peugeot 208 misfire, oil check, τριγμοί

Lap
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 33 δευτερόλεπτα
θενξ, 

θενξ, yes

Ο.κ για τις επικαθησεις, συμφωνώ.

Στο άλλο με τα ελατήρια, δηλαδη είναι άπιθανο να συμβεί σε χαμηλότερες στροφές;;;

up
1 user has voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

super@t
Εικόνα super@t
Last seen: Πριν από 18 λεπτά 1 δευτερόλεπτο
Ελατήρια βαλβίδων λες εσύ ή

Ελατήρια βαλβίδων λες εσύ ή πιστονιών;

up
2 users have voted.
Lap
βαλβίδων,

βαλβίδων,

θυμάμαι κάποτε έλεγαν για ανάκληση κάποιων μοτέρ του 208 για θέματα με τον εκκεντροφορο. 

Αυτό που σκέφτηκα λοιπόν, είναι πως μήπως έχει σετακια από ελαττωματικά ελατήρια που δεν ταιριάζουν με τους νέους εκκεντροφορους. 

Απλά σκέψεις κάνω, διότι εντάξει 20.000 χλμ για πυρακια  και επικαθησεις είναι όντως λίγα.

Μια αλλη σκεψη, μηπως έχει διαρροή κάποιος δίαυλος της βαλβίδας.

Οι δίαυλοι σκατα είναι ρε παιδιά τι λετε, ποια φωτογραφια βλεπετε;;;

up
2 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Last seen: Πριν από 21 λεπτά 56 δευτερόλεπτα
Την φωτο στην 1η σελιδα του

Την φωτο στην 1η σελιδα του θεματος βλεπω εγω. 

Αλλά μαλλον δεν ξερεις ποιοι ειναι οι αυλοι cheeky

up
2 users have voted.
Lap
Σωστά όταν λέτε για αυλο

Σωστά όταν λέτε για αυλο κατάλαβα για οδηγό βαλβίδες. Για καποιο λόγο το διάβαζα ως δίαυλο και σκεφτόμουν....τι εννοειται;;;angel

πείτε εκεί πέρα κουρμπα να κατλααβαινω

up
1 user has voted.

alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Εχουν στανταρ ονομασιες ρε

Εχουν στανταρ ονομασιες ρε Lap 

up
2 users have voted.
Lap
Ναι το κατάλαβα.... απλά

Ναι το κατάλαβα.... απλά διάβασα γρήγορα το άυλο ως δίαυλος....Και πίστεψα οτι ετσι λέτε τον οδηγό.

Ναι έχουν ονομασιες, αλλά πολλές φορές τις ξέρω στα αγγλικά διότι ότι διαβάζω, από ξένα αρθρα μηχανολογιας τα διαβάζω. Και μετα ψάχνω μετάφραση για να τα πω σε συζητήσεις.

Για παράδειγμα έψαχνα να θυμηθώ πως λέγεται στα ελληνικά το "camshaft" για να αναφέρω τον εκκεντροφορο σε προηγούμενο ποστ....

angel

Υ.γ,  Έχω πάει σε μάστορα και του άρχισα ερωτήσεις για διάφορα που τα διάβαζα με ξένη ορολογία και με έβριζε. Μου έλεγε για "τακουνακια" κτλ και έλεγα τι λεει ο άνθρωπος ;;;

χαχαχα

up
2 users have voted.

alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Και ελληνικα να τα ελεγες,

Και ελληνικα να τα ελεγες, εγω θα σε εβριζα και παλι laugh

up
3 users have voted.
Lap
Χαχαχα

Χαχαχαlaugh

Μαθημενα τα βουνά απο χιόνια.

cheeky

up
2 users have voted, including you.

pelekis
Last seen: Πριν από 1 μήνας 4 εβδομάδες
Επιτέλους παρέλαβα σήμερα το

Επιτέλους παρέλαβα σήμερα το πεζό.. έγινε καθαρισμός των βαλβίδων εισαγωγής, αλλαγή λαδιού και φίλτρου, έλεγχος σε ντεπόζιτο καυσίμου , και αντλίες. και αναβάθμιση ecu.. το κάυσιμο που βάζω μου είπαν είναι άριστο και δεν έχει καμία ευθύνη για ότι έγινε. μιας και στην αρχή μου είχαν αναφέρει για ποιότητες καυσίμου κλπ ..

προς στιγμής είναι πολύ γραμμικό και μου φένεται να έχει και περισσότερη δύναμη απο πρίν, αν και ίσως είναι στο μυαλό μου  καθώς 2 βδομάδες τώρα οδηγούσα ένα c1 με 68 άλογα..

θα το ξαναπάω σε 1 μήνα για δωρεάν έλεγχο ότι όλλα είναι καλά και γενικα θα το παρακολουθώ, αν και τώρα με την απαγόρευση κυκλοφορίας δεν θα μπορώ να κάνω κανένα ταξίδι να το τσεκάρω .. γενικά με καθυσήχασαν, τα βήματα που ακολουθούν είναι πάντα με τις υποδείξεις της εταιρίας, και αν το ξανακάνει στο μέλλον φυσικά στο πλάνο είναι και η αλλαγή κινητήρα. επίσης και σε περίπτωση λήξη της εγγύησης με καλύβουν κανονικά χωρίς καμία επιβάρυνση, εάν μελλοντικά ξανακάνει κάτι ανίστοιχο απτη στιγμή που γνωρίζουν ότι είναι αστοχία εργοστασιακή.

Αυτά. ας ελπίσω να λήξη εκεί η ταλαιπωρία μου..

up
2 users have voted.
Lap
Αστοχία;;;

Αστοχία;;;

Έτσι λειτουγει;;

Τι σημαινει αστοχία σου ειπαν;

up
2 users have voted.

super@t
Εικόνα super@t
Last seen: Πριν από 18 λεπτά 1 δευτερόλεπτο
Καμιά φωτό τώρα σου δώσαν;

Καμιά φωτό τώρα σου δώσαν;

up
1 user has voted.
pelekis
Lap wrote:

Lap wrote:

Αστοχία;;;

Έτσι λειτουγει;;

Τι σημαινει αστοχία σου ειπαν;

αστοχία στο λογισμικό διαχείρησης φαντάζομαι ..ότι όλο το πρόβλημα προέρχεται απο κεί γιαυτό και άλλαξαν το πρόγραμμα. γεινκά μου είπε υπάρχουν αναφορές για τον ίδιο κινητήρα με αυτό το πρόβλημα. αλλά δεν είναι και τόσο συχνό φαινόμενο και σε αυτά τα χιλιόμετρα. ο κωδικός σφάλματος στον εγκέφαλο ήταν ο p3061.. σε γκουγκλάρισμα βέβαια δν βρήκα κάτι το ιδιαίτερο γιαυτό το σφάλμα

up
2 users have voted.
pelekis
χαιρετω το forum.. όπως

χαιρετω το forum.. όπως καταλαβαίνεται για να ξαναποστάρω μερικούς μήνες μετα, τα προβλήματα δεν τελείωσαν ..

συνοπτικά μιάς και έχει περάσει καιρός

( peugeot 208 1.2 110 ps 2018 20.000 χλμ, misfire στις 2-2,5 χιλ στροφες. λαμπάκι top up engine oil , κάρβουνο στις βαλβίδες εισαγωγής όπου σαν λύση προτάθηκε ο καθαρισμός βαλβιδών και νέο πρόγραμμα ecu , που θεωρητικά ευθύνονταν για την όλη κατάσταση.) 

λίγο καιρό μετά την καραντίνα όπου ξεκίνησα πλέον να κάνω χιλιόμετρα το πρόβλημα επανεμφανίστηκε .. το ξαναπήγα στην αντιπροσωπία και μου είπαν αρχικά για μπουζί και μλκίες .. φυσικά και δεν ήταν τα μπουζί , άφησα εκεί το αυτοκίνητο και τους πίεσα για αλλαγή κινητήρα καθώς πλέον δεν είχα εμπιστοσύνη να γίνει η μηχανή πειραματόζωο..

προχθές ( ένα μήνα μετά με το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία) σε συχνή επικοινωνία τους με τα κεντρικά επιτέλους πήρα έγκριση για καινούρια μηχανή ..

λογικά θα περιμένω κάμποσες μέρες μέχρι να σταλεί η μηχανή και να την αλλάξουν ..

ελπίζω να σταματήσουν εκεί τα προβήματα ..

θα σας ενημερώσω εκ νέου..

να φοβάμαι που θα μου αλλάξουν μηχανή? θα πορο΄πυσε κάτι να πάει στραβά ή είναι εύκολη διαδικασία ?

up
2 users have voted.
alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Καλημερα. Εισαι τυχερος που

Καλημερα. Εισαι τυχερος που θα σου αλλαξουν μοτερ. Μη φοβασαι δεν προκειται να γινει κατι. Σου εδωσαν την καλυτερη λυση . Αρκει να σου αλλαξουν ολο το μοτερ ομως. Το διευκρινίσατε αυτο? 

up
2 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 7 ώρες 18 λεπτά
Το οποίο θα είναι του κουτιού

Το οποίο θα είναι του κουτιού ή ανακατασκευασμένο;

up
3 users have voted, including you.
pelekis
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Καλημερα. Εισαι τυχερος που θα σου αλλαξουν μοτερ. Μη φοβασαι δεν προκειται να γινει κατι. Σου εδωσαν την καλυτερη λυση . Αρκει να σου αλλαξουν ολο το μοτερ ομως. Το διευκρινίσατε αυτο? 

φίλε μου τι εννοείς όλο το μοτέρ?

up
1 user has voted.
pelekis
xenos wrote:

xenos wrote:

Το οποίο θα είναι του κουτιού ή ανακατασκευασμένο;

ναι κάτι τέτοια σκέφτομαι και εγώ.πως θα μπορούσα να το καταλάβω?

up
2 users have voted.
alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
pelekis wrote:φίλε μου τι

pelekis wrote:

Μπλοκ και κυλινδροκεφαλη , με οτι περιλαμβάνετε εσωτερικα αυτων , αυτο ειναι το μοτερ.Δλδ να μην σου αλλαξουν ενα μερος απο αυτα, αλλά ολα αυτα μαζι. Λογικα μπεκ, τουρμπινα κτλ θα βαλουν αυτα που εχεις ηδη. Γι αυτο σου λεω να διευκρινησετε τι ακριβως θα αλλαξουν 

up
2 users have voted, including you.
cson
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 8 ώρες
Το τι πραγματικα θα βαλουν ,

Το τι πραγματικα θα βαλουν , τι αλχημειες θα γινουν, μονο οι ιδιοι θα το ξερουν. Προχωρα με οτι σου λενε. Ειναι η καλυτερη θεωρητικη λυση. Μακαρι να το κανουν και στη πραξη.

up
2 users have voted.
pelekis
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

pelekis wrote:

Μπλοκ και κυλινδροκεφαλη , με οτι περιλαμβάνετε εσωτερικα αυτων , αυτο ειναι το μοτερ.Δλδ να μην σου αλλαξουν ενα μερος απο αυτα, αλλά ολα αυτα μαζι. Λογικα μπεκ, τουρμπινα κτλ θα βαλουν αυτα που εχεις ηδη. Γι αυτο σου λεω να διευκρινησετε τι ακριβως θα αλλαξουν 

πέρασα απτην αντιπροσωπία, για να μου αλλάξει το νοικιαζόμενο που μου έχει δώσει τόσο καιρο και τον ρώτησα..

η μηχανή θα αλλαχτεί ολόκληρη ..και επίσης θα λλαχτούν και τα μπέκ προληπτικά. δεν μου αλλάζει τουρμπίνα.

μου έδειξε ήδη δύο κινητήρες καινούριες που είχε στο συνεργείο όπου παρεπιπτώντος ήταν και δύο πετρελαιοκινητήρες στην εγγύση.. ένας για για citroen και ένας για jeep..

περιμένουμε να έρθει και ο δικός μου κινητήρας ..πιστέυω σε κανένα 10ήμερο να έχει γίνει δουλειά ..

άντε να δούμε .. 

up
3 users have voted.
Lap
@Pelekis....

@Pelekis....

Όταν σου ειπαν ότι θέλει νέο κινητήρα το 208, μηπως είπες: 

"το πελεκι μου μεσα!" 

ή οχι;

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo