250 Χ-ΜΑΧ....ικές...............ιστορίες... :-))))

498 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
xkord
Last seen: Πριν από Ποτέ
Οσο και αν φαινεται παραξενο

Οσο και αν φαινεται παραξενο το μηχανακι δεν το εχω παρει ακομη απο 31/03 που το παρειγγειλα.Χρονος παραδοσης ακουσον-ακουσον 1.5 με 2 μηνες δηλαδη καλο καλοκαιρι.Ουτε ferari να ειχα παραγγειλει πιο γρηγορα θα την ειχα στην κατοχη μου.Και το μαγαζι που το αγορασα δεν ειναι κανενα συνοικιακο αλλα γνωστη αλυσιδα καταστηματων.Τελοσπαντων

up
1 user has voted.
odiki_asfaleia
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 εβδομάδες
Τον περασμενο Σεπτέμβριο που

Τον περασμενο Σεπτέμβριο που ειχα ρωτησει κι εγω ειχε χρονο παραδοσης ενα μηνα τουλαχιστον και ειχαν πει οτι απο τον Ιανουαριο και μετα θα εφερναν περισσοτερα μηχανακια πραγμα που δεν εχει γινει ακομα και γι αυτο καθυστερουν. Πιστευω οτι απο αυτο χανει και σε πωλησεις το ΧΜΑΧ. Βγαινει και σε 125 injection, οποτε λογικα σε λιγο καιρο και το 250 θα το βγαλει σε injection.

up
1 user has voted.
ANGEL13
xkord":3smhlkzt wrote:Οσο και

xkord":3smhlkzt wrote:
Οσο και αν φαινεται παραξενο το μηχανακι δεν το εχω παρει ακομη απο 31/03 που το παρειγγειλα.Χρονος παραδοσης ακουσον-ακουσον 1.5 με 2 μηνες δηλαδη καλο καλοκαιρι.Ουτε ferari να ειχα παραγγειλει πιο γρηγορα θα την ειχα στην κατοχη μου.Και το μαγαζι που το αγορασα δεν ειναι κανενα συνοικιακο αλλα γνωστη αλυσιδα καταστηματων.Τελοσπαντων

Ναι αλλάααααααααααααααααα όταν με το καλό το πάρεις................ και με την νεα πινακίδα και οχι "ταψί" για σερβίρισμα.........

ΕΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΓΛΕΝΤΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Η αναμονή θα σε αποζημιώσει..........

up
1 user has voted.
ANGEL13
Σήμερα καβάλησα το

Σήμερα καβάλησα το προηγούμενο μηχανάκι μας.Η αίσθηση που είχα είναι οτι τώρα καβαλάω ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ..........

Βέβαια ήταν πολύ πιο ευέλικτο, λόγω όγκου, αλλά με το x-max νοιώθω πολύ πιο ασφαλής.Για κύριο λόγο απο τα φρένα.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ, ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ και είναι απόλαυση......

Μέχρι "χθες" δεν είχα την ευκαιρία να έχω στα μηχανάκια μας, μπροστά και πίσω δισκόφρενο, και τώρα που τα καταφέραμε αισθάνομαι ευτυχής.

up
1 user has voted.
interland.gr
Last seen: Πριν από 9 μήνες 1 εβδομάδα
ANGEL13":16spqkb1 wrote

ANGEL13":16spqkb1 wrote:
interland.gr":16spqkb1 wrote:
ANGEL13":16spqkb1 wrote:
Νεότερα για το ημερολόγιο ...............

1250 χιλιόμετρα ήδη και κατα την εταιρεία αλλαγή λαδιών.......γενικά χρήσιμο για να φύγουν οι "ακαθαρσίες" των μετάλλων.......

έλεγχος γενικώς και κόστος, μονο για τα λάδια (μονο) 10 €.......... YAMAHALUBE λέει ......................τέσπα που λένε και οι νεολαίοι.....

Το μηχανάκι νοιώθω οτι "ανοίγει" και όλα τα συστήματα του εναρμονίζονται και μας πηγαίνει άνετα και ζωηρά......

Απόλαυση ο χώρος κάτω απο την σέλα.......αφήνουμε κράνη και πράγματα και φεύγοντας νομίζω οτι κάτι έχω ξεχάσει...............γιατί δεν έχω πια το κράνος στο χέρι μου......

Εγγύηση 2 χρόνια και σιγουριά YAMAHA.....

O κινητήρας τελικά είναι φτιαγμένος στην Ιταλία.......

Ti gia ta ladia 10€. Πόσο σου πήραν για όλα μαζί πες μας.

Δεν χρειάστηκαν αλλα χρήματα γιαυτό το πρώτο service-έλεγχο.Έγιναν όπως τα είπα παραπάνω.

Οκ έβαλες σε λάθος σημείο το μόνο και βγήκε άλλο νόημα.

Τσάμπα 10 ευρώ. Εγώ για τα ίδια πλήρωσα στο beverly 55!!! μαζί με έλεγχο διαφόρων συστημάτων

up
1 user has voted.
ANGEL13
Ελπίζω και και η συνέχεια να

Ελπίζω και και η συνέχεια να είναι ανάλογη.......ΓΕΝΙΚΩΣ....

Για την ώρα και για τα πρώτα 2000 km που έχουμε κάνει είμαστε εξαιρετικά ευχαριστημένοι..........

(Μόνο που δεν μπορώ να πουλήσω το προηγούμενο μηχανάκι.... και είναι και αψογο ..... κάτι "χρέπια" πως τα πουλάνε.... αβυσσος η ψυχή του αγοραστή )

up
1 user has voted.
xkord
Καλησπερα και απο μενα με x

Καλησπερα και απο μενα με x-max.To scooter ειναι τρομερο,φοβερη σταθεροτητα στο δρομο,ετσι για πλακα πιανει τα 100.Το μονο προβλημα που ειδα και εδω θελω τα φωτα σας ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασια ευκολα σε σταματα-ξεκινα και μετα οταν φτανει κοντα στο κοκκινο αναβει το βεντιλατερ,η σταθμη του ψυκτικου υγρου ειναι λιγο πανω απ'το low.Ειναι λογικο αυτο η πρεπει να προσθεσω υγρο?

up
2 users have voted.
ANGEL13
xkord":2woa3obw wrote::)

xkord":2woa3obw wrote:
:) Καλησπερα και απο μενα με x-max.To scooter ειναι τρομερο,φοβερη σταθεροτητα στο δρομο,ετσι για πλακα πιανει τα 100.Το μονο προβλημα που ειδα και εδω θελω τα φωτα σας ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασια ευκολα σε σταματα-ξεκινα και μετα οταν φτανει κοντα στο κοκκινο αναβει το βεντιλατερ,η σταθμη του ψυκτικου υγρου ειναι λιγο πανω απ'το low.Ειναι λογικο αυτο η πρεπει να προσθεσω υγρο?

Καλα χιλιόμετρα και απολαυστικά............................

Αν ανεβάζει θερμοκρασία στην πολύ κίνηση οκ.Το θέμα είναι να μην μπαίνει στα κόκκινα και οταν βγεις απο την κίνηση και τρέξεις λιγάκι να πέφτει πάλι στα μισα του δείκτη.....

Γράφε εντυπώσεις να διαβάζουμε.......

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑλλος με την βάρκα μας.......... εεεεεεεεεεεε με το μηχανάκι μας........

up
1 user has voted.
alonso
Παιδια sorry για το off-topic

Παιδια sorry για το off-topic αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω.Ξερει κανεις κανενα μαγαζι που να βαφουν κρανη?

up
2 users have voted.
ANGEL13
ANGEL13":2j9hjkbw wrote

ANGEL13":2j9hjkbw wrote:
Αναφορά κατανάλωσης............ 265 χιλιόμετρα, μόλις άναψε το λαμπάκι της ρεζέρβας και πήρε 10,56 λίτρα..............οχι άσχημα......

Σε κατηφορίτσα έτσι για μια στιγμή 140 στο κοντέρ......

Σημερινή αναφορά καταναλωσης.......

285 χιλιομετρα 10,15 λιτρα.........ποοοοοοοοολυ καλύτερα......

Λες οσο "στρώνει" να καει και λιγώτερο....??????????????????χεχεχεχεχε

up
2 users have voted.
ANGEL13
alonso":1o28wktb wrote:Παιδια

alonso":1o28wktb wrote:
Παιδια sorry για το off-topic αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω.Ξερει κανεις κανενα μαγαζι που να βαφουν κρανη?

Θα μπορούσες να ρωτήσεις με πμ........τεσπα ,που λένε και οι νεολαίοι...

Εγω θα έβαζα σε ενα "ψαχτήρι" αυτο που θελω και ...............έτοιμοι................

Καλη τυχη.

up
1 user has voted.
odiki_asfaleia
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 εβδομάδες
ANGEL13":8qkxdlfw wrote:

ANGEL13":8qkxdlfw wrote:

Πολυ καλη καταναλωση αγαπητε φιλε. Να ρωτησω το μετρας εντος πολης με συνηθισμενη κινηση η σε ανοιχτο δρομο? Το δικο μου (Sportcity 200) για 285 χιλιομετρα εντος κεντρου πολης θελει 13 η το πολυ 14 λιτρα περιπου.

up
2 users have voted.
ANGEL13
odiki_asfaleia":3522jakj

odiki_asfaleia":3522jakj wrote:
ANGEL13":3522jakj wrote:

Πολυ καλη καταναλωση αγαπητε φιλε. Να ρωτησω το μετρας εντος πολης με συνηθισμενη κινηση η σε ανοιχτο δρομο? Το δικο μου (Sportcity 200) για 285 χιλιομετρα εντος κεντρου πολης θελει 13 η το πολυ 14 λιτρα περιπου.

Ευχαριστίες για τον διάλογο ......

Στο μηχανάκι είμαστε πάντα δύο.Δουλεύουμε στο κέντρο και μένουμε Σπάτα.Οπότε έχουμε μικτή διαδρομή.....................

Ομολογώ όμως πως γενικά έχω "μαλακό-ελαφρύ χέρι" και "πόδι" ,στο αυτοκίνητο.......... σε σημείο που η γυναίκα μου να μου λέω να το πατήσω λίγο παραπάνω το γκάζι στο αυτοκίνητό μας.

(Προτειμώ να το "στίβω" στο καρτάκι)

Παρατήρηση για τους "παλιούς" γνώστες..........οι ζάντες είναι CRIMECA.......

Tα φρένα πάντως δεν είναι brembo όπως του vercity...

up
1 user has voted.
xkord
Καλησπερα και παλι.Καταρχην

Καλησπερα και παλι.Καταρχην angel θερμοκρασια ανεβαζει μονο στην πολυ κινηση και οταν ειναι σταματημενη στο ρελαντι.Θα μου επιτρεψεις ν'αναφερω αλλα 2-3 τα οποια θεωρω ανυσηχητικα και θελω την γνωμη σου.Οταν κλεινω το γκαζι και παταω φρενω ακουω την εκσατμιση μερικες φορες σαν να σκαει κατι.Οι αναρτησεις χτηπαμε δυστηχως ,δεν φταιει μονο το x-max αλλα και οι υπεροχοι δρομοι που εχουμε.Τελος μεχρι τα 60χλμ ο κινητηρας ακουγεται σαν ενα κλασικο scooter.Τωωωωωωωωωωωωρα στα θετικα που δεν ειναι λιγα.Γκαζι τρομερο.Aνοιγω το γκαζι στο 1/3 και παει για πλακα με 100.Ο κινητηρας πανω απ'τα 60χλμ δεν ακουγεται καν.Σταθεροτητα τρομερη ακομη και με 100-120χλμ παει τρενο.Να φανταστεις περνω στροφη και πλαγιαζω λιγο χωρις να φοβαμαι οτι θα ερθει απο κατω.Αυτα ως την ωρα.

up
1 user has voted.
ANGEL13
xkord":c6zc8u20 wrote

xkord":c6zc8u20 wrote:
Καλησπερα και παλι.Καταρχην angel θερμοκρασια ανεβαζει μονο στην πολυ κινηση και οταν ειναι σταματημενη στο ρελαντι.

Είπαμε αν στρώνει μετά.............προχωρααααααααα...

Θα μου επιτρεψεις ν'αναφερω αλλα 2-3 τα οποια θεωρω ανυσηχητικα και θελω την γνωμη σου.Οταν κλεινω το γκαζι και παταω φρενω ακουω την εκσατμιση μερικες φορες σαν να σκαει κατι.

Αν το κλείνεις απότομα μένει κάποια ποσότητα άκαυστη και αυτή κα΄νει τον ήχο.

Οι αναρτησεις χτηπαμε δυστηχως ,δεν φταιει μονο το x-max αλλα και οι υπεροχοι δρομοι που εχουμε.

Με τις αναρτήσεις έχω και εγω ένσταση.............δεν είναι "χαλί"...

Τελος μεχρι τα 60χλμ ο κινητηρας ακουγεται σαν ενα κλασικο scooter.

Ε αφού είναι τέτοιο.......έχε τον νου σου οταν είσαι με σταθερό γκάζι που στα 40 κάνει ενα "σκαλοπάτι " στην απόδοση.....

Τωωωωωωωωωωωωρα στα θετικα που δεν ειναι λιγα.Γκαζι τρομερο.Aνοιγω το γκαζι στο 1/3 και παει για πλακα με 100.Ο κινητηρας πανω απ'τα 60χλμ δεν ακουγεται καν.Σταθεροτητα τρομερη ακομη και με 100-120χλμ παει τρενο.Να φανταστεις περνω στροφη και πλαγιαζω λιγο χωρις να φοβαμαι οτι θα ερθει απο κατω.Αυτα ως την ωρα.

Και οσο το μαθαίνεις θα "ξαπλώνεις " περισσότερο...

Καλή διασκέδαση...

up
1 user has voted.
ANGEL13
ANGEL13":1gaijtwt wrote

ANGEL13":1gaijtwt wrote:
ANGEL13":1gaijtwt wrote:
Αναφορά κατανάλωσης............ 265 χιλιόμετρα, μόλις άναψε το λαμπάκι της ρεζέρβας και πήρε 10,56 λίτρα..............οχι άσχημα......

Σε κατηφορίτσα έτσι για μια στιγμή 140 στο κοντέρ......

Σταθερότης.....................

280 χιλιομετρα..........10,13 λίτρα..............προς 0,987 το λίτρο....και ............................2500 χιλιομετρα.....

up
1 user has voted.
interland.gr
Συγνώμη αλλά τι είχες πρίν

Συγνώμη αλλά τι είχες πρίν πάρεις το μαχ? Σε βλέπω πολύ ενθουσιασμένο και σίγουρα αυτό δεν είναι απο το μαχ αλλά απο την διαφορά που είδες!!:)

up
2 users have voted.
ANGEL13
interland.gr":4n9t6k9s wrote

interland.gr":4n9t6k9s wrote:
Συγνώμη αλλά τι είχες πρίν πάρεις το μαχ? Σε βλέπω πολύ ενθουσιασμένο και σίγουρα αυτό δεν είναι απο το μαχ αλλά απο την διαφορά που είδες!!:)

Ομολογώ πως το απολαμβάνω όχι τόσο σε σχέση με το προηγούμενο αλλά περισότερο λόγω του ότι είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το έχω γράψει πιο πρίν τι είχαμε πρίν..............ενα PEUGEOT ELYSEO 125..Εχουν μεγάλη διαφορά κύρια στην άνεση,μικροτερο το προηγούμενο,αλλα και στην δύναμη.Που είναι και το κομμάτι που με κα΄νει να αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλής.

Γενικά είμαστε κατα ευχαριστημένοι.......

Ευχαριστίες για την κουβέντα.

up
1 user has voted.
xkord
Φιλε angel επ'αυκαιριας για

Φιλε angel επ'αυκαιριας για πες μας και οδηγιες πλησιματος για το καινουργιο μας scooter γιατι δεν θελω να το κακομεταχειριστο στο πλησιμο, και να παει νερο σε κανα φιλτρο η σε καμια εξατμιση και εχουμε τιποτα δυσαρεστα τωρα που ειναι καινουργιο?

up
0 users have voted.
ANGEL13
xkord":1hea2503 wrote:Φιλε

xkord":1hea2503 wrote:
Φιλε angel επ'αυκαιριας για πες μας και οδηγιες πλησιματος για το καινουργιο μας scooter γιατι δεν θελω να το κακομεταχειριστο στο πλησιμο, και να παει νερο σε κανα φιλτρο η σε καμια εξατμιση και εχουμε τιποτα δυσαρεστα τωρα που ειναι καινουργιο?

Τωρα που είναι καλοκαιράκι .......................μόνο ΣΤΕΓΝΟ ΠΛΥΣΙΜΟ...

Οδηγικές εμπειρίες....???????????????

up
0 users have voted.
SPITFIRE
όμορφο ποστ

όμορφο ποστ

καλές και ασφαλείς βόλτες

up
0 users have voted.
ANGEL13
SPITFIRE":gktolgwr wrote

SPITFIRE":gktolgwr wrote:
όμορφο ποστ

καλές και ασφαλείς βόλτες

Ευχαριστίες....................... το ιδιο και για σένα......

up
0 users have voted.
ANGEL13
Πολύ καλή συμπεριφορά σήμερα

Πολύ καλή συμπεριφορά σήμερα με την ξαφνική βροχή.....

+ Σταθερότητα και αίσθηση σιγουριάς με πολύ προστασία απο την βροχή.Επειδή είναι αεροδυναμικά καλόσχεδιασμένο ακόμη και τα πόδια προφυλάσσονται καλά χωρίς να χρειάζομαι "πανωπάπουτσα".......

- Τα πόδια του συνεπιβάτη όμως εξέχουν αρκετά και βρέχονται και κάποια φορά που πήγα πολύ κοντά σε αυτοκίνητο, ευτυχώς με πολύ μικρή ταχύτητα, βρήκαν λίγο στο θόλο του πίσω τροχού.... Έκτοτε ακόμη πιο προσεκτικός.....

- Τα πλαστικά χαμηλά στην ποδιά δεν με ενθουσιάζουν. Σαν να ρουφάνε την βρώμα και δεν καθαρίζουν εύκολα....

up
1 user has voted.
ANGEL13
Η αρχική αίσθηση σκληρότητας

Η αρχική αίσθηση σκληρότητας που είχαμε, με την πίσω κύρια ανάρτηση, έχει μειωθεί αισθητά και αυτό μας ευχαριστεί, γιατί οι μέσες μας δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση

up
0 users have voted.
interland.gr
ANGEL13":7770crje wrote:Η

ANGEL13":7770crje wrote:
Η αρχική αίσθηση σκληρότητας που είχαμε, με την πίσω κύρια ανάρτηση, έχει μειωθεί αισθητά και αυτό μας ευχαριστεί, γιατί οι μέσες μας δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση

Τι? Επεσαν τόσο γρήγορα τα αμορτισέρ!!!!!!!!!!

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo