250 Χ-ΜΑΧ....ικές...............ιστορίες... :-))))

498 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
killbill
Last seen: Πριν από Ποτέ
Καλορίζικο και inetrneτικά!!!

Καλορίζικο και inetrneτικά!!! Αngel13 είμαι Σπάρτη εκτάκτως, μπήκα σε ένα Internet-Cafe και είπα να "σπάσω" το κώλυμα μου να γράφω σε Forum.......
Πρέπει να το κάνω βόλτα το όχημα, να δώ την αίσθηση. Ακούω γενικώς ότι τελικά έχουν μεταλλαχθεί σε κανονική μοτοσυκλέτα απλά στο κάπως ξαπλωτό...... Την Πέμπτη (που θα έρθω και Bank) θα τα πούμε στις 19:30 στο "The Mall" στην παρουσίαση του βιβλίου του γιατρού........Θα κάνω και μια βολτίτσα το X-Max να δούμε τι γίνεται....Θα έχω και ξύστρες μαζί μου... Τα λέμε Angel13..................

up
0 users have voted.
ANGEL13
interland.gr":1bgyirzf wrote

interland.gr":1bgyirzf wrote:
ANGEL13":1bgyirzf wrote:
Η αρχική αίσθηση σκληρότητας που είχαμε, με την πίσω κύρια ανάρτηση, έχει μειωθεί αισθητά και αυτό μας ευχαριστεί, γιατί οι μέσες μας δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση

Τι? Επεσαν τόσο γρήγορα τα αμορτισέρ!!!!!!!!!!

Αυτό θα το πάρω σαν compliment ..........!!!!!!!!!!!!!!!!

Τέσπα που λένε και οι νεολαίοι...............

3000 km και προχωραμεεεεεεεεεεεεεε.......!!!!!!!!!!

Θερμοκρασία ελαστικών μετα την πρωινή διαδρομή 20 km σπίτι-δουλειά....46 το πίσω και 35.5 το μπροστινό, στο κέντρο του πέλματος........Με νεο gatgetάκι που θα κάνει δουλειά....επίστημονική γενικώς.....

up
1 user has voted.
ANGEL13
killbill":2wfv4kky wrote

killbill":2wfv4kky wrote:
Καλορίζικο και inetrneτικά!!! Αngel13 είμαι Σπάρτη εκτάκτως, μπήκα σε ένα Internet-Cafe και είπα να "σπάσω" το κώλυμα μου να γράφω σε Forum.......
Πρέπει να το κάνω βόλτα το όχημα, να δώ την αίσθηση. Ακούω γενικώς ότι τελικά έχουν μεταλλαχθεί σε κανονική μοτοσυκλέτα απλά στο κάπως ξαπλωτό...... Την Πέμπτη (που θα έρθω και Bank) θα τα πούμε στις 19:30 στο "The Mall" στην παρουσίαση του βιβλίου του γιατρού........Θα κάνω και μια βολτίτσα το X-Max να δούμε τι γίνεται....Θα έχω και ξύστρες μαζί μου... Τα λέμε Angel13..................

Να πηγαίνεις πιο συχνά για να γράφεις και κάτι .......

ΟΚ..........."θανατηφόρε Βιλλ"!!!!!!!!!!!!!

up
2 users have voted.
ANGEL13
Επιστροφη μετά απο ταξίδι στο

Επιστροφη μετά απο ταξίδι στο εξωτερικο, με το αυτοκίνητο, και 3500 κμ 7,2.

Είδα πολλά 125 σκουτεράκια και μάλιστα ΚΑΙ το x-max σε 125 Βαρύ θα έλεγα για τόσα κυβικά..... Επίσης πιστό αντίγραφο του YAMAHA X-MAX σε 125 αλλά απο την MBK.... με χαμηλότερη ποιότητα, ολοφάνερα ....μαλλον με καλυτερη τιμή ......δεν μπορεσα να μαθω.

ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ.........................................

ακούει κανείς "αρμόδιος".....

up
0 users have voted.
ANGEL13
4.000...............

4.000................AΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ - ΑΝΕΤΑ - ΖΩΗΡΑ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ - ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μέχρι τώρα είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι με την αγορά και την χρήση βέβαια.

Αναβάτης καινούργιου Beverly, με ρωτάει στοιχεία για το μηχανάκι μας, του τα λέω και τον ρωτάω γιατί έτσι δεν είσαι ευχαριστημένος?? και απαντά ".........ναι αλλά αυτό είναι YAMAHA !!!!!!!!!!!!!!!! "

up
1 user has voted.
ANGEL13
4.200 KM και το μηχανάκι

4.200 KM και το μηχανάκι θέλει λάδια.....

Το λέει και το "βιβλίο"... κάθε 3000 κμ λάδια.......μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ τόσο γρήγορα

up
0 users have voted.
ANGEL13
ANGEL13":1d99qbwo wrote

ANGEL13":1d99qbwo wrote:
ANGEL13":1d99qbwo wrote:
Αναφορά κατανάλωσης............ 265 χιλιόμετρα, μόλις άναψε το λαμπάκι της ρεζέρβας και πήρε 10,56 λίτρα..............οχι άσχημα......

Σε κατηφορίτσα έτσι για μια στιγμή 140 στο κοντέρ......

Σημερινή αναφορά καταναλωσης.......

285 χιλιομετρα 10,15 λιτρα.........ποοοοοοοοολυ καλύτερα......

Λες οσο "στρώνει" να καει και λιγώτερο....??????????????????χεχεχεχεχε

H κατανάλωση παραμένει σταθερή......... 265 Κμ πριν να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας.

Με υπενθύμιση στο πολυόργανο, ζήτησε λάδια για τα 4000 Κμ.Θέλει κάθε 3000.Στα 4200 λοιπόν αλλαγή λαδιών και ένας πρόχειρος έλεγχος.Δεν είχε κάτι ανάγκη, κόστος ημισυνθετικών λαδιών 12 € το λίτρο και θέλει περίπου 1200 - 1300.

Ενω το βιβλιαράκι λέει στα 10000 ένα καλό service, στο συνεργείο πρότειναν να γίνει στα 6000.... Θα το ψάξω για να δω τι είναι πιο σωστό

4350 χιλιομετρα και συνεχίζουμεεεεεεεεεεεεεεεεεε

up
0 users have voted.
ANGEL13
Αναφορά κατανάλωσης

Αναφορά κατανάλωσης

285 χιλιομετρα-λαμπακι ρεζέρβας αναμένο-10,84 λίτρα μπενζίνας .

up
0 users have voted.
ANGEL13
ANGEL13":1twbead8 wrote

ANGEL13":1twbead8 wrote:
Αναφορά κατανάλωσης

280 χιλιομετρα και 10,80 μπενζινας..... καπου θελει μελετη που και γιατί εχω διαφορά.....

up
1 user has voted.
tm
...μηπως παχυνες?

...μηπως παχυνες?

up
0 users have voted.
taurus
Last seen: Πριν από 8 μήνες 4 εβδομάδες
ANGEL13":9ju5xkut wrote

ANGEL13":9ju5xkut wrote:
ANGEL13":9ju5xkut wrote:
Αναφορά κατανάλωσης

280 χιλιομετρα και 10,80 μπενζινας..... καπου θελει μελετη που και γιατί εχω διαφορά.....

Μα αυτό δεν θεωρείται σοβαρή διαφορά...

up
1 user has voted.
ANGEL13
tm":k5mrdlqu wrote:...μηπως

tm":k5mrdlqu wrote:
...μηπως παχυνες?

Πολυ φοβάμαι οτι και εγω σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα.......

Σίγουρα Κωστή η διαφορά είναι αμελητέα αλλά σε "δουλεια" να βρισκόμαστε....

Είχα πολλά χρόνια να κάνω εκδρομούλα με καινούργιο μηχανάκι..... ή μάλλον ΠΟΤΕ δεν είχα καινούργιο μηχανάκι για να κάνω κατι τέτοιο......και την Κυριακή πήγα μια βόλτα................οχι στο "γερμανό" αλλά ΠΡΟΣ πόρτο γερμενό....

Ευχαριστήθηκα ανεση,φρένα,κρατημα και αξιοπρεπείς επιταχύνσεις με ασφαλή προσπεράσματα στους βουνίσιους δρόμους.

Χάρηκα τόσο πολύ που λεω να το καθιερώσω πυκνά συχνά.... να πηγαίνω για αναγνώριση των διαδρομών πρώτα στην Αττική και μετά και παραέξω, με δεύτερη προτεραιότητα την Εύβοια, νότια και βόρεια.

up
0 users have voted.
tm
ωραια πραγματα!

ωραια πραγματα!
αυτο σημαινει οτι ειστε καλα!
καλες εξορμησεις!!

up
0 users have voted.
ANGEL13
tm":1cpaq998 wrote:ωραια

tm":1cpaq998 wrote:
ωραια πραγματα!
αυτο σημαινει οτι ειστε καλα!
καλες εξορμησεις!!

Aπίθανη αίσθηση..................δεν μπορεις να φανταστείς πόσο "φρεσκάρομαι" καθε φορά που καβαλάω το μηχανάκι μας. Ακόμη και το πρωί που πάμε στην δουλειά.....

up
1 user has voted.
ANGEL13
~ 6000 κμ και εχθές 12.10.

~ 6000 κμ και εχθές 12.10. 2006...........μετά απο περιπου 7 μηνες παρέλαβα και τοποθέτησα με ευλάβεια την όμορφη πινακίδα για το μηχανάκι μας.

Νοιώθω οτι "στολίστικε" και απο την πίσω πλευρά της......

up
0 users have voted.
Tsardas
Εικόνα Tsardas
Last seen: Πριν από 3 μήνες 3 εβδομάδες
Επειδη ενδιαφερομαι και γω

Επειδη ενδιαφερομαι και γω αμεσα να το παρω μπορεις να πεις ποση τελικη βγαζει και εαν κινεισαι ανετα με 110-120 χωρις να ζοριζεται ο κινητηρας;
Θελω να πηγαινοερχομαι καθε μερα Καλαμαρια-Ωραιοκαστρο μεσω περιφεριακης Θεσ/νικης (ειναι25χλμ) και εχω καποιες αμφιβολιες για το αν θα ειναι καπως αδυναμο ωστα να κοιταω κατι μεγαλυτερο.

up
1 user has voted.
ANGEL13
Tsardas":ahjc3q4o wrote

Tsardas":ahjc3q4o wrote:
Επειδη ενδιαφερομαι και γω αμεσα να το παρω μπορεις να πεις ποση τελικη βγαζει και εαν κινεισαι ανετα με 110-120 χωρις να ζοριζεται ο κινητηρας;
Θελω να πηγαινοερχομαι καθε μερα Καλαμαρια-Ωραιοκαστρο μεσω περιφεριακης Θεσ/νικης (ειναι25χλμ) και εχω καποιες αμφιβολιες για το αν θα ειναι καπως αδυναμο ωστα να κοιταω κατι μεγαλυτερο.

Θα έλεγα πρώτα να το δοκιμάσεις.............μετά ότι πιό δυνατό τόσο πιο άνετα.......αυτό είναι σίγουρο.Δεν μπαίνω σε τέτοια λογική γιατί δεν τελειώνεις ποτέ....

Εμείς είμαστε δύο πάντα και κάνουμε 45 χλμ. στην Αθήνα.Αν είσαι κάτω απο 1.85 δεν θα καταλαβαίνεις ούτε τον αέρα-βροχη με τέτοιες ταχύτητες.. που αναφέρεις.Έχω δει τελική 145 στο κοντέρ του.

Με το καλό .......Άγγελος.

up
0 users have voted.
ANGEL13
Mε το λαμπάκι αναμένο πρόλαβα

Mε το λαμπάκι αναμένο πρόλαβα και έκανα 28 χιλιόμετρα χωρίς να μείνω.....

Έτσι για να ξέρω πόσα χιλιόμετρα θα κάνει αν βρεθώ σε ανάγκη........... ΠΟυ δεν υπάρχει τέτοιος λόγος...

up
0 users have voted.
ANGEL13
Αναφορά κατάστασης ελαστικων.

Αναφορά κατάστασης ελαστικων.....

Όπως και με το προηγούμενο scooter, το θεμα εχει να κανει με το πίσω λάστιχο.
Πάντα είμαστε δυο στο μηχανάκι.Προσεχω την πίεση σε 15θήμερη ή εβδομαδιαία βάση.Κανουμε 40 - 45 χιλιόμετρα καθε μερα. Αυτο που παρατήρησα ΚΑΙ τώρα είναι πως τα "τακούνια" του πέλματος εχουν "φαγωθεί" στην πίσω μεριά τους περισσότερο απο την μπροστινή.Αν δεις το πέλμα απο το πλαί τα "τακούνια " φαίνονται σαν "κυμα" τώρα είναι λίγο αλλα όσο περνα ο καιρός και "γραφουμε" χιλιόμετρα τόσο θα μεγαλώνει το τόξο του "κυματισμού".

Βασικά δεν με ανησυχεί το γεγονός και ίσως έχει να κάνει με την φυσιολογική φθορά του ελαστικού.Στο "χωμάτινο " μηχανάκι μου με τα πιο μεγάλα και αραια τακούνια το εχω δει κύρια στο μπροστινό πάντως. Ίσως εχει να κάνει και με το φρενάρισμα......

Τεσπα , που λένε και οι νεολαίοι .........προχωράμε...παραπολυ καλα....

Θέλει παλι λάδια γιατί φτάσαμε τα 7500 ΚΜ.

up
1 user has voted.
ANGEL13
7600 Km και λαδάκια .........

7600 Km και λαδάκια ...........πάλι.....

12 € το κόστος και το μηχανάκι φρέσκο για την συνέχεια..........που έχει στα 10000 Κμ μεγαλούτσικο έλεγχο με βαλβίδες και άλλα.

up
1 user has voted.
ANGEL13
Φτάσαμε τα 8700 κμ και το

Φτάσαμε τα 8700 κμ και το μηχανάκι νοιώθω να το απολαμβάνω όλο και περισσότερο... Φτιάχνει και η διαθεση μου όλο και πιο πολύ.

Επειδή δεν αντέχω να το βλέπω λερωμένο έπρεπε κατι να κανω.Επειδη τα πλυντικά στα βενζινάδικα νοιώθω οτι "σκοτώνουν" τα οχήματα που αγαπάμε δεν θα το πήγαινα με τίποτε.Πήρα εναν ατμοκαθαριστή για πολλές βασικά σπιτικές δουλειες και είπα να δοκιμάσω και στις γωνίτσες στο μηχανάκι......εκεί δηλαδή που δεν φτάνει το σφουγγάρι και το χέρι.

Ε λοιπόν μετά το τέλος του εγχειρήματος το μηχανάκι έγινε κουφέτο λαμπερό.Και παρόλο που ήταν σούρουπο, ο πρωινός έλεγχος έδειξε πως με λίγο προσοχή θα γίνει τέλειο...

Οπότε βρήκα και αλλη δουλειά για τον ελεύθερο μου χρόνο.....

Μα καλά άλλος δεν εχει το ίδιο μηχανάκι να μοιραστούμε τις αγάπες μας...

Οχι οτι με πειράζει........εγω το βιολί- ημερολόγιο μου θα το συνεχίσω στην φιλόξενη σελίδα μας.

Ευχαριστίες....

up
2 users have voted.
odiki_asfaleia
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 εβδομάδες
Φιλε μου σε παρακολουθω και

Φιλε μου σε παρακολουθω και σε χαιρομαι. Θελω και εγω να παρω το ΧΜΑΧ αλλα αυτο που με απσχολει ειναι οτι δεν εχει ABS ακομα και στα λιγα χιλιομετρα σε λεια ασφαλτο αν τρομαξω και μου φυγει λιγο δυναμη παραπανω στο δεξι χερι, μπορει να πεσω. Την πατησα με το δικο μου, αλλα παρολο το μπλοκαρισμα και πλαγιολισθηση του μπροστινου μου τροχου καταφερα και δεν επεσα απο τυχη και μονο.

up
0 users have voted.
ANGEL13
odiki_asfaleia":bdqggc7h

odiki_asfaleia":bdqggc7h wrote:
Φιλε μου σε παρακολουθω και σε χαιρομαι. Θελω και εγω να παρω το ΧΜΑΧ αλλα αυτο που με απσχολει ειναι οτι δεν εχει ABS ακομα και στα λιγα χιλιομετρα σε λεια ασφαλτο αν τρομαξω και μου φυγει λιγο δυναμη παραπανω στο δεξι χερι, μπορει να πεσω. Την πατησα με το δικο μου, αλλα παρολο το μπλοκαρισμα και πλαγιολισθηση του μπροστινου μου τροχου καταφερα και δεν επεσα απο τυχη και μονο.

Tο ξέρω πως η παρέα μας παρακαλουθεί, τι γίνεται και τι γράφετε....!!!!!!! και συμπασχουμε με τους υπολοιπους......

Το ABS μπορεί να μην ειναι υποχρεωτικό ακόμη .......αλλα με τα χρόνια έχουμε κανει τα δάκτυλα μας να εχουν τέτοιο σύστημα....

Πάντως μια καλη "προπόνηση" για να μαθεις να κανεις τα δακτυλα σου ABS είναι να βρεις ενα ήσυχο ασφαλτινο δρόμο με χωματάκι ή εναν καλοστρωμένο χωματόδρομο και με λίγα χιλιόμετρα να "μπλοκάρεις το μπροστινό σε ευθεία και όταν το νοιώθεις να "τσουλαει".... και βέβαια όσο αντεχει το μυαλό σου και η καρδια σου, να το αφήσεις. Οσο πιο πολύ αντεχεις τοσο "φορτώνεις" τον σκληρό σου με εμπειρία.Σε δεδομένη περίπτωση θα ανατρέξει στην προπόνηση και θα μείνεις όρθιος.....χεχεχε.

Η ίδια "προπόνηση" μπορεί να γίνει και με το πίσω.....

ΜΕΧΡΙ Ο "TEMPER" ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΤΟΥ ......ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ..... ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ SCOOTΕRΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΔΕΣ......

up
0 users have voted.
ANGEL13
ANGEL13":37gf45nr wrote

ANGEL13":37gf45nr wrote:
ANGEL13":37gf45nr wrote:
Αναφορά κατανάλωσης

296 χιλιομετρα και 10,64 λιτρα μπενζινας..... λιγώτερα σταμάτα ξεκίνα-αττικη οδός, "μονοκάβαλλο"-ασθένεια.. ,ελαφρύτερος καρπός...

και 9.400.....ούτε τσικ...και 150 στο κοντέρ, άπνοια.

up
1 user has voted.
ANGEL13
05/02/2007

05/02/2007
Το πολυοργανάκι εχθες έδειξε.....

5βαθμοι θερμοκρασια 15:59 ωρα ελλαδος 9999km

Στις 16:00 ωρα ελλαδος10000km και

Στις 16:04 ωρα ελλαδος 10004km.....

Moυ έκανε εντύπωση η συμμετρία....

Καπου εδω κοντα πρεπει να του κανουμε ενα "μεγαλο" service, κατα την εταιρία.Για να δουμε τι θα δουμε...

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo