CITROEN C4 III mod 2021

Lap
Last seen: Πριν από 49 λεπτά 38 δευτερόλεπτα
Ασχετο μιας και το οδηγησες, σε

Ασχετο μιας και το οδηγησες, σε λακουβες πως ειναι;

up
0 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 3 ώρες 59 λεπτά
Lapi, θρυλική ήταν η ενεργή

Lapi, θρυλική ήταν η ενεργή υδροπνευματική, όχι τα bump stops. Και μην κοντράρεις τον κόσμο, η ελληνική κατάσταση είναι στραβή και κοιτάμε να κάνουμε τη δουλειά μας με τα κουβαδάκια, δεν είναι μαούνα ένα αμάξι 4μιση μέτρα που έχει το μισό κυβικό που χρειάζεται κανονικά για να είσαι καλυμμένος σε κάθε περίσταση. 

Πάντως η Σιτροέν ξέφυγε απ την άχαρη στρουμπουλή σχεδίαση της προηγούμενης δεκαετίας και δίνει μοντέρνες γραμμές, βάζει τα πλαστικα περιμετρικά, δίνει και άνετο ύψος ακόμη και στα μη crossover, τα κάνει τουλάχιστον να δείχνουν πρακτικά και να είναι ως ένα βαθμό. 

up
4 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 28 λεπτά 19 δευτερόλεπτα
@Lap εντός πόλης το αμάξι

@Lap εντός πόλης το αμάξι είναι αφρός. Δεν ακούς τίποτα σε λακούβες και νιώθεις ελάχιστα. Σαμαρακια ομοίως. Απλά λόγο ρυθμίσεων "ρίχνει μούρη" στα απότομα φρεναρίσματα και λίγο πλέει στις στροφουλες χωρίς φυσικά να φοβίζει. Δεν το έτρεξα αλλά νομίζω ότι θα επιρρεαζεται από πλάγιους ανέμους στις μεγάλες ταχύτητες λόγων επιφανειών σε συνδυασμό με την ρύθμιση των αναρτήσεων. Τώρα το μαζεμένο C4 λογικά θα διατηρεί τα θετικά στο ακέραιο αλλά ευελπιστώ ότι θα είναι λίγο πιο σφιχτό. Νομίζω ότι εκεί θα ταιριάξει γάντι το set-up της ανάρτησης. Ας μας πουν τις απόψεις τους και οι κάτοχοι C3 aircross που λογικά θαναι είναι πολύ κοντά σε αυτό που θα δίνει το νέο C4.

up
0 users have voted.
jorge_greek
Εικόνα jorge_greek
Last seen: Πριν από 1 ώρα 2 λεπτά
Ποια πλατφόρμα έχει; Την ΕΜΡ

Ποια πλατφόρμα έχει; Την ΕΜΡ ή την μικρή CMP;

up
0 users have voted.

And so, therefore, it’s so important to consider this question: What do I desire?

criuser
Last seen: Πριν από 19 ώρες 57 λεπτά
Ως κάτοχος και C3 aircross

Ως κάτοχος και C3 aircross shine 110 EAT αλλά και C5 III exclusive sedan 2.0 με hydractive III+ , αλλά έχοντας οδηγήσει και τον Cactus και το  C5 aircross με τα  bump stop , θα πω ότι πράγματι υπάρχει διαφορά στην άνεση μεταξύ του 3 και του 5 και του κάκτου , αλλά δεν φτάνει κανένα την υδροπνευματική . 

Κλίσεις έχουν όλα τα αυτοκίνητα σε κλειστές στροφές , τύπου Παναγιάς- Καλαμπάκας . Σε πιο ανοικτές οι κλίσεις μειώνονται πολύ , ενώ στους Α/Δ είναι πρακτικά ανύπαρκτες . Βέβαια όσο χαμηλότερο είναι ένα αμάξι , τόσο μικρότερες κλίσεις έχει .

Να θυμίσω ότι πάντα παραμένει προς πώληση η C5 III exclusive  2.0 με hydractive III+ σε πολύ καλή τιμή , αρκεί κάποιος να δεχτεί την διαφορά των 360 € τον χρόνο σε σχέση με ένα 1800 . Αυτά βέβαια με τα σημερινά δεδομένα για τα τέλη .

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
jorge_greek wrote:

jorge_greek wrote:

Ποια πλατφόρμα έχει; Την ΕΜΡ ή την μικρή CMP;

Δυστυχώς την CMP... Ευτυχώς το νέο 308 θα έχει την EMP. 

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά
Στατικό συγκριτικό για

Στατικό συγκριτικό για γαλλόφωνους:

https://www.youtube.com/watch?v=Bw02OJHerAE

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 10 ώρες 54 λεπτά
καλά, είναι ολόιδια..μέχρι

καλά, είναι ολόιδια..μέχρι και οι διαστάσεις είναι ίδιες, εκτός ότι είναι 4 πόντους κοντύτερο το C4.

To C-HR πίσω είναι αστείο, μην τα λέμε ξανά, μεγάλη διαφορά το C4, δεν ξέρω για τα κεφάλια.

380 οι αποσκευές, ακόμη το βρίσκω μικρό νούμερο για C κατηγορία.

Λένε οι τύποι ότι το C-HR είναι Β-Suv με τους χώρους που έχει, και το C4 C, και ενδιαφέρονται να "χτυπήσουν" το Ford Focus με τιμές από 20-34.000ευρ και μία ηλεκτρική έκδοση κοντά στα 37.000.

Στο πνεύμα του C-HR με περισσότερη εργονομία, φώς(ορατότητα), χώρους (έτσι λένε, και συμφωνώ).

Γενικότερα βγάζει λίγο μία ποιο "φθηνή" διάθεση νομίζω βέβαια, και το C-HR εξακολουθεί εξωτερικά να είναι πανέμορφο, αλλά με ελάχιστη πρακτικότητα για το μέγεθός του.

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
C4 vs CHR (στα γαλλικά χωρίς

~> C4 vs CHR (στα γαλλικά χωρίς υπότιτλους):

https://youtu.be/Bw02OJHerAE

Μεγάλες διαφορές σε χώρους, φωτεινότητα καμπίνας, ορατότητα 360°. Γαλλικά δεν ξέρω αλλά σαν να βλέπω τα πόδια του οδηγού (τον συγκεκριμένο τον έχω δει πολλές φορές και δεν είναι πρώτο μπόι/κορμί) πιο κλειστά στην θέση οδήγησης του C4. Η κεντρική του κονσόλα ανοίγει πολύ αν δείτε στο ύψος των θυρών usb ενώ οι πόρτες έχουν σχεδόν την ίδια σχεδιαστική φιλοσοφία με το 2008 και βγάζουν στρογγυλεμένο νεύρο που συνδέεται σε συνέχεια επάνω στο ταμπλό. Όχι τόσο έντονα όσο στο 2008 αλλά πολύ φοβάμαι ότι πάλι τα μεγάλα κορμιά δεν θα βολευτουν παρά την απουσία του i-cockpit. Κρίμα το αμάξι είναι κουκλάκι...

up
0 users have voted.
Dublin
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

~> C4 vs CHR (στα γαλλικά χωρίς υπότιτλους):

https://youtu.be/Bw02OJHerAE

Μεγάλες διαφορές σε χώρους, φωτεινότητα καμπίνας, ορατότητα 360°. Γαλλικά δεν ξέρω αλλά σαν να βλέπω τα πόδια τουοδηγού (τον συγκεκριμένο τον έχω δει πολλές φορές και δεν είναι πρώτο μπόι/κορμί) πιο κλειστά στην θέση οδήγησης του C4. Η κεντρική του κονσόλα ανοίγει πολύ αν δείτε στο ύψος των θυρών usb ενώ οι πόρτες έχουν σχεδόν την ίδια σχεδιαστική φιλοσοφία με το 2008 και βγάζουν στρογγυλεμένο νεύρο που συνδέεται σε συνέχεια επάνω στο ταμπλό. Όχι τόσο έντονα όσο στο 2008 αλλά πολύ φοβάμαι ότι πάλι τα μεγάλα κορμιά δεν θα βολευτουν παρά την απουσία του i-cockpit. Κρίμα το αμάξι είναι κουκλάκι...

ακριβώς από πάνω αναφέρομαι σε αυτό το βίντεο και λέω κάποια πράγματα που αναφέρονται στο βίντεο αυτό!

ο τυπάκος αυτός πρέπει να είναι πολύ μικρόσωμος, για να το θέσω κομψά δηλαδή.

Εμένα μου βγάζει μία σχετική "φθήνια" μέσα πάντως, είμαι σίγουρος ότι θα έχει πολύ φθηνό πλαστικό.

Περαστικά από την επέμβασή σου, αν κατάλαβα καλά. Ελπίζω όλα καλά.

up
2 users have voted.
Lap
Σιγα το πλαστικο που εχει το

Σιγα το πλαστικο που εχει το 2008, που θα ειναι υππδεεστερη μια c4

Μπουρδα εινα και του 2008.

Μονο bmw 3αρα και πανω εχουν πλαστικα.

Υ.γ το χερουλι στην πορτα σου ακομα να τριξει ή δεν μας το λες .cheeky

up
1 user has voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 12 ώρες 10 λεπτά
Πολύ όμορφο μου φαίνεται και

Πολύ όμορφο μου φαίνεται και μέσα και έξω.

Και κυρίως πολύ φρέσκο! Νομίζω οι Γάλλοι έχουν βάλει τα γυαλιά στους Γερμανούς (σε όλους βασικά) σε θέματα σχεδίασης και καινοτομίας!

up
3 users have voted.
Dublin
Lap wrote:

Lap wrote:

Σιγα το πλαστικο που εχει το 2008, που θα ειναι υππδεεστερη μια c4

Μπουρδα εινα και του 2008.

Μονο bmw 3αρα και πανω εχουν πλαστικα.

Υ.γ το χερουλι στην πορτα σου ακομα να τριξει ή δεν μας το λες .cheeky

Τι το πέρασες; Suzuki? Με κουβάδες τα πετάς τα WD40 μέσα;

έχεις μπει στα Aircross? έχεις μπει σε 2008? μάλλον όχι...

up
2 users have voted.
Sabas_Thess
@Dublin ευχαριστώ πολύ, όλα

@Dublin ευχαριστώ πολύ, όλα καλά πήγαν γλίτωσα από του χάρου τα δόντια ;)

@Lap άδικο δεν έχεις. Το PSA δεν είναι και δεν θα γίνει premium ποτέ κατ'ουσιαν. Όμως ειλικρινά για τα λεφτά που έδωσα πχ γτ 308 (17κ) δεν παίζει να υπάρχει καλύτερο. Αντίστοιχο ίσως (Focus, Golf 7.5 ; Αυτά). Λακούβες δεν ακούω Τσικ που άκουγα από την πρώτη ημέρα στο Octavia (2005). Στο ταξίδι με τα μαμά λάστιχα (όχι Michelin προφανώς, δεν θυμάμαι όμως μάρκα) στις 16" με 145 κοντέρ (η γυναίκα κλοτσαει από εκεί και πάνω) το μόνο που ακούς είναι αεροδυναμικό θόρυβο από τον αριστερό καθρέπτη μα την Παναγία. Ούτε τον 3κιλυνδρο. Δεδομένου ότι το 2008 όταν το είδα και το έκανα ένα καλό td σε διάφορα οδοστρώματα συν χώμα (γνωστός πωλητής) μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι ένα κλικ επάνω από το 308. Άρα ειλικρινά θαμαι κομπλέ αν το C4 έχει αντίστοιχη ποιότητα. Από το video για να πω την αμαρτία μου ανησυχώ και εγώ λίγο με αυτό που βλέπω όπως ο @Dublin στα πλαστικά του C4 οπότε αναμένω να το δω από κοντά.

Δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα αγοράσω Premium επιπέδου Bmw 3 series κλπ. Δεν έχω ούτε τα λεφτά ούτε το status quo για κάτι τέτοιο. Και είμαι από εκείνους που υπολογίζω ως Ζυγός ακόμα και αυτό. Δεν με νοιάζει φίλε το μάτι του γείτονα. Αυτό που θέλω είναι να είναι top στην κατηγορία του. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Από το Golf 8 πχ είναι και θα είναι ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής και συναρμολόγησης για εμένα.

up
1 user has voted.
Lap
Για να λεω κάτι συγκεκριμενο.

Για να λεω κάτι συγκεκριμενο.... Μάντεψε.... 

Μια χαρά τρίζει το χερουλι, και απλά πλαστικα παντου έχει. Σιγά δηλαδή. 

Όντως βρήκα θέση οδηγησης. Μετά 20 λεπτά. Αλλά αυτή είναι δεν αλλάζει. Σε πιο ξαπλωτη για ταξιδι μπααα. 

@sabbas το ξερω το νέο 308 είναι το μοναδικό αυτοκίνητο στην κατηγορία  κρατω μια πισινη για το focus, που περνουσε με 120 χλμ πανω απο λακουβες σαν τρυπες και η αίσθηση ήταν σαν γρανίτης. 

Απίστευτο όντως για ψηλό φθηνό hatchback 

up
0 users have voted.

Dublin
Lap wrote:

Lap wrote:

Για να λεω κάτι συγκεκριμενο.... Μάντεψε.... 

Μια χαρά τρίζει το χερουλι, και απλά πλαστικα παντου έχει. Σιγά δηλαδή. 

Όντως βρήκα θέση οδηγησης. Μετά 20 λεπτά. Αλλά αυτή είναι δεν αλλάζει. Σε πιο ξαπλωτη για ταξιδι μπααα. 

@sabbas το ξερω το νέο 308 είναι το μοναδικό αυτοκίνητο στην κατηγορία  κρατω μια πισινη για το focus, που περνουσε με 120 χλμ πανω απο λακουβες σαν τρυπες και η αίσθηση ήταν σαν γρανίτης. 

Απίστευτο όντως για ψηλό φθηνό hatchback 

όταν θα χρειαστώ τενεκεδάκι για τους βόλους μου, θα σε ενημερώσω.

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Όχι πράγματα που γνωρίζω δεν

Όχι πράγματα που γνωρίζω δεν μπορώ να τα αποδεχθώ. 2 διαφορετικά εκθεσιακά και 1 td 3 στο σύνολο τα περιεργαστήκαμε εγώ και η φίλη με την οποία ειχαμε βγεί για έρευνα αγοράς. Δεν ετριζε τίποτα και για το επίπεδο του τα πλαστικά του ήταν παντού πολύ καλά εκτός φυσικά από το επάνω κομμάτι στις πίσω πόρτες. Δεν είχε το 2008 καν εκείνο το τελευταίο κομμάτι του ταμπλό που σου παραδεχθηκα ότι έχει κούφιο μέτριας ποιότητας πλαστικό το 308 @Lap. 

ΥΓ: Δεν ξέρω και δεν ενδιαφέρει τι πλαστικά και συναρμογή έχει η BMW. Να συγκρίνουμε το κάθε όχημα με τα εφάμιλλα του. 

up
3 users have voted.
Lap
Οχι άκου sabba  μάλλον δεν

Οχι άκου sabba  μάλλον δεν γνωρίζεις τα psa. 

Λοιπόν, τα πλαστικά στην πορτα μιας και για αυτά έκανα κυρίως νύξη:

Όταν πιεζεις το κέντρο της πορτας το πλαστικό βαθουλωνει κάπως, αυτό συμβαίνει όταν για παραδειγμα τα πλαστικα είναι λεπτουτσικα. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει όταν κάνεις το ιδιο και στο  swift  ... έχουν ακριβώς τα ίδια πλαστικα... Μα ακριβώς όμως. 

Τώρα το χερουλι τρίζει κανονικά και με το νόμο θυμίζει ελαφρά το grandpand x  αλλά κανείς δεν το πιανει το οπελ σε τρίξιμο χερουλιου. 

Τα πλαστικά στο ταμπλό είναι στον πρώτο τσικ του μαλακου, ίσα ίσα για να λένε πως είναι μαλακό. 

Πριμιουμ ποιοτητα και γενικά ποιοτητα όχι δεν έχει. Είναι απλά στον μέσο όρο των σύγχρονων αυτοκινήτων. 

Λοιπον στα παλαιοτερα psa αυτά που περιγραφω ουτε για αστείο. Είχαν πολυ ανώτερη απτη ποιοτητα

up
0 users have voted.

Dublin
που να ξέρουμε εμείς από PSA,

που να ξέρουμε εμείς από PSA, μόνο 4 έχω στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή...

σε όλα τα reviews εκθειάζουν - τουλάχιστον - το εσωτερικό του 2008 (και 208, το καθένα στην κατηγορία του), εσύ δεν άκουσες κάτι..

και ο @Sabas_Thess που να ξέρει, που έχει και ο άνθρωπος στην οικογένειά του Peugeot..κάπου θα το άκουσε και αυτός..

κάτσε να μας πει ο Suzuk-άνθρωπος για τα αυτοκίνητά μας.

up
2 users have voted.
Lap
Αx και να ξέρες Dublin 

Αx και να ξέρες Dublin crying

up
0 users have voted.

Dublin
Lap wrote:

Lap wrote:

Αx και να ξέρες Dublin crying

Ξέρω ρε συ, μου τα΄ χεις πει. Ας μην πάμε off topic.

up
1 user has voted.
nontaskatsaras
Last seen: Πριν από 1ημέρα 4 ώρες
Μπείτε στην ξαντιάρα που 30

Μπείτε στην ξαντιάρα που 30 χρόνια μετά δεν τρίζει τίποτα ρεεεεεε

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 19 ώρες 57 λεπτά
Πραγματικά και στα δικά μου

Πραγματικά και στα δικά μου ΧΑΝΤΙΑ και C5 δεν τρίζει τίποτα . Να δούμε 3άρες τέτοιας ηλικίας , να κουβεντιάσουμε...laugh

Πάντως φίλοι που είχαν πάρει C-class πριν 7-8 χρόνια ως μεγαλοστελέχη τραπεζών , είχαν τριξίματα από το πρώτρο μήνα...

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 ώρες 21 λεπτά
criuser wrote:

criuser wrote:

Πραγματικά και στα δικά μου ΧΑΝΤΙΑ και C5 δεν τρίζει τίποτα . Να δούμε 3άρες τέτοιας ηλικίας , να κουβεντιάσουμε...laugh

Η e30 δεν τρίζει ούτε μετά από 30 χρόνια! Η e36 μπορεί να τρίζει και μετά απο 30 μήνες...αχαχα! Η e46 (ίσως η καλύτερα φτιαγμένη 3αρα) μετα απο 16 χρόνια και 250.000χλμ πλήρους κακομεταχείρισης απο τον πατέρα μου δεν κάνει κίχ. 

up
1 user has voted.
Lap
Τώρα εσύ θες να πουλήσεις ή

Τώρα εσύ θες να πουλήσεις ή μας λες αληθειες;cheeky

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo