FORD KUGA 2020

358 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Tkin73
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
Εντάξει εν μέρει το

Εντάξει εν μέρει το δικαιολογεί όταν καθίσεις πισω από την άλλη του λείπουν καμιά 50-60 λτ χώρου αποσκευών για το μήκος του αλλά οφείλεται στον χώρο που δίνει στην καμπίνα.

up
4 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 19 ώρες
Πήγα και το είδα σήμερα και

Πήγα και το είδα σήμερα και το λάτρεψα! Το θεωρώ το ομορφότερο SUV. Με τίποτα δε δείχνει τον όγκο του καθώς είναι πολύ αρμονικό το σχέδιο και με ωραίες καμπύλες. 

Πολύ ωραία θέση οδήγησης (για SUV πάντα) ενώ αντίστοιχα στο προηγούμενο δε μου άρεσε, ήταν πολύ "φορτηγίσια" η αίσθηση. Το τιμόνι υπέροχο, ο λεβιές (στατικά πάντα) ήταν γλύκισμα (θα μπορούσα απλά να κάτσω να αλλάζω ταχύτητες για ώρα!) ενώ και όλο το εσωτερικό το βρήκα πολύ καλό. Μειονεκτήματα για εμένα είναι το μικρό πίσω φάρδος για επιβάτες (με το μάτι το τσέκαρα) γιατί ενδιαφέρομαι για 3 παιδικά καθισματάκια και ο μάλλον μικρός χώρος αποσκευών για ένα τόσο μεγάλο αμάξι.

Θα προσπαθήσω να το οδηγήσω κάποια στιγμή τις επόμενες εβδομάδες που θα φέρουν (όπως μου είπαν) τεστ ντραιβ αλλά εμπιστεύομαι τη ford στο δρόμο οπότε δε νομίζω ότι θα χάσει εκεί πόντους. Το έχει οδηγήσει κανείς από εδώ μέσα (Φάνη;);

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 6 δευτερόλεπτα
Σε τι τιμές βγαίνει.

Σε τι τιμές βγαίνει.

Ομπρφουτσικο ειναι όντως, έχει μια ωραία γραμμή.

Υ.γ μετά τοσα έτη και τοσα πολλά psa οταν ακούω για ωραίους λεβιεδες και αλλαγές, αμέσως μου κεντρίζει το ενδιαφέρον μου

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 5 ώρες 10 λεπτά
sargus wrote:

sargus wrote:

Πήγα και το είδα σήμερα και το λάτρεψα! Το θεωρώ το ομορφότερο SUV. Με τίποτα δε δείχνει τον όγκο του καθώς είναι πολύ αρμονικό το σχέδιο και με ωραίες καμπύλες. 

Το έχει οδηγήσει κανείς από εδώ μέσα (Φάνη;);

Όντως είναι πολύ όμορφο και δυναμικό.

Όχι δεν το έχω οδηγήσει, δεν υπάρχει πουθενά test drive, όσο και εαν προσπάθησα να βρω. Περιμένω να φέρουν και εαν δεν λέιπω με άδεια, θα το οδηγήσω την 1η ημ΄΄ερα που θα έρθει, όπως έκανα και με το Puma.

up
0 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
To 1.5 150ps που ρώτησα,

To 1.5 150ps που ρώτησα, βγαίνει κάπου στα 28 το titanium και περίπου στα 35 το st-line.

Είναι ακριβό. Εικάζω όμως ότι δε θα πουλήσει πολύ λόγω αυτού και ότι θα κάνουν διάφορες εκπτώσεις εν καιρώ συν ότι μπορεί να έχουμε αλλαγές στο τέλος ταξινόμησης (σκέψου ότι στο st-line είναι περίπου 6.000 ευρώ το τέλος). 

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Αυτο το τέλος ταξινόμησης

Αυτο το τέλος ταξινόμησης ποτέ θα το ελαττώσουν, το έλεγαν, άντε να δούμε πότε. 

Το st line ξεφεύγει παρα πολύ, αν και σε τέτοιο αυτοκίνητο θα έπαιρνα diesel, με μεσαία ιπποδύναμη και πλούσιο εξοπλιστικά. 

Δεν ειναι civic να βγάζεις γούστα, είναι ένα καλό οικογενειακό.

up
1 user has voted.
bolt
Εικόνα bolt
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Με ξενερωσε πολυ ο πωλητης.

Με ξενερωσε πολυ ο πωλητης. Και δν κανουμε εκπτωση και ειναι καινουργιο και μπλα μπλα μπλα. Και πολυ μπλαζε, αραξε, θα σπασετε κανα αυγο. Οντως γυρω στα 6κ το τ.τ στα στ λαιν ντιζελ. Θηριο εξω, προς αδιαφορο μεσα.

up
0 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
Δεν είναι θέμα γούστων. Είναι

Δεν είναι θέμα γούστων. Είναι ότι σε ένα αυτοκίνητο 1600-1800 κιλά, δε θα έπαιρνα ποτέ έναν αναιμικό κινητήρα μόλις 120 ίππων (το 1.5 ντίζελ δηλαδή).

Ακόμα θυμάμαι με τρόμο να πηγαίνω εθνική με το ταπεινό 1.6 100 αλόγων Toledo μου κάπου στα 80-100 και κάποια στιγμή να νιώθω κάτι στον κεντρικό καθρέπτη. Σηκώνω το βλέμμα και τι να δω; Κάποιος που ερχόταν πίσω μου (μάλλον με πολλά), έχασε το αυτοκίνητο και αυτό κάνοντας σβούρες ερχόταν κατά πάνω μου!!! Ότι και αν έκανα στο δικό μου, δε μπόρεσα να ξεκολλήσω καθώς εκείνος ερχόταν με μεγάλη ταχύτητα και το ατμοσφαιρικό 100 αλόγων μου τι επιτάχυνση να έχει από τα 100+;. Ευτυχώς, ελάχιστα πριν πέσει πάνω μου, άρχισε να χάνει ταχύτητα μέχρι που ακινητοποιήθηκε πάνω στην εθνική χωρίς να βρει (!) πουθενά. Η αίσθηση της ανημποριάς όμως που έζησα για 1-2-3 δευτερόλεπτα ήταν φοβερή! Ευτυχώς ήμουν μόνος μου χωρίς γυναίκα-παιδιά και επίσης ευτυχώς ήμουν στην Εθνική που έχει κιγκλιδώματα αριστερά-δεξιά ειδάλλως μπορεί να το έβγαζα έξω από το δρόμο μόνος μου για να αποφύγω να μου την παίξει (και φυσικά θα είχα πάθει πολύ χειρότερα!). Όλη αυτή η φάση βέβαια δε θα με άγχωνε καθόλου αν είχα τα 182 τουρμπίσια άλογα του Civic καθώς θα μπορούσα απλά να εκσφενδονιστώ μπροστά (στρίβοντας κ τσιγάρο με το άλλο χέρι...χαχαχα).

Είναι πολύ σημαντική η ενεργητική ασφάλεια παιδιά και δεν είναι θέμα καγκουριάς. Τα ίδια και χειρότερα βίωνα παλαιότερα με τις μηχανές! Ξέρεις τι είναι να διασχίζεις μια διασταύρωση και να δεις κάποιον να παραβιάζει στοπ; Με τη δυνατή μηχανή, ανοίγεις το γκάζι και φεύγεις από την πορεία του. Με τον εκάστοτε καβρουμά όμως, κάθεσαι και το βλέπεις και περιμένεις καρτερικά τη μοίρα σου!  (μπρρρρ, ανατρίχιασα πάλι!) Όσο έχω την επιλογή, πάντα θα διαλέγω τους ίππους έναντι των μπλιμπλικίων! Μακάρι να μπορούσα να πάρω αμάξι 400 άλογα. Θα το έπαιρνα!

up
5 users have voted.
Tkin73
Γενικα μονο αναιμικο δεν τον

Γενικα μονο αναιμικο δεν τον λες το κινητηρα των 120 ιππων 30 κιλων ροπης του 1.5. Τώρα ποσο καλα τραβαει το σκαφος του κουγκα θεωρω αξιοπρεπως δεν θα βαζει φωτια αλλα δεν θα κρεμαει ειναι ντιζελ

up
2 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Το θεμα ει αι η ροπη στρεψης,

Το θεμα ειναι η ροπη στρεψης, δηλαδη η ευκολία του να γυρίσουν με δύναμη τα εμβόλα και να ξυπνήσουν τον όγκο αυτόν. 

(1800 κιλά, ώρε φίλε τι ειναι αυτο;;;; Δύο τονοι φόρτωμενο με την οικογένεια)

Η ιπποδύναμη ειναι διαφορετική στα diesel διότι δεν στροφαρουν ψηλά λογω ιδιοτητας του καυσιμου. (Η ιπποδύναμη ειναι συνάρτηση και τον στροφών του κινητήρα)

Άρα μην κολλας απόλυτα στα 120 άλογα ως νούμερο και δες την ροπη.

Η ιπποδύναμη σε συγκεκριμένες στροφές οντως παίζει ρόλο να κρατήσει σταθερή ταχύτητα υπό κλίση οδοστρώματος.

up
1 user has voted.
sargus
Εικόνα sargus
Μην τα μπλεκετε βρε με τις

Μην τα μπλεκετε βρε με τις ροπες. Πάλι τα ίδια θα λέμε; Μόνο τα άλογα μετράνε. Το παραγομενο έργο δηλαδή ενός κινητήρα.

up
1 user has voted.
Lap
Εικόνα Lap
 Αι το παραγωγής ο έργο ροπής

Ναι το παραγωμενο έργο ροπής επί στροφών.cheeky

up
11 users have voted.
parikon
Last seen: Πριν από 2 ώρες 30 λεπτά
Το αμάξι εμένα πάντως δε μου

Το αμάξι εμένα πάντως δε μου αρέσει ούτε μέσα ούτε έξω.Αυτα τα τραβηγμένα φώτα προς τα πίσω όπως και στο chr (εκεί ακόμη πιο τραβηγμένα) ποτέ δε μου άρεσαν.Επίσης πως να μάθω αυτή τη φοβερή οδηγική εμπειρία όπως λέτε όταν οι αντιπροσωπείες είναι μετρημένες σαν τα κουκιά και θέλω 170 χιλιόμετρα για να πάω σε μία(Θεσσαλονίκη) και για επίσημο service 60 χιλιόμετρα (Ξάνθη).Ένα πράγμα όπως με τη χόντα αντιπροσωπείες γιοκ. 

up
0 users have voted.
Εικόνα super@t
Και η ροπή παραγόμενο έργο

Και η ροπή παραγόμενο έργο είναι.

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 2 ώρες 53 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Γενικα μονο αναιμικο δεν τον λες το κινητηρα των 120 ιππων 30 κιλων ροπης του 1.5. Τώρα ποσο καλα τραβαει το σκαφος του κουγκα θεωρω αξιοπρεπως δεν θα βαζει φωτια αλλα δεν θα κρεμαει ειναι ντιζελ

Συμφωνώ απολύτως (είδες;!), δεν είναι το ίδιο 120 άλογα βενζίνης με πετρέλαιο, και αυτές οι χαμηλό-μεσαίες των diesel έχουν πολύ δύναμη να δώσουν.

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται οτι μαλακώνει η μάρκα πολύ, προτιμούσα το παλιό και - σχεδόν - κλασσικό καθαρό SUV. Επίσης απο ότι διαβάζω για το μέγεθος του (αγγίζει σχεδόν D suv κατηγορία, και είναι και τιμολογημενο έτσι) είναι σχετικά μέτριο σε χώρους κ αποσκευές.

Πολύ μόδα έχουν γίνει τα crossover Ευρώπη κ δεν μου αρέσει. Καλύτερα να φέρουν τα Ινδικά να γουστάρουμε!

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 3 ώρες 41 λεπτά
Και το προηγούμενο Kuga

Και το προηγούμενο Kuga crossover ήταν ουσιαστικά. Άσχετα αν έδειχνε κάπως πιο άγριο. Τα περισσότερα στις μέρες μας crossoverίζουν.

Το τελευταίο που ήταν ίσως πιο καθαρό όπως λες SUV ήταν το Maverick.

Λυπάμαι ιδιαίτερα που δεν υπάρχουν τέτοιοες επιλογές πλέον αλλά φαντάζομαι πως ο περισσότερος κόσμος τα αγοράζει για καθημερινή μετακίνηση καθαρά στην άσφαλτο πλέον και για έξτρα χώρους και ύψος...

Μακάρι να είχαμε επιλογές (και φορολογία που να τις επιτρέπει) όπως Patrol, Land cruiser (το κανονικό όχι το Prado), Pajero, Pathfinder κτλ...

up
1 user has voted.
Lap
Εικόνα Lap
Εδώ ονειρευόμασταν ποτέ θα

Εδώ ονειρευόμασταν ποτέ θα έρθει το 5θυρο jimny και έφυγε και το τριθυρο.

up
0 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
[email protected] wrote:

[email protected] wrote:

Και η ροπή παραγόμενο έργο είναι.

Δε σου δίνει την δύναμη του κινητήρα. Μόνο τα άλογα τη δείχνουν. Και για αυτό όλοι οι κατασκευαστές ανακοινώνουν κυρίως τα άλογα. Σε κάποιες χώρες ΜΟΝΟ τα άλογα. Απλά εδώ έπρεπε κάπως να πείσουν το πόπολο να αγοράσει τα αναιμικά πετρέλαια των 75-80-100-120 αλόγων και έτσι μαρκετινίστικα έβαλαν στη ζωή μας τον όρο ροπή. Και έτσι η κλασσική ατάκα των πωλητών που πέρασε και στον μέσο άνθρωπο (και τελικά από ότι φαίνεται και εδώ μέσα) είναι ότι "ναι, δεν έχει πολλά άλογα αλλά έχει πολλή ροπή!"

Το Kuga των 120 αλόγων (πετρέλαιο) είναι τοσο πιο αργό από το Kuga των 150 αλόγων (βενζίνη) όσο δείχνουν και τα άλογα τους. Και όχι, δε θα αγόραζα ποτέ τέτοιο σκάφος με μόλις 120 άλογα. Όπως έγραψα και πριν, το θεωρώ έως και επικίνδυνο υπό συνθήκες. Focus και Fiesta με 120 άλογα θα έπαιρνα, Kuga όχι.

up
2 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 2 ώρες 53 λεπτά
dimitriscsd wrote:

dimitriscsd wrote:

Και το προηγούμενο Kuga crossover ήταν ουσιαστικά. Άσχετα αν έδειχνε κάπως πιο άγριο. Τα περισσότερα στις μέρες μας crossoverίζουν.

Το τελευταίο που ήταν ίσως πιο καθαρό όπως λες SUV ήταν το Maverick.

Λυπάμαι ιδιαίτερα που δεν υπάρχουν τέτοιοες επιλογές πλέον αλλά φαντάζομαι πως ο περισσότερος κόσμος τα αγοράζει για καθημερινή μετακίνηση καθαρά στην άσφαλτο πλέον και για έξτρα χώρους και ύψος...

Μακάρι να είχαμε επιλογές (και φορολογία που να τις επιτρέπει) όπως Patrol, Land cruiser (το κανονικό όχι το Prado), Pajero, Pathfinder κτλ...

Καλά, ναι, εννοείται, αλλά παρα-crossοβερισαμε.

Ας πούμε η KIA έφτιαξε το Xceed για να παίξει με Focus Active κ το C4 που έρχεται ενώ θα μπορούσε να φέρει το φοβερό κ τρομερό Seltos!

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 3 ώρες 41 λεπτά
Σύμφωνοι... Όντως έχει

Σύμφωνοι... Όντως έχει ξεφύγει το θέμα... Τι να κάνουμε όμως που αυτά πουλάνε γιατί είναι η μόδα;

Αν το καλοσκεφτείς, ένα Focus Active Wagon καλύπτει καλύτερα τις crossover ανάγκες ενός μέσου οδηγού σε σχέση με το Kuga και έχει και καλύτερη συμπεριφορά και κατανάλωση στο δρόμο.

Σε τι είναι πραγματικά καλύτερο ένα 2κίνητο Kuga;

Θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα θέμα εμφάνισης. Σε κάποιους αρέσει να οδηγούν "μεγάλο"/"φουσκωμένο". Δεν το κατακρίνω φυσικά... Ό,τι αρέσει στον καθένα!

up
0 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
Ρε συ super, με τις λέξεις θα

Ρε συ super, με τις λέξεις θα παίζουμε; Τι είπα πριν; Ποιο είναι το έργο του κινητήρα;  Δεν είναι τα άλογα; Αφού αυτό είναι το όλον. Αυτό περιγράφει τον κινητήρα. 

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Τα άλογα ειναι αποτέλεσμα

Τα άλογα ειναι αποτέλεσμα μαθηματικης πράξης.

Δηλαδή το έργο του κινητήρα επί πόσες στροφές αυτός στροφαρεξ.

Υ.γ το στροφαρεξ είναι απορρυπαντικό που βοηθά το πλυντήριο να στροφαρεξ εύκολα στο στέγνωμα.

up
1 user has voted.
teo mak
Last seen: Πριν από 39 λεπτά 32 δευτερόλεπτα
Σε ένα βαρύ όχημα,θες την

Σε ένα βαρύ όχημα,θες την ροπή για να σε κουβαλήσει,αν δε αυτή συνδυάζεται και με ευστροφία τότε ξεκολλάς ποιο γρήγορα.

Αν τα άλογα του civic ήταν ατμοσφαιρικά, τότε θα έπρεπε να "μαγειρεύεις" με τον λεβιέ των ταχυτήτων.

up
1 user has voted.
Tkin73
O 1.5 ecoboost θα πέφτει

O 1.5 ecoboost θα πέφτει άραγε στα κάτω από τα 8 στα 100? Ή μόνο υπό αρκετές προϋποθέσεις; Ρωτάω γιατί είναι ο μόνος που στην τιτανιουμ κρατά τιμή με χρώμα κάτω από τα 28. 

up
0 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

O 1.5 ecoboost θα πέφτει άραγε στα κάτω από τα 8 στα 100? Ή μόνο υπό αρκετές προϋποθέσεις; Ρωτάω γιατί είναι ο μόνος που στην τιτανιουμ κρατά τιμή με χρώμα κάτω από τα 28. 

Δύσκολα πιστεύω στο βάρος αυτό. νομίζω στο drive σε ένα βίντεο που έχουν κάτι είπε για 8+. με  λίγο πάτημα 10+ φαντάζομαι.

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo