ΦΙΛΠΑ, πινακίδες, τέλη κυκλοφορίας κλπ για αντίκες

4311 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
piii
Last seen: Πριν από Ποτέ
Να κάνω και εγώ με ερώτηση με

Να κάνω και εγώ με ερώτηση με την σειρά μου.
Εχω ένα opel corsa 1.0 μοντ. 90 του οποίου έχω καταθέσει τις πινακίδες εδώ και 2 χρόνια, και πλέον βρίσκεται σε ακινησία στο χωριό της γυναίκας μου εντός οικοπέδου.
Αυτό το αμάξι είχε αρχικά αγοραστεί αναπηρικό λόγω του πατέρα μου.Αφου πέθανε ο πατέρας μου το πήρε κληρονομικά η μάνα μου.
Σε κάποια φάση πήραμε άλλο καινούργιο αυτοκίνητο,αλλά επειδή δεν ήθελα με τίποτα να το δώσω λόγω συναισθηματικής και όχι μόνο αξίας,αποφασίσαμε απο κοινού με την μάνα μου να παραδώσει προσωρινά τις πινακίδες στην εφορία, χωρίς να κάνει οριστική διαγραφή.
Αυτά όσον αφορά την ιστορία.
Τώρα εκτός απο ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές,ηλ.παράθυρα εμπρός και συναγερμό δεν έχει υποστεί καμία άλλη μετατροπή.
Αξίζει τον κόπο να το κρατήσω μέχρι την πολυπόθητη ημ/νία για να πα΄ρω τις πινακίδες της ΦΙΛΠΑ;
Εννοώ σύμφωνα με αυτά που έχω αναφέρει υπάρχει πιθανότητα να πάρω τις πινακίδες ή είναι όνειρα θερινής νυχτός;
Και επίσης στην 20ετία θεωρείται ιστορικό, ή παραπάνω;
Υπόψη ότι δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ για μέσο μετακίνησης απλώς να το κρατήσω γιατί μου θυμίζει κάποια πράγματα που δεν θέλω να ξεχάσω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις θα μου δώσετε.

Υ.Γ Προ μερικών ημερών απεβίωσε και η μητέρα μου οπότε να ξανακυκλοφορήσει με συμβατικές πινακίδες μάλλον το αποκλείω λόγω ανωτέρας βίας.

up
1 user has voted.
D-Jet
piii":167vq8j5 wrote:....

piii":167vq8j5 wrote:
....

Συλλυπητήρια!

Το οπελακι δυστυχώς έχει αρκετά χρόνια ακόμα μπροστά του για να θεωρηθεί "κλασσικό". Αυτό δε σημαίνει, βέβαια, πως του αξίζει να το παραμελήσεις ή να το ξεφορτωθείς... απεναντίας, τη στιγμή που έχει τόσο μεγάλη συναισθηματική αξία για εσένα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να το φροντίσεις για να μην καταστραφεί.
Πινακίδες, το νωρίτερο που θα μπορέσεις να πάρεις είναι σε μια 6ετία, αλλά απο μόνος σου θα το νιώθεις πολύ "φρέσκο" για να το κυκλοφορήσεις με τα άλλα ιστορικά.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω...
Μόνο μην το πετάξεις, σε παρακαλώ, γιατί θα έρθει η στιγμή που θα το μετανιώσεις πικρά!

up
1 user has voted.
Vasgti
D-Jet":2ud9ikrc wrote:piii"

D-Jet":2ud9ikrc wrote:
piii":2ud9ikrc wrote:
....

Συλλυπητήρια!

Το οπελακι δυστυχώς έχει αρκετά χρόνια ακόμα μπροστά του για να θεωρηθεί "κλασσικό". Αυτό δε σημαίνει, βέβαια, πως του αξίζει να το παραμελήσεις ή να το ξεφορτωθείς... απεναντίας, τη στιγμή που έχει τόσο μεγάλη συναισθηματική αξία για εσένα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να το φροντίσεις για να μην καταστραφεί.
Πινακίδες, το νωρίτερο που θα μπορέσεις να πάρεις είναι σε μια 6ετία, αλλά απο μόνος σου θα το νιώθεις πολύ "φρέσκο" για να το κυκλοφορήσεις με τα άλλα ιστορικά.
Μόνο μην το πετάξεις, σε παρακαλώ, γιατί θα έρθει η στιγμή που θα το μετανιώσεις πικρά!

Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με ένα Nissan Cherry του '86. Οι λόγοι που το κρατάω είναι καθαρά συναισθηματικοί. Πέραν του ότι είναι αυτοκίνητο με μηδέν (!) προβλήματα! Όλοι μου λένε να το ξεφορτωθώ (καθώς διατηρώ πλέον 3 αυτοκίνητα), αλλά δεν θέλω με τίποτα να το δώσω. Απεναντίας, είναι στα άμεσα πλάνα μου να διαθέσω χρήματα για αυτό και να αρχίσω σιγά σιγά να το ξανακάνω όπως ήταν οταν βγήκε από το εργοστάσιο.

up
2 users have voted, including you.
NIGA
Συλλυπητήρια....

Συλλυπητήρια....

Eπειδή κι εμένα η ενασχόλησή μου με τα κλασικά αυτοκίνητα (ή αυτά που νομίζω εγώ κλασικά) ξεκίνησε για τους ίδιους συναισθηματικούς λόγους έχω να πω το εξής:
Το αυτοκίνητο αυτό βρίσκεται τώρα στην εφηβεία του, δηλαδή στην... άχαρη ηλικία. Όλοι το θεωρούν παλιό αλλά κανένας (ούτε ο νόμος) κλασικό. Όλοι σ'αυτή την ηλικία κάνουν το σφάλμα και ξεφορτώνονται τα αυτοκίνητα με τα οποία έχουν συναισθηματικούς δεσμούς κι αργότερα το μετανιώνουν. Όταν το Audi του πατέρα μου ήταν 18 χρονών του είχα φάει τ'αυτιά να το αλλάξει (και το έκανε τελικά) και μετά από 15 χρόνια έτρεχα να βρω ίδιο να αγοράσω.....
Τυπικά θα μπορέσεις να βάλεις πινακίδες ιστορικού στα 25 του δηλαδή σε οχτώ χρόνια. Πιθανόν στα μάτια των τρίτων να γίνει κλασικό μετά τα 35 του. Αλλά για σένα αυτό δεν έχει σημασία. Πινακίδες ιστορικού θα πάρεις εφόσον δεν ρημάξει μέχρι τότε, γι'αυτό φρόντισέ το. Αν μπορείς να το βάλεις σε κάποιο στεγασμένο χώρο ή μία κουκούλα θα ήταν το καλύτερο. Αλλιώς θα μπεις στο (οικονομικό) δίλημμα αν θα το ανακατασκευάσεις ή όχι. Κάτι που μπορείς να αποφύγεις με λίγη φροντίδα από τώρα.

up
1 user has voted.
GeZ
NIGA":2k6qx9k3 wrote

NIGA":2k6qx9k3 wrote:
Συλλυπητήρια....

Eπειδή κι εμένα η ενασχόλησή μου με τα κλασικά αυτοκίνητα (ή αυτά που νομίζω εγώ κλασικά) ξεκίνησε για τους ίδιους συναισθηματικούς λόγους έχω να πω το εξής:
Το αυτοκίνητο αυτό βρίσκεται τώρα στην εφηβεία του, δηλαδή στην... άχαρη ηλικία. Όλοι το θεωρούν παλιό αλλά κανένας (ούτε ο νόμος) κλασικό. Όλοι σ'αυτή την ηλικία κάνουν το σφάλμα και ξεφορτώνονται τα αυτοκίνητα με τα οποία έχουν συναισθηματικούς δεσμούς κι αργότερα το μετανιώνουν. Όταν το Audi του πατέρα μου ήταν 18 χρονών του είχα φάει τ'αυτιά να το αλλάξει (και το έκανε τελικά) και μετά από 15 χρόνια έτρεχα να βρω ίδιο να αγοράσω.....
Τυπικά θα μπορέσεις να βάλεις πινακίδες ιστορικού στα 25 του δηλαδή σε οχτώ χρόνια. Πιθανόν στα μάτια των τρίτων να γίνει κλασικό μετά τα 35 του. Αλλά για σένα αυτό δεν έχει σημασία. Πινακίδες ιστορικού θα πάρεις εφόσον δεν ρημάξει μέχρι τότε, γι'αυτό φρόντισέ το. Αν μπορείς να το βάλεις σε κάποιο στεγασμένο χώρο ή μία κουκούλα θα ήταν το καλύτερο. Αλλιώς θα μπεις στο (οικονομικό) δίλημμα αν θα το ανακατασκευάσεις ή όχι. Κάτι που μπορείς να αποφύγεις με λίγη φροντίδα από τώρα.

+1!!!
Kαι εγώ είχα φάει τον πατέρα μου πριν 9 χρόνια να πετάξει την GSA μας για να πάρει κάτι καινούριο αφού είχα περάσει ολόκληρη την παιδική μου ηλικία και αφού είχα μάθει να οδηγώ σε αυτό. Πήραμε τελικά καινούριο αλλά ευτυχώς πριν το πετάξουμε κατάλαβα οτί έιχα κάνει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος καθώς μαζί με αυτό θα πέταγα και ένα σωρο ευχάριστες αναμνήσεις και την έχω πλέον στεγασμένη σε αναμονή για την επαναφορα της

up
2 users have voted.
piii
D-Jet":3iur933b wrote:piii"

D-Jet":3iur933b wrote:
piii":3iur933b wrote:
....

Συλλυπητήρια!

Ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια αλλά δυστυχώς ήταν κάτι μου έμελε να γίνει.Αν και δέχομαι αρκετές πιέσεις να το ξεφορτωθώ δεν θα υποκήψω ποτέ!!! μόνο και μόνο γιατί όπως και πολλά παλικάρια εδω μέσα μάθανε σε τέτοιου είδους αμάξια να οδηγάνε+επίσης το γεγονός το ότι μου θυμίζει του γονείς μου οπότε καταλαβαίνεις..
Αρα υπομονή έως το 2014. Δεν είναι τρομακτικά μακριά.
Ευτυχώς βρίσκεται σε υπόστεγο στον καθαρό αέρα και δεν βρέχεται τουλάχιστον.
Προσπαθώ μιά φορά στους 2-3 μήνες να το βάλω μπρός και να το κάνω μια μικρή γύρα στο χωριό.
Καμιά άλλη συμβουλή;

up
2 users have voted.
KP61
πλυσιμο, να ειναι παντα

πλυσιμο, να ειναι παντα καθαρο σε πονηρα σημεια, και κινηση
τιποτα αλλο!

up
3 users have voted, including you.
NIGA
Αφού το έχεις σε υπόστεγο και

Αφού το έχεις σε υπόστεγο και το βάζεις και μπρος που και που νομίζω ότι είσαι εντάξει για όλη την περίοδο αναμονής. Εγώ θα σου έλεγα να του πάρεις και μία φτηνή ψιλή κουκούλα (όχι αδιάβροχη) από το πράκτικερ για να το προστατέψεις λίγο από την σκόνη και τον ήλιο (να την δέσεις όμως γιατί πετάει εύκολα )
Σκουριά φαντάζομαι δεν θα έχει σωστά; (αν είχε καλύτερα να την φρόντιζες από τώρα για να μην επεκταθεί). Κι αν του λείπει κάτι καλύτερα να κοιτάξεις το πάρεις και να το βάλεις στην άκρη από τώρα που υπάρχουν ακόμη ανταλλακτικά και φτηνά για να μην ψάχνεσαι αργότερα!

up
3 users have voted, including you.
NIGA
Είχα πάντα μία απορία: πώς

Είχα πάντα μία απορία: πώς ορίζονται τα "χιλιομέτρα συντήρησης" που προβλέπονται για ένα όχημα με ιστορικές πινακίδες;

up
1 user has voted.
D-Jet
Με το κιλό...

Με το κιλό...
Αν είσαι έμπειρος και με το μάτι!!! Τόσα θέλει, πεεεεερίπου!

Σημείωση
Στο εξωτερικό είναι προκαθορισμένα βάσει της ασφάλειάς σου.
Σε άλλες χώρες σου επιτρέπουν ενα range γύρω από την έδρα στάθμευσης του αυτοκινήτου σου, εκτός από τις περιπτώσεις εκδηλώσεων.

Ζήτω η Ελλάς!
(ε ρε ξύλο που θέλουμε, που θέλουμε και ιστορικά ώρες ώρες!)

up
1 user has voted.
piii
NIGA":16zlw468 wrote:Αφού το

NIGA":16zlw468 wrote:
Αφού το έχεις σε υπόστεγο και το βάζεις και μπρος που και που νομίζω ότι είσαι εντάξει για όλη την περίοδο αναμονής. Εγώ θα σου έλεγα να του πάρεις και μία φτηνή ψιλή κουκούλα (όχι αδιάβροχη) από το πράκτικερ για να το προστατέψεις λίγο από την σκόνη και τον ήλιο (να την δέσεις όμως γιατί πετάει εύκολα )
Σκουριά φαντάζομαι δεν θα έχει σωστά; (αν είχε καλύτερα να την φρόντιζες από τώρα για να μην επεκταθεί). Κι αν του λείπει κάτι καλύτερα να κοιτάξεις το πάρεις και να το βάλεις στην άκρη από τώρα που υπάρχουν ακόμη ανταλλακτικά και φτηνά για να μην ψάχνεσαι αργότερα!

Σκουριά δυστυχώς έχει.Αλλά είναι στην πόρτα του συνοδηγού, και έχω ήδη σταμπάρει ένα χωριανό απο εκεί που είχε στουκάρει το δικό του και το παράτησε στην γωνία,οπότε μπορώ να βρώ πόρτα και ανταλλακτικά σχετικά ευκολα.

up
2 users have voted.
NIGA
Σκουριά στην πόρτα δεν είναι

Σκουριά στην πόρτα δεν είναι τόσο φοβερό, ούτε φαντάζομαι χρειάζεται ν'αλλάξεις πόρτα γι'αυτό, γιατί το βάψιμο της πόρτας θα το κάνεις ούτως ή άλλως!

up
1 user has voted.
piii
NIGA":2pekr1cc wrote:Σκουριά

NIGA":2pekr1cc wrote:
Σκουριά στην πόρτα δεν είναι τόσο φοβερό, ούτε φαντάζομαι χρειάζεται ν'αλλάξεις πόρτα γι'αυτό, γιατί το βάψιμο της πόρτας θα το κάνεις ούτως ή άλλως!

χμ... δεν είναι επιφανειακή σκουριά,έχει διαπεράσει την πόρτα απο την μία μεριά στην άλλη.anyway θα βρώ την λύση.Ευτυχώς πρίν το ακινητοποιήσω καθάρισα καλά τους θόλους και γενικότερα τα "μυστήρια" σημεία και τα πέρασα με μία μπογιά για σασί αν είδα καλά κατά της σκουριάς.
Οπότε απο κάτω είμαστε σε άριστη κατάσταση.
Τέλος πάντων βγήκαμε και λίγο offtopic.

up
2 users have voted.
SPITFIRE
off-topic (σβήστε τα ποστ, να

off-topic (σβήστε τα ποστ, να πάμε καφενείο)

up
2 users have voted.
7pas100
Σήμερα είδα W126 με πινακίδες

Σήμερα είδα W126 με πινακίδες ΦΙΛΠΑ

up
2 users have voted.
D-Jet
7pas100":2t8llaoa wrote

7pas100":2t8llaoa wrote:
Σήμερα είδα W126 με πινακίδες ΦΙΛΠΑ

'79-91 είναι... αν είχε ριγέ φάσες στα πλαϊνά τότε είναι κομπλέ! (πριν το '86). Τι μοντέλο έγραφε;

up
2 users have voted.
7pas100
Δε μπόρεσα να το δώ απο πίσω.

Δε μπόρεσα να το δώ απο πίσω. Τυπικά μάλλον είναι σωστό, οπτικά δε μου γεμίζει όμως το μάτι για ιστορικό

up
2 users have voted.
NIGA
ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Κάνεις προσωρινή ακινησία σ'ένα αυτοκίνητο ας πούμε για 2-3 χρόνια. Όταν το ξαναβάζεις στην κυκλοφορία το ΚΤΕΟ έχει λήξει προ πολλού. Τι περιθώρια έχεις για να το ξαναπεράσεις από ΚΤΕΟ και πώς αποδεικνύεις ότι όλο αυτό το διάστημα το αυτοκίνητο ήταν σε ακινησία για να μην σου ζητηθεί να πληρώσεις πρόστιμο σαν εκπρόθεσμος;

up
3 users have voted.
istorikos6
τους παραθετεις το χαρτι της

τους παραθετεις το χαρτι της ακινησιας..!!

up
2 users have voted.
NIGA
Το οποίο χαρτί δεν το

Το οποίο χαρτί δεν το επιστρέφεις στην εφορία για να πάρεις πίσω τις πινακίδες; Και πόσο περιθώριο έχεις να περάσεις ΚΤΕΟ μετά την άρση της ακινησίας;

Άλλη ερώτηση. Αν κατά τη διάρκεια της προσωρινής ακινησίας μεγαλύτερης του έτους οι πινακίδες πάνε για καταστροφή, ποιά είναι η διαδικασία έκδοσης νέων πινακίδων; Καταστρέφεται και η άδεια κυκλοφορίας με τα στοιχεία που περιέχει (αριθμούς πλαισίου, μηχανής κπλ) ή αυτά διατηρούνται ώστε να βγει νέα άδεια;

up
2 users have voted.
7pas100
Όχι υπάρχει ο φάκελος στην

Όχι υπάρχει ο φάκελος στην εφορία (εσαεί) αλλά βγαίνει καινούριος αριθμός. Η άδεια είναι ούτως ή άλλως νέα (βασισμένη στην παλιά αλλά αν θέλεις να αλλάξεις κάποια στοιχεία πχ χρώμα μπορείς να το κάνεις).
Για τη διαδικασία πληρώνεις ανάλογα με του φορ. ίππους, πληροφοριακά για 4L το 2006 (6 φορ. ίπποι) ήταν γύρω στα 140 αν θυμάμαι καλά

up
2 users have voted.
istorikos6
νομιζω οτι διατηρουνται στο

νομιζω οτι διατηρουνται στο αρχειο του Υπουργειου τα στοιχεια,
για καλο και για κακο κρατα αντιγραφα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,
τωρα για την διαδικασια δωσε σε εναν διεκπαιρεωτη 30eyro και δεν κουνιεσαι απο το σπιτι σου..!!

up
2 users have voted.
7pas100
Τα στοιχεία διατηρούνται αλλά

Τα στοιχεία διατηρούνται αλλά δε μπορείς να πάρεις τις παλιές πινακίδες (ο αριθμός αναγράφεται στην άδεια).

up
2 users have voted, including you.
istorikos6
εγω παντως οταν τις

εγω παντως οταν τις χρειαστηκα μπορεσα και πηρα τις παλιες (ΟΟ-6666)
στις καινουριες εχεις και το κοστος εκδοσης των καινουριων

up
1 user has voted.
NIGA
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Γιάννη οι διεκπεραιωτές εδώ στον Χολαργό είναι ληστές, μου ζήτησαν 65 ευρώ για μία μεταβίβαση !
Για να το κάνω μόνος μου πρέπει να πάω στην εφορία ή στο υπουργείο;

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo