Ford Fiesta 2017

2474 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
aekara
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Ford Fiesta 2017

Το Drive γενικα λεει ο,τι να'ναι. Χτες διαβασα ποσα reviews για το Ibiza σε αγγλικα sites και ολα ελεγαν οτι εχει καλυτερη αναρτηση απο το Fiesta. Το Drive μονο μιλουσε για "θεικη" αναρτηση στο Fiesta (οχι οτι δεν ειναι καλη, απλα αυτη τη στιγμη μαλλον ερχεται δευτερη στην κατηγορια).

up
2 users have voted.
SPI_duster
Last seen: Πριν από 10 μήνες 3 εβδομάδες

Φυσικά και έχει καλύτερη ανάρτηση από το φιέστα. Πάντα είχε... απλά οι λάτρεις της γρήγορης οδήγησης δεν το είχαν αντιληφθεί! Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους σε κάθε αυτοκίνητο κάτι αγοράζεις. Η φορντ σου δίνει πάτωμα ανάρτηση και τιμόνι πολύ κοντά και κάποιες φορές καλύτερα από Αlfa Romeo ενώ υστερούσε πάντα σε ποιότητα εσωτερικού. Πολλοί πήραν το cupra γιατί δεν έφταναν τα ρημάδια για το RS και τώρα το τρυπάκι που θα σε βάλει αυτός που θέλει να σπρώξει seat είναι κάτι για πιο καλή ποιότητα εσωτερικού και χώρους και παρακινδυνευμένα την ανάρτηση. Αυτή η τελευταία στην φορντ είναι αποτέλεσμα ενός πρότζεκτ που τρέχει 17 χρόνια τώρα...

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 ώρα 41 λεπτά

ursus":2erqmvf6 wrote:
REALZEUS":2erqmvf6 wrote:
Το Fiesta είναι φτιαγμένο για να το οδηγείς, όχι να χαϊδεύεις τα πλαστικά του, δεν είναι VW...

Δεν ειναι θεμα χαϊδεματος , όταν δείχνεις χρήματα για την ανώτερη εξοπλιστικά έκδοση θες να στο βγάζει κιόλας αυτο, να στο δειχνει.
Τωρα το vw μπορουσες να το αφήσεις απέξω , δε χρειάζεται πάλι να ξεκινήσει "κόντρα". Όταν έρθει και το νέο polo θα γίνουν τ αντίστοιχα συγκριτικά.

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν είναι θέμα κόντρας. Τα Ford γενικά επικεντρώνονται στον δρόμο και όχι στο σαλόνι και εκεί ξοδεύονται τα λεφτά της εξέλιξης, σε αντίθεση με άλλους κατασκευαστές που τα ξοδεύουν σε φρουφρού και αρώματα. Για αυτό και είναι παντελώς άκυρο να κρίνουμε ένα αυτοκίνητο ως στατικό έκθεμα.

aekara":2erqmvf6 wrote:
Το Drive γενικα λεει ο,τι να'ναι.

Το Drive είναι εξαιρετικό και ειδικά όταν γράφει ο ΜΓ ξέρει πολύ καλά τι λέει! Πολλές φορές έχω πιάσει Άγγλους (κυρίως το τραγικό Autocar) να γράφουν αρλούμπες για αυτοκίνητα που ξέρω πολύ καλά.

up
0 users have voted.
ursus
Last seen: Πριν από 1 έτος 3 ημέρες

Δεν εκρινα το αυτοκινητο ως καλο ή κακο απο τη ποιοτητα του εσωτερικου του. Εγραψα οτι τα λεφτα και ο τιτλος της ανωτερης εκδοσης δε μου το εδειξαν στη πραξη. Τιποτα παραπανω!

Το αν ειναι καλο αμαξι το φιεστα το εχει δειξει στη πολυχρονη πορεια του δε νομιζω οτι σηκωνει αμφισβητηση

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
Only you voted.
Ken11
Εικόνα Ken11
Last seen: Πριν από 1ημέρα 23 ώρες

bouranitis":37cpd9xg wrote:
Αυτό με το service 130 ευρώ ανά 2 έτη ή 30.000 χλμ μου το είπαν κι εμένα, και είναι πράγματι πολύ θετικό. Μαζί με την εγγύηση 8 έτη ή 100.000 χλμ, τα έξοδα συντήρησης πέφτουν πολύ.

Ειναι για diesel αυτο? Γιατι αν ειναι για τον ecoboost ,με 5w20 λαδι που παιρνει,στα 30.000 χλμ δεν μπορω να σκεφτω σε τι κατασταση θα ειναι,ακομα και αν θεωρησουμε οτι ειναι long life τα λαδια,εδω τα εως 20.000 χλμ που γραφει το manual και παλι πολλα μου φαινονται.

up
0 users have voted.
Ken11
Εικόνα Ken11

Αυτο για την τιμη,υπαρχει η δικαιολογια οτι ειναι πιο εξοπλισμενο και με μεγαλυτερη εγγυηση οποτε ειναι πιο...ακριβο,ναι αλλα και το προηγουμενο ηταν ακριβο με μετριο εξοπλισμο και 5 ετη εγγυηση.Δηλαδη αν για το titanium με τα 100 αλογατα φτανεις για πλακα τα 15 χιλιαρικα,χωρις να υπολογιζεις ασφαλεια η κατι εξτρα στον εξοπλισμο.

Βεβαια εδω φτασαμε η hyundai να μην πλησιαζεται πλεον σε τιμη.

up
1 user has voted.
undercover

Για τον ecoboost τα είπαν τα 30000χμ σέρβις. Γενικά ακρίβυναν τα αμάξια σε σχέση με πέρσι ... :S το είδα κι εγώ. Πολλά από το πάνω ράφι της κατηγορίας πατάνε/πλησιάζουν τα 15000 (full extra εκδόσεις).

up
0 users have voted.
steering
Last seen: Πριν από 9 μήνες 1 εβδομάδα

Το οδήγησα δεύτερη φορά σε ντιζελ 120. Πάλι δε με τρέλανε.... ούτε το μοτερ, ούτε το πάτημα... θυμίζει πάλι ότι είναι στενό αυτοκίνητο. Πολύ καλό τιμόνι και μόνωση γενικά από αεροδυναμικούς θορύβους. Και επιμένω ότι το κλιο έχει καλύτερο πάτημα γενικώς.

Θεωρώ το ιμπιζα καλύτερο vfm και πιο ολοκληρωμένο - ειδικά σε χώρους. Και αυτό παρόλο που δε συμπαθώ καθόλου το group vag.

up
2 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 7 ώρες 40 λεπτά

Σοβαρά δεν σε τρέλανε το μοτέρ αυτό; Θεωρώ ότι θα είναι πολύ σβέλτο αλλά δεν ξέρω τα στάνταρ σου..

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
steering
Last seen: Πριν από 9 μήνες 1 εβδομάδα

petran17":3o2dblyf wrote:
Σοβαρά δεν σε τρέλανε το μοτέρ αυτό; Θεωρώ ότι θα είναι πολύ σβέλτο αλλά δεν ξέρω τα στάνταρ σου..

Πολύ καλά 1600αρια ντιζελ είναι το 120αρι της πεζο (στο 308 ας πούμε γράφει κάτω απο 10 το 0-100, τη στιγμη που το ελαφρύτερο φιέστα δεν μπορεί να το σπάσει) και το παλιό 1600αρι 116 hp του άσσου της bmw.

Και δεν μιλάω για απόλυτες επιδόσεις αλλά και για γραμμικότητα, απόκριση, διάρκεια ψηλά κλπ.

Τα χω οδηγήσει όλα αυτά. Πολύ καλό σε ροπή και απόκριση είναι και της giullieta αλλά κρεμάει πολύ ψηλά

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17

steering":2keopddk wrote:
petran17":2keopddk wrote:

Πολύ καλά 1600αρια ντιζελ είναι το 120αρι της πεζο (στο 308 ας πούμε γράφει κάτω απο 10 το 0-100, τη στιγμη που το ελαφρύτερο φιέστα δεν μπορεί να το σπάσει) και το παλιό 1600αρι 116 hp του άσσου της bmw.

Και δεν μιλάω για απόλυτες επιδόσεις αλλά και για γραμμικότητα, απόκριση, διάρκεια ψηλά κλπ.

Τα χω οδηγήσει όλα αυτά. Πολύ καλό σε ροπή και απόκριση είναι και της giullieta αλλά κρεμάει πολύ ψηλά

Μεγάλο ρόλο παίζει και το κιβώτιο και η κλιμάκωση του. Γιαυτο δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το 0-100
Το θέμα είναι τι αίσθηση σου δίνουν όπως είπες. Η απόκριση του, ευστροφία, και όλα αυτά..

Τι να πω.. θα πάω να τα οδηγήσω και εγώ στις επόμενες μέρες να δω εντυπώσεις. Περισσότερο με ενδιαφέρει το 125αρι Ecoboost όμως.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Προφανώς και προτιμάς Ecoboost σε σχέση με τις λαδιέρες.

up
0 users have voted.
Ken11
Εικόνα Ken11

Εδω οι βελτιωτες τον πουσαρουν στα 150 αλογα stage 1 και το μοτερακι αυτο δεν εχει βγαλει κατι,εκτος του οτι θα καιει βεβαιως κανα λιτρο παραπανω.Τωρα το οτι ο φιλος πιο πανω δεν εντυπωσιαστηκε απο τα 120 αλογα του TDCI,μηπως οδηγησε καπου τον dci 130 σε κανα μεγκαν και του φανηκε λιγος?

up
1 user has voted.
petran17
Εικόνα petran17

Παιδιά μια ερώτηση-απορία σε όσους έχουν πάει να το δουν και ξέρουν..
Όταν λέει LED φώτα ημέρας ενώνουν το περιμετρικό (γραμμή) γύρω γύρω στο φανάρι ή μπορεί να είναι και τίποτα άλλο πχ ένα LED φως σε φανάρι με καθρέπτες;

Για παράδειγμα έχω δει σε φωτό το ST-Line με φανάρια καθρέπτες που έχει απλά φώτα ημέρας αλλά νομίζω ο κατάλογος ο ελληνικός λέει οτι έχει LED φώτα ημέρας.

up
1 user has voted.
Ken11
Εικόνα Ken11

Το θεμα ειναι,αν τρακαρεις,ποσο κοστιζουν τα Led?

up
2 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17

Ken11":3jvnn2dz wrote:
Το θεμα ειναι,αν τρακαρεις,ποσο κοστιζουν τα Led?

Αυτό όντως δεν το είχα σκεφτεί. [emoji50]
Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι αποτρεπτικος παράγοντας.. ίσα ίσα που είναι πολύ όμορφο!

up
0 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 2 ώρες 56 λεπτά

petran17":1lsijz71 wrote:
Παιδιά μια ερώτηση-απορία σε όσους έχουν πάει να το δουν και ξέρουν..
Όταν λέει LED φώτα ημέρας ενώνουν το περιμετρικό (γραμμή) γύρω γύρω στο φανάρι ή μπορεί να είναι και τίποτα άλλο πχ ένα LED φως σε φανάρι με καθρέπτες;

Για παράδειγμα έχω δει σε φωτό το ST-Line με φανάρια καθρέπτες που έχει απλά φώτα ημέρας αλλά νομίζω ο κατάλογος ο ελληνικός λέει οτι έχει LED φώτα ημέρας.

Ειναι τα περιμετρικα στο φαναρι ledακια.......

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 9 μήνες 3 ημέρες

petran17":2wnep95y wrote:
Όταν λέει LED φώτα ημέρας ενώνουν το περιμετρικό (γραμμή) γύρω γύρω στο φανάρι ...

Αυτά είναι. Ναι.

up
Only you voted.
bilchil

"Ειδικά για το Ford FIESTA η Ford Credit σας παρέχει ένα εξειδικευμένο χρηματοδοτικό πρόγραμμα με το ανταγωνιστικό ετήσιο σταθερό επιτόκιο χρηματοδότησης 2,59% για την αγορά του καινούριου σας Ford FIESTA"

Με 8 χρονια εγγύηση, αποφάσισα και πάω για παραγγελία τον 100αρη titanium με οροφή

up
1 user has voted.
petran17
Εικόνα petran17

bilchil":fm4zl2x3 wrote:
"Ειδικά για το Ford FIESTA η Ford Credit σας παρέχει ένα εξειδικευμένο χρηματοδοτικό πρόγραμμα με το ανταγωνιστικό ετήσιο σταθερό επιτόκιο χρηματοδότησης 2,59% για την αγορά του καινούριου σας Ford FIESTA"

Με 8 χρονια εγγύηση, αποφάσισα και πάω για παραγγελία τον 100αρη titanium με οροφή

Ωραίος!! Και εμένα χθες που πήγα και ρώτησα μου το είπαν και μέσα στο μήνα λογικά θα κλείσω και εγώ ένα..
Τρομερή ευκαιρία!!!

up
0 users have voted.
Danis
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες

Γεια σας,
έχω μια απορία. Η πίσω ανάρτηση είναι πολλαπλών ή ημιάκαμπτος;
Πήγα χτες να το δω από κοντά μιας και ενδιαφέρομαι για το diesel των 120 και το φυλλάδιο γράφει για πολλαπλών το οποίο επιβεβαίωσε και ο πωλητής. Απ' την άλλη όμως όλες οι δοκιμές (4τροχοί/Drive) γράφουν για ημιάκαμπτο. Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Στο εσωτερικό είναι υπέροχο αμάξι. Καλύτερο απ τις φωτογραφίες. Ένα είναι οτι το υποβραχιόνιο είναι σχετικά πίσω και δεν επεκτείνεται. Και οι χώροι επίσης πολύ μικρότεροι του Ibiza, αλλά οκ. Την Δευτέρα έχω test drive για το 120άρι.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Ημιάκαμπτο έχει. Κάτι δεν λέει καλά το φυλλάδιο. Μήπως κοιτούσατε του Focus?

up
1 user has voted.
Danis

Τι να σας πω...
Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος αλλά λέει: Ανεξάρτητη ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων.
Σας στέλνω τη φωτογραφία.
Και στο αγγλικό που κοίταξα λέει:
Independent control blade multi-link
https://www.ford.co.uk/content/dam/guxe ... Fiesta.pdf

Δεν ξέρω αν εγώ δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι ή απλά έγινε κάποιο λάθος κάπου;

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17

Το ειδα και εγω στο βιβλιαρακι να σου πω την αληθεια χθες.. αλλα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει.. δηλαδη σκεφτομαι ακομα και στην Trend με τον 1.1 θα βαλουν πολλαπλους πισω? Δεν ψιλοστεκει...
Και εγω πιστευω οτι εκει εχει γινει καποιο λαθος ασχετα που θελω να πιστευω οσο τιποτα να ισχυει...

ΥΓ. Μια ματια απο κατω και λυνεται η απορια ολων..

up
2 users have voted.
Danis

Αν ήταν μόνο στην ST-line θα το πίστευα κι εγώ. Αλλά όντως το να είναι σε όλες τις εκδόσεις είναι λίγο παράξενο. Αλλά ο πωλητής της Βελμάρ στο Ηράκλειο επέμενε πως δεν είναι λάθος. Και το αγγλικό brochure το ίδιο λέει.
Γι' αυτό και ρωτάω εδώ μήπως κάποιος ξέρει.

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo