Suzuki Jimny IV (2018)

329 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
FSword
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες
Re: Suzuki Jimny IV (2018)

Και πάλι πιο νωρίς θα είναι από καμιά δοκιμή της προκοπής!

up
1 user has voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 6 ημέρες

Δεν ξέρω αν το αυτοκίνητο "βρωμάει cost cutting", την δουλειά πάντως για την οποία έχει φτιαχτεί φαίνεται να την κάνει κάτι παραπάνω από καλά.

Ένα ωραίο review από τους Ιταλούς
[youtube:1q3cwkl2]nE-KyryJvU0[/youtube:1q3cwkl2]

up
1 user has voted.
ignantios
Last seen: Πριν από 16 ώρες 21 λεπτά

axel12p":3ud5znnd wrote:
Δεν ξέρω αν το αυτοκίνητο "βρωμάει cost cutting", την δουλειά πάντως για την οποία έχει φτιαχτεί φαίνεται να την κάνει κάτι παραπάνω από καλά.

[youtube:3ud5znnd]nE-KyryJvU0[/youtube:3ud5znnd]

Το έβλεπα προχθές και μου είχε πέσει το σαγόνι .... έλεγα μάλιστα να το ανεβάσω αλλά μετά το μετάνιωσα.Εγω πιστεύω έγινεcost cutting γιατί έχουν δώσει σημασία σε κάποια άλλα σημαντικά στοιχεία του αυτοκινήτου .Εάν βάζανε και αυτά που και εγώ θα ήθελα ,το αμάξι θα έφτανε τα 23000.Και μετά θα λέγαμε"σιγά μη δώσω 23000 για Jimmy!"κλπ Βέβαια σε όλους μας διαφεύγει ότι είναι αμάξι ειδικού σκοπού και ως τέτοιο πρέπει να κρίνεται ακόμα και η κοστολόγηση του.Με έναν 1.0 Booster Jet θα απογειώνοταν και 6αρι σασμάν αλλά θα ανέβαινε και η τιμή.Οχι ότι δεν θα τα αξίζει όπως φαίνεται και στο βίντεο αλλά όλοι υποσυνείδητα θα το συνέκριναν με το καινούργιο Vitara, Qashqai ,t Roc,Sx4 που θα τους έβγαινε στα ίδια λεφτά περίπου.!!!Και θα έλεγαν ότι τρελάθηκαν στη Suzuki που ζητάνε τόσα λεφτά.

up
1 user has voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 εβδομάδες

ignantios":34vj2wvp wrote:
Βέβαια σε όλους μας διαφεύγει ότι είναι αμάξι ειδικού σκοπού...

Ακριβώς αυτό. Η Suzuki πάρα πολύ σωστά έπραξε για αυτό που είναι και διαδέχεται.
Ο κόσμος, το κοινό και οι υποψήφιοι πελάτες δυσκολευονται να το αντιληφθουν και θα το καταλάβουμε ιδίως όταν θα τα δούμε να κυκλοφορούν εντός πόλεων.
Το Jimny ΔΕΝ είναι Ignis, Baleno, Swift, SX4 ή Vitara...

up
1 user has voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 48 λεπτά 29 δευτερόλεπτα

Ένα entry level όχημα συγκεκριμένου σκοπού, στην περίπτωση αυτή off roading, πάντα έχει περιορισμούς σε κάποιες ανέσεις, χαρακτηριστικά κλπ ωστόσο κάνει άψογα αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί.

up
1 user has voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 15 ώρες 21 λεπτά

Η Σουζουκι μια χαρά το εφτιαξε το Τζιμνι μιας και δεν την ενδιαφέρει καθόλου η Ευρωπαϊκη και η ΗΠΑμερικανική αγορά. το 85% των πωλήσεών της ειναι στην Ασια με Ινδια και Τζαπαν να ειναι οι κύριες αγορές της και όπου α) η χρήση/αναγκες και β) αναταγωνισμός δεν έχουν σχέση με τη Δύση.
Τα ιδια και για τη Σουμπαρού (που πολλοί τσιρίζουν για τις επιλογές της επίσης). Η ευρώπη ειναι μια μικρή, συρρικνούμενη και κατακερματισμένη αγορά για τις εξω από Ευρώπη εταιρείες (αυτοκινήτων ή οτιδήποτε).
Προσωπικά, δε θα αγόραζα ξανά όχημά της στην Ελλάδα , αλλά στανταρ ενα κ-καρ της στην Ιαπωνία το έπαιρνα με τη μία

up
1 user has voted.
MONMAN2
Last seen: Πριν από 2 ώρες 24 λεπτά

axel12p":4ku79i2u wrote:

[youtube:4ku79i2u]nE-KyryJvU0[/youtube:4ku79i2u]

Με τα εργοστασιακά λάστιχα πέρασε αυτό το νεροφάγωμα δηλ ψηλωμένο και με κατάλληλα τρακτερωτά λάστιχα τι θα κάνει ;
Στις ασφάλτινες φουρκέτες που το πίεσαν ιδίως κατηφορικά συμπεριφέρθηκε πολύ ελεγχόμενα, υποστροφή και τίποτα άλλο γιατί δε θέλεις τίποτα άλλο με τόσο μικρό μετατρόχιο και ψηλό αμάξωμα και πάντα με τα λάστιχα του εργοστασίου!

up
1 user has voted.
FSword

Θες να το βγάλεις απ' τη λίστα το άτιμο και δε σ' αφήνουν...

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 36 δευτερόλεπτα

[youtube:3dkcjftu]iO51yz360zE[/youtube:3dkcjftu]

up
1 user has voted.
nik_marin
Last seen: Πριν από 9 μήνες 4 ημέρες

https://youtu.be/cDvIT9Bcj9Y

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
1 user has voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 εβδομάδες

Την "μεταμόρφωση" σε G class θα την έκανα. Έτσι για πλάκα! [emoji16]

Χθες το είδα live σε γκρι σκούρο παρκαρισμενο πίσω από ένα μπεζ προηγούμενο Jimny. Δείχνει πιο φαρδυ και πιο ισορροπημένο σε σχέση με το ύψος του από το προηγούμενο στενό "ημιψηλο" αλλά σχεδιαστικά βρίσκω το προηγούμενο πιο μοντέρνο.

up
1 user has voted.
tsotsos
Last seen: Πριν από 1 έτος 1 εβδομάδα
up
1 user has voted.
ignantios
Last seen: Πριν από 16 ώρες 21 λεπτά

Εξαιρετικό βίντεο..... εξαιρετική δουλειά στο καινούργιο αμάξι έχουν κάνει!

up
1 user has voted.
MONMAN2
Last seen: Πριν από 2 ώρες 24 λεπτά

cosneo":2t8um6gb wrote:
Την "μεταμόρφωση" σε G class θα την έκανα. Έτσι για πλάκα! [emoji16]

Χθες το είδα live σε γκρι σκούρο παρκαρισμενο πίσω από ένα μπεζ προηγούμενο Jimny. Δείχνει πιο φαρδυ και πιο ισορροπημένο σε σχέση με το ύψος του από το προηγούμενο στενό "ημιψηλο" αλλά σχεδιαστικά βρίσκω το προηγούμενο πιο μοντέρνο.

Εγω ψηφίζω little D ιδίως απο πίσω είναι ίδιο defender -αυτοί οι λασπωτήρες - αρχίζω να πιστεύω οτι επίτηδες το σχεδίασαν έτσι, κατι σαν λευκός καμβάς ,να το κάνεις όπως θέλεις και πετυχημένα !

Αν εχει μείνει καμμιά απο τις παλιές βιοτεχνίες που έφτιαχναν πολυεστερικά body kit, αντιγραφή της αντιγραφής , ευκαιρία να αρχίσουν να ξαναδουλεύουν ! Απο Ιαπωνία μόνο τα μεταφορικά θα είναι φωτιά για τα αυθεντικά...

up
1 user has voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 5 μήνες 6 ημέρες

Ειδα ενα καινουριο απο κοντα.
Οχι οτι ηταν εκπληξη αλλα ο χωρος στο πορτ παγκαζ ειναι σχεδον ανυπαρκτος

up
1 user has voted.
mrclouzo
Last seen: Πριν από 5 μήνες 1 εβδομάδα

Το αυτοκίνητο είναι ουσιαστικά διθέσιο. Τα πίσω καθίσματα υπάρχουν μόνο για μικρές αποστάσεις. Αν αναδιπλωθούν ο χώρος αποσκευών είναι μια χαρά. Υπό αυτό το πρίσμα και δεδομένων των περιορισμένων εξωτερικών διαστάσεων είναι αποδεκτό.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 7 δευτερόλεπτα

mrclouzo":fvry349b wrote:
Το αυτοκίνητο είναι ουσιαστικά διθέσιο. Τα πίσω καθίσματα υπάρχουν μόνο για μικρές αποστάσεις. Αν αναδιπλωθούν ο χώρος αποσκευών είναι μια χαρά. Υπό αυτό το πρίσμα και δεδομένων των περιορισμένων εξωτερικών διαστάσεων είναι αποδεκτό.

Ακριβώς αυτό!!!

Όπως στο Mini που είχα και έλεγα "είναι ένα υπερ-άνετο 2θέσιο με τεράστιο χώρο αποσκευών ή ένα 4θέσιο για πίσω παιδιά ή ανθρώπους χωρίς πόδια".

up
1 user has voted.
kostis20
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 17 ώρες

ignantios":clx11tbd wrote:

Εξαιρετικό βίντεο..... εξαιρετική δουλειά στο καινούργιο αμάξι έχουν κάνει!

Δε νομίζω ότι έκαναν και κάτι τρομερό...Το παλιό στο video προφανώς δεν έχει κανέναν έλεγχο σε μπροστά και πίσω διαφορικό,αν και είχε esp...Μήπως το έχουν απενεργοποιήσει στο παλιό?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

up
1 user has voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 4 ώρες 35 λεπτά

[youtube:qb1kgpf1]46m8RdXHD40[/youtube:qb1kgpf1]

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 2 λεπτά

Αϊντε ολοι σας εχετε κολλησει με το τζιμνυ

Εδω βιντεακι που αναφερει και την διαφορα στην κυληση και ηχομονωση με το παλιο.

[youtube:10psbju9]ResWlkMPAig[/youtube:10psbju9]

up
1 user has voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 1 ώρα 54 λεπτά

Εγώ πάντως απογοητεύτηκα με αυτά που διάβασα στη δοκιμή του Drive. Ότι δηλαδή ναι μεν είναι πολύ ανώτερο από το παλιό σε ποιότητα οδήγησης, αλλά και πάλι νιώθεις ότι θες να σταματήσεις δεξιά και να οδηγήσει άλλος. Αυτό το συναίσθημα το θυμάμαι πολύ έντονα στο παλιό. Ξεκίνησα, μετά από 100 μέτρα που έφτασα στο στοπ, σταμάτησα δεξιά και λέω στον κάτοχο: αποκλείεται, δεν το οδηγώ αυτό το πράγμα. Δυστυχώς όμως ήμαστε τρεις εκεί μέσα και μόνο αν οδηγούσα εγώ, ο πιο μεγαλόσωμος, χωρούσαμε. Δε με χάλασε που έκανα 400 χιλιόμετρα εκείνη την ημέρα. Μαρτύριο...

up
1 user has voted.
rocsta

dimsabas":hkkgi49p wrote:
Εγώ πάντως απογοητεύτηκα με αυτά που διάβασα στη δοκιμή του Drive. Ότι δηλαδή ναι μεν είναι πολύ ανώτερο από το παλιό σε ποιότητα οδήγησης, αλλά και πάλι νιώθεις ότι θες να σταματήσεις δεξιά και να οδηγήσει άλλος.

Mιας και το παραπάνω βίντεο είναι δικό μου, αυτή η ατάκα του Drive είναι πολύ υπερβολική.

up
1 user has voted.
dimsabas

Θα βρω το τεύχος και θα γράψω την ακριβή φράση, δε θέλω να αδικηθούν εξαιτίας μου.

up
1 user has voted.
dimsabas

Η ακριβής φράση είναι:

Αν έχεις συνηθίσει τη συμπεριφορά των σύγχρονων crossover/SUV στην άσφαλτο, πιθανότατα θα απογοητευτείς στην πρώτη βόλτα με το Jimny.

Δεν ξέρω αν είναι υπερβολική ή όχι. Αυτό που ξέρω είναι ότι το συμπέρασμα φαίνεται λογικό:

...Και πάλι απαιτεί συμβιβασμούς στην άσφαλτο, αφού υστερεί σε οδική συμπεριφορά, επιδόσεις και φρένα (48 μέτρα για το 100-0, δε θυμάμαι χειρότερη επίδοση ακόμα και προ ABS) σε σχέση με τα συμβατικά SUV της αγοράς. Πλέον όμως είναι πολύ πιο άνετο κι εύκολο στην καθημερινή συμβίωση. ...

up
1 user has voted.
FSword

Το παλιό το έχω οδηγήσει κατά κόρον σε νησιά ως νοικιάρικο και δεν το χόρταινα. Προφανώς δεν το πήγα σε ανοιχτό δρόμο γιατί... δεν υπήρχε (στην Κρήτη δεν είχε τύχει να το νοικιάσω). Φυσικά μιλάμε για μικρές διαδρομές αλλά σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι ήθελα να οδηγήσει άλλος. Το αντίθετο δεν άφηνα άλλον να το πάρει :-) Ταξίδι όμως δεν έχω κάνει ποτέ με Jimny.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo