250 Χ-ΜΑΧ....ικές...............ιστορίες... :-))))

ANGEL13
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: 250 Χ-ΜΑΧ....ικές...............ιστορίες... :-))))

Αναφορά χιλιομέτρων.....

49000 km............

τώρα με τις απεργίες των μμε είναι ........μονοδρομος η μετακίνηση με το μηχανακι.

Ευτυχως που το ............καβαλαμε .....

up
0 users have voted.
mibayasa
συμβουλες αγορας

θελω πληροφοριες για το x-max 250 . κυκλοφορουν αρκετα στην αγορα με περιπου 2500 με 2800 ευρω
και πανω κατω 15 με 20000 χλμ θελω τη γνωμη σας κατα ποσο ειναι καλη μια τετοια αγορα,ευχαριστω.

up
0 users have voted.
mjr

mibayasa":17508gjx wrote:
θελω πληροφοριες για το x-max 250 . κυκλοφορουν αρκετα στην αγορα με περιπου 2500 με 2800 ευρω
και πανω κατω 15 με 20000 χλμ θελω τη γνωμη σας κατα ποσο ειναι καλη μια τετοια αγορα,ευχαριστω.

Αν το μηχάνημα δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, π.χ. από πτώση ή τράκα, τότε προχώρα
Τα χλμ που γράφεις είναι λίγα, αν είναι σωστά συντηρημένο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Με καρμπυρατέρ ή ιτζέκσιον;

up
0 users have voted.
kon5

Ένα καλά συντηρημένο και με σωστή χρήση (ζέσταμα πριν την εκκίνηση) scooter πόσα χλμ αντέχει πάνω κάτω?

up
0 users have voted.
mjr

100 χιλιάδες τουλάχιστον. Ίσως από εκεί και έπειτα να άρχίσει να χάνει μέρος της ιπποδύναμης, αλλά και πάλι θα πηγαίνει!
Εξάλλου...

ANGEL13":2pfq8g5k wrote:
Αναφορά χιλιομέτρων.....
49000 km............
up
0 users have voted.
kon5

Ενδαφέρον λαμβανομένου υπόψιν πως πρόκειται για μονοκύλινδρο μηχάνημα με διαρκή σταμάτα - ξεκίνα.
Ευχαριστώ.

up
0 users have voted.
mjr

kon5":znc1n73n wrote:
Ενδαφέρον λαμβανομένου υπόψιν πως πρόκειται για μονοκύλινδρο μηχάνημα με διαρκή σταμάτα - ξεκίνα.
Ευχαριστώ.

Εκεί παρεμβαίνει η σωστή συντήρηση η οποία προσφέρει αντοχή στις αντιξοότητες. Μην ξεχνάμε άλλωστε, τα καλοσυντηρημένα παπάκια της νέας τεχνολογίας (ψυγείο, ψεκασμό) βγάζουν τόσα χλμ. Παρακαλώ

up
0 users have voted.
ANGEL13

49999κμ ....................και μετα απο μερικά μετρα..............

50.000 km....

παρουσιάστικε μια υγρασία απο την πλευρά του ιμάντα και χρειάζεται "γιατρό" για να αλλαχτούν κατι τσιμουχάκια που βρίσκονται εκεί. Το συντομότερο.

up
2 users have voted.
ANGEL13

Το εργαλειο βρίσκεται στον "γιατρό" για την περιποιηση που του αρμόζει.....

Το καλο με τα μηχανήματα ειναι και οτι φτιάχνονται σχεδόν ολα τα προβλήματα τους.Εξαιρεση καποια μεταφυσικά που τα πιανουν καμμια φορά και σε τρελαίνουν.

(Αντε με το καλό να μπορεί να γίνεται αυτό και με τους ανθρώπους)

Νοσηλεία για δυο, μέρες.... βοηθησε και ο καιρός............ψωφοκρυο και βροχή συν μετακινησεις τέκνων)
Αποτέλεσμα μια τσιμουχα και ενα ρουλεμαν αντικατασταση ...............παρακολουθησει και πιστευω πως ησυχασαμε ΚΑΙ τώρα. Το "κουρεμα" 60€.... Η συμπεριφορα των "γιατρων" με ευχαριστει και δεν με προβληματίζει το κόστος.ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ.....

Μετα την παραλλαβη εγινε και ενα γενναι καθαρισμα και ....................έτοιμοι.... για αλλα ...

up
0 users have voted.
vagemm

angel13 μπραβο σου συντηρεις το τοπικό και την τρελλα για το xmax κοντα 5 χρονια. Τοτε σου εγραφα πως εχεις μεγαλο μερακι
respekt

up
0 users have voted.
ANGEL13

vagemm":3tn1jzx7 wrote:
angel13 μπραβο σου συντηρεις το τοπικό και την τρελλα για το xmax κοντα 5 χρονια. Τοτε σου εγραφα πως εχεις μεγαλο μερακι
respekt

To ευχαριστώ πάει πρωτα στο οτι υπάρχει το βήμα (4τροχοι) για κατι τέτοιο. Μετά η παρέα εδω μέσα και τελος αλλα οχι ακριβώς........ η αγάπη για την διτροχη μετακίνηση και την απόλαυση που νοιώθω με αυτό. Το ποσο μου λέιπει το μηχανάκι οταν δεν μπορώ για διάφορους λόγους να το παρω δεν λέγετε....

Ζηλευω και αναπολώ βολτες, ταξίδια με μηχανη στην ελλάδα και οπου με βγάλει τοσο πολύ που το μονο που ονειρευομαι ειναι να τα κανω οταν παρω ......................συνταξη. Θα φροντίσω μαλλον να το κανω νωρίτερα γιατι καπου καταπιεζομαι και αρχίζει να με κουράζει ΠΟΛΥ.

Το μηχανοκινητα μου τα αγαπαω παρα πολύ και ξερω τι χαρες μπορουν να μου δωσουν. Ελπιζω να επανελθω σε περισσοτερη απολαυση με αυτα οταν ησυχασω λιγακι.

Να ειστε καλα και να κανετε πραγματα που σας αρεσουν.

Άγγελος.

up
0 users have voted.
mjr

Τελικά η ρεζέρβα της βενζίνης αντέχει...
Ακριβώς 39 χλμ έγραψε το οδόμετρο! Τα 40 είναι σίγουρα, αλλά για να μην σπρώχνουμε ας μην το πιέζουμε τόσο

up
0 users have voted.
ANGEL13

mjr":g64039pm wrote:
Τελικά η ρεζέρβα της βενζίνης αντέχει...
Ακριβώς 39 χλμ έγραψε το οδόμετρο! Τα 40 είναι σίγουρα, αλλά για να μην σπρώχνουμε ας μην το πιέζουμε τόσο

Ευχαριστουμε που εκανες την δοκιμη .......τωρα ξερουμε με σιγουρια....

Καλα χιλιομετρα και ορθια.....

up
0 users have voted.
taurus
Last seen: Πριν από 9 μήνες 4 εβδομάδες

Εχω σκεφτεί να το κάνω και στο Χορνετάκι μου μια φορά, να δοκιμάσω ως πού θα πάει με ρεζέρβα, κουβαλώντας στην μπαγκαζιέρα κανα-δυο λίτρα βενζίνης...

up
0 users have voted.
georgebest2

taurus":1e61g24x wrote:
Εχω σκεφτεί να το κάνω και στο Χορνετάκι μου μια φορά, να δοκιμάσω ως πού θα πάει με ρεζέρβα, κουβαλώντας στην μπαγκαζιέρα κανα-δυο λίτρα βενζίνης...

σορρυ για το οφτοπικ
σε εχει βολεψει το χορνετ για τις μετακινησεις μεσα στην πολη η λογο βαρους κ 4 κυλινδρου πολυστροφου κινητηρα σε δυσκολευει?
σκεφτομαι να αγορασω κ εγω αλλα το θελω για all around χρηση

up
0 users have voted.
zorz

taurus":15dmohtp wrote:

Κάν'το έτσι ώστε να είσαι σε ήσυχο επαρχιακό δρόμο όταν υπολογίζεις ότι θα τελειώσει η ρεζέρβα για να μπορείς να σταματήσεις με ασφάλεια.
Εγώ (βλακωδώς) το είχα κάνει κατεβαίνοντας στην Αθήνα με το ΧΤ (εποχή απεργίας βυτιοφόρων), γύρισα στη ρεζέρβα μπαίνοντας στο πέταλο και εκτίμησα ότι θα μου έφτανε μέχρι μέσα στη Λαμία, αλλά η βενζίνη τέλειωσε εντελώς πλησιάζοντας στο φανάρι της Στυλίδας. Ναι, εκεί που είναι μόλις 1 λωρίδα, χωρίς ΛΕΑ
Τα τελευταία μέτρα τα έκανα τσουλώντας με πατημένο το συμπλέκτη (ευτυχώς ήταν κόκκινο) μέχρι το φανάρι, όπου και έστριψα αμέσως δεξιά και γέμισα το ρεζερβουάρ.
Εντελώς εκ μέρους μου.

Με το CB το έκανα με πιο οργανωμένο και ασφαλή τρόπο, κι έφτασα τα 400km

up
0 users have voted.
taurus
Last seen: Πριν από 9 μήνες 4 εβδομάδες

georgebest2":30duus97 wrote:
taurus":30duus97 wrote:

σορρυ για το οφτοπικ
σε εχει βολεψει το χορνετ για τις μετακινησεις μεσα στην πολη η λογο βαρους κ 4 κυλινδρου πολυστροφου κινητηρα σε δυσκολευει?
σκεφτομαι να αγορασω κ εγω αλλα το θελω για all around χρηση

Πολύ πιο φιλικό απ' οτι περίμενα και η ροπή χαμηλά δεν του λείπει. Στην κίνηση δεν περνάω τις 4-4μιση Κ σαλ και το βάρος του δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, τα μεγάλα σκούτερ είναι πολύ βαρύτερα.

zorz, δε σου κράτησε και πολύ η ρεζέρβα δηλαδή...

up
0 users have voted.
ANGEL13

Ευχαριστιες για την ομορφη ενημερωτική παρένθεση...

up
0 users have voted.
zorz

taurus":3heir9j5 wrote:
zorz, δε σου κράτησε και πολύ η ρεζέρβα δηλαδή...

50Km κράτησε, για 2,5 λίτρα ρεζέρβας.

up
0 users have voted.
tm

η καταναλωση σου, δηλαδη, ειναι 5λτ/100 χλμ?
εχεις μετρησει καθολου?

up
2 users have voted.
zorz

tm":21wqibxq wrote:
εχεις μετρησει καθολου?

Αν έχω μετρήσει καθόλου;
Έχω κρατήσει φύλλο xls με κάθε ανεφοδιασμό όσο το είχα. Η μέση κατανάλωση για όλο το διάστημα ήταν 5,091 lt/100Km.

Η ελάχιστη ήταν σε επαρχιακούς δρόμους ~4,3 με 4,5 lt/100Km. (υπάρχουν και δύο 4,0 σκέτο αλλά δεν είναι καταγραφές από πλήρες γέμισμα, οπότε απορρίπτονται) Στην πόλη + περίφερειακός καταναλώνει 4,7 με 5,5 lt/100Km (συνήθως λίγο πάνω από 5).
Η μεγαλύτερη κατανάλωση είναι στον αυτοκινητόδρομο, όπου συνήθως πήγαινα με ρυθμούς 140-160Km/h και έκαιγε 5,7-6,7 lt/100Km. Εκεί έχω πετύχει και την μέγιστη δυνατή κατανάλωση 7,8 lt/100Km, πηγαίνοντας συνεχώς τέζα (με 170+ ).

up
0 users have voted.
Alexis 5

zorz":214t019j wrote:
tm":214t019j wrote:
εχεις μετρησει καθολου?

Αν έχω μετρήσει καθόλου;
Έχω κρατήσει φύλλο xls με κάθε ανεφοδιασμό όσο το είχα. Η μέση κατανάλωση για όλο το διάστημα ήταν 5,091 lt/100Km.

Η ελάχιστη ήταν σε επαρχιακούς δρόμους ~4,3 με 4,5 lt/100Km. (υπάρχουν και δύο 4,0 σκέτο αλλά δεν είναι καταγραφές από πλήρες γέμισμα, οπότε απορρίπτονται) Στην πόλη + περίφερειακός καταναλώνει 4,7 με 5,5 lt/100Km (συνήθως λίγο πάνω από 5).
Η μεγαλύτερη κατανάλωση είναι στον αυτοκινητόδρομο, όπου συνήθως πήγαινα με ρυθμούς 140-160Km/h και έκαιγε 5,7-6,7 lt/100Km. Εκεί έχω πετύχει και την μέγιστη δυνατή κατανάλωση 7,8 lt/100Km, πηγαίνοντας συνεχώς τέζα (με 170+ ).

Απο Περιστερι μεχρι Βαρη, μεσω Αττικης οδου μου εκαψε 4.3 lit βενζινη....

Εκατσε να το εχω γεμισει λιγο πριν απο το σπιτι μου και μετα να φυγω καπακι για Βαρη.... οταν τελειωσα την δουλεια μου και ειδα την βενζινη να εχει κατεβει δραματικα λεω... δεν το ξαναγεμιζω να δω τι εκανα...
Τα χιλιομετρα δεν τα θυμαμε αλλα ηταν γυρω στα 50.
Παντως το καημενο εδιξε τι πραγματικα ειναι... πολυ σταθερο σε ολες της ταχυτητες...
Σε ολη την αττικη οδο δεν εκλεισα το γκαζι... παντου ηταν με 150+ και στο Αλφα ημουν με 160... και στην κατηφορα το κοντερ ειχε πιασει "πατο"

Σημ.ΔΕΝ παω ετσι... ετυχε η περισταση και η αναγκη να φτασω το συντομοτερο δυνατον...!!!

up
0 users have voted.
Joe Bar Team

αν θυμάμαι καλά οι κατοχοι του Χ ειχατε κατω απο 4 λίτρα στα 100 σωστά;

εγώ δεν μπορεσα με τπτ να το ρίξω το 4άρι...

η οδήγησή μου τείνει προς το οικονομικό-συντηρητικό (ούτε εκκινήσεις ούτε προσπεράσεις ούτε άνοιγμα τερμα και σε ανοιχτό δρομο στο τσακίρ κέφι θα πιασω και τα 100 άμα λάχει )

οταν δε μια φορά χρειάστηκε να το πάω οπως του αρμόζει ( ) φλέρταρε με το 5αράκι...

πολλά δεν ειναι ρε παιδιά;

up
0 users have voted.
Krusenstern

Joe Bar Team":3n470ykj wrote:
αν θυμάμαι καλά οι κατοχοι του Χ ειχατε κατω απο 4 λίτρα στα 100 σωστά;

Δύο τελευταία γεμίσματα:
240 χλμ. --> 8,4 λτ., δηλαδή 3,5 λτ./100 χλμ. και
240 χλμ. --> 8,8 λτ., δηλαδή 3,67 λτ./100 χλμ.

Το 3,5 είναι και το ρεκόρ μου, δεν έχω πέσει ποτέ πιο χαμηλά. Έγινε με όλα τα χιλιόμετρα χωρίς συνεπιβάτη, και σημειώνω ότι είμαι 70 κιλά με το ζόρι. Στο γκάζι δεν πολυ-κάνω οικονομία, η "τελική" με αυτόματο είναι πειρασμός γιατί κάθε φορά βλέπεις άλλο νούμερο ανάλογα με τις συνθήκες

Επίσης, τα 300άρια Μπεβερλι είναι αρκετά νόστιμο φαγητό, οπότε καμιά φορά μου ξεφεύγει η κατανάλωση...

εγώ δεν μπορεσα με τπτ να το ρίξω το 4άρι...

Τόσο είναι η μέση κατανάλωσή μου από καινούριο ως σήμερα (5.000 χλμ. στο οδόμετρο).

οταν δε μια φορά χρειάστηκε να το πάω οπως του αρμόζει ( ) φλέρταρε με το 5αράκι...

πολλά δεν ειναι ρε παιδιά;

Μπα... για οδήγηση με τέρμα γκάζι συχνά, λογικό είναι το 5άρι.

ΣΟΥΠΕΡ αμόλυβδη βάζει κανείς σε ΧΜΑΧ; Έχετε δει διαφορές;

up
0 users have voted.
Joe Bar Team

το καλοκαιράκι μάλλον θα το παω για χαρτογράφηση...

εχει περισσότερη δυναμη από οση χρειάζομαι πραγματικά και χρησιμοποιώ, το θεμα ειναι να ελαχιστοποιήσω τις βενζίνες...

τωρα θα μου πεις, πήρες το Χ και ειχες στο νου σου την απολυτη οικονομία;; είχα τους λόγους μου για την επιλογή του Χ (και που δε μετανιώνω, εκτός βεβαια κι αν το 150άρι της Χόντα χωρέσει ξαφνικά 2 φουλ φέις κράνη! μεγαλο προτέρημα αυτό για το Χ)

παντως το πλαίσιό του είναι πόιημα... :love:

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo