Θορυβος σε Opel Corsa 1.3 diesel. Βοηθεια?

31 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
anodynos
Last seen: Πριν από Ποτέ

Γεια σας

Αγορασα ενα Opel Corsa 1.3 diesel, 2009 μοντελο με 50.000 χλμ και εχω το εξης προβλημα που δεν μου το εχει βρει το συνεργειο . ΟΤαν ειμαι σταματημενος και βαζω πρωτη ταχυτητα, ξεκιναω το αυτοκινητο και οταν αφηνω τον συμπλεκτη ακουγεται ενα κρακ στιγμιαιο (καπου κοντα στην μηχανη) και συνεχιζοντας στην 2α ή στην 3η δεν ακουγεται τιποτα. Το προβλημα αυτο παρουσιαστηκε μονο κατα την εκκινηση με την πρωτη ταχυτητα και ποτε σε κατεβασμα ταχυτητων. Οταν ξεκινουσα το αμαξι και αφηνα υπερβολικα απαλα τον συμπλεκτη δεν το εκανε ή το εκανε σε πολυ μικρο βαθμο. Το περιεργο ειναι οτι οταν το οδηγουσα το αυτοκινητο σε μικρες αποστασεις δεν μου ακουστηκε ποτε κατι τετοιο μονο καποιες φορες καπιο μικρο τριξιμο και αυτο παρατηρηθηκε ηστερα απο ταξιδι 45 λεπτων. Σημερα μου ξανακουστηκε το ιδιο και σε καποιες περιπτωσεις οποτε εβαζα 2α. Υποψην οτι ο συμπλεκτης και μαλακος ειναι και οι ταχυτητες αλλαζουν πολυ απαλα

Με προβληματιζει οτι δεν το κανει παντα αλλα καποιες φορες και το παρατηρησα υστερα απο μικρα ταξιδια, αλλα ο ηχος ειναι δυνατος και στιγμαιος κατι που δεν μπορω να εμελησω. Τα συνεργεια μου λενε φερε το αμαξι οταν σου κανει τον θορυβο.

Καποια βοηθεια?

up
5 users have voted, including you.
anodynos

Γεια σας

Αγορασα ενα Opel Corsa 1.3 diesel, 2009 μοντελο με 50.000 χλμ και εχω το εξης προβλημα που δεν μου το εχει βρει το συνεργειο . ΟΤαν ειμαι σταματημενος και βαζω πρωτη ταχυτητα, ξεκιναω το αυτοκινητο και οταν αφηνω τον συμπλεκτη ακουγεται ενα κρακ στιγμιαιο (καπου κοντα στην μηχανη) και συνεχιζοντας στην 2α ή στην 3η δεν ακουγεται τιποτα. Το προβλημα αυτο παρουσιαστηκε μονο κατα την εκκινηση με την πρωτη ταχυτητα και ποτε σε κατεβασμα ταχυτητων. Οταν ξεκινουσα το αμαξι και αφηνα υπερβολικα απαλα τον συμπλεκτη δεν το εκανε ή το εκανε σε πολυ μικρο βαθμο. Το περιεργο ειναι οτι οταν το οδηγουσα το αυτοκινητο σε μικρες αποστασεις δεν μου ακουστηκε ποτε κατι τετοιο μονο καποιες φορες καπιο μικρο τριξιμο και αυτο παρατηρηθηκε ηστερα απο ταξιδι 45 λεπτων. Σημερα μου ξανακουστηκε το ιδιο και σε καποιες περιπτωσεις οποτε εβαζα 2α. Υποψην οτι ο συμπλεκτης και μαλακος ειναι και οι ταχυτητες αλλαζουν πολυ απαλα

Με προβληματιζει οτι δεν το κανει παντα αλλα καποιες φορες και το παρατηρησα υστερα απο μικρα ταξιδια, αλλα ο ηχος ειναι δυνατος και στιγμαιος κατι που δεν μπορω να εμελησω. Τα συνεργεια μου λενε φερε το αμαξι οταν σου κανει τον θορυβο.

Καποια βοηθεια?

up
4 users have voted, including you.
cson
Last seen: Πριν από 20 ώρες 17 λεπτά
Καποια βαση μηχανης, καποιο

Καποια βαση μηχανης, καποιο συνεμπλοκ, ημιαξονια… γενικα θελει εκτενη ελεγχο απο κατω με λοστο για ελεγχο τζογων.

up
6 users have voted, including you.
giannisae
Re: Θορυβος σε Opel Corsa 1.3 diesel. Βοηθεια?

βολαν διπλης μαζας!πικρα..πανακριβο

up
anodynos

Αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως ειναι ολα αυτα, αν ειναι κατι απο αυτα ειναι ακριβη ζημια?

up
3 users have voted, including you.
anodynos

giannisae τι ειναι το βολαν διπλης μαζας? ειναι σιγουρα αυτο? ποσο ακριβο ειναι?

Να προσθεσω κατι. Στο ρελαντι δεν ακουγεται κανενας θουροβος και οταν το οδηγαω σε εθνικη με 4η ή 5η ποτε δεν ακουγεται. Επισης δεν ακουγεται αν το αμαξι ειναι σταματημενο πατησω συμπλεκτη και βαλω ταχυτητα και μετα βαλω νεκρα χωρις να το κινησω.
Ειδα καποια βιντεακια με προβληματα βολαν διπλης μαζας και ο θορυβος τους ακουγοταν στο ρελαντι.

Ο ηχος ακουγεται στιγμιαια σαν ενα κρακ στην πρωτη ταχυτητα, την στιγμη που κανω αποσυπμπλεξη

up
alexeft

Ένα 1000ικο θέλει αυτό για συμπλέκτη;;;;

Έρε οικονομία!!!

up
5 users have voted, including you.
anodynos

alexeft":1t67fxf6 wrote:

Έρε οικονομία!!!

Τι εννοεις?

up
alexeft

anodynos":3innfeo3 wrote:
alexeft":3innfeo3 wrote:

Έρε οικονομία!!!

Τι εννοεις?

Διάβασα ότι μερικοί κατασκευαστές βάζουν σφόνδυλο διπλής μάζας σε ντίζελ επειδή ο κινητήρας είναι υψηλής συμπίεσης και δεν δουλεύει ομαλά, οπότε κοπανάει (και τελικά χαλάει;) το κιβώτιο ταχυτήτων. Αυτό σημαίνει ότι με κάθε αλλαγή συμπλέκτη θέλει αλλαγή και ο σφόνδυλος που είναι πανάκριβος, οπότε αντί για ~250€ πους θα χρειάζονταν για αλλαγή συμπλέκτη στο βενζινοκίνητο, το ντίζελ θέλει ~1000€.

Από τη διαφορά κατανάλωσης μεταξύ των δύο (μέσες τιμές spritmonitor) και τρέχουσες τιμές καυσίμων, χρειάζονται ~15000χλμ για να αποσβεστεί μόνο η διαφορά σε κάθε αλλαγή συμπλέκτη. Αν κυκλοφορεί κανένας στην πόλη......καταλαβαίνεις τι γίνεται.

up
anodynos

alexeft":39l84jo9 wrote:
anodynos":39l84jo9 wrote:
alexeft":39l84jo9 wrote:

Έρε οικονομία!!!

Τι εννοεις?

Διάβασα ότι μερικοί κατασκευαστές βάζουν σφόνδυλο διπλής μάζας σε ντίζελ επειδή ο κινητήρας είναι υψηλής συμπίεσης και δεν δουλεύει ομαλά, οπότε κοπανάει (και τελικά χαλάει;) το κιβώτιο ταχυτήτων. Αυτό σημαίνει ότι με κάθε αλλαγή συμπλέκτη θέλει αλλαγή και ο σφόνδυλος που είναι πανάκριβος, οπότε αντί για ~250€ πους θα χρειάζονταν για αλλαγή συμπλέκτη στο βενζινοκίνητο, το ντίζελ θέλει ~1000€.

Από τη διαφορά κατανάλωσης μεταξύ των δύο (μέσες τιμές spritmonitor) και τρέχουσες τιμές καυσίμων, χρειάζονται ~15000χλμ για να αποσβεστεί μόνο η διαφορά σε κάθε αλλαγή συμπλέκτη. Αν κυκλοφορεί κανένας στην πόλη......καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Ο θορυβος που ακουω δηλαδη προερχεται απο αυτο?

up
alexeft

Αυτό δε μπορώ να το ξέρω φίλε μου, δυστυχώς. Θα μπορούσε να είναι πάντως.

up
anodynos

alexeft":228k6vm3 wrote:

o σφονδυλος που αναφερεις ειναι το βολαν διπλης μαζας που ειπε και ο φιλος πιο πανω?

up
1 user has voted.
alexeft

anodynos":ulhkh5y5 wrote:
alexeft":ulhkh5y5 wrote:

o σφονδυλος που αναφερεις ειναι το βολαν διπλης μαζας που ειπε και ο φιλος πιο πανω?

Ναι. Σφόνδυλος και βολάν είναι το ίδιο και το αυτό. Στα αγγλικά double mass flywheel.

up
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 1 ώρα 44 λεπτά

Αν έχεις το 6αρι σασμάν...για δίσκο-βολάν πας κοντά στα 1000€ όπως γράφουν τα παιδιά από πάνω...εάν έχεις το 5αρι σασμάν με τα 75 άλογα τότε κατά πάσα πιθανότατα πας για 200€-250€ για αλλαγή δίσκου μαζί με την εργασία...

Έχω το Grande Punto (που είναι το ίδιο με το Corsa στα μηχανικά μέρη) με 75 άλογα και έχω αλλάξει δίσκο και είναι πολύ φθηνός...τώρα στα 6ταχυτα 90 ps ξεφεύγει το πράγμα....

up
2 users have voted, including you.

1000 χλμ. μακριά

anodynos

dgrgtc":29ldc719 wrote:
Αν έχεις το 6αρι σασμάν...για δίσκο-βολάν πας κοντά στα 1000€ όπως γράφουν τα παιδιά από πάνω...εάν έχεις το 5αρι σασμάν με τα 75 άλογα τότε κατά πάσα πιθανότατα πας για 200€-250€ για αλλαγή δίσκου μαζί με την εργασία...

Έχω το Grande Punto (που είναι το ίδιο με το Corsa στα μηχανικά μέρη) με 75 άλογα και έχω αλλάξει δίσκο και είναι πολύ φθηνός...τώρα στα 6ταχυτα 90 ps ξεφεύγει το πράγμα....

Ειναι με 75 αλογα και 5 ταχυτητες. Το θεμα ειναι αν πραγματι το προβλημα ο δισκος. Γιατι ακουω για δισκο, 2πλο βολαν, σασμαν και εχω μπερδευτει (δεν ειμαι και ο πιο σχετικος). Το θεμα ειναι οτι πηρα το αμαξι μεχταχειρισμενο πολυ προσφατα απο ιδιωτη και αυτο με νευριαζει

up
giannisae

βολαν διπλης μαζας...ειναι ενα κυκλικο αντικειμενο οπου δενει επανω του το δισκο πλατο...στα καινουργια πλεον αμαξια και περισσοτερο στα πετρελαια λογο κραδασμων της καυσης πετρελαιου που προκαλουν καταστροφη στο σασμαν αλλα πολλους κραδασμους στο αμαξι ,εφταιαξαν βολαν που ειναι να φανταστεις 2 cd με ελατηρια...ξεκιναει το ενα και μετα ακολουθει το αλλο με τα ελατηρια ωστε να ειναι ''μαλακο''...σηνυθως χτυπαει στο ρελαντι το βολαν τωρα οπως και να εχει δυστηχως θα κατεβασεις το σασμαν να κανεις τους καταλληλους ελεγχους σε κιβωτιο , δισκο αλλα και βολαν!!με λιγο ψαξιμο ισως βρεις απλο βολαν αν ειναι αυτο το προβλημα φυσικα και καταργησης το διπλης μαζας....μακαρι να εχεις κατι απλο ομως!

up
1 user has voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 1 ώρα 44 λεπτά

http://www.mister-auto.gr/el/set-sumpl- ... _g479.html

Αυτά εδώ φοράει το Corsa σου..και δεν είναι διπλής μάζας....τώρα ποιο είναι το πρόβλημα στο αυτοκίνητο σου πρέπει η να βρεις κανένα σωστό μηχανικό που θα έχει όρεξη να ασχοληθεί για το βρει...ή να πέσεις σε κάποιον που το έχει ξανασυναντήσει...κοίταξες σε κανένα forum του εξωτερικού μήπως υπάρχει κάτι...???

up

1000 χλμ. μακριά

anodynos

Οκ παντως το δικο μου δεν εχει προβλημα στο ρελαντι, μονο κατα την εκκινηση οταν αφηνω τον συμπλεκτη εχοντας την 1η οπου καποιες φορες το κανει και αλλες οχι. Ακουγεται μονο ενα κρακ το τελειωμα που αφηνω τον συμπλεκτη

Που ειναι καλυτερα να το ψαξω να μου πουν τι ακριβως συμβαινει, σε απλο συνεργειο ή εξουδιοτημενο?

up
anodynos

dgrgtc":2gnfr9s0 wrote:
http://www.mister-auto.gr/el/set-sumpl-kte/opel-corsa-d-1-3-cdti-75bhp_v19725_g479.html

Αυτά εδώ φοράει το Corsa σου..και δεν είναι διπλής μάζας....τώρα ποιο είναι το πρόβλημα στο αυτοκίνητο σου πρέπει η να βρεις κανένα σωστό μηχανικό που θα έχει όρεξη να ασχοληθεί για το βρει...ή να πέσεις σε κάποιον που το έχει ξανασυναντήσει...κοίταξες σε κανένα forum του εξωτερικού μήπως υπάρχει κάτι...???

Μενω στο εξωτερικο. Οχι δεν κοιταξα σε ξενο φορουμ

Χρησιμοποιω αυτο το σαιτ οπου βαζεις τις πινακιδες σου ειτε επιλεγεις το μοντελο σου και σου βγαζει τα ανταλλακτικα.

http://www.eurocarparts.com/

up
alexeft

Ωραία λοιπόν. Μάθαμε ότι δεν έχεις διπλό βολάν. Πήγαινε σε ένα συνεργείο έξω να ψάξει τα βασικά. Βάσεις μηχανής, ακρόμπαρα, ψαλίδια κλπ. Αν δε βρει τίποτα, το αφήνεις ως έχει μέχρι να φανεί που ακριβώς είναι το πρόβλημα καθώς θα μαζεύονται τα χιλιόμετρα. Μην αρχίσεις να πετάς ανταλλακτικά πάνω του ως διαγνωστική μέθοδο. Α, και σταμάτα να στεναχωριέσαι και κάνε καμιά βόλτα.

up
anodynos

alexeft":1jce8btk wrote:
Ωραία λοιπόν. Μάθαμε ότι δεν έχεις διπλό βολάν. Πήγαινε σε ένα συνεργείο έξω να ψάξει τα βασικά. Βάσεις μηχανής, ακρόμπαρα, ψαλίδια κλπ. Αν δε βρει τίποτα, το αφήνεις ως έχει μέχρι να φανεί που ακριβώς είναι το πρόβλημα καθώς θα μαζεύονται τα χιλιόμετρα. Μην αρχίσεις να πετάς ανταλλακτικά πάνω του ως διαγνωστική μέθοδο. Α, και σταμάτα να στεναχωριέσαι και κάνε καμιά βόλτα.

Το θεμα ειναι οτι χθες εκανα ενα ταξιδι 50 χλμ και γυρισα πισω γιατι ο θορυβος ηταν πολυ πιο εντονος (μαλλον επειδη ηταν ζεστο) και αναγκαστηκα και γυρισα πισω γιατι φοβηθηκα οτι θα με αφησει

up
5 users have voted.
giannisae

αν πατησεται στο site στη λεξη σφονδηλος βγαζει 2 μαζων...εσεις βλεπετε να ειναι απλο??απο που...??μακαρι να ειναι δλδ αλλα η συζητησει ειναι κου κου!!

up
alexeft

giannisae":3fe597ha wrote:
αν πατησεται στο site στη λεξη σφονδηλος βγαζει 2 μαζων...εσεις βλεπετε να ειναι απλο??απο που...??μακαρι να ειναι δλδ αλλα η συζητησει ειναι κου κου!!

Έχεις δίκιο, εγώ δεν το κοίταξα καν. Και στο mister-auto δύο μαζών βγάζει μόνο.

up
1 user has voted.
Alexis 5
Κατα μεγαλο ποσοστο ειναι το

Κατα μεγαλο ποσοστο ειναι το βολαν διπλης μαζας.... το αμαξι σιγουρα εχει μονο 50.000χλμ? Αν ηταν στην Ελλαδα θα σου ελεγα πως το λιγοτερο εχει 200.000χλμ ενα αμαξι 5 ετων.... και στο εξωτερικο μην περιμενεις να ειναι αγια παιδια.... δεν μπορεις να φανταστεις ποσα αμαξια ερχονται ελλαδα με αλλαγμενα χιλιομετρα... και το βιβλιο του σερβις δεν λεει τιποτα αν δεν υπαρχουν μαζι και οι αποδειξεις!
Το αμαξι εχει κοτσαδορο?
Στο αφημα του συμπλεκτη σε πια φαση το κανει σε σχεση με το ξεκινημα του αυτοκινητου?
....δηλαδη το κανει ακριβως οταν εχει πιασει 3-4 χλμ?
Αν το αφησεις με πρωτη στο ρελαντι να προχωραει και αρχισεις να παιζεις με το γκαζι προκαλοντας σκοτσαρισμα το κανει?

Στα μηχανικα συνολα με συμπλεκτη διπλης μαζας μπορει να αλλαχτει ο δισκος 2-3 φορες χωρις να αλλαξουμε το πλατο (που μπορεις να το ξανα κουρδισεις) και το βολαν διπλης μαζας.... και σε συνδιασμο με το υδραυλικο ρουλεμαν γιαυτο βλεπεις οτι εχεις μαλακο πεταλ συμπλεκτη.

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
21 Quadra
Last seen: Πριν από 11 ώρες 34 λεπτά

Τα αμάξια με βολάν διπλής μάζας όταν οδηγούνται με χαμηλή ταχύτητα 40-50 χλμ στην πόλη και με 4η - 5η στο σαζμάν, σκορτσάρει πολύ το βολάν και καταστρέφεται.

up
alexeft

Εδώ τα λέει όλα https://www.youtube.com/watch?v=DHapjYefAt4

Λέει μεταξύ άλλων ότι πολλές φορές γίνεται αλλαγή από διπλής μάζας βολάν σε απλής.

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει, υπάρχει κανένα γιάρις ντίζελ με βολάν διπλής μάζας;

up

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo