FORD KUGA 2020

358 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
tutuyo
Last seen: Πριν από 1 ώρα 44 λεπτά
Ενω στις φωτογραφιες δεν μου

Ενω στις φωτογραφιες δεν μου εβγαζε κατι ομορφο - ακομη ενα Tucsonοειδες σκαφος σκεφτομουν, απο κοντα ειναι πολυ ομορφο.

up
3 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 2 ώρες 40 λεπτά
Δεν το εχω δει απ κοντά, το

Δεν το εχω δει απ κοντά, το προηγούμενο ομως το λάτρευα. Ήταν ξεχωριστό κ SUV.

Δεν μου αρέσει αυτή η "στρογγυλοποιηση" και νορμαλοποιηση που κάνει η Ford, νομίζω ήταν τάση πριν 1-2 δεκαετίες. Ακόμη κ Sportage/Tuscon/Qasqai που στηριζονται σε αυτές τις γραμμές θα κινηθούν διαφορετικά.

Το αυτοκίνητο πρέπει να είναι τεράστιο. Δηλαδή από το Ecosport/Puma πας στο Kuga;!

Κάπου το έχει χάσει εδώ η Ford..μεσολαβουν πάνω από 40εκατοστα χωρις SUV..

up
2 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Το οδηγησε κανεις παιδες;

το κοιταω το ξανακοιταω, ενω μου ηταν τελειως αδιαφορο, αρχιζει να μου αρεσει πολυ. Φανταζομαι απο κοντα θα ειναι ακομα πιο ωραιο.

up
1 user has voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 56 λεπτά
bolt wrote:

bolt wrote:

το κοιταω το ξανακοιταω, ενω μου ηταν τελειως αδιαφορο, αρχιζει να μου αρεσει πολυ. Φανταζομαι απο κοντα θα ειναι ακομα πιο ωραιο.

Δεν το οδήγησα, θα προσπαθήσω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Πάντως από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφο, για εμένα από τα ωραιότερα της κατηγορίας τους, πολύ δυναμικό και με αρμονικές γραμμές. Μου αρέσει πολύ περισσότερο από το προηγούμενο Kuga (το οποία είχα). Επίσης έχει πολύ καλό εξοπλισμό και τσιμπημένη τιμή.

up
0 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Nαι, μόλις είδα autogefuhl

Nαι, μόλις είδα autogefuhl και χαζεύω λίγο τον διαμορφωτή. Θα πάω και εγώ να το δώ από κοντά σίγουρα.

Ποια είναι μια γενική άποψη για το πετρέλαιo τους? Παρόμοιες καταστάσεις με του PSA 1.5?

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 1 ώρα 52 λεπτά
To είδα αρκετά από κοντά και

To είδα αρκετά από κοντά και κάθισα και μέσα .

Η μάσκα του μπροστά δεν μου αρέσει , αλλά είναι υποκειμενικό . Εσωτερικά το αμάξι έχει πολύ μεγάλους χώρους , είναι άνετο , είναι ωραίο εσωτερικά , πάντα με την λογική της Φόρντ .

Για μένα που οι διαστάσεις μου , δεν είναι του μέσου ανθρώπου , τα καθίσματα είναι λιγότερο φαρδυά από ότι πρέπει .

Αλλά είπαμε δεν είμαι ο μέσος όρος .

Σίγουρα υπάρχει χώρος για άλλο ένα μοντέλο μεταξύ του Κούγκα και του Πούμα .

up
4 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
criuser wrote:

criuser wrote:

Η μάσκα του μπροστά δεν μου αρέσει , αλλά είναι υποκειμενικό .

Σίγουρα υπάρχει χώρος για άλλο ένα μοντέλο μεταξύ του Κούγκα και του Πούμα .

Όπως είπες, υποκειμενικά, εμένα η μάσκα είναι που μου αρέσει πάρα πολύ, είναι αεροδυναμική, αρμονική και φέρνει λίγο από Jag. Αλλά εγώ είμαι και "περίεργος", π.χ. μου αρέσει πολύ η μάσκα του 3008 (και όλο το αυτοκίνητο), αλλά καθόλου του 2008 που είναι πολύ κάθετη.

Επίσης συμφωνώ, υπάρχει πολύ "χώρος" ανάμεσα σε Kuga & Puma για ένα ενδιάμεσο μοντέλο, αλλά δεν έχει ανακοινωθεί κάτι. Το κενό το καλύπτει (χωρίς επιτυχία) το Focus Active.

Edit: Πολύ καλή κριτική. Αυξημένοι χώροι, πιο ελαφρύ, οικονομικό και σβέλτο από το προηγούμενο και συνεχίζει να είναι κορυφαίο στον δρόμο, ειδικά όσων αφορά την ποιότητα κύλισης που είναι και το ζητούμενο σέ ένα οικογενειακό αυτοκίνητο.

up
1 user has voted.
criuser
Ήμουνα πολλές φορές σε

Ήμουνα πολλές φορές σε αντιπροσωπεία Φόρντ την τελευταία εβδομάδα και τά δοκίμασα όλα . Στατικά βέβαια. Αλλά ήμουν για άλλη μάρκα εκεί.

up
1 user has voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 53 δευτερόλεπτα
Το νεο  Κουγκα μέσα έξω είναι

Το νεο  Κουγκα μέσα έξω είναι αμαξαρα τι να λεμε τώρα. Απλά όταν μου το έκανε επίδειξη ο πωλητής και αφού πάει μπρος πίσω τα καθίσματα για να μου δείξει τι κάνει λέει και από εδώ πέφτουν τα καθίσματα! Ε τους έκανε ίσα με δέκα φορές τους μοχλούς! Ακόμα να πέσουν !!!

Αλλά είναι τεράστιο και στις 3 διαστάσεις. Θέλει δικό του πάρκιγκ όπου και να το πας.

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 15 δευτερόλεπτα
Απαράδεκτο το ότι το μόνο

Απαράδεκτο το ότι το μόνο τετρακίνητο είναι το δίλιτρο diesel. Το προηγούμενο 1.5/180/4x4 είχε ιδανικό κυβισμό, επιδόσεις και εκτός δρόμου δυνατότητες.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Απαράδεκτο το ότι το μόνο τετρακίνητο είναι το δίλιτρο diesel. Το προηγούμενο 1.5/180/4x4 είχε ιδανικό κυβισμό, επιδόσεις και εκτός δρόμου δυνατότητες.

Τώρα το έφαγε το αδρανές αέριο (λέγε με CO2).

up
2 users have voted.
dettol
Last seen: Πριν από 5 ώρες 52 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Το νεο  Κουγκα μέσα έξω είναι αμαξαρα τι να λεμε τώρα. Απλά όταν μου το έκανε επίδειξη ο πωλητής και αφού πάει μπρος πίσω τα καθίσματα για να μου δείξει τι κάνει λέει και από εδώ πέφτουν τα καθίσματα! Ε τους έκανε ίσα με δέκα φορές τους μοχλούς! Ακόμα να πέσουν !!!

Αλλά είναι τεράστιο και στις 3 διαστάσεις. Θέλει δικό του πάρκιγκ όπου και να το πας.

Να υποθεσω οτι δεν εχεις προχωρησει ακομα σε παραγγελια/αγορα καποιου αυτοκινητου, σωστα;

up
2 users have voted.
Tkin73
Σωστά...

Σωστά...όπως έχουμε πει όταν εχεις ένα αμάξι που σε καλύπτει κατά μεγάλο ποσοστό πρέπει να υπάρξουν οι ιδανικές συνθήκες για να κάνεις την αλλαγή ( πάντα όταν τα δεν περισσεύουν). Έφτασα κοντά στο 2008 αλλά είχα θέμα με την ανταλλαγή και τελικά και οι χώροι του σε φάρδος είναι μικρότεροι από του δικού μου μόλις το συνειδητοποίησα τα 29 χιλιάρικα που ζηταγε το 2008 μου φάνηκαν υπερβολικά (τόσα λεφτά και θα πήγαινα σε στενότερο αμάξι). 

Έχω αρχίσει να καλό βλέπω το φοκους ακτιβ το οποίο έχει τρομερούς χώρους μέσα , τελικά λόγω βάθους χώρου αποσκευών δεν είναι και τόσο deal break , μπαινοβγαίνω οριακά καλά και εντάξει οδηγικά με καλύπτει 100% (ότι καλύτερο έχω οδηγήσει τελευταία χρόνια).

up
2 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 20 δευτερόλεπτα
Για να είμαστε ειλικρινείς,

Για να είμαστε ειλικρινείς, οδηγικά είναι σαφέστατα καλύτερο αυτοκίνητο το Focus Active από το 2008.

up
4 users have voted.
Tkin73
Και σε χώρους καμπίνας δεν

Και σε χώρους καμπίνας δεν συγκρίνονται είναι πολύ φαρδύτερο παντού το φοκους όπως και τεράστια διαφορά στα πόδια για τους πίσω. Κάθομαι στην δική μου θέση στο φοκους 1.92 μπροστά και μετά ακριβώς πίσω και χωρούσα ,έβρισκαν τα πόδια αλλά χωρούσα.Στο 2008 κοιτούσα το κενό και δεν έκανα τον κόπο καν να προσπαθήσω να μπω τόση διαφορά. Τώρα σε απτή ποιότητα σαλονιού το 2008 αλιρ πάντα είναι μια σκάλα πάνω από το ακτιβ από την ακτιβ όμως του 2008 καλύτερο το Φορντ. Φυσικά τιμόνι κιβώτιο στήσιμο εννοείται το φοκους υπερτερεί.

up
3 users have voted.
criuser
Δεν μπήκα στο Ακτιβ , μπήκα

Δεν μπήκα στο Ακτιβ , μπήκα στο κανονικό φόκους και δεν νομίζω ότι έχει τόσο άνεση που λέτε .

up
4 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 3 ώρες 28 λεπτά
Δεν έχει διαφορά σε χώρους το

Δεν έχει διαφορά σε χώρους το Active. Το ΜΚ4 έχει απίστευτα άνετο σαλόνι. Είμαι 1.86 και κάθομαι πίσω μου με άνεση. Εντάξει δεν είναι και Superb αλλά για την κατηγορία του είναι απίστευτα ευρύχωρο για τους επιβάτες

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
criuser wrote:

criuser wrote:

Δεν μπήκα στο Ακτιβ , μπήκα στο κανονικό φόκους και δεν νομίζω ότι έχει τόσο άνεση που λέτε .

Είναι πάρα πολύ άνετο! Και εμένα μου έκαναν εντύπωση (θετική) οι χώροι του, ειδικά όταν συνέκρινα με την 116 που είχα και είναι ίδια κατηγορία. Επιτέλους είπα ένα Ford με καλούς χώρους. Στα υπόλοιπα είναι κορυφαίο, ειδικά ποιότητα κύλισης, οδική συμπεριφορά και κιβώτιο δεν έχει αντίπαλο.

up
2 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 20 δευτερόλεπτα
criuser wrote:

criuser wrote:

Εσύ Βασίλη, αν δεν έχει τρικολόρ σημαία το αυτοκίνητο, χάνεις την κριτική σου ικανότητα και το καταδικάζεις πάραυτα...cheeky

up
2 users have voted.
Tkin73
Μπαίνοντας από το 2008 στο

Μπαίνοντας από το 2008 στο φοκους ( ίδιους χώρους είτε απλό είτε ακτιβ) η διαφορά ήταν μεγάλη σε φάρδος και μήκος. Δεν λέω ότι είναι κοντιακ το φοκους αλλά έχει φάρδος και μήκος καμπίνας c suv ενδεικτικό το μεταξόνιο 2.70μ μακρύτερο από τα περισσότερα c suv. Το φοκους έχει το φάρδος του 3008 και χώρο για τα πόδια πίσω λίγο καλύτερο. Φαντάζομαι στα κεφάλια θα χάνει από το 3008.

up
1 user has voted.
criuser
Η πλάκα είναι ότι ήμουν στην

Η πλάκα είναι ότι ήμουν στην Φόρντ τις τελευταίες μέρες για γαλλικό λόγο , που μάλλον θα τον παραλάβω αύριο , οπότε θα ενημερώσω . angel

Είχα χρόνο λοιπόν να μπω μέσα σε όλα τα αμάξια που έχει εκεί .

Να πω κάτι γενικότερο που ισχύει για όλες τις εκθέσεις ...

Δεν ξέρω ποιός μλκς πηγαίνει και τραβάει τα τιμόνια των εκθεσιακών αυτοκινήτων προς τα έξω . 

Δεν λέω που φέρνουν μπροστά τις θέσεις και τις ψηλώνουν , λες και είναι χόμπιτ , αλλά αυτό με το τιμόνι μου την σπάει άσχημα .

Ετσι πάω να μπω και βρίσκω πάνω του . Είπαμε μπαίνω με την όπισθεν ως νταλίκα και μετά μαζεύω τα πόδια μέσα .

Στο φόκους μπήκα , μόλις είχα βγεί από το νέο Κούγκα και μπορεί να το αδίκησα , αλλά δεν μου φάνηκε τόσο πιο άνετο από το 2008 . Τελικά έχει μεγάλη σημασία πως κάθεται ο καθένας μέσα στο αμάξι .

up
4 users have voted.
Tkin73
Τα τσεκαρα με το μέτρο έχουν

Τα τσεκαρα με το μέτρο έχουν διαφορα

up
3 users have voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 9 ώρες 20 λεπτά
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

criuser wrote:

Είναι πάρα πολύ άνετο! Και εμένα μου έκαναν εντύπωση (θετική) οι χώροι του, ειδικά όταν συνέκρινα με την 116 που είχα και είναι ίδια κατηγορία. Επιτέλους είπα ένα Ford με καλούς χώρους. Στα υπόλοιπα είναι κορυφαίο, ειδικά ποιότητα κύλισης, οδική συμπεριφορά και κιβώτιο δεν έχει αντίπαλο.

Ο νέος Ασσος έχει ακόμα καλύτερους χώρους.. οριακά δεν τον διάλεξα λόγω 1-2 ελλείψεων - αναγκαίων για εμένα - στο πακέτο.

Αλλά και το ford καλό αλλά αχρειάστα μεγάλο! 

up
0 users have voted.
Tkin73
Για το φοκους λες αχρειαστα

Για το φοκους λες αχρειαστα μεγάλο ή για το Κούγκα;

up
10 users have voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 9 ώρες 20 λεπτά
Φοκους ακτιβ

Φοκους ακτιβ