Kia XCeed - crossover

504 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 4 ώρες 32 λεπτά
piliourits wrote:

piliourits wrote:

REALZEUS wrote:

Το αυτοκίνητο είναι τελωνειακό προϊόν, που σημαίνει ότι δεν ισχύει η ελεύθερη διακίνηση εντός της Ε.Ε. Κάθε χώρα επιβάλλει τους δικούς της δασμούς και φόρους. Για να εισαχθεί λοιπόν ένα καινούριο αυτοκίνητο από άλλη χώρα, πρέπει πρώτα να πληρωθούν οι δασμοί, φόροι και τέλη στην χώρα αυτήν για να βγάλει άδεια κυκλοφορίας - πινακίδες και μετά να περάσει από το Ελληνικό τελωνείο, να πληρώσει αυτά που προβλέπονται στην Ελλάδα (ως μεταχειρισμένο) ώστε να βγάλει ελληνικές πινακίδες και άδεια. Προφανώς και δεν συμφέρει.

Κοίτα να δεις που ο δημοκρατικός καπιταλισμός της Ε.Ε. επιτρέπει την ελεύθερη διακίνηση των οδηγών μόνο, χωρίς την κινητή τους περιουσία...

laugh

Πάντως σύντροφε σε αφήνουν αν θες να το πάρεις, αλλά πρέπει να βάλεις πινακίδες της χώρας προορισμού.

up
2 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 6 ώρες 58 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Ισχύει ο θόρυβος στην καμπίνα του xceed ήταν πολύ περιορισμένος έπρεπε να τον ζορισεις σε ψηλές στροφές για να ακούσεις το κλασικό σφύριγμα του τρικυλινδρου.

Και όλα αυτά χωρίς ηχομόνωση κάτω από το καπό για το κια!

Η ηχομόνωση κάτω από το καπό δεν κάνει τίποτα! Έχω βάλει σε αυτοκίνητα μου που δεν είχαν από τη μάνα τους και δεν παρατήρησα καμία διαφορά! Και λογικό αφού το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό του θορύβου του κινητήρα περνάει στο χώρο των επιβατών (με κλειστά παράθυρα) από τον καθρέφτη,

up
2 users have voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 8 ώρες 56 λεπτά
Από την άλλη όταν ένα αμάξι

Από την άλλη όταν ένα αμάξι ξεκινά από τις +20 και φτάνει ως +30 απαιτώ να έχει μια τέτοια πρόβλεψη. Και άλλη η ηχομόνωση και το υλικό που βάζει το εργοστάσιο και άλλη η αφτερ μάρκετ.

up
2 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 6 ώρες 58 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Και άλλη η ηχομόνωση και το υλικό που βάζει το εργοστάσιο και άλλη η αφτερ μάρκετ.

Κι όμως ΔΕΝ μιλάω για aftermarket, αλλά για την εργοστασιακή, την οποία δεν είχε το αυτοκίνητο μου και την είχα αγοράσει ως έξτρα από τα ανταλλακτικά της εταιρίας και την είχα τοποθετήσει εκ των υστέρων.

Για να μην σου πω ότι χαράς το πράγμα, αν μιλάμε για τον κετσέ της εργοστασιακής ηχομόνωσης... Μια καλή aftermarket άκαφτη ηχομόνωση θα είναι πιθανότατα καλύτερη ως προς τις ηχομονωτικές της ιδιότητες. Όμως όχι ότι θα κάνει κάτι τελικά, όταν π.χ. η μόνωση του καθρέφτη του αυτοκινήτου και τα μονωτικά πίσω από το ταμπλό και κάτω από τις μοκέτες είναι ανεπαρκή.

up
3 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
Last seen: Πριν από 10 ώρες 52 λεπτά
Γιάννενα, δράμα, Θεσσαλονίκη 

Γιάννενα, δράμα, Θεσσαλονίκη  proceed δεν υπάρχει για td. θα με τρελάνουν αυτοί. κοίτα που θα πρέπει να κατέβω Αθήνα...αν υπάρχει και εκεί. ελεος..

up
1 user has voted.
thanasis82
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα
Για να λες Δράμα λογικά θα

Για να λες Δράμα λογικά θα είσαι βόρεια φίλε

Ξάνθη πάντως έχει για td, χτες το ειχε βολτα ο αντιπροσωπος της εταιρείας στο κιτρινο το χρωμα

up
3 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
ναι ε; για να τους πάρω

ναι ε; για να τους πάρω κανένα τηλ. ευχαριστώ!

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 5 ώρες 27 λεπτά
thanasis82 wrote:

thanasis82 wrote:

Για να λες Δράμα λογικά θα είσαι βόρεια φίλε

Ξάνθη πάντως έχει για td, χτες το ειχε βολτα ο αντιπροσωπος της εταιρείας στο κιτρινο το χρωμα​

Μήπως ήταν το xceed; O bolt λέει πως ψάχνει για proceed.

up
3 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
πέρασα από ΚΙΑ σήμερα,

πέρασα από ΚΙΑ σήμερα, οδήγησα και το χιλιαρι xceed, ωραίο αυτοκίνητο, λίγο στενή θέση οδηγού και κινητήρας ψοφιος όπως έχουν γράψει και πιο πίσω.

τώρα, στο 1,6 βενζίνη που με ενδιαφερει, δν πήρα ούτε. τα 500€ έκπτωση. ουσιαστικά μου έδωσε τιμή καταλόγου,στην πλούσια έκδοση. 32,500 με απαλλαγή 26,500.

έξτρα. γίνονται ειδικές παραγγελίες μου είπε ότι θέλεις. ενδεικτικά μου ανεφερε από παραγγελια που έγινε:

ηλιοροφή 1600€. πανάκριβη;

yellow pack 150€

keyless 600€ πανάκριβο;

I cockpit 900€

συνολικά, νομίζω προσωπικά θα με βόλευε πιο πολύ το pro ceed, με ερωτηματικό του πόσο άνετο θα είναι, αν θα κοπαναει κτλ. νομίζω το proceed gt, έχει 40προφιλ, 18αρα ζάντα.

up
3 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 ώρες 53 λεπτά
Το xceed πως σου φανηκε σε

Το xceed πως σου φανηκε σε λακουβες...τα αμορτισερ του εχουν υδραυλικα bumb stops

up
2 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
αέρα περνουσε lap.  με πήγε

αέρα περνουσε lap.  με πήγε επίτηδες σε μπαλωματα υπονόμων σε επαρχιακό με ύψος καμία 10 πόντους πάνω από το έδαφος και περνούσε ανετοτατα χωρίς κανένα παράπονο. 

τώρα, τι στήσιμο έχει το gt, και τι έξτρα θα μπορούσε να έχει ένα θεός ξέρει. καθώς 200 άλογα είναι αυτά, μου φάνηκε πολύ μαλακό, όπως επίσης οι εκδόσεις gt συνήθως έχουν καλύτερο κάθισμα, ραφές κτλ

είπαμε στην ΚΙΑ θέλουν να τα πετύχουν όλα και παίζει να τα χάσουν όλα.

up
1 user has voted.
bolt
Εικόνα bolt
τα ελατήρια του είναι 5 με 7

τα ελατήρια του είναι 5 με 7 % πιο μαλακά σε σύγκριση με το ceed, ενώ του pro ceed αντίστοιχα πιο σκληρά, proceed gt μάλλον ακόμα πιο σκληρά. οπότε ίσως είναι πολύ οριακά για Ελλάδα και οικογένεια. εκτός αν γίνεται να αλλάξεις προφίλ στα λάστιχα αργότερα. πάντως το pro ceed έχει κίνηση στα αγγλικά φόρουμ. μάλλον οι Άγγλοι γουστάρουν τέτοιου είδους αμάξια.

up
1 user has voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 8 ώρες 56 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

Το xceed πως σου φανηκε σε λακουβες...τα αμορτισερ του εχουν υδραυλικα bumb stops

Έχει φοβερές αναρτήσεις δεν κάνει κιχ περνά βελούδινα από λακούβες δεν ακούγεται τπτ , καλύτερο από τον ημιακαμπτο του φοκους που έκανα κολλητά τεστ.

up
5 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 ώρες 53 λεπτά
Πιθανοτατα τα υδραυλικα bump

Πιθανοτατα τα υδραυλικα bump stop να ειναι πολυ καλα μελετημενα.

Μπραβο ρε kia, πλεον παιζεις στα ισα...και παλι μπραβο.

up
3 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 5 ώρες 27 λεπτά
Σήμερα το πρωί στο δρόμο,

Σήμερα το πρωί στο δρόμο, είδα ένα Xceed σε μπλε μεταλλικό χρώμα.Πολύ ωραίο! (ιδίως το πίσω μέρος)

Βέβαια,το αμάξι ήταν testdrive της FMS.

up
2 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
θα γραψω εδώ διότι δν υπάρχει

θα γραψω εδώ διότι δν υπάρχει αντίστοιχο topic.  μετά από εξυπηρέτηση της πωλήτριας, κανονίστηκε ένα ραντεβού με άνθρωπο που αγόρασε proceed gt 1,6 204hp λίγες μέρες. 

εσωτερικά, οι κόκκινες ραφές του δίνουν μια προσωπικότητα στις μπροστά θέσεις. λείπει αυτή η μουντιλα που βγάζουν πολλά ασιατικά. καθίσματα ότι πρέπει, αγκαλιάζουν χωρίς να ενοχλούν.το πόσο ποιοτικά είναι ο χρόνος το δείχνει. Γενικά τα πλαστικά οκ, αρκετά μαλακα, αρκετά σκληρά όσο κατεβαίνει το χέρι, ενώ αρκετές οι επιφάνειες με αυτό το μαύρο γυαλιστερό πλαστικό που λερώνει εύκολα 

πισω, είμαι 1,75, πόδια με την θέση οδηγού εκεί που θέλω , είχα περιπου 10 πόντους αέρα. κεφάλι άνετα αν και με το όλο κουπέ στυλ, είναι σκοτεινά πίσω θα έλεγα. λόγω παιδιών, η ηλιοροφή φαντάζει καλή επιλογή. χώροι για 5 ενήλικες; ε, δυσκολακι. 

χώροι αποσκευών κορυφή, (λίγο ρηχά), μικρό ντεποζιτο. ως συνοδηγός το απόλαυσα για λίγο. μπόλικη δύναμη, kickdown χωρίς ιδιαίτερο lag. το περίμενα πιο σκληρό, εντάξει δεν είναι και χαλί αλλά το βρήκα τόσο όσο. θυμίζω φοράει 18/40 ζάντα.

το παλικάρι που το έχει, μου είπε απλά πράγματα: 9 λίτρα υπ νορμάλ συνθήκες και από κει και πέρα, όσο το πατάς τόσο πίνει.(σπορτ mode κτλ).

η 10ρα οθόνη κοστολογείται στο χιλιάρικο, πανοραμική στο ενάμισι, digital καντραν στο εξακοσαρι. (σε σχέση με το εξωτερικό φυσικά, λείπουν ως στάνταρντ θερμ/ηλεκτρικά καθίσματα, θερμ τιμόνι και άλλα)

είναι ένα πολιτισμένο gt που απευθύνεται πιο πολύ σε σαρανταρηδες οικογενειάρχες η όχι, με εμφάνιση που τα σπαει. αν ξεφύγεις από τις ταμπελες, εξαιρετική επιλογή. 

up
2 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
θετικά: εμφάνιση, επιδόσεις,

θετικά: εμφάνιση, επιδόσεις, χώροι αποσκευωναποσκευων, εγγυηση

αρνητικά: κατανάλωση, μικρό ντεποζιτο (50λιτρα), έλλειψη USB για τους πίσω, σκοτεινό πισω, δν έχει eco.

up
2 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
επίσης να πω πως έχουν

επίσης να πω πως έχουν παρουσιαστεί κάποια προβλήματα σε κάποιες χώρες (από ξένα forum/ μπορεί να είναι και μεμονωμένες περιπτώσεις) με απώλεια ροπής σε άκυρες φάσεις. μάλλον κάτι σε σχέση με τον εγκέφαλο. δν ξέρω αν έχει διορθωθεί. μιλάω για τον 1,6 βενζίνη πάντα.

up
2 users have voted.
mike1010
bolt wrote:

bolt wrote:

επίσης να πω πως έχουν παρουσιαστεί κάποια προβλήματα σε κάποιες χώρες (από ξένα forum/ μπορεί να είναι και μεμονωμένες περιπτώσεις) με απώλεια ροπής σε άκυρες φάσεις. μάλλον κάτι σε σχέση με τον εγκέφαλο. δν ξέρω αν έχει διορθωθεί. μιλάω για τον 1,6 βενζίνη πάντα.

Λύθηκε αυτό 100% με update ...

up
2 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
μια χαρά τότε! είσαι κατοχος

μια χαρά τότε! είσαι κατοχος Mike?  δεν πουλιέται γενικά.

up
2 users have voted.
mike1010
bolt wrote:

bolt wrote:

μια χαρά τότε! είσαι κατοχος Mike?  δεν πουλιέται γενικά.

sportage 2019 έχω - το είχα πετύχει στο φόρουμ της Αγγλίας > δεν κάνανε recall, απλα όποιος το είχε αναφέρει το φτιάξανε και οι υπ'ολοιποι στο τακτικό...

up
2 users have voted.
TotalNoob
Εικόνα TotalNoob
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 33 λεπτά
Xceed 1.0 t-gdi

Συγνώμη που κόβω τη συζήτηση, απλά να πω κι εγώ τη μικρή εμπειρία γνωριμίας που είχα με το xceed. Είδα και οδήγησα την έκδοση launch edition ||| με τον 1000άρι βενζίνης.

Εξωτερικά μου άρεσε πάρα πολύ. Δίπλα στο Sportage, δεν το λες SUV σίγουρα άλλα ούτε και hatchback δίπλα στο ceed. Μου γέμισε το μάτι όμως όντας πιο φαρδύ και πιο ψηλό. Το πίσω μέρος δείχνει φανταστικό. Ο χώρος του πορτμπαγκάζ ικανοποιητικός και αρκετά τετράγωνος.

Το εσωτερικό όταν μπαίνεις δε λες ουάου, συνηθίζεται όμως πολύ εύκολα, έχει προσεγμένες λεπτομέρειες και συναρμολόγηση υλικών και είναι αλήθεια ότι μου άφησε μια αίσθηση πιο premium αυτοκινήτου. Το ίδιο και πίσω, που παρόλο που σε κάποια βίντεο που είχα δει, οι χώροι φαίνονταν περιορισμένοι, στο1.83 που είμαι εγώ βολεύτηκα πολύ καλά και ένιωθα πολύ άνετα.

Στην οδήγηση, νομίζω θα πω πάλι τα ίδια που είπαν και όσοι συμφορουμίτες το οδήγησαν. Πήγαμε σε επαρχιακό δίκτυο κυρίως, με πολύ λακούβα και σαμαράκι. Περνούσες άνετα από παντού, ίσα που κατλάβαινες την κακοτεχνία και τα χρόνια που πέρασαν από το δρόμο. Άνετο αυτοκίνητο. Πραγματικά άνετο. Απίστευτη ηχομόνωση. Στις 2500-3000 στροφές άκουγες απλά λίγο το μοτέρ να ζορίζεται. Νιώθεις βέβαια κατά την εκκίνηση του οχήματος το μοτέρ κάπως ράθυμο, ενώ όταν γκαζώνεις υπάρχει μεγάλη σχετικά υστέρηση χρόνου μέχρι να αρχίσει το αμάξι να επιταχύνει. Ο ήχος του παράλληλα στο ρελαντί, είναι λες και λες και έχεις πετρελαιοκινητήρα. Παρόλα αυτά όμως έμενα μου κάνει για την καθημερινή μεταφορά της οικογένειας, την μετακίνησή μου στη δουλειά και κανένα ταξιδάκι μια στο τόσο. Ειδικά μαζί με την 7ετή εγγύηση που δίνουν, οι αμφιβολίες μου για την τρικίλυνδρη εκδοχή του xceed μειώνονται κατά πολύ.

Και ενώ ψηνόμουν αρκετά, ο πωλητής με ξενέρωσε. Launch Edition ΙΙΙ μου λέει κάνα δυο έμειναν μόνο. Και να ήθελα δεν προλαβαίνω. Launch Edition II ενώ υπάρχουν, θεωρώ μικρή τη διαφορά τιμής για να μην έχω τη μεγάλη οθόνη και τους αναδιπλούμενους καθρέφτες. Στην ερώτησή μου αν περιμένουν νέα παραλαβή, ήταν ναι, αλλά την έκδοση θα την λένε platinum και θα έχει 25000 με το κλειδί. Χωρίς ηλεκτρικό χειρόφρενο, που τώρα το έχει. Ε αμάν ρε κια...

up
2 users have voted.

opel crossland x puretech 1.2 130 ps exclusive 2020

jobous
Last seen: Πριν από 25 λεπτά 54 δευτερόλεπτα
Δεν φταίει η ΚΙΑ , ο εδώ

Δεν φταίει η ΚΙΑ , ο εδώ αντιπρόσωπος φταίει.......

up
3 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
η platinum που οδήγησα (η

η platinum που οδήγησα (η τουλάχιστον έτσι μου την είπε), στο χιλιαρι της, είχε χειρόφρενο.ειναι η πιο πλούσια έκδοση.

up
3 users have voted.
bolt
Εικόνα bolt
και μια αντιπαραβολή του

και μια αντιπαραβολή του πωλητή:" η χιουνται θέλει να γίνει vw και η Kia Audi"

ίσως έχει μια δόση αλήθειας. τα κια φαίνονται ένα τικ πιο ψηλά ποιοτικά.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo