Ford Fiesta 2017

2414 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
kostis20
Last seen: Πριν από 1ημέρα 23 ώρες
Re: Ford Fiesta 2017

Ημιακαμπτο έχει.Φαινεται και από τις φωτογραφίες.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

up
0 users have voted.
Danis
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

Quote:
Δημοσίευση από kostis20 » 05 Αύγ 2017 07:23

Μάλλον ναι. Λογικό. Αλλά τι εννοείτε οτι "Φαίνεται και από τις φωτογραφίες" ;
Ποιές φωτογραφίες;

up
1 user has voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 1 ώρα 6 λεπτά

Ημιάκαμπτο ή όχι είναι το καλύτερα στημένο σουπερ μίνι αυτή τη στιγμή.

Sent from my Coolpad 8675-A using Tapatalk

up
0 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

kostis20

Danis":2gaqvrv0 wrote:
Quote:
Δημοσίευση από kostis20 » 05 Αύγ 2017 07:23

Μάλλον ναι. Λογικό. Αλλά τι εννοείτε οτι "Φαίνεται και από τις φωτογραφίες" ;
Ποιές φωτογραφίες;

Από τις φωτογραφίες των διάφορων δοκιμών,η στο net.Αμα δεις την πίσω μεριά φαίνεται ο ημιακαμπτος.

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 8 λεπτά 7 δευτερόλεπτα

Για τον μεσο αγοραστη,ακρως παραπλανητικο το φυλλαδιο......οπως και επισης οτι για τον ιδιο αγοραστη ειναι μια χαρα στημενο και κατι παραπανω απο ασφαλες.

up
0 users have voted.
Danis

Όντως έχει ημιάκαμπτο πίσω. Έγραψα την ίδια απορία στο άρθρο του Drive για το Fiesta των 100 ίππων και ένας απ τους συντάκτες (Γαλανόπουλος) με παρέπεμψε στο press kit της Ford όπου αναφέρει όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά με λεπτομέρειες.
http://fiesta.fordpresskits.com/?p=doc
Στο country βάζεις eurowide και έχει μια σειρά από 6 documents. Το ένα είναι τα specifications.

Πάντως ο πωλητής της Βελμάρ ή ήταν παντελώς ανενημέρωτος ή πραγματικά απαράδεκτος. Κρίνοντας από διάφορους πωλητές που έχω συναντήσει, δεν είμαι σίγουρος τι από τα δύο ισχύει.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 53 δευτερόλεπτα

Ρώτησα γνωστό μου που δουλεύει ως μηχανολόγος στην Ford Αγγλίας και επιβεβαίωσε τον ημιάκαμπτο.

up
0 users have voted.
ursus
Last seen: Πριν από 11 μήνες 5 ημέρες

nickthetrib":15j2eghr wrote:

Ε κατσε παιζει το ρολο του.. μια δε μας πειραζει η ελειψη δισκοφρενων γιατι εχει καλα ταμπουρα, μια δε μας πειραζει ο ημιακαμπτος γιατι εχει καλο στησιμο... Να λεμε τα θετικα να λεμε και τα αρνητικα!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
kostis20

Σχεδόν όλα τα ανταγωνιστικά μοντέλα ημιακαμπτος εχουν

up
0 users have voted.
blackie13
Last seen: Πριν από 7 μήνες 1 εβδομάδα

αν ειχε πολλαπλους πισω, ο χωρος αποσκευων θα ηταν 200 λιτρα...

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib

ursus":1hhh21hc wrote:
Ε κατσε παιζει το ρολο του.. μια δε μας πειραζει η ελειψη δισκοφρενων γιατι εχει καλα ταμπουρα, μια δε μας πειραζει ο ημιακαμπτος γιατι εχει καλο στησιμο... Να λεμε τα θετικα να λεμε και τα αρνητικα!

Αν είχε πολλαπλούς, θα κράζαμε οτι έχει πορτ μπαγκαζ μικρότερο και από το swift.
Ο ημιάκαμπτος είναι σχεδόν μονόδρομος για τα σουπερ μίνι, αλλιώς bye bye πορτ μπαγκαζ.

up
Only you voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 53 δευτερόλεπτα

Είναι και θέμα κόστους. Το μόνο supermini που γνωρίζω με πολλαπλούς είναι το Mini.

up
0 users have voted.
Danis

Την προϊγούμενη εβδομάδα είχα την ευκαιρία να κάνω ένα μεγάλο test drive, ολόκληρη τη μέρα, ένα Fiesta Titanium 1.5 diesel με τους 120 ίππους από τη Βελμάρ στο Ηράκλειο Κρήτης. Μιας και το είχα για πολλές ώρες στα χέρια μου βρήκα την ευκαιρία να κάνω ένα μεγάλο ταξιδάκι, περίπου 500 χλμ, από Ηράκλειο προς Ξερόκαμπο/Ζάκρο και πίσω μέχρι το Ρέθυμνο σχεδόν. Διαδρομή που είχε πολλά στροφιλίκια (για όσους έχουν πάει προς Ξερόκαμπο και μετά μέσα στα βουνά του Λασιθίου: Ξερόκαμπος - Ζάκρος - Παπαγιαννάδες - Ορεινό) αλλά και εθνική οδό, όσο τουλάχιστον θεωρήται εθνική οδός ο ΒΟΑΚ. Το αυτοκίνητο ήταν σχεδόν άστρωτο, με 1700 χλμ στο οδόμετρο.

Εντυπώσεις: Εξαιρετικό στο δρόμο! Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πόσο έχουν εξελιχθεί τα μικρά πλέον. Δεν έτυχε να έχω οδηγίσει το προιγούμενο Fiesta (παρά μόνο το Fiesta 2003) για να δω διαφορές, αλλά μπορώ να πω οτι εύκολα κάποιος κάνει πολλά χλμ με αυτό το μικρό αυτοκίνητο. Εξαιρετικό κράτημα στις στροφές, άριστο το τιμόνι. Οι αναρτήσεις φιλτράρουν υπέροχα τις λακούβες. Ο κινητήρας είναι κάπως θορυβώδης (ειδικά όταν είναι κρύος) αλλά από μέσα δεν ακούγεται τόσο πολύ, πράγμα που σημαίνει οτι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με την ηχομόνωση (Titanium έχει το ηχοαπορροφητικό παμπρίζ επίσης). Μόνο σε υψηλές στροφές (3000 και πάνω) αρχίζει και γίνεται κάπως αντιλιπτό το κροτάλιασμα στο εσωτερικό. Επίσης και κάποιοι αεροδυναμικοί θόρυβοι από τα 120 και πάνω. Αλλά με το ηχοσύστημα σε λειτουργία (και σε νορμάλ ένταση προφανώς) δεν ακούς τίποτα από αυτά. Ο κινητήρας τραβάει όμορφα και δυνατά, αν και κάτω απ τις 1500 το νιώθεις πολύ αδύναμο. Ειδικά με το eco πρόγραμμα, θέλει προσοχή στις προσπεράσεις. Καλύτερα να το βγάζεις off όταν είναι να κάνεις κάποια προσπέραση.

Κατανάλωση: Με σχετικά προσεχτική οδήγηση στον εθνικό, συνεχή χρήση κλιματιστικού στους 22C και το eco on για την περισσότερη ώρα, 3.7 l/100km. Σε γρήγορους ρυθμούς (120-150 για περίπου 30 χλμ Γούβες - Παντάνασσα) έγραψε 5.3 l/100km. Με σχετικά σβέλτη οδήγηση πάντως (eco off συνέχεια), κλιματισμό συνεχώς και συνδιασμός εθνικού και επαρχιακού δικτύου, καίει κάπου 4-4.5 l/100km

Αρνητικά: (1) το High Beam assist καμιά φορά αργεί να βάλει τη μεγάλη σκάλα, (2) κάποιοι ενοχλιτικοί συντονισμοί γύρω στις 2000 στροφές (λόγω πετρελαιοκινητήρα) και (3) η πόρτα του χώρου αποσκευών ενώ έκλεινε εμφανιζόταν στην οθόνη του αυτοκινήτου σαν ανοικτή και ήθελε 3-4 φορές να το ανοίξεις και να το κλείσεις για να σβήσει το φωτάκι (φαντάζομαι απ τις παιδικές ασθένειες των πρώτων κομματιών που παράχθησαν).

Συμπερασματικά, ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο. Δεν ήθελα να το αφήσω πίσω στην έκθεση την επόμενη μέρα. Αν δεν έχεις μεγάλες ανάγκες σε χώρους, είναι άψογο αυτοκίνητο. Οκ, ίσως όχι με την μάσκα της Titanium/Trend που είναι χάλια, αλλά στο ST-line ειδικά το 3θυρο, είναι πραγματικά υπέροχο.

up
0 users have voted.
cddaraa
Last seen: Πριν από Ποτέ

Τρομερή παρουσίαση με τα αρνητικά και τα θετικά! Μπράβο που έκατσες και έγραψες ολόκληρο σεντόνι τέτοια μέρα γιορτινή...

up
0 users have voted.
Ken11
Εικόνα Ken11
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 5 ώρες

Αν σου αρεσε σε diesel,τοτε με το 125αρι ecoboost θα σου αρεσει ακομα περισσοτερο.

up
0 users have voted.
bilchil

Το titanium δεν το λες και χαλια μπροστα...

up
0 users have voted.
Danis

Quote:
Τρομερή παρουσίαση με τα αρνητικά και τα θετικά! Μπράβο που έκατσες και έγραψες ολόκληρο σεντόνι τέτοια μέρα γιορτινή...

Ευχαριστώ! Οκ, εύκολο ήταν. 10-15 λεπτά, δεν είναι και μεγάλο κείμενο. Σήμερα κιόλας που βαριέμαι να δουλέψω, είναι ιδανικά για να ασχοληθώ!

Quote:
Αν σου αρεσε σε diesel,τοτε με το 125αρι ecoboost θα σου αρεσει ακομα περισσοτερο.

Φαντάζομαι οτι θα είναι όντως καλό. Η αντιπροσωπία εδώ δεν το έχει, μόνο το 100αρι βενζίνης είναι διαθέσιμο. Αλλά, απ την άλλη, η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι τεράστια υποψιάζομαι. Κάνω 15-20,000 χλμ το χρόνο σε εθνικό/επαρχιακό δίκτυο. Γι' αυτό και κοίταζα το πετρέλαιο. Έχω διαβάσει οτι ο Ecoboost διψάει πολύ. Ισχύει;
Και επιπλέον, δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή, για τις εκδόσεις Titanium και ST-line, μεταξύ 125αρη - 120αρη, οπότε...
Άσε τη ροπή του πετρελαίου. Μόνο αυτό το κροτάλιασμα με ξενερώνει. Θέλει συνεχώς χρήση του Infotainment. Ευτυχώς, ακόμα και η απλή έκδοση του ηχοσυστήματος (με τα 7 ηχεία αλλά όχι το B&O που είναι εξτρά) είναι πολύ καλό. Και επίσης λειτουργεί άψογα με το android auto/spotify κτλ.

Quote:
Το titanium δεν το λες και χαλια μπροστα...

Γούστα είναι αυτά. Αλλά προσωπικά, το θεωρώ αποτυχία. Το ST-line και επίσης το Vignale είναι αρκετά όμορφα. Το Titanium μου φαίνεται απλά σαν καροτσάκι του super market. Και είναι εντυπωσιακό πως με μικρές αλλαγές στη μάσκα, αλλάζει τόσο ο χαρακτήρας (αισθητικά πάντα) των αυτοκινήτων.
Αλλά πάλι, βρίσκω αρμονικό και διαχρονικό το σχεδιασμό του νέου Polo και sexy την Sandra Bullock. Οπότε μάλλον δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα κοινού γούστου...

up
Only you voted.
bilchil

Danis,ολα καλα και σεβαστα αλλα εκει στο polo μου τα χαλασες

up
1 user has voted.
Danis

Quote:
Danis,ολα καλα και σεβαστα αλλα εκει στο polo μου τα χαλασες

Το ξέρω... Έχω εκλπεπτισμένο γούστο

up
0 users have voted.
SPI_duster
Last seen: Πριν από 9 μήνες 3 εβδομάδες

ursus":1wjr0bkz wrote:
nickthetrib":1wjr0bkz wrote:

Η ursus έχει απόλυτο δίκιο. Δεν μπορεί να κρατάς τα σκήπτρα του καλύτερου σε οδική συμπεριφορά και να φέρεις ημιάκαμπτο. Τα ταμπούρα όμως δεν είναι πρόβλημα αν φρενάρει το όχημα αποτελεσματικά ή αλλιώς οι πίσω δίσκοι δεν είναι απαραίτητα πάντα καλύτεροι από κάποια καλά ταμπούρα. Να τα λέμε κι αυτά...

up
1 user has voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 7 μήνες 4 εβδομάδες

Σήμερα πέτυχα το νέο Fiesta στον δρόμο.
Η πρόσοψη του .... χμμμμ! Μάσκα και φώτα με τα περιμετρικά φώτα ημέρας* οκ αλλά κάτι δεν ...
Προφίλ θυμίζει το προηγούμενο και πίσω τα οριζόντια φώτα όμορφα.
Του παει το λευκο και δείχνει μεγαλύτερο από το προηγούμενο.

*τα οποία φαίνονται πολύ έντονα. Σαν να φωτίζουν σαν τους κανονικούς προβολείς.

up
0 users have voted.
bilchil

Και μενα σε αντίθεση με τις κραυγές σε αγγλικα φόρα (εκει πραγματικά μοσχοπουλάει) μου αρεσει το πίσω μέρος και θα θελα κατι περισσότερο μπροστά. Τώρα βεβαια η αποφάση επάρθη, οπότε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε πλέον

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 7 μήνες 4 εβδομάδες

Νομίζω είναι θέμα να το συνηθίσει το μάτι μας διότι σαν σύνολο είναι από τα καλύτερα supermini.

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib

SPI_duster":flqaluvd wrote:
ursus":flqaluvd wrote:
nickthetrib":flqaluvd wrote:

Η ursus έχει απόλυτο δίκιο. Δεν μπορεί να κρατάς τα σκήπτρα του καλύτερου σε οδική συμπεριφορά και να φέρεις ημιάκαμπτο. Τα ταμπούρα όμως δεν είναι πρόβλημα αν φρενάρει το όχημα αποτελεσματικά ή αλλιώς οι πίσω δίσκοι δεν είναι απαραίτητα πάντα καλύτεροι από κάποια καλά ταμπούρα. Να τα λέμε κι αυτά...

Βέβαια έχει δίκιο, αλλά δεν υπάρχει κορυφαίο σουπερ μίνι με ανεξάρτητη.
Αν υπήρχε θα έκανε 1000€ πάνω και θα είχε πορτ μπαγκαζ σαν το swift και αν.

up
Only you voted.

The Ace

SPI_duster":3p1rjbfb wrote:
...Τα ταμπούρα όμως δεν είναι πρόβλημα αν φρενάρει το όχημα αποτελεσματικά ή αλλιώς οι πίσω δίσκοι δεν είναι απαραίτητα πάντα καλύτεροι από κάποια καλά ταμπούρα. Να τα λέμε κι αυτά...

Περιμένω να γυρίσουμε την άλλη βδομάδα για να το πάω για service και να δουν τα τακάκια. Σε λιγότερο από 15Κ χλμ πρέπει να έχουν μείνει μόνο τα πλακάκια, αφού σφυρίζουν εδώ και σχεδόν 1000χλμ. Αυτό τα λέει όλα για τα "επαρκή" φρένα και τα πίσω ταμπούρα του Fiesta....

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo