BMW FORUM

red_monster
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Re: --> BMW FORUM

Αυτό κάνει τα φρέσκα bmw λιγότερο μπουρδέλα ?

up
0 users have voted.
SPI_duster
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες

red_monster":yp91zcki wrote:
red_monster":yp91zcki wrote:

Οι επιδόσεις σε αυτό το τεστ δείχνουν πόσα αστεία αυτοκίνητα είναι πλέον τα σύγχρονα bmw

Δύο ποσταρίσματα, δύο προτάσεις, δυο πυροβολισμοί... στο κέντρο όμως!

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 33 λεπτά

red_monster":3t1z4hjw wrote:

μπουρδέλα η νέα 3αρα, η 5αρα, η 8αρα??? Μάλιστα...να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε!!

up
0 users have voted.
red_monster

Fanis75":2h5dhl7q wrote:
red_monster":2h5dhl7q wrote:

μπουρδέλα η νέα 3αρα, η 5αρα, η 8αρα??? Μάλιστα...να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε!!

Το αρχικό μου ποστάρισμα αναφέρεται στα δυναμικά χαρακτηριστικά και μόνο που αποτυπώνονται στο συγκεκριμένο τεστ με τις κορίνες. Ξέρεις αυτό που έτρεξες να το βγάλεις αστείο γιατί ?? προσομοιάζει την αποφυγή εμποδίου με συγκεκριμένα Km

up
0 users have voted.
SPI_duster

Γμτ ελπίζω να μην έχασα κάτι. Ετοιμο έχω και το ποπ κορν!

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 ώρες 12 λεπτά

red_monster":24as8b20 wrote:
Fanis75":24as8b20 wrote:
red_monster":24as8b20 wrote:

Το αρχικό μου ποστάρισμα αναφέρεται στα δυναμικά χαρακτηριστικά και μόνο που αποτυπώνονται στο συγκεκριμένο τεστ με τις κορίνες. Ξέρεις αυτό που έτρεξες να το βγάλεις αστείο γιατί ?? προσομοιάζει την αποφυγή εμποδίου με συγκεκριμένα Km

Το συγκεκριμένο τεστ κυρίως την παρεμβατικότητα του ESP δείχνει. Μπαίνουν με συγκεκριμένη ταχύτητα, χωρίς σχέση στο κιβώτιο και απλά στρίβουν το τιμόνι. Ένα αγωνιστικό, με απείρως καλύτερα δυναμικά χαρακτηριστικά, παίζει να φέρει σβούρα αν πας να το οδηγήσεις έτσι!!! Oi BMW παραμένουν κοντά στην κορυφή σε οδηγική συμπεριφορά και χάνουν μόνον από Alfa και Jaguar.

up
0 users have voted.
kiloMeater
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 3 ημέρες

Ενώ άμα σου τύχει στο δρόμο θα το περάσεις με γκάζι πατημένο για να μην αποφορτιστουν οι αναρτήσεις και χάσεις γραμμή

up
0 users have voted.
The_Emperor
Last seen: Πριν από 1ημέρα 8 ώρες

το συγκεκριμένο test παρουσιάζει suv και ψηλά οχήματα να έχουν καλύτερα αποτελέσματα από sport cars.
To type r
https://www.youtube.com/watch?v=DpiMYrFaRYQ
παρουσιάζεται να έχει χειρότερη συμπεριφορά από το απλό civic:
https://www.youtube.com/watch?v=T69yPK2CbV8
αλλά και από το tiguan:
https://www.youtube.com/watch?v=DSRd2cP7Ck8&t=10s
επειδή το τελευταίο κυριολεκτικά "σταματά" λόγω παρέμβασης των ηλεκτρονικών!

Τέτοια "παράλογα" παραδείγματα υπάρχουν ένα σωρό στα παραπάνω test. Αν κάποιοι θέλουν να κρίνουν τη συνολική συμπεριφορά και αξία των αυτοκινήτων από αυτό και μόνο...μπορούν να επιστρέψουν στον ύπνο τους!
Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το type r με κλειστά τα μάτια...Οι υπόλοιποι ας ψάχνουν για...ΤΑΡΑΝΔΟΥΣ!!

up
0 users have voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 3 μήνες 21 ώρες

Γεια σου βασιλαρε. Εγω θα επαιρνα το τιγκ (οπως εκανα) γιατι βαζω την οικογενεια μεσα και θελω ασφαλεια και ενα σπορ τυπου μιατα για κ@υλες

up
0 users have voted.
The_Emperor

Nikos Golf":utgs33jm wrote:
Γεια σου βασιλαρε. Εγω θα επαιρνα το τιγκ (οπως εκανα) γιατι βαζω την οικογενεια μεσα και θελω ασφαλεια και ενα σπορ τυπου μιατα για κ@υλες

καλημέρα!!
Σεβαστό Νίκο μου, και εγώ σε παρόμοια επιλογή πήγα όπως ξέρεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα suv μας έχουν καλύτερη συνολική οδηγική συμπεριφορά από το type r! Απλά δεν γίνεται!!

up
0 users have voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 3 μήνες 21 ώρες

Αλοιμονο. Αν ηταν ετσι ακομα και ο διας suv θα ειχε[emoji23][emoji23][emoji23]

up
0 users have voted.
red_monster

The_Emperor":10uzzv1j wrote:
το συγκεκριμένο test παρουσιάζει suv και ψηλά οχήματα να έχουν καλύτερα αποτελέσματα από sport cars.
To type r
https://www.youtube.com/watch?v=DpiMYrFaRYQ
παρουσιάζεται να έχει χειρότερη συμπεριφορά από το απλό civic:
https://www.youtube.com/watch?v=T69yPK2CbV8
αλλά και από το tiguan:
https://www.youtube.com/watch?v=DSRd2cP7Ck8&t=10s
επειδή το τελευταίο κυριολεκτικά "σταματά" λόγω παρέμβασης των ηλεκτρονικών!

Τέτοια "παράλογα" παραδείγματα υπάρχουν ένα σωρό στα παραπάνω test. Αν κάποιοι θέλουν να κρίνουν τη συνολική συμπεριφορά και αξία των αυτοκινήτων από αυτό και μόνο...μπορούν να επιστρέψουν στον ύπνο τους!
Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το type r με κλειστά τα μάτια...Οι υπόλοιποι ας ψάχνουν για...ΤΑΡΑΝΔΟΥΣ!!

Ξανάπιασε τι γράφουν αυτοί που τα γράφουν και εδώ είμαστε να το συζητήσουνε

up
0 users have voted.
VAGKIRK
Last seen: Πριν από Ποτέ

Παιδιά στο συγκεκριμένο οι αντιδράσεις των X1 X2 ήταν τραγικές , ο ορισμός της υποστροφής. Το civic και ειδικά το focus τα πήγαν καταπληκτικά και δεν αναφερόμαι μόνο στα χιλιόμετρα που έπιασαν αλλά στις ωραίες αντιδράσεις τους , το έκαναν να φαίνεται πολύ εύκολο , το ίδιο και το 308 αν δείτε αλλά και το Xtrail που κατά την άποψη μου τα πήγε καλύτερα από όλα τα SUV.

Για εμένα το τεστ αυτό δείχνει πόσο καλά μπορεί να σταθεί ένα αυτοκινητάκι σε μια στροφοδιαδρομη χωρίς να έχεις τον νου σου στις σωστές γραμμές , αλλά απλά να θέλεις να το πετάξεις στην στροφή και να διασκεδάσεις σαν μέσος οδηγός , να διορθώσεις , να φρενάρεις , να κάνεις λαθάκια αλλά να κρατάς υψηλές ταχύτητες.

Αν είναι με το Χ1 να πρέπει να κάνω τις στροφές ευθείες μπαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα γιατί διαφορετικά θα λυπάμαι το αμαξάκι να γονατίζει και να σέρνεται στα λάστιχα του και να πιέζει με το βάρος του αναρτήσεις και τιμόνι δεν έχει νόημα για εμένα. Εννοείται παντα ότι μιλάμε για εξαιρετικό αυτοκίνητο, σταθερό, ασφαλες και με ωραία κύλιση , αλλά πραγματική BMW δεν είναι, καλό για Audi σίγουρα ναι.

Χθες έβλεπα το ceed που μου αρέσει πολύ στο τεστ αυτό , αν δείτε τα πήγε σχεδόν πανομοιότυπα με τα X , να υποθέσω πως έχει σπορ συμπεριφορά ; Sheer driving pleasure και αυτό ίσως , μάλλον έχει βάλει το χεράκι του το πρώην αφεντικό της Μ division.

Εννοείται οι απόψεις μου δεν είναι θέσφατο , αυτή είναι η εντύπωση που αποκομίζω , δεν έχω οδηγήσει σύγχρονη BMW , αλλά δεν έχω ματαδει κάποια παλιά να υποστρεφει σαν Corolla με χαλασμένες αναρτήσεις.

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
The_Emperor

To test δεν έχει καμία σχέση με στροφιλίκια, ούτε με τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε στριφτερές διαδρομές. Δείχνει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου μόνο σε εμπόδιο που εμφανίζεται στον δρόμο σου και πρέπει να το αποφύγεις αμέσως. Τελείως διαφορετικα τα δύο πράγματα.
Για να αξιολογήσεις οποιοδήποτε αμάξι πρέπει να πιάσεις τιμόνι! Διαφορετικά είσαι ειδικός του πληκτρολογίου!
Αυτό λέω πάντα!

up
0 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1ημέρα

Το οποίο τεστ είναι κι αυτό που μας ενδιαφέρει για να κινούμαστε με ασφάλεια. Τα στροφιλίκια και οι πίστες είναι για όσους αναζητούν οδηγική απόλαυση και ρισκάρουν την ακεραιότητά τους και των υπολοίπων.

up
0 users have voted.
The_Emperor

Επειδή σε καθημερινή βάση μας πετάγονται άνθρωποι και διαφορα ζώα στον δρόμο με 80 χλμ την ώρα...

Προσωπικά εάν έχω μέσα οικογένεια και πεταχτεί ζώο ενώ πηγαίνω με 80 ούτε που θα στραβοτιμoνιασω...Για να μην παρεξηγηθώ να προσθέσω ότι σέβομαι τα ζώα περισσότερο από πολλούς ανθρώπους...
Σιγά όμως μη ρισκάρω να σκοτωθούν τα παιδιά μου για να αποφύγω οποιοδήποτε ζώο για να μην πω και άνθρωπος και φανώ κάπως...
Από την άλλη πλευρά ομολογώ ότι αν είμαι μόνος στο αμάξι και πεταχτεί μπροστά μου παιδάκι θα ρισκάρω και να σκοτωθώ κάνοντας και την πιο ακραία μανούβρα για να το σώσω.
Φέρνω δύο εκ διαμέτρου αντίθετα παραδείγματα για να δείξω την οπτική μου.
Επί της ουσίας...όλα τα παραπάνω είναι για πέταμα. Γιατί παίζουν 1000 παράγοντες για το τι θα γίνει: θα προλάβεις να το δεις; Θα προλάβεις να αντιδράσεις; Σε τι κατάσταση θα βρίσκεται ο οδηγός; σε τι απόσταση θα είναι αυτό που θα σου πεταχτεί; Το οδόστρωμα θα είναι βρεγμένο; Σε τι κατάσταση θα βρίσκεται; Τα λάστιχα θα είναι ζεστά ή κρύα; πόσο φθαρμένα θα είναι; Τα φρένα και τα τακάκια; Το αμάξι άδειο ή φορτωμένο; Να συνεχίσω;;
Να χαμε να λέγαμε δλδ...

up
0 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1ημέρα

Όλα αυτά που λες είναι πολύ σωστά. Δεν αναιρούν όμως το γεγονός ότι αν δύο ανταγωνιστικά μοντέλα έχουν διαφορά στη δοκιμασία, θα πρέπει να το λάβει υπόψη του ο υποψήφιος αγοραστής. Σε κάθε περίπτωση, το να τα πηγαίνει καλά ένα μοντέλο είναι υπέρ του.

up
0 users have voted.
red_monster

Τα πράγματα είναι τόσο απλά που σε κάνει να απορείς με μερικούς συλλογισμούς

Το τυποποιημένο τεστ αποτυπώνει μια πτυχή της ενεργητικής δυναμικής του οχήματος. Στη συγκεκριμενη δοκιμή, λοιπόν, ορισμένα τετράτροχο μεταξύ αυτών και των Βαυαρών -πιθανόν- να εμφανιζουν δυσλειτουργία στην αποτελεσματικότητα των ηλεκτρονικών συστημάτων ευστάθειας.

Το θέμα είναι ότι η δυσλειτουργία αυτή εν γενεί εκθέτει τη δυναμική συμπεριφορά του οχήματος όταν αυτό καλείται να αλλάξει κατεύθυνση χωρίς την αρωγή των βοηθημάτων. Η συμπεριφορά αυτή δεν θα ήταν αποδεχτή για bmw του -όχι πολύ μακρινού- παρελθόντος. Για Audi & Opel πιθανό να μην είχε γραφτεί αράδα, για bmw πρέπει να γραφτούν πολλές

Over n out

up
0 users have voted.
The_Emperor

Το ζήτημα είναι ότι ο ευνουχισμός που προκαλούν τα ηλεκτρονικά συστήματα για την περίπτωση που σου εμφανιστεί τάρανδος ισχύει και για όλες τις άλλες περιπτώσεις που δεν θα τον θες. Επίσης είναι τουλάχιστον ατυχές με ένα τεστ να βγάζεις συμπεράσματα για όλα τα διαφορετικά μοντέλα μιας εταιρίας και ακόμη για τα διαφορετικα του ίδιου μοντέλου. Π.χ. ακόμη και ένα xdrive έχει διαφορετική συμπεριφορά από ένα sdrive...Οι γενικεύσεις είναι τουλάχιστον αυθαίρετες...

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

kiloMeater":2gdib5fj wrote:
Ενώ άμα σου τύχει στο δρόμο θα το περάσεις με γκάζι πατημένο για να μην αποφορτιστουν οι αναρτήσεις και χάσεις γραμμή

Εξαρτάται από την περίπτωση. Ένας καλός οδηγός θα κρίνει αν πρέπει να περάσει επιταχυνόμενα (για να αποφύγει το εμπόδιο προτού μπει στην τροχιά του) ή επιβραδυνόμενα γιατί είναι ήδη αργά για να επιταχύνει. Σίγουρα όμως δεν θα περάσεις χωρίς σχέση στο κιβώτιο, ρολαριστά!!!

VAGKIRK":2gdib5fj wrote:
Για εμένα το τεστ αυτό δείχνει πόσο καλά μπορεί να σταθεί ένα αυτοκινητάκι σε μια στροφοδιαδρομη χωρίς να έχεις τον νου σου στις σωστές γραμμές , αλλά απλά να θέλεις να το πετάξεις στην στροφή και να διασκεδάσεις σαν μέσος οδηγός , να διορθώσεις , να φρενάρεις , να κάνεις λαθάκια αλλά να κρατάς υψηλές ταχύτητες.

Όχι, δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Το σλάλομ είναι πολύ πιο ενδεικτικό της δυναμικής συμπεριφοράς ενός οχήματος.

dimsabas":2gdib5fj wrote:
Το οποίο τεστ είναι κι αυτό που μας ενδιαφέρει για να κινούμαστε με ασφάλεια. Τα στροφιλίκια και οι πίστες είναι για όσους αναζητούν οδηγική απόλαυση και ρισκάρουν την ακεραιότητά τους και των υπολοίπων.

Λύσσα το έκανες...

red_monster":2gdib5fj wrote:
Η συμπεριφορά αυτή δεν θα ήταν αποδεχτή για bmw του -όχι πολύ μακρινού- παρελθόντος.

Οι BMW του παρελθόντος ήταν πολύ πιο ασταθείς και υπερστροφικές (αδρανείας, όχι ισχύος). Ξαναλέω, την παρεμβατικότητα του ESP μετράει αυτό το τεστ και δευτερευόντως την φιλικότητα της γεωμετρίας της ανάρτησης. Ένα αγωνιστικό θα έφερνε σβούρες.

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα

https://youtu.be/s289J7Gz8sY

Εδω στο τεστ φαινεται πως δεν μπαινουν στην δοκιμασια με νεκρα στο κιβωτιο, ενω το ποδι του οδηγου δεν φαινεται να σηκωνεται απο το γκαζι.

Καλα το τελευταιο δεν ειναι και τοσο ευδιακριτο αλλα μπορει να το καταλαβει κανεις απο το στροφομετρο λιγο πριν περασει τις πρωτες κορινες.

Συνεπως, αν συμβαινει αυτο και στα αλλα αυτοκινητα του τεστ η δοκιμη προσομοιαζει αρκετα μια πραγματικη κατασταση στον δρομο.

Η μπεμβε εχει σοβαρο θεμα στην αποφυγη εμποδιου. Αυτοκινητα 80 και 90 χιλ ευρω δεν δικαιολογουνται να εχουν τετοια συμπεριφορα.

up
0 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Θυμόμουν λάθος ότι δεν έχει σχέση μέσα. Αλλά θυμόμουν σωστά στο περί ρολαρίσματος:

"COTY 2015: Elk Test
Τα υποψήφια μοντέλα για το Αυτοκίνητο της Χρονιάς υποβάλλονται, όπως κάθε χρόνο, στην καθιερωμένη «αποφυγή ταράνδου», αξιολογώντας τη συμπεριφορά τους σε μια οριακή αλλαγή πορείας.

ΣΤΟ αεροδρόμιο του Σίνταλ, λοιπόν, με τα αυτοκίνητα να πραγματοποιούν τέσσερις διαδοχικές αλλαγές πορείας καθώς διέρχονται ένα διάδρομο συνολικού μήκους 40 μ. Αυτό που μετριέται είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα εισόδου στο διάδρομο. Στη συνέχεια ο δοκιμαστής αφήνει το γκάζι πριν από την πρώτη στροφή"

https://www.4troxoi.gr/4tlibrary/articl ... mber=14052

up
0 users have voted.
dr.angelo
Last seen: Πριν από Ποτέ

Μα γιατί να μπεις ρολαριστός? Ή θα φρενάρεις εάν έχεις χώρο ή θα γκαζώσεις για να το αποφύγεις.

Στάλθηκε από το SM-T335 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
The_Emperor

Εγώ βλέπω ΚΑΙ εδώ μια προσπάθεια να παρουσιαστεί μια πραγματικότητα η οποία απέχει μίλια από την πραγματικότητα. Όταν πχ η προηγούμενη 3άρα συγκρινοταν με την κορυφαία κατά τεκμήριο Τζούλια και έχανε στο νήμα την κορυφή σε οδηγική συμπεριφορά, ή όταν οι πρώτες κριτικές για τη νέα 3άρα λένε ότι ανακτά τα πρωτεία στην κατηγορία, όταν
η 5άρα και η 4αρα χτυπάνε κορυφή ή έστω είναι στο τοπ 3 στον ίδιο τομέα σύμφωνα με τον παγκοσμιο Τύπο για να μην αναφέρω και τη σειρά Χ, το να ισχυρίζονται κάποιοι ότι η εταιρία είναι ακριβώς το αντίθετο, έχει νόημα να κάνεις μετά συζήτηση απέναντι σε εντελώς ανυπόστατες "απόψεις"; Πανάκριβα τα BMW ναι! Αναξιόπιστα κατά τεκμήριο επίσης! Αλλά μην λέμε κ ο,τι να ναι...Τα ίδια ακριβώς θα έγραφα κ για την άλφα κ τη φορντ...Ας ξεπεράσουν κάποιοι τους οπαδισμους

up
0 users have voted.
SPI_duster

Εάν οι BMW τα είχαν πάει καλά στο συγκεκριμένο τεστ, για όλους θα θεωρούνταν απόλυτα φυσιολογικό και κανείς δεν θα ασχολούνταν πλέον. Όμως δεν τα πήγαν καλά. Τόσο το χειρότερο για το τεστ...

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo