Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

18799 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
BASSstarlet
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 15 ώρες
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Όχι, μόνο τα καινούργια δείχνουν.
Φαίνεται τίποτα τώρα;Στις φωτογραφίες του google τις ανεβάζω.

up
4 users have voted, including you.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

BASSstarlet":3sj1wpud wrote:
Όχι, μόνο τα καινούργια δείχνουν.
Φαίνεται τίποτα τώρα;Στης φωτογραφίες του google τις ανεβάζω.

Μια χαρα φαινονται..

edit: τουλαχιστον απο Tapatalk..

up
2 users have voted.
modechristo
Last seen: Πριν από 11 μήνες 1ημέρα
παιδια καλησπερα και χρονια

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!
επειδη σιγα σιγα ερχεται η πρωτη αλλαγη ελαστικων (τωρα φοραω energy saver) και θελω να κανω μια ερευνα αγορας σε περιπου ενα με 2 μηνες που θα τα βαλω για το c3 μου θα ηθελα ετσι να μου πειτε κατι εσεις απο την εμπειρια σας τι ταιριαζει καλυτερα η τι εχετε δοκιμασει!!

οι διαστασεις που φοραει ειναι 195/55 R16
τωρα ειμαι πλεον στα 3 χρονια και κοντα 40000km!
οδηγηση αθηνα με κανα ταξιδακι που και που!
Ποσο που θα διαθεσω σχεδον απεριοριστο για θεματα ασφαλειας θελω το καλυτερο δυνατο!

κλεινω προς michelin primacy 4 αλλα καθε προταση καλοδεχουμενη!!
το αυτοκολλητο του αυτοκινητου γραφει 155/55 R16 87T ενω το site της michelin μου πρωτεινει|
155/55 R16 91V ξερετε ποια η διαφορα?
νομιζω τα δευτερα ειναι ακρυβοτερα κιολας!

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 14 δευτερόλεπτα
Η διαφορά του Τ με το V είναι

Η διαφορά του Τ με το V είναι ότι το πρώτο είναι για ταχύτητες μέχρι 190 km/h, ενώ το δεύτερο για μέχρι 240 km/h. Προφανώς το C3 είναι καλυμμένο και με το Τ. 

Τα Michelin που λες είναι μια χαρά λάστιχα, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Θα προτιμούσα Pirelli P7 Blue. 

up
3 users have voted, including you.
famas
Last seen: Πριν από 17 ώρες 57 λεπτά
Άλλαξα κι εγώ ελαστικά

Άλλαξα κι εγώ ελαστικά παραμένοντας στη Michelin, για τα εργοστασιακά primacy είχα να πω τα καλύτερα όσον αφορά αντοχή και απόδοση μετά από σχεδόν 50Κ χλμ.   Έβαλα primacy 4 στη γνωστή διάσταση 205/55/16, κατεβαίνοντας από το 215 που οφορύσε εργοστασιακά για προφανείς λόγους. Ένας χρόνο εγγύηση από τη Michelin και 300 ευρώ από το γνωστό μαγαζί στη δυτ. θεσσαλονίκη.

up
2 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 49 δευτερόλεπτα
Για πες κ αλλα....καλο το

Για πες κ αλλα....καλο το λαστιχο;;;;

Ειχα βαλει τα crossclimate + σε ενα που χρησιμοποιουσα καθημερινα πιο πολυ για το χειμωνα, αλλα μου εσπασαν τα νευρα τωρα το καλοκαιρι. Ψηλογλυστρουν και αυτα. Το χειμωνα ομως ειναι ανω του μεσου ορου και παραδοξως πολυ ησυχα.

Οτι και αν οδηγω τελικα γλυστρα απο τα ελαστικά.

Το σουζουκι με τα αλλα τα αθλια εργοστασιακα ελαστικα ecopia 150 κανει σαπουναδες. 

Τελικα καλα το ειχα διαπιστωσει και πιο παλια. Αυτα τα διαφορετικα ελαστικα για την ελλαδα (ειτε οικολογικα ειτε all season) δεν πολυκανουν με τη αθλια ασφαλτο μας.

up
1 user has voted.
n.k.9
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
Αντικειμενικά, τα primacy 4

Αντικειμενικά, τα primacy 4 έχουν καλές κριτικές και ικανοποητικη απόδοση σε διάφορες δοκιμές στο εξωτερικό. Και στις περισσότερες από αυτές είναι ψηλότερα από τα p7 blue.

Φοράω 205/50/17, έρχομαι από p7 (όχι το blue) και το primacy 4 θα είναι η επιλογή μου στην εντός.μηνος αλλαγή ελαστικών.

Ευχαρίστως και θα δοκίμαζα το ventus prime 3, αλλά ο λαστιχας μου δεν δουλεύει τα hankook.

Δες και τα bluresponse της dunlop, που είναι επίσης καλή επιλογή.

up
2 users have voted.
green
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Καλησπέρα ,

Καλησπέρα ,

Σε Peugeot 207 1.4 της συζύγου σε διάσταση 195/60/15 τι θα προτείνατε ?

Φοράει τώρα Dunlop Sport blue response ,προτείνετε κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ.

up
2 users have voted, including you.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 41 λεπτά
Πολύ καλά τα συγκεκριμένα

Πολύ καλά τα συγκεκριμένα Dunlop, δύσκολα θα τα άλλαζα με κάτι άλλο.

up
3 users have voted.
nick-sport
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα
Έχουμε άποψη για τα Hankook

Έχουμε άποψη για τα Hankook Ventus Prime 3 και Vredestein Ultrac Satin;

(ενδεχομένως να έχει ξαναγραφτεί αλλά δεν μου δουλεύει η αναζήτηση τώρα με την αλλαγή στο forum)

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Έχω τα Ventus Prime 3.

Έχω τα Ventus Prime 3 (K125). Εξαιρετικό τουριστικό λάστιχο, που δεν θα πει όχι και σε πιο γρήγορο ρυθμό. Δεν χρειάζεται ζέσταμα (τουριστικό γαρ) και κρατάει απρόσμενα καλά ακόμα και υπό πίεση, χωρίς να υπερθερμαίνεται. Βέβαια στο όριο δεν είναι το ίδιο ακριβές ή grippy με ένα αμιγώς σπορ λάστιχο, αλλά σε σπορ μπερλίνα 200 σχεδόν ίππων είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή που έκανα, λόγω του τρόπου που συμβιβάζει τις αντικρουόμενες απαιτήσεις για άνεση και πρόσφυση. 

up
8 users have voted, including you.
green
Καλημέρα ,

Καλημέρα ,

Σε διάσταση 225/40/18 τι θα μου προτείνατε σε μαλακή γόμα ?

Φοράω σε peugeot 308 Gti p zero ( σκέτο) αλλά είναι παρα πολύ σκληρό..Σκεφτόμουν σε  Continental contisport 5..

Ευχαριστώ.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Αν θες πιο μαλακή γόμα, τότε

Αν θες πιο μαλακή γόμα, τότε Dunlop Sport Maxx ή Goodyear Eagle F1 Assymetric 5 (υπάρχει και το Supersport για πιο σπορ καταστάσεις). Θεωρητικά (βάσει δοκιμών και χρόνων) το καλύτερο σπορ λάστιχο είναι το νέο P Zero 4, αλλά αν σου φάνηκε σκληρό το προηγούμενο, ίσως θέλεις κάτι με διαφορετική φιλοσοφία, όπως τα παραπάνω που ανέφερα. 

up
1 user has voted.
green
Σε sport maxx το RT2 εννοείς?

Σε sport maxx το RT2 εννοείς?

Οσον αφορά τα P zero είχαν πολύ σκληρή γόμα και ξεράθηκαν και παρα πολύ γρήγορα ..

Γιαυτό ,αφού δεν κάνω πολλά χλμ ,θέλω πολύ μαλακή  γόμα...

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Τα Sport Maxx RT 2 (υπάρχει

Τα Sport Maxx RT 2 (υπάρχει και το πιο σπορ Maxx Race).

Αν δεν τα πιέζεις ώστε να φεύγει η γυαλάδα και να βγαίνει από κάτω η φρέσκια γόμα, όλα το ίδιο θα πάθουν. Επίσης τα σπορ λάστιχα θέλουν συνήθως πιο πολύ ζέσταμα από τα τουριστικά αδελφάκια τους. Μήπως να κοιτούσες τουριστικά λοιπόν;

up
1 user has voted.
Bill94
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1 εβδομάδα
toyota yaris diesel 2016- 195/50/16

Καλησπέρα, παρόλο το διάβασμα που έχω ρίξει εδώ μέσα, adac, πρόσφατες δοκιμές autotriti,youtube κτλ ακόμα είμαι μπερδεμένος. Πρώτη αλλαγή ελαστικών στη ζωή μου, διαστάσεις 195/50/16,  διάσταση περίεργη και ακριβή. Οδήγηση κυρίως από περιαστικά Θεσσαλονίκης προς κέντρο από περιφερειακό, υψόμετρο 400μ. περίπου, πρωινές εκκινήσεις τύπου 7 το πρωί το χειμώνα και αν βγω Εγνατία λίγες φορές το χρόνο του δίνω να καταλάβει, 140 σταθερά, πεζοδρόμια δεν καβαλάω ποτέ. Εργοστασιακά έχει Bridgestone Ecopia, δεν μπορώ να πω οτι θα ξαναέβαζα οικολογικά. Θέλω κάτι με μαλακό πέλμα, όχι μαλακό πλαινό για κατευθυντικότητα, πληροφόρηση από το οδόστρωμα και να μην σκιστεί αν ακουμπήσω κάνα πεζοδρόμιο στο παρκάρισμα με δείκτη Α στο βρεγμένο. Ο συντελεστής φθοράς είναι αδιάφορος, ο ήλιος τα καίει δεν κάνω πολλά χλμ. Μου αρέσουν τα Bridgestone Turanza 005 επειδή είναι καινούρια και τα Uniroyal Rainsport 3 λόγω της σχεδίασης του πέλματος χωρίς βέβαια να μπορώ να επιχειρηματολογήσω παραπάνω. Απλά ψάχνω το καλύτερο δυνατόν. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!! 

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Πες μας όμως και αυτοκίνητο,

Πες μας όμως και αυτοκίνητο, αλλά και τρόπο οδήγησης Bill94.

up
1 user has voted.
Bill94
Καλημέρα, το έχω στον τιτλο,

Καλημέρα, το έχω στον τιτλο, Toyota Yaris diesel 2016  5θυρο, έκδοση  Style Plus  αν παίζει ρόλο. Διάσταση 195/50/16 84 ή 88 V. Στην πόλη οδηγώ σχετικά ήρεμα, σπάνια πιέζω. Αν βγω Εγνατία εχω 140 στο  cruise control και συνεχεις αλλαγες λωριδας αφου πρεπει να προσπερνάω. Επίσης 1-3 φορές το μήνα μπορεί να ανεβώ μέχρι διασταύρωση Χορτιάτη, από Πανόραμα έχει ωραία στριφτερή διαδρομή για όσους ξέρουν. Δεν πάω με χρονόμετρο, απλή βόλτα και σε κάποιες στροφές ίσως μπω πιο γρήγορα για να μελετήσω τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

up
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Κι εγώ Σαλονικιός είμαι,

Κι εγώ Σαλονικιός είμαι, οπότε καταλαβαίνω τι λες. 

Θα ήμουν μεταξύ των:
- Hankook K125​
- Goodyear Efficient Grip Performance​
- Dunlop Sport Responce Blu (blu το λέει, όχι blue, go figure...)
- Bridgestone T005
- Pirelli P1

up
1 user has voted.
Bill94
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Τα Χανκοοκ Πιρελλι τα απορριπτω επειδή έχουν Β στο βρεγμενο σε αυτη τη διάσταση. Θα κοιτάξω τα άλλα 3.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Το Β στο βρεγμένο λέει απλά

Το Β στο βρεγμένο λέει απλά ότι είναι μισό μέτρο χειρότερα στο φρενάρισμα. Μόνο στο φρενάρισμα, όχι γενικά στην βροχή. Το καλύτερο λάστιχο του κόσμου, το Pirelli Trofeo R, που κάνει όλα τα ρεκόρ στις πίστες, είναι τραγικό σε αυτήν την μέτρηση. Αλλά όπως αγαπάς...

up
3 users have voted.
nick-sport
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Θα ήμουν μεταξύ των:
- Hankook K125​

Από τα 3 παραπάνω ποιά θεωρείς καλύτερη επιλογή;

up
bebes
Last seen: Πριν από 8 μήνες 2 εβδομάδες
bebes wrote:

hankook ventus prime 3 Κ125

bebes wrote:
bebes wrote:
Τοποθέτησα τελικά τα hankook ventus prime 3 Κ125.
Αυτο που μου εκανε εντύπωση είναι ο πολύ "στρογγυλεμένος" ώμος τους.
Καμία σχέση με τα λάστιχα που φορούσα ως τωρα, όλα είχαν "γωνία" η οποία οταν φαγώθηκε λίγο στα CrossClimate γλυστρούσα στο χιονι
Θα χρειαστώ σίγουρα χειμερινά το χειμώνα.

Δεικτη φθοράς εχουν χαμηλό, 280 αν θυμαμαι καλά.
Για την ωρα τα καινουρια λάστιχα "υπόσχονται" ενα πολύ ήσυχο ταξίδι.
Οταν θα εχω μαζεψει χιλιόμετρα θα γραψω κάτι.

Εκανα 1000 χιλιομετρα περίπου με τα νεα λάστιχα.
Δεν τα δοκίμασα σε κάτι extreme, δεν βρήκα βροχή, οπότε μόνο πορεία σε αυτοκινητόδρομο και επαρχιακό.

Λοιπόν, σαν να άλλαξα αυτοκίνητο. :thumbsup: 
Υπερβολικά ήσυχα (όπου εχει καλή άσφαλτο είνια πλήρως αθόρυβα) και αρκετα μαλακά (έγινε πιο άνετο το αυτοκίνητο :) ) 
Μένει να δω πως θα συμπεριφερθούν στο χρόνο μιας και αναπόφευκτα η σύκριση γίνεται με τα προηγούμενα 3 ετων λάστιχα.

Για κατανάλωση δεν μπορω να πω, μιας και στα 350 χιλιόμετρα ειχα μπάρες με βαλίτσα οροφής, δεν παρατήρησα όμως κάποια εμφανή διαφορά ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω

Έκλεισα αισίως 2 μηνες και 7000 χιλιόμετρα με τα hankook ventus prime 3 Κ125.
Δε μετάνιωσα στιγμή για την επιλογή μου.
Ισχύουν όλα τα παραπάνω που έγραψα για άνεση και θόρυβο. 
Το αυτοκίνητο έχει μεταμορφωθεί.
Στο πρόσφατο ταξίδι στη Ρουμανια δοκίμασα και σε ορεινό στροφιλίκι με καλή και κακή, βρεγμένη και στεγνή άσφαλτο, κρατάνε πολύ καλά.
Στα Σκόπια βρήκα έντονη βροχόπτωση, οκ κι εκει (αν και δεν είχα ποτε πρόβλημα σε νερο, ουτε με τα προηγούμενα 2 σετ ελαστικών. Απλά αυτά δεν εχουν τη φασαρία των προηγούμενων)
Περασα και μερικά χιλιόμετρα (άσχημου) χωματόδρομου με πολλές λακούβες και σχετικά γρήγορα (λόγω νεύρων), δεν σκίστηκαν.

Overall, θεωρώ οτι απο τη στιγμη που το αυτοκίνητο δεν ειναι για πολλά πολλά εκτός δρόμου (λόγω αδύναμου συμπλέκτη) αυτού του είδους τα λάστιχα είναι προτιμότερα απο τα (πολύ ή λιγότερο) τρακτερωτα που φορούσα εως τώρα.
Πολύ πιο άνετο και ήσυχο ταξίδι, "μάλλον" καλύτερο κράτημα.
Το μόνο μειονέκτημα οτι θα πρέπει να πάρω και χειμερινά, ενω μέχρι τώρα οι προκάτοχοι(Geolander G900, Nokian WR4 allweather, Michelin CrossClimate) πήγαιναν στο χιόνι απο καλούτσικα μέχρι αξιοπρεπώς.

Mένει να φανεί η αντοχή τους στα χιλιομετρα cool

up
3 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
nick-sport wrote:

nick-sport wrote:

REALZEUS wrote:

Θα ήμουν μεταξύ των:
- Hankook K125​

Από τα 3 παραπάνω ποιά θεωρείς καλύτερη επιλογή;

Για σπορτίβικη οδήγηση, μάλλον τα Dunlop. 

up
Kger
Εικόνα Kger
Last seen: Πριν από 1 μήνας 19 ώρες
Καλημέρα,

Καλημέρα,

Εγώ πριν 10 μέρες πέρασα σε διάσταση 205/55/16 τα Primacy 4, κυρίως με το κριτήριο της πρόσφυσης και των χιλιομέτρων. Ήμουν ανάμεσα σε αυτά και στα conti premium contact 6 και τα dunlop blu response. Ελπίζω να διάλεξα σοφά. Πήγαινα πολύ για τα dunlop αλλά μου είπε ο λαστιχάς κάτι που διάβαζα και στο νετ, πως είναι τα καλύτερα από τα 3 πιθανότατα σε οδήγηση αλλά αν θες χιλιόμετρα ξέχνα τα. Σε σχέση με τα eco contact 5 που φορούσε το αμάξι πριν, οι διαφορές υπέρ των Michelin μέχρι στιγμής είναι στον θόρυβο και στην άνεση. Ακόμη είναι πολύ καινούργια τα ελαστικά αλλά σε ένα μικρό ζόρισμα που τους έκανα μου φάνηκαν να έχουν καλό κράτημα.

Τιμή 320, παραπάνω είδα ο φίλος από το γνωστό λαστιχάδικο στη δυτική Θεσσαλονίκη τα έβαλε 300. Ίδια προσφορά πήρα και εγώ από αυτούς κυρίως για να συγκρίνω τιμές, αλλά επειδή μένω ανατολικά στην Θεσσαλονίκη δεν πήγα μέχρι εκεί για 20 ευρώ.

Επίσης, για το P1 που αναγράφεται παραπάνω, εγώ σε θέμα αντοχής έχω πολύ κακή εμπειρία με το P1. Έβγαλαν λίγα χιλιόμετρα πριν ζητήσουν αλλαγή.

up
2 users have voted.
Topic locked

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo