ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΕΚΛΟΓΕΣ #2

johanndelta
Last seen: Πριν από 47 λεπτά 25 δευτερόλεπτα
Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι

Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι άλλοι που έχουν ξεπέσει στον ασταμάτητο (και σχεδον μοναχικό πια, αλλά νταξει, γιατί να έχουμε μια ηρεμία στο φόρουμ παρόλες τις διαφορές;) αγώνα να ξεπλένουν την ΝΔ. Κανένα μα κανένα συμφέρον δεν έχουν αυτοί, διαχρονικά. wink Ώπα κάπου πια...

Ξανά λοιπόν: Το άνοιγμα των σχολείων πρέπει να γίνει. Αν θα είναι 7,14,24,44 πρεπει να γίνει. Πρώτοι καιγονται γι'αυτο οι καθ' ομολογίαν τους άμεσοι χρηματοδότες της ΝΔ κιόλας αλλά κουβέντα γι'αυτους. Μετά ακολουθεί το δημόσιο σχολείο που "σέρνει" τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης και ξένων γλωσσών, με τα τελευταία ειδικά να είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Εδώ η Νικουλα ακόμα και στα ιδιωτικά σχολεία έδωσε τη δυνατότητα να έχουν in house ΚΞΓ.

Ο κλάδος εκπαιδευση πρέπει να ανοίξει στο κομματι να γραφτούν τα παιδιά, να διαμορφωθουν τα τμήματα σε όλες τις μορφές εκπαίδευσης. Στο φινάλε, η εκπαίδευση είναι ουσιαστικοτατη για τα ίδια τα παιδιά και δεν μπορούν "να πετιουνται" χρονιές. Δεν είναι πχ εστίαση -οπου και εκεί ανήκω, (πλαγίως) αλλά έχω αφήσει ασχολιαστη την "συμβατή" με τις ιδεολογικές αρχές της ΝΔ μονομερή της ορίζοντια επέμβαση επί 6 ολοκληρους μήνες στο ύψος των ενοικίων, λες και δεν είναι ούτως ή αλλως προσαρμοσμένα στην οικονομική πραγματικότητα-. Εννοείται πως αν η κατάσταση δεν το επιτρέπει θα γίνουν τα προβλεπόμενα στα σχολεια, δεν είπαμε να ανοίξουν σαν να μην τρέχει τίποτα. Το βασικο σχόλιο μου ήταν πως με τηλεκπαίδευση με το καλημέρα δεν θα πάει καθόλου καλά η χρονιά,(αυτά που λέει ο fiverg) αλλά τσιμπάμε αυτό που θελουμε, συνηθισμένα τα βουνά...Ίσα ίσα που με συμφέρει η τηλεκπαίδευση, δε θα ανεβοκατεβαίνω Αθηνα-Χαλκιδα και θα πληρώνομαι. Έχω πει όμως τόσες και τόσες φορές ότι όσο μικραίνει η ηλικία "δεν ειναι το ίδιο"...

Ενα φροντιστήριο ξένων γλωσσών λοιπον (επειδή κοπτονται τάχα μου οι γνωστοι κάποιοι) πλήττεται, αλλά ουσιαστικά μετατοπίζεται τουλάχιστον ένα μέρος του κύκλου εργασιων του. Υποψηφιοι που πλήρωσαν εξεταστρα για μέσα Μαϊου βρέθηκαν να δίνουν μέσα Ιουλίου, ακόμα και τελη Σεπτεμβρη (!!!) ειδικά στα αστικά κέντρα όπου οι υποψήφιοι είναι πολλοί και τα μέτρα covid δεν επιτρέπουν μεγάλο αριθμό εξεταζομένων. Δεν έχει 100% χασουρα οπως ομάδες αθλημάτων, σχολές πολεμικών τεχνών κτλ που με το καλημέρα της σεζόν δε θα δουλέψουν και που δουλεύουν κατά κόρον με μαθητες. Γι'αυτους επίσης κουβέντα. Το παν είναι να εξωτερικευουμε τις εμμονές μας όμως, αρπαζομενοι από μια προτασουλα, μια λεξουλα.

up
0 users have voted.

MG ZR 160 mk2

gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 11 δευτερόλεπτα
..........

ιανι δεν γραφεις καλυτερο χρονο αν μπειτε 2 για κοντρουλα στην ειδικη, μονος σου αμα εισαι. επι των του φιβερ, απλα διαπιστωσις οτι γινονται ολα για τη βιτρινα με τις κουκλες. αυτες ομως.

up
0 users have voted.
InsaneDriver
Last seen: Πριν από 7 ώρες 15 λεπτά
fiverg εγώ δεν λέω ότι δεν

fiverg εγώ δεν λέω ότι δεν πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία, δεν λέω ότι δεν έπρεπε να έχουμε τουρισμό.

Κάθε κίνηση έχει τα + και τα - .

Αν αύριο ανοίξουν και κάθε 2-3 ημέρες κλείνει και ένα τμήμα από κρούσματα, τι να πούμε δλδ, ότι φταίει η κυβέρνηση;

Είναι μια κατάσταση η οποία δεν ελέγχεται εύκολα. Κακά τα ψέματα.

Στα του τουρισμού εγώ πχ πιστεύω ότι έπρεπε από την αρχή να βάλουν υποχρεωτικό τεστ εντός 72 ωρών ώστε να μπεις στην χώρα. Το Ισραήλ το έκανε νομίζω. Θα δημιουργούμε μια επιπλέον δυσκολία για όσους ήθελαν να έρθουν στην χώρα και ίσως διάλεγαν να πάνε αλλού.

Δλδ αν τώρα θα εισπράξουμε 20-25% του περσινού τζίρου από τον Τουρισμό, ίσως με το μέτρο αυτό να πηγαίναμε πιο κάτω.

Θα ήταν τώρα όλοι που ασχολούνται με τον τουρισμό και ήδη κλαίνε,να κράζουν την κυβέρνηση που έβαλε ένα ακόμα εμπόδιο και καταστράφηκε η σεζόν.

Στην όλη δλδ κατάσταση όλοι φωνάζουν και έχουν τα δίκια τους. Αλλά δεν μπορεί το δικό μου δίκαιο επειδή με πλήττει μια απόφαση να είναι περισσότερο δίκαιο από του άλλου.

Αυτό λέω και τίποτα περισσότερο.

Y.Γ: Την Κεραμέως την είχα σε εκτίμηση με βάση το βιογραφικό της και τον τρόπο που μιλούσε πριν γίνει Υπουργός. 

Καλά της απάντησε ο Σαραντάκος: ''Η κ. Κεραμέως είπε ότι έχουμε 17 παιδιά/τάξη κατά μέσο όρο, άρα δεν χρειάζεται να γίνει μείωση μαθητών ανά αίθουσα. Με την κεραμεική λογική, είμαστε 10.4 εκατ πληθυσμός σε έκταση 132.000 τετρ χιλ, δηλαδή περίπου 1 κάτοικος ανά 12.5 στρέμματα. Γιατί να κρατάμε αποστάσεις;''

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 26 λεπτά 13 δευτερόλεπτα
"ΥΓ: Δεν ξέρω τις θα έκανε ο

"ΥΓ: Δεν ξέρω τις θα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ και αν θα τα έκανε καλύτερα ή χειρότερα. Βλέπω όμως τι κάνει επί του θέματος η κυβέρνηση, η προσέγγιση για μένα είναι απογοητευτική. Αν υπάρχει "λαμπρό" και ουσιαστικό πεδίο για αντιπολίτευση, αυτό είναι το θέμα της φετεινής παιδείας!"

Έχουν δώσει ήδη την απάντηση οι συνομιλητές πιο πάνω, όποιος κάνει αντιπολίτευση είναι εχθρός της Πατρίδος και προς απόδειξη αυτού, οι δημοσιεύσεις της Ομάδας Αλήθειας...

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 7 λεπτά 54 δευτερόλεπτα
Χαχα 

Χαχα 

Οταν εχεις διδακτορικό τετοια λες..... τέλειο αυτο δεν το ειχα δει. 

Διασπορα τυπικη αποκλιση ανεφερε;

Οχι γιατι μπορει να ανεφερε....

Χαχαχαχα

Τρελοδηγε βαλε στην προταση σου και καποια δις για κοινωνικο τουρισμο που εισπρατονται πισω απο τζιρους. Ξερεις τι σημαινει τζιρος στην αγορα αρα με αντιλαμβανεσαι...και εχουμε κομον εδαφος. 

Παμε παρακατω.

Υπουργικον συμβουλιον 4τροχοι φορουμ

up
0 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

fiverg
Last seen: Πριν από 6 ώρες 49 λεπτά
Αυτό με το τεστ προ της

Αυτό με το τεστ προ της εισόδου δεν το έχω και περί πολλού. Καλύτερο από το τίποτα, αλλά πάει ο άγγλουρας και το κάνει, βγαίνει "καθαρός", πάει στην pub πριν πετάξει την επόμενη το χάραμα και γίνεται φέσι και τίγκα κορωνιασμένος κι εσύ έχεις ένα τεστ που τον έχει φουλ υγιή.

Δεν ασχολούμαι καθόλου με τα του τουρισμού, είναι πεδίο αντιπολίτευσης άνευ ουσίας, ότι και να γίνονταν κάποιος θα φώναζε. Υπάρχουν άλλωστε ένα σωρό δημοσιεύματα, ακόμη και τώρα, όπου έχει μπει λουκέτο (π.χ. Πάρος) ότι "η κυβέρνηση και οι λοιμοξιολόγοι καταστρέφουν άνευ λόγου την οικονομία". Ε, πάνω εκεί και η αντιπολίτευση θα πάει όπου φυσάει ο άνεμος και θα τα πει έτσι ή αλλιώς.

Αλλά το άνοιγμα της παιδείας δεν είναι το ίδιο. Μια μέριμνα στα μεγάλα αστικά κέντρα ώστε να μην υπάρχουν 25 παιδιά σε κάθε τάξη θα έπρεπε να έχει ληφθεί. Πόσοι παραπάνω καθηγητές θα χρειάζονταν; Θα πέφταμε έξω από αυτό; Επίσης μια μέριμνα για τηλεεκπαίδευση με αποστολή laptop/tablet και ευρυζωνικής σύνδεσης επίσης θα μπορούσε να έχει ληφθεί (ας ήταν σε επίπεδο περιφέρειας με στόχο να τα μοιράζει σε όποιο σχολείο κλείνει και μετά από 15 μέρες που θα ανοίγει να τα παίρνει πίσω). Εγώ δεν βλέπω να έχει ληφθεί κάποια μέριμνα. 30 κάρτες έδειξε η υπουργός και όλες αφορούσαν τις μάσκες, τα διαλείμματα και τις καθαρίστριες. Και για το βασικό που είναι τα 25 παιδιά σε ταξη τίποτα... Λες και αν είχαμε 15 παιδιά στην τάξη θα απαλλασσόμασταν από την ανάγκη για μάσκες/καθαρίστριες κλπ.

Επίσης δεν έχω κάτι προσωπικό με την υπουργό (εννοείται, που να συναντηθούν οι δρόμοι μας;). Αλλά και η εσωτερική μου πληροφόρηση είναι ότι αποπνέει μια εικόνα βαρεμάρας στο τρέχον υπουργείο ενώ η Ζαχαράκη το παλεύει πολύ περισσότερο. Ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα της εκπαιδευτικής χρονιάς 2020-2021 αναμένεται φτωχό και έχει την ακέραια ευθύνη. Και άντε να πεις ότι για την 2019-2020 υπήρχε η δικαιολογία του απρόσμενου, εδώ τι υπάρχει;

up
1 user has voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Lap wrote:

Lap wrote:

Χαχα 

Οταν εχεις διδακτορικό τετοια λες..... τέλειο αυτο δεν το ειχα δει. 

Διασπορα τυπικη αποκλιση ανεφερε;

Οχι γιατι μπορει να ανεφερε....

Χαχαχαχα

Τί σημασία έχουν όλα αυτά... σημασία έχει να μάθουν τα παιδιά να λένε "Κυργιάκο" πριν πουν "εκδρομή" στο σχολείο...

up
2 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Και για να ξέρουμε σε τι

Και για να ξέρουμε σε τι κατάσταση είμαστε, επειδή τα νούμερα δεν είναι οι εντυπωσιακές χιλιάδες των μεγάλων χωρών...

https://www.newsbreak.gr/ygeia/121786/koronoios-thliveri-protia-pleon-gia-tin-ellada/

Πρώτη σε κρούσματα ανά εκατομμύριο πληθυσμού σε όλη την Ευρώπη πέρασε δυστυχώς η Ελλάδα χθες. Κι επιτυχία του πρώτου κύματος μετετράπη σε τραγωδία από την αφροσύνη του ανοίγματος των συνόρων, η οποία όχι μόνο δεν έφερε τα αναμενόμενα έσοδα, αντίθετα θα στοιχίσει ακριβά στον ελληνικό λαό.

up
1 user has voted.
ΠΕΤΑ
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 8 ώρες
Αυτό το γραφημα

είναι σαν να αυξηθεί η τιμή της τσίχλας 50% και η τιμή της βενζίνης 50%...

up
0 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 6 ώρες 49 λεπτά
piliourits wrote:

piliourits wrote:

Και για να ξέρουμε σε τι κατάσταση είμαστε, επειδή τα νούμερα δεν είναι οι εντυπωσιακές χιλιάδες των μεγάλων χωρών...

https://www.newsbreak.gr/ygeia/121786/koronoios-thliveri-protia-pleon-gia-tin-ellada/

Πρώτη σε κρούσματα ανά εκατομμύριο πληθυσμού σε όλη την Ευρώπη πέρασε δυστυχώς η Ελλάδα χθες. Κι επιτυχία του πρώτου κύματος μετετράπη σε τραγωδία από την αφροσύνη του ανοίγματος των συνόρων, η οποία όχι μόνο δεν έφερε τα αναμενόμενα έσοδα, αντίθετα θα στοιχίσει ακριβά στον ελληνικό λαό.

Με το συμπαθειο, τι μέτρησαν αυτοι; τα κρούσματα μιας μερας; μιας εβδομαδας; του Αυγουστου; 

Ούτε με το κυαλι δεν φαινόμαστε (ακομη)

https://www.statista.com/statistics/1110187/coronavirus-incidence-europe-by-country/

up
1 user has voted.
Lap
Τωρα το ειδα αυτο που ειπε ο

Τωρα το ειδα αυτο που ειπε ο γαβουγλου...

Και εγω την ειρωνευτικα αλλα ειρωνευτικα την ιδια και τα πτυχια της....

Αυτος το πηγε σεξιστικα σε γενικο επιπεδο φύλου, 

Αισχος, υπαρχουν γυναικες που εχουν διπλασια νοημοσυνη απο τον κυριο αυτο που ειπε τετοιο πραγμα.

Θαυμαζω τις γυναικες και ως γυναικες winkwink 

Και γενικα ως φύλο.

up
1 user has voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

johanndelta
Από το παιδείας έχουν περάσει

Από το παιδείας έχουν περάσει ΤΑ μπουμπούκια, ουδεμίας παράταξης εξαιρουμένης.

up
2 users have voted.

MG ZR 160 mk2

InsaneDriver
Last seen: Πριν από 7 ώρες 15 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

Τωρα το ειδα αυτο που ειπε ο γαβουγλου...

Και εγω την ειρωνευτικα αλλα ειρωνευτικα την ιδια και τα πτυχια της....

Αυτος το πηγε σεξιστικα σε γενικο επιπεδο φύλου, 

Αισχος, υπαρχουν γυναικες που εχουν διπλασια νοημοσυνη απο τον κυριο αυτο που ειπε τετοιο πραγμα.

Θαυμαζω τις γυναικες και ως γυναικες winkwink 

Και γενικα ως φύλο.

Η διαφορά Lap είναι πως όταν ένας δεξιός και πέρα κάνει ένα τέτοιο σχόλιο ή βιαιοπραγεί, τον κατασπαράσσουν, τον σταυρώνουν, του ρίχνουν πίσσα και πούπουλα.

Όταν ένας αριστερός και δώθε κάνει κάτι ανάλογο, απλά πάμε παρακάτω σιγούλια σιγούλια...

up
2 users have voted.
Lap
Λοιπον θα με πειτε κακο

Λοιπον θα με πειτε κακο πολλοι απο εσας, αλλα κατι προστιμα που επεσαν σε μαγαζια....με κανουν αισιοδοξο, οχι για τα προστιμα αυτα καθ αυτα, αλλα για την αυστηροτητα του κρατους σχετικα με την τήρηση καποιων κανονων, οπως ειναι δηλαδη και στις χωρες του εξωτερικου.

Μακαρι αυτο να επεκταθει και στα παρανομα παρκαρισματα, τα σκουπιδια στους δρομους, τη φασαρια σε ωρες κοινης ησυχιας, τα γκράφιτι κτλ

Μ αρεσει η οργανωση και η πειθαρχια και το βλεπω θετικο ολο αυτο.

up
1 user has voted.

gatoz
Εικόνα gatoz
..........

https://www.ethnos.gr/oikonomia/121447_apati-me-doro-pasha-11-etaireies-dilosan-oti-plirosan-pano-apo-500000eu-se

εβγαλε λεει ειδηση το υπουργειο, ετσι για να γραψει κατι το πρωτοθεμα να μην ξεχναμε την υπουργαρα...

στις χιλιαδες επιχειρησεις 100 εκαναν λαθος πληκτρολογηση ρέιιι... για αυτο υπαρχουν τα μηχανογραφικα εργαλεια, για να ειδοποιεις. δεν στεκουν οι μεγεθυνσεις που κανετε ρε βουρλα αποκομμενα απο τη πραγματικοτητα λες και παιζει ο αλλος την υπαρξη του με τετοιες χοντραδες

up
0 users have voted.
Lap
Ασχετο, ρε συ γατε το

Ασχετο, ρε συ γατε το interface στα προγραμματα σου πως τα κανετε;;; με γραφίστα; 

up
0 users have voted.

gatoz
Εικόνα gatoz
Lap wrote:

Lap wrote:

Ασχετο, ρε συ γατε το interface στα προγραμματα σου πως τα κανετε;;; με γραφίστα; 

εχει ο συνεταιρος μου ενα μαστερακι στα γιου άι απο τα νάιντις και υπαρχει και γραφιστας και εξωτερικοι συνεργατες που δοκιμαζουν, προτεινουν και βαθμολογουν με αναλογα τικετς. βεβαια υπαρχει πλεον αναγκη παροχης υπερπληροφοριας και αυτο εχει επιβαρυνει πολυ τα επαγγελματικα γιου αις που απευθυνονται σε σαιντέφικ χρηστες

ΑρΕς

δεν ολα για καθε περιπτωση. πως να κανεις βιζουαλάιζ ενα ντικομ που ειναι ηδη βισουαλάιζντ...

πολυ περιπλοκοτερα τα ρηαλ γουόρλντ

up
0 users have voted.
Lap
Καταλαβα.... 

Καταλαβα.... 

Το visualizing ως παρουσιαση πληροφοριας το εχετε σκεφτει στα πιο πολύπλοκα;

Συνδιαζει πολλες πληροφοριες με εντονη γραφιστικη.

Διαβαζα για αυτα και μου ηρθε φλασια

https://www.bu.edu/tech/support/research/training-consulting/online-tutorials/introduction-to-scientific-visualization-tutorial/software-packages/

Edit, ε ναι ασχετος ειμαι, δεν τα ξερω αυτα...τα διαβολικα πραγματα, απλα το ειχα απορια καθως το διαβαζα.

Θενξsmiley

up
0 users have voted.

gatoz
Εικόνα gatoz
..........

το κουκουε τον παιρνει, ο φασισμος ειναι το μελλον των λαων και της εργατιας

ΑρΕς

χρονια πολλα, μονο εδω θα το διαβαζες... χαχαχαχ

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 14 δευτερόλεπτα
gatoz wrote:

gatoz wrote:

το κουκουε τον παιρνει, ο φασισμος ειναι το μελλον των λαων και της εργατιας

ΑρΕς

χρονια πολλα, μονο εδω θα το διαβαζες... χαχαχαχ

Κάτι μου λέει ότι αυτό ήταν για μένα... Χαχα.
Αν ναι, σε ευχαριστώ πολύ! 

up
1 user has voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 2 ώρες 49 λεπτά
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Κάτι μου λέει ότι αυτό ήταν για μένα... Χαχα.
Αν ναι, σε ευχαριστώ πολύ! 

Πολύχρονος με υγεία!

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 9 ώρες 52 λεπτά
Χρόνια πολλά Δία , να είμαστε

Χρόνια πολλά Δία , να είμαστε καλά να τσακωνόμαστε....wink

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Χρόνια πολλά στους Αλέκους

Χρόνια πολλά στους Αλέκους και τα γιλέκα τους...

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 14 δευτερόλεπτα
Κατά σειρά εμφάνισης,

Κατά σειρά εμφάνισης, αγαπητοί κ.κ. panormus772, criuser και piliourits, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Να είστε κι εσείς καλά!

ΥΓ: Αυτό με το γιλέκο, το πράσινο, πολύ μου άρεσε! Χαχα! 

up
0 users have voted.
johanndelta
Χρόνια σου πολλά και από μένα

Χρόνια σου πολλά και από μένα Άλεξ... smiley

up
0 users have voted.

MG ZR 160 mk2

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo