Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 53 δευτερόλεπτα
Τι τα θελετε τα καλα φρενα? 

Δυναμωστε την κορνα 

up
26 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 11 ώρες 27 λεπτά
AlexFocus wrote:

AlexFocus wrote:

Μπλεχτηκα λιγο φιλε cson. Τωρα φορας Premier με συντελεστη GF μπροστα και GG πισω; Τα ATE orig εχουν GG μπροστα για πισω δεν ξερω αλλα μαλλον GG θα εχουν. Τωρα ενταξει ο Μοραρης ως επαγγελματιας που ειναι λογικο ειναι να θελει να σπρωξει τα Ferodo αφου με αυτα δουλευει και του αφηνουν περισσοτερο κερδος. Μην ξεχναμε οτι τα Ferodo ειναι μια καλη εταιρεια αλλα δεν ειναι κακο να ψαχνομαστε.

Ναι φοράω premier μπρος πίσω όπως το λες. 

Τα ΑΤΕ τα έχεις δει από κοντα ή το γράφουν κάπου στα χαρακτηριστικά τους; 

Ο Μωραρης θα έλεγα ότι θέλει να σπρώξει κάποια μάρκα εάν δεν δεχόταν να του φέρω κανένα τακάκι εγώ. Όμως είναι ανοικτός στο θέμα αυτό. Του πας ότι τακάκι θες και το τοποθετεί. Εγώ έτσι το κάνω . Σίγουρα θα δοκιμάσω ΑΤΕ στην επόμενη αλλαγή. Πιστεύω θα έχει διαφορά προς το καλύτερο. 

up
22 users have voted.
Georgemit
Εικόνα Georgemit
Last seen: Πριν από 22 λεπτά 7 δευτερόλεπτα
Mastoras78 wrote:

Mastoras78 wrote:

Τι να πω..αν αυτό είναι το φυσιολογικό του είναι για πέταμα. Η μλκια είναι που μένω μακριά από σοβαρά συνεργεία. Πρέπει να το πάω σε κάποιον που το κατέχει. 

Θα τσεκάρω υγρά φρένων αν έχουν αλλαχθεί. Τρόμπα θα πρέπει να το δούμε

Πάντως η ford προτείνει πολύ σύντομες αλλαγές υγρών φρένων, κάθε 40.000 χλμ.

Αν έχουν καιρό να αλλαχτούν ίσως οφείλεται σε αυτό. 

up
21 users have voted.
AlexFocus
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες
Τα ΑΤΕ δεν τα εχω δει απο

Τα ΑΤΕ δεν τα εχω δει απο κοντα αλλα εδω τουλαχιστον απο τις φοτο αλλα και με φιλο που φοραει τα εν λογω τακακια μου εχει πει οτι ειναι GG. Για να μην παρεξηγηθω με το Μοραρη ναι μπορει να σου βαλει οτι του φερεις. Σε καμια περιπτωση δεν σε διωχνει ή σου κανει υποδεεστερη δουλεια αν του πας δικα σου υλικα. Αλλα μην γελιομασε .... αν τον ρωτησει καποιος για τακακια και δεν ξερει την τυφλα του θα τον παει σε Ferodo και οχι σε ΑΤΕ και πολυ καλα θα κανει γιατι αυτα πουλαει και μια χαρα τακακια ειναι τα Premier. Αλλα ειπαμε εμεις ειμαστε "ανησυχοι" οδηγοι και για αυτο παμε στον Μοραρη (τον καλυτερο μαστορα) και ψαχνομαστε και περαιτερω .... 

up
19 users have voted.
Driver M
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 19 ώρες
Eγω παντως τις καλυτερες

Eγω παντως τις καλυτερες εντυπωσεις απο τακακια τις εχω με textar που φορουσε η bmw μου κι απ'το εργοστασιο και πλεον χρησιμοποιω και στο 207 μου στο οποιο εχω ξαναβαλει και γνησια (δεν ειχα δει τι μαρκα ηταν) και bosch και παροτι τα γνησια ειχαν εφαμιλλη αισθηση με τα textar κι επισης δε σφυριζαν, ειχαν διπλασια και βαλε χρηματα οποτε δε βρισκω το λογο. Τα bosch ουτε πολλα χιλιομετρα εβγαλαν και σφυριζαν απο νωρις. Απο δισκους παλι bosch εχω εξαιρετικη εμπειρια, 80.000χλμ ηδη και ειναι σε αψογη κατασταση οταν οι εργοστασιακοι στο πεζω μου στα 70.000 χλμ ειχαν τεραστιο δοντι και ηταν για πεταμα.

up
21 users have voted.
cson
AlexFocus wrote:

AlexFocus wrote:

Τα ΑΤΕ δεν τα εχω δει απο κοντα αλλα εδω τουλαχιστον απο τις φοτο αλλα και με φιλο που φοραει τα εν λογω τακακια μου εχει πει οτι ειναι GG. Για να μην παρεξηγηθω με το Μοραρη ναι μπορει να σου βαλει οτι του φερεις. Σε καμια περιπτωση δεν σε διωχνει ή σου κανει υποδεεστερη δουλεια αν του πας δικα σου υλικα. Αλλα μην γελιομασε .... αν τον ρωτησει καποιος για τακακια και δεν ξερει την τυφλα του θα τον παει σε Ferodo και οχι σε ΑΤΕ και πολυ καλα θα κανει γιατι αυτα πουλαει και μια χαρα τακακια ειναι τα Premier. Αλλα ειπαμε εμεις ειμαστε "ανησυχοι" οδηγοι και για αυτο παμε στον Μοραρη (τον καλυτερο μαστορα) και ψαχνομαστε και περαιτερω .... 

Κατάλαβα για το συντελεστή. Δεν είναι όλα ίδια. Πχ του ενός αμαξιού μπορεί να είναι GG του άλλου FF και του άλλου GF και πάει λέγοντας. Έχει να κάνει με το τύπο πάστας που χρησιμοποιούν. Στον δικό μου τύπο ΑΤΕ που το έχω κτυπησει στο ίντερνετ και έχουν κάποιοι Ρώσοι φωτογραφίες με τα κουτιά ανοιγμένα βλέπω ότι είναι FF. Οι κατασκευαστές πατάνε επάνω σε ορίτζιναλ κωδικούς , εμένα όμως το αμάξι έχει 5 διαφορετικούς κωδικούς για γνήσιο τακάκι. Ο καθε κωδικος έχει διαφορετική πάστα. Ο κατασκευαστής για τη δευτερογενή αγορά θα πατήσει πάνω σε 1 κωδικό ,όχι σε όλους. 

Το αμάξι όταν το πήρα καινούριο τα μαμά τακάκια κράτησαν 25.000 χλμ. Τα επόμενα γνήσια που έβαλα στην αντιπροσωπεία κράτησαν 70.000. 

up
20 users have voted.
spiderTF160
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 6 ημέρες
Σωστό!

Πολύ ορθή παρατήρηση!

up
20 users have voted.
spiderTF160
cson wrote:

cson wrote:

AlexFocus wrote:

Απο τα ποσταρισματα του 21 Quadra εμαθα τι σημαινει τακακι, δισκοι, fade τακακιου και υγρων, διαχειριση θερμοτητας καθως στο φρεναρισμα η κινητικη ενεργεια μετατρεπεται σε θερμοτητα κτλ. Εχω περασει και απο το εργαστηριο του αλλα δεν προχωρησα σε κατασκευη καμπανων. Μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και τον ευχαριστω πολυ. Οσο για το Μοραρη τι να πω ..... ο ανθρωπος ειναι ψυχακιας με τη δουλεια του. Μου εκανε ενα γενικο καθαρισμα/συντηρηση φρενων καθως στην αντιπροσωπεια που πηγαινα απλα εβαζαν/εβγαζαν τακακια. Ξερετε οι γνωστες τσαπατσοδουλειες των αντιπροσωπειων σε εργασιες του στυλ φρενα, κλιματισμος κτλ. Επισης ο Μοραρης μου εβαλε σωληνακια Goodridge, φρεσκα υγρα ATE TYP200, Ferodo Premier και δισκους ATE power disc και απο τοτε απεκτησα πλεον φρενα. Πραγματικα εγινε μια μεταμορφωση. 
Στην επομενη αλλαγη των τακακιων σκεφτομαι να φορεσω ATE original με συντελεστη τριβης GG. Εχω Ford Focus 1.6, οδηγηση γενικα ηρεμη αλλα ανεβοκατεβαινω βουνα. Με τα Premier δεν μπορω να πω οτι εμεινα απο φρενα αλλα θα ηθελα μεσα σε λογικα πλαισια χωρις να παω σε μεταλλικα και πολυ σκληρα τακακια να βελτιωσω λιγο ακομα τη πεδηση μου.

Συμφωνώ σε οτι λες για τον Μωραρη. Ακριβώς τα ίδια τακάκια φοράω και γω τα premier με συντελεστή GF εμπρός και GG πίσω και σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή να πάω σε ΑΤΕ. Δεν ξέρω όμως πόσο συντελεστή έχουν εκείνα. Πρέπει να τα δω έξω από το κουτί τους. Αν δω ότι δεν έχουν κάποια αντιληπτή διαφορά σε σχέση με τα ferodo δεν θα τα ξαναπροτιμησω , γιατί είναι αρκετά ακριβότερα. 

Όταν το συζήτησα με τον Μάνο και του ανέφερα τα ΑΤΕ δεν τον είδα και ιδιαίτερα ενθουσιασμένο....μου είπε ότι με τα γνωστά ferodo ,brembo ,textar , θα έχω το καλύτερο φρενάρισμα σε ΟΕΜ κατάσταση αφήνοντας να εννοηθεί οτι δεν χρειάζεται να ψάχνομαι περαιτέρω για καλύτερα ΟΕΜ τακάκια. 

Κατ΄αρχάς είσαι σίγουρος ότι τα μπροστινά έχουν συντελεστή GF? Ρωτάω γιατί απ΄όσο γνωρίζω οι κωδικοί είναι EE,FE,FF,GG,HH. Μήπως φοράς FF και όχι GF? Αλήθεια επειδή έχουν περάσει πολλά set από Ferodo Premier από τα χέρια μου (αυτή την στιγμή έχω 2 ολοκαίνουργια set μπροστά μου στα κουτιά τους) που είδες να αναγράφεται ο κωδικός? Γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα, ούτε στο site της Ferodo, ούτε στο τακάκι ούτε πουθενά?

up
20 users have voted.
cson
https://i.imgur.com/4oUdNeT

https://i.imgur.com/4oUdNeT.jpg

https://i.imgur.com/7UVjwQQ.jpg

Έξω στη συσκευασία δεν φένεται τίποτα .

up
22 users have voted.
spiderTF160
cson wrote:

cson wrote:

https://i.imgur.com/4oUdNeT.jpg

https://i.imgur.com/7UVjwQQ.jpg

Έξω στη συσκευασία δεν φένεται τίποτα .

Στα μπροστινά, τώρα το παρατήρησα, γράφει GG.

Στα πίσω όμως τίποτε.

https://i.postimg.cc/ncwcfXHY/C1-A16-B47-1864-4-FD6-83-D3-A491-D8253-D79.jpg

https://i.postimg.cc/wMqTgJyF/FDBFC749-84-BD-40-D7-8607-BFDA7-FFCBEA8.jpg

up
24 users have voted.
AlexFocus
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες
Τα μπροστινα Ferodo Premier

Τα μπροστινα μου Ferodo Premier ειναι GF. Για τα πισω δεν εχω φοτο.
https://postimg.cc/94VsthPD

up
24 users have voted.
dragonslayer
Last seen: Πριν από 59 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
Επειδή πλησιάζει η στιγμή για

Επειδή πλησιάζει η στιγμή για αλλαγή υγρών τι άλλο πρέπει να ζητήσω πέρα από τον καθαρισμό στα ταμπούρα;

up
19 users have voted.
spiderTF160
AlexFocus wrote:

AlexFocus wrote:

Όντως γράφουν GF, όμως στον πίνακα Brake pads coefficient of friction  που ξέρω δεν αναφέρει κατηγορία GF. Περίεργο...

https://i.postimg.cc/x8SqqRtS/E2904751-17-FE-49-AB-90-D8-88-A24-C9-C7219.png

up
23 users have voted.
cson
Μα δεν είναι στάνταρ οι

Μα δεν είναι στάνταρ οι κατηγορίες συντελεστών. Πιάνεις το κάθε γράμμα το κολλας δίπλα στο άλλο και βλέπεις τους συντελεστές. Το GF έχει δυνατό αρπαγμα κρυο και ελαφρά πτώση στο ζεστό φρενάρισμα. 

up
21 users have voted.
parikon
Last seen: Πριν από 3 ώρες 31 λεπτά
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Δυναμωστε την κορνα 

Χωρίς πλάκα έκανα ποδήλατο προχθές και βγαίνει ξαφνικά ένας μπροστά μου από μαγαζί πατάω μπρος πίσω φρένα και τσουλαω κατα πανω του.Ευτυχως έβαλε τα χέρια του και σταμάτησε το ποδήλατο.Την ίδια στιγμή πάω το ποδήλατο για αλλαγή τακακιων.Άλλο ποδήλατο είχα στα χέρια μου.Μικροτερη διαδρομή στο πάτημα του φρεναρίσματος και άμεσο σταμάτημα.

Σκεφτείτε το τώρα αυτό σε αμάξι.. Αν δεν είναι ο Hulk ούτε η κόρνα τον σώζει..

up
23 users have voted.
cson
parikon wrote:

parikon wrote:

alexandros.K wrote:

Δυναμωστε την κορνα 

Χωρίς πλάκα έκανα ποδήλατο προχθές και βγαίνει ξαφνικά ένας μπροστά μου από μαγαζί πατάω μπρος πίσω φρένα και τσουλαω κατα πανω του.Ευτυχως έβαλε τα χέρια του και σταμάτησε το ποδήλατο.Την ίδια στιγμή πάω το ποδήλατο για αλλαγή τακακιων.Άλλο ποδήλατο είχα στα χέρια μου.Μικροτερη διαδρομή στο πάτημα του φρεναρίσματος και άμεσο σταμάτημα.

Σκεφτείτε το τώρα αυτό σε αμάξι.. Αν δεν είναι ο Hulk ούτε η κόρνα τον σώζει..

Δεν χρειάζεται να φτάσει κανείς στο χείλος του γκρεμου για να καταλάβει αν έχει καλά φρένα. Θέλω να πιστεύω ότι ένας οδηγός που κατέχει τα βασικά , αντιλαμβάνεται αμέσως αν τα φρένα του είναι ικανοποιητικά. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που αστοχήσουν τα φρένα και βρεθεί προ εκπλήξεως , αλλά για μια μόνιμη κατάσταση χαμηλής απόδοσης. 

Πριν λίγο καιρό είχα σοκαριστεί για το πώς αντιλαμβάνεται κάποιος οδηγός ένα πρόβλημα. Έχω ένα γνωστό που με είχε ζαλίσει ότι δεν πιάνουν τα φρένα του. Και ότι το αμάξι είναι επικυνδινο. Του συνέστησα συνεργείο πήγε έλεγξε τα φρένα του όλα καλά. Επέμενε ότι το αμάξι δεν φρενάρει. Με ψιλιασε όταν έλεγε ότι ειδικά στη βροχή δεν φρενάρει γιατί τα φρένα έχουν νερό από τη βροχή. Τελικά παίρνω το αμάξι το οδηγώ και τα φρένα του ήταν τέλεια. Του κάνω οδήγησε το λίγο και δείξε μου τι εννοείς. Το αποτέλεσμα ήταν να το τσαρουχωνει (έτυχε σε ασφαλτο γυαλί) και το αμάξι με τα σκληρά ελαστικά που είχε να κάνει τσουλήθρα με μπλοκαρισμένους (αμάξι χωρίς abs) τροχούς και να αργεί να ακινητοποιηθει. 

Δεν αντιλήφθηκε ποτέ ποια ειναι η διαφορά πέδησης και πρόσφυσης των ελαστικων , απλά του είπα να αλλάξει ελαστικά. Δεν πιστεύω ότι είναι λίγοι οδηγοί όμοιοι του γνωστού μου. 

up
19 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

AlexFocus wrote:

Όντως γράφουν GF, όμως στον πίνακα Brake pads coefficient of friction  που ξέρω δεν αναφέρει κατηγορία GF. Περίεργο...

https://i.postimg.cc/x8SqqRtS/E2904751-17-FE-49-AB-90-D8-88-A24-C9-C7219.png

Αυτο ακριβως που ειπε και ο φιλος cson.. το πρωτο γραμμα ειναι ο συντελεστης τριβης οταν ειναι κρυο.. και ο δευτερος οταν ειναι ζεστα τα τακακια..

Οποτε το GF σημαινει καλυτερο φρενο οταν ειναι κρυα και μια ελαφρα πτωση οταν τα πιεσεις και ζεσταθουν.. (μια καταβαση ας πουμε)

Οσον αφορα τα ΑΤΕ Orig, εχω παρει για το Fiesta μπρος πισω και εχουν και τα δυο GG.. τα εχω και σε φωτο. Δεν εχουν μπει ακομα πανω αλλα θα μπουν συντομα μαζι με μεγαλυτερους δισκους EBC, σωληνακια υψηλης HEL και αλλαγη υγρων... Θεωρω θα δω μια βελτιωση...

PS. Γεια σου Αλεκοο!!

up
20 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
cson wrote:

cson wrote:

Δεν χρειάζεται να φτάσει κανείς στο χείλος του γκρεμου για να καταλάβει αν έχει καλά φρένα. Θέλω να πιστεύω ότι ένας οδηγός που κατέχει τα βασικά , αντιλαμβάνεται αμέσως αν τα φρένα του είναι ικανοποιητικά. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που αστοχήσουν τα φρένα και βρεθεί προ εκπλήξεως , αλλά για μια μόνιμη κατάσταση χαμηλής απόδοσης. 

Πριν λίγο καιρό είχα σοκαριστεί για το πώς αντιλαμβάνεται κάποιος οδηγός ένα πρόβλημα. Έχω ένα γνωστό που με είχε ζαλίσει ότι δεν πιάνουν τα φρένα του. Και ότι το αμάξι είναι επικυνδινο. Του συνέστησα συνεργείο πήγε έλεγξε τα φρένα του όλα καλά. Επέμενε ότι το αμάξι δεν φρενάρει. Με ψιλιασε όταν έλεγε ότι ειδικά στη βροχή δεν φρενάρει γιατί τα φρένα έχουν νερό από τη βροχή. Τελικά παίρνω το αμάξι το οδηγώ και τα φρένα του ήταν τέλεια. Του κάνω οδήγησε το λίγο και δείξε μου τι εννοείς. Το αποτέλεσμα ήταν να το τσαρουχωνει (έτυχε σε ασφαλτο γυαλί) και το αμάξι με τα σκληρά ελαστικά που είχε να κάνει τσουλήθρα με μπλοκαρισμένους (αμάξι χωρίς abs) τροχούς και να αργεί να ακινητοποιηθει. 

Δεν αντιλήφθηκε ποτέ ποια ειναι η διαφορά πέδησης και πρόσφυσης των ελαστικων , απλά του είπα να αλλάξει ελαστικά. Δεν πιστεύω ότι είναι λίγοι οδηγοί όμοιοι του γνωστού μου. 

Αυτο ακριβως!! Το καθε αυτοκινητο θεωρω πρεπει να του μαθεις τα κουμπια του. (σχετικα με την 2η παραγραφο)

Οσον αφορα την πρωτη σου παραγραφο, θα συμφωνησω επισης. Για παραδειγμα, ειναι χαοδης η διαφορα αναμεσα στο Fiesta μου, σε σχεση με αλλο αυτοκινητο της οικογενειας (20ετιας).. Σε φαση που νομιζεις οτι δεν εχει φρενα.... 

up
21 users have voted.
ferongr
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 14 ώρες
Οι δικές μου εντυπώσεις:

Οι δικές μου εντυπώσεις:

Αυτοκίνητο: Seat Ibiza Cupra 2006 με εργοστασιακές δαγκάνες Seat Sport (AP Racing) μπροστά.

Παλία φρένα: Γνήσιοι δίσκοι με λίγο (0.5mm) δόντι και γνήσια τακάκια Galfer εμπρός, ότι βάζει το group πίσω (δεν πολυπρόσεξα).

Νέα φρένα: Εμπρός τακάκια Ferodo D2500, πίσω τακάκια Brembo Xtra. Δίσκοι εμπρός πίσω Brembo Max. Σωληνάκια αεροπορικού τύπου εμπρός πίσω φτιαγμένα στο Μπέλλο. Θεώρησα ότι δεν άξιζε να δώσω 110€ για τα πίσω Ferodo για 10% του φρεναρίσματος που κάνουν σε αυτή την καρότσα. Οπτικά, και τα δύο τακάκια χρησιμοποιούν παρόμοια πάστα πλούσια σε χαλκό.

Αποτέλεσμα: Παρόμοια απόδοση με κρύα φρένα, με ελάχιστο καλύτερο δάγκωμα στα καινούργια. Ζεστά, πολυ καλύτερο άρπαγμα στην αρχή του πεντάλ, καλύτερη γραμμικότητα στη διαδρομή του πεντάλ με μεγαλύτερη ισχύ πέδησης στη μέση της διαδρομής και τέλος απουσία fade σε φρεναρίσματα από τα 220 στην κατηφόρα στο Σχιστό η σε γρήγορη κατάβαση από Πάρνηθα. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Μόνο αρνητικό, το σφύριγμα σε πολύ απαλή χρήση των φρένων. Διαβάζω σε διάφορα φόρα ότι το έχουν αυτό το θεμα τα DS2500. Από άποψη επικαθίσεων στη ζάντα δεν μπορώ να πώ καθώς είναι σκούρες ανθρακί, και δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα.

Συκριτικά πάντως, το αμάξι έχει γραμμικά φρένα που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με ακρίβεια. Ένα βανάκι Fiesta 6 στη δουλειά έχει φρένα ρυθμισμένα να πιάνουν πολύ στην αρχή του πεντάλ και πρέπει να το χαιδεύεις για να μην γονατίζει.

up
15 users have voted.
Djtony
Last seen: Πριν από 32 λεπτά 55 δευτερόλεπτα
Καλησπερα σας. Έχω ένα Clio

Καλησπερα σας. Έχω ένα Clio 2016 Grandtour πετρέλαιο 90 άλογα. Είχα βάλει φθηνά τακάκια και δισκοπλακες σαν αποτέλεσμα να στραβώσει ο δίσκος. Πατάω φρένο να πέσω από τα 100 πχ και τρέμει όλο το αμάξι... Γενικά το φρένο δεν είναι.... Σκέφτομαι να βάλω Bosch δισκοπλακες με Brembo τακάκια. Είμαι οκ με αυτά; να βάλω Brembo δισκοπλακες λέτε καλύτερα; απλά μου δίνουν τις Bosch - 40€ σε σχέση με τις Bosch και όλοι μου λένε ότι είναι εξίσου καλές. Το αμάξι το χρησιμοποιώ στη πόλη κάθε μέρα, πάμε και αρκετά ταξίδια. Γενικά δε το κυνηγάω αλλά το θέλω όταν χρειαστεί να είναι εκεί να φρενάρει. Σε λογικές τιμές όπως μου δίνουν πχ 70 τα bosch δισκόφρενα και 40 brembo τακακι, παίζει να βρω κάτι καλύτερο; εγώ θέλω απλά ένα σωστό φρένο χωρίς να σφυραει και εννοείται να τρέμει το αμάξι. 

up
13 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 1 ώρα 48 λεπτά
Δοκίμασε να βάλεις brembo και

Δοκίμασε να βάλεις brembo και δίσκους και τακάκια. Έβαλα στο c4 και τα έχω 135k πάνω χωρίς να θέλουν αλλαγή τα τακάκια ακόμα! Φυσικά το φρενάρισμα είναι εξαιρετικό.

up
10 users have voted.
margm
Last seen: Πριν από 2 ώρες 30 λεπτά
Djtony wrote:

Djtony wrote:

Καλησπερα σας. Έχω ένα Clio 2016 Grandtour πετρέλαιο 90 άλογα. Είχα βάλει φθηνά τακάκια και δισκοπλακες σαν αποτέλεσμα να στραβώσει ο δίσκος. Πατάω φρένο να πέσω από τα 100 πχ και τρέμει όλο το αμάξι... Γενικά το φρένο δεν είναι.... Σκέφτομαι να βάλω Bosch δισκοπλακες με Brembo τακάκια. Είμαι οκ με αυτά; να βάλω Brembo δισκοπλακες λέτε καλύτερα; απλά μου δίνουν τις Bosch - 40€ σε σχέση με τις Bosch και όλοι μου λένε ότι είναι εξίσου καλές. Το αμάξι το χρησιμοποιώ στη πόλη κάθε μέρα, πάμε και αρκετά ταξίδια. Γενικά δε το κυνηγάω αλλά το θέλω όταν χρειαστεί να είναι εκεί να φρενάρει. Σε λογικές τιμές όπως μου δίνουν πχ 70 τα bosch δισκόφρενα και 40 brembo τακακι, παίζει να βρω κάτι καλύτερο; εγώ θέλω απλά ένα σωστό φρένο χωρίς να σφυραει και εννοείται να τρέμει το αμάξι. 

Στο παρελθόν το είχα πατήσει και εγω από συνεργείο τοπικό . Άκρη δέ βγήκε πήγα αλλού και ξανα πλήρωσα . 

Δέν είναι απλό θέμα τα φρένα. Θέλει μέτρηση το μουαγιέ και καλό καθάρισμα και εννοείται και αλλαγή υγρών φρένων . 

Εάν είσαι Αθήνα , ψάξε πρός Ανατολικά υπάρχει μαγαζί που ασχολείται μόνο με φρένα . 

Με Ap- Brembo τή είχα πατήσει εγω.σε προηγούμενο αμάξι.

Ρόλο παίζει και τα τακάκια που θα βάλεις.

Σε Mazda 6 πρόσφατα τοποθετήθηκαν zimmermann  δισκόπλακες και τακάκια ferodo όχι τα ds2500. 

up
12 users have voted.
Djtony
Last seen: Πριν από 32 λεπτά 55 δευτερόλεπτα
Καταλήξαμε σε textar δίσκους

Καταλήξαμε σε textar δίσκους και ATE τακάκια. Ποια η γνώμη σας; 

up
6 users have voted.
cson
Όταν βάζεις κάτι επώνυμο όπως

Όταν βάζεις κάτι επώνυμο όπως αυτά που επέλεξες  είναι σίγουρα καλα. 

up
4 users have voted.
ΠΕΤΑ
Last seen: Πριν από 5 ώρες 10 λεπτά
Όλοι οι κάφροι έχουν μαζευτεί εδώ μέσα.

Άκου 220 στη κατηφόρα στο Σχιστό...

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo