ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΕΚΛΟΓΕΣ #2

johanndelta
Last seen: Πριν από 7 λεπτά 46 δευτερόλεπτα
Fiverg μη γίνεσαι στρεψοδικος

Fiverg μη γίνεσαι στρεψοδικος (Μιας και μιλάμε για δικες). Λες ότι είναι μακριά άρα "πώς ξέρει;", λέω ότι θα μπορεί ομως να ψηφίζει και ας είναι μακριά, κάτι απείρως σημαντικότερο. Όλα τα άλλα...

Για την οπλοφορία προφανώς και ΔΕΝ, σε μια χώρα σαν τη δική μας θα θελαμε πιο πολλές σφαίρες από τον Β' παγκόσμιο με τόση αγάπη αναμεταξύ μας...

up
0 users have voted.

MG ZR 160 mk2

panormus772
Last seen: Πριν από 54 λεπτά 28 δευτερόλεπτα
Κι εγώ συμφωνώ ότι η

Κι εγώ συμφωνώ ότι η νομιμοποίηση οπλοκατοχής είναι πολύ περίπλοκο και μεγάλη κουβέντα που λέει κι ο fiverg.Δεν είναι εύκολο να εφαρμοστεί,χώρια ότι θα πρέπει να ελέγχεις με πολύ στενή ψυχιατρική εξέταση τους οπλοκατοχούντες,γιατί μπορεί να έχουμε και φαινόμενα τύπου U.S.A.

Απ'την άλλη johan λες πως αν μπει κάποιος με μαχαίρι στο σπίτι σου,πρώτα θα τον προειδοποιήσεις πριν του την ανάψεις και μάλιστα στοχεύοντας στο πόδι.Οι συνθήκες όμως δεν είναι πάντα τόσο ιδανικές.. Ο τύπος θα έχει πάντα το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού,μπορεί να είναι νεότερος και υγιής σε σχέση με εσένα που μπορεί να είσαι ένας 70-75άρης με σάκχαρο,καρδιοπαθής,όχι καλή όραση κ.τ.λ. Μπορεί να απειλέι με το μαχαίρι τη γυναίκα σου ή το παιδί σου,μέσα στο σκοτάδι,χωρίς καλή ορατότητα κ.ά. Οπότε ο άλλος είναι πάντα ένας εισβολέας και τίποτα άλλο κι εσύ είσαι σε άμυνα.Δεν λέω να τον λυντσάρεις,αλλά ακόμη κι αν γίνει το μοιραίο σε τέτοια,συγκεκριμένη περίπτωση,δεν ξέρω κατά πόσο να σε τραβολογάνε επειδή αυτός είχε κουζινομάχαιρο κι εσύ πιστόλι.

up
1 user has voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 2 ώρες 11 λεπτά
Λέω ότι είναι μακριά από την

Λέω ότι είναι μακριά από την Γαλλία υπό την έννοια ότι δεν ασχολείται με τα της Γαλλίας. Εκτός και αν κάθε μέρα διαβάζει sites, εφημερίδες, έχει γνωστούς εκεί που του λένε τι γίνεται κοκ. Για την Ελλάδα, κατά πως τα γράφει εδώ δεν τον βλέπω καθόλου "μακριά", άρα θεωρώ ότι σωστά έχει το δικαίωμα της ψήφου (μην το προσωποποιούμε κιόλας).

Θα μου πεις, δεν θα βρεθεί κάποιος "απόδημος" που έχει φύγει πριν π.χ. 10 χρόνια από την Ελλάδα και δεν δίνει μία για το τι γίνεται και θα πάει να ψηφίσει γιατί του είπαν οι συγγενείς να πάει να "τον ρίξει" στον τάδε; Ε, ναι, θα βρεθεί.  

Πάντως την αντίθεση στην ψήφο των αποδημων δεν την καταλαβαίνω. Θεωρητικά οι πιο ενεργοί πολιτικά είναι αυτοί που έφυγαν μέσα στην κρίση σαν τον Πίλιου και αν ψηφίσουν θα μαυρίσουν τους πρασινομπλε. Δεν είναι σωστό να καταγραφεί αυτό;

up
1 user has voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 2 ώρες 32 λεπτά
Θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο

Θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι στις δολοφονίες και δίκες που παίρνουν δημόσιο χαρακτήρα, αυτό που διακυβεύεται είναι σε πιο βαθμό προάγεται ή γίνεται κουρελόχαρτο αυτό που λέμε Κράτος Δικαίου. Το Κράτος Δικαίου είναι ο λόγος που ιδρύουμε Δημοκρατικές Κοινωνίες, για να μην αναγκαζόμαστε να ζούμε είτε ως "κολίγοι" είτε ως "αρματωλοι & κλέφτες" υπό το καθεστώς τυράννων που μάχονται για την εξουσία. 

Τα λεγόμενα 200 χρόνια απ την Επανάσταση του '21 αυτό ορίζουν, αν και βέβαια δε ξέρω κατά πόσο έχουμε λόγους να "εορτάζουμε" αυτή τη στιγμή, αλλά ας πούμε ο πως προάγουν τη προσπάθεια υπέρ του Κράτους Δικαίου οι επετιοι και σχετικοί εορτασμοί...

Ο ανθρώπινος πόνος των θυμάτων, το δράμα των δραστών είναι η μία διάσταση, μπορούμε να τεθουμε υπέρ ή κατά, όμως αυτό που μας αφορά όλους κι επηρεάζει τη ζωή μας είναι η λειτουργία των θεσμών...

Το ότι κάποιος είναι συντηρητικός, κοινώς λεγόμενος δεξιός, και δε γουστάρει μια κοινωνία με γκέι "οικογένειες" και "τρελές" να κατακλύζουν τον δημόσιο βίο, δε σημαίνει πως πρέπει να επικροτεί ή έστω να ανέχεται μια Αστυνομία που συμμετέχει σε και συγκαλείπτει ένα φόνο κάποιου επειδή είναι τρανσέξουαλ, ή πρεζόνι, ή ανώμαλος κλπ. Το ίδιο και για το σύστημα Δικαιοσύνης και δικαστηρίων, το ίδιο και για το σύστημα των ΜΜΕ...

Αν δέχεται και επικροτεί ο κάθε πολίτης τα παραπάνω, σκάβει το λάκο του, και θα ρθει η ώρα που δεν θα είναι πια "πολίτης" , αλλά είτε θα ζει ως κολίγος είτε θα πάρει τα βουνά...

Άσχετα αν είναι Πρωθυπουργός ο Τσίπρας ή ο Μητσοτάκης ή όποιος άλλος μ@λάκ@ς, βλέπουμε ότι τη δεκαετία της κρίσης πάμε προς αυτή τη κατεύθυνση με γοργά βήματα. Υπάρχουν μερικές φορές αναλαμπές που τις πανηγυρίζουμε, όπως η καταδίκη της Χρυσής Αυγής που το όλο σύστημα που υπάρχει στη χώρα ξεπερνά τον κακό εαυτό του και για κάθε επίορκο μπάτσο βρίσκεται ένας Αστυνομικός να τηρήσει τον όρκο του, για κάθε δοσίλογο Εισαγγελέα βρίσκεται ένας Δικαστής να τηρήσει το νόμο, για κάθε πληρωμένο και πωρωμένο παπαγάλο βρίσκεται ένας δημοσιογράφος να επιτελέσει το λειτουργημα του...

κι ο αγώνας συνεχίζεται: 

Ποιος είναι ο νεοναζί Χρήστος Παππάς της Χρυσής Αυγής που έγινε… λαγός

https://news.google.com/articles/CBMiYmh0dHBzOi8vd3d3LmluLmdyLzIwMjAvMTAvMjMvZ3JlZWNlL3BvaW9zLWVpbmFpLW8teHJpc3Rvcy1wYXBwYXMtdGlzLXhyeXNpcy1heWdpcy1wb3UtZWdpbmUtbGFnb3Mv0gFmaHR0cHM6Ly93d3cuaW4uZ3IvMjAyMC8xMC8yMy9ncmVlY2UvcG9pb3MtZWluYWktby14cmlzdG9zLXBhcHBhcy10aXMteHJ5c2lzLWF5Z2lzLXBvdS1lZ2luZS1sYWdvcy9hbXAv?hl=el&gl=GR&ceid=GR%3Ael

"Είναι πλέον υπόθεση τιμής για την Ελληνική Αστυνομία να βρει και να συλλάβει τον Παππά που έγινε… λαγός. Και αυτό πρέπει να γίνει διότι προκύπτει πολύ σοβαρό ζήτημα για την ΕΛΑΣ. Το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και η ηγεσία της Αστυνομίας, έλεγε όλες αυτές τις εβδομάδες ότι έχει σχέδιο σύλληψης των χρυσαυγιτών εφόσον αυτοί δικάζονταν τελεσίδικα.

Ελεγε ότι παρακολουθούσαν τους πάντες, πολλώ δε μάλλον ότι έπρεπε να έχει υπό στενή επιτήρηση τον υπαρχηγό της νεοναζιστικής οργάνωσης. Προκύπτει πολύ σοβαρό θέμα για την ηγεσία της Αστυνομίας και ενδεχομένως να υπάρξουν εξελίξεις διότι κάποιος πρέπει να αναλάβει την ευθύνη του φιάσκου."

up
0 users have voted.
fiverg
Το ότι κάποιος είναι

Το ότι κάποιος είναι συντηρητικός, κοινώς λεγόμενος δεξιός, και δε γουστάρει μια κοινωνία με γκέι "οικογένειες" και "τρελές" να κατακλύζουν τον δημόσιο βίο, δε σημαίνει πως πρέπει να επικροτεί ή έστω να ανέχεται μια Αστυνομία που συμμετέχει σε και συγκαλείπτει ένα φόνο κάποιου επειδή είναι τρανσέξουαλ, ή πρεζόνι, ή ανώμαλος κλπ. Το ίδιο και για το σύστημα Δικαιοσύνης και δικαστηρίων, το ίδιο και για το σύστημα των ΜΜΕ...

Αν δέχεται και επικροτεί ο κάθε πολίτης τα παραπάνω, σκάβει το λάκο του, και θα ρθει η ώρα που δεν θα είναι πια "πολίτης" , αλλά είτε θα ζει ως κολίγος είτε θα πάρει τα βουνά...

Ας κουνήσω κι εγώ λίγο το δάχτυλο...

Το ότι κάποιος είναι προοδευτικός, κοινώς λεγόμενος αριστερός, και δεν γουστάρει μια κοινωνία με "νοικοκυραίους" και "φιλήσυχους πολίτες" να κατακλύζουν τον δημόσιο βίο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να επικροτεί ή έστω να ανέχεται φόνους αστυνομικών και πράξεις βίας ("ντου", "προπηλακισμούς" και "χτισίματα" καθηγητών, πάσης φύσεως βανδαλισμούς, αθώες μολότωφ που αν τις φας είναι και δροσιστικές σαν λεμοναδίτσες, καταλήψεις δημοσίων χώρων κλπ) εναντίον άλλων πολιτών που τυγχάνει να έχουν άλλη άποψη από αυτόν. Το ίδιο και για το σύστημα Δικαιοσύνης και δικαστηρίων (που αν τύχει και είσαι "εμπαναστάτης" ΒΠ δεν σε βλέπουν καν), το ίδιο και για το σύστημα των ("αριστερόστροφων") ΜΜΕ.

Αν δέχεται και επικροτεί ο κάθε πολίτης τα παραπάνω, σκάβει το λάκκο του, και θα ρθει η ώρα που δεν θα είναι πια "πολίτης" , αλλά είτε θα ζει ως κολίγος (των όποιων νέων αφεντικών) ή θα πάρει τα βουνά...

ΥΓ: Για τον Παπά πολύ καλά τα λες. Πρέπει κάποιες καρέκλες να χαθούν, τι ήταν πάλι αυτό;

up
4 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 15 ώρες 59 λεπτά
Τις δηλώσεις του Βαλλιανάτου

Τις δηλώσεις του Βαλλιανάτου και τα όσα είδαμε τότε που έγινε το γεγονός τις θυμάμαι . Τα υπόλοιπα θα τα βρει η δικαιοσύνη .

Εδώ όμως θεσμικά όπως λέει και ο Πήλιου πρέπει να αλλάξει ο νόμος και να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα . 

Δεν είμαι τόσο εξοργισμένος με το θέμα της Ομόνοιας όπου πράγματι το γεγονός ότι τον βάραγαν πεσμένο έξω από το μαγαζί του , μαζί με τον άλλον  , χρήζει τιμωρίας , με ελαφρυντικό τον πανικό που έχει κάθε γέροντας , όσο το γεγονός της Καλαμάτας που 3 νταβραντισμένοι πιτσιρικάδες μπουκάρουν στο σπίτι που είναι μόνος του και αμέριμνος ένας 65άρης . 

Εκεί η προφυλάκιση του είναι έγκλημα και θα την βρει μπροστά του ο μλκουλης με τους κνίτες που έχει μαζέψει δίπλα του .

Δηλαδή είσαι στο σπίτι σου αραχτός , στα 50-60-70-80 και μπαίνει μέσα ένας 25άρης ΑΟΠΛΟΣ μέν , αλλά με μπράτσα περιμέρου 50 εκατοστών . Ποιά είναι τα ίδια όπλα που προβλέπει ο ηλίθιος νόμος με τους ηλίθιους που τον έχουν ψηφίσει ? 

Θα κάνεις ταχύρρυθμη πάχυνση μυών και θα χάσεις αμέσως 25-35-45 χρόνια από την ηλικία σου ?

Πόσο ζώα είναι αυτοί που δεν βλέπουν το προφανές ? 

Να μην επιτραπεί βέβαια η οπλοκατοχή , αλλά κάνε αυστηρές τις ποινές για την παράνομη οπλοκατοχή , τουλάχιστον για πυροβόλα όπλα και βέβαια , τον έβαλες μέσα τον φουκαρά . Κάνε μία επέμβαση στον καταυλισμό τους και όποιον βρεις με όπλα κλπ , κόψε του τον κώλο . Αλλά όταν οι ευπαθείς ψηφίζουν συντεταγμένα , ποιός να τους πειράξει .

Τέλος όσο κάποιοι αγιοποιούν τον τύπο , όπως το αίσχος του Νιάρχου , τόσο εμείς θα υπερασπιζόμαστε τους κυρ-Παντελήδες αυτού του κόσμου .

up
3 users have voted.
fiverg
Νταξ, δεν τον πάει με τίποτα

Νταξ, δεν τον πάει με τίποτα λέμε. 

Χτες ξεσπάθωσε και βρόντηξε εναντίον του Σταικούγα, ο γνήσιος υπερασπιστής της φτωχολογιάς και των αδικημένων, ο εκπρόσωπος των αδυνάμων, ο ένας και μοναδικός. Μέχρι και πρόταση μομφής κατέθεσε βρε αχάριστοι...

Και σήμερα. να σου πάλι ένας (πρώην) σύντροφος να τον σταυρώνει

https://www.tanea.gr/2020/10/23/politics/antipoliteysi/rouketes-lafazani-kata-tsipra-aleksi-tora-thymithikes-tous-pleistiriasmous/

up
1 user has voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
fiverg wrote:

fiverg wrote:

Ας κουνήσω κι εγώ λίγο το δάχτυλο...

Το ότι κάποιος είναι προοδευτικός, κοινώς λεγόμενος αριστερός, και δεν γουστάρει μια κοινωνία με "νοικοκυραίους" και "φιλήσυχους πολίτες" να κατακλύζουν τον δημόσιο βίο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να επικροτεί ή έστω να ανέχεται φόνους αστυνομικών και πράξεις βίας ("ντου", "προπηλακισμούς" και "χτισίματα" καθηγητών, πάσης φύσεως βανδαλισμούς, αθώες μολότωφ που αν τις φας είναι και δροσιστικές σαν λεμοναδίτσες, καταλήψεις δημοσίων χώρων κλπ) εναντίον άλλων πολιτών που τυγχάνει να έχουν άλλη άποψη από αυτόν. Το ίδιο και για το σύστημα Δικαιοσύνης και δικαστηρίων (που αν τύχει και είσαι "εμπαναστάτης" ΒΠ δεν σε βλέπουν καν), το ίδιο και για το σύστημα των ("αριστερόστροφων") ΜΜΕ.

Αν δέχεται και επικροτεί ο κάθε πολίτης τα παραπάνω, σκάβει το λάκκο του, και θα ρθει η ώρα που δεν θα είναι πια "πολίτης" , αλλά είτε θα ζει ως κολίγος (των όποιων νέων αφεντικών) ή θα πάρει τα βουνά...

ΥΓ: Για τον Παπά πολύ καλά τα λες. Πρέπει κάποιες καρέκλες να χαθούν, τι ήταν πάλι αυτό;

Σοβαρός άνθρωπος δεν αποδέχεται ούτε επικροτεί τις παράλογες και παράνομες πράξεις καθεαυτές που περιγράφεις, ούτε τον συμψηφισμό τους ως άλλοθι για ρατσιστικά εγκλήματα κι οργανωμένο έγκλημα με πολιτική κάλυψη. 

Πάντως δεν θα δεις Εισαγγελείς να νομιμοποιούν τη φυγοδικία καταδικασμένων "αναρχο-κομμουνιστων", ούτε καλοντυμένες ρεπόρτερ παπαγάλους να σχολιάζουν το χτένισμα χαροκαμένων μανάδων θυμάτων της αριστερής τρομοκρατίας...

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Οι πολιτικές διώξεις και η

Οι πολιτικές διώξεις και η ποινικοποίηση ιδεών δεν έχουν τελειωμό σε αυτή τη χώρα...

https://www.e-tetradio.gr/Article/24753/prostima-730-hiliadwn-eyrw-apo-to-esr-gia-tis-khraloifes-toy-kyriakoy-belopoyloy

up
1 user has voted.
Storm
Last seen: Πριν από 55 λεπτά 56 δευτερόλεπτα
Στην μπουζού και αυτός. Όλοι

Στην μπουζού και αυτός. Όλοι στην μπουζού. Όσοι είναι Δεξιοί, ακροδεξιοί κλπ... όλοι στην μπουζού.

Άντε να πάρει σειρά ο Γεωργιάδης, Βορίδης, Μπογδάνος. Εγκληματικές οργανώσεις όλοι τους. Σίριαλ κίλερς!

Όλοι στην μπουζού. Έτσι να φτιαχτεί επιτέλους το νέο Ελλάντα...φασοLada....

Και στις επόμενες εκλογές μόνο κόμματα κομουνιστικά, αριστερά και ακροαριστερά. Έτσι για να υπάρχει και ποικιλία επιλογών.

Αμ πως...

up
2 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Storm wrote:

Storm wrote:

Στην μπουζού και αυτός. Όλοι στην μπουζού. Όσοι είναι Δεξιοί, ακροδεξιοί κλπ... όλοι στην μπουζού.

Άντε να πάρει σειρά ο Γεωργιάδης, Βορίδης, Μπογδάνος. Εγκληματικές οργανώσεις όλοι τους. Σίριαλ κίλερς!

Όλοι στην μπουζού. Έτσι να φτιαχτεί επιτέλους το νέο Ελλάντα...φασοLada....

Και στις επόμενες εκλογές μόνο κόμματα κομουνιστικά, αριστερά και ακροαριστερά. Έτσι για να υπάρχει και ποικιλία επιλογών.

Αμ πως...

Εγώ νόμιζα θα σου κάνει εντύπωση πως ακόμα ένας ψεκασμένος ακροδεξιός της Βουλής είναι κοινός απατεώνας που αισχροκερδεί πουλώντας ευλογημένα μαντζούνια, επιστολές του Ιησού και στιγμιαία βύθιση του τουρκικού στόλου σε αγαθούς και βλάκες :-)

up
3 users have voted.
Storm
Εμένα γιατί να μου κάνει

Εμένα γιατί να μου κάνει εντύπωση ο Βελόπουλος;;

Εδώ ψήφισαν αριστερό αλέξι για πρωθυπουργό και τον έκαναν. 

Ο Βελόπουλος είναι γατάκι μπροστά του.

Αλλά ως ακροδεξιός νεοναζιστής με προϋπηρεσία στην νεολαία του ΠΑΣΟΚ και αφισοκολλητής θα πρέπει να χωθεί στάνταρ στην μπουζού.

Τι πράγμα και αυτό όμως ε; Πολλοί σοσιαλιστές, αριστεροί και κομουνιστές, γίνονται δεξιοί και ακροδεξιοί τα τελευταία χρόνια. Περίεργα πράγματα.

up
2 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Storm wrote:

Storm wrote:

Αλλά ως ακροδεξιός νεοναζιστής με προϋπηρεσία στην νεολαία του ΠΑΣΟΚ και αφισοκολλητής θα πρέπει να χωθεί στάνταρ στην μπουζού.

Τι πράγμα και αυτό όμως ε; Πολλοί σοσιαλιστές, αριστεροί και κομουνιστές, γίνονται δεξιοί και ακροδεξιοί τα τελευταία χρόνια. Περίεργα πράγματα.

Εντάξει να σου στοιχήσει η καταδίκη των νεοναζί, ας πούμε "το καταλαβαίνω", αλλά όχι και θλίψη σε βαθμό παραλογισμού... πες μας μερικούς κομουνιστές, αριστερούς κλπ. που έγιναν ακροδεξιοί μια και κατά δήλωσή σου είναι πολλοί; 

Σαν το Μπούκουρα που έκλεγε με μαύρο δάκρυ να τον λυπηθούν επειδή τον έκανε Νεοναζί ο Αντρέας...

laugh

up
0 users have voted.
criuser
Ο Αδόλφος νομίζω . Ο Μπενίτο

Ο Αδόλφος νομίζω . Ο Μπενίτο επίσης . Αριστεροί και μάλιστα ακραίοι ξεκίνησαν...angel

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 22 δευτερόλεπτα
criuser wrote:

criuser wrote:

Ο Αδόλφος νομίζω . Ο Μπενίτο επίσης . Αριστεροί και μάλιστα ακραίοι ξεκίνησαν...angel

Άσχετος, ως συνήθως...

up
0 users have voted.
johanndelta
Last seen: Πριν από 7 λεπτά 46 δευτερόλεπτα
https://www.news247.gr

https://www.news247.gr/reportaz/tessera-meronychta-sti-gada.9029199.html

Σ' αυτά ο ξεφτιλοσημιτοπασοκος που θεωρεί εθνικισμό τα 12 μίλια είναι μανούλα. Μαγκιές στα παιδακια, αλλά έτοιμος να του τρυπήσουν την... υφαλοκρηπίδα. Πατριώτες μουουουου!

Για την αρπαγή πρωτων κατοικιων θα μιλησουμε αργοτερα.

up
0 users have voted.

MG ZR 160 mk2

criuser
Το ξέρω ....
up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
criuser wrote:

criuser wrote:

Είπαμε, στενοχώρια για τη ΧΑ, αλλά όχι και θλίψη σε βαθμό παραλογισμού... cheeky

up
1 user has voted.
criuser
Για τα στεγαστικά δάνεια , οι

Για τα στεγαστικά δάνεια , οι μόνοι που δεν μπορούν να μιλάνε , είναι πολιτικοί , τράπεζες , αλλά και η δικαιοσύνη .

Το θέμα των στεγαστικών μπορούσε να λυθεί εδώ και 10 χρόνια με συνοπτικές διαδικασίες , αλλά οι τρεις παραπάνω , έπρεπε να φυλάξουν τον κ...ο τους πρώτα .

Τώρα 15 χρόνια μετά , όσοι τους πίστεψαν και δεν έκαναν κάποιο κουμάντο να το διώξουν το ακίνητο τα 3-4 χρόνια που είχε ανοίξει η αγορά και πίστεψαν σε σεισάχθειες και άλλα τέτοια , τώρα θα την πατήσουν .

Επρεπε τότε στην αρχή της κρίσης , να υπάρξει κατηγοριοποίηση των δανείων . Αλλά αυτό προέβλεπε έλεγχο από ανεξάρτητο φορέα , για το πως πήρε το δάνειο ο δανειολήπτης .

Δηλαδή αν η τράπεζα έδωσε δάνειο εκεί που δεν έπρεπε , ή έδωσε περισσότερο σε σχέση με τα οικονομικά στοιχεία του δανειολήπτη , τότε η τράπεζα ανέλαβε υπέρμετρο ρίσκο και έπρεπε να το χρεωθεί . Αν αντίθετα τα οικονομικά στοιχεία του δανειολήπτη δικαιολογούσαν το δάνειο και μετά άλλαξαν υπέρμετρα οι συνθήκες , όπως προβλέπει το σχετικό άρθρο του ΑΚ , θα έπρεπε να γίνουν στοχευμένες ρυθμίσεις . 

Θα έπρεπε όμως να βρουν και τους επαγγελματίες κακοπληρωτές . Μόνο που αυτοί συνήθως είναι επαγγελματίες . Κακοπληρωτές στις τράπεζες , καλοπληρωτές στο προσωπικό τους...

up
0 users have voted.
Storm
piliourits wrote:

piliourits wrote:

Storm wrote:

Εντάξει να σου στοιχήσει η καταδίκη των νεοναζί, ας πούμε "το καταλαβαίνω", αλλά όχι και θλίψη σε βαθμό παραλογισμού... πες μας μερικούς κομουνιστές, αριστερούς κλπ. που έγιναν ακροδεξιοί μια και κατά δήλωσή σου είναι πολλοί; 

Σαν το Μπούκουρα που έκλεγε με μαύρο δάκρυ να τον λυπηθούν επειδή τον έκανε Νεοναζί ο Αντρέας...

laugh

Έτσι πρόχειρα:

https://de-facto.gr/kne-nd/

https://www.tovima.gr/2019/10/09/opinions/proin-kommounistes-sto-maksimou-e-kai-loipon/

https://www.tovima.gr/2012/04/14/politics/dyo-palioi-filoi-sto-idio-komma/

https://www.tovima.gr/2010/04/03/politics/b-xrysanthos-lazaridis-b-br-den-einai-momfi-na-eisai-deksios/

https://tomanifesto.gr/o-anthektikos-kyrios-stoyrnaras-to-kke-i-oxfordi-kai-i-deyteri-thiteia-stin-tte/

Υπάρχουν και άλλοι πολλοί.

Τώρα τα υπόλοιπα που γράφεις τα προσπερνώ. Δεν είμαι εκπρόσωπος ούτε κάποιου κόμματος, ούτε κάποιας ιδεολογίας και δεν ξέρω να γράφω ιδεολογικά μανιφέστα. Ευτυχώς δεν είμαι δέσμιος κανενός. Κοιτώ το δάσος και όχι ένα δέντρο ή ένα γαϊδουράγκαθο. Και αν το δάσος καίγεται σε αυτό θα επικεντρωθώ.

Ο Βελόπουλος και ο κάθε Βελόπουλος ή και η ΧΑ ή και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ και όλα αυτά τα "κομματίδια" με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Άλλοι τρώνε με χρυσά κουτάλια από τότε που γεννήθηκα, τους θεωρώ απατεώνες ολκής και διαχρονικά μέλη εγκληματικών οργανώσεων και συμμοριών που είναι τα καρκινώματα της χώρας.

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits

Ρε το κουμμούνι της ΕΚΤ και της Τράπεζας της Ελλάδος ο Στουρνάρας που μας φόρεσε τα μνημόνια!

Κι από κοντά κι ο άλλος ο εαμοβούλγαρος ο Κύρτσος!... 

Που να το φανταστώ ρε παιδιά... ευτυχώς μας ανοίγετε τα μάτια !!1!

Αν είναι έτσι, θα χτυπήσω ένα Sieg Heil στο σβέρκο, θα ρίξω απάνω μου μια πρόχειρη σβάστικα και θα βγω παγανιά...

όπου βρω Πακιστανό θα τον κοπανάω πρώτα να μαλακώσει να απλώσει, και μετά θα του δίνω ΤΕΛΟΠΟΝ κι ένα μπουκαλάκι Αγίαcμα να του περάcει ο πόνοc, γιατί όπωc είπε και ο Κύριοc:

"απόδοτε ουν τα του Führer τω Führer, και τα του Θεού τω Θεώ "...

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 16 δευτερόλεπτα
Παντως εχει ενδιαφερον πως οι

Παντως εχει ενδιαφερον πως οι κκεδες και μαλιστα με αξιοματα γινονται δεξιοι. 

Ειναι αποριας αξιο.

Δεν ξερω γιατι συμβαινει. Υποπτεύομαι:

1. Επιπολαιοτητα οντας μικροί, αλλα η επιπολαιοτητα ειναι ίδιον του χαρακτηρα και οποτε ισως και ως δεξιοι, και μεγαλυτερης ηλικιας πλεον, και παλι ειναι επιπόλαιοι ανθρωποι. Αρα και το "δεξιο" αυτων σε βαθος χρονου και παλι θα το βλεπουν ως επιπολαιοτητα της μεσης ηλικιας.

2.Ξεπουλιουνται ευκολα ως ανθρωποι μπροστα στα αξιοματα.

3. Οντως, η κεντροδεξια στον σημερινο κοσμο και παγκοσμιων συσχετισμων,  ειναι η μονη λυση.

up
0 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 39 δευτερόλεπτα
..........

σημερα πεθανε ο γιος του ανθρωπου με το γαρυφαλλο

https://www.reader.gr/news/koinonia/341904/pethane-o-nikos-mpelogiannis-gios-toy-anthropoy-me-garyfallo

με θεση ζωης εξαιρετικα κοντα στο κριου (!), θα μπορουσε και στον πιλιο αν αφηνε τις υπερβολικες του 'γιανα ξυσει νευρα' δημοσιευσεις.

https://www.huffingtonpost.gr/2016/11/17/eidiseis-o-gios-toy-antrhropou-me-to-garifalo-nikos-belogianis-mila-sti-huffpost-greece-den-poylisa-ti-psixi-moy-sto-diavolo_n_13044606.html

ολες οι παθογενειες της αριστερας εξπλέιντ

..και φυσικα ακυρωθηκε η επιδειξη του ως συμβολο της λεφτ μεριας, δεν χωρουν οσοι σκεφτονται

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
gatoz wrote:

gatoz wrote:

σημερα πεθανε ο γιος του ανθρωπου με το γαρυφαλλο

https://www.reader.gr/news/koinonia/341904/pethane-o-nikos-mpelogiannis-gios-toy-anthropoy-me-garyfallo

με θεση ζωης εξαιρετικα κοντα στο κριου (!), θα μπορουσε και στον πιλιο αν αφηνε τις υπερβολικες του 'γιανα ξυσει νευρα' δημοσιευσεις.

https://www.huffingtonpost.gr/2016/11/17/eidiseis-o-gios-toy-antrhropou-me-to-garifalo-nikos-belogianis-mila-sti-huffpost-greece-den-poylisa-ti-psixi-moy-sto-diavolo_n_13044606.html

ολες οι παθογενειες της αριστερας εξπλέιντ

..και φυσικα ακυρωθηκε η επιδειξη του ως συμβολο της λεφτ μεριας, δεν χωρουν οσοι σκεφτονται

Εδώ τη συζητούσαμε αυτή τη συνέντευξη, μαζί;

Οι "παθογένειες" του ΚΚΕ έπρεπε να γράψεις Γάτε, όπως τα περιέγραφε κι ο ίδιος, όπως τις βλέπει όποιος άνθρωπος νιώθει αριστερός (μπορούμε να το συνοψίσουμε στο "μη εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, και πάνω απ' όλα η ελευθερία) κι όχι απλά όργανο ή στρατιώτης ενός μηχανισμού με "καλές προθέσεις"...

άρα μια χαρά σύμβολο αριστερού είναι ο γιος εκτελεσμένου, που μεγάλωσε ορφανός και με οικογένεια υπό διωγμό, χωρίς εξιδανικεύσεις και ηρωισμούς και πληρώνοντας το τίμημα της ηθικής των γονιών του.

Μια χαρά επίσης περιέγραψε την Ελλάδα των Ταγματασφαλιτών, αυτή ντε, την ανερχόμενη βιομηχανική δύναμη, την αξιοζήλευτη χώρα, που ήρθε μετά και "την κατέστρεψε ο Αντρέας" και λυπόμαστε που τη χάσαμε στις συζητήσεις μας εδώ...

up
1 user has voted.
fiverg
Διαβασες τι λεει για τον

Διαβασες τι λεει για τον Ανδρεα και το Πασοκ;

Μεγαλυτερη ταυτιση απο αυτα που λεγονται εδω δεν ειδα σε συνεντευξη.

Για τον Τσιπρα, το "τυπικο προιον του ελληνικου εκπαιδευτικου συστήματος" (απαιδευσιας εννοειται...). Δεν ξερω αν το εχω γραψει εδω, το εχω αναφερει ενα σωρο φορες σε συζητησεις με φιλους, τσιμπιομουνα μηπως εχω βρεθει ποτε με τον μακαριτη κι εχουμε καταληξει στι ιδιο συμπερασμα.

Καλα, για το κκε τα λεμε και τα ξαναλεμε, μεχρι και αυτος εβρισκε αναλογια μεταξυ εκκλησιας και κομματος.

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo