Kia XCeed - crossover

Tkin73
Last seen: Πριν από 1ημέρα 16 ώρες
Αν δεν πουληθει η πρώτη

Αν δεν πουληθει η πρώτη παρτίδα που έφεραν με τα 1.0 και 1.4 δεν βλέπω να ανακοινώνουν τιμές για ντίζελ.

Η επόμενη παρτίδα με τις κανονικές εκδόσεις έχει και λίγο βελτιωμένο εξοπλισμό πχ η δεύτερη έκδοση θα έχει κλίμα που τώρα έχει μόνο η πλούσια , μιλάμε για ξεβρακωμα εξοπλισμού, πρέπει να πας στην πλούσια για πάρεις κλίμα! Και κάτι ακόμα που τώρα μου διαφεύγει λείπει από εκδόσεις λανσαρισματος. 

Δεν θα βρεθούν 25-30 γενναίοι για να τα πάρουν;

up
5 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 6 ώρες 3 λεπτά
Εγω παντως δεν θα μαι μεσα σε

Εγω παντως δεν θα μαι μεσα σε αυτους τους γενναιους. Οντως εμεις σε σχεση με τους κυπριους ειμαστε λεφταδες ασε που η αγορα ειναι πολυ μικροτερη απο την δικη τους(ειρωνικα τα λεω να μην παρεξηγουμαστε) 

up
3 users have voted, including you.
parikon
Last seen: Πριν από 8 ώρες 59 λεπτά
td xceed

Χθες οδήγησα το 1.0 για 5 λεπτά όμως.Το αμάξι μου άρεσε αρκετά (φοβερή 10αρα οθόνη) δεν καταλάβαινα όμως ότι είμαι σε ένα αμάξι "ψηλό" και πατώντας παραπάνω γκάζι δεν έβλεπα καμία διαφορά.Το turbo σ αυτούς τους καινούριους κινητήρες δεν το καταλαβαίνεις;Κυριολεκτικά το corolla hybrid 1.8 έβγαζε πολύ παραπάνω αντίδραση.Ο πωλητής μου είπε πως όλα τα καινούρια θα έχουν μηχανικό χειρόφρενο και ηλεκτρικό μόνο με παραγγελία.Περιμένω και ενημέρωση για το κόστος του ψηφιακού πίνακα οργάνων γιατί δεν το γνώριζαν.Επίσης μικτή είχε 7.9lt

up
4 users have voted.
Tkin73
Δλδ ξεκίνησαν με το ηλεκτρικό

Δλδ ξεκίνησαν με το ηλεκτρικό χειρόφρενο και στα επόμενα θα το βγάλουν και θα πρέπει να το πληρώσεις έξτρα; Με την ....Φορντ μιλάνε; 

Όσο για τα έξτρα δύο μήνες μετά την ανακοίνωση των τιμών δεν υπάρχει καμία εξέλιξη. Πολύ απλά όπως έχω ξαναπεί η κια αν δεν πουλήσουν τα αμάξια που έφεραν δεν δίνουν καμία επιλογή για custom order. Σου λέει αν αρχίσουμε να δίνουμε επιλογές θα μας μείνουν τα αμάξια με τον λειψό εξοπλισμό και θα αναγκαστούμε να τα δώσουμε στην....κανονική τους τιμή!

Γιατί αυτή την στιγμή έχουμε ακριβότερες τιμές Ευρώπης  με τον πιο άδειο εξοπλισμό της Ευρώπης! Όπως το λέω! Για να πάρεις κλίμα πρέπει να πας στην "πλούσια" έκδοση! Οι άλλες δύο ζητούν ως +21000 για χιλιαρη κινητήρα με αιρκοντίσιον!

Γελά ο κόσμος....

Ας μεταφερθεί το νήμα από τα μελλοντικά μοντέλα. 

up
4 users have voted.
fantom344
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 13 ώρες
Ωραία παρουσίαση ...

Πολύ ωραία παρουσίαση πριν απο λίγες μέρες στο TractioN, για όποιους το χάσανε ....

https://www.youtube.com/watch?v=CKKtauzT9Uo

up
0 users have voted.
parikon
Νέες τιμές

Βγήκαν οι τιμές με το νέο ειδικό τέλος ταξινόμησης για όλους τους κινητήρες..Για γελγέλια α ή για κλάματα;ΒλεΒλέπω ω να μην αγοράζουμε ποτέ αμάξι,πέρα από το ότι θα έρχεται κουτσουρεμένο σε σχέση με τις launch editions είναι τσουχτερές οι τιμές του.

up
0 users have voted.
Tkin73
Ντίζελ βασική έκδοση 115

Ντίζελ βασική έκδοση 115 ίππων σχεδόν 25000 θα έλεγα το μόνο vfm ,  Φυσικά με 22000 παίρνεις ,diesel  grandland , qq energy auto ,qq acenta manual και με 25000 aircross live , focus active manual 24000 & auto 26000. Και όμως είναι το μόνο vfm σε σχέση με την υπόλοιπη ντίζελ οικογένεια.

up
0 users have voted.
evmenis
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 3 ώρες
Οι τιμες αυτες ειναι τρικ για

Οι τιμες αυτες ειναι τρικ για να ξεστοκαρουν τις lunch edition σαν ευκαιρειες.

up
2 users have voted, including you.
Tkin73
Οι τιμές αυτές που

Οι τιμές αυτές που ανακοινώθηκαν είναι για τις εκδόσεις από εδώ και πέρα και ουσιαστικά εμπλούτισαν την γκάμα σε βενζίνη και εμφανίστηκε το ντίζελ που ως τώρα δεν υπήρχε. Οι αρχικές τιμές του λανσαρισματος είναι και στον οριστικό κατάλογο ίδιες. 

Δλδ θα δω το αυτόματο υβριδικό ντίζελ 136  στις 30000 και θα τρέξω να αγοράσω το 1.0 βενζίνη με 21000?

Επίσης ίσως τελικά vfm είναι το 1.6 204 με 0-100  σε 7.5" στις 27000 που παίρνεις τουλάχιστον επιδόσεις σε ωραία κουπέ σχεδίαση ποιοτικό εσωτερικό και σωστά στημένο.

up
3 users have voted.
Tkin73
Δυσκολεύτηκε πολύ στην

Δυσκολεύτηκε πολύ στην αποφυγή ταράνδου οι μαλακές αναρτήσεις σε συνδυασμό με το αυξημένο βάρος δεν έχουν καλά αποτελέσματα 76 χλμ η καλύτερη προσπάθεια όταν το φοκους το κανονικό όμως όχι το ακτιβ έφτασε 83. Στο σλάλομ αντίθετα τα πήγα καλά.

https://m.youtube.com/watch?v=T2Y3Y6Dn9tQ

up
3 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 2 ώρες 31 λεπτά
Δεν είναι πάντως άσχημη

Δεν είναι πάντως άσχημη επίδοση για το τεστ αυτό τα 76 χαω. Παραπάνω πχ από bmw x2 και Mazda cx3 που μου έρχονται στο μυαλό για αντίστοιχης φιλοσοφίας αυτοκίνητα.

υγ το focus μάλλον βγάζει το τεστ με περισσότερα χαω και από supercars.

up
1 user has voted.
TotalNoob
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 24 δευτερόλεπτα
Έγινε η ΚΙΑ premium?

Ρε παιδιά, τι τιμές είναι αυτές? Εξοπλισμός τραγικός στην optimum και τιμές στο θεό. Τα υβριδικά δε θα είχαν χαμηλότερα ΕΤΤ? Τι έγινε και μια έκδοση diesel 115 48 hybrid στην optimum με ούτε καν θερμαινόμενους καθρέφτες κάνει 25000? Γιατί να μην πάρω το sportage δηλαδή?

Απογοήτευση απλά. Το xceed βγαίνει εκτός shortlist.

up
1 user has voted.
Tkin73
Όπως τα λες:

Όπως τα λες:

SPORTAGE 1.6d 115hp 2wd Upgrade 48V Hybrid23.190 €

SPORTAGE 1.6D 136hp 2wd Upgrade 48V Hybrid25.190 €

Δλδ παίρνεις ένα μεγαλύτερο αμάξι ακόμα και με τον καλύτερο κινητήρα των 136 και πληρώνεις τα ίδια λεφτά με την βασική έκδοση του xceed 115.

Για να ήταν επιλογή το xceed στο ντίζελ θα έπρεπε να ξεκινούσε από 22000 ώστε να είχε νόημα να το προτιμήσεις από το σπορτατζ αλλά και από τον εξωτερικό ανταγωνισμό που ανέφερα πιο πάνω.

up
1 user has voted.
Tkin73
Aikibill wrote:

Aikibill wrote:

Δεν είναι πάντως άσχημη επίδοση για το τεστ αυτό τα 76 χαω. Παραπάνω πχ από bmw x2 και Mazda cx3 που μου έρχονται στο μυαλό για αντίστοιχης φιλοσοφίας αυτοκίνητα.

υγ το focus μάλλον βγάζει το τεστ με περισσότερα χαω και από supercars.

Κοίτα όταν τα "περίπτερα" τύπου aircross 3008 grandland karoq tiguan ξεπερνούν εύκολα τα 80 , το grand land νομίζω φτάνει 82-83 ! περίμενα από το χαμηλότερο xceed τουλάχιστον τα 80 . Δεν ξέρω οι Γάλλοι πως καταφέρνουν με τόσο μαλακά στησίματα αναρτήσεων βλέπε ειδικά το aircross παρότι γέρνει πολύ καταφέρνει να περνά τόσο άνετα οντας και 23 εκ από το έδαφος!

up
3 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 6 ώρες 3 λεπτά
Καλα το τερματισανε στην Kia

Καλα το τερματισανε στην Kia 25000 για xceed diesel και δεν εχει ουτε χειριστηρια στο τιμονι για το  ηχοσυστημαηχοσυστημα.Μαλλον γιαυτο εχει επαναφορα λωριδας γιατι σιγουρα οταν θα τεντωνεσαι για να βρεις σταθμο θα σου φευγει το αυτοκινητο. Τζαμπα περιμενα. Κοκκινη καρτα

up
8 users have voted.
parikon
Πίνακας οργάνων

Μήπως στις εκδόσεις premium και platinum ο ψηφιακός πίνακας οργάνων είναι στο βασικό εξοπλισμό;Γιατί παρατήρησα ότι στην optimum έχει std αναλογικά με την lcd 4.2 δηλαδή τον καλό τους πίνακα μέχρι τώρα επίσης λείπει ηλεκτρικό χειρόφρενο που μου είχαν πει μόνο με παραγγελία.

up
2 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 5 ώρες 14 λεπτά
23.190 το Sportage αλλα ειναι

23.190 το Sportage αλλα ειναι 1.6 τόννους κ βαλε, κ δεν εχει κανενα ηλεκτρονικο βοηθημα ασφαλειας. Μετα πας στα 29.000 για τα βοηθηματα. Εμενα βγηκε απο τη short list μονο κ μονο γι'αυτο.

Τωρα μαλλον βγαινει κ το Xceed..

Για οποιον θελει πανω απο 4.4μ σιγουρα το Aircross C5 ειναι το ποιο value for money αυτη τη στιγμη. Δυστυχως ειναι αρκετα μεγαλο για τις αναγκες μας.

up
1 user has voted.
Tkin73
parikon wrote:

parikon wrote:

Μήπως στις εκδόσεις premium και platinum ο ψηφιακός πίνακας οργάνων είναι στο βασικό εξοπλισμό;Γιατί παρατήρησα ότι στην optimum έχει std αναλογικά με την lcd 4.2 δηλαδή τον καλό τους πίνακα μέχρι τώρα επίσης λείπει ηλεκτρικό χειρόφρενο που μου είχαν πει μόνο με παραγγελία.

Ψηφιακό πίνακα όχι στάνταρ δεν έχουν αλλά δεν υπαρχει και τιμή για να τον παραγγείλεις έξτρα! Μαύρα χάλια....

up
3 users have voted.
jobous
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 22 δευτερόλεπτα
Τότε τι στο καλό έχει η

Τότε τι στο καλό έχει η Platinum , αφού δεν υπάρχει καμιά από τις 2 επιλογές????

Επίσης δεν έχει τα πάντα στους εξοπλισμούς η κατάσταση στα χαρακτηριστικά......

up
1 user has voted.
konstantinosnov
Last seen: Πριν από 12 ώρες 56 λεπτά
Kia xceed τιμή

Τελικά η τιμή για την platinum 1.6 βενζίνη dct   με φουλ εξοπλισμό πόσο βγαίνει κ τι του δίνει ως "έξτρα";

up
2 users have voted.
TotalNoob
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 24 δευτερόλεπτα
konstantinosnov wrote:

konstantinosnov wrote:

Τελικά η τιμή για την platinum 1.6 βενζίνη dct   με φουλ εξοπλισμό πόσο βγαίνει κ τι του δίνει ως "έξτρα";

xceed 1.6 7DCT 204 hp Platinum = 31.590... Η πιο ακριβή έκδοση που μπορείς να αγοράσεις. Όσο για τον εξοπλισμό, από αυτά που γράφουν δεν τον λες και φουλ extra... Πληροφορίες εδώ

up
1 user has voted.
bolt
Last seen: Πριν από 45 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
η το site τους δεν έχει όλα

η το site τους δεν έχει όλα τα έξτρα η δεν ξέρω τι παίζει. ο φουλ εξοπλισμός τους φαίνεται πολύ φτωχός.  στο pro ceed που κοιτάω τουλάχιστον η έκδοση με τα πολλά έξτρα δεν υπάρχει Ελλάδα. ίσως κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο xceed

up
1 user has voted.
Tkin73
2500 στροφές με την  7η

2500 στροφές με την  7η τελική ταχύτητα στο αυτόματο κιβώτιο στα 130 δεν είναι αρκετά χαμηλοστροφη λειτουργία για τον 1.4 βενζίνη; Για καλό το λέω. Το δικό μου ντίζελ 1.6 με 6η είναι κάπου στις 2200-2300. 

Μέση κατανάλωση 7.5 λτ . Συνεπώς το ντίζελ ίσως πέφτει και κάτω από τα 6.

Τιμή μοντέλου 1.4 αυτόματο με τα πάντα όλα ότι έξτρα έχει πάνω ο τιμοκατάλογος στην Ρουμανία 28500! Στην Ελλάδα 27500 με λιγότερο από τον μισό εξοπλισμό! Δεν συζητάμε για ηλιοροφες το σαλόνι με την κίτρινη ραφή κοκ....

Στην Ελλάδα αν μπορούσαν να μπουν γιατί φυσικά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα το αμάξι θα έπιανε τα 37-40000!

Κατά τα άλλα οι φτωχοί Ρουμάνοι με τα 500-600 ευρώ μισθό και  οι πλούσιοι Έλληνες !

H κια θα πρέπει να προχωρήσει σε γενναίες εκπτώσεις όχι τα 500 ευρώ ντεμεκ που δίνει αλλά κανονικές εκπτώσεις +2000 μπας και πουλήσει λίγο από τις κουτσουρεμενες εκδόσεις που έχει φτιάξει καθώς όπως φαίνεται να κάνει τα αμάξια πιο δελεαστικά με εμπλουτιση εξοπλισμού λόγω φορολογίας δεν γίνεται. 

25000 το βασικό ντίζελ +2000 από το παντού μεγαλύτερο σπορτατζ επειδή το xceed έχει μεγαλύτερη οθόνη πολυμέσων και line assist δεν πληρώνει κανείς. Όσο γρηγορότερα το καταλάβουν τόσο λιγότερο θα κάψουν το μοντέλο.

Εκτός αν και αυτοί έβγαλαν το xceed για να ενισχύσουν τις πωλήσεις του σπορτατζ που πραγματικά τους τελευταίους μήνες έχουν ενισχυθεί εντυπωσιακά.

Οκ όταν βγήκαν οι τιμές του 2008 το xceed φάνηκε φθηνό αλλά στην κια δεν θα πρέπει να ξεχνούν ότι η πεζω είναι 2η σε πωλήσεις φέτος και η κια 13η! Γι'αυτό και τα 2008 που ήρθαν τα περισσότερα βέβαια μέχρι 25000 έφυγαν σαν ζεστό ψωμί ενώ τα xceed ακόμα περιμένουν τους πρώτους ήρωες....

Ο υποψήφιος αγοραστής αγοράζει πεζω με κλειστά μάτια τα τελευταία χρόνια ενώ ως προς την κια καλώς ή κακώς υπάρχει δυσπιστία....δώσε καλές τιμές να γεμίσει το μάτι μας κια και μετά ανεβάζεις τις τιμές....

https://m.youtube.com/watch?v=xpmppWwCNsQ

up
2 users have voted.
bolt
Last seen: Πριν από 45 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
μάλλον χαζή ερώτηση. δεν

μάλλον χαζή ερώτηση. δεν μπορεί κάποιος να παραγγείλει από εξωτερικό; και να το πάρει όπως θέλει; 

up
Only you voted.
Tkin73
Προφανώς θα πρέπει να κάνεις

Προφανώς θα πρέπει να κάνεις με δικό σου εκτωλωνιστη τον εκτελωνισμο και να πληρώσεις κανονικά το ειδικό τέλος ταξινόμησης και τον ΦΠΑ 24%.Βεβαια με την τεράστια διαφορά τιμής Ελλάδας εξωτερικού το σίγουρο είναι ότι θα έχεις ένα πιο εξοπλισμένο αμάξι σίγουρα από τα κουτσουρεμενες και δεν ξέρω πόσο ακριβότερο.

Και προφανώς πρέπει να έχεις τα λεφτά κασέρι .

Και δεν ξέρω αν δικαιουσαι να φέρεις αμάξι κούτα από έξω όταν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία. Σαν μεταχειρισμένο εννοείται μπορείς. Αν και αυτό είναι σχετικό. Ένα ταξίδι μερικών χλμ να κάνεις και αμεσως το αμάξι γίνεται μεταχειρισμένο. 

Ας μας πει κάποιος που τα ξερει.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo