Vespa Forum

theodore delta
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Vespa Forum

Χαιρετώ την παρέα των vespa - κιδων που με χαρά ανακάλυψα ότι υπάρχει και εδώ !
Έχω την χαρά και την τύχη να έχω μια vespa P 200 E του 1980 !
Πολύ καλή και αξιόπιστη σύντροφος όλα αυτά τα χρόνια...και συνεχίζουμε!
Χιλιόμετρα δεν μπορώ να πω με ασφάλεια, γιατί ο χιλιομετριτής έχει πάψει να δουλεύει εδώ και καιρό.
Φωτογραφίες το συντομότερο!

up
3 users have voted, including you.
vespas
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 13 ώρες

[youtube:p2oxsvqv]usTyqfse0Fw#![/youtube:p2oxsvqv]

up
4 users have voted, including you.
w110finback stro

παιδια καλησπερα.Σημερα μου χαρισε ενας φιλος μια px125 σε καλη κατασταση αλλα χωρις πινακιδα και δεν ξερω αν αξιζει να την φτιαξω ή οχι. Παντως επειδη ειχα και παλαιοτερα μια 50ς εχω αρχισει να τρωγωμαι με τα ρουχα μου .....θα δουμε

up
2 users have voted.
koubeast
Last seen: Πριν από 7 μήνες 1 εβδομάδα

Τί χρονολογίας εκτιμάς ότι ειναι η PX, κι όταν λες καλη κατάσταση τί εννοείς; σασί; μοτέρ; Γνώμη μου πάντως είναι ότι αν θες να ρίξεις χρήματα, να πάρεις μια άλλη με χαρτιά και με καλό σασσί κι από κεί και πέρα κρατάς αυτην που πήρες τώρα για καβάντζα ανταλλακτικών. Θεωρώ πως είναι κρίμα να δώσεις χρήματα σε μηχανάκι που δε θα μπορείς να το κυκλοφορείς μιας και δε μιλάμε για κάποιο σπάνιο μοντέλο, αλλά για px.

Γνώμη μου πάντα

up
2 users have voted.
w110finback stro

καταρχην η γνωμη σου ειναι σεβαστοτατη και χρησιμη.Ενα ειναι σιγουρο οτι μου ξυπνησε το ενδιαφερον και βλεπω να πουλαω το ινοβα μου και να ψαχνω για καμια vespa μιας και ειχα πολλα χρονια πριν οπως προαναφερα και πιο πανω και δεν σου κρυβω οτι εχω μπει στον πειρασμο .....θα δουμε

up
2 users have voted.
w110finback stro

α ξεχασα οσον αφορα αυτη που μου χαρισανε εχει πολλα χαλια και δεν ειναι για πολλα πολλα

up
11 users have voted, including you.
w110finback stro

αυριο εχει συναντηση στον πειραια στο πασαλιμανι

up
2 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 1ημέρα 4 ώρες

Ψάχνω μια ΡΧ200Ε σε νορμάλ κατάσταση/τιμή αν έχετε κάποια υπόψιν σας.

up
2 users have voted.
koubeast

Θα έριχνα μια ματιά στην παρακάτω:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4337666/

(δε το γνωρίζω το μηχανάκι)

Να ξέρεις πάντως πως μια 150άρα είναι αρκετά πιο οικονομική σε κατανάλωση. Με την 200άρα θα έχεις αυτονομία 110-130 χλμ max (8άρι ρεζερβουάρ - καταναλώσεις από γνωστούς μου)

Τι budget διαθέτεις, ψάχνεις με δισκόφρενο, αυτόματη μίξη και μίζα να υποθέσω;

up
2 users have voted.
xenos

koubeast":1icuem1e wrote:
Θα έριχνα μια ματιά στην παρακάτω:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4337666/

(δε το γνωρίζω το μηχανάκι)

Να ξέρεις πάντως πως μια 150άρα είναι αρκετά πιο οικονομική σε κατανάλωση. Με την 200άρα θα έχεις αυτονομία 110-130 χλμ max (8άρι ρεζερβουάρ - καταναλώσεις από γνωστούς μου)

Τι budget διαθέτεις, ψάχνεις με δισκόφρενο, αυτόματη μίξη και μίζα να υποθέσω;

Να πω την αληθεια μου, την θελω μονο γιατι την γουσταρω. Ουτε αναγκη υπαρχει ουτε τπτ. απλα μου αρεσει. Το budget ειναι χαμηλο για τους προηγουμενους λογους. Δισκοφρενο οχι απολυτα, μιζα/μιξη καλο θα ηταν να υπαρχουν. Η αληθεια ειναι οτι εχουν ψιλοτρελαθει οι ιδιοκτητες...

up
3 users have voted.
koubeast

Για τους ιδιοκτήτες ισχύει Ζητάνε ότι θέλουν, για ότι σαπίλα μηχανάκι μπορεί να έχουν. Γενικά σε νορμάλ τιμή καλύτερα να ρωτάς όσους βρίσκεις στον δρόμο αν τις πουλάνε ή όχι, γιατί αν περιμένεις από το car, σπάνια θα βρεις καλή βέσπα με λογικά χρήματα. Χωρίς δισκόφρενο πάντως προσωπικά δε θα πήγαινα πάνω από 700Ε για κάτι σε πολύ καλή κατάσταση. Από κει και πέρα, να κάνεις βόλτα ότι πάρεις, κυρίως για να δεις αν κουμπώνουν οι ταχύτητες και δεν τις πετάει. Αν τις πετάει, μπορεί να φταίει ο "αυτόματος" που ΟΚ, δε κοστίζει τπτ, αλλά αν φταίει ο σταυρός, θές άνοιγμα μότερ, οπότε μια φαινομενικά φτηνή αγορά μπορεί εν τέλει να σου κοστίσει αρκετά. Αλλάζεις και όλες τις ντίζες για να είσαι σίγουρος, σιαγόνες φρένων αν χρειαστεί, λάστιχα, και είσαι έτοιμος

up
2 users have voted.
vespas
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 13 ώρες

koubeast":2n4s8p3m wrote:
Για τους ιδιοκτήτες ισχύει Ζητάνε ότι θέλουν, για ότι σαπίλα μηχανάκι μπορεί να έχουν. Γενικά σε νορμάλ τιμή καλύτερα να ρωτάς όσους βρίσκεις στον δρόμο αν τις πουλάνε ή όχι, γιατί αν περιμένεις από το car, σπάνια θα βρεις καλή βέσπα με λογικά χρήματα. Χωρίς δισκόφρενο πάντως προσωπικά δε θα πήγαινα πάνω από 700Ε για κάτι σε πολύ καλή κατάσταση. Από κει και πέρα, να κάνεις βόλτα ότι πάρεις, κυρίως για να δεις αν κουμπώνουν οι ταχύτητες και δεν τις πετάει. Αν τις πετάει, μπορεί να φταίει ο "αυτόματος" που ΟΚ, δε κοστίζει τπτ, αλλά αν φταίει ο σταυρός, θές άνοιγμα μότερ, οπότε μια φαινομενικά φτηνή αγορά μπορεί εν τέλει να σου κοστίσει αρκετά. Αλλάζεις και όλες τις ντίζες για να είσαι σίγουρος, σιαγόνες φρένων αν χρειαστεί, λάστιχα, και είσαι έτοιμος

+1
μακρυά απ τις σκουριές ειδικά στο ''τούνελ'' του σκελετού εκεί στο σημείο γύρω απ το ποδόφρενο.
Ναι στη μίξη αλλά έλεγχο σε μηχανικό ότι δουλεύει

up
9 users have voted.
xenos
Vespa Forum

Ναι, τα εχω υποψιν αυτα αλλα δεν βλεπω να βρισκω με αυτες τις τιμες. Εδω καταχτυπημενες του 90 κ τις δινουν 700-800€. Δεν πανε καλα τα ατομα...

up
2 users have voted.
xenos
Vespa Forum

Δυο θεματα που θελω να ρωτησω:

1. Πισω αναρτηση: η αληθεια ειναι οτι κοπαναει αρκετα. Οδηγησα κ ενος φιλου κ η δικη του ηταν ιδιαιτερα πιο ανετη, ενω η δικη μου χοροπηδαει σε ανωμαλιες. Παιρνει καποιου ειδους σερβις; Ή θελει αλλαγη;

2. Μπροστινο φρενο: παροτι δισκοφρενο, θελει αρκετη δυναμη για να αρχισει κα φρεναρει κ απο αισθηση τπτ. Ελεγα να κανω μια αλλαγη σε τακακια/υγρα σε 1η φαση. Κανονικα δεν θα πρεπε να φρεναρει εφαμιλα με σκουτερ;

Sent from my iPad using Tapatalk

up
2 users have voted.
AntonVespa
Last seen: Πριν από 4 μήνες 2 εβδομάδες
vespa pk125 πρόβλημα στο ΚΤΕΟ

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έκανα αναπαλαίωση μια βέσπα και μετά από πολύ κόπο και τρέξιμο με τα χαρτιά για τη μεταβίβαση εν μέσω κοροναιου έφτασε η η μέρα να την πάω στο ΚΤΕΟ. Με φωνάζει το παιδί μέσα στο ΚΤΕΟ και μου λέει ότι ο αριθμός πλαισίου είναι πηραγμενος. Μ αυτό θέλω να πω ότι ο αριθμός πλαισίου δεν ήταν μια ευθεία τα γράμματα, κάποια είναι πιο χαμηλά το ένα με το άλλο δεν είναι αλφαδι δηλαδή. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό σε καμία βέσπα; μου είπαν ότι δεν μπορούν να το περάσουν ΚΤΕΟ γι αυτό το λόγο. Το μηχανάκι δεν είναι σίγουρα ούτε κλεμμένο ούτε πειραγμενο γιατί είναι του θείου μου και το παράτησε σε μια αποθήκη για 20 χρόνια και τώρα αποφάσισα και το επισκευάσα. Ευχαριστώ πολύ. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo