ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

605 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 42 λεπτά 31 δευτερόλεπτα
Προσωπικά δεν θα κρίνω την

Προσωπικά δεν θα κρίνω την απόφαση για την μετάβαση σε μία νέα πλατφόρμα του site και του forum. Ξεχώρισα όμως την αναφορά στην πλατφόρμα Drupal και χωρίς να το ψάξω πολύ έπεσα σε ένα φόρουμ βασισμένο σε αυτή την πλατφόρμα: https://mydrupal.gr/forum

Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα κάτι τέτοιο θα επιθυμούσαν, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα το ήθελε αυτό η εταιρεία των 4Τροχών.

Από εκεί και πέρα, ως μέλος από το 2003 δεν περίμενα να διαγραφεί ο λογαριασμός μου έτσι ξαφνικά. Και ταυτόχρονα παντού να εμφανίζομαι ως χρήστης "Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση)". Τι είναι αυτό; Και για να είμαι και ειλικρινής μου κάνει εντύπωση που ενώ και ο Realzeus διαγράφηκε, άμεσα επαναφέρατε τον λογαριασμό του και ότι τον αφορά.

Επίσης άσχημη εντύπωση δημιούργησε η πρώτη μέρα μετάβασης στην οποία βγήκε σε κοινή θέα όλη η κρυφή ενότητα που "κουβεντιάζουν" οι mods και ο admin μεταξύ τους για κάθε θέμα/πρόβλημα του χώρου, των μελών κλπ...

Δεν ξέρω που θα οδηγήσει όλο αυτό το εγχείρημα, πάντως για να είμαι ειλικρινής περίμενα μία στοιχειώδη προετοιμασία για αυτή την μετάβαση. Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην έχουν λόγους διάφορες "καλοπροαίρετες ερινύες" να σπρώχνουν τα μέλη, τους αναγνώστες, τους επισκέπτες του χώρου σε άλλα φόρουμ και sites. Και μάλιστα να λένε και διάφορα για τους διαχειριστές του χώρου εδώ μέσα.

Αυτά από μένα.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 7 ώρες 31 λεπτά
-Storm- wrote:

-Storm- wrote:

Προσωπικά δεν θα κρίνω την απόφαση για την μετάβαση σε μία νέα πλατφόρμα του site και του forum. Ξεχώρισα όμως την αναφορά στην πλατφόρμα Drupal και χωρίς να το ψάξω πολύ έπεσα σε ένα φόρουμ βασισμένο σε αυτή την πλατφόρμα: https://mydrupal.gr/forum

Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα κάτι τέτοιο θα επιθυμούσαν, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα το ήθελε αυτό η εταιρεία των 4Τροχών.

yesyes

+1.000!! Κάτι τέτοιο είναι ιδανικό, μοιάζει πολύ με vBulletin και είναι πάρα πολύ χρηστικό, ευανάγνωστο και εύκολο στην πλοήγηση.

ΥΓ: Καλοπροαίρετα όλα μου τα σχόλια, με την μικρή εμπειρία στησίματος το 2008 του 1ου φόρουμ στην Ελλάδα για φουσκωτά σκάφη σε vΒulletin και το εγχείρημα της αναβάθμισής του (η οποία έγινε αφού όλα ήταν έτοιμα και είχαν ελεγχθεί πολλές φορές). 

up
1 user has voted.
limited_one
Εικόνα limited_one
Last seen: Πριν από 1ημέρα 11 ώρες
Παιδιά όπως έχει αναφέρει και

Παιδιά όπως έχει αναφέρει και ο admin το τεχνικό τμήμα παλεύει να ενώσει την παλιά βάση δεδομένων με την νεα πλατφόρμα.

Μόλις ολοκληρωθεί η συνένωση θα ασχοληθούν με το στήσιμο και την προσθήκη όσων modules χρειάζονται.

up
2 users have voted.
AEA4TF
Εικόνα AEA4TF
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 8 δευτερόλεπτα
-Storm- wrote:Από εκεί και

-Storm- wrote:
Από εκεί και πέρα, ως μέλος από το 2003 δεν περίμενα να διαγραφεί ο λογαριασμός μου έτσι ξαφνικά. Και ταυτόχρονα παντού να εμφανίζομαι ως χρήστης "Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση)". Τι είναι αυτό; Και για να είμαι και ειλικρινής μου κάνει εντύπωση που ενώ και ο Realzeus διαγράφηκε, άμεσα επαναφέρατε τον λογαριασμό του και ότι τον αφορά.

Καλησπέρα σας,

Κανείς δεν διαγράφηκε. Αυτό που έγινε είναι ότι πολλοί χρήστες δεν μεταφέρθηκαν σωστά από την παλιά στην νέα πλατφόρμα και πρέπει να γίνει χειροκίνητα για τον καθένα ξεχωριστά. Να φανταστείτε ότι μέχρι και ο Global Moderator Manker έλειπε. Επαναφέρουμε τους χρήστες με την σειρά που μας δηλώνονται και εσείς τύχατε πάνω στο Σαββατοκύριακο. Δεν υπάρχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα μας με εσάς προφανώς.

up
3 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 46 δευτερόλεπτα
-Storm- wrote:

-Storm- wrote:

μου κάνει εντύπωση που ενώ και ο Realzeus διαγράφηκε, άμεσα επαναφέρατε τον λογαριασμό του και ότι τον αφορά.

Σαν παιδάκι κάνεις....

Για την ιστορία, ο Realzeus με το που ανέβηκε το φόρουμ έστειλε άμεσα email, έκανες το ίδιο;  Εγώ μια μέρα μετά μπήκα κανονικότατα άσχετα αν μου λέγανε ότι υπάρχουν προβλήματα με το login δεν είχα κάποιο θέμα.

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 42 λεπτά 31 δευτερόλεπτα
panos2171 wrote:

panos2171 wrote:

-Storm- wrote:

μου κάνει εντύπωση που ενώ και ο Realzeus διαγράφηκε, άμεσα επαναφέρατε τον λογαριασμό του και ότι τον αφορά.

Σαν παιδάκι κάνεις....

Για την ιστορία, ο Realzeus με το που ανέβηκε το φόρουμ έστειλε άμεσα email, έκανες το ίδιο;  Εγώ μια μέρα μετά μπήκα κανονικότατα άσχετα αν μου λέγανε ότι υπάρχουν προβλήματα με το login δεν είχα κάποιο θέμα.

Επειδή εγώ είμαι παιδάκι και ακόμη μαθαίνω, εσύ που είσαι ενήλικας και ξέρεις τι έκανε ο Realzeus για δώσε το email να στείλω και εγώ. Το έψαχνα και το ψάχνω.

Αν και νόμιζα ότι αρκούσε να το αναφέρω στο θέμα αυτό. Το οποίο και είχα κάνει πριν μερικά ποστ.

up
Only you voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 4 ώρες 35 λεπτά
Ένα προβληματικό forum

Δυστυχώς το αποτέλεσμα της μετάβασης σε νέα πλατφόρμα είναι ένα προβληματικό forum.

Καταλαβαίνω και αναγνωρίζω την προσπάθεια που γινεται, αλλά μετά από μια εβδομάδα δεν φαίνεται καμία βελτίωση. Έχω παρακολουθήσει αντίστοιχες μεταβάσεις και σε άλλα φόρουμ, αλλά ποτέ δεν ήταν τόσο προβληματικές! Προσωπικά επί του παρόντος με απωθεί η χρήση του και γι' αυτό έχω λιγοστέψει τις επισκέψεις μου και τη συμμετοχή μου.

up
4 users have voted, including you.
fivos07
Last seen: Πριν από 7 μήνες 6 ημέρες
Απλά μου βγήκαν τα μάτια...

Απλά μου βγήκαν τα μάτια....άλλωστε πόσο να βελτιωθεί ακόμα;

up
2 users have voted.
abi
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα
Νομίζω ότι το θέμα του

Νομίζω ότι το θέμα του tapatalk είναι ένα από τα πρώτα τα οποία πρέπει να δείτε. Η πλειοψηφία των χρηστών μπαίνει στα διάφορα φόρουμ μέσω smartphone 

up
2 users have voted, including you.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Last seen: Πριν από 7 ώρες 59 λεπτά
Πολλά παράπονα βλέπω... κι

Πολλά παράπονα βλέπω... κι εγώ προσπαθούσα μέρες να μπω χωρίς επιτυχία. Μέχρι που έκανα ανάκτηση κωδικού, όρισα νέο και μπήκα. Αρχικά έστειλα μήνυμα στη σελίδα του 4troxoi στο facebook και μου είπαν να μιλήσω με μια κυρία από την εταιρία που έχει φτιάξει το site/forum.

Κι εγώ απόρρησα που δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το tapatalk, μιας και είναι ό,τι καλύτερο για εμάς που μπαίνουμε περισσότερο από το κινητό. Μακάρι να το κάνουν σύντομα, απαράδεκτο αν δε το κάνουν.

up
1 user has voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Σε ερώτησή μου σχετικά με το

Σε ερώτησή μου σχετικά με το πότε θα ενεργοποιήσουν το tapatalk, αφού το forum είναι δύσχρηστο σε όποιον μπαίνει από το κινητό, έτσι όπως είναι τώρα, η απάντηση που έλαβα είναι:

Έχουμε αρκετές ενέργειες ακόμα να κάνουμε μέσα στους επόμενους μήνες.
Θα χρειαστεί λίγο υπομονή από πλευράς σας ώστε να ολοκληρωθούν όλα σύμφωνα με τις ανάγκες σας.
Στη διάθεσή σας,
Α.Μ.

up
1 user has voted.
sarantism
Εικόνα sarantism
Last seen: Πριν από 1ημέρα 21 ώρες
Τώρα διάβασα για τα διάφορα

Τώρα διάβασα για τα διάφορα προβλήματα που σχετίζονται με την αλλαγή του φόρουμ. Σε εμένα δεν υπάρχουν τα προσωπικά μηνύματα, χώρια που έχω χάσει τα θέματα που παρακολουθούσα κλπ. Δεν πειράζει. Καλή διάθεση να υπάρχει που υπάρχει, οπότε με λίγη υπομονή θα έρθει και το ποθητό αποτέλεσμα.

Καλή προσπάθεια! wink

up
2 users have voted.

Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκίνητου.

AEA4TF
Εικόνα AEA4TF
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 8 δευτερόλεπτα
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω των θερινών αδειών της εταιρείας που μας υποστηρίζει τεχνικά, δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές και βελτιώσεις στο Forum για τις επόμενες δύο βδομάδες. Τα αιτήματα για επαναφορές χρηστών κλπ συγκεντρώνονται και θα εκτελεστούν με το που θα επανέλθει η κανονική λειτουργία της Τεχνόπολις. 

up
Only you voted.
harskouf
Last seen: Πριν από 10 μήνες 5 ώρες
Άρα ποιο το νόημα να

Άρα ποιο το νόημα να υλοποίησετε την αλλαγή της πλατφόρμας αυτή τη χρόνική περίοδο; Πραγματικά πολύ ερασιτεχνική η όλη αντιμετώπιση του θέματος

up
5 users have voted.
sarantism
Εικόνα sarantism
Παρακολούθηση Θέματος

Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ. Τώρα είδα ότι έχει αλλάξει μορφή και έχω πελαγώσει λίγο. Βασικά όλα τα θέματα για τα οποία είχα επιλέξει "Παρακολούθηση" και ενημερωνόμουν με email χάθηκαν.

Δεν με πειράζει αυτό τόσο. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να παρακολουθώ ένα θέμα. Δεν μπόρεσα να βρω κάποια επιλογή να υπάρχει. 

Ευχαριστώ wink

up
1 user has voted.

nasos
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ημέρες
Πρέπει να αποτελεί παγκόσμια

Πρέπει να αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία που όλες οι αλλαγές και οι πειραματισμοί γίνονται στο live site. Και πάνω που το κάνατε, η εταιρεία που το "έφτιαξε" πάει διακοπές; Σαν ανέκδοτο ακούγεται...! 

up
7 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Μα Είναι δυνατόν να κάνετε

Μα Είναι δυνατόν να κάνετε τέτοιες αλλαγές τέτοια περίοδο; οκ λογικό να πρέπει να πάρουν άδεια οι προγραμματιστές, αλλά πραγματικά τέτοιες αλλαγές δεν τις κάνεις τέτοια περίοδο! Πολύ ερασιτεχνική αντιμετώπιση του όλου ζητήματος. Είχατε φτιάξει μια δυνατή κοινότητα και τώρα είναι σαν να λέτε στους χρήστες σας ότι δε τους θέλετε.

up
7 users have voted.
sarantism
Εικόνα sarantism
AEA4TF wrote:

AEA4TF wrote:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω των θερινών αδειών της εταιρείας που μας υποστηρίζει τεχνικά, δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές και βελτιώσεις στο Forum για τις επόμενες δύο βδομάδες. Τα αιτήματα για επαναφορές χρηστών κλπ συγκεντρώνονται και θα εκτελεστούν με το που θα επανέλθει η κανονική λειτουργία της Τεχνόπολις. 

AEA4TF ή όποιος μπορεί, να με ενημερώσει αν λειτουργεί η δυνατότητα παρακολούθησης θεμάτων. Ευχαριστώ!!

up
2 users have voted, including you.

Tiger
Last seen: Πριν από 4 μήνες 6 ημέρες
Η αναζητηση για καποιο λογο

Η αναζητηση για καποιο λογο δεν λειτουργει καθολου καλα βαζω aircross C3 και δεν βγαζει τιποτα 

up
2 users have voted.
otso
Last seen: Πριν από 6 ώρες 28 λεπτά
Tiger wrote:

Tiger wrote:

Η αναζητηση για καποιο λογο δεν λειτουργει καθολου καλα βαζω aircross C3 και δεν βγαζει τιποτα 

Θα μπορουσατε να περιμενετε κανα μηνα;

up
0 users have voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 4 μήνες 6 ημέρες
ΟΚ, απο Σεπτεμβρη λοιπον και

ΟΚ, απο Σεπτεμβρη λοιπον και βλεπουμε

up
Only you voted.
FSword
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά βλέπω σε κάποιο θέμα ότι τα μηνύματα δεν εμφανίζονται με την χρονολογική τους σειρά. Συγκεκριμένα μιλάω για εδώ:

https://forum.4troxoi.gr/kataskeyastes-kai-montela/kamprio-kai-ypsos-odigoy

Π.χ. υπάρχει post που έγινε στις 7 Αυγούστου το οποίο εμφανίζεται 4ο στη σειρά, ενώ όλα τα post από κάτω (άλλα 3 post δηλαδή αυτή τη στιγμή) έχουν γίνει στις 6 Αυγούστου. Τουλάχιστον έτσι εμφανίζεται στο δικό μου browser (Chrome). Αν συμβαίνει κι αλλού είναι μεγάλο μπέρδεμα!

Επίσης όταν κοιτάζουμε κάποιο forum ορισμένα thread εμφανίζονται με την ένδειξη "νέο" και κάποια άλλα με την ένδειξη "ενημερώθηκε". Στο "νέο" φαντάζομαι υπάρχουν καινούρια posts, το "ενημερώθηκε" τι υποδηλώνει;

up
Only you voted.
limited_one
Εικόνα limited_one
Last seen: Πριν από 1ημέρα 11 ώρες
1. Για τα νεότερα ποστ που

1. Για τα νεότερα ποστ που εμφανίζονται πριν από κάποιο παλαιότεροι συμβαίνουν 2 πράγματα. Είτε έγινε απάντηση σε κάποιο ποστ η παράθεση. Έχει ενημερωθεί το τεχνικό τμήμα και θα το κοιτάξει.

2.η ένδειξη ενημερώθηκε εμφανίζεται σε θέματα που έχει γίνει κάποια προθήκη από τεχνικούς. Ίσως και αν έχει γίνει moderaring το εμφανίζει όμως. 

up
3 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 2 ώρες 54 λεπτά
Θα μπορούσες να πας στην

Θα μπορούσες να πας στην Σιτροέν να ρωτήσεις γιατί έχουν προσφορές τώρα ...cheeky

up
1 user has voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 1 ώρα 44 λεπτά
Με τις παραθέσεις, αν μένουν

Με τις παραθέσεις, αν μένουν στον ίδιο χώρο όπως τώρα, όταν αλλάζει η σελίδα έχει χαθεί η όποια απάντηση / παράθεση γιατί κανείς δεν θα γυρίσει πίσω να την αναζητήσει, η παράθεση πρέπει να μετακινείται στο τέλος της σελίδας ώστε να είναι διακριτή όπως πχ μια κανονική ανάρτηση και όχι να παραμένει στον ίδιο χώρο με την 1η ανάρτηση του θέματος.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo