ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΕΚΛΟΓΕΣ #2

3826 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
21 Quadra
Last seen: Πριν από 6 ώρες 38 λεπτά
Το ΔΝΤ δεν θα αποκτήσει ποτέ

Το ΔΝΤ δεν θα αποκτήσει ποτέ γιατί ποτέ δεν την είχε την αξιοπιστία του, πολύ μεγάλο μέρος της έχει χάσει και από την προηγούμενη φορά που είχε επέμβει και στην Αργεντινή, πολλά χρόνια πριν μπλέξει με την Ελλάδα το θεωρούσαν κατάρα, δεν έχασε την αξιοπιστία του με μας, απλά εμάς μας καταδίκασε όπως ειχε το σχέδιο που ακολούθησε, αν πιστεύεις ότι είχαν κάνει λάθος στους υπολογισμούς και στους αλγόριθμους πέφτεις έξω.

up
9 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 10 ώρες 13 λεπτά
21 quadra σε ποιό site

21 quadra σε ποιό site αναφέρεσε? devil

Η ΝΔ κατηγορεί το ΣΥΡΙΖΑ και ο ΣΥΡΙΖΑ κατηγορεί τη ΝΔ. Εμετός!!! angry

Παράλληλα οι ΜΚΟ αλωνίζουν, οι τούρκοι αλλωνίζουν, το χρήμα ρέει άφθονο, τα νησιά βουλιάζουν...

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!!!

up
8 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 2 ώρες 19 λεπτά
"κύμβαλον αλαλάζον"

"κύμβαλον αλαλάζον"

Η φράση προέρχεται από την επιστολή του Αποστόλου Παύλου: «Εάν ταις γλώσσες των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπη δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον» (Κορινθ. Α΄13.1).

Λέγεται για ανθρώπους φλύαρους, που ο λόγος τους δεν έχει ουσία, αλλά απλά κάνει θόρυβο και μάλιστα ενοχλητικό. Χρησιμοποιείται, δηλαδή, μεταφορικά για ανθρώπους που απηχούν ξένες γνώμες άκριτα και γενικότερα για ανθρώπους φλύαρους που τα λόγια τους είναι θορυβώδη, αλλά χωρίς ουσία.

ΑρΕς

λεφτ*. με άι φον, κουνανε δαχτυλακια.

*μάι ας

up
8 users have voted.
21 Quadra
Τι θέλει να πει ο ποιητής ?

Τι θέλει να πει ο ποιητής ?

up
11 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 22 λεπτά 51 δευτερόλεπτα
Δεικτες.

Δεικτης επενδυσεων και προσελκυσης κεφαλαιων σε μικρες και μεσαιες επενδυσεις.

Ανα τριμηνο πεφτουμε συνεχως. Στο ιδιο συμπερασμα φτανουν και αλλοι δεικτες που ανηρτησα πιο πισω.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.msci.com/documents/10199/72fb4a0d-117d-48fd-852c-b8bddb18a4a6&ved=2ahUKEwimxZrTp7vnAhV6y8QBHW_JCHUQFjALegQIBRAB&usg=AOvVaw1gq5Xru0fneirrhVIRUb_w&cshid=1580936667413

Στις προηγουμενες μελετες με τους πολλαπλασιαστες που παρεθεσα (και περα απο τα κακεντρεχη σχολια και τη προσπαθεια μειωσης της προσωπικοτητας λογω διαφωνιας) μπορειτε να προσθεσετε και να βαλετε σε αντιδιαστολη ή εναρμονιση και τις συμβουλες του ΙΟΒΕ της τριμηνιαιας καταγραφης της οικονομιας μας.

Θα εχετε ετσι πιστευω μια γενικοτερη εικονα και κατανοηση της οικονομιας μας. Γενικα διαβαστε με την ησυχια σας την μελετη του ΙΟΒΕ. Ειναι πολυ καλογραμμενη. Θυμιζει μια αρτια πανεπιστημιακη εργασια με πολλες πληροφοριες. Μπορει ανα προτασεις που παραθετει να υπαρχει και ο αντιλογος βασισμενος σε τεχνικη τεκμηριωση, αλλα περα απο το γεγονος αυτο, δεν παυει να ειναι μια καλοφτιαγμενη μελετη.

Αποσπασμα συμπερασματων, σελ 9:

"Συνολικά, υπάρχει αδυναμία τόσο στην πλευρά προσέλκυσης κεφαλαίων, 
όσο και στην εργασία και την παραγωγικότητα – τους παράγοντες 
δηλαδή, οι οποίοι συνδυαστικά προσδιορίζουν τον ρυθμό μεγέθυνσης 
μιας οικονομίας. Μετά τα επόμενα λίγα χρόνια, όπου αναμένεται 
βελτίωση, τα θεμελιώδη της οικονομίας δεν την τραβούν μεσοπρόθεσμα 
από το 2% προς το 3%, αλλά την υποβιβάζουν προς το 1% ετήσιας 
πραγματικής μεγέθυνσης. Θα είναι λοιπόν ιδιαίτερα χρήσιμο να γίνει 
κατανοητό πως η πορεία ενδυνάμωσης της οικονομίας δεν έχει 
τελειώσει, ούτε θα είναι αυτόματη. Θα απαιτηθούν στοχευμένες 
πολιτικές, όσο και οριζόντιες, ειδικότερα στα συστήματα φορολογίας 
συντάξεων και εκπαίδευσης. Ο στόχος πρέπει να είναι να αυξηθεί 
συστηματικά η αμοιβή της εργασίας και της επιχειρηματικότητας στη 
χώρα. Μόνο εάν αυτό συμβεί η μεγέθυνση της οικονομίας που 
καταγράφεται σήμερα θα οδηγήσει σε συνθήκες για ισχυρή ανάπτυξη 
μεσοπρόθεσμα."

Να προσθεσω τωρα εδω πως ολα εχουν να κανουν με τον εντοπισμο, παραδοχη και καταγραφη των συντελεστων μεγενθυνσης σε καθε ευρω που ξοδευεται ή αφαιρειται απο τα εσοδα του κρατους καθως και της ρεαλιστικης απεικονισης της οικονομιας μας. Οποτε μη φερνετε αλλα παραδειγματα αλλων χωρων και οικονομιων σε αλλους οικονομικους κυκλους παρα αυτων με παρομοιους συντελεστες για συγκεκριμενες πολιτικες. Αυτες οι πολιτικες ειναι η goverment spending (δηλαδη κρατικες επενδυσεις, δημοσιοι υπαλληλοι, επιδοματικες πολιτικες) και goverment revenue (δηλαδη μεγαλη μειωση φορων και αποδεσμευση του κρατους απο κοινωνικες υπηρεσιες και πλουτοπαραγωγικες πηγες ή ελχιστοποιηση και καταργηση των επιδοματικων πολιτικων και μισθων δημ υπαλ) που σκοπο εχουν να μετατεψουν την οικονομικη μεγενθυνση σε οικονομικη αναπτυξη και κοινωνικη ευτυχια.

Αυτο δεν ειναι ευκολο, χρειαζεται καλη μελετη των οριακων λογων επιβαρυνσης και ελαφρυνσης για την εξαγωγη καθε συντελεστη σε καθε κλαδο και σε καθε περιφερεια της χωρας.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://iobe.gr/docs/economy/ECO_Q4_2019_REP_GR.pdf&ved=2ahUKEwjou86_qbvnAhVOlosKHYdFC2cQFjACegQIChAB&usg=AOvVaw1MBlpfWRZG70qOFuaipiOM

up
13 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 7 ώρες 33 λεπτά
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο διαθέσιμο για γράψιμο , μια και ψιλοήρθε κάποια ανάπτυξη...angel να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τα δάνεια . 

Αρχικά ναι υπάρχει το ηθικό ζήτημα για την κουλτούρα δανείων , αλλά από την άλλη υπάρχει και το θέμα ότι ξεπουλιώνται και πράσινα δάνεια από τις τράπεζες σε φάντ , που για μένα είναι ξεκάθαρο ότι είναι ο Μανωλιός με άλλα ρούχα ...wink

Σε αυτή την περίπτωση , γιατί πρέπει να κερδίσει το φάντ και όχι ο συνεπής δανειολήπτης , με ένα κούρεμα και δυνατότητα αποπληρωμής .

Ακόμα όταν είσαι σε κρίση και έχουμε διαχρονικά κομμουνισμούς στην χώρα του τύπου "προστασία του ενοικιαστή"  με νόμους που μου περιορίζουν την χρήση της ιδιοκτησίας μου και είναι κάργα αντισυνταγματικοί , αφού το Σύνταγμα προστατεύει την ιδιοκτησία , γιατί να μην έχουμε και ανάλογες πολιτικές στο θέμα των επιτοκίων των τραπεζών .

Εδώ να θυμίσω ότι τα δικά μας σαράφικα έδιναν και δίνουν στεγαστικά με 3 και 4 % επιτόκιο , όταν στην υπόλοιπη Ευρωζώνη είναι κάτω από την μονάδα ή λίγο πάνω.

Βάλτε στο προγραμματάκι για τις δόσεις , επιτόκια 4 % και 1 % για 25 χρόνια και δείτε τι διαφορά βγάζει στις δόσεις . 

Υπολογίστε ότι λόγω κρίσης έχουν και τόκους υπερημερίας που είναι +2,50 % και το κράτος που παίρνει 0,12 % για τα στεγαστικά και 0,70 για τα επιχειρηματικά δάνεια και βέβαια τα επιτόκια των επιχειρηματικών που είναι στο 7-10 % για όλη την περίοδο της κρίσης , ενώ έξω είναι 1-3 % .

Γενικά η λύση στα κόκκινα στεγαστικά θα μπορούσε να ήταν απλή αν υπήρχαν ατομικές λύσεις με την σύμπραξη δικηγόρου για τον δανειολήπτη , που όμως θα ήταν πραγματικά σοβαρός , αλλά και με τα δικαστήρια να δικάζουν με δίκαιο τρόπο τις λεόντειες συμβάσεις που σε βάζουν να υπογράφεις οι τράπεζες .

Οταν έδιναν τα μπόνους στους τραπεζικούς , έτρεχαν να σου δώσουν δάνειο . Τώρα που δεν δίνουν τίποτα , στεγαστικό σε υπάλληλο της ίδιας τράπεζας με διάφορες διαδικασίες κάνει 5 μήνες να δοθεί η οριστική έγκριση με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα στις συναλλαγές .

Και τέλος εκτός από όσους πληρώνατε φόρους , όλοι πλήρωναν , υπάρχουν και κάποιοι που προσημείωσαν μέρος της περιουσίας τους στην τράπεζα και εγκλωβίστηκαν σε διαδικασίες σαράφικου , ενώ έχουν πληρώσει σε τόκους το 40 % του δανείου μέσα στην κρίση και η τράπεζα κάθεται πάνω στην μεγάλη ακίνητη περιουσία του δανειολήπτη και του έχει ακριβούς όρους , ενώ αν υπήρχε πραγματική αστική δημοκρατία και όχι η σοβιετική που έχουμε , ο έντιμος και φερέγγυος δανειολήπτης θα μπορούσε να δανείζεται με επιτόκιο 1-2 % και όσο χρήμα θέλει . 

Εδώ οι αφερέγγυες και τρεις φορές ανακεφαλαιοποιημένες τράπεζες που έκαναν πλούσιους τους υπαλλήλους , τα στελέχη και τις διοικήσεις τους , με την εξαίρεση κάποιων εντίμων που αποτελούν το άλλοθι των ατίμων , αυτά τα σαράφικα λοιπόν έδιναν λεφτά με αέρα όπως είπε στην Βουλή ένας δικός τους δανειζόμενος , με αέρα λοιπόν στους κολλητούς και ζόριζαν τους έντιμους .

Και όπως ισχύει και για την δικαιοσύνη , καλύτερα να γλυτώσουν 5 φράγκα 5 μπαταχτζήδες , παρά να καταστραφεί ένας έντιμος που βρέθηκε σε απρόοπτες δυσκολίες . 

Να τους πάρουν λοιπόν τα σπίτια , αλλά με τρόπο που θα είναι δίκαιος και θα λαμβάνει υπ΄ όψη τις ευθύνες των τραπεζικών .

up
5 users have voted.
21 Quadra
Μιλάς λογικά σε μια παράλογη

Μιλάς λογικά σε μια παράλογη πολιτική που προστατεύει όσους ανήκουν στο σύστημα ελέγχου των οικονομικών της χώρας, εσαεί, δηλαδή διαχρονικά, κανείς από αυτούς που υπέγραφαν αεριτζίδικα δάνεια σε μεγαλοεπιχειρηματίες και σε κόμματα βεβαίως - βεβαίως δεν ενοχλήθηκε ποτέ, τσέπωνε τα μπόνους του και όταν έφτανε ο έλεγχος και ο κόμπος στο χτένι ή έπαιρναν μετάθεση σε άλλο πόστο ή στη χειρότερη άλλαζαν τράπεζα, αν πήγαινα στο σπίτι τους έπαιρναν και μια παχυλή αποζημίωση για να μην πεινάσουν.

Αυτή είναι η Ελλάδα, αυτή η Ελλάδα έφερε τα μνημόνια, και αυτή η Ελλάδα υπέγραψε πλεονάσματα μέχρι το 2060 και να υπαγόμαστε σε έλεγχο μέχρι το 2100.

Η άλλη Ελλάδα, εμείς δηλαδή τους χειροκροτάμε σε κάθε ευκαιρία, τους αποθεώνουμε σε κάθε ομιλία που στρέφεται κατά των αντιπάλων κομμάτων, και μυξοκλαίμε για την κακή μας τύχη και για την άδικη την κοινωνία εξακολουθώντας να περιμένουμε τον σωτήρα, καλά να πάθουμε, για την αρρωστημένη πολιτική μας νοοτροπία, και τη νοοτροπία του κοτζαμπάση που κουβαλάμε όλοι μέσα μας ούτε λόγος, πάντα φταίνε οι άλλοι και ποτέ εμείς.

up
7 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
..........

μαλλον επεσα της μαμης στη γεννα και αντι για συνδρομο χαρυ-βδης επαθα κοκομπλοκο με τα παπουτσια. θα ελεγα οτι κατεχω αρκετα απο τη αγορα των υποδηματων τοσο στο μπι-του-μπι οσο και στο λιανοπουλι. 

τα μικρα μαγαζα λοιπον, δουλευουν με τον κανονα χι τριο. δηλαδης οσο αγοραζουν χοντρικη επι τριο. αρχη σεζον θα πουλησουν τριο, εκπτωσεις στο επι δυο. μπαινεις λοιπον στη παπουτσερι και διαλεγεις παπουτσι, βασικα σε ψηνει η πωλητρια με τα μπουμπς και την μυρωδια-υποσχεση. 

κριου, κανεις δεν ειπε οτι οι πα πουτσαδες ειναι κλεφτες. μαγαζα ειναι. οπως και τα αλλα με τα αλφα τι εμ αποξω

και για να εχωμε και αντιλογο σε αυτα που λεγεις, οντως μεσα στην αγορα τη συγκεκριμενη.  ο γατος επηρε δανειο το μηδεν οχτω. οπως και οι αλλοι. ειχε κατσει στο τσαντηρι δεκατοσα χρονια, μαζεψε μασουρι, εψαξε για χομ-σουιτ-χομ, εδιαλεξε ενα που το μασουρι ηταν αρκετο ωστε να χρειαστει να παει στο μαγαζι να αγορασει γιουρα για κατω κατω απο την αντικειμενικη αξια. γκες γουάτ. επιτοκιον γιουριμπορ συν περιθωριον μηδεν κομμα πεντε.  σε μεταφραση ειναι σημερον μολις μηδεν κομμα δεκαοχτω μαζι με το φορο. επισης μεταφραση, πεντακοσα πενηντα γιουρα μαζι με την αντασφαλιση των δανειοληπτων για εκατο και τριακοντα. προφανως εφικτοτατο να βρεθει με αυτους τους ορους αλλα και με προϋποθεση τοσο το μασουρι, οσο και η μεταβιβαση να γινει στην εμπορικη αξια. χελόου. φορος παραπανω.  εδωκες?

παρ'άυτα τα εχω και εγω με τους εκαστοτε νταβατζηδες. οπως τα εχω και με τον τακι. γιατι τα φραγκα που πηρε ο τακις εγω τα πληρωσα. οχι ο τακις. ουτε ο νταβατζης. ουτε ο τραπεζιτης.

για να μη πλερω λοιπον παλι, ας παει ο τακις στο τσαντηρι που επηγα, ας καμει το κωλο του κουλουρακι φρεσκο στο φαναρι που τον εδωκα και εγω, ας κοψει τις μαλακιες ο νταβατζης και θα ειμαστε οκ. σιγουρα ο τακις ομως πρεπει να παει απο τη μαιζωνετ στο τσαντηρι. τον νταβατζη πρεπει εγω να τον ιππευσω. μονο που ο τακις γουσταρει να εχει νταβατζη. λεφτ ή ράιτ.

ΑρΕς

βοντκα-κουαντρο επινα καποτες για να το παιζω διαφορετικος κιετς, μηπως γουσταρισει το αιδειον απεναντι. απο το κουαντρο ειδικως.

τελος παντων.

κυριε κουά, νομιω οτι ο ποιητης ειναι ξεκαθαρος οσο και ο αβραμοπουλος.

επισης, τι τακακι να βαλω σε suzuki grand vitara του 2004 (f/l του 99-04) ωστε να μην σκουζει σαν παρθενα με ντιλντο ραμπιτ? ρομπα γινομαι στα δαση...

up
6 users have voted.
criuser
Είμαι στο γιαπι 3 χλμ από το

Είμαι στο γιαπι 3 χλμ από το Σύνταγμα με 6 βαθμούς και 100 % υγρασία με βροχή και διαβάζω από το τηλέφωνο... Οπότε το βράδυ η αύριο το πρωί η απάντηση

Αρ ες Δεν έχουμε βάλει εξωτερικα κουφώματα ακόμη

up
8 users have voted.
InsaneDriver
Last seen: Πριν από 12 ώρες 55 λεπτά
Γάτε εσύ καταλαβαίνω ότι

Γάτε εσύ καταλαβαίνω ότι έβαλες κολάΝτεραλ τα χρήματά σου και για αυτό πήρες το επιτόκιο αυτό.

Οκ...Γενικά τα στεγαστικά παίζουν 3-3,5% τελικό, όταν στην Κύπρο πχ παίζουν στο 2+-. 

Δεν μιλάω για άλλες χώρες.

up
8 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 1 ώρα 59 λεπτά
Το ζήτημα των κόκκινων

Το ζήτημα των κόκκινων δανείων δεν είναι ζήτημα ηθικής, είναι ζήτημα συμφέροντος. Ηθική στην ελλγηνική κοινωνία δεν 
υπάρχει, απλά τα πράγματα, ο καθείς την πάρτη του. Αν υπήρχε ηθική, ο "δηλώνω 10 τον χρόνο και άμα σας αρέσει" 
δεν θα πήγαινε να πάρει την θέση σε παιδικό σταθμό του δίπλα συμπολίτη μισθωτού που βγάζει και δηλώνει 12 πραγματικά.
Και θα πλήρωνε και κανένα φόρο παραπάνω για παιδεία, υγεία και τα ρέστα. 
Οπότε αν είχα εγώ κόκκινο δάνειο, θα ήμουνα προφανως από αυτούς που θα έσκουζαν. Αν πάνε να πάρουν το σπίτι φίλου, συγγενή, φτωχού στην γειτονιά, θα είμαι απ' έξω με τον μπαλτά να περιμένω το κοράκι. Αλλά για τον τάκι του gatoz κι εγώ λέω ότι ας αφήσει την μεζονέτα που μπιστόλιασε και ας πάει σε τριάρι που μπορεί να πληρώνει ενοίκιο, δεν θα χαθεί ο κόσμος.
Μέσα στον νόμο κατσέλη είχαν κρυφτεί ένα σωρό συμπολίτες που δεν καταδέχονται καν να περάσουν από ένα τραπεζικό κατάστημα να συζητήσουν για συμβιβασμό. Όταν σε καλεί η τράπεζα να σου κουρέψει το δάνειο 40% και να πληρώνεις το υπόλοιπο με 200/μήνα και ούτε καν πατάς, τι είσαι; Αυτα δεν τα λέω εγώ, θα τα δείτε γραμμένα σε ένα σωρό εφημερίδες, sites κ.λ.π. Όλοι ψέμματα λένε;Γι αυτό και πρέπει να ξεκινήσει η διαδικασία, για να σφίξουν τα γάλατα. Αλλά προφανώς από άνθρωπο που δεν δύναται πραγματικά (δεν έχει δουλειά, καταθέσεις, εισόδημα, άλλη περιουσία) να τον αφήσουν στην ησυχία του, έχουν να ξεκινήσουν από ένα σωρό κωστόπουλους. Διότι αλλιώς πάμε να "ξαναπλερώ" ανακεφαλαιοποιήσεις που λέει ο gatoz. Και επειδή πλέον έχουμε και bail-in, θα ήθελα να είμαι από μια μεριά αν γίνει η στραβή να δω τι θα λένε οι "κανένα σπίτι σε χέρια τραπεζίτη".

up
6 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
..........

οχι, δεν εμεινε τοτες φραγκο στην ακρια.  ολα σπιτι.

δεν ομιλω αλλωστε για τωρα, για το μηδεν οχτω ομιλω. που οταν ειχες 2/3 αντικειμενικης ΜΟΝΟΝ δανειο σου εδιναν με πρωτη κουβεντα γιουριμπορ συν δυο. ευκολα κατεβαινε στο γιουριμπορ συν ενα με κουβεντουλα. αν εκανες την μεταβιβαση στην πραγματικη τιμη αντι της αντικειμενικης, επεφτε στο συν μισο. προφανως μετρουσαν στοιχεια πιστοληπτικης ικανοτητας. και ηθελε και παιχνιδι να τους βαλεις αντιπαλους, εγω ειχα παιξει με αγροτικη-γιουρομπανκ-ταχυδρομικο και γιου σι άι.για αυτα ακριβως ομιλω, οτι  τακις πιστοληπτικα ηταν σκατα και επομενως σκατα επιτοκιο επαιρνε.

κολλατεραλ σημερον ειναι απαραιτητον. που λειπουν επισης τα φραγκα: καποια στιγμη ηθελε ο δικος μου τραπεζας να μου βγαλει δανειο με κατι εγγυηση των 2/3 απο κατι κοινοτητα. το υπολοιπο με κολλατεραλ. φυσικα ευκολακι αφου ανεβαζεις το δανειο ωστε να καλυπτει το κολλατεραλ. του πηρε ενα εξαμηνο να το καταφερει, ηθελε το μπονους του και εγω δεν χρειαζομαι το δανειο. ειχαμε φτασει καποια στιγμη να με παρουν απο τα κεντρικα τους να με ρωτησουν γιατι θελω δανειο ενω εχω ρευστοτητα και οτι ειναι προβλημα. οταν ερωτησα αν δεν ειχα θα μου δινατε? μου ειπανε οχι βεβαια... τελικα μου βγαλανε ενα τρακοσαρι που ειναι εκειθε να με περμενει με χωρις εξοδα οσο περμενει και αν τσιμπολογησω κατι, θα εχει 6.1 και 5 κατοσταρικα απαξ τη πρωτη φορα. δεν παει παντως ετσι μπροστα η αγορα, στο εμποριο χρειαζεται ενα 2-3% μετα απο εξαιρετικο πιστοληπτικο ελεγχο για να λειτουργησει.

up
7 users have voted.
Lap
Το θεμα εκτος απο τους

Το θεμα εκτος απο τους επιπολαιους και τους στρατηγικους κακοπληρωτες που υπαρχουν και ειναι αρκετοι πιστευω πως ειναι και ο κλαδος των εργαζομενων δανειοληπτων και τα αντιστοιχα εσοδα και σταθερη ροη αυτων.

Π.χ υπαρχουν κλαδοι με καταρρευση στην κριση και αλλοι που ακομα και αναπτυχθηκαν μεσω κρατικων χρηματων καθως (ακομα και τεραστιων σκανδαλων) και η κλαδικη τους οικονομια.

Δηλαδη στην μιση οικονομια λειτουργουσε μια ακρως ανταγωνιστικη οικονομια με την ροη των χρηματων στα διαφορα επιπεδα της να ρεει με το σταγονομετρο και αλλες που ειχαν ροη χρηματων και ροη χρηματων στα ακολουθα επιπεδα της κλαδικη οικονομιας κατευθειαν απο τον κρατικο προϋπολογισμο και επειτα  στις αντιστοιχες λογιστικες εγγραφες

Δηλαδη τζιραραν και αναπτυχθηκαν ισως οχι στο περιβαλλον της απολυτης κριση οπως οι αλλοι αλλα σε ενα προστατευμενο περιβαλλον κρατικοδιαιτου τζιρου. Δηλαδη σε μια παρα-δημοσια οικονομια και οχι πληρως ελευθερου πολλαπλασιασμου του τζιρου..

Οι πρωτοι σε οποιαδηποτε αρνητικη κινηση των δεικτων της οικονομιας για πανω απο 2 τριμηνα επηρεαζονταν απιστευτα πολυ οι εργασιες και το εισοδημα τους...στους δευτερους σε πολυ μικροτερο βαθμο απο τους πρωτους.

Δηλαδη περα απο τους δημοσιους υπαλληλους διαφορων επιπεδων που πληρωνονται απο τον κρατικο προϋπολογισμο, εχουμε και τους επιχειρηματιες καποιων κλαδων διαφορων επιπεδων που πληρωνονται αμεσα και εμμεσα μεσω του κλαδου τους απο τον κρατικο προϋπολογισμο

Τωρα στην εξοδο της κρισης σταδιακα βρισκονται σε αλλο επιπεδο ακριβως λογω του κλαδου τους και εχουν δημιουργηθει δυο κατηγοριες επιχειρησεων και επιχειρηματιων. Αυτοι που προσπαθουν να σωσουν οτι μπορουν και αυτοι που θελουν να αναπτυχθουν περαιτερω.

Αλλο οικονομικο μικροκλιμα στην μια και αλλο στην αλλη περιπτωση. 

up
9 users have voted.
21 Quadra
Αφιερωμένο εξαιρετικά στον

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Λάπη σαν ειδκικός στις  - καμπύλες -  γιατί μας ενημερώνει και μας ανοίγει ή μας βγάζει τα μάτια  αναλόγως ! -

https://www.youtube.com/watch?v=flyIIIRlyfU

up
9 users have voted.
InsaneDriver
Αυτο και αν ειναι κυμβαλον...

up
7 users have voted.
21 Quadra
Από χιούμορ πάμε καλά !!!

Από χιούμορ πάμε καλά !!! Τέλος πάντων...

up
2 users have voted.
21 Quadra
Αυτό είναι χωρίς χιούμορ,

Αυτό είναι χωρίς χιούμορ, είναι για κλάμματα, όποιος αντέξει χωρίς να κάνει εμετό, να βρίσει ή να συχτιρίση ας μου το πει.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=494&v=k8ulhBj5EDM&feature=emb_logo

up
0 users have voted.
Lap
Χαχαχα

@ρενακια... ασε .... τωρα εχουμε σοβαρευτει πια αλλα στα πιο νιατα μας ειχαμε ικανοτητα για πολλα κυβικα..εξακυλινδρα και βαλε.

Αυτα σε αλλες συζητησεις.   wink

Τσπ 

Θα παρακαλουσα να μην γινεται προσωπικος σχολιασμος υποτιμητικου χαρακτηρα σε εμενα αλλα κυριως σε ανθρωπους που επελεξα να ζω μαζι τους και γιατι με επελεξαν και αυτοι. Υπαρχει γενικα ενα σεξιστικος αλλα και αλλου ειδους κακεντρεχης σχολιασμος συνεχως και σε μονιμη βαση. Δεν εχω δωσει δικαιωματα για προσωπικη επιθεση, ουτε αφηνω καποιον να πλησιασει τοσο πολυ οσο πιστευει οτι του επιτρεπει η ευγενεια μου.

Αντιλογο να εχουμε με στοιχεια και πηγες. Φυσικα και ναι.

Προς καθε ενδιαφερομενο κριτη δεν αυτοπροσδιοριζομαι στην αριστερα ή οπως αλλιως την λενε οι παππουδες, ουτε στην δεξια. Νιωθω προς το παρον τουλαχιστον πολιτικα στο κεντρο.

Καθε πολιτικη που πιστευω ως λυση θεωρω πως εχει ως τελικο προϊον την μεγενθυνση αλλα και την αναπτυξη της οικονομιας μας, σε εκεινο ομως το οριακο σημειο, οπου παραλληλα βοηθιουνται σε ικανοποιητικο βαθμο οσοι χτυπηθηκαν απο την οικονομικη κριση.

Ψαχνω σε πολιτικες προτασεις αυτην την χρυση τομη. Αν το επιβεβαιωσω μεσα απο προσωπικη μελετη τοτε την υποστηριζω. Ποιες πολιτικες;;; αυτες που τεκμηριονονται με μελετες και στοιχεια. Σας τα βαζω για να τα δειτε και εσεις, ασχετο αν τα χλευαζετε κατα καιρους μαζι και εμενα.

Πιστευω εχω δειξει πως αρεσκομαι στις επιβεβαιωσεις σε εμπειρικο και ερευνητικο επιπεδο πριν καθε πολιτικη επιλογη που υπερασπιζομαι στους σχολιασμους. Δεν ακολουθω ουτε συμφεροντα επηρεαζονφας αλλους για να βγαλω εξτρα κερδος ουτε το τι μου λενε οι φιλοι μου.

Μιας και κρινομαι λοιπον αφ υψηλου και απο κριτες που οριζουν προσωπικοτητες συμφωνα με τον καθρευτη τους και σαν να εχουν παρει απο καποιον αδεια ωστε να πραττουν ετσι, να πω πως για καθε πολιτικη που πιστευω πως αξιζει αξιολογω ταυτοχρονως το γενικοτερο εσωτερικο περιβαλλον καθως και την διεθνη οικονομικη σκηνη. Αλλωτε δηλαδη σε διαφορετικες φασεις της οικονομιας μας θεωρω πως λυσεις βρισκονται σε κεντροδεξιες και αλλωτε σε κεντροαριστερες πολιτικες.

Ολες οι επιλογες μου γινονται μεσα απο μελετη αλλα παραλληλα και με ενα ηθικο αξιακο συστημα που εχω. 

Οποτε, το πως θα λεω και τι θα λεω ειναι δικη μου δουλεια και δεχομαι αντιλογο με στοιχεια ακομα και με μικροπειραγματα. Ως ενα σημειο ολα ειναι ανεκτα.

Εχω λοιπον κυριοι κριτες της προσωπικοτητας μου αυτονομη κριση και αυτονομη σκεψη, σχετικη γνωση αλλα και ορεξη να ψαξω για να πιστεψω σε μια πολιτικη λυση για καθε συγκεκριμενο προβλημα, κυριως στα γενικοτερα μακρο-οικονομικα προγραμματα. Στα αλλα δεν το πολυψαχνω προς το παρον, δεν εχω μελετημενες αποψεις σε ολα.

Αν ξαναδω στο μελλον απαξιωτικα posts περι της προσωπικοτητας μου, και μαλιστα σε στυλ κομμωτηριου "πες τα στην νυφη για να τα ακουει η πεθερα" και οχι ντομπρα, αντρικια και παντελονατα, θα γινει αναφορα στην Διαχειρηση με την αιτιολογια της υποβαθμισης και της υβρις της προσωπικοτητας μου. Ειναι αχαρο να ασχολειται η Διαχειρηση με τετοια θεματα, παιδιαστικα εν πολλοις , για αυτο και δεν κανω αναφορες ευκολα, αλλα καποιοι περνουν τα ορια της οικειοτητας, του χαβαλε κτλ.

Οπως σεβομαι την αποψη, τον κοπο και την πορεια των αλλων συμforumιτων εστω και αν διαφωνω σε επιμερους θεματα και το επισημαινω ετσι επιθυμω αλλα και απαιτω να με σοβονται. Αν θελει καποιος να απαξιωσει καποιον εχει τα κοντινα του προσωπα που τον θελουν και τον ανεχονται και ας κανει εκει τον καμποσο οσο θελει. Δεν θελω να χανω την γενικοτερη ευχαριστη εμπειρια χρησης του forum απο τετοιες συμπεριφορες. Εγινε και στο παρελθον και ολοι στο forum μαλωναν μεταξυ τους. Θεωρω πως αυτος ο πολιτισμος υιοθετειται και απο το forum. 

up
2 users have voted.
InsaneDriver
Αναρωτιεμαι τωρα που θελει η

Αναρωτιεμαι τωρα που θελει η κυβερνηση να βαλει ενα θαλασιο φραγμα 2.5 χιλιομετρα, θα παει να το βαλει εκει που εχει διαμαχη με την Τουρκια για το που βρισκονται τα συνορα? Η Τουρκια θα το δεχτει ετσι απλα ενω υπαρχει διαμαχη? Η θα μπει πιο πισω και μετα η Τουρκια θα λεει "να τελικα τα συνορα ειναι εκει που λεγαμε εμεις κ οχι οι Ελληνες"?

up
0 users have voted.
Asep
Last seen: Πριν από 1ημέρα 21 ώρες
Ενοχλήθηκαν οι Γερμανοί από

Ενοχλήθηκαν οι Γερμανοί από τον έλεγχο στις ΜΚΟ: Τις θέλουν ανεξέλεγκτες

Θεόφραστος Ανδρεόπουλος
Ενοχλήθηκαν οι Γερμανοί από τον έλεγχο στις ΜΚΟ καθώς τις θέλουν ανεξέλεγκτες και σήμερα τα γερμανικά ΜΜΕ έχουν κυριολεκτικά εξοργιστεί από την προσπάθεια του ελληνικού κράτους να βάλει ένα τέλος στην ασυδοσία και στην εισροή παράνομων μεταναστών στην Ελλάδα.
Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε κάποια πολύ απλά πράγματα:

Οι διαχειριστές των κονδυλίων των Βρυξελλών για την διαχείριση της παράνομης μετανάστευσης είναι οι ΜΚΟ.

Περίπου 90 από τις 350 έχουν δώσει στοιχεία για το ποιες είναι και ποιο είναι το έργο τους, οι υπόλοιπες απλώς εμφανίζονται αλλά «διαχειρίζονται» τα χρήματα της ΕΕ.

Έτσι λοιπόν με αυτόν τον τρόπο αποδεσμεύονται χρήματα από τον ευρωπαϊκό προϋπολογισμό και μετά κάνοντας τον «κύκλο» τους διαμέσου πολλών ΜΚΟ αγνώστου ταυτότητος καταλήγουν στα χέρια «φυσικών προσώπων» χωρίς τον παραμικρό έλεγχο.

Όπως γίνεται κατανοητό «είναι πολλά τα λεφτά… Άρη».

“Η αντιμετώπιση των ΜΚΟ στο προσφυγικό είναι ντροπή” επιγράφεται σχόλιο της συντηρητικής εφημερίδα Die Welt το οποίο, μεταξύ άλλων, επισημαίνει:

“Ο λόγος για τον οποίο δεν πέθαναν περισσότεροι άνθρωποι στο Αιγαίο τα προηγούμενα χρόνια ήταν η δουλειά των Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων στο πεδίο.

Οι συνεργάτες τους έστηναν αντίσκηνα, μοίραζαν φαγητό, αγόραζαν ρουχισμό για μικρά παιδιά. Σε αυτούς τους ακτιβιστές εστιάζει τώρα η νέα συντηρητική κυβέρνηση υπό τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη. (…) Εάν οι αρχές ήθελαν και μπορούσαν να ανταποκριθούν στα ανθρωπιστικά τους καθήκοντα θα ήταν ανάξιο λόγου να μιλάμε γι αυτό. Αλλά με δεδομένη την αποτυχία της Ελλάδας η αντιμετώπιση εκείνων που βοηθούν είναι ντροπή. Είναι και ένα στημένο παιχνίδι. Με τον νέο νόμο οι αρχές θέλουν απλώς να ξεφορτωθούν τις ανεπιθύμητες ΜΚΟ”

Συνέχεια εδώ ...

http://www.anixneuseis.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%87%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87/

Είναι προφανές ότι όσοι ξεσκίζονται για τα συμφέροντα και τα δικαιώματα των λαθρομεταναστών εξυπηρετούν τα Γερμανικά συμφέροντα.

up
1 user has voted.
21 Quadra
Σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο

Σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο που διέπει τους πρόσφυγες, οι παράνομοι μετανάστες είναι άλλη κατηγορία, οι πρόσφυγες δικαιούνται ασύλου στην πρώτη χώρα εισόδου, πια είναι αυτή ? μα η Τουρκία προφανώς, και προφανώς όλοι το ξεχνούν ηθελημένα, έτσι λοιπόν όσοι εισέρχονται στην Ελλάδα είναι παράνομοι, ούτε παράτυποι, ούτε οτιδήποτε άλλο.

Θα ήταν μετανάστες αν είχαν διωγμούς και αν κινδύνευε η ζωή τους στην Τουρκία, ας αναρωτηθούμε, τους κυνηγούν και οι Τούρκοι ? Κινδυνεύουν από το Τουρκικό κράτος ? Σαφώς όχι, άρα λοιπόν ?

Ο τάχα μου ανθρωπισμός όλων, της Ε.Ε, των Γερμανών με τα όργανα και τις εφημερίδες τους, και των εδώ ντόπιων - ανθρωπιστών ι είναι μια τεράστια υποκρισία πίσω από την οποία κρύβουν την μεγάλη μπίζνα.

Έτσι λοιπόν αν είμαστε ένα σοβαρό και οργανωμένο κράτος - που δεν είμαστε - ούτε σοβαρό ούτε οργανωμένο, όποιος ερχόταν θα έπρεπε να συλληφθεί και να απελαθεί πάραυτα με συνοπτικές διαδικασίες.

Αλλά όταν έχεις 5 χρόνια έχεις μια κυβέρνηση που είναι υπέρ των ανοιχτών συνόρων, που λέει ότι δεν υπάρχουν θαλάσσια σύνορα, που λέει ότι λιάζονται και το βράδυ εξαφανίζονται, και που λέει refuges welcome, τρέχα τώρα και μη φτάνεις.

up
2 users have voted.
21 Quadra
Λάπη σέβομαι την

Λάπη σέβομαι την προσωπικότητα σου και δεν κάνω μομφή για αυτή, άλλο η καλοπροαίρετη κόντρα και η διαφωνία και άλλο το χιούμορ, μη ψάχνεις να βρεις σε μένα ψήγματα μείωσης της, όμως κόψε το ρενάκια γιατί δεν το γουστάρω, και όνομα γνωστό έχω και nik name. 

up
3 users have voted.
criuser
Επανέρχομαι στο θέμα των

Επανέρχομαι στο θέμα των τραπεζών , αφού όπως είπα είναι δύσκολο να γράφω άλλες ώρες .

Γάτε τότε που γνωριστήκαμε , ήμουν μαζί με τον κολλητό μου τον τραπεζικό όπως θυμάσαι . Οπότε ό,τι επιχειρήματα υπέρ των τραπεζών τα έχω ακούσει από αυτόν και τους άλλους φίλους μου και όλοι τους ήταν μεγαλοδιευθυντές . 

Τώρα είναι όλοι από την άλλη πλευρά αφού είναι στην σύνταξη , μια και οι τράπεζες ήθελαν να κατεβάσουν τον μέσο όρο ηλικίας.

Από την άλλη πλευρά λοιπόν , βλέπουν τα πράγματα αλλιώς , ιδιαίτερα τώρα που τα παιδιά τους προσπαθούν να σταθούν ως επιχειρηματίες , ελεύθεροι επαγγελματίες ή μισθωτοί .

Ετσι λοιπόν σε καμία περίπτωση τα μαγαζιά με τα αλφα τι μι απ΄ έξω δεν είναι μαγαζιά . Εκτός αν το αλφα τι μι είναι έξω από κανένα Σκλαβενίτη...laugh

Αν ήταν μαγαζιά θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα τέτοιο ο καθένας και δεν θα χρειαζόταν κάποια άδεια , μόνο να έχεις λεφτά και να δανείζεις...

Αλλά όχι , αν το κάνεις αυτό είσαι τοκογλύφος . Αν το κάνουν αυτοί με τους ίδιους όρους , είναι απλά πυλώνες της οικονομίας...angry

Τα περί αντικειμενικής τα έχουμε ξαναπεί και αν ξαναμπώ σε αυτή την συζήτηση θα γράψουμε σεντόνι απόδρασης από κελί του 4ου ορόφου , οπότε δεν θα το κάνω τώρα . 

Για τον Τάκη δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις , ούτε συμφωνώ με τις αβανταδόρικες κουβέντες που λένε οι δικηγορίνες των δανειοληπτών που βγάζουν προφανώς με το αζημίωτο τα κανάλια . Να πάμε σε πλειστηριασμούς , αλλά να υπάρχει και η ευθύνη των τραπεζών . 

Αλλά το μεγάλο θέμα δεν είναι ο Τάκης με την μεζονέτα , που πράγματι θα μπορούσε να πάει στο τριάρι . Είναι τα μεγάλα ανοικτά δάνεια , όπως των Ψυχάρηδων που όπως είπαν στην Βουλή οι ίδιοι , δανείζονταν με αέρα .

Από την άλλη , δανειολήπτες που είναι συνεπείς και έχουν μεγάλη ακίνητη περιουσία , αντιμετωπίζονται από τα ιδρύματα αυτά , ως ευκαιρία να τους βαράνε .

Ξέρετε κάτι εκτός από τον ηθικό κίνδυνο του να μην πληρώνεις τα δάνεια σου, θα ξαναγυρίσουμε εκεί που είχε μάθει η γενιά που είχε γεννηθεί πριν τον πόλεμο και έλεγε , μην πάρεις ποτέ δάνειο . 

Και αυτό με τις συμπεριφορές των τραπεζών απέναντι στους έντιμους , είναι κάτι που θα έλθει και τότε να δω που θα πουλάνε λεφτά .

Γάτε @@ έπαιζε η πιστοληπτική ικανότητα το 08 . Το 95 είχα πουλήσει ένα σπίτι σε κάποιον 36 εκ , δηλαδή γύρω στα 110000 . Το 08 το πούλησε σε κάποιον.  Με τον πληθωρισμό και το εύκολο χρήμα που έδωσαν το 02 , Σημίτης - Παπαδήμος , το πούλησε λοιπόν 380000 . Ο αγοραστής πήρε δάνειο 375000 . Τα λεφτά που είχε ήταν όλα και όλα 10000 . Αλλοι έπαιρναν και παραπάνω λεφτά για τα έπιπλα και τα συμβολαιογραφικά κλπ . 

Αρα για ποιά πιστοληπτική ικανότητα μιλάς . Απλά τα μπόνους των τραπεζικών καθόριζαν τα πάντα . 

Από την άλλη γνωστός πήρε εκείνη την εποχή με μεζονέτα και μάλιστα μτχ στα 700000 και πήρε δάνειο 600000 . Ηταν λάθος του ? Μα εκείνος δούλευε 15 χρόνια σε μεγάλη εισαγωγική του εδώ χώρου με 70000 καθαρά τον χρόνο . Η γυναίκα του νοίκιαζε μαγαζιά σε τουριστικό νησί και μάζευε 50000 τον χρόνο . Αρα τι πρόβλημα είχε με 120000 στο σπίτι τον χρόνο να δίνει δόση για 600000 ? 

Το πρόβλημα υπήρξε όταν μετά τα παιχνίδια των τραπεζών με τα τοξικά το 08 και την κρίση που ακολούθησε , ο τύπος έμεινε άνεργος για 2-3 χρόνια και μετά πήγε με πολύ λιγότερα λεφτά και η γυναίκα του είχε ξενοίκιαστα τα μαγαζιά για χρόνια .

Φταίνε λοιπόν ? Φταίνε . Γιατί πήγαν πολύ ψηλά χωρίς πραγματική ανάγκη . Για μένα δεν φταίνε πάνω από 20 - 30 % . Γιατί σε όλο τον κόσμο υπάρχει ο κανόνας που λέει , τα δάνεια σου να μην περνάνε το 30 % του εισοδήματος σου . Στην περίπτωση τους πρέπει να ήταν κάτω από το 20 % . 

Αν αυτό που συνέβη στην Ελλάδα συνέβαινε στην Δυτική Ευρώπη και στις ΗΠΑ , το ρεκόρ της πανούκλας του Μεσαίωνα που έφαγε το 1/3 του πληθυσμού , θα είχε ξεπεραστεί με την αυτοκτονία του μισού πληθυσμού , λόγω της οικονομικής τους καταστροφής με τα δάνεια που έχουν .

Γάτε σου έβγαλαν το τρακοσάρι και περιμένει . Προφανώς λόγω πιστοληπτικής ικανότητας . Πως θα σου φαινόταν να αποφάσιζες να κάνεις ένα ντηλ με τα μισά αυτού του τρακοσαριού και μόλις υπογράψεις το ντιλ , να σου πουν ότι τώρα άλλαξαν άποψη , γιατί έχασαν τα λεφτά στην ρουλέτα και στα @@ τους που υπέγραψες και θα έχεις θέμα με την φήμη σου και την δουλειά σου .  Θα συνέχιζες να έχεις τις ίδιες απόψεις , η θα έβαζες νερό στο κρασί σου .

Και σκέψου αντί για τα 300 , να σου έλεγαν βάλε και ένα ακίνητο που κάνει 500000 κατ΄  αυτούς προσημείωση και θα σου δώσουμε όρια 1200000 , επειδή έχεις πολυσέλιδο Ε9.   Και ξαφνικά πάνω που εσύ ανοίγεσαι υπολογίζοντας τα λεφτά αυτά και έχεις πάρει μόνο 250000 και λές έχω και 1 εκ καβάντζα , σου λένε ότι πάει το όριο γιατί το έχασαν στην ρουλέτα και μετά σου εκτιμάνε το ακίνητο σου στα 200000 και σου λένε θέλουμε και άλλη προσημείωση . 

Αυτά τα ωραία συνέβαιναν τότε και συνεχίζουν μέχρι σήμερα και το παίζουν και άνετοι οι τύποι . Βέβαια ξεχνάνε ότι τότε θα μπορούσες απλά να είχες πουλήσει το ακίνητο που τους έβαλες προσημείωση και να είχες μπει καθόλου στο μαγαζάκι τους , αλλά τότε τι διάολο πυλώνας της οικονομίας θα ήταν ....kiss 

up
2 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
..........

το επισης αδυνατον απαντησω.

σου κου εις καρπενησιον με το τζιβι και πολλα αλλα βιτ. και τη γατα. μηπως κατσει τυχερο.

up
1 user has voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 1 ώρα 59 λεπτά
Αφιερωμένο εξαιρετικά στον

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Λάπη σαν ειδκικός στις  - καμπύλες -  γιατί μας ενημερώνει και μας ανοίγει ή μας βγάζει τα μάτια  αναλόγως ! -

https://www.youtube.com/watch?v=flyIIIRlyfU

...

...

Θα παρακαλουσα να μην γινεται προσωπικος σχολιασμος υποτιμητικου χαρακτηρα σε εμενα αλλα κυριως σε ανθρωπους που επελεξα να ζω μαζι τους και γιατι με επελεξαν και αυτοι. 

Δηλαδή βρε συ Lap συζείς με την Ειρήνη Παπαδοπούλου; laugh

(ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγήθηκες παραπάνω και προσπάθησα να το ερμηνεύσω)

Θέλω να γράψω ένα κατεβατό για τα εθνικά αλλά δεν με παίρνει, άλλη φορά. Μιλάμε πάντως για κατάντια και απ΄ότι φαίνεται το βαρέλι δεν έχει πάτο. Ασχέτως από το αν συνεννοηθήκαμε ή όχι με τους Τούρκους, στα ϊμια δεν πήγαμε να τιμήσουμε αυτούς που πέθαναν τότε. Κοινώς, κάναμε από μόνοι μας την πάπια, δεν χρειάστηκε να μας πουν κάτι οι απέναντι.

up
Only you voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo