VW Golf MK 8

317 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
harisma23
Last seen: Πριν από 58 λεπτά 55 δευτερόλεπτα
Μετά συγχωρήσεως, αλλά μεταξύ

Μετά συγχωρήσεως, αλλά μεταξύ 2008 GT-Line 1.2-130 και Golf 1.5-150 mhd Style νομίζω ότι πρέπει να έχεις τσακωθεί με τη λογική για να επιλέξεις το πρώτο. Πόσο μάλλον όταν είναι και ακριβότερο...

up
3 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 18 ώρες 13 λεπτά
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Μετά συγχωρήσεως, αλλά μεταξύ 2008 GT-Line 1.2-130 και Golf 1.5-150 mhd Style νομίζω ότι πρέπει να έχεις τσακωθεί με τη λογική για να επιλέξεις το πρώτο. Πόσο μάλλον όταν είναι και ακριβότερο...

Τι μετά συγχωρήσεως ρε Χάρη, τα φάγαμε τα μουστάκια μας μιλά στα ίσια σε εμένα πάντα Κερατσίνι γεννήθηκα μεγάλωσα όχι Παρίσι ;)

Φίλε σε κάνα 15' σχολαει η γυναίκα μου. Θες να της το εξηγήσεις εσύ γιατί εγώ εθαβα τι VAG 4 μήνες και δεν με παίρνει; 

Πέρα από την πλάκα έχω ψηθεί άσχημα για Γκόλφω αλλά θα με θάψουν φίλοι και γνωστοί για τους ίδιους λόγους με την γυναίκα...

Το mh έχει 28.000€ style. 27.400€ 2008 130ps puretech GT-line. Μια η άλλη είναι αλλά αν πήγαινα για Γκόλφω θα χτυπούσα TSI M/T 150ps. Συνεχίζω να φοβάμαι το DSG και την νεα εφαρμογή της τεχνολογίας από τον ήδη επίφοβο VAG. Άσε που το DSG το έκαναν σαν σπυρί ακμηακου εφήβου....

up
3 users have voted.
harisma23
Χρήστο όντως τα έχουμε φάει

Χρήστο όντως τα έχουμε φάει τα μουστάκια μας αλλού, αλλά μπορούμε να συνομιλούμε με επιχειρήματα.

Πάντως το Golf Style 1.5-150ps είτε στα 26 χιλιάρικα χειροκίνητο είτε στα 28 ως mhd με DSG δείχνει παρασάγγες καλύτερη αγορά από το αντίστοιχο 2008 GT-Line 1.2-130ps χειροκίνητο στα 27,5 χιλιάρικα ή 1.2-155ps EAT8 στα 36,5. Ειδικά η τελευταία τιμή είναι μόνο για πνευματικά ανάπηρους ή εκκεντρικούς δισεκατομμυριούχους με αυξημένη αίσθηση του χιούμορ και ροπή προς το S&M!

up
4 users have voted.
Sabas_Thess
Η αλήθεια είναι ότι το diesel

Η αλήθεια είναι ότι το diesel πολύ ακριβό και το puretech αρκετά τσιμπημένο εκμεταλλευόμενο το ότι "έπιασε" το concept. Τέλος πάντων ας βγει με το καλό να το οδηγήσουμε και βλέπουμε, χρόνος υπάρχει...

up
1 user has voted.
VAG2011
Last seen: Πριν από 3 μήνες 16 ώρες
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Πάντως το Golf Style 1.5-150ps είτε στα 26 χιλιάρικα χειροκίνητο είτε στα 28 ως mhd με DSG δείχνει παρασάγγες καλύτερη αγορά από το αντίστοιχο 2008 GT-Line 1.2-130ps χειροκίνητο στα 27,5 χιλιάρικα ή 1.2-155ps EAT8 στα 36,5. Ειδικά η τελευταία τιμή είναι μόνο για πνευματικά ανάπηρους!

Πολύ αλήθεια.

up
2 users have voted.
VAGKIRK
Last seen: Πριν από 1 μήνας 4 ώρες
Και εγώ συμφωνώ πως το DSG mh

Και εγώ συμφωνώ πως το DSG mh στα 28.000€ είναι καλύτερο αυτοκίνητο αλλά...μόλις το βάλεις δίπλα στο Gt-line 2008 θαμπώνει σαν επιλογή λόγω της εμφάνισης του τελευταίου. Προσωπικά εμένα μου έπεσε το σαγόνι. Το γεγονός αυτό και μόνο αρκεί για να αρχίσεις να κοροϊδεύεις την λογική με επιχειρήματα του τύπου: Dsg και προβλήματα, καθισμα οδηγού golf σιγά πόσο καλύτερο θα είναι, φώτα led ε...δεν είναι και matrix , 17αρες ζαντουλες θα δείχνει χάλια , travel assist με τους δρόμους εδώ σιγά την διαφορά από ένα απλό acc, mild hybrid μάρκετινγκ παπαριτσες για όσους τσιμπάνε κλπ. Και μάλιστα χωρίς να έχω ιδέα τι περιλαμβάνει ο εξοπλισμός του Gt-line.

Αλήθεια Sabbas Thess το XCeed γιατί το απερριψες τελικά; Θυμάμαι πως σε ενθουσίασε. Για εμένα ιδανική επιλογή με όλα τα θετικά μιας πλατφόρμας C κατηγορίας και με πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Είναι τόσο χάλια η σχέση τιμής / απόδοσης εκεί γύρω στα 28.000€;

up
2 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 1 ώρα 45 λεπτά
To dsg στα my είναι υγρού

To dsg στα my είναι υγρού τυπου. 

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
@VagKirk μου έβγαλαν τα δύο

@VagKirk μου έβγαλαν τα δύο γερμανικά μου αμάξια (fiesta, Octavia) προβλήματα (βλέπε νήμα Captur II μην spammαρω αν θες λεπτομέρειες) τις τελευταίες 3 ημέρες που αν έπαιρνα αύριο όχημα κατά 60% θα ήταν Xceed, 20% Tuscon και 20% Captur II...

Μια ζωή γερμανόφιλος τώρα τους έχω σιχαθεί με την ψυχή μου! Την αμαρτία μου την λέω. Με ενθουσίασε το Golf αλλά με προσγειωσε καλά σήμερα το Skoda "μεστον λάκκο με τα κ@λ@δάκτυλα" που έλεγε και ένα παλιός διοικητής μου...

Ας είναι Xceed. Μακάρι να είναι βασικά οποιοδήποτε από τα 3 και άσε τον γείτονα να ξινίζει για το χαμένο image....

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 7 ώρες 54 λεπτά
VAGKIRK wrote:

VAGKIRK wrote:

Και εγώ συμφωνώ πως το DSG mh στα 28.000€ είναι καλύτερο αυτοκίνητο αλλά...μόλις το βάλεις δίπλα στο Gt-line 2008 θαμπώνει σαν επιλογή λόγω της εμφάνισης του τελευταίου. Προσωπικά εμένα μου έπεσε το σαγόνι. Το γεγονός αυτό και μόνο αρκεί για να αρχίσεις να κοροϊδεύεις την λογική με επιχειρήματα του τύπου: Dsg και προβλήματα, καθισμα οδηγού golf σιγά πόσο καλύτερο θα είναι, φώτα led ε...δεν είναι και matrix , 17αρες ζαντουλες θα δείχνει χάλια , travel assist με τους δρόμους εδώ σιγά την διαφορά από ένα απλό acc, mild hybrid μάρκετινγκ παπαριτσες για όσους τσιμπάνε κλπ. Και μάλιστα χωρίς να έχω ιδέα τι περιλαμβάνει ο εξοπλισμός του Gt-line.

Αλήθεια Sabbas Thess το XCeed γιατί το απερριψες τελικά; Θυμάμαι πως σε ενθουσίασε. Για εμένα ιδανική επιλογή με όλα τα θετικά μιας πλατφόρμας C κατηγορίας και με πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Είναι τόσο χάλια η σχέση τιμής / απόδοσης εκεί γύρω στα 28.000€;

DSG mh στα 28.000€ ειναι πολλα για Γκολφ 1.5. Γκολφ οτι παρεις μεχρι 22-23 αξιζει οχι παραπανω. Μετα ειτε πας σε καποιο 2λιτρο ντηζελ 4motion ειτε GTi.

up
2 users have voted.
VAG2011
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

@VagKirk μου έβγαλαν τα δύο γερμανικά μου αμάξια (fiesta, Octavia) προβλήματα (βλέπε νήμα Captur II μην spammαρω αν θες λεπτομέρειες) τις τελευταίες 3 ημέρες που αν έπαιρνα αύριο όχημα κατά 60% θα ήταν Xceed, 20% Tuscon και 20% Captur II...

Μια ζωή γερμανόφιλος τώρα τους έχω σιχαθεί με την ψυχή μου! Την αμαρτία μου την λέω. Με ενθουσίασε το Golf αλλά με προσγειωσε καλά σήμερα το Skoda "μεστον λάκκο με τα κ@λ@δάκτυλα" που έλεγε και ένα παλιός διοικητής μου...

Ας είναι Xceed. Μακάρι να είναι βασικά οποιοδήποτε από τα 3 και άσε τον γείτονα να ξινίζει για το χαμένο image....

Το Fiesta δεν είναι γερμανικό.

up
1 user has voted.
VAG2011
wantone wrote:

wantone wrote:

VAGKIRK wrote:

DSG mh στα 28.000€ ειναι πολλα για Γκολφ 1.5. Γκολφ οτι παρεις μεχρι 22-23 αξιζει οχι παραπανω. Μετα ειτε πας σε καποιο 2λιτρο ντηζελ 4motion ειτε GTi.

Αυτο για το golf μπορείς να μας το αιτιολογησεις;

Αν είναι να πάμε σε διλιτρο παίρνουμε το i30N  σρα 28-29K και τελειώνουμε.

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Η Ford Europe τι θεωρείται;

Η Ford Europe τι θεωρείται; Αγγλική; Έστω...

up
1 user has voted.
Lap
Γερμανικα θεωρουνται τα

Γερμανικα θεωρουνται τα ευρωπαϊκα ford, 

up
2 users have voted, including you.
harisma23
VAGKIRK wrote:

VAGKIRK wrote:

Και εγώ συμφωνώ πως το DSG mh στα 28.000€ είναι καλύτερο αυτοκίνητο αλλά...μόλις το βάλεις δίπλα στο Gt-line 2008 θαμπώνει σαν επιλογή λόγω της εμφάνισης του τελευταίου. Προσωπικά εμένα μου έπεσε το σαγόνι.

Όμως η αλήθεια είναι ότι το Golf Style 1.5-150ps mhd DSG συγκρίνεται μόνο με το 2008 GT-Line 1.2-155ps EAT8 (το οποίο μάλιστα δεν είναι καν μικροϋβριδικό) ώστε να έχουν αντίστοιχους κινητήρες και κιβώτια. Και μόλις δεις τις τιμές (28 vs 36,5 χιλιάρικα) σου φεύγει το θάμπωμα και καθαρίζει με τη μια η όραση σου!

up
2 users have voted.
wantone
VAG2011 wrote:

VAG2011 wrote:

wantone wrote:

VAGKIRK wrote:

Αυτο για το golf μπορείς να μας το αιτιολογησεις;

Αν είναι να πάμε σε διλιτρο παίρνουμε το i30N  σρα 28-29K και τελειώνουμε.

Για ποιο λογο να δωσεις παραπανω για ενα Γκολφ εκτος και ειναι καποια ειδικη εκδοση? Ενα μαζικης παραγωγης χατς ειναι, υπαρχουν και τα αδελφα Λεον πχ το ιδιο καλα σε χαμηλοτερες τιμες. Τεσπα οποιος θελει ας τα δωσει εγω δεν θα εδινα.

up
1 user has voted.
VAG2011
Μα και το puma st line x

Μα και το puma st line x βάζοντας επιπλέον συναγερμό, χρώμα και αυτόματο πορτ-μπαγκάζ στα 28Κ φτάνει. 

up
2 users have voted.
wantone
VAG2011 wrote:

VAG2011 wrote:

Μα και το puma st line x βάζοντας επιπλέον συναγερμό, χρώμα και αυτόματο πορτ-μπαγκάζ στα 28Κ φτάνει. 

Ε και? 28 για χιλιαρι Πουμα ειναι πολλα. Αν καποιος θελει το puma st line x ας περιμενει καποια καλη προσφορα το πολυ 24-25κ.

up
0 users have voted.
costasar
Last seen: Πριν από 4 ώρες 27 λεπτά
wantone wrote:

wantone wrote:

VAG2011 wrote:

Ε και? 28 για χιλιαρι Πουμα ειναι πολλα. Αν καποιος θελει το puma st line x ας περιμενει καποια καλη προσφορα το πολυ 24-25κ.

puma st-line 125hp = 24500, puma st-line 155hp = 26000 με το κλειδί στο χέρι

περιλαμβάνει και το μεταλλικό και όλα τα συστήματα που υπάρχουν από εξοπλισμό ασφαλείας - υποβοήθησης στον βασικό εξοπλισμό (που κανένα άλλο από τα υπόλοιπα crossover δεν έχει σε αυτή τη τιμή).

το μόνο έξτρα που υπάρχει είναι η ηλεκτρική πόρτα που και αυτή μπορείς να τα βάλεις στο 125αρι χωρίς να αλλάξεις κλίμακα.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 44 λεπτά
Καταρχάς να διορθώσω μια

Καταρχάς να διορθώσω μια λεπτομέρεια, το Puma είναι το ST LIne X, το απλό ST Line θα έρθει τέλος άνοιξης και θα είναι πιο φτηνό, κοντά στα επίπεδα του Titanium.

Επίσης και το ST Line X έχει κάποια έξτρα διαθέσιμα (π.χ. ηελκτρική πόρτα αποσκευών, ηλιοροφή, συναγερμός, winter pack) αλλά γενικά είναι σχεδόν πλήρες.

up
1 user has voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 6 ώρες 27 λεπτά
Αυτό που είτε golf είτε puma

Αυτό που είτε golf είτε puma είτε whatever βάζετε έξτρα για να αλλάξει κλίμακα φορολόγησης και να βγει πανάκριβο δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει?

up
1 user has voted.
dimitris_dimos
Last seen: Πριν από 3 μήνες 6 ημέρες
Ξεχνάμε συγκρίνοντας τιμές

Ξεχνάμε συγκρίνοντας τιμές ότι το golf είναι αυτόματο...Βέβαια από την άλλη τα Puma kai 2008 έχουν μεγαλύτερα πορτ παγκάζ.

up
0 users have voted.
Ken11
Εικόνα Ken11
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 17 ώρες
Πολλα τα χρηματα για 1.0αρι

Πολλα τα χρηματα για 1.0αρι,οσο εξοπλισμο και να βαλεις μεσα.Αν ηταν 1.4αρι με προοπτικες και βελτιωσης στο μελλον,θα ελεγα οτι συμφερει,>25k για 1.0αρακι,ειτε golf,ειτε puma ειναι too much.

up
0 users have voted.
harisma23
Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που

Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που κρίνουν βάσει κυβικών και όχι βάσει απόδοσης κινητήρα;

up
1 user has voted.
Lap
Εγω παντως οταν οδηγησα το

Εγω παντως οταν οδηγησα το 208 με τους 100 ίππους φάνηκε η αδυναμία των κυβικών και κυρίως λογω του τρικιλυνδρου μοτέρ που κρέμασε και έτρεμε πολύ με 3η σχέση και π.χ 35-40χλμ/ώρα. Ήθελε κατεβασμα με λίγα λόγια παρά του ότι ήταν τούρμπακι. Μπορεί στις 6000 σ. α. λ να αποδίδει τόσα άλογα όσο ένα τετρακικυνδρο αλλά όλο το πακετο ανά περιπτωσεις μπορει να έχει αδυναμίες σε σημεία που δεν θα ήθελες...δεν είναι όλα τέλεια στους downsized κινητήρες ανεξάρτητα την παραγωμενη απόδοση. 

up
1 user has voted.
harisma23
Μα εδώ ο Ken συζητάει ότι π.χ

Μα εδώ ο Ken συζητάει ότι π.χ. δεν θα αγόραζε το Puma στα 25 χιλιάρικα επειδή είναι χιλιάρι. Ασχέτως του ότι έχει 155 άλογα, 24 κιλά ροπής, γερού τραβήγματος από πολύ χαμηλά (λόγω ηλεκτροκινητήρα) και τελικά απόδοσης σαν υπερτροφοδοτούμενο 1400-1500άρι.

Ξαναλέω λοιπόν ότι δεν είναι τα κυβικά το θέμα, αλλά η απόδοση (βλέπε καμπύλες ιπποδύναμης και ροπής) του εκάστοτε κινητήρα.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo