ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

harisma23
Last seen: Πριν από 4 λεπτά 18 δευτερόλεπτα
Βελτίωση; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

iceman7 wrote:

Οντως υπάρχει βελτίωση! 

Αναμένουμε και tapatalk να μπαινουμε να "ξεκατινιαζόμαστε" καλύτερα! laugh

Έχουμε pm; ΟΧΙ !

Έχουμε tapatalk; ΟΧΙ !

Έχουμε σωστή παρουσίαση - σελιδοποίηση; ΟΧΙ !

Έχουμε σωστή και αξιόπιστη εμφάνιση στην αρχική σελίδα των θεμάτων που έχουν αδιάβαστα ποστ; ΟΧΙ !

Έχουμε την ίδια ταχύτητα με άλλα φόρουμ; ΟΧΙ !

Έχουμε τα ίδια εργαλεία πλοήγησης και αναζήτησης με τα άλλα φόρουμ; ΟΧΙ !

Ποια λοιπόν είναι η βελτίωση που έχουμε δει τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, που υποτίθεται ότι τελείωσαν και τα μπάνια του λαού; 

up
15 users have voted.
limited_one
Εικόνα limited_one
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

iceman7 wrote:

Οντως υπάρχει βελτίωση! 

Αναμένουμε και tapatalk να μπαινουμε να "ξεκατινιαζόμαστε" καλύτερα! laugh

Έχουμε pm; ΟΧΙ !

έχει ήδη απαντήσει ο admin πως στην παρούσα φάση pm δεν θα έχει το forum

Έχουμε tapatalk; ΟΧΙ !

έχει ήδη απαντήσει ο admin πως το drupal δεν είναι συμβατό με το tapatalk. 

Έχουμε σωστή παρουσίαση - σελιδοποίηση; ΟΧΙ !

Η παρουσίαση - σελιδοποίηση στο δικό μου pc είναι φυσιολογική. 

Έχουμε σωστή και αξιόπιστη εμφάνιση στην αρχική σελίδα των θεμάτων που έχουν αδιάβαστα ποστ; ΟΧΙ !

Στα αδιάβαστα συμπεριλαμβάνει και όσα πόστ πήρα ψήφο ή έχει γίνει επεξεργασία. αναμένουμε για βελτίωση απο τους τεχνικούς

Έχουμε την ίδια ταχύτητα με άλλα φόρουμ; ΟΧΙ !

Η ταχύτητα στο δικό μου pc είναι φυσιολογική. 

Έχουμε τα ίδια εργαλεία πλοήγησης και αναζήτησης με τα άλλα φόρουμ; ΟΧΙ !

κατι πιο συγκεκριμένο εδώ?

up
21 users have voted.
harisma23
Κατ' αρχάς το ότι έχει

Κατ' αρχάς το ότι έχει απαντήσει ο admin ότι κάποια πράγματα δεν γίνονται ΔΕΝ είναι ούτε βελτίωση ούτε λύση!

Η παρουσίαση - σελιδοποίηση καθώς και η ταχύτητα, αν και έχουν βελτιωθεί σε σχέση με την αρχή, παραμένουν κάτω του μέσου όρου. Με όλες τις συσκευές που έχω (2 laptops, 1 PC, 1 κινητό και 1 tablet) και σε όποια σύνδεση κι αν έχω δοκιμάσει (ADSL, VDSL, 4G).

Στην αρχική σελίδα, ΠΟΤΕ δεν παρουσιάζονται σωστά ποιες ενότητες έχουν αδιάβαστα - νέα ποστ και πόσα.

Για τα εργαλεία που λείπουν και τις διαφορές δυσλειτουργίες βαριέμαι να ξαναγράφω. Τα ξέρετε, όπως και οποιοσδήποτε χρήστης άλλων φόρουμ, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας...

up
20 users have voted, including you.
limited_one
Εικόνα limited_one
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Κατ' αρχάς το ότι έχει απαντήσει ο admin ότι κάποια πράγματα δεν γίνονται ΔΕΝ είναι ούτε βελτίωση ούτε λύση!

δεν θα υπάρξει ούτε λύση ούτε βελτίωση στην παρούσα φάση. Ήταν ξεκάθαρες οι απαντήσεις του.

Η παρουσίαση - σελιδοποίηση καθώς και η ταχύτητα, αν και έχουν βελτιωθεί σε σχέση με την αρχή, παραμένουν κάτω του μέσου όρου. Με όλες τις συσκευές που έχω (2 laptops, 1 PC, 1 κινητό και 1 tablet) και σε όποια σύνδεση κι αν έχω δοκιμάσει (ADSL, VDSL, 4G).

δεν μπορώ να σε βοηθήσω. μια χαρά είναι η ταχύτητα στις δικές μου συσκευές 

Στην αρχική σελίδα, ΠΟΤΕ δεν παρουσιάζονται σωστά ποιες ενότητες έχουν αδιάβαστα - νέα ποστ και πόσα.

Σε εμένα φαίνονται κανονικά και με πάει στο πρώτο αδιάβαστο. Δοκίμασε εδώ:  https://forum.4troxoi.gr/forum/new

Για τα εργαλεία που λείπουν και τις διαφορές δυσλειτουργίες βαριέμαι να ξαναγράφω. Τα ξέρετε, όπως και οποιοσδήποτε χρήστης άλλων φόρουμ, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας...

ξέρω άλλο φόρουμ που έχει λιγότερα εργαλεία. Σαφώς και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

up
19 users have voted, including you.
harisma23
Έτσι είναι, αν έτσι πιστεύετε

Έτσι είναι, αν έτσι πιστεύετε...

Καταλαβαίνω την προσπάθεια να δικαιολογήσετε το αποτέλεσμα και αναγνωρίζω ότι μπορεί να είμαι λίγο σκληρός στην κριτική μου, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να αποδεχτείτε την αποτυχία της επιλογής και να αλλάξετε ρότα.

Όσον αφορά αυτά που έγραψες, θα απαντήσω εν συντομία: 1. Η απάντηση του admin είναι απλώς αποδοχή της αποτυχίας. 2. Η παρουσίαση - σελιδοποίηση παραμένει προβληματική πέραν πάσης αμφιβολίας, απλώς ανάλογα με τη συσκευή πρόσβασης (κινητό, tablet, PC κτλ) και το orientation της οθόνης της, τα προβλήματα είναι μεγαλύτερα ή μικρότερα. 3. Η ταχύτητα όντως κάποιες στιγμές είναι σωστή, αλλά άλλες φορές έχει θέμα. 4. Διευκρινίζω ότι το πρόβλημα στην αρχική σελίδα δεν είναι στην επιλογή να δείξει τα νέα ποστ, αλλά όταν την ανοίγεις, εκεί όπου παρουσιάζονται όλες οι θεματικές ενότητες μαζί. Τότε δεν μπορείς ποτέ να δεις αξιόπιστα σε ποιες θεματικές ενότητες υπάρχουν νέα ποστ και πόσα. 5. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να υπάρχουν και άλλα χειρότερα φόρουμ, απλώς εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα! Αν τώρα εσείς βρίσκετε παρηγοριά στο "υπάρχουν και χειρότεροι", τι να πω εγώ;

Τέλος πάντων, νομίζω ότι έχετε πάρει το μήνυμα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναλωνόμαστε σε μακρές συζητήσεις για τα προφανή...

up
16 users have voted, including you.
piliourits
Last seen: Πριν από 1 ώρα 17 λεπτά
Η πιο ωραία απάντηση είναι

Η πιο ωραία απάντηση είναι "στο δικό μου το PC είναι όλα εντάξει"....

Quality Control επιπέδου της όλης υλοποίησης...

Tο off topic έφυγε [mod] 

up
22 users have voted.
barimagas
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 46 δευτερόλεπτα
No tapatalk, οποτε καλη

No tapatalk, οποτε καλη συνεχεια σε οσους αντεξουν. Εδω σε ενα τοπικ πατας και αντι να εμφανισει τα τελευταια μυνηματα σε παει στην πρωτη σελιδα, σκετο χασιμο χρονου να δεις τα αδιαβασα δηλαδη.

up
23 users have voted.
limited_one
Εικόνα limited_one
barimagas wrote:

barimagas wrote:

No tapatalk, οποτε καλη συνεχεια σε οσους αντεξουν. Εδω σε ενα τοπικ πατας και αντι να εμφανισει τα τελευταια μυνηματα σε παει στην πρωτη σελιδα, σκετο χασιμο χρονου να δεις τα αδιαβασα δηλαδη. Επισης η σελιδα για κινητο ειναι τεραστια ουτε καν app version. Μονο να λυπηθω μπορω με την κατασταση.

Από εδώ :  https://forum.4troxoi.gr/forum/new

πατας στις νέες δημοσιεύσεις και σε πάει στην πρώτη αδιάβαστη.

Επισης μόλις μπείς σε ένα thread έχει κουμπί first unread (πρώτο αδιάβαστο) 

up
20 users have voted.
vasvo
Last seen: Πριν από 5 μήνες 3 εβδομάδες
Καφέ γιατί δεν κάνει το φόρουμ!

Με ένα απλό κινητό των 60€  και τον CM Browser ...τα πάντα όλα καλά ως προς την χρηστικότητα και πολύ πιο εύκολο στην ανάγνωση απο οτι στην προηγούμενη πλατφόρμα.   

up
21 users have voted.
harisma23
Το διαβάσαμε κι αυτό:

Το διαβάσαμε κι αυτό: Καλύτερο από την προηγούμενη πλατφόρμα!

Τώρα μπορώ να πω ότι έχω δει τα πάντα!

up
22 users have voted.
manasta
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες
Δεν γράφω συχνά, αλλά μπαίνω

Δεν γράφω συχνά, αλλά μπαίνω καθημερινά. Τέτοιο epic fail δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει στο ελληνικό internet.

Έμπαινα κυρίως από το Samsung tablet μου με Chrome, τώρα πια είναι αδύνατο. Κι αυτό γιατί στη portrait λειτουργία του tablet χάνεται το δεξί μισό της σελίδας και δεν μπορείς να τη διαβάσεις καθόλου. Στην landscape λειτουργία φαίνεται καλά αλλά δεν με βολεύει καθόλου να κρατάω το tablet έτσι. 

Ας μη μου πει κάποιος ότι εμένα φαίνεται μια χαρά, δεν με βοηθάει αυτό. Δυστυχώς θα σταματήσω να μπαίνω όσο έμπαινα. 

up
20 users have voted, including you.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 25 λεπτά 21 δευτερόλεπτα
Αν εχω quotαρει ενα ποστ και

Αν εχω quotαρει ενα ποστ και το αρχικο ποστ επεξεργαστει (απο αυτον που το εγραψε) , αλλάζει και το quotαρισμενο κειμενο αυτοματα ​? 

up
20 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 4 ώρες 39 λεπτά
Φωτογραφίες πως ανεβάζουμε;

Αρκετές φορές αποσυνδέει το λογαριασμό μου και μου ζητάει να συνδεθώ εκ νέου ενώ τα cookies είναι αποθηκευμένα κανονικά.

up
23 users have voted.
AEA4TF
Εικόνα AEA4TF
Last seen: Πριν από 7 ώρες 54 λεπτά
dragonslayer wrote:

dragonslayer wrote:

Όπως πάντα: https://forum.4troxoi.gr/node/52303

up
24 users have voted.
alexandros.K
Δεν μου απαντησε κανεις σε

Δεν μου απαντησε κανεις σε αυτο

alexandros.K wrote:
Αν εχω quotαρει ενα ποστ και το αρχικο ποστ επεξεργαστει (απο αυτον που το εγραψε) , αλλάζει και το quotαρισμενο κειμενο αυτοματα ​? 

Επισης, πως μπορω να δω παλιοτερα ποστς καποιου μελους ή δικα μου ??

up
16 users have voted.
vasvo
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Δεν μου απαντησε κανεις σε αυτο

alexandros.K wrote:

Επισης, πως μπορω να δω παλιοτερα ποστς καποιου μελους ή δικα μου ??

Στο πλαίσιο πάνω δεξιά της σελίδας (αναζήτηση) γράφεις και πατάς τον μπλε φακό.

Cantina

up
21 users have voted.
alexandros.K
Αν γραψω το nick καποιου ομως

Αν γραψω το nick καποιου ομως, νομιζω δεν δειχνει ολα τα ποστ του

up
25 users have voted.
vasvo
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

το Cantina που εγραψες, τι ειναι? 

Την σελίδα που υπάρχει το ψευδώνυμο (στην περίπτωση σου σελ.11-21/9/13 #1 ποστ που συμφωνεί με την ημερομηνία εγγραφής).

Cantina=κάντηνα (την δοκιμή)smiley εχω quotαρει ενα ποστ σου και το αρχικό σου  ποστ επεξεργάσου το να δούμε αν αλλάζει και το quotαρισμενο κείμενο αυτόματα ​

up
21 users have voted, including you.
limited_one
Εικόνα limited_one
Το quote δεν αλλάζει αυτόματα

Το quote δεν αλλάζει αυτόματα.

up
20 users have voted.
alexandros.K
vasvo wrote:

vasvo wrote:

alexandros.K wrote:

το Cantina που εγραψες, τι ειναι? 

Την σελίδα που υπάρχει το ψευδώνυμο (στην περίπτωση σου σελ.11-21/9/13 #1 ποστ που συμφωνεί με την ημερομηνία εγγραφής).

Cantina=κάντηνα (την δοκιμή)smiley εχω quotαρει ενα ποστ σου και το αρχικό σου  ποστ επεξεργάσου το να δούμε αν αλλάζει και το quotαρισμενο κείμενο αυτόματα ​

Την εκανα την δοκιμη, οντως δεν αλλαζει το guote παρακατω 

Παντως στην αναζητηση εβαλα το nick σου (vasvo) και δεν δειχνει πχ τα παροντα ποστς σου. Δλδ τα ποστ αυτα εδω τα σημερινα δεν τα βγαζει στο " vasvo "

up
18 users have voted.
vasvo
Αλέξανδρε το ποστ στις 17:15

Αλέξανδρε το ποστ στις 17:15 το συμπεριέλαβε τώρα, μάλλον καθυστερεί το σύστημα στην εμφάνιση.

Γενικά με refresh, πολλά διορθώνονται ειδικά στην τελευταία σελίδα και υπάρχει δυνατότητα  επεξεργασίας.

up
12 users have voted.
alexandros.K
To ποστ στις στις 17:15 ειναι

To ποστ στις στις 17:15 ειναι δικο μου laugh 

Τα δικα σου δεν τα δειχνει . Τεσπα, ευχαριστω παντως 

up
17 users have voted, including you.
jimdenin
Last seen: Πριν από 7 μήνες 1 εβδομάδα
Διάβασα την απάντηση σας στα

Διάβασα την απάντηση σας στα ζητηματα που σας έθιξα..

Και πάλι δεν βλέπω πως σε κάθε νήμα μπορώ να μεταβώ στην τελευταία χρονικά δημοσίευση. Ναί μεν εμφανίζεται το όνομα του μέλος η ημερομηνία η ώρα, αλλά δεν υπάρχει επιλογή μετάβασης.

Επίσης όταν πάω με τον κέρσορα πάνω στο νικ ναίημ μου δεν κλικάρεται αυτό σαν επιλογή. Επιπρόσθετα στον λογαριασμό μου, στην αναζήτηση μηνυμάτων εμφανίζονται μόλις δημοσιευμένα!!

Γενικά ενώ η προηγούμενη μορφή του φόρουμ παίζει να ήταν απο τις καλύτερες, η τωρινή έχει αρκετά θεματάκια.

up
22 users have voted, including you.
limited_one
Εικόνα limited_one
(Δεν υπάρχει θέμα)

Σε κάθε σελίδα ενός thread, κάτω απο την αρίθμηση σελίδων στο πάνω μέρος της σελίδας υπάρχει επιλογή μετάβασης στην πρώτη αδιάβαστη δημοσίευση. Αν το πατήσετε και δεν σας πάει κάπου σημαίνει οτι ΔΕΝ υπάρχει νεα δημοσίευση και θεωρείτε updated το thread(έγινε επεξεργασία σε κάποια δημοσίευση)

Αν πατήσετε αυτό το link : https://forum.4troxoi.gr/forum/new σας πάει στην παρακάτω σελίδα και υπάρχει link στην δεύτερη στήλη που σας πάει στην πρώτη αδιάβαστη δημοσίευση. Αν το πατήσετε και δεν σας πάει στην πρώτη σελίδα σημαίνει οτι ΔΕΝ υπάρχει νεα δημοσίευση και θεωρείτε updated το thread(έγινε επεξεργασία σε κάποια δημοσίευση)

up
17 users have voted.
Storm
Last seen: Πριν από 3 ώρες 6 λεπτά
jimdenin wrote:

jimdenin wrote:

...Και πάλι δεν βλέπω πως σε κάθε νήμα μπορώ να μεταβώ στην τελευταία χρονικά δημοσίευση. Ναί μεν εμφανίζεται το όνομα του μέλος η ημερομηνία η ώρα, αλλά δεν υπάρχει επιλογή μετάβασης.

Επίσης όταν πάω με τον κέρσορα πάνω στο νικ ναίημ μου δεν κλικάρεται αυτό σαν επιλογή.

Αυτά δεν νομίζω να υποστηρίζονται πλέον.

Ειδικά για το δεύτερο που γράφεις πλέον δεν υπάρχει "προφίλ" χρήστη ώστε να υπάρχει λόγος να "κλικάρεται" το nickname.

Η phpBB πρόσφερε πολλά περισσότερα. Προσωπικά διαπιστώνω διαρκώς bugs και λάθη στο όλο στήσιμο.

Αλλά αυτό ήθελαν οι 4Τροχοί, οπότε τι να λέμε τώρα; Ιδιοκτησία τους είναι, ας κάνουν ότι θέλουν.

Εγώ γράφω και διαβάζω μερικά θέματα και μέχρι εκεί. Δεν ασχολούμαι παραπάνω.

up
27 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo