Σχολιασμός άλλων χωρών (πολιτική κυρίως) [Διάσπαση]

1731 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 32 δευτερόλεπτα
Re: Σχολιασμός άλλων χωρών (πολιτική κυρίως) [Διάσπαση]

Αυτά που λες είναι παντελώς ασύνδετα με αυτά που είπα εγώ πριν όμως. Όταν είδαμε ότι υπάρχει αντίλογος βγήκε το υπερατού των Γκούλαγκ...

up
0 users have voted.
The Ace
Last seen: Πριν από Ποτέ

REALZEUS":x1l50wxk wrote:
Αυτά που λες είναι παντελώς ασύνδετα με αυτά που είπα εγώ πριν όμως. Όταν είδαμε ότι υπάρχει αντίλογος βγήκε το υπερατού των Γκούλαγκ...

Επειδή αυτά που λέτε τα βαφτίζετε στη φαντασία σας "αντίλογο", δεν σημαίνει προφανώς ότι είναι, ούτε καν ότι στέκουν στο πραγματικό σύμπαν που ζούμε όλοι οι υπόλοιποι

Τα έχουμε ξαναπεί όμως για την πραγματικότητα και αν συμφωνεί μαζί μας

up
Only you voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 1 ώρα 39 λεπτά

Εντελώς ασύνδετα???? Ε μάλλον όλα αυτά τα έκαναν κάποιοι εξωγήινοι.....

up
0 users have voted.
kkostask
Re: ΕΚΛΟΓΕΣ 2013-2014-2015

Ενημερωτικά, το AfD βγήκε πρώτο στη Σαξονία....δείτε που βρίσκεται...

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

The Ace":2559gdm2 wrote:
Τα έχουμε ξαναπεί όμως για την πραγματικότητα και αν συμφωνεί μαζί μας

Την πραγματικότητα θα στην πούνε άνθρωποι που την έζησαν. Μάντεψε ποιος διαφωνούσε με ένα τέτοιο άτομο σε ένα άλλο topic. Hint: Δεν ήμουν εγώ αυτός.

kkostask":2559gdm2 wrote:
Εντελώς ασύνδετα???? Ε μάλλον όλα αυτά τα έκαναν κάποιοι εξωγήινοι.....

Μιλούσαμε για κάτι εντελώς διαφορετικό και ξαφνικά μπήκε ο Στάλιν και η Βουδαπέστη στην κουβέντα...

up
0 users have voted.
kkostask

Έχω δουλέψει με Τσέχους,Ρώσους και Ούγγρους. Μάλλον θα είχα πέσει στην περίπτωση γιατί κανένας τους δεν αναπολούσε τις παλιές καλές μέρες. Έκανα και μια βόλτα στην όμορφη Μολδαβία το 2003. Τα κατάλοιπα τα έβλεπες παντού. Απλά κατάντια.

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 5 ώρες 36 λεπτά

Και εγώ στις οικοδομές που έχω μιλήσει με δεκάδες πρώην ανατολικούς , απλά είχα πέσει σε πράχτορες της Δύσης και αντεπαναστάτες ...

up
0 users have voted.
The Ace

REALZEUS":3ijtg22u wrote:
Την πραγματικότητα θα στην πούνε άνθρωποι που την έζησαν. Μάντεψε ποιος διαφωνούσε με ένα τέτοιο άτομο σε ένα άλλο topic. Hint: Δεν ήμουν εγώ αυτός.

Όπως έχω πει και στο "άλλο άτομο", δεν διαφωνείτε με μένα, καθώς ούτε γνωρίζω ούτε γουστάρω να γνωρίσω τα "κάλη" του κομμουνισμού, ούτε καν να χάνω το χρόνο μου για αυτό το θέμα. Διαφωνείτε με το 95% του υπόλοιπου πλανήτη, αλλά και τους ίδιους τους Ρώσους, Ουκρανούς, Αλβανούς, Πολωνούς, Ανατολικογερμανούς κλπ και τα όσα λένε αυτοί για τον κομμουνισμό.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

The Ace":3h1838m6 wrote:
Διαφωνείτε με το 95% του υπόλοιπου πλανήτη, αλλά και τους ίδιους τους Ρώσους, Ουκρανούς, Αλβανούς, Πολωνούς, Ανατολικογερμανούς κλπ και τα όσα λένε αυτοί για τον κομμουνισμό.

https://www.rbth.com/politics_and_socie ... ion_643655

up
0 users have voted.
kkostask

Αν το διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι λέμε τα ίδια!

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Τι ακριβώς ίδιο λέτε;

up
0 users have voted.
kkostask

Διάβασε το συμπέρασμα του Mamonov στην τελευταία παράγραφο του missing a myth και θα καταλάβεις. Ρίξε και μια ματιά σε όλη την παράγραφο "missing a myth" για να δεις πόσο αναπολούν την "ευτυχισμένη" περίοδο του κομμουνισμού.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Αυτή είναι η άποψη ενός. Συνολικά πάνω από το 50% επιθυμεί επιστροφή. Κάποιος από αυτούς θα έλεγε ότι λέει χαζομάρες ο Mamonov...

up
0 users have voted.
kkostask

Αυτός ο κάποιος είναι ο διευθυντής ερευνών της εταιρείας που έκανε την δημοσκόπηση,προφανώς και αυτός αναρμόδιος,άσχετος,βαλτός κλπ
"Mikhail Mamonov, director of the VTsIOM research projects"
Αν διαβάσεις προσεκτικά, το 50% αισθάνεται κάποια νοσταλγία,δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι θέλουν επιστροφή.
"with all the love that Russians have for the USSR, the overwhelming majority — 70-75 percent — says that there will never be a return to it.”
Και εξηγεί το λόγο:
Mamonov agrees that the nostalgic image of the USSR clearly differs from the real country. "Today the Soviet Union is greatly idealized. All the positive elements are exaggerated and the negative ones are either forgotten or the level of intensity of the negative memories is reduced."

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Αυτή είναι η εξήγηση που δίνει ο ίδιος. Επειδή είναι ο Ρώσος "Νικολακόπουλος" σημαίνει ότι έχει το αλάθητο δηλαδή; Μην τρελαθούμε τώρα! Ο ίδιος μια χαρά περνάει στον Καπιταλισμό, γιατί να βλέπει θετικά την ΕΣΣΔ; Αυτός σάμπως εξαθλιώθηκε;

Και όχι, δεν λέει ότι νιώθουν απλά κάποια νοσταλγία. Λέει καθαρά:

In an April 2016 poll by the Levada Center, 56 percent of respondents said they wished the Soviet Union still existed. A recent survey by the All-Russian Center for Public Opinion (VTsIOM) showed that 64 percent of Russians would vote for the preservation of the USSR if a referendum was held today

Το ότι δεν θα παλινορθωθεί η ΕΣΣΔ μπορώ να στο πω κι εγώ, δεν χρειάζεται έρευνα.

up
0 users have voted.
criuser

O Kουτσούμπας έλεγε άλλα όμως προχτές πριν και μετά το ζειμπέκικο...

Θα ξανάρθουν οι καιροί κλπ

up
0 users have voted.
techadmin
Last seen: Πριν από 4 μήνες 4 εβδομάδες
Re: ΕΚΛΟΓΕΣ 2013-2014-2015

Fanis75":2ejly2ad wrote:
Σήμερα το πρωί άκουσα μια ανάλυση στο ραδιόφωνο (δεν άκουσα από την αρχή για το ποιος την έκανε) που έλεγε ουσιαστικά ότι το πρόβλημα είναι η σφικτή πολιτική της Μέρκελ και το ότι υπάρχουν Γερμανοί ανειδίκευτοι εργάτες με μισθό €600-800, οι οποίοι βλέπουν ξένους (και Έλληνες), επιστήμονες να έρχονται στην χώρα τους και να αμείβονται με αρκετά μεγάλους μισθούς.

Λέω το ρεζουμέ και όχι το σύνολο της ανάλυσης.

Είναι αλήθεια Φάνη. Επίσης στην Γερμανία όταν πας για δουλειά, το βασικό κριτήριο για το αν θα πας σε κάποια καλή θέση, εκτός από τις γνώσεις, είναι το πόσο καλά ξέρεις να μιλάς Γερμανικά. Όσοι δεν ξέρουν, τους παίρνουν ως ανειδίκευτους σε βιομηχανίες όπου κάνουν χειρωνακτική εργασία (βιδώνουν, ξεβιδώνουν, τοποθετούν εξαρτήματα). Λογικό είναι αν δεν ξέρεις την γλώσσα να μην μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Όμως στην Γερμανία θέλουν να ξέρεις καλά τα Γερμανικά. Αυτό όπως θέλει το ερμηνεύει κάποιος. Σε εργασιακό επίπεδο, αυτό συμβάλει στην αποφυγή λαθών, σε καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών κλπ.

up
0 users have voted.
criuser

Είναι μεγάλο το πρόβλημα να μην ξέρεις την γλώσσα . Το είχα βιώσει στις οικοδομές με τους ξένους , που τους μίλαγες και σε κοίταζαν με χαμόγελο , αλλά δεν καταλάβαιναν τίποτα . Υπήρχαν εκεί κάποιες δουλειές , όπως το καθάρισμα ξύλων μετά την σκυροδέτηση που τους χρησιμοποιούσαν , αλλά έπρεπε να μπορούν να κατανοήσουν κάπως καλά την γλώσσα για να ανέβουν σε ψηλότερο επίπεδο .

up
0 users have voted.
iant
Last seen: Πριν από 4 μήνες 2 εβδομάδες

kkostask":1k7yljup wrote:
Συγνώμη,αλλά σε ποιο κομμουνιστικό καθεστώς υπήρχε ισότητα? Και ποια προβλήματα καθημερινότητας λυμένα? Που ο λαός περίμενε με τις ώρες στις ουρές για να πάρει το ένα κιλό μακαρόνια και το ένα λίτρο γάλα που δικαιούνταν την εβδομάδα ......

Καημένοι ούτε ρούχα είχαν, π.χ. στην δεκαετία του 70!

up
1 user has voted.
Stormold

REALZEUS":1ztl9an9 wrote:
Storm":1ztl9an9 wrote:
αυτός ο Realzeus με αυτά που γράφει με προκαλεί... αλλά συγκρατιέμαι.

Εγώ να δεις πόσο συγκρατιέμαι...

Μπορείς να ξεσπάσεις ελεύθερα. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Άλλωστε τι να φοβηθείς...;
Προχώρα άφοβα.

Από την άλλη αν εκφραστώ εγώ, θα εμφανιστεί ο γιαγκούλας θα αρχίσει το τροπάριο και θα με υποχρεώσει σε τουμπεκί ψιλοκοκό...

up
0 users have voted.
kkostask

Ωραία φωτό....αποδεικνύει περίτρανα το πόσο καλά περνούσαν στην "δημοκρατική" ΕΣΣΔ....
Το παραδέχομαι...ωραία φωτό σου έστειλε ο ινστρούχτορας.
Αν τώρα εγώ ή κάποιος άλλος βάλω μια φωτό από την περίοδο της χούντας ή του Μεταξά με δύο χαρούμενα προσωπάκια, συνεπάγεται ότι ήταν καλό το καθεστώς?

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Storm":2kqnxgz6 wrote:
Από την άλλη αν εκφραστώ εγώ, θα εμφανιστεί ο γιαγκούλας θα αρχίσει το τροπάριο και θα με υποχρεώσει σε τουμπεκί ψιλοκοκό...

Δεν βλέπω πάντως να σου απαγορεύει κανείς να εκφράσεις τις απόψεις σου, ούτε και σε κανέναν άλλον.

kkostask":2kqnxgz6 wrote:
Το παραδέχομαι...ωραία φωτό σου έστειλε ο ινστρούχτορας:

Το ξέρεις ότι μιλάς σε άνθρωπο που τα έζησε ο ίδιος εκεί, ε;

up
0 users have voted.
iant

REALZEUS":2vim4y89 wrote:
kkostask":2vim4y89 wrote:
Το παραδέχομαι...ωραία φωτό σου έστειλε ο ινστρούχτορας:

Το ξέρεις ότι μιλάς σε άνθρωπο που τα έζησε ο ίδιος εκεί, ε;

Κάπου πίσω στη φωτογραφία ανάμεσα στο κόσμο είμαι και εγώ ξετσίπωτος ... (πλάκα)

up
0 users have voted.
iant

02.10.2017, Barcelona

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 7 δευτερόλεπτα

Εθνική υπερηφάνεια: Η ισπανική El Pais χρησιμοποιεί τη λέξη KOLOTUMBA «που έκανε παγκοσμίως γνωστή ο Τσίπρας» Με αφορμή την Καταλονία...
http://www.lifo.gr/articles/mikropragmata/163845
Αφού εξηγεί τι είναι η kolotumba και πώς την έκανε παγκοσμίως γνωστή ο Αλέξης Τσίπρας, η El Pais τονίζει πως αξιωματούχοι των Βρυξελλών μιλούν τώρα για Καταλονική kolotumba.

Και στις δύο περιπτώσεις ο παρανομαστής ήταν κοινός. Είδαν κατάματα το χάος.....

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo