250 Χ-ΜΑΧ....ικές...............ιστορίες... :-))))

498 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Ντάνος The
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: 250 Χ-ΜΑΧ....ικές...............ιστορίες... :-))))

Αγαπητοί συνάδελφοι γεια σας,

Είμαι κι΄ εγώ νέος κάτοχος ενός X-MAX 250 μαύρο χρώμα και έχω κάνει 950 χλμ. Μ΄ αρέσει πολύ και είμαι ευχαριστημένος για την επιλογή μου, το μόνο πρόβλημα που έχω, και θα ήθελα την βοήθεια σας, είναι με την πρόσφυση των ελαστικών, τα «μανίσια» είναι Michelin όμως δεν αποδίδουν καθόλου καλά ,ειδικά στο βρεγμένο, σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω, τι μου προτείνετε; παρακαλώ τα φώτα σας.

Ευχαριστώ,

up
0 users have voted.
kon5

Kαλορίζικο και καλοτάξιδο το εργαλείο σου φίλε!
Ποια michelin έχεις? Στο δικό μου (honda pantheon) έβαλα πέρυσι τα michelin golden standar. Δεν έχω παράπονο και στο βρεγμένο.

up
0 users have voted.
Ντάνος The

Αυτά φοράω κ΄ εγώ, στο service στον ΜΑΤΑΚΟ ξέρεις, που ανέφερα το πρόβλημα μου είπαν ότι «έτσι είναι τα εργοστασιακά μη περιμένεις πολλά»

Έχω μπερδευτεί πρέπει να το ψάξω,

up
0 users have voted.
ANGEL13

Συνεχεια στην αναφορα καταναλωσης. Γεμισα με 100αρα παλι.

Μετα απο 314 km χρειαστηκε 10,678 lit βενζινης 3,40/100km οχι ασχημα....

Συνολικα εχουμε κανει 38250 km και ειμαστε απολυτα ικανοποιημενοι.

Μου αρεσει που η καταναλωση παραμενει σταθερα χαμηλη.

up
0 users have voted.
ANGEL13

ANGEL13":2dxbmxcr wrote:
Συνεχεια στην αναφορα καταναλωσης. Γεμισα με 100αρα παλι.

Μετα απο 314 km χρειαστηκε 10,678 lit βενζινης 3,40/100km οχι ασχημα....

Συνολικα εχουμε κανει 38250 km και ειμαστε απολυτα ικανοποιημενοι.

Μου αρεσει που η καταναλωση παραμενει σταθερα χαμηλη.

Aλλαγη μπενζινας σε 95αρα..... να δουμε ΑΝ και ποση διαφορα θα εχω στην καταναλωση και στα χλμ........... Οικονομικα το καταλαβα ήδη....

Δευτέρα βραδυ και τα φωτα δεν τα βλεπω "ζωηρα" ..... θα φταιει ο δρόμος σκεπτομαι. Η κορνα ειναι κρυωμένη.....δεν δινω βαρος...Το πρωί όμως.....ΜΟΥΛΑΡΩΣΕ.... μπαταρια γιοκ....... Μου κοπηκαν τα ποδια ........κυριολεκτικα.Στο "γιατρο" την μπαταρια και δεν μπορει να εξηγησει το γιατι. Φερτο να δω αν και που χανει ρευμα. Εγγυηηση για μπαταρια αγορασμενη πριν απο 8 μήνες δεν υπαρχει.

Για να δουμε τι θα δουμε.....

Αυτο ειναι το πρωτο ουσιαστικό προβλημα που μου παρουσιαζεται...

up
0 users have voted.
kon5

Κάπου έχω ξανακούσει για μπαταρία στο x max

Εδώ και ένα χρόνο βάζω 95 άρα και διαφορά δεν είδα, παρά μόνο στην τσέπη μου

up
0 users have voted.
odiki_asfaleia
Last seen: Πριν από 8 μήνες 4 εβδομάδες

Τι μαρκα μπαταρια εχεις (η μαλλον ειχες ) φιλε μου?
Να μετρησει τα πηνια του δυναμο ο μαστορας και κατα δευτερον να δει αν εχεις απο πουθενα απωλειες η καταναλωση ενω ειναι σβηστο (μαλλον με βολτομετρο?).
Και εγω το σβηνω στα φαναρια το μοτορι!

up
0 users have voted.
ANGEL13

odiki_asfaleia":1pshx8y5 wrote:
Τι μαρκα μπαταρια εχεις (η μαλλον ειχες ) φιλε μου?
Να μετρησει τα πηνια του δυναμο ο μαστορας και κατα δευτερον να δει αν εχεις απο πουθενα απωλειες η καταναλωση ενω ειναι σβηστο (μαλλον με βολτομετρο?).
Και εγω το σβηνω στα φαναρια το μοτορι!

Μπαταρία σαν της μαμας του.
Τελικα μια " φυσσα" είχε καει - κολλησει και δεν φορτιζε την μπαταρια.
Αλλαχτηκε και το θεμα τωρα ειναι να δουμε ποσο "κουραστηκε" η μπαταρια και ποση ζωή θα εχει ακόμη. Οι γνωστες λενε οτι η ζωη της μικρυνε επειδη τα εδωσε ολα τωρα στα δυσκολα.

Μαζι με τακακια μπροστα + πισω και λαδακια 125 € το μαλλί....

Αναμονη για τα κρυα του χειμωνα να δουμε ποσο αντεχει η μπαταρια.

Να και ενας ακομη που δεν σπαταλα βενζινη...... μαζι σου αγορι μου...

up
0 users have voted.
MindFresh KilBreeze

edit

up
0 users have voted.
ANGEL13

Το οτι το εστειλε σημαινει οτι μας σκεπτεται και το "ψαχνει".............Η μαμα YAMAHA με ενημερωσε να παω να ελεγξω μια φυσσα τροφοδοσιας της μπαταριας γιατι μπορει να βραχυκυκλωσει..... Δεν το λεγανε ενα μηνα νωριτερα να μην προβληματιστω και ξεζουμισω την μπαταρια .....

Μαζι με την ρεζερβα των 30km, εκανε στο συνολο 340 km

up
0 users have voted.
ANGEL13

Φτασαμε αισιως στα 40.000 km......... Το μηχανακι μας εχει ευχαριστησει παρα πολυ και ειναι μεγαλη χαρα να μετακινουμαστε μαζι του.

Αντε και στα 100.000 km .............. η μηπως να παρουμε το νεο μοντελακι .... Μπα οχι ακομη.....

up
0 users have voted.
Tsardas
Εικόνα Tsardas
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα

Εγω χθες αλλαξα μπαταρια τελικα καθως την παλια την ειχα ξαναφορτησει 5-6 φορες και τωρα το ειχα αφησει κανα μηνα+ ακινητο. Μολις στα 9300 ακομα τα χλμ. αλλα το μηχανακι οταν βρει ομαλο δρομο με στροφες ειναι απαιχτο. Πηγα Σερρες αυθημερον και στις στροφες στο Λαχανα το καταευχαρηστηθηκα. Εφτασα στα δικα μου ορια απο πλευρας κλισεων αλλα το λαστιχο ειχε ακομα αρκετα για να φτασει στο οριο του.

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

Eγω χθες πηρα βολτα αυτο το πριονι...................Μονο η πρωτη μπηκε η δευτερα κρεμαγε εντελως......Αλλα μηχανακι του 63 με τις ταχυτητες στο χερι πηγαινε μια χαρα!!!!!

up
0 users have voted.
ANGEL13

GiwrgosFocus":3j5sbncb wrote:
Eγω χθες πηρα βολτα αυτο το πριονι...................Μονο η πρωτη μπηκε η δευτερα κρεμαγε εντελως......Αλλα μηχανακι του 63 με τις ταχυτητες στο χερι πηγαινε μια χαρα!!!!!

Καλη ιδεα να μοιραστεις την εμπειρια σου, ομως θα ηθελα να γραφεις κατι σχετικο με το θεμα μας.........Ευχαριστω.

up
0 users have voted.
ΜΙΧΑΛΗΣ

Βγήκε το καινούριο. Τι λέτε?
http://www.yamaha-motor.gr/products/mot ... max250.jsp

up
0 users have voted.
Mad_Max_Geo

ANGEL13":1pqdqypy wrote:
GiwrgosFocus":1pqdqypy wrote:

Καλη ιδεα να μοιραστεις την εμπειρια σου, ομως θα ηθελα να γραφεις κατι σχετικο με το θεμα μας.........Ευχαριστω.

Νομιζα οτι το x-max......ικες ειχε σχεση με τις μηχανες που εχουμε παρει βολτα. Παρακαλω κποιον μοντ να το μεταφερει στο σωστο θεμα.

up
0 users have voted.
ANGEL13

GiwrgosFocus":z6eet87e wrote:
ANGEL13":z6eet87e wrote:
GiwrgosFocus":z6eet87e wrote:

Νομιζα οτι το x-max......ικες ειχε σχεση με τις μηχανες που εχουμε παρει βολτα. Παρακαλω κποιον μοντ να το μεταφερει στο σωστο θεμα.

Eνταξει δεν υπαρχει θεμα..........προχωραμε στα δικά μας...

up
0 users have voted.
ANGEL13

ΜΙΧΑΛΗΣ":2hbct6w8 wrote:
Βγήκε το καινούριο. Τι λέτε?
http://www.yamaha-motor.gr/products/mot ... max250.jsp

Ειναι σιγουρα πιο ................"φρεσκο". Ομως θα με εβαζε σε πειρασμο αν ......ειχε ABS, αλλες αναρτησεις, γαντζακι μπροστα για να κρεμαω κατι προχειρα, τα πατακια του x-city πισω και με ανησυχει το γεγονος οτι στη φωτο του χωρου αποσκευων εχει ενα ανοικτο κρανος. Αν δεν χωραει δυο full face..........
Ο ανταγωνισμος εχει ανεβει παραπολυ και θα ηθελα κατι παραπανω........ και σε τιμη !!!!!!!!

up
0 users have voted.
mjr

Μόλις το είδα http://www.yamaha-motor.gr/products/mot ... ax250.jsp#

Υπολογίζω στις αρχές Μαρτίου όπου θα ανοίξει και λίγο ο καιρός να το πάρω. Με χαλάει λίγο που δεν έχει στροφόμετρο όπως το καινούριο του 2010 που αναφέρει ο Μιχάλης το οποίο έχει πολύ ωραία όργανα.

up
0 users have voted.
kon5

4700 ευρώ . Το μείον των scooters η τσιμπημένη τιμή. Άπό την άλλη σε αποζημιώνουν με την ευκολία που σου προσφέρουν.

up
0 users have voted.
mjr

kon5":39cqhvxl wrote:
4700 ευρώ . Το μείον των scooters η τσιμπημένη τιμή. Άπό την άλλη σε αποζημιώνουν με την ευκολία που σου προσφέρουν.

Όντως είναι λίγο ψηλά η τιμή. Αλλά, όταν έχει 2300 € το crypton x που σε καμία περίπτωση δεν σου προσφέρει όσα το scooter, τότε η τιμή του φαντάζει ιδανική

up
0 users have voted.
ANGEL13

Δυστυχως η μπαταρια "κουραζετε" . Τωρα που εχει κρυο δεν ειναι πολυ "ζωηρη". Μετα την ημερησια φορτιση που της εκανα δειχνει ενταξει. Να δω ποσο θα αντεχει. Βεβαια απαξ και εδειξε τα πρωτα σημαδια κοπωσης μαλλον θα πρεπει να την αλλαξω και να την κρατησω για δευτερη.
Θα παω ομως να ελεγξει παλι μηπως εχουμε καποιο θεμα με τις καλωδιωσεις.

up
0 users have voted.
ANGEL13

ANGEL13":2bkk16de wrote:
:hmmm: Δυστυχως η μπαταρια "κουραζετε" . Τωρα που εχει κρυο δεν ειναι πολυ "ζωηρη". Μετα την ημερησια φορτιση που της εκανα δειχνει ενταξει. Να δω ποσο θα αντεχει. Βεβαια απαξ και εδειξε τα πρωτα σημαδια κοπωσης μαλλον θα πρεπει να την αλλαξω και να την κρατησω για δευτερη.
Θα παω ομως να ελεγξει παλι μηπως εχουμε καποιο θεμα με τις καλωδιωσεις.

Bασικα λογω καιρου (πολυ χαμηλες θερμοκρασιες κατω απο το 0) και λιγωτερο λογω υποχρεωσεων αφησα το αγαπημενο μου οχημα για το 4τροχο..... Μηπως γερναω...???? (Στο νεο χωρο δουλειας εχω ευκολο χωρο σταθμευσης.)

Παρολο που ειχε να δουλεψει μια περιπου εβδομαδα, το εβαζα "μπρος" καθημερινα, η μπαταρια δειχνει ζωηρη. Μακαρι με καποια φορτιση να με βγαλει για καμποσο καιρο.

Βεβαια αμελω να το εξετασω πιο σωστα το θεμα και θα με αφησει εκει που δεν πρεπει...... αλλα το αφηνω για να εχει και περιπετεια λιγο...

παντως με το που το καβαλησα...........αισθανθηκα να φρεσκαρομαι.........αντε και μια καρτ...ια με πρωτη ευκαιρια, να συνελθω. Να κοψω και τα πολλα "φαρμακια" και εστρωσα.

up
0 users have voted.
mjr

To x-max black σταμάτησε; Στην ιστοσελίδα της Yamaha δεν αναφέρει πλέον, το μοντέλο του '09 το οποίο άλλαξε και το x-max black. Μήπως ανανεωθεί όπως το απλό χ-max;

up
0 users have voted.
ANGEL13

Μπαταρ οκ ακομη..........αν δε ο καιρος συνεχισει με λογικες θερμοκρασιες σωθηκα.......

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo