MotorKote αξιζει?

333 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
otso
Last seen: Πριν από 22 ώρες 21 λεπτά
Re: MotorKote αξιζει?

και να εξηγησω περισσοτερο σε φιατ ουνο που το εχω για να πηγαινω στα χωραφια , το χτυπησα στο καρτερ , εκανε χοντρο βαθουλωμα , και οταν το εβγαλα ειχε μεσα και την αλουμινενια σωληνα που ρουφαγε η αντλια λαδιου. με λιγα λογια η αντλια λαδιου δεν ρουφαγε λαδι , και εγω συνεχισα να το χρησιμοποιω κανονικα μεχρι να τελειωσω τα ποτισματα τον αυγουστο.
ειχα βαλει μοτορκοτε πριν 5000 χλμ , χρονικο διαστημα 9 μηνες. ο κινητηρας ειχε 150000χλμ περιπου.
αρα εμενα με επεισε, απλως ειχα απορια πως δεν το εχουν παρει χαμπαρι στις αλλες χωρες της ευρωπης.

up
Only you voted.
nEK
Last seen: Πριν από Ποτέ

http://www.trade-wind.gr/media/catalog/ ... ebsite.jpg

Αυτο ετσι?

up
1 user has voted.
otso
up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 4 ώρες 52 λεπτά

Αν το εσβησες και το ξαναεβαλες μπροστα αρκετες φορες και δεν τραβουσε λαδι θα ειχε κολησει σιγουρα .Παντως εβλεπα καποια βιντεο απο αμερικη που σε μαντρες πριν την ανακυκλωση του αυτοκινητου,βγαζουν την ταπα του λαδιου και χτυπανε κοφτη τον κινητηρα για κανα 5-10 λεπτα.Συγκεκριμενα θυμαμαι ενα bmw αντεξε 10 λεπτα!Βεβαια εβγαιναν καπνοι απο καθε μερια του κινητηρα.Να πω πως κι εγω το ειχα χρησιμοποιησει πριν πολλες χιλιαδες χιλιομετρα το εν λογω προιον και οι διαφορες στην λειτουργια ηταν μικρες(βεβαια το λαδι που βαζω ειναι 5w50 η 10w60)αρα οσο να ναι ειναι λιγο ηχομονωτικο απο μονο του.Αν υπηρξε καπου μικρηηηηη διαφορα ισως στην καταναλωση καυσιμου ΙΣΩΣ.Θα το ξαναδοκιμασω παντως εν καιρω.

up
0 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 1ημέρα 3 ώρες

otso":3pp9mqot wrote:
και να εξηγησω περισσοτερο σε φιατ ουνο που το εχω για να πηγαινω στα χωραφια , το χτυπησα στο καρτερ , εκανε χοντρο βαθουλωμα , και οταν το εβγαλα ειχε μεσα και την αλουμινενια σωληνα που ρουφαγε η αντλια λαδιου. με λιγα λογια η αντλια λαδιου δεν ρουφαγε λαδι , και εγω συνεχισα να το χρησιμοποιω κανονικα μεχρι να τελειωσω τα ποτισματα τον αυγουστο.
ειχα βαλει μοτορκοτε πριν 5000 χλμ , χρονικο διαστημα 9 μηνες. ο κινητηρας ειχε 150000χλμ περιπου.
αρα εμενα με επεισε, απλως ειχα απορια πως δεν το εχουν παρει χαμπαρι στις αλλες χωρες της ευρωπης.

Αν συμπληρώσω οτιδήποτε στα γραφόμενα σου θα νομίζουν ότι είμαι ντήλερ του Motorkote, οπότε μένω στις δικές μου διαπιστώσεις και εσύ στις δικές σου, ξέρουμε μκαι οι δύο ότι είναι 100% αληθινές, οπότε end of story και ο καθένας ας κάνει ότι θέλει, εμείς ενημερώσαμε για τις παρατηρήσεις μας, μη μας παρεξηγήσουν κιόλας.

up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 4 ώρες 52 λεπτά

Το motorkote, το X1-R και το da vinci και τα τρια ειναι σκληρυντες μεταλλων και επιδρουν πανω στην επιφανεια τους,εξου και χρειαζονται θερμικους κυκλους για να επιδρασουν?Βεβαια στην σχολη που ανεφερε το βιβλιο κατι παρομοιο για χημικη σκληρυνση του μεταλλου σε μικρο βαθος οι θερμοκρασιες ηταν αρκετα μεγαλυτερες απο αυτες που αντεχει ενα λαδι κινητηρα νομιζω.

up
2 users have voted, including you.
GGAB
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 4 ώρες

χ1r και da vinci είναι το ίδιο πράγμα......
τί θα πεί σκληρυντής μετάλλου;;;;

up
1 user has voted.
Ηλιας Α
Last seen: Πριν από 16 λεπτά 50 δευτερόλεπτα

GGAB":2cdzi9cs wrote:
χ1r και είναι το ίδιο πράγμα......

x1r ειναι το προσθετο.
da vinci ειναι το λαδι που εχει ενα μικρο ποσοστο 6 ή 7% αν θυμαμαι καλα απο το προσθετο, γαμω τα ονοματα του δωσανε οι π@π@ρες.

up
0 users have voted.
GGAB

Ηλιας Α":1vi82tj9 wrote:
GGAB":1vi82tj9 wrote:

x1r ειναι το προσθετο.
da vinci ειναι το λαδι που εχει ενα μικρο ποσοστο 6 ή 7% αν θυμαμαι καλα απο το προσθετο, γαμω τα ονοματα του δωσανε οι π@π@ρες.

εγω βάζω σκέτο το πρόσθετο http://www.x1r.gr/davinci,-y%CF%80%CE%B ... C-c-7.html
ναι αλλά το motorkote έχει το όνομα και το χ1r τη χάρη.....

up
1 user has voted.
nEK

GGAB":3mekcm4v wrote:
Ηλιας Α":3mekcm4v wrote:
GGAB":3mekcm4v wrote:

x1r ειναι το προσθετο.

εγω βάζω σκέτο το πρόσθετο http://www.x1r.gr/davinci,-y%CF%80%CE%B ... C-c-7.html

Πολυ διαστημικο λεωφορειο "παιζει" στο site

up
1 user has voted.
21 Quadra

H ΝΑΣΑ χρειάστηκε ένα υπερλιπαντικό για τις ράγες που σύρεται στα τελευταία μέτρα το διαστημικό λεωφορείο μέχρι την ανύψωσή του σε κάθετη θέση, έτσι ζήτησε από διάφορες εταιρίες να φτιάξουν δείγματα, το καλύτερο όπως λέει η X1R ήταν το δικό της και κέρδισε το συμβόλαιο, τώρα τι σχέση έχει η οριζόντια τριβή και μάλιστα με ταχύτητα χελώνας με αυτή του στροφάλου / κουζινέτα / εμβόλων δεν γνωρίζω, πιστεύω ότι το λιπαντικό για αυτή την χρήση πρέπει να έχουν τα μόρια του μεγάλη αντοχή στη διάτμηση, και στον κινητήρα αυτό είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό αλλά εκεί επικρατεί θερμοκρασία και συνεχώς μεταβαλλόμενη πίεση και όχι σταθερή,τα μεγέθη σίγουρα είναι διαφορετικά, δεν μπορώ να γνωρίζω περισσότερα, έχω όμως ακούσει καλά λόγια και για το Χ1R.

up
1 user has voted.
panosft

GGAB":cbwpiplb wrote:
Ηλιας Α":cbwpiplb wrote:
GGAB":cbwpiplb wrote:

x1r ειναι το προσθετο.

Δεν είναι το σκέτο x1r. Είναι μίξη με το davinci από όσο βλέπω. Θέλω κάποια στιγμή να στείλω email στο site της x1r και να τους ρωτήσω που στην Ευρώπη έχουν επίσημο dealer, για να πάρω σκέτο το πρόσθετο και όχι μίξη.
Εδώ είναι το σκέτο πρόσθετο της x1r αν και θα τους ρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρος.
https://x1rcorp.com/product/engine-treatment-concentrate-8-oz/

up
1 user has voted.
GGAB

https://www.google.gr/search?q=x1r&biw= ... B800%3B600
αυτο βαζω εγω..........

up
Only you voted.
nEK
up
0 users have voted.
GGAB

Απ'οσο βλεπω......εσυ το εχεις με τα αεροπλανα!!!

up
0 users have voted.
panosft

GGAB":1i9nvxjb wrote:

Μπορείς να μου στείλεις π.μ. από που το αγοράζεις και πόσο;

up
1 user has voted.
GGAB

panosft":30dwpdam wrote:
GGAB":30dwpdam wrote:

τι πμ τώρα.....
τα φέρνει ένας φίλος απο τα κεντρικά τους κάπου στο Βύρωνα,προς 30ε το μπουκαλάκι,αλλά καθώς εμείς αγοράζουμε ποσότητα πάνω απο 10τεμάχια,μας το αφήνει στα 25ε.....
σε κάθε αλλαγή λαδιών θέλει το μισό μπουκάλι πλην της πρώτης φοράς.......
εξαιρετική δουλειά κάνει και στο κιβώτιο με τη βαλβολίνη.......αυτά!

up
0 users have voted.
mesastou
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 8 ώρες

http://www.militec-1.com/automotive1.html

Υπάρχει και αυτό στην ελληνική αγόρα. Το έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν έχω γνώμη.

up
2 users have voted.
panosft

GGAB":kfe78fks wrote:
panosft":kfe78fks wrote:
GGAB":kfe78fks wrote:

τι πμ τώρα.....
τα φέρνει ένας φίλος απο τα κεντρικά τους κάπου στο Βύρωνα,προς 30ε το μπουκαλάκι,αλλά καθώς εμείς αγοράζουμε ποσότητα πάνω απο 10τεμάχια,μας το αφήνει στα 25ε.....
σε κάθε αλλαγή λαδιών θέλει το μισό μπουκάλι πλην της πρώτης φοράς.......
εξαιρετική δουλειά κάνει και στο κιβώτιο με τη βαλβολίνη.......αυτά!

Σε ευχαριστώ

up
Only you voted.
otso

αγορασα ενα γαλονι motorkote , θα βαλω παντου κιβωτια ταχυτητων υδραυλικα τιμονια , στο ημιαυτοματο κιβωτιο της σιτροεν δεν ξερω αν πρεπει να βαλω και αν βαλω απο που να βαλω και να βγαλω , ταπες εκ πρωτης οψεως δεν βλεπω πουθενα.

η τουρμπινα δεν εχει ρουλεμαν μαλλον ε; προφανως για να πηγαινει λαδι , αρα μαλλον εκει θα κανει καλη δουλεια.

up
Only you voted.
Spiros-Foivos

Ειπα να δοκιμάσω και εγώ το motorkote στο focus συνολικά έγιναν περίπου 2k χιλιόμετρα , Η αρχική εντύπωση ήταν πολύ θετική , το μοτέρ μετα από 30 λεπτά ήταν πολύ ομαλότερο και πολύ πιο αθόρυβο ! Καθόλου διαφορά στην κατανάλωση και μεχρι τώρα λειτουργεί και αξίζει 100% τα λευτά του , Το πρότεινα σε φίλο και τα αποτελέσματα σε αυτόν ήταν τα ίδια ! Καταπληκτικό προιον, σε αντίθεση με αλλα "oil tune up" του εμπορίου .

up
0 users have voted.
caren

Διαβάζω πολύ καλές εντυπώσεις για το συγκεκριμένο προϊόν και λεω να το δοκιμάσω. Απ'ότι βλέπω η δοσολογία για τον κινητήρα είναι 60ml. Να προσθέσω +60ml στο ήδη υπάρχον λάδι η να αφαιρέσω την συγκεκριμένη ποσότητα λαδιού (60ml) για να βάλω το motorkote;

up
0 users have voted.
21 Quadra

caren":11gmvzrq wrote:
Διαβάζω πολύ καλές εντυπώσεις για το συγκεκριμένο προϊόν και λεω να το δοκιμάσω. Απ'ότι βλέπω η δοσολογία για τον κινητήρα είναι 60ml. Να προσθέσω +60ml στο ήδη υπάρχον λάδι η να αφαιρέσω την συγκεκριμένη ποσότητα λαδιού (60ml) για να βάλω το motorkote;

Τι είναι 60ml μέσα σε 4-5 λίτρα λάδι ? Βάλτο όπως είναι, ούτε που θα ανέβει η στάθμη στο δείκτη.

up
1 user has voted.
caren

21 Quadra":1a1mity3 wrote:
caren":1a1mity3 wrote:

Τι είναι 60ml μέσα σε 4-5 λίτρα λάδι ? Βάλτο όπως είναι, ούτε που θα ανέβει η στάθμη στο δείκτη.

Ευχαριστώ, απλά ρώτησα μην υπάρξει κανένα πρόβλημα υπερπλήρωσης. Αλλα όντως, είναι αμελητέα ποσότητα.
Κάτι ακόμη, παίζουν ρόλο οι στροφές που θα λειτουργεί ο κινητήρας, αν το αυτοκίνητο θα γράφει χλμ εντός η εκτός πόλης ή μόνο οι ώρες λειτουργίας του;

up
1 user has voted.
GGAB

κανένα θέμα σε οποιαδήποτε χρήση........πιστεύω να έχεις χλμ μπροστά σου με αυτά τα λάδια!

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo