Suv για plus size τύπους

46 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Nickperis
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1 εβδομάδα
Suv για plus size τύπους

Γεια σε όλους. Ψάχνω να πάρω ένα αυτοκίνητο τύπου suv  όχι από τα πολύ μεγάλα όμως. Είμαι ανάμεσα σε 3008 ή chr ή juke  ή 2008.

Θέλω όμως κάποιο να είναι ανθεκτικό κ να είναι ευρύχωρο λόγο του ότι είμαι αρκετά ογκώδης σαν τύπος. Για πείτε γνώμες 

up
0 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 8 ώρες 7 λεπτά
Καλά, πόσο ογκώδης;

Καλά, πόσο ογκώδης;

Παραδίπλα ο άλλος είναι 2 μέτρα και 120 κιλά και αν δεις στο σχετικό νήμα έχει πάρει C3 Aircross και κάνει ταξίδια με τον εαυτό του και 4 επιβάτες μέσα.

Μέχρι και 150 κιλά άνθρωπο έχω δει να βολεύεται στην θέση οδήγησης του παλαιότερου Volvo S40. Νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει πιο πολύ με το ύψος παρά με το βάρος. Αν τα έχεις και εσύ και τα δύο, μόνο με επιτόπια δοκιμή θα βγάλεις αποτέλεσμα.

up
0 users have voted.
johanndelta
Last seen: Πριν από 6 ώρες 5 λεπτά
Απο προσωπική εμπειρία και

Απο προσωπική εμπειρία και από ο,τι υποψιάζομαι smiley (παχύς και ψηλος φίλος με 208), καλύτερα να κοιτάξεις τα μεγαλυτερα. Μη σε ξεγελά το μικρό τιμόνι των καινούργιων Peugeot...

up
0 users have voted.

MG ZR 160 mk2

Nickperis
Ναι θα χρειαστεί να πάω να τα

Ναι θα χρειαστεί να πάω να τα κάνω test drive  απλά έλεγα επειδη υπάρχουν πολλά παρόμοια στην αγορά να μείωνα λίγο τη ψαλίδα και να κατέληγα να δοκιμάσω κάνα δυο τρία 

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 35 λεπτά
Εεε τι 2-3 τι τα 4 που

Εεε τι 2-3 τι τα 4 που αναφέρεις ότι έχεις καταλήξει, τα οποία είναι ουσιαστικά 3 αντιπροσωπείες. Πάς, τα βλέπεις, μπαίνεις μέσα, τα οδηγείς και αποφασίζεις.

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 3 ώρες 6 λεπτά
Στα CHR, Juke, 2008 θα βάλεις

Στα CHR, Juke, 2008 θα βάλεις μέσα μόνο δεξί πόδι;; 183cm 135kgr speaking, αυτά τα 3 ξεχνατα και ας είναι όμορφα. 3008/C5 Aircross μικρότερα μέσα από όσο φαίνονται. Ειδικά για τους πίσω. Δες Sportage/Tuscon (αν και αλλάζουν εντός του 2021). Ίσως το QQ όταν αλλάξει μέσα στο 2021 γτ τώρα είναι κουδουνιστρα σε ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης (εγώ στο QQ μπαινω στα ίσια). Αν δεν φοβάσαι VAG δες Ateca, Karoq με αυτή τη σειρά προτεραιότητας.

Αν δεν τρελενεσαι για πλήρη εξοπλισμό και είσαι για diesel δες πρώτα από όλα Sportage diesel hybrid εξοπλιστική έκδοση upgrade. Το top vfm c_suv αυτή την στιγμή. Σε χώρους και ποιότητα θα σε καλύψει τόσο που στην επόμενη ταβέρνα θα πιείς στην υγεία του. Με τα νέα ΤΤ παίζει να το βρεις και 24.000€ κλειδί....

Στα λεφτά του 3008 btw παίρνεις ένα Tuscon diesel hybrid υπερπλήρες σε εξοπλισμό. Δες έκδοση Distinctive όχι αυτή που προωθούν ως top την premium καθώς εκείνη έχει εξοπλιστικές ελλείψεις...

up
0 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
Last seen: Πριν από 10 ώρες 51 λεπτά
Ξεφευγω απο τα θελω σου, αλλα

Ξεφευγω απο τα θελω σου, αλλα νομιζω το crv εχει τα πιο φαρδια καθισματα απο ολα οσα εχω κατσει. Αλλα ειπες θες οχι μεγαλο οποτε πας, βλεπεις τα 2,3 που εβαλες στο ματι και μετα επεκτεινεσαι λιγο, καθως οπως σου ειπε απο πανω, δυσκολακι να βολευτεις σε chr style

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 1 ώρα 1 λεπτό
Εγώ απορώ που δεν έγραψε

Εγώ απορώ που δεν έγραψε ακόμα ο ταξιδευτής.

up
0 users have voted.
Katafractos17
Εικόνα Katafractos17
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
3008.-

3008.-

up
1 user has voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 9 ώρες 52 λεπτά
Θα κανει ταξιδι!!!

Lap wrote:

Εγώ απορώ που δεν έγραψε ακόμα ο ταξιδευτής.

Θα κανει ταξιδι Lap, γι'αυτο.

Κριου σε πειράζω

up
0 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

criuser
Last seen: Πριν από 2 ώρες 53 λεπτά
Απλά έχω πολύ δουλειά ,

Απλά έχω πολύ δουλειά , προσπαθώ να κοιμάμαι πριν τα μεσάνυχτα και ξυπνάω γύρω στις 5.30 το πρωί .

Στα κιλά μην ξεχνάμε το ΣΥΝ , στα 120 . Είναι πολύ ΣΥΝ . Πιο σωστά 130 ΜΕΙΟΝ θα λέμε...laugh

Ο φίλος που μιλάει για ΠΛΑΣ θα πρέπει να μας πει ύψος και βάρος , αλλά και τρόπο οδήγησης .

Αν οδηγεί με ανοικτά γόνατα , 3008 , 2008 και 5 αιρκρος τα ξεχνάει . Το Τζουκ επίσης . Το CHR μάλλον για πλάκα το είπε...

Από τα Β μόνο το 3 και αν δεν τον νοιάζουν αποσκευές και δεν μπαίνει πίσω του κανένας το Τ-κρος .

Μετά το Τ-ροκ .

Το νέο Καπτούρ έχει χώρο . 

Το Σπόρτατζ επίσης , το Τουσόν δεν το είδα .

Ακόμα Κάμικ , Κάροκ , Κούγκα .

ΥΓ  Ταξίδι στην Αθήνα κάνω . Γύρω στα 150 χλμ προβλέπονται σήμερα μέχρι το απόγευμα .

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 9 ώρες 52 λεπτά
Κουράγιο

criuser wrote:

Απλά έχω πολύ δουλειά , προσπαθώ να κοιμάμαι πριν τα μεσάνυχτα και ξυπνάω γύρω στις 5.30 το πρωί .

ΥΓ  Ταξίδι στην Αθήνα κάνω . Γύρω στα 150 χλμ προβλέπονται σήμερα μέχρι το απόγευμα .

Κουράγιο

Υ.Γ. να ξέρεις είμαι στα μισά σου

up
0 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

harisma23
Last seen: Πριν από 2 ώρες 36 λεπτά
Από B-SUV νομιζω ότι μόνο το

Από B-SUV νομιζω ότι μόνο το Kamiq μπορεί να καλύψει από χώρους τους XL τύπους.

Από C-SUV πολλά μπορούν.

Τα Skoda παραδοσιακά είναι στην κορυφή (ή πολύ κοντά) της εκάστοτε κατηγορίας τους από χώρους, εξαιρουμένων των μικρών αυτοκινήτων πόλης.

up
0 users have voted.
Lap
Εγώ τρώω 11 το βράδυ για

Εγώ τρώω 11 το βράδυ για μεσημεριανό...sad

Χθες πέρασα τα 200 χλμ

Κερδίζω τιποτα;

Καμικ από εμένα για b suv,

Βγαίνει με diesel και στα λεφτά ενός c suv το παίρνεις φουλ έξτρα.

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΡΑ 

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 1 ώρα 9 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

Εγώ τρώω 11 το βράδυ για μεσημεριανό...sad

Χθες πέρασα τα 200 χλμ

Κερδίζω τιποτα;

Καμικ από εμένα για b suv,

Βγαίνει με diesel και στα λεφτά ενός c suv το παίρνεις φουλ έξτρα.

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΡΑ 

Νόμιζα οτι πέρασες τα 200 κιλά!

Το έχεις δει το αυτοκίνητο ποτέ; το έχεις οδηγήσει;

up
0 users have voted.
Lap
Το Εχω δει στατικά σε έκθεση,

Το Εχω δει στατικά σε έκθεση, δεν το έχω οδηγήσει αλλά διαβάζω τα καλύτερα.

Χωροταξικά  ξεκάθαρα πλησιάζει τα  c SUV  

Αντί για ένα c SUV παίρνεις αυτό με φουλ τον εξοπλισμό του

Εχει και 9 αερόσακους, κανένα άλλο suv σε αυτά τα χρήματα δεν έχει

εδώ η σπορτιφ του έκδοση, και με τεράστιο πανοραμικό παρμπριζ....παρα πολυ ωραιο 

https://youtu.be/DGoF-FUQ-Vg

up
0 users have voted.
nontaskatsaras
Last seen: Πριν από 5 ώρες 2 λεπτά
Μόνο Βιτάρα

Μόνο Βιτάρα

up
0 users have voted.
Dublin
nontaskatsaras wrote:

nontaskatsaras wrote:

Μόνο Βιτάρα

γιατί μόνο Βιτάρα;

up
0 users have voted.
nontaskatsaras
Last seen: Πριν από 5 ώρες 2 λεπτά
υπερβολή ήταν

Αλλά είναι μια καλή επιλογή.

up
0 users have voted.
Dublin
nontaskatsaras wrote:

nontaskatsaras wrote:

Αλλά είναι μια καλή επιλογή.

χαχα!

καλό είναι, και όμορφο εξωτερικά (για μένα), απλά μάλλον είναι το μικρότερο από όλα τα άλλα που ανέφερε και δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση μεγέθους.

up
0 users have voted.
Nickperis
criuser wrote:

criuser wrote:

Στα κιλά μην ξεχνάμε το ΣΥΝ , στα 120 . Είναι πολύ ΣΥΝ . Πιο σωστά 130 ΜΕΙΟΝ θα λέμε...laugh

Ο φίλος που μιλάει για ΠΛΑΣ θα πρέπει να μας πει ύψος και βάρος , αλλά και τρόπο οδήγησης .

Αν οδηγεί με ανοικτά γόνατα , 3008 , 2008 και 5 αιρκρος τα ξεχνάει . Το Τζουκ επίσης . Το CHR μάλλον για πλάκα το είπε...

Από τα Β μόνο το 3 και αν δεν τον νοιάζουν αποσκευές και δεν μπαίνει πίσω του κανένας το Τ-κρος .

Μετά το Τ-ροκ .

Το νέο Καπτούρ έχει χώρο . 

Το Σπόρτατζ επίσης , το Τουσόν δεν το είδα .

Ακόμα Κάμικ , Κάροκ , Κούγκα .

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε. Είμαι 1,85 140 κιλά. Κ οδηγώ με ανοιχτά τα γόνατα. Δε κάνω πολλά χιλιόμετρα τη μέρα κυρίως σαββατοκύριακα που μένω κοντά στη Θεσσαλονίκη και πηγαίνω εκεί και αρκετά τριημερακια

up
1 user has voted.
Dublin
Πήγαινε δες τα και γράψε μας

Πήγαινε δες τα και γράψε μας την άποψή σου.

Πήγαινε σε 3-4 εταιρίες και δοκίμασε τα B και C suv τους. Τα μεγαλύτερα B suv είναι T - Roc, 2008, Captur, Kamiq και C3 Aircross. Αυτές έχουν και αντίστοιχα C, με το Renault Kadjar ίσως το ποιό αδιάφορο απ'όλα - όπως δείχνουν και οι πωλήσεις του, αλλά Skoda, Peugeot, VW, Citroen έχουν δυνατά δίδυμα στα B/C suv.

To Sportage είναι αυτοκινηταρα επίσης, αλλά αλλάζει σύντομα το μοντέλο και είναι πολύ μεγάλο σαν αυτοκίνητο, επειδή ανέφερες κάτι για μέγεθος, όπως και να έχει είναι πολύ καλή επιλογή και αυτό. Τα μικρά Κορεάτικα δεν θα σε βολεψουν.

C-HR μάλλον δεν έχει νόημα να δεις. Φοβάμαι ότι τα B suv είναι οριακά για το μέγεθός σου αλλά μπορεί να σε ικανοποιεί, π.χ το C3 Aircross ή κάποιο από Kamiq και το αμέσως επόμενό του, Karoq.

up
0 users have voted.
jobous
Last seen: Πριν από 3 ώρες 16 λεπτά
Δεν ξέρω , γιατί στον καθένα

Δεν ξέρω , γιατί στον καθένα είναι διαφορετικά , αλλά στο Kamiq που είχα μπει στην έκθεση πέρσι τον Νοέμβριο πραγματικά είχε καλούς χώρους. Το θέμα όμως είναι και το κάθισμα. πχ και εγώ επειδή είμαι εύσωμος ,τα καθίσματα στο Puma τα νοιώθω στενα.

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 2 ώρες 53 λεπτά
Λοιπόν τώρα που έβαλες

Λοιπόν τώρα που έβαλες διαστάσεις , τα Φόρντ Πούμα , Κούγκα ,τα ξεχνάς . Πολύ μικρά καθίσματα για ....... Αρχοντες....laugh

Από μικρά μόνο το 3 Αιρκρος . 

Το Καμικ έχει χώρους , ίσως και καλύτερους από το Αιρκρος , αλλά είναι κροσόβερ και θα μπαίνεις δύσκολα μέσα . Εχει και μία μάσκα μν κλμνο ...

Το εσωτερικό δεν είναι αυτό που ανέβασε ο Λαπ . Με αυτό το εσωτερικό η τιμή χτυπάει 2008 ακριβό .

Είχα ξεχάσει να στο προτείνω πριν , αλλά τώρα που είπες και για τα γόνατα , να στο πω .

Πήγαινε δες το Οπελ Γκράντλαντ έκδοση 2020 , είτε βενζίνη , είτε ντίζελ , πάντα με το αυτόματο 8τάχυτο . 

Εχουν λίγο μικρύνει τα καθίσματα αλλά , είναι σχετικά άνετα .

Αν θέλεις άνεση πήγαινε στο DS7 και κάνε την υπέρβαση .

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 3 ώρες 6 λεπτά
Τι του λέτε του ανθρώπου να

Τι του λέτε του ανθρώπου να πάει να δει b_suv ρε παιδιά με τέτοια "κυβικά" πλάκα μας κάνετε; Πάνε άνθρωπε μου απευθείας KIA και δες το Sportage diesel 136ps (όχι το 117ps που θα στο προτείνουν) στην απλή εξοπλιστική έκδοση upgrade, ούτε mild hybrid ούτε τίποτα τσάμπα χώρο αποσκευών χάνεις για λίγη κατανάλωση και 30€ ΤΚ τον χρόνο. Όπως σου ξανείπα είμαι 183cm 135kgr και μονο στα Sportage/Tuscon/X-Trail ένιωσα πραγματικά βασιλιάς σε χώρους. Αυτό που είπες περί οδήγησης με ανοικτά πόδια μέσα στο μυαλό μου είσαι. Το Sportage είναι το πιο ποιοτικό και μακράν το πιο vfm από όλα. Γι'αυτό σου λέω πάνε και θα με θυμηθείς. Φτάνει το οδηγικό σου προφίλ να "δικαιολογεί" diesel, ήτοι πάνω από 15.000 χλμ/έτος με ταξίδια για τις απαιτούμενες θερμοκρασίες.

Όσο για το ότι αλλάζει εγώ λέω να κοιτάξεις την τσέπη σου. Όταν θα αλλάξει θα γίνει σαφώς καλύτερο και πιο μοντέρνο αλλά τιμολογιακά θα πάει στον Θεό. Το συγκεκριμένο αυτή την στιγμή είναι πραγματικά ΤΟ εργαλείο για την περίπτωση σου...

up
0 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 1 ώρα 20 λεπτά
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Τι του λέτε του ανθρώπου να πάει να δει b_suv ρε παιδιά με τέτοια "κυβικά" πλάκα μας κάνετε; Πάνε άνθρωπε μου απευθείας KIA και δες το Sportage diesel 136ps (όχι το 117ps που θα στο προτείνουν) στην απλή εξοπλιστική έκδοση upgrade, ούτε mild hybrid ούτε τίποτα τσάμπα χώρο αποσκευών χάνεις για λίγη κατανάλωση και 30€ ΤΚ τον χρόνο. Όπως σου ξανείπα είμαι 183cm 135kgr και μονο στα Sportage/Tuscon/X-Trail ένιωσα πραγματικά βασιλιάς σε χώρους. Αυτό που είπες περί οδήγησης με ανοικτά πόδια μέσα στο μυαλό μου είσαι. Το Sportage είναι το πιο ποιοτικό και μακράν το πιο vfm από όλα. Γι'αυτό σου λέω πάνε και θα με θυμηθείς. Φτάνει το οδηγικό σου προφίλ να "δικαιολογεί" diesel, ήτοι πάνω από 15.000 χλμ/έτος με ταξίδια για τις απαιτούμενες θερμοκρασίες.

Όσο για το ότι αλλάζει εγώ λέω να κοιτάξεις την τσέπη σου. Όταν θα αλλάξει θα γίνει σαφώς καλύτερο και πιο μοντέρνο αλλά τιμολογιακά θα πάει στον Θεό. Το συγκεκριμένο αυτή την στιγμή είναι πραγματικά ΤΟ εργαλείο για την περίπτωση σου...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πήγα σήμερα με ένα φιλαράκι να δει το 2008 το 1.2. Το κάναμε td ωραίο οδηγικα από χώρους όμως μπροστά είμαι 1.83 103κιλα πείτε με υπερβολικά αλλά πήγαμε με το αυτοκίνητο του κολλητού μου που ειναι το 308cc και ένοιωθα πιο άνετα μπροστά απ ότι στο 2008.στο μοναδικό b suv που ήμουν άνετα απ όσα είδαμε σήμερα ήταν το t rock αλλά εκεί μιλάμε για vag 

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo