κάποιος; Προσπαθώ να συνηθίσω την ιδέα τρικύλινδρο μπροστοκίνητο BMW. :P

Ειναι καλο πακετο αυτη η εκδοση μονο το πακετο καθρεφτων δεν εχει. Για την μπροστοκινηση το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν θελεις τετοιο αυτοκινητο εχουν και αλλα στην αγορα, πολυ ανταγωνισμος αλλα το 118 εχει και ανεξαρτητη πισω αναρτηση που οι αλλοι δεν εχουν συνηθως. Για τον κινητηρα εχει μια ασταθεια κατω απο τις 2000 στροφες σαν 3κυλινδρος αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Θα το συνηθησεις σε 1-2 μηνες μετα την αγορα. Ειναι ευστροφος αλλα ειναι σχετικα αδυναμος και μετα τις 4500 στροφες δεν εχει να δωσει απολυτως τιποτα.Οπως ειπα η δυναμη του ειναι οριακη αλλα μπορεις να κανεις ενα ριμαπ και να φτασεις τους 185 ιππους και 280 ΝΜ ροπη και επιπλεον να τον κανεις αρκετα ποιο γραμμικο και να ανεβαζει μεχρις τις 5800-6000 στροφες. Αυτα δεν μπορεις να τα κανεις στο 316 που εχεις πχ.

up
4 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 2 ώρες 22 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

Ε καλα απο 316 δεν θα καταλαβεις διαφορα. Δεν ειχε δυναμη η 316 για υπερστροφες ισχυως.... μονο σε ασφαλτο γυαλι και αυτο επικίνδυνο.

Βασικα bmw ειναι 3 ή 5 αρα.

Αλλα οκ, πες πως ειναι ενα πολυ καλο mini η σειρα 1.

Ως τιμη, πακετο, αισθηση ειναι τοπ επιλογη.

επικίνδυνο γιατι να ειναι? με μικρη ταχυτητα ειναι εντελως ακινδυνο, εκανα σε μια φουρκετα σε δυνατη βροχη στα βουνα, κινηθηκε η ουρα ελεγχομενα. Αν ξερεις ποσο γκαζι θα δωσεις δεν ειναι επικινδυνο.

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo